Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tekort op gem.-begroting 1957 van meer dan half miljoen Oranje in augustus De Wereld OHJJii Door snelle ontwikkeling en financieel beleid in verleden Achterstand van tientallen jaren SPOED met RAADHUIS i.v.m. komende ANNEXATIE Wist 17. WW F. TAK r van Week-tot-Week Aanleg en verbetering van vele straten Ook reconstructie van de Hoofdstraat WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Stralend weer bij autotocht van 500 Veenendaalse ouden van dagen Ouden van dagen waren dagje uit Ritmeester won veteranentournooi 30e jaargang VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1956 No. 66 Uitgave: „De Gelderse Vallei',Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Begroetingsavond in Chr. Ger. Kerk Contact Ger. Gem. (Hoofdstr.) Chr. Ger. Kerk 1 AM 135665 Nationale trekkers- ronde in „De Eikelkamp" Bijna vier miljoen voor woningbouw Sportcomplex Panhuis De R is weer in de maand TAK's LEVERTRAAN Moeder Egel wilde niet naar het ziekenhuis Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Augustus 1940: Oranje-manifestaties rond drie verjaardagen! Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De begroting 1957 van de gemeente Veenendaal is in tal van op zichten een verrassing geworden en dat, naast de reeks van grote kapitaalswerken welke hierin zijn opgenomen, wellicht nog het meest door het enorme tekort van 527.000,(Vorige begroting 85.000, dus een stijging van 442.000, Burgemeester en wethouders schrijven een en ander toe aan de snelle ontw ikkeling van Veenendaal van een klein dorp naar een mid delgrote industrie- en centrumplaats, en voor een groot deel aan het in het verleden gevoerde financieel beleid. Reeds voor de oorlog was er een achterstand, ontstaan door het stre ven de gemeente schuldenvrij te maken. Men liet alleen werken uit voeren wanneer die ineens gedekt konden worden, en dit ging ten koste van het algemeen verzorgingspeil. Het inlopen van deze achterstand is nu een kwestie van tientallen jaren geworden. Het geraamde tekort van 527.009,is dan ook onmogelijk weg te werken door verlaging van de uitgaven want deze zijn alle dringend noodzakelijk en verantwoord. Als enig middel om dit grote tekort te dekken en een verantwoorde vervulling van het gemeentelijk beheer financieel mogelijk te maken, noemen burgemeester en wethouders een nadere subjectieve verhoging van de uitkering uit de Rijkskas. Zij stellen de raad dan ook voor een dergelijk verzoek in te dienen. Naast de grote investeringen ten be hoeve van de woningbouw, aanleg en verbetering van vele nieuwe straten en wegen, is ook in de begroting 1957 op genomen de bouw van het nieuwe raadhuis. B. en W. stellen zich op het standpunt dat ook hiermede nu spoed betracht moet worden, niet al leen omdat de huisvesting in drie ge bouwen, die bovendien nog te klein zijn, langzamerhand onmogelijk wordt, dat 1500 leden van de Ger. Gem. (Hoofdstraat) straks zullen toetreden tot de 1100 leden tellende gemeente van de Chr. Ger. Kerk in Veenendaal? dat dan de Chr. Ger. Kerk in Vee nendaal de grootste van ons landi zal zijn voor wat betreft het aantal leden? dat het verder twee zelfstandige gemeenten blijven met twee kerkeraden? dat 800 trekkers uit alle delen van ons land aan de natioanle Trekkersronde van morgen in de Eikelenkamp zullen deelnemen? dat als enige oorzaak van de zwa re dreun als van een ontploffing welke gisteravond omstreeks half zes in onze omgeving werd gehoord aan te wijzen is het doorbreken van de geluidsbar rière door een straaljager? dat er bij het houten bruggetje over de spoorsloot bij de onbewaakte over gang naar de Geer borden zijn geplaatst die het maximum draagvermogen van 1500 kg aangeven? dat de beveiligende leuning welke er was afgereden weer is hersteld? dat het hier nog steeds bijzonder druk is i.v.m. de wegomleggingen van het verkeer op de Kerkewijk? dat het echter niet de bedoeling is hier in de toekomst een betere overgang te maken? dat er wel een overweg zal worden gemaakt in de geprojecteerde zgn. wes telijke randweg dus verder in de richting Overberg en in het verlengde van de Westersingel? dat de afstand van de overweg van de Kerkewijk en die welke hier voor de toekomst bedoeld wordt dus vrij groot wordt? dat de bewoners van de Wester singel een buurtvereniging hebben opge richt waarvan alle bewoners lid zijn ge worden? dat een en ander een uitvloeisel is van de vlieger- en voetbalwedstrijden, welke men hier dezer dagen voor de jeugd organiseerde? dat zich nu al enkele dagen een nog knappe damesfiets op het politiebureau bevindt, welke maandagavond laat onbe heerd en niet op slot voor de Amster- damsche Bank werd aangetroffen? dat de eigenaresse (of misschien wel eigenaar) deze blijkbaar nog niet heeft gemist of de fiets het geld van een wach tende bekeuring niet waard vindt? dat in de gemeentebegroting een bedrag van 65.000 gulden is uitgetrokken voor een ladderwagen voor de Veenen- daalse vrijwillige brandweer? dat deze ladderwagen nodig gewor den is i.v.m. de hoge fabrieksgebouwen en verdiepingswoningen? ?s Zaterdag 1 september (Op SKF-terrein) 3 uur, wedstrijd „Veenendaal" „Longa" (Til- burg) en korfbalwedstrijd Rhoda is (Amsterdam) tegen H.K.V. (Den Haag. Maandag 3 september (In Chr. Ger. Kerk) 7.30 uur, be- groetingsavond. Dinsdag 4 september (In tijd. raadszaal, voorm. post- I kantoor) 7.30 uur, openbare ver gadering Veenendaalse gemeente raad. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maandag de film „Duel in de Jungle" en van dinsdag t.m. donderdag „Moord in de Rue Morgue. tlhuniMlUMIMh\'!|IHUHMHIIIMIHinolnt'lMl 1IIMHIIMl'lMI maar ook in verband met het feit dat de annexatieplannen reeds binnenkort hun beslag zullen krijgen. Nog dit jaar zal ter verdere ont wikkeling van de raadhuisplannen wor den overgegaan om waarschijnlijk reeds in 1957 met de bouw te kunnen beginnen. De totale kosten van dit ofwel in procenten van die van 1954 resp. 100, 114, 136 en 181 procent. De salarissen liepen op van f 600.000,— tot f 680.000,De loonpost gem.-werklie den steeg aanmerkelijk, nl. van f 110.000, tot f 143.000,i.v.m. de hogere lonen maar ook door uitbreiding van het korps met het oog op het steeds groter wordende aantal straten, wegen en plantsoenen. De straatverlichtingskosten stegen van f 35.000.tot f 45.000,Op de post sub- sidiën zien wij een verhoging van de subsidie voor het Groene Kruis van f 5.000,tot f 10.000,per jaar. Van de krankzinnigenverpleging zijn de kosten opnieuw gestegen en wel van f 54.000,— tot f 66.500,wegens toename van het aantal patiënten en hogere verplegings- kosten. Voor de reeds in 1957 te maken kosten wegens de komende gemeente grenswijzigingen werd 1000 gulden uitge trokken. De kosten van het onderwijs voor 1957 zijn evenmin gering. Die van het nijver heidsonderwijs zijn gestegen van f 74.000 tot 112.000,Verwacht wordt dat de kos ten van de Talmaschool, welke nu nog op f 59.000,— worden geraamd in de komen de jaren verveelvoudigd zullen zijn. Ver der is in de begroting opgenomen de stichting van een tweede openbare lagere school in Zuid welke f 210.000,zal ver gen en ook het stichten van een christe lijke en een openbare kleuterschool. De bouw van een vierde gymnastieklokaal aan het Dr. Slotem. de Bruïneplein was reeds in de begroting 1956 opgenomen. Al met al kenmerkt de gemeente begroting 1957 zich door een grote ac tiviteitsontplooiing van het gemeente bestuur. En waar gezegd wordt dat er in Veenendaal een grote achterstand is ontstaan, èn door de snelle ontwik keling van deze gemeente, èn door het in het verleden gevoerde financieel beleid waarbij jarenlang het verzor gingspeil geweld werd aangedaan, be tekent de verwerkelijking van een plan de campagne als in deze begroting ver werkt, stellig een flinke stap in de goede richting. Zonder twijfel zal deze ook met enthousiasme in de raad wor den ontvangen. Een belangrijke post in de gemeente begroting 1957 opgenomen is stellig ook die van een algehele reconstructie van de Hoofdstraat. Hoe deze reconstructie zal worden uitgevoerd staat nog niet vast maar wel wordt hierbij aangetekend dat deze aansluitend zal worden aan de Kerkewijk en dat ook hier een asfalt betonweg zal worden gelegd. Men raamt het benodigde bedrag op 400.000 gulden. Maandagavond zal in de Chr. Ger. Kerk een begroetingsavond worden gehouden in verband met de komst van ds. Heerma naar hier. Aan deze avond, welke om half acht begint, zullen alle kerkelijke verenigingen deelnemen en medewerken. In tegenstelling tot wat in het betref fende bericht in ons blad van j.l. woens dag werd gezegd ten aanzien van een percentage van de leden van de Ger. Gem. (Hoofdstraat) dat zich zou hebben uitge sproken tot het zoeken van contact met de Chr. Ger. Kerk, d.ene dat een en an der zich als volgt heeft toegedragen: De kerkeraad stelde de gemeente voor contact op te nemen met de Chr. Ger. Kerk, predikanten van deze kerk voor een optreden uit te nodigen en daarna een ledenvergadering te houden voor een nadere beslissing. Met algemene stemmen ging de gemeente met dit voorstel ac- coord. De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven by de firma Wed. G. van Eden in de Patrimonium- laan te Veenendaal, werd niet gevon den. Hierdoor is de waarde van de riks weer met f 2,50 gestegen en is deze inmiddels f 12,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een rood gedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AM 135665, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór a.s. donder dag aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, wel ke dus thans tien gulden bedraagt, di rect in contanten uitbetaald. In de jeugdherberg „de Eikelkamp" zal vrijdag en zaterdag de nationale trekkers ronde 1956 worden gehouden. Waarmee het trekkerseizoen van de Ned. Jeugd herberg Centrale feestelijk zal worden afgesloten. Het gehele kamp is versierd. Voor de ingang is een grote feestboog op gericht. Vrijdag zullen de feestelijkheden worden begonnen met volksdansen. Ver der zullen verschillende evenementen plaats vinden in het openluchttheater. TpF'iif» raadhuis worden geraamd op 2.2 mil joen gulden. Voor de benodigde grond 400.000,bouwkosten 1.500.000, en voor de inrichting 300.000,Men denkt deze bedragen resp. in 75, 50 en 20 jaar af te schrijven. De aanleg van het raadhuisplein wordt geraamd op 125.000,Annex hiermede gaat de aankoop van grond voor de singels en het grote plantsoen naar en voor het raadhuis en voor de daaraan te bou wen woningen. Bij het investeringsplan voor de wo ningbouw is men uitgegaan van de ver wachting dat de plaatselijke aannemers hun bouwcapaciteit geheel in Veenendaal zelf inzetten, waardoor dus veel meer woningen gebouwd zullen worden. Naar schatting zal hiervoor in 1957 dan ook bijna vier miljoen gulden worden uitge geven. Een onderdeel van de begroting 1957, dat vele plaatsgenoten bijzondere vol doening zal geven zijn de ramingen van het verbeteren van verschillende straten en wegen. Op het programma staan na melijk verbetering en riolering van Ka- naalweg en het aanbrengen van een een voudige beschoeiing hier; het herstraten van de Kastanjelaan; aanleg en verbete ring van de J. P. C. Leinweberstraat en D. S. van Schuppenstraat en het herstra ten van de gehele stationswijk. Naar verwachting zal nu ook volgend jaar worden begonnen met de aanleg van het sportcomplex „Panhuis". Hiervoor is een bedrag van f200.000,— uitgetrokken. Uiteraard wordt het tekort op de ge meentebegroting mede veroorzaakt door de snel stijgende uitgaven. Om een over zicht hiervan te geven diene het volgende staatje: 1955 f 2.368.000,— 1954 f 2.073.000,— 1956 f 2.816.000,— 1957 f 3.750.000,— Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Deze tekening geeft een indruk van de plaats, welke men gedacht heeft voor het nieuwe raadhuis ten opzichte van de Kerkewijk. De afstand bedraagt ongeveer 250 meter, welke ruimte dan zou worden opgevuld met een fraai en enorm plantsoen. Een dergelijk groot plantsoen is prachtig maar het raad huis, ook al was het groter, wordt in deze ruimte wat kleintjes en vanaf de Kerkewijk gezien (tegenover Hotel Gerth) blijft er niet veel van over. Links en rechts zijn singels met wo ningen van een hogere huurklasse ge projecteerd. Ruim 500 bejaarden uit Veenendaal zyn woensdagmiddag in 143 personenwagens en 3 autobussen een autotocht over de Veluwe gaan maken. Deze negende tocht van ouden van dagen is dank zy de gun stige weersomstandigheden tot in de kleinste bijzonderheden geslaagd. De ver eniging „Oranjedag" zorgde met haar commissies voor een uitstekende organi satie. Er komt heel wat kijken om deze tocht voor te bereiden en de lange stoet over de verkeerswegen te leiden. Wat dit laatste betreft zorgde hier de Veenen daalse politie onder aanvoering van in specteur Dekker uitstekend voor, bijge staan door leden de Veenendaalse Motorclub. Er werd in twee groepen gereden om de overige weggebruikers niet al te zeer Bij het Julianaziekenhuis aan de Cu- neraweg is men thans druk bezig met de uitbreidingswerkzaamheden. Een dezer dagen vond men onder een stapel beton- hout een nest met vijf jonge egeltjes, zo groot als een vuist. Leuke beestjes waren het met een heel klein borsteltje op hun ruggen. Moeder egel vond het kennelijk minder geschikt om een kraamkamer te bespreken, in het naastgelegen ziekenhuis en wierp haar jongen onder de beton- balken. De jonge diertjes zijn op transport ge steld naar Wageningen, waar ze een lief derijke verzorging zullen krijgen en wan neer ze eenmaal groot genoeg zijn, zullen worden losgelaten in een proefveld voor tarwe, om daar de vele muizen te vangen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 te hinderen. Via Ede ging men naar We- kerom en Harskamp. In de nabijheid van Harskamp was een militaire tank wegge zakt in de berm van de weg, waardoor de gehele stoet over een smal landweg getje moest omrijden. Na 56 km gereden te hebben werd te ongeveer half drie de (Zie verder pagina 2.) INTREDE DS. VAN DE PEUT 3 UUR Zondagmorgen zal ds. L. van de Peut in een kerkdienst, die om half tien aan vangt worden bevestigd als predikant van de Ned. Herv. Kerk van Renswoude. De bevestigingsdienst zal worden geleid door ds. Van Drenth van Ooltgensplaat. 's Middags zal ds. Van de Peut om 3 uur zijn intrede doen. De overweldiger had het in de eerste bezettingsmaanden reeds geleerd: Ne derland zou zijn vorstenhuis niet ver geten. Ondanks alle propaganda, on danks alle verdachtmakingen en sto kerij wist men het reeds einde juni, twee maanden na de capitulatie, Ne derland en Oranje bleven één! De Duitsers zouden niet spoedig die 29ste juni 1940 vergeten, de verjaardag H.K.H. Prinses Wilhelmina viert vandaag haar 76e verjaardag te Scheveningen. van Prins Bernhard, de Witte Anjer dag. Zij hadden iets geleerd, zij hadden begrepen, dat er ondanks alle mooie praatjes een verzetsgeest groeiende was, een verzetsgeest waarvan het ge hele volk doortrokken bleek. Schreef ds. W. L. Weiter, de hof prediker, reeds niet op 13 mei 1940, c'e dag waarop Nederland zijn zwartste en zwaarste tijd sedert meer dan een eeuw tegemoet ging, zijn simpel ge dicht, in al zijn eenvoud echter om nooit te vergeten? Neen, 't was geen vlucht, die U deed Maar volgen, waar God riep; [gaan, 'k Vraag niet, wat in U is doorstaan, Een strijd, hoe zwaar, hoe diep. Wij knielen naast en met U neer Tot God de blik, de hand; Geef Neerland aan Oranje weer, Oranje aan Nederland. Er kome dan, wat komen mag, W' aanbidden, zwijgen stil, De nacht zij zwart, omfloerst de dag, Geschiede, Heer, Uw wil. Woensdag hebben de bejaarden van Eist weer het jaarlijkse uitstapje gemaakt, georganiseerd door het comité Ouden van dagen, Eist. Dit jaar ging de tocht naar Amsterdam en Volendam. 's Morgens om streeks 9 uur werd gestart en ging het eerst naar Amsterdam, nadat onderweg eerst nog koffie was gebruikt. De gehele tocht werd begunstigd door zeer goed weer. 's Avonds was men om 7.30 uur van uit de richting Amerongen weer op de grens van het dorp, vanwaar zij door de Elsterse muziekvereniging „Crescendo" door het dorp naar „Sportlust" werden begeleid. Langs de route stonden vele mensen die de oudjes verwelkomden, ook CONFLICT (1). Een arbeider in Connecticut verbrak zyn arbeidscon tract omdat hy zichzelf te dik en vet vond om zich te bukken (zyn werk bestond uit het van de grond rapen van wolafval). Zyn werk gever achtte de opgegeven reden onvoldoende, maar het arbeidsgerecht niet, dat gaf de arbeider vol ledig gelyk en stemde in de ontslagaanvrage toe. CONFLICT (2). „De vrouw heeft het recht van de man consideratie en be leefdheid te eisen en, in het tegenovergestelde geval is het toedienen van een klap haar gerechtvaardigde wa pen", heeft de rechter van Elizabeth in Amerika ge zegd, waarna hij aan een serveerster uit een restau rant een schadevergoeding van 5116 dollar toekende, te betalen door de chef-kok die haar een stomp had ge geven waarna de serveer ster door de knop van een koelkast was verwond. De ruzie was ontstaan toen de kok de serveerster de kast had uitgekeerd omdat ze een klant niet goed had be diend, wat de laatste had beantwoord met een ferme klap om z'n oren. INCA. De Inca's, die voor de komst van de Spanjaarden een groot ryk hadden in het noordelyk deel van Zuid-Amerika, waren niet van wat wy noemen beschaving versto ken. Hun heelmeesters kenden vele geneeskrach tige kruiden, waaronder de quina-quina (kinine), amputeerden ledematen en verrichtten hersenopera ties. Wat de huwelykswet- geving betreft, waren zU minder soepel dan wij: wie ontrouw was, kreeg de doodstraf. GEUR. De bioscoop exploitanten in Amerika kunnen vanaf heden be schikken over een elektro nisch apparaat waarmee ze twee duizend verschil lende bloemgeuren op de hoofden der bezoekers kun nen laten neerkomen. En zestiende naar binnen had, liep h(j steunend naar buiten waar hy op de stoep overleed. VERKEERD MOTIEF. De Duitse posterijen heb ben een postzegel met de afbeelding van de compo nist Robert Schumann, uit gegeven ter gelegenheid van het feit dat deze musi cus honderd jaar geleden stierf, uit de circulatie ge nomen. Het motief was winkeliers hebben nu de beschikking over prijskaar ten die geuren verspreiden in variaties van chocolade cake tot gebakken ham. CONFLICT (3) Wegens een bekeuring vraagt een automobilist een schade vergoeding van 500.000 dollar van de stad New- York. „Want", zegt de be keurde, „de houding van de agent die mij bekeurde was zo onbeschoft en dic tatoriaal, dat ik er een hartaanval van heb ge kregen, zodat ik eerder zal sterven." #COCKTAIL. Een heer in Dayton, Amerika, wedde om binnen twee uur zestien cocktails op te drinken. Aan de vyf dollar die hy ermee verdiende had hy niets, want toen hy zijn een verkeerd motief: ach ter het portret stond een deel uit een partituur van Franz Schubert afgebeeld. TE DUUR. Het casino van Dinant heeft het plan om de Franse chansonnière Edith Piaf dit seizoen te laten optreden laten varen. De zangeres vroeg 6500 gulden per avond. BOTSING. Te Sarato ga kwamen gedurende een wedren twee paarden met elkaar in botsing. Beide overleden ter plaatse en een der berijders werd ernstig gewond. VOORKEUR. De voor keuren van bezoekers aan Parijs kan men volgens landaard rubriceren: de Duitsers gaan er naar de opera, de Scandinaviërs kijken door gekleurd glas naar het paleis van Ver sailles en bezoeken de ca tacomben, de Amerikanen maken uitstapjes langs de kastelen aan de Loire. OP DE POF. Uit de haven van New York heeft het schip Never-Never zee gekozen. Het is het eerste aan boord waarvan men geheel op de pof kan le ven. De passagiers behoe ven geen geld mee op reis te nemen, maar kunnen alles (tot een bedrag van 2000 dollar) later via hun bank betalen. Deze proef wordt genomen om de va kantiegangers te bevryden van de vrees dat hun on derweg hun geld wordt ontstolen. VREEMDE BLOEM. Een vreemde bloem ont vouwde zich hoog aan de hemel toen in de buurt van Parijs negen parachu tisten tegelijk uit een vlieg tuig sprongen. Tien secon den klampten ze zich aan elkaar vast, waarna ze el kaar loslieten en elke pa rachute zich ontplooide. Allen kwamen veilig op de grond terecht. BOEK. In Amerika worden meer stripverhalen door de boekhandel ver kocht dan studieboeken. GRAF. De directeur van het V.V.V.-bureau in het touristenoord Saint Mi chel (Bretagne) wordt door tal van gasten lastig ge vallen met de vraag: „Waar is hier het graf van aartsengel Michaël?" Welk antwoord de goede man hun geeft is ons niet bekend. bij „Sportlust" was de belangstelling enorm. Van deze tocht werd door de heer Bakker uit Veenendaal een film gemaakt, zodat de oudjes zich binnenkort op het witte doek kunnen zien. De tocht is een volledig succes geworden. Voor de tweede maal ontmoetten Vee nendaal en Ritmeester elkaar op het V.S.W.-terrein, voor de finale van het Veteranen-tournooi. De harde, doch fair gespeelde wedstrijd bracht wederom een gelijk spel als re sultaat. Van het begin af werd aan beide kanten flink aangepakt. Hoewel Veenendaal een goede partij speelde, was Ritmeester meer in de aanval. Na een kwartier spelen leek het er op dat Veenendaal de leiding zou nemen, toen J. Visser een harde kogel op het doel afvuurde, die echter juist even van richting werd veranderd. Even later was het aan de andere kant J. Otte, die Ritmeester de leiding bezorg de. Juist voor rust dacht ieder, dat Rit meester de score zou verhogen. De bal ging echter achter het doel langs. De tweede helft bracht een herboren Veenendaal in het veld. Er werd met overleg gespeeld en keurig gecombineerd. Reeds in de derde minuut moest Ritmees ter zwichten. Er ontstond een schemutse- ling voor het Ritmeester doel. Er werd een paar maal hard geschoten en hoewel Dillen zeer goed ingreep, kon hij toch niet verhinderen, dat A. v. Barneveld doelpuntte (11). Enkele minuten later ondernam Ritmeester een snelle aanval, een der achterspelers van Veenendaal wilde wegwerken, maar schoot daarbij tegen de Ritmeester-linksbuiten v. d. Kraats op, waardoor de bal keihard via de paal in het doel belandde (1—2). De vreugde was maar van korte duur, want direct daarop kreeg Van Wakeren de bal toegespeeld, rende er mee naar voren en met een hard schot, schoot hij onhoud baar langs Dillen (22). Hoewel van beide zijden nog verschil lende goede aanvallen werden onderno men kwam in de stand geen verandering meer. Daar het inmiddels al weer te donker was geworden om te verlengen, werd be sloten de strijd met strafschoppen te be slissen. Veenendaal, dat het eerste aan bod kwam, zat het echter niet erg mee. Sukkel schoot over. F. Hardeman schoot tegen de paal, terwijl het schot van Bobby Hei kamp door Dillen uit het doel gestompt werd. Ritmeester had toen aan een voltreffer van Chr. Baars genoeg om zich kampioen te noemen. Na afloop deelde Steffers, met een toe passelijk woord, de prijzen uit. Juli ging in betrekkelijke, in „bezet- telijke" rust voorbij. Dan komt augustus 1940 en het is deze maand, deze eerste Oranjemaand in bezettingstijd, die wij ons thans, na zestien jaar, nog eenmaal in herinne ring willen brengen. ORANJE GEITEN... De Duitsers hadden enig inzicht ge kregen in onze vindingrijkheid. Toch konden zij niet verhinderen, dat op de 2e augustus tal van standbeelden en monumenten als begraven waren on der een schat van bloemen. Het was de verjaardag van wijlen Koningin- Moeder Emma. In Den Haag, in Am sterdam, in Baarn, overal waar maar standbeelden van deze geliefde, door ons volk nooit vergeten vorstin ston den, lagen kransen, boeketten, eenvou dige bosjes bloemen, margrieten, an jers, goudsbloemen, afrikaantjes. In Amsterdam en Den Haag gingen de plaatsen, waar de standbeelden van koningin Emma staan, al spoedig be horen tot „vestingen" van de bezetter, kwamen achter prikkeldraad en wa ren voor het publiek niet meer te be reiken. 5 augustus: verjaardag van prinses Irene. Ons volk nu wel kennende althans dat méénden zij begrepen de Duitsers, dat zij ook voor de ver jaardag van ons toen éénjarig prin sesje heus op hun hoede moesten zijn. Men verbood het dragen van insignes, van bloemen, van vergeet-mij-nietjes bijvoorbeeld! En tochIn Den Haag liep op deze dag op een grasveld een aantal geiten, die er heel vreemd uitzagen en hun oranje-gezindheid niet onder stoelen of banken staken. Hun horens en hun po ten hadden een harde oranje kleur, zo opvallend en uitdagend, dat het niet door even met de ogen te knipperen te negeren viel! Elders viel hetzelfde voor met een aantal koeien en in de etalages van verscheidene winkels en voor de ramen van particuliere woningen ston den op deze dag oranjebloempjes als versiering. Héél toevallig! De politie had druk werk deze te laten verwijde ren. Zonder succes overigens. Toen kwam aan het einde der maand de eerste Koninginnedag in bezettings tijd. VUURWERK IN ORANJE! De bezetters verbieden het in bezit hebben van vuurwerk gedurende de tijd van 21 augustus tot 2 september. Alles moet worden ingeleverd. Goed, maar ons vuurwerk zullen wij tóch hebben! Overdag is men druk doende met al lerlei onschuldige dingen, die op (on opvallende wijze in de hand worden ge houden of uit de jaszak steken. Dingen die toevallig een oranje kleur vertonen. In Amsterdam bijvoorbeeld de toen nog geldige „korte-rittenkaarten" van de tram. Er verschijnen toch vlaggen op de torens. Hoe? Ja, dat weet nie mand Ook niet, waarom er zoveel mensen in het zwart lopen en waarom het tegen acht uur 's avonds zo stil wordt op straat. Dat kan toch niet zijn, omdat Radio Oranje om die tijd opent met een toespraak van H.K.H. Prinses Wilhelmina? Och, kom! De avond vordert, herhaaldelijk wor den wij opgeschrikt door luchtalarm, boven de grote steden flakkeren de felle bundels zoeklichten, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Lichtspoormu nitie knettert de lucht in, prachtige kleuren verschijnen aan de hemel rood, wit, blauw. De Tommies laten zich niet onbetuigd; zij werpen licht- kogels uit. En het is ditmaal werkelijk toevallig, dat lichtkogels nu eenmaal oranje gekleurd zijn! Koningin Juliana spreekt via de mi crofoon tot ons: „Koninginnedag zal voor ons allen altijd in de eerste plaats en in de diepste zin een familiefeest zijn. Wij zijn als een familie, wier le den door lijden en tegenspoed gelou terd, zich hechter dan ooit aan elkaar verbonden voelen". Zestien jaar geleden, augustus 1940: het was een Oranjemaand als nooit te voren. Oranjemanifestaties rond drie verjaardagen, getuigenissen van een verzetsgeest, die vijf lange jafren in ons volk levend zou blijven! GEKLEURDE DIAMANTEN DOOR BESTRALING De Engelse atoom-energie-commissie heeft bekend gemaakt, dat binnenkort op de markt blauwe en groene diamanten zijn te verwachten, die gekleurd zijn door een bepaald bestralingsproces. Over enige tijd zal de commissie in staat zijn ver zoeken om diamanten te kleuren voor commersiële doeleinden te aanvaarden. Het proces wordt uitgevoerd door een technische werkgroep van het Harwell research-instituut, welke zich reeds bezig houdt met plastics en het inmaken van voedsel. Het veranderen van de kleur van diamant door de toepassing van x- stralen of door radium is een proces, dat al verscheidene jaren bekend is, maar de kleurhoudbaarheid van deze methoden was niet zo groot als bij de methode, die thans is uitgevonden. Engelse diamant handelaren hebben van deze mededeling met kalmte kennis genomen. Volgens hen zal de witte diamant altijd de aristocraat onder de edelstenen blijven. WIJZEWOORDEN HET GOEDE BEGIN Wilt gij veel van het leven verlangen begin dan met veel van uzelf te eisen. (Molati van Java) FA. S BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034. Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1