Seller Set Dansen Fa. L. HEI] Houdt U ook van 'n eenvoudige japon met charme? De terugkeer van ARAM VEEIXENDAAL Nieuwe telefoon aansluitingen MARKTBERICHTEN EDERVEEN Nieuwe telefoonaansluitingen ACHTERBERG Voorlichting van „Veilig Verkeer" J De henneëieren zijn er weer RHENEN De toerist en de Rhenense hond Wat Lezers Schrijven NYLONS passend en verrassend elegant y AMERONGEN de uneratoren VERGADERING De Hollandia Wol- en Kousenfabrieken b. meisjes Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht Wed. A. W. de Haas timmer en onderhouds werk D. de MOES Café ,Sportlust' 2540 2850 2722 2107 2145 2331 2346 2048 2246 2447 2544 Batterman. C. G., Architect. Kanaal- weg 18; Bax. dr. j.. Rector Chr. Lyceum. Acacialaan 7; Boers en Zn., fa. J., Dir. Keet nieuwbouw Juliana Ziekenhuis; Bosch, C. van den, vert., Stations singel 30; Gooijer, D. de, Bergweg 22; Koomen, G., Toonkamer naaimach., de Sav. Lohmanstr. 162; Kuinder, R. W. v. d., van Hoogen- dorpstraat 11; Mollema, D., Middellaan 51; Nagtegaal, A. J. F., v. Hoogendorp- straat 8; Radix, H., Acacialaan 5; Septer, Jac., Slagerij, filiaal Dr. Co- lijnstraat 39. GESLAAGD Voor het practijkdiploma Franse han delscorrespondentie slaagde te Utrecht de heer G. van Jaarsveld, alhier en voor boekhouden de heer J. Asseldonk. Beiden werden opgeleid door het Han delsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen 120.000 eie ren aangevoerd. Prijzen van f 16,tot f 17,voor grote eieren en f 9,tot f 14, voor kleine eieren, per 100 stuks. Handel kalm. WEDVLUCHT „DE SNELPOST" De postduivenvlucht vanaf Orleans met jonge duiven, over een afstand van onge veer 528 km had voor de Veenendaalse Postduivenvereniging „De Snelpost" het volgende verloop: P. W. van Zetten 1; C. van Ginkel en Zn. 2; Bosch van Kesteren 3, 5. 6, 7, 16, 17; J. van 't Veen 4, 10, 19, 22, 23; C. Donke laar 8, 13, 14, 18, 25; W. A. Eimers 9, 11, 12; O. Verwoerd 15, 21, 27; H. L. Spies 20; J. v. Nieuwamerongen 24; Joh. van Ma nen 26; G. de Geit 28. De wedvlucht vanaf Roozendaal, een afstand van ongeveer 94 km. had de vol gende uitslag: C. van Ginkel en zoon 1, 7, 6, 10, 17, 21, 23, 28; Joh. van Manen 2; J. van Nieuw amerongen 4, 5; J. van Geerenstein 7, 14, 26; G. de Geit 8, 12, 13, 25, 30, 31, 35; G. Diepeveen 9, 16, 29; C. Donkelaar 11, 24, 39; C. Donkelaar 11, 24, 39; J. van 't Veen 15, 32, 33; Bosch van Kesteren 18; C. van Asselt 19, 22, 36, 40; S. Schoeman: 20, 27, 37; H. Ulrich 34; Bosch van Kesteren 38. 443 Borgers R., Meikade 41; 440 Borren G., Klomperweg 88, Lunteren; 466 Eek, P. van, Slagerij, Meikade 28; 441 Haaften, C. van, Kwekerij, Bruin- horsterweg 15; 445 Hardeman, D., Landbouwloonwerker, Meikade 8A;' 466 Hunnik, A. van, Pluimveehandel, Meikade 28; 448 Malestein, M., Meikade 20a, Ede; 461 Vlastuin, G., Buurtweg 18. BRANDWEER EEN DAGJE UIT De leden van de vrijwillige brandweer en hun vrouwen maakten hun jaarlijkse uitstapje. Om zeven uur 's morgens ver trok het gezelschap per touringcar naar Bunschoten en Spakenburg, waar in hotel „Ruimzicht" de koffie werd gebruikt. In de beste stemming begaf het gezelschap zich naar Harderwijk, waar men zich ge ruime tijd vermaakte en gezamenlijk het diner gebruikte. Vandaar ging de tocht naar Apeldoorn. Hier bracht men een be zoek aan het Prins Bernharddal. De te rugreis ging via het vliegveld Teriet naar Arnhem. Daar bezocht men het beroemde IJsballet, hetwelk een waardig sluitstuk van deze genotvolle dag vormde. Fietser A komt voor fietser B van rechts. Men zou dus kunnen aan nemen, dat A voorrang heeft. Ver gist u zich echter niet, wan A moet wachten! Als een fietspad, dat niet bij een weg behoort (of dat behoort tot een onverharde weg) uitkomt op een verharde weg, geldt de verharde weg als voorrangsweg. Ze zijn er weer, de henneëieren, eerste produkten van de in dit jaar geboren hennen. De kuikens, die de boeren tussen janu ari en april voor de verjonging van hun pluimveestapel hebben gekocht, beginnen na vijf maanden te leggen. Er zijn dus nu al heel wat jongen hennen met de leg be gonnen. In het begin zijn de eitjes klein, maar naar gelang de dieren langer aan de leg zijn, worden ze langzamerhand groter. Iedere jonge hen legt in het begin een serie eieren van tussen de 40 en 50 gram. Dit zijn de welbekende „vijfjes" en „zes jes", die hoewel zij klein zijn op vele punten de voorkeur verdienen boven grotere eieren. Zo is b.v. de schaal in het algemeen sterker, want de kalkreserve, waaruit de Kip voor het produceren van de eischaal put, is nog groot. Toch is die schaal in verhouding tot de inhoud van het ei niet zwaarder dan bij een groot ei het geval is. Verder hebben deze eitjes een fijne smaak, waardoor ze voor velen een ware delicatesse zijn. Voor kinderen, die wat moeite hebben met een groot ei ineens zijn de kleine eieren een uitkomst. Ook wat de voe dingswaarde betreft, is het niet nodig om kleine kinderen de grootste eieren te geven. De kleine eitjes zijn bovendien zeer ge schikt om er een soep, vla of pudding mee te verfijnen. Grote eieren zijn daarvoor vaak te groot en het is niet altijd prettig om met restjes ei te blijven zitten. Het is in dit verband wel goed te weten, dat de kleine eitjes in verhouding een grote dooier en weinig eiwit hebben, waardoor de voedingswaarde hoger is. Natuurlijk zijn kleine eieren goedkoper dan grote: we kunnen dus eens een extra ei nemen. Wie een bepaald bedrag voor eieren uittrekt, zal merken dat hij in verhouding meer kleine eitjes voor zijn geld kan kiezen dan grote en tevens een groter gewicht aan kleine eitjes krijgt. Hij zal dus meer plezier van zijn geld hebben. De henneëieren bieden ons wel vele Een toerist, afkomstig uit Rotterdam, die met zijn bromfiets een tocht over de Veluwe maakte en daarbij ook Rhenen aandeed, kwam op doortocht door de Grebbestad plotseling tot de ontdekking, dat hij zijn schoudertas was verloren, welke hij achterop zijn motortje had be vestigd. Hoewel er nu niet direkt goederen van grote waarde in de tas waren opgeborgen, ging de heer R. toch op zoek naar zijn wettig eigendom. In eerste instantie reed hij een heel einde de weg terug welke hij was geko men, in de hoop op deze wijze de ver miste tas spoedig te zullen terugvinden. Welnu, de onfortuinlijke toerist had geluk. Na ongeveer anderhalve kilometer te hebben „gebromd" misschien ook wel letterlijk zag hij een hond aanko men uit tegenovergestelde richting. Het beest had er flink de vaart in enin zijn mond droeg het de vermiste tas. Vrolijk blaffend sprong het dier tegen de bromfietser op, toen deze was afge stapt. De tas lag aan zijn voeten. Er zat een heel beetje modder aan, doch dat mocht niet hinderen. De hond heeft ver moedelijk gezien, dat de tas van de fiets viel en heeft het op een rennen gezet om de eigenaar in te halen, teneinde hem de tas te kunnen terug bezorgen. R. aaide het vriendelijke dier over de kop, stopte hem wat lekkers toe en ver volgde blij zijn weg, diep nadenkend over dit staaltje van hondentrouw (Vervolg van pagina 1.) tegenwoordiger, die zijn kaartje toont, weet dat daar iets achter staat. Zijn baas zorgt, dat er een zaak achter zit, die de klanten kan ontvangen. Achter die folder staat alleen de natuur. Het schoons waar mee Rhenen is gezegend, niet dank zij de vereniging voor vreemdelingenverkeer. We stellen ons voor, dat velen voor die natuur naar Rhenen komen. Maar wan neer de avond is gevallen, gaat men niet op een stoel zitten wachten, totdat men naar bed kan gaan. 's Avonds wil men wel eens iets beleven. Niet iedere avond, maar dan toch wel op gezette tijden. Men wenst een doel te hebben, al is het maar twee maal in de week. Dan weet de toe rist: hier in Rhenen kan ik ook nog een verzetje hebben. Dat mankeert er aan. Maar er mankeert nog veel meer aan. We spraken met pen siongasten, die steen en been klaagden over de accomodatie in onze gemeente Rhenen. Op advertenties in de grootste dagbladen van Nederland is men afge gaan. Blindelings besprak men pension voor de zomer. Men stortte een waarborg som en toen de vakantie was aangebro ken, trok men er heen. In hoeveel geval len is dat niet een desillusie geworden. De mensen schrokken ervan, als ze er aankwamen. Sommige van die zaken staan wél op de hotel- en pensionlijst van de VW. Weet de VVV hoe de toestanden zijn in die pensions? Heeft de VVV zich daarvan wel eens overtuigd? We betwij felen dat. En we hebben daar goede reden voor, anders kwamen die inrichtingen be slist niet voor op de genoemde lijst, op In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal voordelen. Tot eind oktober mogen we er een behoorlijke aanvoer van verwachten. Eieren zijn een hoogwaardig levensmiddel en bij vrijwel iedere zomergroente te ge bruiken, afgezien nog van het feit, dat ze bij de broodmaaltijd nooit zullen mis staan. Als eiwitvoeding zijn ze werkelijk goedkoop. Door hun extra voordelen ver dienen de kleine eieren dus dubbel en dwars onze aandacht. Onze modespecialiste geeft raad FEITELIJK zou men deze eenvoudige No. 2 (35089) is een meer fris model japonnen met hoofdletters moeten schrg- met een bewegelijk silhouet door een naar ven, want zij genieten steeds de voorkeur achter-openspringend plooien-gedeelte. in de mode. En daarom draagt men deze Heel eenvoudig is de coupe. De vlotte dan zo graag? Is het de frisse, sportieve revers-kraag gaat over in een knopenbies, coupe, die de draagster een jeugdig en en ook de mouw heeft een garnering vrolijk uiterlijk geeft? Of is het soms biesje vanwege het feit, dat men deze van Dezelfde sportieve noot brengt ook het '8 morgens vroeg tot 's avonds laat kan derde model (35101). Ook hier domineert dragen, en in geen enkel jaargetijde zou de modieuse knopenbies. Kleine figuur- willen missen? Al deze eigenschappen naadjes aan taille en ronde halspas waar- tezamen en ieder apart is reeds een reden borgen de goede pasvorm van deze japon, om een dergelijke japon te bezitten. Het gebruik van een fel-rode stof met een garnering van zwart fluweel, zal deze HIER PRESENTEREN wt) drie ver- japon tot een bijzonder chique mode) tegenwoordigsters van de „grote" kleine maken. japon. Het eerste model (35015) accen- Deze japonnen kunt u allen zelf maken tueert de slanke lijn. Schuin opgeknoopte met behulp van de Beyer-vierkleuren- patten versieren het lijfje en de rok, die patronen, welke u in speciale zaken kunt van achter en van voren een stolpplooi verkrijgen. Inlichtingen 'verstrekt gaarne heeft. In de raglan-mouw heeft men onze mode-specialiste, telefoon 47344 ruimschoots bewegingsvrijheid. (K 20). 31 AUGUSTUS: EEN FEESTELIJKE DATUM! Bij bovengenoemde datum denken wij in de allereerste plaats aan de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina en iedere Nederlander zal het dan ook eens zijn met het opschrift dat 31 augustus tot een feestelijke dag stempelt. Voor Amerongen geldt dit zeer in het bijzonder, daar dan het afsluitingscoocert gegeven wordt van de serie kerkconcer- ten 1956. Klaas Bolt (organist van de St. Bavo), die de naam van de Nederlandse organisten hoog wist te houden, door dit jaar winnaar te worden van de improvi satie-wedstrijd op het internationaal or gelconcours, bespeelt het orgel van de Andrieskerk. „The Trumpet tune", ge componeerd door Purcell ter gelegenheid van de inhuldiging van één der leden van het Engelse vorstenhuis, zal door Klaas Bolt zeker majestueus vertolkt worden. Het is verheugend, dat één der vaste medewerksters van de N.C.R.V., de alt Tony Jaanus-Rebel, haar stem o.a. in liederen van Cath. van Rennes door de alom bekende Andrieskerk zal doen glanzen. Willem Meybaum staat eveneens door vele kerkconcerten speciaal in de Utrechtse kerken en door de radio bekend als een van Neerlands beste blok- fiuitisten. Niet alleen in de fluitsoli, maar ook in aria's voor sopraan, blokfluit en orgel zal men van zijn prachtig spel kun nen genieten. Wanneer ook op deze avond een grote menigte om acht uur de kerk vult, zal het Wilhelmus, dat ter afsluiting geza menlijk wordt gezongen, zeker een waar dig slot van dit feestelijk concert worden. Alles is kapot. Hannes en Kee hebben ut lést al tege me gezeigd, mör toen wou ik ut nog nie gleuve. Ik zeg: ut zal wel weer gauw opklaore, mör nou goai ik ut toch ök van een andere kant bekijke. Alles is kapot. De middelstand slöpt as een roös. As ze denke, asdat die lampies ut 'm allenig doen, nou eh, dan zijn ze d'r slappies nöst. De vereniging veur ut vrèmdelingeverkeer snurrekt al êve hard. D'r is nog niks ut de bus gekomme van de zomer. Enne de contactcommissie veur de vereniginge hét nog geen ins kans ge zien om zo'n moöie optocht te houwe, zoas andere jaore. Trouwes de cente zulle nou ök wel zo zaghiesan op zijn. Da kom vanweges ut niks-meer-doen van de ver eniging veur ut vrèmdelingeverkeer. Watte we d'r mee aon motte is mijn een raodsel. Ik doch, kom ik gaoi is een kijkie nemen in ut museum, mör ök dat hoefde al nie meer. Affijn, daor hèk oew vléje weêk al over ingelicht. Ut is allemaol één gróte döje boel. Ik vraog m'n eige wel is zo af en toe, of we in Rhenen nog wel kopstukke hebbe, die iets in de pit hebben om op touw te zette. Ut gaot 'r allemaol êve laks naor toe. Geen mins hét 'r tijd. Geen mins wil z'n eige arreges mee bemoeie. Ut zijn altijd nog een paor man, die de schouwers d'r onder zette om is een kirtie ut de hoek te komme. Ik denk aon ut konkoers van de vissers. Da duur nie lang meer, of ut is zoweit. Dan gaon we één daggie visse in de Rijn. Dan komme d'r in elk geval een hoop minse bij me- kaore, enne dat hèwwe in Rhenen lang nie gezien. Da mot ik toegeve en daor- om zegge Kee en Hannes en Ikke: hulde veur de visclub. Ze zegge wel is, asdat ik een döje vissiesvrêter bin. Mör die vissers zijn ut in allegevalle niet. Die weten, as dat Rhenen vertier mot hebbe. Jammer asdat ut zuk slecht weer is. Mör affijn, dat hèwwe nie in hand en misschien is ut den twidde September wél mooi. In alle gevalle zulle d'r dan veur ut erst in dit sezoen vrèmde minse naor Rhenen komme. De visclub mos eigelijk mör met een ut vrèmelingeverkeer regelen. Vis- gart verplicht! Jao, jao, ge kun nou wel wéken achter raekaore oew gal uitspijge, mör wat hel- lep ut allemaol. Ze lache d'r om, al die minse, die op zo'n fluwele stoel zitte, houwen 'm goed vast, da ze d'r nie af dat visitekaartje. Doet VVV dan helemaal niets behalve het uitgeven van een folder en een pen sionlijst? Ja zeker, VVV heeft een kantoor op het Hof in het centrum van de stad. Van daaruit worden de vreemdelingen bemiddeld. Zelfs volgens de boze hotel houder naar andere plaatsen, terwijl zijn inrichting, die toch als gerenommeerd mag worden aangemerkt, nog open plaat sen heeft. De hotelhouder wenst hierin verandering te zien. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. De middenstand van Rhenen levert hem geen produkten meer. Hij betrekt ze nu uit de plaatsen, die van VVV de pensiongasten krijgen toegescho ven. Hij oefent ook op die manier indi recte pressie uit op de VVV, op de men sen, die VVV hebben gekozen, die hun vertegenwoordiger in die VVV hebben gezet. Misschien laat het de neringdoen den koud. Dan zijn ook zij op het ver keerde pad. Dat mag hen in geen gaval Siberisch laten. Zij zullen nu moeten to nen iets in hun mars te hebben. Ze zullen nu moeten duidelijk maken, dat zij tot de categorie van die hotelhouder behoren, tot de categorie, die van Rhenen en zijn touristen moet leven. Er is grote louwheid te constateren. Op de onlangs gehouden jaarvergadering van de VW waren ze niet aanwezig. Waren ze er maar geweest, dan hadden zij hun stemmen kunnen verheffen. VW is aan het sparen voor de brugfeesten. Maar met sparen alleen komt men er niet. Men moet de koppen bij elkaar steken en reeds nu grote sommen gelds gaan vergaren om plannen te kunnen maken en uitvoe ren. Anders is het straks nog jammer ook van die paar gespaarde centjes. De ope ning van de brug zal vallen midden in het vreemdelingenseizoen van 1957. Mooier kan het al niet. De tijd van voorbereiding is in voldoende mate aanwezig. Waarom dan nog langer getalmd? Dat talmen, dat doet in Rhenen veelal de deur dicht. Iedereen praat, iedereen weet het beter, maar niemand doet iets. Men kankert, men verwenst, men ver guist, men kijkt naar wat een ander doet, men richt iets op en even later verdwijnt het weer. Geen levensvatbaarheid heet het dan. Samenwerking staat niet in het woordenboek. Tegen dat alles, tegen die zieke plek, daartegen moet een kort geding worden gevoerd. Niet morgen maar vandaag nog! C. N. zulle valle, mör wat doen ze eigelijk? Witte gij ut? Ikke niet. Da wil zegge, eigelik weet ik ut wel: ze doen niks. In- gezonde stukke schrijve, onder een schuil- naom. Dat kunne ze. En is ut dan nie gelukkig, asdat de krant d'r niks van in zet? Behalleve dan naotuurlijk ut stukkie wat ik zellevers schrijf wór. Mör jao, eigelijk wit iedereen wel wie of ik bin. Nou eh, da magge ze dan allemaol wete. Ik krijg zo af en toe wel is een vies briefie over de post van deze en gene. Ok wel is een briefie mit hulde. Mör ach, wat zou ik m'n eige daor van aontrekke. D'r mót wat gebeuren in Rhenen. Op alle gebied moet 'r wat gebeuren. Iedereen krèg van mijn op z'n tijd zo'n porsie vergif. En de minse, die ut hardst da vergif nódig hebbe, krijgen ut duk. Affijn, lotte we de koppe mör gauw bij mekaore steken. Misschien is er dan nog iets te redden. Enne as ze dat nou mör doen, dan is 'r veul gewonne. Blijve ze aon ut schrijve, dan eh, nou jao, dan zal de boel ln Rhe nen wel kapot blijve. Iedereen löpt teges- woordig te schelden. Nie allenig op de vereniging veur ut vrèmdelingeverkeer. Ok op onze burgemeester, en op ut ge meentebestuur, en op de raodsléje, die ze allemaol zellevers gekozen hebben. En ne op de Klokkeverkoper. En op de ver enigingen en op de Verenigingskontakt- commissie, en op de middelstand en op iedereen. Gescholde dat 'r wordt, héél bar. Iedereen wit ut beter en iedereen scheldt op iedereen. Motte we dan zo deur blijve gaon? Motte we dan mit alle geweld naor de bliksem? Och, och, och, soms mot ik een ins hevug hard lache. As ik dan die minse veurbij zie komme, die ut varreke is zulle wasse, dan mot ik toch zó hard lache. Dan heb ik gewoon, doodgewoon meelij mit ze. Meelij, heb ik dan, gewóón meelij! Veural as ie al die pólitiek, die d'r tussedeur schittert, op de korrel hèt. Want eh ,denk 'r om, asdat die pólitiek, die d'r deur al die minse bedreve wordt, niet veur de poes is. Een vriendelijk lachie in oew gezicht en een roddel achter oew rug! Hèt 'r mör arreg in. Nou motte ze nie denke, asdadde ze d'r daormee kunne komme. Op zekere dag kom alles uit. Alles komt dan uit! Enne, dan zal ikke nog noöit zo hard gelachen hebbe as morrege! Ik hang veur vanaovund de pen weer op den dêêl nöst de pomp. Mör ik wil oew tot besluit toch nog één goeie tip géve: moch ie soms een huis nódig hebbe? Ik weet 'r nog één leeg te staon, al méér dan drie maonde De Klokkenverkoper. Waterschap WAGENINGEN EN EDE van het gecombineerd col lege op dinsdag 4 septem ber 1956 v.m. 10.30 uur in het waterschapshuis te Wageningen Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Mededelingen. Rondvraag. Wageningen, 27 aug. 1956. De watergraaf, J. J. MYNSSEN. Prins Bernhardlaan 186 Veenendaal VRAGEN: a. vrouwelijk personeel voor diverse afde'ingen, bij voorkeur spinsters, twijnsters en vormsters. voor het nylon'<ousen-atelier Gunstige arbeidsvoorwaarden: hoog loon Aanmelden bij de personeelschef: dagelijks van 9-18 uur op maandag en donderdag bovendien van 20-21 uur Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Markt 16 Veenendaal Voor uw Dr Colijnstraat 38, Tel. 2871 Veenendaal Iedere zaterdagavond ELST (Utr.) Aanvang 7 unr I' 15015 OW 96, 104 cm (8) Bij die woedende uitval van Aram scheen er voor het eerst enige twijfel bij het boertje op te komen. „Laat me dan los," bromde hij onwillig. Maar Aram schudde zijn hoofd. „Niets daarvan, dan loop je ook weg, net als die anderen! Maar als je me vertelt, wat hier gebeurd is, zal je geen kwaad geschieden." Het mannetje keek hem wei felend aan. „Maar ben je dan geen Barbadoor?" vroeg hij. „Je spreekt tenminste niet als zij. „Een wat?" vroeg Aram. „Een Barbadoor," herhaalde het mannetje. „Weet je dan niet, dat de Barbadoren hier alles platgebrand en geplunderd hebben? Waar kom je dan vandaan? Hoe komt het dat je niets weet?" Plotseling keek hij opnieuw wantrouwend. „Zeg, is dit soms een valstrik?" Doch Aram schud de heftig het hoofd. „Ik ben juist teruggekomen van een lange reis. Ik ben jaren weggeweest, doch ik kom uit dit land. Ik hoor hier thuis. Vertel me, wie zijn de Barbadoren?" Hij liet de man los. Die dacht niet meer aan weglopen maar bleef Aram nieuwsgierig opnemen. „Naar je baard te oordelen kon je er zelf een zijn!" zei het boertje. „Maar je bent te netjes. Die Barbadoren zijn Barbaren! Ja, zo konden ze beter heten! En het enige, wat zij doen is roven en plunderen en de bevolking als slaven met zich mee voeren! Overal waar ze ge weest zijn, vind je ellende en vernieling."

De Vallei | 1956 | | pagina 2