Volgend jaar ook recon structie van Zandstraat L. H E IJ Fa. F. v. d. Bosch Nieuwe spoorwegovergang wordt erg duur GESLOTEN wegens verbouwing J RENSWOUDE De Si. terugkeer van ARAM w Mïr Vrouw in woning- commissie Officiccl begin Herv, U.L.O. school Diploma-zwemmen scholieren afgelast Inleg en terugbetaling Nutsspaarbank MARKTBERICHTEN Nationale trekkersronde 1956 goed geslaagd Voorlichting van „Veilig Verkeer" Jubileumconcert van „O.B.K." De negerhut van Oom Tom de uneratoren Tijdens de gisteravond gehouden openbare vergadering van de Veenen- daalse gemeenteraad deelde wethou der De Ruiter o.m. mede dat het de bedoeling is om, naast de vele andere plannen voor het verbeteren van stra ten en wegen welke voor volgend jaar op het programma staan, ook het plan tot algehele reconstructie van de Zand straat uit te voeren. Andere punten waarover van ge dachten werd gewisseld zijn die inzake het zeer hoge bedrag dat de Ned. Spoor wegen vraagt voor het verbreden van de spoorwegovergang van de Kerke- wijk, en het brengen van nieuw bloed in de woningcommissie welke commis sie nu al ongeveer 9 jaar dienst doet. Aanleiding tot een debat over dit laat ste punt vormde het voorstel van burge meester en wethouders de leden van de woning-commissie, welke ieder jaar af tredend zijn, weder voor een jaar te her benoemen. De heer Kroesbergen (AR) vroeg zich met zijn fractie af of het geen aanbeveling verdient ieder jaar een lid van deze commissie te vernieuwen en een zgn. rouleer-systeem in te stellen. De voorzitter wees er op dat de wet eist dat ieder jaar de gehele commissie aftreedt en dat deze moet zijn samengesteld uit de verschillende bevolkingsgroepen. Verder had spreker geen behoefte aan bloedver- versing. De huidige leden doen hun werk goed en serieus en zij kennen ook de heel oude gevallen. Er is natuurlijk critiek op deze commissie want wie woningen te verdelen heeft doet het niet gauw goed. Maar met een andere commissie is dat weer hetzelfde. De heer Van Galen (CHU) heeft ook niets tegen een bepaald lid van de huidige commissie maar voelt toch veel voor de gedachte van de heer Kroes- bergen. Verder zou hij nu eens graag zien dat er ook iemand van de CHU in werd opgenomen. De heer Van Declen (SGP) was ook voorstander, terwijl de heer Scholten (CHU) de suggestie doet nu eens een vrouw in de comissie op te nemen. De voorzitter zei erg conservatief te zijn voor wat betreft vrouwen, maar voor deze commissie vindt hij het niet kwaad. Al moet men het weer niet hele maal aan de vrouwen over laten. Wet houder Van KuUk (AR) zag de noodzake lijkheid van verandering niet in. Deze commissie is nu goed ingewerkt zegt hij. De fractie-leider van de PvdA, de heer Van Hardeveld vindt het ook niet nodig al heeft hij geen overwegende bezwaren tegen verandering. Burgemeester Bakker stelde tenslotte voor de commissie weer voor een jaar te benoemen en in die tijd eens met de commissie te overleggen hoe aan de wensen van de verschillende raadsleden kan worden voldaan. Hiermee ging de raad accoord en de heren J. H. H. Jansen, G. Kroes, G. Davelaar, J. van den Dikkenberg en N. van Kuijk worden als leden en de heren C. Budding en Joh. Slok als plaatsvervangende leden herbenoemd. Daarna stemde de raad over het voorstel Kroesbergen, dus voor of tegen vernieuwing van de commissie. De heer Jansen merkte nog op dat de com missie al steeds advies vraagt van een vrouw in de persoon van de sociaal werk- (Vervolg van pagina 1.) kracht uitstraalde, aan het tanen is. De Verwereldlijking is een verschijnsel dat ons christelijk volksleven bedreigt. Dat zien wij ook in Veenendaal. Met alle kracht die in ons is en onder de zegen des Heeren zullen wij daartegen een dam opwerpen. Vandaar ook deze school. Het gaat er om dat alle kerken in Veenen daal dat verstaan. Gezamenlijk moeten wij onze krachten inspannen. Spreker hoopt dat ook zo het personeel der school werkzaam zal zijn. Het schoolhoofd, de heer De Vries sprak daarna, en deze wees vooral op de betekenis van een goede sa menwerking tussen ouders en leraren. Er wordt inderdaad veel van onze kinderen gevergd en zij hebben geen tijd haast om de catechisaties te bezoeken. Doel is geld en eer, en in de jacht van deze tijd wordt op vele scholen de christelijke vorming stiefmoederlijk bedeeld. Onze school draagt de naam van Christus en de hou ding van ons allen moet daarvan getuigen. De bijeenkomst werd gesloten met dankgebed en het zingen van ps. 75 1. In verband met de ongunstige weers omstandigheden hebben Burgemeester en Wethouders van Veenendaal beslo ten het diploma-zwemmen voor de schoolkinderen op vrijdag 7 september a.s. niet te laten doorgaan. De aanmelding voor het diploma- zwemmen van de K.N.Z.B. georgani seerd door de Veenendaalse Zwemclub gaat hedenavond gewoon door. Of het diploma-zwemmen doorgaat wordt in ons nummer van a.s. vrijdag bekend gemaakt. In de maand augustus werd op de Nutsspaarbank te Veenendaal inge legd een bedrag \^n 260.216,86 en terugbetaald 198.575,15. In totaal wer den 97 nieuwe rekeningen deze maand geopend. ster. De raadsleden Van Hardeveld. Ver- kuijl. Van Eden, Jansen en de beide wet houders stemden tegen, terwijl de leden Budding. Kroesbergen, Van Ojik, Slok, Scholten, Van Es. Bastmeijer, Van Galen, Van der Woerd en Diepeveen een meer derheid vormende, het voorstel Kroes bergen er door haalde. B. en W. zullen met de commissie contact opnemen over de wijze waarop men deze zaak zal rege len. De leden Van der Woerd en Kroes bergen zijn vreselijk geschrokken van het bedrag dat de Spoorwegen aan de ge meente vragen voor het verbreden en verbeteren van de spoorwegovergang in de Kerkewijk, nl. f 53.780,Voor dit be drag hadden wij vier huizen kunnen bou wen, zei de heer Van der Woerd en de heer Kroesbergen wil de begroting van de Spoorwegen opvragen om te zien hoe men daar gerekend heeft en waar al dat geld blijft. Die kunnen wij wel krijgen, zo was de mening van de voorzitter, maar het helpt ons niets, want de Spoorwegen noemt een prijs en geeft de begroting en de gemeente heeft niets anders te doen dan te betalen. Er is niemand die be grijpt waarom dit eenvoudige werk zo- VEENENDAAL. Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdag te Veenen daal 130.000 eieren aangevoerd. Prijzen voor grote eieren van 16,tot 16,75 per 100 stuks en voor henne-eieren 9,tot 15,Handel vlug. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van 55,tot 65,per stuk, bij een vlugge handel. van 10 t.m. 14 september HOOFDSTRAAT 12 VEENENDAAL veel moet kosten. Maar jaren geleden hebben wij ook een onmogelijk bedrag moeten betalen voor het verleggen van deze zelfde overgang. De heer Van Har develd merkte op dat het hem niet is tegengevallen want hij had niet anders verwacht dan dat de Spoorwegen de zaak weer zouden „uitkleden". De heer Schol ten heeft stille hoop dat de Spoorwegen al dat geld opsparen voor het bouwen van een nieuw station voor Veenendaal. De heer Slok was nog optimistisch en achtte het toch niet onmogelijk dat het geraamde bedrag wat hoog was aange houden en dat straks nog weer een deel zal worden terugbetaald. Laten wij het beste maar hopen, was het enige wat de voorzitter hierop wist te antwoorden. Na het benoemen van leden voor een vijftal commissies kwam de rondvraag aan de orde. De heer Van Hardeveld had gehoord, dat de bomen naast de kerk op de vrij gekomen ruimte boven aan de Markt blij ven staan. De pastorie is toch ook ge sloopt om de rijweg hier breder te kun nen maken. Wethouder De Ruiter deelde hierop mede dat nog geen beslissing om trent die bomen genomen is. De heer Bastmeger wees er op dat was toegezegd dat alle moeite wordt gedaan de wonin gen welke in de Zandstraat werden ge sloopt voor de winter door nieuwe te vervangen. Nu heeft hij gezien dat het werk drie weken stil lag. En de betrok ken bewoners huizen in schuurtjes e.d. Wethouder De Ruiter zegde toe dat een en ander even is opgehouden doordat voor twee gezinnen niet direct een tijde lijke behuizing gevonden kon worden, maar dat er achterheen gezeten wordt dat de bouw zo snel mogelijk verloopt. De heer Van Deelen bracht in midden hoe nu al jaren geleden aan het Panhuis nieuwe woningen werden gebouwd en dat hier nog steeds de voortuinen niet zijn aangelegd, en hij kreeg ten antwoord dat ook dit wacht op de reconstructie van de Zandstraat. De heer Van Harde veld wist van onbewoonbaar verklaarde en ontruimde woningen die nu opnieuw bewoond worden o.m. in de Gortstraat. Wethouder Van Kuijk had echter ver nomen dat het hier een tijdelijke bewo ning geldt met toestemming van de be trokken autoriteiten in Utrecht. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Vrijdag, zaterdag en zondag hebben 700 trekkers, in de jeugdherberg de „Eikelkamp" de zesde nationale trek kersronde gevierd, waarmee het trek kersseizoen van de Ned. Jeugdherberg Centrale op waardige wijze werd af gesloten. Vrijdagavond werd het feest, in het openluchttheater officieel geopend, daarna volgde een gecostumeerd volks- dansbal dat tot 12 uur duurde. Ook za terdag was er een goed gevuld pro gramma. 's Middags werd om 16 uur de jaarvergadering van de Ned. Jeugd herberg Centrale gehouden. Het open luchttheater was 's avonds door de 700 trekkers tot in de nok gevuld en werd door trekkers een bonte avond ver zorgd. Dat het gebodene goed in de smaak viel, bewezen wel de daverende lachsalvo's, die tot in Eist waren te horen. Na dit programma volgde een fakkeloptocht, welke een fantastische aanblik opleverde. Tot slot van deze dag volgde nog een programma rond een groot kampvuur. Ook zondag deed men nog verschillende spelen terwijl om 3 uur deze trekkersronde 1956 werd afgesloten. POSTDUIVEN WEDVLUCHT RHENEN Dertien duiven van de postduivenver eniging Rhenen en omstreken namen deel aan de wedvlucht vanaf Roozendaal over een afstand van 90 km. In totaal waren er 51 duiven in c.c. De uitslag was als volgt: 1. J. Otte; 2. G. Baars; 3. G. Baars; 4. t.m. 9 J. Otte; 10. H. Oelderik; 11. G. Baars; 12 en 13 H. J. v. d. Scheur. De cake werd gewonnen door J. Otte. Deze gezellige conferentie schijnt zeer beslist op een hoek te moeten plaats vinden en dan nog wel op de rijweg. Aangenomen, dat er diepzinnige bespiegelingen aan de orde zijn, is dit nog geen reden om juist deze hoek als sociëteit te kiezen. Er naast is nota bene een rustig trottoir! Maakt u deze fout nooit en geef het rij verkeer ruim baan! Vrijdag 7 september hoopt de Rhenense arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst", indien de weersomstandig heden gunstig zijn, een jubileumconcert te geven in de muziektent in het Kon. Elisabethplantsoen, dat aanvangt om acht uur. Het programma ziet er als volgt uit 1. „Stad Rhenen", mars van A. J. v. Kolfschoten. 2. „Partita Picola", bestaande uit de volgende delen: I. Praeludium, II. Menuetto, III. Pa vane en IV. Rigoudon. 3. Jour de Fête, mars van F. Kühne. 4. Am MeereSstrande, wals van M. Fischer. 5. Imperial Echoes, mars van A. Safroni. 6. Heinzelmannchens Wachtparade, karakterstuk van K. Noack. 7. Hardeman-Mars, van A. J. van Kolfschoten. 8. Finale. De vereniging bestaat 25 jaar, ter ge legenheid waarvan zaterdag een receptie wordt gegeven in hotel De Koning van Denemarken. i L. STUTVOET KAN NIET MEESPELEN De aanvoerder van het eerste elftal van de v.v. „Renswoude" zal gedurende de eerste drie wedstrijden niet mee kunnen spelen, daar hij door de KNVB is ge schorst. Deze schorsing vloeit voort uit de zeer onaangename wedstrijd tegen Scherpenzeel het vorige seizoen. Verder vernemen wij, dat één van Renswoudes beste spelers, nl. G. van de Weerd even-, eens niet meer zal spelen vanwege een blessure. De heer Van de Weerd ziet in het geheel van verder spelen af, zodat Renswoude dit jaar met een verzwakt bijeengekomen. Er zijn belangrijke dingeft elftal de competitie zal moeten beginnerf Naar aanleiding van het geschrijf overzocht zal worden dan ooit tevoren en dat VVV-Rhenen in diverse bladen verheugt het mij als bestuurslid dezer vereniging zeer, dat plotseling zoveel belangstelling voor de oudste VVV in den lande is ont staan, temeer daar deze belangstelling op de in 1955 en in 1956 gehouden jaar vergaderingen totaal ontbrak. Wellicht bestaat er nu een mogelijkheid dat belanghebbende hotelhouders, pen sionhouders, winkeliers en personen die zo nu en dan critiek op VVV uitoefenen, of hierover ingekomen stukken schrijven, eens naar voren komen om mede de hand aan de ploeg te slaan. Rhenen is momenteel een mooi en rus tig vakantieoord, zeer geschikt voor per sonen die in deze drukke en woelige tijd rust zoeken. Alleen moeten deze rustige wandelaars wel oppassen, dat zij op de Grebbeberg niet verkeerd wandelen en uiteindelijk op verboden terrein van het hotel De Grebbe terechtkomen, want dan wordt hun rust wellicht plotseling ver stoord. De heren v. Klaveren uit Leiden, v. Oosterom uit Amsterdam en Meijer uit Bergen hebben zulks tenminste tijdens hun vakantieverblijf alhier ondervonden. Zeer zeker is er weinig vertier, doch dit ligt niet alleen aan VVV. In elk geval hebben wij dit jaar toch ook nog een circus op het Paardenveld gehad. Ook dit jaar gaf onze VVV een mooie nieuwe folder en een hotel- en pensionlijst uit, terwijl alle binnengekomen klachten ter dege zijn onderzocht en behandeld. Het is echter niet VVV, doch het zijn de be langhebbenden, die onze vakantiegangers, welke via VVV naar Rhenen zijn geko men, het hier zo aangenaam mogelijk die nen te maken en service dienen te geven. VVV-Rhenen is zeer zeker voor een betere feestverlichting, een vakantiefeest- week, met 's avonds enige extra attracties, zo mogelijk ook in de goed bezette hotels, een winkelweek, een bloemencorso, een reclameoptocht, een etalagewedstrijd, concerten, excursies, allerlei soort wed strijden en zelfs ook nog wel voor een openluchttheater in het K.E.-plantsoen, bijvoorbeeld op dezelfde wijze als men dit in Wageningen heeft; doch hiervoor is eenheid, samenwerking, medewerking en geld nodig en zolang alle belanghebben den in Rhenen VVV niet beter en meer steunen dan tot heden het geval is, zal het m.i. wel bij geschrijf in de plaatse lijke bladen blijven. Men wil alles van VVV, het verkeersbureau liefst van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open, enz., doch daartegenover staat, dat de grootste souvenirwinkel in de Heren straat, die toch zeer veel interesse moet hebben voor een goed werkende VVV, enige jaren terug voor het lidmaatschap heeft bedankt, evenals één van de groot ste en het in vroegere jaren bekendste hotel. Het bestuur van WV is bereid de haar toevertrouwde belangen zo goed mogelijk te verzorgen, doch heeft daarbij veel steun en medewerking nodig. De blik is thans gericht op de totstand koming van de nieuwe Noord-Zuid-ver- binding, terwijl voor een jaarlijks weer terugkerende organisatie veel tijd, veel geld en veel werklust nodig is. Het gaat nu eenmaal niet vanzelf! Laten we daar om hopen dat zulks wordt ingezien, dat de e.k. VVV-ledenvergadering beter be- op deze vergadering dan personen naar voren komen, die het goed met Rhenen menen, en er dus ook iets voor willen doen, hetgeen tenminste uit het kranten geschrijf valt te concluderen. De rest mag en kan financieel steunen. Laten wij hopen, dat dit het geval zal mogen zijn. Een bestuurslid van VVV-Rhenen (Vervolg van pagina 1.) slaven afgekondigd en verschrikkelijke toestanden waren daarvan het gevolg. Hele gezinnen werden uit elkander ge rukt en men verborg zich in schuren en kelders. Toen stond mevrouw Stowe op en zei: „Ik zal iets schrijven, ik zal, in dien ik leef". Deze prachtige KOUSEN zijn in alie soorten en maten steeds voorradig bij: Hoofdstr. 45 Tel. 2165^Veenendaal Oom Tom's sterven JN JANUARI 1851 nam zij deel aan het Avondmaal in de kerk te Brunswick, waar haar man tot professor was be noemd. Eensklaps, alsof het toneel voor haar ogen werd afgebeeld, zag ze de scène van Oom Tom's sterven. Onmiddellijk na haar thuiskomst greep zij pen en papier en schreef op, wat als een machtig visioen tot haar was gekomen. In april had zij het eerste hoofdstuk van haar boek gereed en zij zond dit naar de redactie van de „National Era" te Washington. Het verhaal, dat zij op 5 juni 1851 in dit blad begon, werd in april 1852 voltooid. De intense belangstelling, die het wekte, de vragen, die tot de auteur werden gericht, om meer feiten en de tails, de ontelbare aanmoedigingen om voort te gaan met haar zo prachtig aan gevangen werk, en bovenal de groeiende overtuiging, dat zij een hoge en heilige roeping te vervullen had, deden haar ar beid uitgroeien tot een overweldigende aanklacht. Later zei ze zelf: „Ik de schrijfster van De Negerhut? Nee, waarlijk niet. Het werd mij ingegeven door de Heer zelf en ik was niets dan een nederig instrument in Zijn handen. Aan Hem alle lof en eer!" Voor de publicatie in de „Era" ontving de schrijfster een honorarium van 300 dollar. Het verhaal had ondertussen de attentie getrokken van John Jewett, een Bostons uitgever, die onmiddellijk een bod deed om het in boekvorm te doen verschijnen. Hij bood mevrouw Stowe de helft van de onkosten wilde dragen. Deze offerte werd door prof. Stowe geweigerd, die zei, dat hij te arm wa6 om enig risico te kunnen lopen; en tenslotte werd over eengekomen, dat de auteur 10*/« zou ont vangen van elk verkocht exemplaar: „Ik hoop, dat de opbrengst zo groot wordt, dat ik er een zijden japon voor kan ko pen". Er was geen reclame gemaakt voor het boek; de critiek zweeg het dood, maar op de dag van verschijning was alles in rep en roer op de uitgeverij. Op die 20ste maart 1852 was de eerste druk van 6000 exemplaren reeds aanstonds uitverkocht. Binnen een week drukten drie grote per sen 24 uur per dag aan Harriet's boek; er waren 100 binders mee bezig; drie pa pierfabrieken werkten alleen maar voor Jewett. Het honorarium, dat Harriet kreeg voor de verkoop in de eerste vier maanden, was 10.300 dollar. Een jaar na de verschijning waren er 305.000 exem plaren verkocht en het boek werd nog even hard gevraagd als in de eerste tijd. Fantastisch succes j)E NEGERHUT werd spoedig in een tiental landen zonder dat er toe stemming voor was gegeven nagedrukt; het werd in evenveel talen vertaald. De onderdrukte volkeren in Europa be schouwden het boek als het hunne; zij zagen er een schildering in van hun eigen nood. Op 15 april werd het zwijgen der critiek verbroken. Op die dag wijdde het op één na belangrijkste blad van New York „In dependent", een bespreking van ander halve kolom aan de Negerhut. De lezers werden opgewekt het boek over de ge hele wereld te verspreiden. De rest van de pers sloot zich hierbij aan. Stuurde Jewett een exemplaar naar een invloed rijk man, dan betuigde deze hem daar voor steeds zijn erkentelijkheid. Long fellow oordeelde: „De Negerhut is een van de grote triomfen in de annalen der literatuurgeschiedenis; veel groter nog is de triomf van zijn morele uitwerking". Wittier schreef: „Tienduizend maal be dankt voor uw onsterfelijk boek" en Jen ny Lind eindigde een brief vol lof met deze woorden: „Ik ben er zeker van, dat Gods hand u ook verder zegenen zal". Tot ieders verrassing kwam de eerste aanval tegen het boek uit het noorden. Harriet had begrepen, dat zij de zonde der slavernij niet alleen op rekening der zuidelijke staten kon schrijven, want de katoenplantages leefden door de slaven en hierin zat zeer veel geld uit het noor den. De pleiter voor de belangen van deze geldschieters werd het New Yorkse „Journal of Commerce", dat eind mei zijn zware geschut tegen de Negerhut begon af te vuren. Redacteuren in het gehele land kozen direct partij vóór of tegen Harriet en er ontbrandde een felle pers polemiek. In het zuiden verboden fOT OP DAT OGENBLIK was de Neger hut alleen maar 'n polemisch boek ge weest, dat zowel in het noorden als in het zuiden vrij circuleerde en overal aan- Klokkenverkoper of niet, ik schrijf mör rustig deur wör. Ik gleuf niet as dat de verslaggever van De Vallei, die bezig is om een klokkespul te ver- zaomele, der iets op teuge zal hebbe. Hij mag dan wel bewere, asdat de scheldnaom van de Rhenenaoren de wereld ut mót, ik veur mijn mag daor dan wel weer is een kirtie tegenover stelle, asdak 'm mit ere draog. Enne Kee en Hannes denke der krèk zo over. Affijn, 't doet me goed, asdat 'r zo- veul geld binnestroomt veur ut nije kareljon in de Cunerao. Das teminste weer is een héél ander geluid, dan we de léste tijd gewend zijn te heure: van niks doen en ruzie maoke. Die karel- jonkommissie ziet blijkbaor toch wél kans om wat te bereiken. De Rhene naoren valle wel mee. Da ziede mör weer. As der mór epn paor de leiding nemen, dan komt de rest vanzellevers. D'r mot aksie achter gezet worde. Niet allenig as 'r een kareljon mot komme, mör ök as ut d'r om gaot iets anders op touw te zetten. Gleuf me mör, asdat ut me goed doet as ouwe Rhenese, van die suksesse van de kareljonkommisie ge- heurd te hebben. Lót ik nou nie vergête te schrijve, asdak een brief heb gekregen van een Rhenenaor. Hij schreef, asdat ie mit aondacht ut stukkie van me ha gelêze over al die arremoei. Hij was ut ruu- rend mit me ins en hij had z'n eige ök al is afgevraogd of de Rhenenaore aon ut utstarreve waoren. Die Rhenenaor, die me hét geschreven, warrekt hard veur z'n vereniging, zo hard» asdat zijn Kee al is tegen 'm ha gezeid, jong, schei d'r toch mee ut, want ge krèg toch mör stveur dank. Mör hij zet deur. En zo'n vent is uit ut goeie hout gesnéje, lotte we ut daor over ins zijn. Deur- zette en nie omkijke, zo mot ut. Enne dan is 'r wat te bereiken. Lot de boere fnór dorse en de minse mör kletsen, ze zegge toch noöit geen goeds van oew, mör altijd iets slechts. Nou mot ik toegeven, asdat ik zel- levers nou bepaold ök nie van de vriendelijkste dingen schrijf of zeg. Mör daor heb ik netuurlik een bedoe ling mee, affijn dat hebbie al lang be grepen. Ik veur mijn zeg de dingen mör liefst zo ongezoute meugelijk, op dat iedereen ut kan begrijpe wat ik er mee bedoel. Dat is geen kwetsie van roddele, mör van hoop op een bétere tijd. Om een veurbeeld te nuume van de léste daoge? Nou eh, onderandere de hoop op de tijd, asdat de muziekver eniging op elleke verjaordag van ut Koninklijk Huis weer een rondgang zulle maoke deur de stad! Of nog béter, een stukkie speule in de tent. Of eh, Hannes, hèdde gij soms ge- marrekt, asdat 'r vléje weêk een vrij dag meziek was op de verjaordag van onze vroegere Vorstin? Wat zee ie, mot daor ut feestkomité veur zurrege? Ohehik heb noöit gewéte, asdat de lui van ut feestkomité ök al nöte kunne léze De Klokkenverkoper. hangers kreeg. Maar ineens werd het boek in de zuidelijke staten verboden. Het werd gevaarlijk een exemplaar te bezit ten. Moeders in die staten begonnen hun kinderen te vertellen, dat Harriet een boze heks was. De schrijfster kreeg ano nieme dreigbrieven, waarin zij werd uit gemaakt voor de aanstichtster van de slavenopstand. Beide partijen begrepen thans, dat De Negerhut niet zo maar een boek was, maar de lont, die een van de pijlers der republiek in de lucht kon laten vliegen. De propaganda van Harriet had de haat tussen de partijen aangewakkerd; de uit barsting kon niet achterwege blijven. Veertig jaar later schreef Kirk Monroe over de plaats van De Negerhut in de geschiedenis het volgende: „De afschaf fing der slavernij kon niet door één mens worden bewerkstelligd en dat werd zij ook niet. Zij was het gevolg van de sa menwerking van allerlei factorende grootste en verst-strekkende invloed had echter De Negerhut van Oom Tom, het boek dat op drie na de grootste oplage ter wereld bereikte". Toen Harriet Beecher Stowe op 1 juli 1896. thans zestig jaar geleden, stierf, rouwden duizenden negers. En ook dit jaar hebben zij hun traditionele pelgrims tocht naar het graf van hun beminde voorvechtster gemaakt. KAARTLEGGEN SOMS GEVAARLIJK Een kaartlegster in de Duitse Oostzone had in haar kaarten gelezen, dat enkele jeugdigen maar naar het Westen moesten vluchten. Voor deze adviezen werd haar door de rechtbank te Köthen een gevan genisstraf van twaalf maanden opgelegd. m>4)Y wYvil (10) Aram was maar «i te uiij, dat hij een reis gezel had. De eenzaamheid begon hem reeds te drukken. Maar Jaspo, zo had het boertje zichzelf voorgesteld, was een druk prater, en hoewel al zijn verhalen over de Barbadoren gingen en over de wreedheden, die zij hadden bedreven, gaf het de jonge krijger toch enige afleiding. Jaspo had niet willen scheiden van zijn dorsvlegel. „Je kunt nooit weten, hoe je zo'n dingetje nog eens nodig kunt hebben," verkondigde hij. Nu Aram zijn baard kwijt was, waardoor zijn uiterlijk minder schrikaanja gend was geworden, viel het hun gemakkelijker hier en daar berichten over de woeste horden der Barbadoren te weten te komen. Zij schenen zich rovend en plunderend naar het oosten terug te trekken. Aram zette Jaspo voortdurend tot grotere spoed aan. Met iedere dag groeide zijn angst. Reeds tweemaal waren zij langs de overblijfselen van vroegere burchten gekomen en het gezicht van deze troosteloze ruïnes had een verlammende uitwerking op de jonge krijger. Steeds bekender werd de om geving. Af en toe kwamen zij groepen vluchtelingen tegen en gretig^ondervroeg Aram hen naar nieuws over zijn burcht. Doch de arme mensen schudden vertwijfeld het hoofd. Zij kwamen uit het oosten en waren dikwijls te versuft en te bang om te spreken. Somber ging Aram verder. (Wordt verv.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2