DE VALLEI Levensstrijd Veteranentournooi nog niet uitgespeeld S.K.F.-club neemt sportterrein in gebruik VOOR DE BOER Voor de Jeugd Morgen beslissings wedstrijd Renswoude won de tweede prijs in Pyramide-tou rnooi Officiële Bekendmaking Veenendaal - Longa Drie weken zonder mond- en klauwzeer Prins Aclimed en de fee Nog is het Veteranen-tournooi 1956 niet uitgespeeld. De finale, welke zaterdag avond werd gespeeld tussen Veenendaal en Ritmeester, moest door de snel inval lende duisternis gestaakt worden. De stand was toen 33. In overleg met beide elftallen werd besloten, de wedstrijd op een nader te bepalen datum over te spe len. Niettemin is het een goede wedstrijd met knap voetbal geworden. Veenendaal, met groot machtsvertoon gestart, ont moette in Ritmeester een waardige te genstander, welke zelfs een groot deel van de wedstrijd het beste spel liet zien en zeker doortastender speelde dan de Geel-blauwen. Zoals gezegd startte Veenendaal met een serie snelle en gevaarlijke aanvallen, waar Ritmeester toch wel even aan wen nen moest. In de achtste minuut onder nam Veenendaal een scherpe aanval, wel ke werd afgesloten met een hard schot door Arie v. Barneveld, dat via het been van achterspeler Evert van Dijk in het doel belandde (10). Even later moest bij Ritmeester Frans Leman wegens een blessure vervangen worden door Joop Kroesbergen. Ritmeester kwam er langzamerhand beter in. Na enkele prima aanvallen, die op niets uitliepen, kon na ongeveer een kwartier spelen, D. Roks gelijk maken, zij het dan door een blunder van Bobby Heikamp. Even later leek het zelfs of Ritmeester de leiding zou nemen, maar een keurig door Jo Otte aangegeven bal werd door Roef v. d. Heuvel hopeloos verprutst. Met Ritmeester stevig in de aanval kwam de rust. Vier minuten was de tweede helft oud. toen Jan Visser een hard laag schot op het Ritmeester-doel afvuurde, waar Dil len finaal overheen dook (21). Tien mi nuten later werd het zelfs 31, toen Varï Wakeren uit een vrije trap. genomen door Frits Hardeman, keurig inschoot. Al had toen ieder zich verzoend met een overwinning voor Veenendaal, Rit meester nam dit niet. Bij een scherpe Rit meester aanval kreeg J. Kroesbergen, on geveer 10 minuten voor tijd de gelegen heid om Bobby te verschalken (3—2). Dit gaf de sigarenmakers moed en enkele mi nuten later kon Kees v. d. Kraats de ge lijkmaker in de touwen drukken. Daar w Het eerste elftal van de v.v. „Rens woude" startte zondag j.l. als favoriet in de finale van het pyramide-tournooi. Deze verwachtingen zijn echter in het geheel niet uitgekomen, want met niet minder dan een 90 nederlaag werd men naar huis gestuurd. De organiserende vereniging „Austerlitz", die ook zelf tot de finale was doorgedrongen speelde een klasse beter. Er was totaal geen verband in de Renswoudse ploeg te constateren. De achterhoede liet nog al eens een steek vallen en de voorhoede was volkomen lam gelegd. Reeds bij de rust keek men tegen een 50 achterstand aan en veel publiek verliet toen reeds het terrein. In de tweede helft werd de score nog tot 90 opgevoerd. Een ontmoedigd Rens- woude-elftal verliet tia afloop het ter rein. Ondanks deze dikke nederlaag mocht de aanvoerder van het Renswoude-elftal toch nog een prachtige tweede prijs in ontvangst nemen. Deze prijs mag be houden worden. het intussen volslagen donker was ge worden werd de wedstrijd gestaakt met bovengenoemde stand. Nader vernamen wij nog dat de be slissingswedstrijd Veenendaal Rit meester morgen donderdag 30 augus tus gespeeld zal worden op het VSW- (errein aan de Oranjestraat, aanvang kwart over zes. De entreeprijs, bestemd voor de kas autotocht ouden van da gen is vastgesteld op 25 cent voor vol wassenen en 10 cent voor kinderen. By een gelijk spel zal men de wed strijd met 2 x 7'/ï minuut verlengen, en daarna beslissen met doelschoppen. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats. Vóór de finale werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen twee dames-teams. Van werkelijk voetbal was geen sprake. Voor een groot deel van de talrijke aan wezigen werd het dan ook meer een ver makelijke voorstelling. Hoe dan ook, de zich „Veenendaal noe mende dames maakten drie doelpunten tegen de tegenstanders één. Volgens de regels van het spel hadden zij dus ge wonnen en konden zij een fraaie beker in ontvangst nemen. Het geheel werd op geluisterd door de Scheepjeswol Harmo nie met pittige marsmuziek. Een van de twee dameselftallen, welke zaterdag op het VSW-terrein een wedstrijd speelden ten bate van de kas autotocht ouden van dagen. (zitting woningcommissie) Burgemeester en wethouders van RHENEN maken bekend, dat de wo ningcommissie tot nadere aankondi ging GEEN zitting meer zal houden voor het publiek. Rhenen, 23 augustus 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. HINDERWET Burgemeester en wethouder van Rhe nen maken bekend, dat het verzoek van J. v. d. Burg, Cuneraweg 189a, Rhe nen, om op het perceel, kadastraal be kend gemeente RHENEN sectie G, nr, 1887 een ondergrondse petroleumtank met een inhoud van 2000 liter te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. Rhenen, 23 augustus 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH v. ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. (Tilburg) De personeelsvereniging van de N.V. Nederlandsche Mij. van Kogellagers SKF. hoopt op zaterdag 1 september a.s. op enigszins feestelijke wijze het nieuwe sportterrein in gebruik te nemen. Dit sportveld vormt een onderdeel van een complex, dat op het terrein ten zuidoosten van de SKF-fabriek in aanleg is. Reeds eerder werd door de Vereniging een ten nisbaan in gebruik genomen, welke de eerste was van de twee die er zullen komen, terwijl voor de toekomst de aan leg van een afzonderlijk korfbalveld wordt overwogen. Daar voorlopig de voetbalvereniging „Kulan" en de kofbal- club SKF het nu gereed gekomen veld moeten delen, zullen ^r iedere week thuiswedstrijden, dan van de éne, dan van de andere vereniging te zien zijn. Op de openingsmiddag zullen echter andere verenigingen hun krachten meten op dit terrein. Daar zal de voetbalwedstrijd Longa- Tilburg (betaald voetbal) tegen Veenen daal I te zien zyn. Een zeer aantrekke lijke wedstrijd dus. Voorts zal er een korfbalwedstrijd ge speeld worden tussen Rohda uit Amster dam, dat dit jaar kampioen van Neder land werd en H.K.V. uit Den Haag, dat kampioen in de afd. 2 werd. Men krjjgt hier dus ook op korfbalgebied het neusje van de zalm te zien. Daar men in Veenen daal zelden of nooit in de gelegenheid is dergelijk sterk korfbal te zien, twijfelen wij er niet aan, of talrijke plaatsgenoten zullen ook hiervoor hun schreden naar het SKF-veld richten. Omdat de meesten hier ter plaatse on bekend zijn met de regels van dit ge mengde spel, zullen de leden van de korf balclub SKF pamfletjes met de voor naamste spelregels uitdelen. Het pro gramma van deze sportmiddag begint om ongeveer 3.15 uur en zal omstreeks 7 uur beëindigd zijn. Op het veld is een fietsenstalling en consumptietent aanwezig. Men wordt er nog op gewezen, dat de ingang uitsluitend aan de Wageningselaan is, tussen het om heinde fabrieksterrein en het voetbalveld van de ..Merino's". VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD SOEP OF PUDDING? Een maaltijd van twee of meer gan gen heeft iets genoeglijks en in de meeste gezinnen komt die dan ook op zon- en feestdagen op tafel. Daarnaast geldt bij velen als dage lijks parool: soep óf een toespijs. Wel ke van de twee het zal zijn, hangt meestal af van onze smaak en wat we het gemakkelijkst vinden. Ook aan de voedingswaarde wordt gedacht: waar kleine kinderen zijn wordt dikwijls juist hierom een melkgerecht gegeven. Een goede gewoonte, want aan een melktoetje hebben kinderen, die in de groei zijn, meer dan aan soep. Ook vol wassenen, die in de loop van de dag maar weinig melk gebruiken, komen op deze manier met een flink bord yoghurt, pap of pudding eerder aan hun trek. Houden ze niet van melk- toespijzen en wel van soep, dan zou men in de soep veel melk kunnerf ver werken. Bloemkool-, spinazie-, kerriesoep en soep van soeppoeder of -tabletten zijn heel smakelijk wanneer er melk in- plaats van water of bouillon wordt ge bruikt. De voedingswaarde van een bordje soep vooraf, waar weinig vlees, melk en groenten in voorkomen, is niet erg groot. Zo n soep is eigenlijk niet anders dan een plezierig begin van de maal tijd, voornamelijk gewaardeerd omdat het warm en lekker is. Daar is niets tegen, als de rest van het eten niet in het gedrang komt. Neemt het bordje soep bij slechte eters de eetlust weg, zoals bij kinderen nog wel eens wil voorkomen, dan is het beter om meteen met het hoofdgerecht in huis te vallen, zodat daar flink van gegeten wordt. Wie hun toch soep wil geven, kan dat een uurtje voor de maaltijd doen. Recept kerriesoep voor 4 personen: een stukje ui, ongeveer 4 theelepels kerrie, 40 g (3 eetlepels) boter of margarine, 40 g (4 eetlepels) bloem, 5 dl melk, bouillonblokjes of aro ma, fijn gesneden peterselie. De boter of margarine licht bruin la ten worden. De ui schoonmaken, fijn- snijden en met de kerrie in het vet fruiten. De bloem toevoegen en de mas sa tot een bal roeren. Onder flink roe ren langzamerhand het water en de melk er bijschenken. Het geheel aan de kook brengen. De soep op smaak ma ken met bouillonblokjes of aroma en enige minuten laten doorkoken. Op het laatst fijngesneden peterseliegroen er door roeren. Europese kampioenschappen een- mans-zwaardboten te Loosdrecht. De ochtend wedstrijd van de derde dag werd een overwinning voor Oost-Duitsland. Tweede werd de Nederlander Bob Markus (rechts), die wij hier na de wedstrijd in ge sprek zien met de Rus Yuriy Shavrin Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 22 augustus jl. geruime tijd aandacht be steed aan de gevolgen van de waterover last. welke zich in verschillende gebieden van Nederland heeft voorgedaan. Het be stuur heeft zich daarbij beraden over de mogelijkheid tot het nemen van maat regelen. welke de ergste gevolgen onge daan kunnen maken. Het bestuur heeft vastgesteld, dat het Landbouwschap in deze een eigen ver antwoordelijkheid heeft ten opzichte van de getroffen bedrijfsgenoten; het bestuur heeft derhalve besloten tot heti opstellen van een plan van actie. Dit plan van actie dient als eerste punt te bevatten het richten van een verzoek aan de minister van Landbouw tot het doen registreren van de ernstige schade gevallen. Naar het oordeel van het be stuur ware de registratie te verrichten door het P.V.C.-apparaat, daarbij zo no dig bijgestaan door de gewestelijke raden en districtscommissies van het Landbouw schap. Als richtlijnen bij de registratie ziet het bestuur, dat de ondervonden schade moet zijn veroorzaakt door abnormale re genval in de zomer van 1956; dat zij van zeer ernstige aard moet zijn, waarbij ge dacht kan worden aan een verlies van ten minste "O van de normale opbrengst per bedrijf of een daarmede overeen- eenkomend verlies; en dat de registratie zal zijn opengesteld voor hen die zich daarvoor aanmelden. Uitd-ukkelijk heeft het bestuur er op gevezen, dat op deze registratie op geen enkele wijze verwachtingen kunnen wor den gebaseerd betreffende een tegemoet koming in de geleden schade. Het bestuur heeft in beginsel uitge sproken dat het Landbouwschap zal trachten middelen te vinden om de ern stig getroffen bedrijfsgenoten bij te staan. Het dagelijks bestuur zal nagaan op welke wijze en in welke omvang aan deze be slissing uitvoering kan worden gegeven. Het bestuur acht het wenselijk dat op korte termijn een onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheden van een ver zekeringssysteem voor oogstrisico's als mede naar de mogelijkheden van de stich ting van een nationaal agrarisch rampen fonds. Het bestuur heeft besloten bij de mi nister van Landbouw aan te dringen op spoedige hulpverlening van regeringszijde ten behoeve van de ernstig getroffenen. Het bestuur heeft hierbij overwogen dat het huidige systeem van garantieprijzen praktisch geen ruimte laat voor het vor men van reserves binnen het agrarisch bedrijf. Ten einde aan buitengewone ri sico's het hoofd te kunnen bieden en niet onmiddellijk een beroep op de algemene middelen te behoeven te doen acht het bestuur het noodzakelijk, dat men komt tot een ruimere formulering van de doel stelling van de Nederlandse landbouw politiek dan die welke thans wordt ge hanteerd. In het bestuur is voorts geconstateerd, dat er redenen zijn, de volgende maat regelen nader te overwegen opnemen van contact met provinciale overheid en eventueel bij de gemeente besturen over de vraag of wellicht van die zijde bijstand kan worden geboden; bij de minister van Financiën nog maals aandringen op middeling van de agrarische inkomens bij de vaststelling van de aanslagen voor de inkomstenbe lasting; bij de minister van Landbouw aan dringen op een hergroepering van de cul tuurtechnische werken, zodanig dat zij in het bijzonder gericht worden op de ramp- gevoelige gebieden. Het feit dat in Nederland sedert 10 augustus j.l. geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd is voor de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding geweest te besluiten met ingang van 31 augustus 1956 de schorsing van de varkensmarkten op te heffen en het houden van verkopingen, keuringen, tentoonstellingen, e.d. van var kens wederom toe te staan. Het vervoer van varkens tot een ge wicht van 60 kg blijft in een strook gren zend aan België verboden, tenzij door of namens de betreffende inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst vergunning tot dit vervoer is verleend. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier ontvangen van: Chris en Ieneke Septer. Dries v. d. Heuvel. Dienie en Hennie v. d. Weerd. Bob en Wout Schoeman. Kees Vink. Dikie de Kleuver. Breinie Diepeveen. Fam. J. H. v. Krieken. Leerlingen Chr. Lyceum, V'daal. Allemaal hartelijk dank! 30 Aug. 30 Aug. 30 Aug. 31 Aug. 1 Sept. 1 Sept. 1 Sept. 4 Sept. 4 Sept. 4 Sept. 5 Sept. 9 aug. 15 aug. WIE ZIJN ER JARIG? Wim v. Engelenhoven, Over-berg. Klaproos je. Jantje Koehoorn. Ali Mijnders. Hendrik v. Slooten. Clara Breeschoten. Jopie Hutink. Bertus v. Capelle. Eef v. Heemsbergen. Grada Kleijer. Martien v. Dam. was Dieke de Rooder jarig en Letti Bos. OPLOSSING RAADSELS I kind - wind. II Oslo - Parijs - Sophia - Madrid - Amsterdam - Bonn - Washington Lissabon - Brussel - Tokio. I raar - gaar - Saar - baar II kapot - grens - Laren - wezel - Griek - beker - perzik. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I X Ie rij een reptiel. X 2e rij zeerover X 3e rij klein kerkje. X 4e rij plaats in Nd.-Brabant. X 5e rij snelrit v. e. paard X 6e rij een grote menigte X 7e rij het tegenover- gest. van dag. X 8e rij goddeloze koning van Israël. X 9e rij lijfeigene. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een plaats in Friesland. II Hersengymnastiek 1. Hoe breed is de doelmond van de goal bij het voetbalspel? 2. Wie was het die het eerst microsco pisch kleine plantjes en diertjes ontdekte? 3. Welke speciale tabak komt uit Cu ba? 4. Hoe heet de godin van de bloemen? 5. Hoe noemt men een dame te paard? Voor jongeren I Ik volg geduldig ieder dier, Onthoofd men echter mij, Dan geef ik daarom toch geen zier, Dan ben ik een lekkernij. II Ede Zaandam Huizen Bolsward Lisse Alkmaar Zoek uit elk dezer plaatsnamen één letter, zó, dat ze, van boven naar be neden de naam van een bloem vormen. III Welke Hollandse stad wordt iets heel kostbaars als je er de staart afsnijdt? (Een sprookje uit 1001 nacht) (Vervolg). De sultan antwoordde: „Natuurlijk zou ik je graag bij me gehouden heb ben, maar je geluk is me vóór alles dierbaar, daarom zal ik je geheim eer biedigen en je laten terugkeren naar de plaats van waar je gekomen bent. Je bent hier altijd welkom en het zal mij gelukkig maken je vaak te zien." Drie dagen bleef prins Ashmed bij zijn vader, toen keerde hij naar het paleis van de fee terug, waar hij door Paribanoe hartelijk welkom werd ge hete... De fee gaf de prins de raad om ééns per maand dit bezoek aan zijn va der te herhalen. En zo gebeurde het. De pracht en de luister, welke de prins bij deze bezoe ken ten toon spreidde, wekten intussen de naijver van sommige leden van zijn vaders hofhouding. Onder hen waren twee vizieren, vertrouwelingen van de oude sultan, de voornaamste. Reeds vroeger hadden zij een diepe haat te gen de prins opgevat, omdat deze meer dan eens hun schurkenstreken en ver keerde praktijken aan zijn vader had overgebracht. Vreemd genoeg was toch hun invloed op de sultan even groot gebleven. Dit kwam, omdat ze toch wel knappe staatslieden waren. De grijze vorst zag daarom hun fouten door de vingers. Ze wisten dit maar al te goed en beraamden nu een snood plan om prins Ashmed ten val te bren gen. „In het belang van het rijk," zo zei den ze tot de sultan, is het noodzake lijk om de verblijfplaats van de prins op te sporen en zijn leefwijze te onder zoeken. De fabelachtig grote sommen, die hij nodig heeft om op zulk een gro- te voet te leven en tienmaal meer weelde ten toon te spreiden, dan Uwe majesteit doet, moeten ergens vandaan komen. Dat kan niet in orde zijn. Voeg daarbij nog zijn overdreven vriende lijkheid jegens iedereen en de geschen ken die hij telkens geeft. Ze zullen hem in steeds hoger mate de volks gunst verzekeren. In één woord: het is een onrustbarende toestand waaraan, hoe eer hoe beter, een eind moet ko men. Uwe majesteit weet bij ondervinding, dat we steeds het heil van vorst en land hebben gezocht en daarom moeten I we ronduit bekennen, dat de zonder- j linge handelwijze van prins Ashmed ons in het minst niet zint. Ze kunnen I zeker tot volksoplopen, ja misschien zelfs tot een bloedige omwenteling aan leiding geven." „Dat kunt ge toch niet 1 menen," antwoordde de sultan, terwijl hij zijn best deed om kalm te blijven. „Mijn zoon houdt te veel van mij, om tot zoiets in staat te zijn. Zijn trouw en aanhankelijkheid zijn zeker boven alle verdenking verheven!" De boosaardigste van de twee vizie ren, die zich het meest in de gunst van de sultan had weten te dringen, maakte nu een zeer diepe buiging en sprak: „Uwe majesteit heeft volkomen gelijk; tot voor kort zou de prins tot zulke dingen dingen niet zijn gekomen, maar u vergeet dat hij zich innerlijk zeer verongelijkt zou kunnen voelen door het feit dat gij, o majesteit, de schone Alifa aan uw zoon Ali tot vrouw hebt gegeven. Nu prins Achmed de pijl heeft gevonden zal hij zeker tot de conclusie zijn gekomen, dat hij de prinses tot gemalin had behoren te hebben. Ook het feit, dat de prinses door de won derkracht van de appel, die hij voor uwe majesteit meebracht, van een do delijke kwaal is genezen, zal hij zeker aanvoeren als grond voor een onrecht vaardige behandeling." Zwijgend, doch in een staat van pijn lijke onrust zat de sultan voor zich uit te staren. De vizier, die heel goed de indruk van zijn woorden bespeurde, ging meteen door: „Wat ons bovendien ver ontrust is, dat prins Achmed zich in de buurt der hoofdstad ophoudt, zonder dat iemand weet, waar men hem in spoedeisende gevallen zou kunnen vin den. Hij zelf, zijn gevolg of zijn paar den zijn immers nooit vermoeid of be stoven als ze hier aankomen? In uw eigen belang en in dat van het land achten wij het dringend noodzakelijk om zich op het naderend gevaar voor te bereiden." De sultan had de vizier ongehinderd laten uitspreken, hoe pijnlijk het on derhoud ook voor hem was. Nu maakte hij daaraan een einde met de woorden: „Gij kent mijn Achmed volstrekt niet, anders zoudt ge hem niet tot zul ke slechte plannen in staat achten. In tussen dank ik u voor uw raad en ik twijfel er niet aan, of de bedoeling was goed." Zo sprak de sultan tot de valse ho- velingen, zonder te laten merken, dat ze hun doel maar al te zeer bereikt hadden. Van nu af aan toch was het zijn vaste voornemen de prins zoveel mogelijk te laten bespieden. (Wordt vervolgd.) VAKANTIE 1956 Henk, Jan en Truus zijn met vakantie Al dagenlang in Wijk aan Zee. Ze namen emmers, schoppen, ballen En ook een prachtig zeilschip mee. Maar ach, het regent pijpestelen, De lucht is grijs, de zee is grauw. Ze lopen rond in lange broeken En dikke truien voor de kou. Het strand ligt eenzaam en verlaten, Ze zitten dag aab dag in huis. Ze dammen, kienen en kwartetten, Met vader doen ze kat en muis. Ze vechten samen een partijtje, Ze grabb'len in een zakje snoep, Soms zijn ze akelig vervelend, En moeder.die kookt erwtensoep! Dat duurt 'n week en dan neemt vader Des morgens een kordaat besluit, Zo trekken Pa en Ma en kind'ren Des middags Wijk aan Zee weer uit. In Veenendaal weer aangekomen, Doet tóch hun hart nog even pijn, Want kijk, de regenwolken wijken Voor blauwe lucht enzonneschijn!! FEUILLETON door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (23) Columban stond hen na te kijken. De sneeuw viel dichter en dichter. Het was als hingen er draden uit de nevel af. De meester dacht aan zijn hemel- draden en vroeg zich in zijn vroom heid verwonderd af, waarheen de Al- goede deze twee zou sturen, die juist om de hoek verdwenen. Ondertussen was Lieni naar het dorp geslenterd. Hij was blootshoofds; de sneeuw zat tussen zijn haar. Hij hield de handen in de zakken en floot een deuntje onder het lopen. Toen hij de straat van Frutnellen indraaide, zag hij overal mannen en vrouwen staan als op een feestdag. Voor de posther- berg waren de meeste mensen bijeen en verderop bij de herberg „De Os" zag hij ook veel meer gasten dan an ders. En daarnaast op de muren van de we'de bij de school hokte de ganse dorpsjeugd bijeen en tuurde de straat in alsof er een feestelijke optocht was te wachten. Toen Lieni aan de herberg van Ba- schi Zurfluh kwam, riepen ze tegen hem of het zootje van die ellendeling nog niet haast kwam. De jongen lachte en vroeg: „Kan er een glaasje op overschieten ter ere van hun afscheid?" Hij ging de gelagkamer binnen, nam het glas brandewijn, dat een der boe ren hem aanbood, en dronk het in één teug leeg. „Dat zal me een grap zijn," zei hij, terwijl hij boven op een tafel ging zit ten. „Wat zullen Christen en zijn moeder een paar ogen opzetten, als de hele gemeente hun zo'n eervol uitge leide geeft!" Hij lachte nog luider en de anderen deden in koor mee. Daarop barstte een kruisvuur los van lelijke praatjes en gemene geestigheden, die alle op de verjaagden gemunt waren. Opeens kwam er een vrouw de gelag kamer binnensluipen. „De president en de pastoor!" fluisterde zij duidelijk hoorbaar. Het werd stiller in het vertrek. Een paar van de aanwezigen gluurden door de deur naar buiten en zagen de twee dorpsregenten door de sneeuw komen aanstappen. Een ogenblik later stonden zij midden tussen de andere gasten. Baschi kwam zelf met een doek aan lopen en veegde een tafel en twee stoelen voor hen af. Toen zij gezeten waren, sprak de boer van de Hochfluh-hoeve met gedempte stem: „Wij zijn gekomen, om u te zeggen, dat die twee uit de Strahlegghut rustig voorbij gel aten moeten worden. De re gering heeft ze verbannen. Als zij be daard heengaan, mag niemand hun iets doen, als hij niet aangeklaagd wil wor den. Ik dank u, dat gij mij trouw zijt, maar nu moet gij u rustig houden. „U hebt hem toch zelf laten afranse len, president", liet Jost Göhrig, de vice- president, zich horen, die tegen de muur zat, en met zijn scherp gezicht naar Furrer gluurde. „Dat was uit noodweer", antwoordde de boer, en stond op. Buiten had een jongensstem geroepen: „Daar komen zijl- De herbergbezoekers drongen elkaar naar de deur, toen plotseling de pastoor zich voor hen plaatste. Hij wierp het haar in de nek. Zijn gezicht werd rood en zijn kleine oogjes fonkelden streng.' „Begint geen dwaasheden! Houdt u rustig, zeg ik." De president deed het beste, wat hij in de gegeven omstandigheden doen kon. Hij sloeg de deur toe en hield van buiten de klink vast in zijn gespierde hand. Zo waren de deelnemers aan het komplot gevangen. De president stond voor de deur in de sneeuw en zijn blik ging naar „De Os". Hij hield ook de mensen in toom, die daar verzameld waren en wie hij nog, voordat hij hier kwam met de pastoor, kalmte had bevolen. Daar kwamen Christen en zijn moe der met hun vracht aan. Langzaam reed de jonge man het dorp binnen. Hij keek niet i-echts of links, en Kathrine hield eveneens de blik op haar boeltje ge richt. In de postherberg verhief zich een geweldig geraas, toen de sleden er on der langs gingen. De pastoor werd heen en weer geduwd, maar hij week niet van de deur, evenmin als Furrer, wiens hand de klink niet losliet. Daar stootte een der boeren met het hoof door een vensterruit en riep met de bloedige schrammen van de glasscherven op zijn gezicht de vertrekkenden een verwen sing achterna. De anderen brulden over hem heen. De twee mensen bij de sleden beten de tanden op elkaar en gingen bergaf waarts. Ook „De Os" kwamen zij ge lukkig voorbij. Toen zij de muur om het schoolgebouw langs gingen, fluis terden de opgeschoten jongens elkaar iets toe. Plotseling vloog er een sneeuw bal tussen de doek van Kathrine. En als op een afgesproken teken brak nu de jeugd los, wie de beide machtheb benden niet nodig hadden gevonden een vermaning toe te dienen. Met luide kreten zonden de lummels een hagel bui van sneeuwballen op de banne lingen af. Zij werden aangespoord door het gelach en de ophitsende kreten uit „De Os", en zij deden al hun best om de Russi's een gevoelige herinnering aan Frutnellen mee te geven. Het speet de ijverigsten alleen, dat het maar sneeuw was en geen stenen, waarmee ze gooiden! Ook nu nog gingen de bewoners van de Strahlegghut voorbij, zonder zich om te wenden. Christen was alleen met zijn moeder van plaats verwisseld, om dat zij dan door de voorste slede beter beschut werd, en verdroeg kalm de stortbui achter zich. Een poos liepen de jongens hen nog na, toen begon de kalmte van de twee mensen hen te vervelen, en keerden zij terug. Zo kwam het, dat de reizigers alleen de Hochfluh-hoeve voorbij gingen. Kath rine trok harder voort; zij had mede lijden met haar zoon, want zij wist dat hij als door spitsroeden ging, nu hij het huis voorbij moest. Maar bij een krom ming in de weg, toen zij bijna uit het oog van de Frutnellers waren gekomen, merkte zij, dat Christen stilstond en achter zich keek. Zij wilde hem tot spoed aanmanen, en zag, dat zijn ogen op de vensters van de Hochfluh-hoeve gericht waren. En het leek haar toe, als zag zij achter de ramen een bleek gezicht verdwijnen. „Waar kijk je zo naar?" vroeg zij de talmende jonkman. „Daar stond de vrouw van de Amerikaan, zei hij met pijnlijk ver trokken mond. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4