BEGRIJPT UW BELANG RADIO BALLEGOYEN Levensstrijd L. H E IJ Nieuw voetbalseizoen kondigt zich aan r VEWIBETO III Brillenshow CILIS Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN RDTERDDN De terugkeer van ARAM na ZWITSAPLAST VEENENDAAL AMERONGEN Gevonden en verloren voorwerpen Strijd om de punten gaat beginnen ADIO BALLEGOIIEN Derby Oranje Wit Rhenus Zondagsdienst Doktoren FEUILLETON v°uCW Al blijft et met de reege iedere dag 't zelfde, de tijd gaat door. En zonder dat we 't in de gaate hadde zijn we de maand wordt alen!,a- sigt,40b ijoi-ijox M-Bij met de „r" ingeschoote. De leevertraan wordt al bij lieters tegelijk ingeslaage, want de mense vertelle onder mekaar, dat de walvisse et Suez-kanaal niet meer door mooge en dat de kans bestaat, dat de traan op de bon komt. Dus is het ham- stere geboode. Ik en Driek doen daar maar niet aan mee, want wij zouwe daar te vet van worde, hoewel onze scharniere best een beetje vettigheid zouwe kenne gebruike, omdat ze af en toe droog loope, maar je moet van twee kwaaje altijd de minst kwaaje kieze, zegge ze. Je staat er beduusd van wat een invloed één zoo'n letter ken hebben op de saa- meleeving. 't Is net of d'er ineens iets anders in de lucht is komme te hange. De vekansies zijn oover en dus is de schooljeugd weer van de straat (school gaan is de beste jeugd-van-de-straat- aksie die er bestaat), maar ook de groote mense worde in de september-maand an ders. D'r komt iets meer beweeging in. D'r wordt tenminste alweer heevig ge- kollekteerd, soms ken je drie keer op èèn avond naar de deur omdat er iemand met een bus of een teekenlijst staat. En als de buurman een kwartje gegeeve heb, dan kenne wij niet met een duppie derop gaan staan. Ik voor mijn ik zou et nog wel andurve, maar Driek moet daar niks van hebbe, die zal liever een drooge snee brood eete en voor een kwartje op de lijst dan dat ze 't zelf opeet. Ik zeg altijd maar: een mens is oj> de wereld om de zoon van zijn eige vaader het meest goed te doen en mijn eige vaader heb geen andere zoons dan ik. Driek en ik hebbe van de week een heele avond bij de buure zitte te wachte. M'n kammeraad Klapman, die had ver teld, dat de Ouwe-van-daage-tocht Maan dag op de tilleviesie zou komme. 'k Heb dierekt aan de buurman gevraagt of wij daar mochte komme kijke as het zoover was. Dat was vanzelf goed. Maar hoe we ook hebbe zitte te kijke, 't hielp niet, we hebbe wel een heleboel gezien, maar waar we voor kwaame, niet. Halverwege de avond kwam de omroepster met een bericht, dat er een storing was, zoodoen de hebbe we een klein poossie niks ge zien dan wat sneew. 't Ken best weeze, dat et net in die tijd vertoond is. Enfijn, we hebbe een heele kan koffie leeg ge- dronke en 't was warm bij de buure, dus een verloore avond was et niet. 'k Had alleen als ik et van te voore geweete had m'n zondagse pak d'r niet voor ange- trokke. 'k Las vanavond in de krant, dat we bij 't Spoor halve knipperlichte krijge, tenminste d'r sting dat die lichte half- otoomaties zulle worde. Wat of dat be tekent snap ik niet goed. Zoo as et er sting zou et dus kenne beteekene, dat In het tijdvak van 30 augustus tot en met 4 september werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 rode damesportem. m. inh., w.o. bus kaartje en hangertje; 1 tandwiel; 1 paar d.bl. regenpijpen; 1 bl. jongensjopper; 1 bruine alpinomuts; 1 zilveren vuuraanste- ker; 1 kinderbedelarmbandje; 1 nikkelen herenarmbandhorloge m. plastic bandje; 1 zw. kat m. witte pootjes; 1 bl. jopper. In hetzelfde tijdvak werden aan eerder genoemd bureau de navolgende voorwer pen als verloren aangegeven: 2 pakjes Raleigh; 1 p. groen lederen kaphandsch., waarvan 1 m. korte ritsslui ting; 1 nikkelen damesarmbandhorloge; 1 bl. regenkapje; 1 ceintuur v. kinderre genmantel (rood); 1 rose armband best. uit 3 strengen im. p.; 1 rood gebr. kinder petje m. witte str.; 1 br. herenportem. m. inh., woo. foto's, paspoort en monster boekje; 1 dolkmes; 1 zijden shawl m. terra-rode rand en landschapstekeningen; 1 kwitantie t.b.v. f 942,50 v. Bruijnzeel. BENOEMD TOT BURGEMEESTER De heer J. G. Borgesius, commies A ter secretarie van Amerongen is bij K.B. van 31 augustus 1956 benoemd tot burge meester der gemeente Meeden (Gronin gen). De nieuwe burgemeester werd geboren op 9 februari 1919 te Groningen. Na het examen van de Handels H.B.S. te Gro ningen met goed gevolg te hebben afge legd was hij volontair ter secretarie in een aantal gemeenten, o.a. Beize, in het Noorden van het' land. In 1943 werd hij benoemd tot le ambtenaar-ontvanger der gemeente Schiermonnikoog en in maart 1947 tot. commies A ter secretarie van Amerongen, waar hij ook administrateur van het waterleidingbedrijf is, alsmede waarnemend gemeente-secretaris en amb tenaar van de burgerlijke stand. De heer Borgesius is secretaris van de Oranjevereniging en secretaris van het Uniformfonds van „Ons Genoegen". JUBILEUM GEMEENTE-SECRETARIS Op 15 september 1956 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. C. Magendans het ambt van gemeente-secretaris te Ame rongen aanvaardde. Hoewel een en ander nog niet geheel in finesses is geregeld staat het thans reeds vast, dat er in de middaguren van 15 september a.s. een re ceptie zal worden gehouden ten gemeen tehuize. In verband met dit feit hebben de plaatselijke zich beraden op welke wijze (om versnippering te voorkomen) zij de heer Magendans zullen huldigen. Men kwam overeen dat alle verenigingen, be drijven en particulieren hun bijdragen kunnen storten bij de heer H. Bos, Over- straat 5, te Amerongen en in Overberg b^j de heer Regeling, Eindseweg 6, en wel voor vrijdag 13 september a.s. Alle bedragen in gesloten enveloppe met naam en zonder vermelding van het bedrag of storting op postgirorekening no. 111912 ten name van H. Bos te Amerongen is ook mogelijk. die dinge gedeeltelijk vanzelf en gedeel telijk op een andere manier, dus door een menschehand zulle gaan knippere. 't Is mijn goed, als 't ons maar niet groen en geel voor de ooge gaat worde, 'k Zal dat bericht maar es uitknippe en et naar de woordvoerder van de informateur stuure, misschien kunne zulke lichte ook nog een nieuw licht brenge bij et informateure. Straks bij de thee krijg ik et snoepie- van-de-week: rumboone en dat zint ons beeter. w. blauwkous. Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij: Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal En koopt Uw nieuwe RADIO of TELEVISIE toestel bij DAN BENT U NU EN IN DE TOEKOMST, ZEKER VAN HET ALLER BESTE ONDERHOUD VAN UW TOESTEL. Begrijpt dus Uw belang! Zeer moderne werkplaats voor Radio en Televise reparaties RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 RK«n*a - Tel. 579 Zaterdag valt het startschot voor de Z.M.C.-voetballers, terwql a.s. zondag de zondagvoetballers voor de compe titie 1956-1957 aan bod komen. Om dan gewoontegetrouw met de zondagcompetitie te beginnen, komen dan zo goed als alle standaard-elftallen in het veld. Als nu het weer maar wil meewerken, anders zullen we het nog gaan beleven, dat op die eerste wed strijddag al afkeuringen komen. Wat de spelers echter wel zelf in handen hebben is, dat ze eerlijke en faire wedstrijden zullen spelen en dat we na afloop van deze eerste competitie voetbaldag geen wanklanken zullen behoeven te horen over onsportief ge speeld spel. Zorg er voor, dat de h.h. scheidsrechters geen rapportje behoe ven te schrijven over plaats gevonden onsportieve incidenten. We kunnen bij benadering vanzelf sprekend nog niet oordelen over de sterkte van de elftallen, want hoe zul len al deze elftallen na de zomerse rustperiode voor de dag komen? We weten het immers niet en dus zijn we wel verplicht ons enigszins vast te houden aan de' conditie van de elf tallen aan het einde van het achter liggende seizoen. „Veenendaal" speelt a.s. zondag nog niet en hier is dus het wachten op de thuiswedstrijd van volgende week tegen het naburige „Ede". In de afdeling Utrecht zijn voor deze eerste competitie dag al enkele interessante wedstrijden vastgesteld. Zo zien we hier o.a. de derby Oranje-Wit Rhenus. Van een derby is in de regel weinig te zeggen en vooral nu niet, nu we voor een eerste wedstrijd staan. We geloven echter wel, dat we de mannen uit Rhenen-stad wat hoger aan mogen slaan, gezien ook de prestaties bij verschillende vriendschappelijke wed strijden. Het terreinvoordeel spreekt bij de Oranje-Witters ook altijd een hartig woordje mee, zodat we het hier voorals ïlog toch maar houden op een verdeling der punten. „Renswoude" De Kieviten is ook al een heel interessante wedstrijd. In verre weg de meeste wedstrijden is Renswoude de meerdere van de mannen uit Voort huizen geweest, maar nu de roodwitten met een verzwakt elftal in het veld ko men en De Kieviten bovendien het ter reinvoordeel hebben zijn de kansen wel enigszins gekeerd. Een puntenverdeling moet echter voor de „rode duivels" nog wel te behalen zijn, doch we rekenen ook nu nog weer op een kleine overwinning. „Eist" gaat op deze eerste competitie dag op bezoek bij „nieuweling" Veensc Boys uit Nijkerkerveen. Eist zal deze wedstrijd wel zeer serieus opnemen en VEENENDAAL Geboren: Hendrika, d. v. D. J. v. d. Scheur en J. A. H. Brand; Roelfina, d. v. A. Gossen en J. Kregel; Bob Donald, z. v. G. J. Weldring en T. A. H. Wieringa; Hen drik Johan, z. v. W. Konings en J. Schef- fer; Margaretha, d. v. A. v. Ledder en J. Sel; Gerritje, d. v,. J. Keiman en J. van Kooten; Andreas, z. v. T. v. d. Bovenkamp en A. C. van Leth. Ondertrouwd: T. va» de Pol en T. Re- bergen; A. van Burken en G. H. van Vie- gen; W. H. Rebergen en D. M. van Soest. Getrouwd: A. van Rotterdam en G. G. van Erven; S. Kikstra en S. G. van Kes- teren; G. Methorst en J. van de Haar. Overleden: Pieter Mark, 91 j. en 9 mnd., wdn. v. H. Groeneveld. RHENEN Geboren: Willemina, d. v. W. Kosters en J. Houth; Antonius Everard Enno, z. v. D. J. Berendsen en C. A. Blok; Nelis, z. v. G. Drost en P. v. d. Pest; Bernadette Klara, d v. B. v. Daalen en M. d. Ouden; Gerrit, z. v. G. Schoeman en C. Mool- huizen; Jannetje Helena, d. v. H. Ver- woert en W. v. Spanje; Aaltje, d. v. J. v. d. Craats en A. v. Zetten; Gerritje, d. v. J. Baars en J. W. C. Beukhof; Adriana Hendrica, d. v. M. de Jager en D. van Baaren. AMERONGEN Geboren: Aaldert Gerrit, z. v. A. J. van Lienden en M. Vonk; Sophia Louisa, 4. v. H. A. Vahlkamp en J. Aarts; Ondertrouwd: C. P. A. Knegjens en A. Henken. Overleden: Margaretha Cornelia Hof- sommer, 91 j.; Lena Blankestijn, 9 mnd. Ingekomen: A. A. M. Rietveld en gezin. Vertrokken: H. J. Schouwenaar en ge- proberen de eerste punten binnen te ha len. Of dat zal lukken dienen we af te wachten, want Veense Boys zal daar ze ker ook wel trek in hebben. We menen zelfs de thuisclub wat hoger te moeten aanslaan en geven Eist dus voor deze eerste wedstrijd weinig kans op één der beide punten. Verder zien we de wedstrijd SVMM RKVUV genoteerd staan. Hier kan nog wel eens een vakantiestemming heersen en dan is de uitslag moeilijk te raden. SVMM is dit jaar echter versterkt met enkele spelers van „Woudenberg". We menen hier ook de thuisclub de beste pa pieren te moeten geven. Voor de zaterdagmiddagcompetitie eveneens een interessant program, met een Veenendaalse derby. Overbodig te zeggen, dat we ook hier van harte hopen, dat in de ZMC zeer sportief en prettig gespeeld zal worden, zodat het spel voor iedere speler een waar genoegen zal zijn. DOVO ontmoet op eigen terrein de ge promoveerde club Go-Ahead. We zijn zeer benieuwd naar wat deze wedstrijd met zijn vele vraagtekens'ons zal brengen. Mogelijk, dat het terreinvoordeel en de de doorslag zal geven. Bij het laatste houden we het voorlopig maar. SSSE VRC brengt twee oude beken den in het veld. Naar het vorige seizoen gerekend moet VRC hier de volle winst kunnen behalen, maar laten we de huid niet verkopen alvorens de beer geschoten te hebben. Doelpunten zullen er nl. wel gemaakt moeten worden, hetgeen de vo rige competitie door de Veenendalers nog wel eens werd vergeten. In de afdeling zien we alereerst de wedstrijd GVVV Cobu Boys genoteerd VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. De Bruin van Harderwijk, 5 uur ds. Wisger- hof. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Van de Pol. Veeneind 3 uur ds. Van Viegen van Achterberg. Dijkstraat 2.45 uur ds. L. van de Peut van Renswoude. „Sola Fide" 10 uur dr. J. G. Thoomes, 5.30 uur ds. Goed hart (zangdienst). Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. G. Rouke- ma van Ede. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Padt van Ede. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barne- veld. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salva- torkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossings samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van de Pol van Veenendaal, 6 uur ds. Kooreman (bed. H. Doop). Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 uur geen dienst, 5 uur dhr. Van Kooten van Langbroek. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dhr. E. C. Ni- naber van Veenendaal. Ger. Kerk gebouw Irene 10 en 3.30 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst, dinsdag 7 uur ds. Blaak. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst, 7.15 uur ds. Van de Ketterij van Alblasserdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, maandag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk onbekend. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, dinsdag 7.15 uur ds. Van de Woestijne van Barne- veld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lees dienst, vrijdag 7 uur dhr. Slager van Stavenise. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur ds. W. Blaak van Gelder- malsen, maandag 7 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. G. Annot, Kerkewijk, tel. 3198. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraatweg 191, tel. 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van Ringelesteyn van Ederveen, tel. 08387-201. klasse is gepromoveerd, zal wel heel goed voor de dag moeten komen, wil het met een bevredigend resultaat weer uit Vee- meerdere routine van de Veenendalers fr,endaal vertrekken. In Veenendaal zien we verder het plaatselijk treffen tussen De Merino's, ook al pas gepromoveerd, en Triangel Boys. Zou hier de meerdere routine de doorslag geven of zou De Merino's er een gelijk spel uit kunnen halen? We rekenen op het laatste. DEV Matjan zal wel voor de be zoekers zijn. We zien de Pantermensen naar onze mening wel met de volle buit naar huis komen. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: VRC 2 De Merino's 2; SDC staan. Cobu Boys, dat pas uit de tweede (P) 2 DOVO 2. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door dm mee»! gevoeligs maag verdragenl dk k w-1 - "m 1 jj'i (11) Naarmate ze dichter bij Arams burcht kwa men, versnelde de jonge krijger zijn pas. De kleine Jaspo kon hem amper meer bijhouden en begon achter te raken, doch Aram bemerkte het nauwe lijks, zozeer waren zijn gedachten vervuld van angst. Na de volgende kromming van het pad moest hij het slot kunnen zien. Aram draafde meer dan hij liep, doch plotseling was het, alsof een kille hand zich om zijn hart sloot. Daar, in de verte, lag de trieste puinhoop van wat eens zijn trotse burcht was geweest. Een wilde kreet als van een gewond dier ontsnapte hem, en terwijl hij luid de naam van zijn vrouw en zijn zoon schreeuwde, rende hij er naar toe. Nog wilde hij het ergste niet geloven. Nog koesterde hij, tegen beter weten in, een vage hoop, dat misschien tussen die ruïnesDoch er kwam geen antwoord op zijn herhaald roepen. Als een opgejaagde vluchteling dwaalde hij tussen de in gestorte muren, langs de verwoeste torens en in de onherkenbaar vertrapte tuinen. Nergens vond hij een spoor van enig leven! Uitgeput en verslagen liet hij zich tenslotte neer op een hoop stenen en verborg het hoofd in de handen. Een droge snik welde uit zijn keel. De stem van Jaspo bracht hem tot de werkelijkheid terug. „Kom," zei het boertje ongeduldig, „ge kunt toch niet om elke puinhoop zitten treuren!" Aram hief het hoofd op. „Die puinhoop was eens mijn burcht," antwoordde hij toonloos. „Hier hoopte ik vrouw en kind terug te vinden!" (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (26) „Seppe van Töni Wigand uit Gwüest is beneden, in de kamer. Die wil het nemen," gaf de president ten antwoord. „Ga naar beneden, als je haar nog wat bijzonders te zeggen hebt." Rosi's ogen werden als verglaasd. Ontzetting greep haar aan. Eindelijk bracht zij met een halfluide stem, die door het hart sneed als een kreet om hulp, uit: „Vader, als u mij het kind ontneemt, kunt u mij in de Rafisbeek laten zoeken!" De boer ontstelde. Hij wilde in woe de losbarsten en tóch hij wist zelf niet wat hem weerhield. Hij was zich geen onrecht bewust! Wat hij deed, deed hij voor de eer van zijn huis. Maar op dit ogenblik werd de rechte weg hem te moeilijk. Daar gaf Tschar- les de boerin het kind in de armen, stond op en ging naast zijn jonge vrouw staan. Hij stond daar onhandig, met een vuurrood gezicht. Hij nam zijn hoed van het hoofd, draaide hem tus sen zijn vingers en zag er uit als een bedelaar, die aan de deur van een rijkaard om een aalmoes smeekt. „Laat het kind bij ons, president," stotterde hij, „het het zal u niets kosten. Ik zal er wel voor werken, en later als het groter is kan het geiten gaan hoeden, zodat u het niet ziet." De president was vol verbazing. „Be del jij er nog voor, dat de schande in je huis blijft?" Rosi bracht met van angst beklemde stem er tussen: „Hij zal u nooit onder de ogen komen, de jongen! Het zal net wezen, alsof hij niet in uw huis is. Als u hem maar niet wegneemt!" „Neen neem hem niet af," stamel de Tscharles haar na, en de tranen stonden hem in de ogen van puur me delijden. Furrer vertrok zijn gezicht tot een lelijke grijnslach die hem ontsierde. Had hij zijn dochter dan aan een gek tot vrouw gegeven? Maar met dat al kon hij het toch niet over zich verkrijgen, die twee hun verzoek te weigeren. Zonder een woord te spreken, wendde hij zich af, maar de honende uitdrukking week niet van zijn strak gelaat. Beneden hoorde men Seppe van Tö ni Wigand na een poosje het huis ver laten zonder het voor haar bestemde pleegkind. Zo gebeurde het, dat Tobias in huis bleef; hij werd gedoopt en Tscharles gaf het onschuldige onechte kind zijn eerlijke naam. Zijn vrouw begon hem ondertussen zijn barmhartigheid en ge dienstigheid, die hij haar betoonde, te vergelden, door wat vriendelijker tegen hem te zijn; een soort van vertrouwe lijkheid en vriendschap groeide lang zamerhand tussen hen beiden. Toen kwam er een kalme tijd. Tobias werd al twee jaar en de president had hem nog nooit onder de ogen gekregen. De boer werkte hard en bekommerde zich niet om zijn gezin. Zijn bezittingen groeiden aan, de Frutnellers spraken met ontzag van des presidents geld buidel. Ook het dorp ging vooruit. Maar toén juist kwam het gerucht, dat er ongeluk over de gemeente zou komen. De aanleg van de spoorweg door het Rafisdal werd een feit. De president en de pastoor preekten wel tegen de nieuwigheid, die zij naar de diepste hel verwensten en hoopten, dat de bergen die dolle waaghalzen van zich af zouden slingeren, die ze met ijzer en buskruit te lijf wilden. En de president stelde zich aan het hoofd van zijn stijfkoppen, als een goede storm ram, toen er sprake was van onder handelingen met de spoorwegmaat schappij. Iedere voetbreed van de Frut- neller grond moest deze door een pro ces zien machtig te worden. In het dal werd over de Frutnellers en hun ge meenteraad lang niet gunstig gespro ken. Maar zij lieten zich niet van de wijs brengen. Furrer werkte in die da- zijn schoonzoon, opeens brandendrode vlekken op de wangen had, en hoestte. Hij vroeg aan Rosi: „Wat is er met Tscharles? Drinkt hij?" en was ver baasd, dat Rosi verontwaardigd neen zei en te kennen gaf, dat de dokter, die naar haar moeder kwam kijken, ook hèm misschien zou kunnen helpen. gen voor de zijnen als een paard, want hij was het, die altijd weer nieuwe listen vond, om het de spoorwegmaat schappij moeilijk te maken. Geen won der, dat hij daarbij voor zijn eigen huisgenoten geen blik meer over had. Op zekere dag evenwel, toen hij zich eens een ogenblik tijd gunde, troffen hem drie verrassingen. Hij ontdekte, dat zijn ziekelijke, klagerige vrouw minder klagerig, maar daarentegen zie ker en zwakker was geworden. En toen hij dat zag, gaf hij haar een bank biljet en zei: „Laat een dokter komen, een die wat weet; die van het Neudor- fer hospitaal moet een goede zijn." Toen viel het hem op, dat Tscharles, En terwijl hij met Rosi praatte, werd de president gewaar, dat er een twee de kleinkind in huis zou komen. Hij drukte na deze ontdekkingen de brede hand tegen het voorhoofd, als scherpte hij zijn gedachten, die ver wef dwaalden, en die nu ook in de nabij heid wat te doen kregen. TWAALFDE HOOFDSTUK Christen Russi en zijn moeder waren in Frutnellen al lang vergeten. Wie had ook nog aan zo'n enkel paar men sen kunnen denken, nu de gemeen schap in een heftige strijd was tegen een vijand van buiten! In het gehucht waren Italiaanse arbeiders komen wo nen. Telkens verrezen daar nieuwe ba rakken als paddestoelen uit de grond, zodat het gehucht zich uitbreidde en zózeer in aanzien toenam, dat het zich bijna met Frutnellen zelf kon meten. Daar beneden werd aan de nieuwe spoorlijn gewerkt. Dat hadden de Frut nellers niet kunnen beletten, en noch de hevige tegenwerking van de pre sident, noch die van de pastoor had het werk kunnen verhinderen. Met ma chines van allerlei soort, met breek ijzers en ontplofbare stoffen groeven zij zich een weg door de rotswanden. De inwoners van Frutnellen hoorden het buskruit knallen, de bergen trilden ervan en weerkaatsten het geluid in dof gerommel. Bij het eerste schot waren in het dorp de vrouwen de straat opgelopen en hadden de handen over het hoofd geslagen, in de mening, dat de wereld verging. Nu waren zij het al gewoon. Het gehucht gaven zij op als een verloren post. Twee boeren ver trokken van daar en kochten land en een huis in Frutnellen, de overigen be schouwde men als afvalligen. (Wordt vervolgd.) j~dë~b^tëre~pïëister

De Vallei | 1956 | | pagina 2