L. HE IJ Levensstrijd dus oimen u°u*'mv»> k"us Wat Lezers Schrijven« VEWIBETO III Brilienshow AFZWEMMEN IN HET BERGBAD Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN van ARAM ACHTERBERG J ^aatSTOH Autotocht Vccncndaalsc ouden van dagen Diplonia-zweinmeii voor 200 scholieren V. V eteranen-voetbal V eeiiendaal-Elst Zondagsdienst Doktoren Officiële Bekendmaking Dansschool WIM SPAAN We leeve in de tijd van de vreemde wcorde. Onze Hollandse taal is rijk aan woorde. Volgens dichters en schrij vers uit alle eeuwe is er vrijwel geen taal mooier en rijker dan die van ons eige, maar toch is onze taal voor de teegeswoordige tijd nog lang niet rijk genoeg. Je telt niet meer mee als je zoo ter loops niet een paar vreemde woorde tusse je tande heb laate doorglippe en al gebruik-ie ze ook glad verkeerd, dat mag em de pet niet drukke. Als je naar de raadijoo luistert of als je de krant leest, dan kom-ie ze met hoope teege. Eén van die vreemde woorde, die teegeswoordig zoo graag gebruikt wor de is het woord saneere. Het weemelt ervan. Ooveral kom-ie dat woord tee ge. 't Begint al met de huize. Zoo af en toe lees je in de krant dat in gemeente X of Y heele huizeblokke, die nog uit de Middeleeuwe waare oovergebleeve, gesaneerd zulle worde, 't Schijnt zoo iets te beteekene als schoonmaake, rei- nige, afbreeke en weer opbouwe, enfijn, je kunt der een heeleboel meer betee- kenisse aan geeve. 't Beste begrijpe je lui et misschien als ik zeg, dat, wat ze met de Kerkewijk aan het doen zijn, ook een soort saneering is. Aan de eene sanering heb je nou eenmaal meer dan aan de andere. Dat met die Kerkewijk, dat is netuurlik iets waar iedereen wat aan heb. De wandelaars kenne voortaan de fietsers niet meer in de weg zitte, de wande laars en de fietsers kenne saame weer het snelle gemootorieseerde verkeer niet meer in et vaarwaater zitte en de mense, die langs de Kerkewijk woone, kenne als ze zuinig wille zijn en niet te ver van de weg afwoone, hun elektries verbruik beperke, want dank zij de nieuwe hoogtezonverlichting kenne ze tuis, zonder zelf de lamp aan te stee- ke, hun krant of boek leeze, en zeeker bezoek op de koffie vraage. Der is nog een soort saneering, die hoe langer hoe meer bedreeve wordt. Ik las vanavond tenminste dat vandaag aan de dag het grootste gedeelte van de Veense schoolkinderen een gesaneerd gebit heb. Kijk, dat vind ik fijn. In mijn tijd bestonde der haast nog geen tandartse, laat staan, dat er voor de schcolkinders iets in die richting ge daan kon worde. Als 't zoo doorgaat, dan hebbe de leerlinge van vandaag cover vijftig jaar allemaal hun eige maalmasjiene nog. Ik wou, dat Driek en ik vijftig jaar laater geboore waare, dan was 't bij ons misschien ook niet zoo fietserek-achtig geweest, zooals nou, met hier en daar een tand. Om nog effies bij die saneering te blijve. Ook het wegverkeer wordt bij tijd en wijle gesaneerd. Vorige week zijn der bevoorbeeld in drie daage ruim honderd bekeurings gemaakt. Der zijn ook heele volksstamme die et nooit leere. 'k Hoop, dat de „weegewacht" d'r nog maar es goed oover heen trekt, zoo ncodig met de buldoozer van de Ker kewijk. 'k Ben blij, dat ik na al dit moderne, nieuwerwetse gedoe ook nog es geleeze heb dat er nog steeds tebak gebouwd wordt hier in de buurt. Laat er dan misschien van dat spul geen duure bol- knakke te maake zijn, voor een pruim-. Die is ze nog best. Daarom staan Eist en Amerongen bij mijn hoog aange schreven. 'k Hoop, dat ze nog lang van dat spul blijve leevere. En of dat nou „Zwitsers Bruin" of „Klein Geel" heet, dat laat ik aan de deskundigen oover. W. BLAUWKOUS. Voorlichting van „Veilig Verkeer" De fout om bij het inrijden van een inrit te gaan voorsorteren dus rijden tegen de weg-as aan wordt zeer veel gemaakt. Er mag alleen maar bij een kruising of splitsing van wegen voorgesorteerd worden. Hier ziet u hoe men bij een inrit moet handelen. De automobilist moet rechts blijven rijden en mag daarna met een boog naar links gaan. Vanzelfsprekend moet hij er zich eerst van overtuigen, dat zijn manoeuvre geen gevaar of belem mering voor andere weggebruikers oplevert. (Vervolg van pagina 1.) Julianatoren in Apeldoorn bereikt, waar de eerste consumptiebonnen werden aan gesproken en waar men volop gelegen heid kreeg om van de verschillende ver makelijkheden te genieten. De autootjes en de motorbootjes hadden natuurlijk weer de meeste belangstelling. Hier liet de heer Joh. van Hardeveld, fractie-voor zitter van de PvdA, die dit jaat voor het eerst de tocht meemaakte, zich letterlijk in de boot nemen door wethouder Ant. de Ruiter, iets dat tijdens een gemeente raadsvergadering in figuurlijke zin niet mee zal vallen! Hier was het ook dat de heer Takken zijn eigen gekweekte bloe men aanbood aan de voorzitter van „Oranjedag", de heer H. M. van Schup- pen en aan dokter J. H. Kets, de com mandant van het Rode Kruis Korps. In Apeldoorn werd tevens door een aantal afgevaardigden van het veteranen-voet- baltournooi aan „Oranjedag" een cheque aangeboden als opbrengst van de voetbal wedstrijden. Deze cheque bedroeg niet minder dan f 1100,een record op brengst, terwijl de beslissingswedstrijd donderdagavond nog gespeeld moest wor den. Tot kwart over vijf bleef men in Apel doorn, daarna werd gestart in de richting van Arnhem, langs, het vliegveld Deelen. In Arnhem was de tweede rust in het park Sonsbeek, waar bij aankomst de lunchpakketten werden uitgereikt. Woens dagmorgen hadden rappe meisjeshanden niet minder dan 3500 broodjes gesmeerd en belegd. De roomboter werd beschik baar gesteld door de Vemiez en de room boterfabriek Woudenberg. Voordat met de broodmaaltijd werd begonnen ging ds. W. Goedhart voor in gebed. Een gezellig strijkje zorgde daarna voor een muzikale afwisseling. Namens het gemeentebestuur bracht wethouder Ant. de Ruiter dank aan de vereniging „Oranjedag" voor de organi satie van deze tocht en hij wenste allen een behouden thuiskomst. Het Wilhelmus dat daarna volgde, werd staande meege zongen. De voorzitter van „Oranjedag" bracht dank aan de automobilisten, en allen die op enige wijze aan deze tocht en aan de voorbereiding hadden meege werkt. Namens de bejaarden sprak het raadslid Joh. van Hardeveld woorden van dank aan „Oranjedag" voor deze prach tig geslaagde tocht. Om acht uur werd verzamelen geblazen voor het laatste deel van de tocht. Maar het duurde nog wel even, voordat men zich weer naar de auto's begaf, want eerst volgde op de grasmat nog een polo naise, waaraan oud en jong deelnam. Via het nieuwe gedeelte van de Rijksweg 12 naderde de enorme stoet (vanaf Arnhem werd in één groep gereden) de Nieuwe- weg te ongeveer half tien. Reeds bij de Holleweg stonden de mensen dicht opeen gepakt om de deelnemers aan deze tocht een hartelijk welkom te bereiden. En zo bleef het in de Gortstraat, aan het Da- vidsplein, waar het Pijperkorps stond op gesteld. Molenstraat, Achterkerkstraat, naar de Hoofdstraat, waar „Caecilia" vro lijke marsmuziek ten gehore bracht en in de Zandstraat, waar de harmonie van de Koninklijke Scheep j es wolf abriek als laat ste er lustig op los blies. Aan het einde van de Zandstraat ging de kilometers lange stoet uiteen en bracht elke automobilist zijn gasten weer veilig naar huis. De autotocht 1956 zit er weer op. Blijft alleen nog een dankbare her innering aan deze dag, die bij uitzon dering deze zomer stralend was van het begin tot het einde. Veel autopech is er niet geweest. Wij vroegen er de Inspecteur van de Wegen wacht, de heer Spijkerman naar die met de wegenwachter Houtman deze rit mee maakte. Tot in Arnhem had men slechts een lekke band gerepareerd en werd een slordige automobilist, die zonder kwam te staan, aan benzine geholpen! Een schets van het buitenaanzicht voor het raadhuis zoals dat voor Veenendaal is ontworpen door ir. S. J. van Embden. Het is een uitgesproken modern, kloek en krachtig gevormd gebouw met gedurfde lijnen. Het heeft er alles van weg dat de architect hierin de krachtige onder nemingsgeest, aanpassingsvermogen en durf als ken merkende eigenschappen van de Veenendaalse bevolking tot uiting heeft willen brengen. Voor zover ons bekend en de wat vage schetsen waar over wij beschikken een beoordeling toelaten, vormt het geheel een egaal grijs betonnen blok met weinig of geen kleur. Het heeft te weinig monumentaliteit waar het moet dienen als representatief huis van een snel groeiende gemeente. Het is niet bepaald groots van opzet, vooral gerekend naar de plaats en de voor dit raadhuis gedachte ruime omgeving, en vooral ten opzichte van de grote afstand van de Kerkewijk waarheen de voorgevel is gericht. Hoewel dit ontwerp zonder bezwaar en architectonisch verantwoord kan worden uitgebreid met twee vleugels aan de achterzijde, is het in eerste opzet dan ook be rekend voor een plaats met 20.000 inwoners, een aantal dat wanneer de grenswijzigingen dan eind volgend jaar V- v V hun beslag krijgen reeds overschreden wordt. Het hier ontworpen gebouw is 55 meter breed en 13 meter hoog. De afmetingen van de meeste flats hier ter plaatse zyn 60 meter breed en 11 meter hoog. De grotendeels glazen toren, waarin voor de verdere toekomst een carillon wordt gedacht, is 25 meter hoog. De aan de zijgevel gebouwde kop, waarin zich een deel van de raadzaal bevindt, wordt gedragen door drie pilaren welke in een grote vijver staan. Daar waar twee wande laars zijn getekend, is namelijk een vijver gedacht en ook de zijgevel zelf komt dus in het water te staan. Het balkon boven de hoofdingang is bedoeld voor het doen van afkondigingen. Als zodanig wel groot genoeg, maar in het geheel wat pieterig en waarschijnlijk door de meeste beschouwers niet begrepen en gewaardeerd. Ook de ramenpartijen, welke bij dit ontwerp een zo belang rijke plaats innemen, zijn niet steeds geslaagd. Vooral die rechts op de begane grond bij de tweede ingang, welke al gauw de indruk geven van een reeks etalages. Naar wij vernemen wordt dit ontwerp van ir. Van Enibüen, dat nu ongeveer drie jaar geleden gereed kwam, door b. en w. nog steeds als basis voor de bouwplannen gehanteerd, al is het vanzelfsprekend nog lang niet zeker of dit ontwerp ook inderdaad zal worden uitgevoerd. UITSTAPJE „K. EN V." De leden van de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" maakten met hun vrouwen en dames van de toneel vereniging het jaarlijks uitstapje. Om 7.15 uur startte het gezelschap per tou ringcar en via vliegveld Soesterberg en paleis Soestdijk, ging de tocht naar Am stelveen, waar gezamelijk de koffie werd gebruikt. Hierna bracht men een bezoek aan Schiphol, waar tijdens de rondleiding een en ander werd verteld over de tech nische vooruitgang op luchtvaartgebied. Ook Aalsmeer werd bezocht, waar men volop genoot van de prachtige tuinen, waaraan ter gelegenheid van het bloe- menfeest bijzondere zorg was besteed. Na een bezoek aan het strand van Zandvoort ging de tocht naar Amsterdam, waar de dames gelegenheid kregen om te winke len. Hier gebruikte men gezamenlijk het diner. De avond werd gevuld met een bezoek aan circus „Bever", waar volop werd genoten. Omstreeks middernacht keerde het gezelschap zeer voldaan huis waarts. Onder auspiciën van de Veenendaalse zwemclub „VZC" zal zaterdagmiddag 8 september a.s. wederom gelegenheid wor den gegeven tot het afleggen van zwem- proeven voor de diploma's van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond. Examen kan worden afgelegd voor de volgende diploma's: a. voorbereidend zwemdiploma, b. diploma geoefend zwem mer en de zwemproeven 1, 2 en 3. De eisen voor deze diploma's zijn vanaf a.s. woensdag aangeplakt aan de kassa van het „Bergbad". Tevens kan men zich woensdagavond 5 september a.s. aan melden bij de secretaris van „VZC" op het paviljoen van het „Bergbad". De aan melding staat open vanaf 7 uur 's avonds. In verband met de slechte weersom standigheden en de lage temperatuur van het water is het de Veenendaalse zwem club niet mogelijk geweest zoals vorig jaar een aantal oefenavonden onder deskundige leiding te houden. Vorig jaar werden zes van deze avonden belegd, ter wijl men gratis aan de training voor de diploma's kon deelnemen. Het spijt ook het bestuur van „VZC" ten zeerste, dat deze avonden in dit seizoen niet konden worden georganiseerd. Het „diploma-zwemmen" begint op za- REKENEN IN LOONDIENST Een Amerikaanse stichting, het Battelle Memorial Institute te Frankfurt M., een filiaal van het moederinstituut aan de Columbia Universiteit (Ohio V.S.), is met de constructie van een zeer grote elec- tronische rekeninstallatie bezig. Deze in stallatie zal voor iedere opdrachtgever uit de kringen van wetenschappelijke in stituten en commerciële ondernemingen werken. Dit wordt de grootste installatie van Europa, met een capaciteit van 12000 tekens, die daar kunnen worden opge borgen. Ze schrijft in een uur 36.000 re gels met een maximum van 130 tekens per regel. terdag 8 september om drie uur en de examens zullen worden afgenomen door een deskundige commissie. Het „afzwemmen" van de leerlingen van de scholen zal plaats vinden op vrij dag 7 september a.s. in het „Bergbad". Deze examens vangen aan om 9 uur 's morgens en zullen onder leiding staan van de heer L. L. J. Heugen, Rijksconsu lent voor de lichamelijke opvoeding. De leerlingen van de scholen zullen dan proeven, afleggen voor de diploma's van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Verwacht wordt, dat ongeveer 200 candidaten voor deze exa mens in het water zullen komen. Dit zijn leerlingen van de lagere scholen (5e en 6e leerjaar) en de Koningin Julianaschool (Ulo), die aan het schoolzwemmen onder auspiciën van de gemeente Veenendaal hebben deelgenomen. Bovendien zullen leerlingen van de Chr. Technische school en de Chr. Huishoudschool „afzwemmen". Beide laatstgenoemde scholen verzorgden het schoolzwemmen op eigen gelegenheid. Deze schoolzwemexamens zijn uitslui tend voor de leerlingen van genoemde scholen en staan in generlei verband tot het diploma-zwemmen van de KNZB op zaterdag 8 sept., verzorgd door de Vee nendaalse Zwemclub. Voor het KNZB- diploma-zwemmen kan iedereen inschrij ven. TIP VOOR DE POST Een vakantieganger vertelde ons, dat postzegels in Duitsland een pepermunt smaakje hebben, als men de achterkant belikt. Als nette Nederlanders gebruiken wij voor het bepostzegelen een sponsje. De enkele keer dat men likken moet is echter zo'n smaakje aan de lijm wel aan te bevelen. VEENENDAAL Geboren: Nicolaas, z. v. Th. Taverne en J. Lieftink; Rita, d. v. J. G. Potgiesser en H. Rot; Huibertje Adriana, d. v. E. de Kamper en H. A. Poot; Geertruida Kla- zina, d. v. H. van Santen en G. Nieboer; Gerard Willem, z. v. W. Geurtsen en E. van Eden; Johannes Cornelis, z. v. C. P. Schelvis en E. M. Haak; Nelie, d. v. E. Nagel en T. van Oostenbrugge; Anja, d. v. J. van Walsem en J. A. Schuur. Ondertrouwd: S. Diepeveen en J. M. de Kievid. Getrouwd: W. Nieboer en J. van Leeu wen; M. van Dijk en H. W. van Eist; A. van de Weerd en G. Boers; R. Blaset en H. V. Kleist; F. v. d. Haar en E. W. van Eist. Overleden: Cornelis van Eden, 75 j, en 7 mnd., geh. m. G. Vonk. RIIENEN Geboren: Gijsberta, d. v. D. J. Wisger- hof en M. H. v. Rotterdam; Gerarda An- tonia, d. v. M. A. Woudenberg en J. C. van de Voren; Johannes Jocobus, z. v. D. v. Meerten en J. P. Breekveldt; Anna, d. v. A. van Kooten en F. van Kreel; Ma- riette Jeanne Catherine, d. v. H. J. Maer- schalck en C. P. Visser; Jacobus Johan nes Antonius, z. v. K. J. A. ten Hoope en J. C. Bokkestijn. Ondertrouwd: S. Drost en J. v. Iingen; W. Baars en A. van Baaren; Roelof Zweers en Gerdina Neeltje Lith. Getrouwd: Jan Hendrik Barkhui? en Adriaantje Kruidenier; Wouter Gradus Johannes Baars en Jannetje van Soest; Johannes Albertus van der Horst en Freekje Duis. RENSWOUDE Geboren: Gerard Jan Willem, z. v. J. H. Worst en H. Lakerveld. Ondertrouwd: Evert Jan van de Beek en Gijsbertha van de Vliert. Getrouwd: Gijsbertus Cornelis van Oos- tenbruggge en Aaltje van de Glind. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden een blauwe harenpantalon. Weggelopen een grote drie-kleurige poes. Zaterdagavond 1 september om half ze ven wordt op het voetbalterrein aan de Woudweg een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een veteranenelftal van de voet balvereniging „Veenendaal" en een ve teranenelftal van de voetbalvereniging „Eist". De elftallen zijn samengesteld uit spelers welke niet of niet meer als ac tieve voetballers in competitieverband uitkomen. De opbrengst van deze wed strijd komt, na aftrek van kosten, ten goede aan het instrumentenfonds van de muziekvereniging „Crescendo". Deze mu ziekvereniging verleent dan ook tijdens de wedstrijd haar medewerking en zal voor de muzikale omlijsting zorgen. De opstellingen der elftallen zijn: Eist: doel: J. Nagel, achter: A. v. d. Scheur en H. Ditewig; midden: G. Over- eem, T. Hensen en G. Verseveld; voor: D. Quint, C. Hensen, H. Terschegget, W. Haisch en Ries Hensen. Reserves. J. v. Hal, Ravesteyn J. Drost, W. Looyen, G. Goldstein en E. Quint. Veenendaal: doel: G. v. d. Haar; achter A. Diepeveen en H. Pol; midden: D. Bou- man, D. Scheur, G. Bouman II; voor: J. v. d. Scheur, W. Henzen, Wim van Asselt, G. Bouman I en E. Sukkel. Reserve's: D. Vermeer, Hartog en Jansen. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. B. de Jong van Kootwijkerbroek, 5 uur ds. Van de Pol. Julianakerk 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindewey. Veeneind 3 uur dhr. Meyer. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vermaas. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. J. J. F. Franck van Utrecht. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Overduin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. H. Vogel van Enschede. Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. Jongeleen van Wageningen, 4 uur ds. J. de Joode. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Hoevers van Dén Haag. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. J. Heer- ma. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. R.K. Kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk onbekend. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 en 5 uur dhr. Schuuring van Nijkerk. Ger. Kerk 10 uur ds. Riemersma, 5 uur ds. Els- kamp, beide van Bennekom. Ger. Gem. (plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, vrij dag 7 september 7.30 uur ds. v. d. Woes- tijne van Barneveld. Ger. Gem. (Bantuin- weg) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur bev. ds. L. van de Peut door ds. Van Drenth van Ooltgensplaat, 3 uur intrede ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Treure. 6.30 uur ds. B. N. B. Bouthoorn van Bennekom. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Dinsdag 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Wijngaarden, 6 uur ds. Hiensch. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Van de Poel van Ede. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. Dr. C. H. Paris Jr., Herenstraat 83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey van De Klomp, tel. 08387-200. Voetbalprogramma voor Eist Het programma voor zondag 9 sept. a.s. is als volgt in tweede klasse A: Veense Boys Eist; Hoogland DVSA; De Kieviten Renswoude; Oran je-Wit Rhenus (2.30 uur). Gemeente Rhenen PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN- IN HOOFDZAAK Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 september 1956 ter gemeente-secretarie afdeling financiën, voor een ieder ter in zage ligt een ontwerp-plan tot vaststel ling van een partieel plan van uitbreiding in hoofdzaak voor deze gemeente vcor een perceel grond gelegen ten westen van de Achterbergsestraatweg, uitgewerkt op een kaart met toelichtende beschrijving. Gedurende boven genoemde termijn kunnen belanghebbenden bezwaren in brengen bij de gemeenteraad. Rhenen, 23 augustus 1956 Het hoofd van het gemeentebestuur, L. BOSCH VAN ROSENTHAL GEVANGENISSTRAF OP DUITSE LES Gedurende de eerste jaren van het fas cisme in Italië stond er gevangenisstraf op het verstrekken van Duitse lessen in het door Italië geitalianiseerde Tirol. De lessen gingen in z.g. Catacombenscholen toch door. Zij werden in hoofdzaak door de geestelijkheid gegeven. Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij: Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal 's Avonds studeren? De lange avonden zijn weer in aan tocht. Vele mensen, vooral de ouderen, nemen dan een mooi boek en „neste len" zich in een behaaglijke stoel. De jongere mensen houden zich bezig met knutselen of trachten zich door zelfstudie verder te bekwamen voor het beroep dat ze gekozen hebben. Er zijn echter nog vele jongeren, die met deze avonden geen raad weten. Ze ne men dan maar de fiets en rijden de hele avond in de Hoofdstraat heen en weer zonder enig doel. Hiermede gaat kostbare tijd verloren, hetgeen zij pas op oudere leeftijd ontdekken. In Veenendaal bestaat de gelegen heid deze tijd beter te besteden. O.a. aan de Chr. Technische school te Vee nendaal kan men zich voor verschil lende beroepen in de avonduren be kwamen. Het voordeel hiervan is, dat men met geringe kosten in het bezit kan ko men van officieel erkende getuig schriften. Wij wijzen hierbij op de textiel- cursus, voor hen die in de textielbe drijven werkzaam zijn, de Bovagcursus voor automonteurs, de bekende op leidingen voor timmerlieden, metse laars, smeden, machine-bankwerkers, enz. Ook voor hen die reeds in het be zit zijn van een getuigschrift ener la gere technische school (dagschool) zijn er nog vele studiemogelijkheden, voor bouwkundig opzichter, aannemer, Zij die zich verder willen bekwamen voer bouwkundig tekenaar, machinist ter koopvaardij, land-machinist, ma chine-constructeur enz. kunnen hiertoe als vooropleiding de VMTO-cursus volgen. Al deze opleidingen staan onder toe zicht van het Ministerie van OKW en worden door het rijk en de gemeente gesubsidieerd. Elders in dit blad is een advertentie betreffende de inschrijving voor deze cursussen opgenomen. C. Th. H. Kroes, dir. Al11I1II111111111I (9) Langzamerhand kwam het boertje tot een ge regeld verhaal en zo hoorde Aram van de woeste horden, die uit het Noorden gekomen waren en zich als een zwerm sprinkhanen over het land hadden gestort, alles vernielend, wat ze op hun weg tegenkwamen. Een kille angst sloeg Aram om het hart. „Ik moet zo spoedig mogelijk verder!" zei hij, terwijl hij opsprong. „Mijn burcht ligt naar het Noorden. Ik moet weten, wat er van de mijnen geworden is! Weet ge niet, waar ik een paard kan krijgen?" Het boertje schudde het hoofd. „Al het vee en alle paarden hebben die schurken mee genomen!" vertelde hij en bedachtzaam ging hij verder. „Maar als je naar het Noorden wilt, mag je eerst die baard wel eens afknippen! Anders zien ze je overal voor een Barbadoor aan. Die hebben allemaal van die bossen haar aan hun kin hangen. En dan kon je nog weieens lelijk te pas komen! Kom maar hier, ik zal je wel helpen!" Ondanks de ernst van de toestand moest Aram toch even glim lachen, toen het eenvoudige boertje op een uiterst handige manier hem van zijn baard bevrijdde. Toen hij bijna klaar was, zei hij: „Ik zou wel met je mee willen gaan. Die ellendelingen hebben mijn oude vader vermoord en mijn vrouw en dochter mee genomen. Ik heb ze nog een kleinigheid te ver tellen. Als ik er ooit een in handen krijg Eigenlijk is het jammer, dat jij er geen bent. Dan was ik tenminste er van af geweest!" besloot hij. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON door Ernst Zahn Vertaling: II. C. Knappert-Jansen (24) Teen zagen zij aan het eind van de straat de dorpelingen bijeen lopen en hoorden de spottende uitroepen, waar bij kinderen en volwassenen elkaar poogden te overtreffen, hen achterna klinken. Een grenzeloze woede maakte zich van Christen meester. Hij stak beide vuisten tegen hen op, en riep de tierende menigte toe: „Ellendige dom koppen! Vrouwenrovers! Eens zal ik het jullie betaald zetten! Dat zweer ik bij God! En al zal ik dan misschien al oud zijn, terugkomen zal ik!" Teen rende hij in dolle woede naar voren, greep de horens van de slede en trok zijn vracht zo snel bergafwaarts, dat Kathrine een heel eind achterbleef en hem eerst bij de brug van het ge hucht op zich wachtend vond. In Frutnellen maakte men van de halve feestdag een hele. „De Os", en de postherberg deden goede zaken, de brandewijn stroomde zoals de cham pagne bij grote heren en bracht de boeren onder de tafel. Het was een zegevierend gejubel als voor zestig jaar, toen hun voorvaders de binnen gevallen Fransen bij de Frutneller schans hadden teruggeslagen. De boer van de Hochfluhhoeve betaalde het ge lag in „De Os", waar hij zich met de pastoor naar toe had begeven. Hij ken de zijn volkje en wist best, dat een goede beloning ter rechter tijd hun trouw zou versterken. En toch was het geen van al de meer of minder ver stokte drinkebroers heel duidelijk, wat er eigenlijk die dag van zoveel belang gebeurd was. Ja, in een hoek van de herberg „De Os" mompelde Xaveri Mattli, de weesvader die zich over al vertoonde, waar er voor niets wat te eten of te drinken viel -r- een buur man in het oor: „Of nu eigenlijk wel de slechtste mensen uit het dorp zijn gejaagd, zou nog bewezen moeten wor den." Onmiddellijk daarop evenwel stond de pastoor op van de tafêl, waaraan hij met de president gezeten was, schraap te zijn keel en klopte met zijn huis sleutel tegen het glas, totdat het ru moer in het vertrek bedaard was en aller ogen zich op de welgedane man richtten. Hij hield een scherpe en zeer politieke redevoering, deed uitkomen, dat Christen Russi, die vandaag ver trokken was, een slechte jongen was geweest, een zeer verkeerd voorbeeld voor des pastoors dierbare gemeente; hij, als zielenherder van Frutnellen, moest er in het bijzonder aan herinne ren, hoe heden met Russi en zijn moe der het laatste vreemde bloed uit zijn getrouwe gemeente van sedert lang ingezeten burgers was verdreven. Hoe dat vreemde nooit paste bij het goede oude. Hoe van nu af om Frutnellen een muur zou worden getrokken, waar achter de dorpsbewoners enig en al leen heer en meester zouden zijn, ge trouw aan de zeden der voorvaderen, die trots waren geweest op hun af zondering van de wereld en hun aloud gebied, waarin hier liet de hoog eerwaarde zich door zijn ijver ver voeren iets te zeggen waartegen de president naast hem met een krachtig hoesten opkwam zelfs de Schout niets had te zeggen. En verder weidde de pastoor er over uit, dat men er in Neudorf en de andere gemeenten in het dal al lang over sprak, dat er een spoor lijn moest worden aangelegd door het dal van de Röfis naar boven, met een grote tunnel. De gemeenten langs de spoorlijn moesten dan mede de aanleg bekostigen. Ook Frutnellen moest mee betalen en zou daarvoor een station krijgen, beneden bij het gehucht. Of zij dat wilden? Niemand in Frutnellen wilde dat. Zij hadden nog altijd op hun gehandhaafd worden en en Een gebrul van bijval verstikte zijn rede. Zij klommen op de tafels en rie pen: „Lang leve de pastoor!" Zij klon ken met elkaar zó hard, dat de glazen in scherven braken. Florimelk Zgrag- gen baande zich een weg naar zijn hoogeerwaarde, verdraaide de ogen vol deemoed en kruipende vriendelijkheid, en stiet zijn glas tegen dat van de pastoor: „Ja, onze pastoor, dat is nog eens iemand, die ons zegt, wat nodig is. Uw welzijn, mijnheer de pastoor, en dank voor de schone redevoering!" eigen voeten vooruit kunnen komen, en hadden spoorstaven noch ijzeren wie len nodig om hun mest te vervoeren. En zij hadden ook geen geld om te be talen. En daarom zei hij, die zijn Frut- nellers liefhad: geen spoorweg, geen vreemden meer in het dorp! De goede oude toestand moest blijven bestaan en Het voorbeeld van de .vrome man werd door de een na de ander gevolgd; ook met de president werd geklonken en zij waren er trots op dat de grote boer van de Hochfluh-hoeve bijna ver trouwelijk met hen sprak. Het feestgelag duurde tot in de nacht. Furrer en de pastoor maakten zich uit de voeten toen het begon te schemeren. Zij liepen samen de verla ten dorpsstraat af en bleven een ogen blik bij het kerkhof staan. De pastoor wendde zich met een brede lach tot de president. „Nu bent u dus de kerel kwijt, pre sident! Alweer een bewijs, hoe men u in Neudorf ter wille is!" „Misschien zou hij anders toch ook weg zijn," sprak Furrej- half in gedach ten. Toen zei hij stekelig: „U hebt de zaak toch óók naar uw zin weten te plooien!" „Hoezo?" „Wel, als onze boeren de ogen niet open zullen gaan voor veel, wat aan uw kerk ontbreekt, dan is het zeker wel beter, dat gij de vreemden er bui ten houdt, die in hun leven iets meer gezien hebben, dan de Gemsberg en 'de Zevenspitsen." Het bloed steeg de pastoor naar het hoofd. „Denkt u dan, dat het ook niet in uw voordeel is, als het in Frutnellen stil blijft? Wie zal zeggen, of u nog lang zo'n halve keizer hier zou zijn, als er eens een paar ontwikkelde mensen hier kwamen!" Furrer hief zijn donker hoofd op en bleef kaarsrecht staan. „Ik ben er niet bang voor," zei hij nadenkend, „maar beter is beter. En in de grond hebt gij gelijk. Laat ons goede vrienden blijven ook voortaan, pastoor." Zij reikten elkaar de hand, niet on vriendelijk, maar als twee mensen, die besloten zijn elkaar trouw te steunen, omdat hun belangen dezelfde zijn. ELFDE HOOFDSTUK Voor Frutnellen brak een eentonige rustige tijd aan: het eeuwigdurende „vroeg opstaan, hard dagwerk, vroeg op de strozak' van de boeren! Dat er schande gekomen was over het hoofd van het meisje van de Hoch fluh-hoeve was al lang vergeten, of in elk geval doodgezwegen. De babbel zucht waagde zich niet aan Furrer en zijn huis. De praatjes gingen uit als een vuur, dat door een koene voet wordt uitgetrapt; dat had de president gedaan, toen hij indertijd open tot zijn getrouwen in de raad had gesproken. (Wordt vervolgd.) PRIVÉ- LES VAN DEVENTERSTRAAT 15 RHENEN

De Vallei | 1956 | | pagina 2