Verwachtingen VEWIBET0 3 zijn hoog gespannen OOK SEPTEMBER OP DWAALSPOOR Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Opzet nog weer groter dan in 1952 Shell sprookjestuin als grote attractie Wist U. ELST Na op een na koudste zomer van de laatste 140 jaar Een stertocht op Lampegietersavond F TAK Verbetering wegen in Renswoude wordt flink aangepakt WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 No. 68 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W, F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohyning DE VALLEI Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1—10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hoewel wij nog een 14 dagen van de opening der VEWIBETO III verwijderd Hoewel wij nog een 14 dagen van de opening der VEWIBETO III verwijderd zijn, is nu toch reeds duidelijk de gespannen verwachting merkbaar welke deze traditioneel geworden Veenendaalse beurs door zijn nog weer veel grotere opzet heeft gewekt. De deelnemers-standhouders zitten volop in de voorbereidingen en menigeen stellig van plan deze echte Veenendaalse koopbeurs weer te bezoeken ziet al met ongeduld naar dit veelbelovende evenement uit, en terecht. Had de beurs van 1952 een oppervlakte van 2400 m2, nu zal deze 3675 m2 worden. Vorige keer waren er 88 stands, nu zijn het er 90, dus niet zoveel meer, maar wel veel groter en ook interessanter, zoals trouwens deze beurs in zijn geheel qua opzet en attractiviteit veel interessanter zal zijn. De VEWIBETO II trok ongeveer 30.000 bezoekers, maar men verwacht nu een nog veel groter aantal. De VEWIBETO valt ongeveer gelijk met de Jaarbeurs in Utrecht, en vele nieuwe dingen en vindingen welke men daar treft zullen ook hier aanwezig zijn. Tal van stands zijn verlevendigd met shows en demonstraties. Een van de grootste attracties van de VEWIBETO III vormt stellig de prach tige Shell-sprookjestuin welke op de E 55 in Rotterdam zoveel succes had. leeggehaald, maar dat alle bonnen ook gedurende de verdere dag kans maken te worden getrokken. Zoals bekend duurt de door de Veenen daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" te organiseren beurs van vrijdag 21 t.m. zaterdag 29 september en iedere dag, behalve zondags, is deze ge opend van 's middags 2 tot 's avonds 10.30 uur. De toegangsprijzen zijn gesteld op 75 cent voor volwassenen en 40 cent voor kinderen. De toegangskaarten zijn ver krijgbaar aan vijf loketten en men kan hier dus een grote toeloop van mensen snel verwerken. Verder heeft men ook kans gezien vol doende parkeergelegenheid voor auto's en motoren te scheppen. Bekend is ook dat de NBM speciale maatregelen heeft ge nomen voor de aan- en afvoer van de grote mensentrek voor de Vewibeto. Nog weer meer dan vorige keren zal de Deze sprookjestuin bevat o.m. levende dieren uit Burgers Dierenpark. Verschil lende onderdelen bewegen elektrisch. Men vindt er een fontein, een*'vijver en een terras. Het geheel beslaat een oppervlak te van 264 m2 en wordt nog weer geflan keerd door het beurs-restaurant en een fraaie stand van een grote bloemkwekerij. De onderwerpen van de sprookjestuin zijn Doornroosje, Klein Duimpje, Assepoester en Sneeuwwitje. Van de andere opvallende stands kan nu reeds genoemd worden de rijdende melkbar van het Nederlands Zuivel- bureau, een wagen van 14 meter lang en met een gewicht van 12.500 kg, welke zich in het tentoonstellingsgebouw zal bevin den en waarin onder auspiciën van de Veenendaalse Melkinrichting demonstra ties worden gegeven. Men ziet de berei ding van melk en melkproducten en er is ruime gelegenheid deze te proeven. Een attractie op zichzelf vormt ook weer de toegang tot de tentoonstelling. De J. G. Sandbrinkstraat wordt weer rij kelijk geïllumineerd, terwijl ook de in gang zeer fraai en aantrekkelijk wordt. De tegenover de J.G. Sandbrinkstraat ge legen tuin van de Frisia-fabrieken zal een fraaie afsluiting van de J. G. Sand brinkstraat vormen, hier wordt namelijk ook een reclamestand gebouwd en vooral veel met verlichting gewerkt. In de komende dagen zal huis-aan-huis een bezoekersbon worden bezorgd. Het is de bedoeling dat men deze bon bij een bezoek aan de beurs meebrengt en in een op het tentoonstellingsterrein aanwezige bus stopt. Elke dag gedurende de beurs wordt ieder uur een willekeurige bon uit deze bus getrokken waarmee tevens dan de winnaars worden aangewezen van geldprijzen van f 50,f 25,f 10, f 5,en f 2,50, welke elke dag weer be schikbaar worden gesteld. Het is dus niet zo dat de bedoelde bus ieder uur wordt dat in het kader van de thee-zet- competitie midden-Nederland, georgani seerd door het Theebureau te Amsterdam, op 23 oktober a.s. een thee-zetduel ge houden wordt in gebouw ,,'t Trefpunt"? dat het bij dit duel in eerste instan tie gaat om de beste thee-zetster van het Sticht en tenslotte om de beste van Ne derland te kunnen aanwijzen? dat de sterren op thee-zetgebied, welke Veenendaal ontegenzeggelijk rijk is, hier hun kans krijgen zich in deze hun kunst nationaal te onderscheiden? dat in 1923 de eerste beurs van „Handel Nijverheid" werd gehouden in gebouw „De Tekenschool"? dat de Vewibeto III eigenlijk de achtste beurs in zijn soort is in Veenen daal? dat a.s. maandagochtend om half elf ook in Veenendaal een plechtige afkon diging van de op 23 augustus j.l. vastge stelde verandering in de Grondwet zal plaats vinden?. dat deze afkondiging zal geschieden op het oude gemeentehuis, bij goed weer buiten op het bordes en bij minder goed weer in de trouwzaal? dat dezer dagen in Ede gearresteerd werd de 27-jarige houtbewerker W. H. uit Ede die ongeveer een jaar geleden twee inbraken op de Stationsstraat en één op de Buurtlaan alhier heeft ge pleegd? dat deze man ook in Ede, Ederveen en Woudenberg had geopereerd en in to taal 13 inbraken op zijn naam heeft? dat de Veenendaalse jeugd-ver- keersbrigadiertjes welke nu bij een drie tal scholen dienst doen bij het oversteken van de schooljeugd, uitstekend werken? dat deze binnenkort ook bij een vierde school in bedrijf zullen komen? AGENDA Heden, vrijdag 7 september (Terrein „Salamander") Luna park. Zaterdag 8 september (Terrein „Salamander") Luna park. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Thérèse, de be geerde vrouw" en van dinsdag t.m. donderdag „2X2 2". I.::::: sssr, Vewibeto enorme belangstelling uit de wijde omgeving trekken en Veenendaal weer eens met bijzondere nadruk in het middelpunt der belangstelling in de streek plaatsen. De officiële opening van de Vewibeto III zal op vrijdag 21 september 's mid dags om half vijf worden verricht door burgemeester A. Bakker, en wel in aan wezigheid van tal van genodigden. De beurs gaat daarna om half zeven open voor het publiek. Technische bijzonderheden van de Ve wibeto III zijn nog dat er voor de elek trische voorziening een speciaal trans formatorhuisje moet worden gebouwd en een kabe^van 300 K.V.A. gelegd. De elek trische installatie van de beurs wordt ver zorgd door het bureau Jac. van der Veen N.V. in Den Haag. De organisatie en di rectie is in handen van de heren L. van de Lustgraaf en B. van de Pol, terwijl de technische leiding berust bij de heer N. T. van der Veen, die ook de fraaie entree voor de beurs heeft ontworpen. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. Doornebal van Oenen heeft voor het beroep dat door de Ned. Herv. Kerk te Eist op hem was uitgebracht, bedankt. JEUGDVOETBAL De jeugdvereniging Oranje-Wit zal niet voor oktober a.s. aan de competitie be ginnen, dit jaar wordt gestart met een elftal van de leeftijd van 12 t.m. 14 jaar. Het tweede elftal hiervan is ook bijna compleet, er ontbreken nog enkele spe lers en zij die willen gaan voetballon komen gerust eens praten bij de jeugd commissie. AFD. GYMNASTIEK ORANJE-WIT De gymnastiekafdeling is deze week ook weer gaan draaien na zes weken va kantie. Wij hebben de jeugd weer aan het werk gezien en het belooft weer heel wat te worden, te oordelen naar hetgeen er weer op het programma staat voor de a.s. winter en zomer. Ook de evenwichts- balk zal binnenkort in de zaal aanwezig zijn. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het bestuur en op de lessen. Het folkloristische feest van Lampe gietersavond wordt in Veenendaal weer op maandag 17 september a.s. gevierd. Het bestuur van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" dat telkenjare een optocht organiseert, heeft gemeend dit jaar eens van de ge wone regel te moeten afwijken. Voor heen was het zo, dat de kinderen naar de Eierhal moesten komen om deel te nemen aan een optocht. Aangezien Veenendaal zich steeds meer uitbreidt, heeft men nu de gedachte gehad om van een drietal punten, nl. zuid, west en noord, naar het centrum te trekken, in dit geval naar de Markt. Als de plannen doorgaan zal één muziekkorps vertrekken van het Slot. de Bruïneplein, één van de hoek Gortstraat- Bergbad gesloten Een kampioen koud-weer-zwemmer Morgen, zaterdag 8 september a.s. zal het „Bergbad" officieel voor het zwem mend publiek worden gesloten. Het overgrote deel der zwemliefhebbers heeft het „Bergbad" echter reeds lange tijd voor geslotenj beschouwd. De tempe ratuur van het water en in het algemeen de weersomstandigheden waren vooral de laatste vier weken van dien aard, dat het bad niet tot een intensief bezoek lokte. Badmeester De Vos had dan ook slechts zo af en toe groepen veregende kinderen- op-schoolreis te ontvangen, die nu een maal een bezoek aan het zwembad in hun programma hadden opgenomen. Verder kwamen er niet veel zwemmers opdagen, en dan nog niet om zich werke lijk in het ijswater te begeven. Er waren echter uitzonderingen. Een aantal mensen, dat men zonder moeite op de vingers van één hand kan tellen, heeft practisch geen enkele dag zonder een bad laten passeren. Eén van deze „ijs beren" mogen we gerust eens in deze kolom noemen, nl. Mans Middelhoven. Slechts bij uitzondering heeft deze ent housiasteling een dag overgeslagen. En dan nog zeker niet vanwege dé koude. De heer Middelhoven is een onopval lend zwemmer. Onopvallend in die zin, dat hij) niet op de baan of in de water- polo-arena naar voren treedt. Naar onze mening mag hij deze zomer toch zeker tot clubkampioen koud-weer-zwemmen ge noemd worden want hij dook iedere mor gen om 7 uur in het frisse nat. Een re cord dat toch zeker het vermelden waard is. Diploma-zwemmen gaat toch door Het bestuur van de Veenendaalse Zwemclub heeft besloten het „diploma- zwemmen" te laten doorgaan. Morgen middag om 3 uur zal er voor een ieder gelegenheid zijn proeven, ter verkrijging van de KNZB-diploma's in het „Berg bad" af te leggen. Men verwacht, dat de temperatuur van het water van dien aard zal zijn, dat men zich zonder vrees in het water kan be geven. Kinderen, die erg vatbaar zijn voor koude kunnen echter beter niet aan de zwemproeven deelnemen. De temperatuur van het water kan meevallen, doch de boven-water-temperatuur is in dit jaar getijde evenwel van dien aard, dat men niet in badkleding moet blijven lopen. Aanmelding voor de zwemproeven is nog mogelijk vrijdagavond (hedenavond) van 7 tot 8 uur in het paviljoen van het „Bergbad". Munnikenweg en èèn van de hoek Buurt- laan-Prins Bernhardlaan. Daar kunnen de kinderen zich achter de muziek scharwü' en naar de markt gaan. Burgemeester Bakker is verzocht een kort woord te spreken over de betekenis van Lampe gietersavond, waarna men weer stervor mig uiteen gaat naar het punt van uit gang. De muziekkorpsen zullen zo onge veer kwart voor acht van de drie punten vertrekken, zodat men ongeveer gelijk tijdig aan de markt aankomt. Arbeiders Kunstkring brengt „De Indringster" De Arbeiders Kunstkring alhier heeft voor zaterdag 22 september a.s. een to neelvoorstelling aangekondigd, te verzor gen door de toneelgroep „Studio" uit Amsterdam, en wel in het gebouw aan de Eikenlaan. Opgevoerd wordt het toneelspel in twee bedrijven en zes taferelen „De Indring ster" (The Intruder) van Edwin Bronner. Het stuk verhaalt van het 17-jarige meis je Alison wier moeder bij haar geboorte is gestorven en met haar vader en groot moeder in een landhuis in de provincie woont. Het meisje is zeer sterk aan haar vader gehecht en leeft vereenzaamd in een droomwereld die zij voor zichzelf heeft opgebouwd. Haar vader ontmoet op een zakenreis een jonge vrouw en trouwt met haar. Alison, voor wie dit hu welijk plotseling komt, voelt het als een verraad jegens haar. De vrouw tracht op alle manieren het meisje voor zich te winnen, maar tevergeefs. Alison bestrijdt haar tweede moeder met een voor haar leeftijd ontstellend raffinement. Het is juist het schilderen van deze strijd waarin de schrijver van het stuk zich onderscheidt en het is hierdoor dat het een sterk en zeer intelligent toneel stuk wordt. De regie van deze opvoering is in han den van Jaap Hoogstra, van wie ook de vertaling is. „Prins Bernhard" maakt mars door „Zuid" Het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard" is voornemens mor gen, zaterdagavond, een mars door Veenendaal-Zuid te maken. Men ver trekt om ongeveer half acht van de KI. Katerstraat. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. G. van Hal, Middellaan 103, slaagde dezer da gen voor het examen analyst. De R is weer in de maand Geef uw kinderen weer TAK' s LEVERTRAAN Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Hier zien we de jeugdige Veenen daalse „klaar-overs" in actie op de Kerkewijk bij het oversteken naar de Patrimoniumschool. GEMEENTEPERSONEEL OP STAP Het gemeente-personeel van Veenendaal heeft woensdag in twee autobussen een tocht over de Hoge Veluwe gemaakt. De thee werd in Arnhem gebruikt, waarna de lunch in Nijmegen volgde en 's avonds de verlichting werd bezichtigd. Deze tocht stond onder auspiciën van de ver eniging van het gemeentepersoneel. PHILATELISTEN BEGINNEN SEIZOEN De postzegelclub „De Vallei" gaat het winterseizoen weer beginnen. Donderdag avond 13 september a.s. wordt er een ledenvergadering en ruilavond gehouden in hotel Koster (v.h. Gerth) aan de Ker kewijk. Ook belangstellenden zijn op deze avond van harte welkom. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 (Van onze weerkundige medewerker) Over het karakter van de afgelopen zomer hebben wij reeds het een en ander kunen lezen, zodat wij hierover kort kun nen zijn. Van een afscheid behoeft dit keer geen sprake te zijn, want men kan moeilijk af scheid nemen van iets of iemand die er niet is geweest.. Zo is het ook met de zo mer van 1956, welke alleen maar op de kalender heeft bestaan. De grootste af wijkingen waren in de eerste plaats het zeer kleine aantal zomerse dagen (warmer dan 25°C) waarvan er tot dusver in De Bilt 3 (normaal-22) zijn waargenomen. Het tekort aan uren zonneschijn be droeg in de afgelopen zomer te De Bilt 186 en in 1954 163. In De Bilt heeft het op 197 uren tegen normaal op 88 uren geregend en er viel 317 mm regen tegen normaal 215 mm. Plaatselijk in Overijssel en in de Noord oostpolder is er deze zomer 450 mm regen gevallen hetgeen een grote bijzonderheid is. In De Bilt was het op 1907 na de koudste zomer van de laatste 140 jaar, het aantal zomerse dagen is de laatste 100 jaar niet zo klein gebleven en na 1907 was het niet meer zosomber geweest. In Drente kwam nog twee maal nacht vorst voor in augustus en langs de kust overschreed de wind op drie dagen de stormgrens. Ziehier in het kort het slech te rapport waarmee de zomer van 1956 naar huis is gestuurd. Geen nazomer? Na al deze kou, narigheid en nattigheid zou het een aardige verrassing kunnen zijn wanneer september nu eens uit zijn slof zou schieten met een aantal zonnige en zomerse dagen. Onmogelijk is dit niet want ook nor maal gesproken komen er in september zomerse dagen voor al behoeven dat er heus nog geen tien te zijn zoals in 1947 en behoeft het kwik ook niet tot 35°C te stijgen, zoals op 5 september 1949 is ge beurd. Het leek zondag, toen er warmere lucht ging binnenstromen' met in Twente al 24°C, al heel wat, maar maandag werd de warme lucht al weer verdreven en viel er vooral in Noordoost Nederland al weer flink wat regen (15 tot 20 mm). Nog steeds zien de hogedrukgebieden geen kans zich boven of in de naaste omgeving van West Europ vast te zetten en zo begon er zich dinsdag boven het midden en Oosten van de Oceaan al weer een toenemende de pressieactiviteit af te tekenen. In de bo venlucht begon zich de westelijke lucht stroom al weer te herstellen met als ge volg dat de depressies (zoals zich ook woensdag nog liet aanzien) weer heer en meester worden. Het aantal vakantie gangers begint af te nemen, maar laten wij niet vergeten dat de landbouw, die met de oogst als gevolg van het zeer late LENINGRAD, IMITATIE VAN AMSTERDAM Peter de Groote was zeer gesteld op het goederenvervoer, zoals hij dit te Am sterdam met zijn kanalen en grachten had leren kennen. Met dit voorbeeld voor ogen liet hij te Petersburg kanalen aan leggen, die de constructie van tweehon derd grote en kleine bruggen noodzakelijk maakten. Oude Holleweg en Biesbosserweg afgesloten Aan de verbetering van de wegen in Renswoude wordt de laatste tijd flink ge werkt. Dit jaar is de Oude Holleweg tot aan de Chr. school klaar gekomen, ter wijl maandag j.l. door het aannemersbe drijf De Rooy uit Vleuten met de verdere verbetering, dus tot aan de Dorpsstraat, 'n begin is gemaakt. Het deel van de Oude Holleweg, dat nu klaar is, heeft een breedte van vier meter, terwijl het ge deelte tot aan de Dorpsstraat een breedte van vijf meter zal krijgen met daarnaast nog een trottoir. Dit trottoir zal worden doorgetrokken tot voorbij de school. Juist voorbij de school zal een paral lelweg worden gelegd met de Taets van Amerongenstraat. Verder zal nog een weg worden gelegd voor het winkelpand van de heer Van de Vendel langs. Deze weg zal uitkomen bij de heer Blanken en beginnen bij de heer J. Vink. Vooral deze weg zal de veiligheid van het verkeer hier, waar de drukste oversteekplaats voor kinderen is, veel ten goede komen. Genoemde wegen zullen alle geasfal teerd worden. De werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden in beslag nemen, wanneer tenminste het weer een en an der niet al te veel ophoudt. Door deze werkzaamheden is het ge deelte van de Oude Holleweg van de Dorpsstraat tot aan de algemene begraaf plaats voor het verkeer gesloten. Ook met de verbetering van de Bies bosserweg is men inmiddels begonnen. De werkzaamheden worden hier uitge voerd door de firma Huberts uit De Bilt. Het ligt in de bedoeling ook deze weg nog voor 1 januari a.s. te asfalteren met z.g. koud asfalt. Het wegdek zal hier een breedte krijgen van vier meter. Voor het verkeer is deze weg inmiddels ook reeds afgesloten. Ook vernemen wij nog, dat de werkzaamheden aan de Wittenoordseweg vrij vlot verlopen. Ook deze weg zal dus binnen niet al te lange tijd van een ver hard wegdek zijn voorzien. Al met al zullen de wegen in Rens woude danig worden verbeterd en ge tuigt een en ander ook van het doorzet tingsvermogen en de activiteit van het gemeentebestuur. Nieuwe verlichting Dorpsstraat Vorige week is een begin gemaakt met de verlichting van de Dorpsstraat. Men is begonnen bij het kanaal, ter wijl de masten nu reeds geplaatst zijn- tot aan de kiosk van de heer Bakkenes. Inmiddels zijn de werkzaamheden reeds zover gevorderd, dat de neon verlichting 's avonds op genoemd ge deelte al brandt. Wat de verlichting in de kom van de gemeente betreft, hiervoor ziet het er momenteel nog niet zo rooskleurig uit. Wel is ook voor dit gedeelte reeds lang een opdracht bij de PUEM, maar daar deelde men maandag j.l. nog me de zeer pessimistisch gestemd te zijn. Dit gedeelte zal nl. in geen geval nog dit jaar worden geëlectrificeerd, door gebrek aan materiaal. Al met al is het belangrijkste ge deelte nog voor de winter klaar ge komen. Men mag nu tenminste ver wachten, dat het aantal verkeersonge vallen, dat hier in de winter altijd zeer groot is, dit jaar wat minder zal zijn De masten zijn onderling 60 meter uit elkaar geplaatst, doch staan aan beide kanten van de weg, zodat het onder linge verschil tot 30 meter wordt te ruggebracht. Bij de oude verlichting was het onderling verschil eveneens 60 meter, met dien verstande, dat de lantaarnpalen maar aan één kant van de weg stonden en de sterkte van de verlichting per lamp ook nog minder was. voorjaar nog een achterstand van bijna drie weken heeft, nog heel wat op het spel heeft staan. Er staan nog duizenden en duizenden hectares koren op het veld. Dit koren heeft als gevolg van de zware regens al veel geleden maar wanneer het de komende dagen (of weken) nog zo regenachtig blijft, dan wordt 1956, zoals minister Mansholt al heeft gezegd, inder daad een rampjaar voor de landbouw. Vorige werd gevonden De VALLEI-RIKS werd gevonden door de heer D. de Man, Molenstraat 62 te Veenendaal. De vinderspremie was opgelopen tot tien gulden en deze werd hem, toen hij de riks aan het bureau van ons blad kwam to nen, direct in contanten uitbetaald. Het is hierdoor dat de vinderspremie van de VALLEI-RIKS van deze week weer 2,50 is geworden. De riks van deze week draagt het rode nummer 1 AN 178023 Kijkt u dus weer goed uit naar een rijksdaalder met het rode nummer 1 AN 178023 want dat is hem. Indien hij vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van De Vallei getoond kan worden ontvangt U direct de vinderspremie in contanten BENNEKOM. Het lag in de bedoeling vorige maand te beginnen met de bouw van een Rooms Katholieke Kerk te Ben- nekom. De vergunning van de gemeente is ontvangen en de aanbesteding vond reeds geruime tijd geleden plaats. Het kerkbestuur van de Ned. Hervorm de gemeente heeft echter een spaak in het wiel gestoken. De wet op de kerkgenoot schappen van 1853 verbiedtJ nl., dat twee kerken minder dan 200 ellen van elkaar gebouwd worden. De bedoeling van deze bepaling is kennelijk, te voorkomen, dat verschillende gezindten elkander overlast aandoen. Nu wil het geval, dat de Ned. Hervormde Kerk minder dan 200 ellen van het bouwterrein verwijderd ligt, waarop de R.K. Kerk moet verrijzen. Dit was voor het Ned. Herv. kerkbestuur aan leiding om bij Ged. Staten een bezwaar schrift in te dienen tegen het verlenen van de bouwvergunning door de ge meente. Dit college zal nu moeten be slissen of de bouw doorgang kan vinden of dat men naar een ander bouwterrein zal moeten omzien. LUNTEREN. In de kerkbode van de Hervormde gemeente van Lunteren deel de de voorganger, ds. G. de Boer, mede, dat de kerkeraad tot groot leedwezen heeft moeten constateren dat een minder heidsgroep in deze gemeente, ondanks verstrekkende voorstellen die gedaan zijn, gemeend heeft sinds enkele weken aparte kerkdiensten te moeten houden en de ge meentelijke eenheid te verbreken. BARNEVELD. De grote eierhal alhier zal van vrijdag 14 t.m. maandag 17 sep tember a.s. in een grote sprookjestuin herschapen zijn als daar de Floralia-ten- toonstelling gehouden wordt. Vorig jaar werd deze tentoonstelling door 3000 per sonen bezocht. ZEIST. De honderdduizend van de Staatsloterij is in Zeist gevallen. Voor het eerst hadden vijftien patiënten van een sanatorium alhier een heel lot gekocht. In het sanatorium heeft men flink feest gevierd. EDE. De laatste tijd werd meermalen lood gestolen van de Gereformeerde Zui- derkerk alhier. In een open brief in het Gereformeerd kerkblad richt de kerke raad zich nu tot de onbekende daders. Daarin wordt de onbekende looddieven o.m. gevraagd nu ook eens in de kerk te komen als deze open is voor het houden van een dienst voor het ontvangen van de boodschap die ver uitgaat bij wat zwarte opkopers van lood kunnen bieden. ZEIST. De Zeister gemeenteraad be sloot dezer dagen tot het doen stichten van vier nieuwe kleuterscholen. WIJZEWOORDEN DAT VERANDERT.... Wanneer een domkop ons prijst, dan is hü in ons oog niet meer zo dom. (Hebbel) FA. S. BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Vecaeadul

De Vallei | 1956 | | pagina 1