Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals oudste begint 100ste levensjaar RHENEN RENSWOUDE Honderden deelnemers uit onze omgeving naar tiende Airborne Wandeltocht BRILLEN RHENEN MOEST ROND 1900 ACHTERLIJK BLIJVEN Ijsbergen kunnen regen brengen in dorre woestijnen van Peru Nieuw» uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 No. 69 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563127 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Op donderdag 27 september aan staande hoopt de oudste Veenendaler, Jan Middelhoven van de Valleistraat, zijn honderdste levensjaar in te gaan. Jan Middelhoven is nog steeds de zelfde olijke en smakelijke verteller en nog altijd vol en geestdriftig over de mooiste tijd van zijn leven, n.l. de vijf jaar diensttijd, grotendeels doorge bracht in de oude keizersstad Nij megen. Toch wordt hij nu wel een dagje ouder, ook al leest hij nog zonder bril en is zijn gehoor nog goed. Hij komt niet zo vaak meer buiten en ligt veel in bed. Komt er een prater voor Jan Mid delhoven dan is hij meteen weer in de benen en gaat op zijn stoel zitten. Het lopen wordt er anders niet beter op en cok^-klaagt hij steeds meer over zijn pijnlijke rug. Allemaal zwakte, zegt hij zelf. De dokter zou er iets voor geven. De eetlust is over. Gisteren had hij niet meer dan één sneetje brood op. Pruimen doet hij echter als de beste. En ja, als hij jarig is komt altijd prompt de burgemeester van Ede. Zo lang de annexatie er nog niet door is, moeten wij hem h.l. met Ede delen, want hij is ook de oudste inwoner van de gemeente Ede, al vormt hij dan een grensgeval. Het kan nog wel druk worden op de 27ste. De hele familie kan hij echter onmogelijk ontvangen. Neem alleen maar even de klein- en achterklein- Kandidaat Brons voor Ger. Gem. (Hoofdstraat) Heden woensdag 12 september om half acht zal voor de Gereformeerde Gemeente (Hoofdstraat) voorgaan kan didaat Brons, beroepen predikant van de Chr. Ger. Kerk van Mijdrecht. 40 Jaar bij het onderwijs Woensdag 19 september a.s. hoopt de heer H. A. van Essen, onderwijzer aan de Chr. Ulo-school en leraar aan de Handelsavondschool, alhier, zijn 40- jarig jubileum te vieren. Van deze veertig jaren, besteed ten dienste van het onderwijs, bracht de heer Van Essen er 33 door in Veepen- daal. Van de oprichting af was hij verbonden aan de Chr. Ulo-school. Met voorbeeldige trouw en ijver heeft hij al die jaren zijn taak vervuld en daardoor tallozen aan zich verplicht. NIEUWE KAPELAAN Tot kapelaan te Veenendaal werd door de aartsbisschop van Utrecht benoemd de weleerwaarde heer G. J. v. d. Meer, in specteur van het lager en voortgezet ho ger middelbaar onderwijs in het aarts bisdom. Bromfietser in ondertrouw Vrijdag j.l. reed in de Hoofdstraat een bromfietser tegen een stilstaande carrier en kwam toen te vallen. Al spoedig bleek dat de man teveel van een zeker geestrijk vocht tot zich genomen had en niet al te vast van stuur was. Het is niet bedoeld als een excuus als wij nog vermelden dat de onfortuinlijke bromfietser dezelfde dag in ondertrouw was gegaan. AGENDA Maandag 17 september 7.45 uur, vertrek van de drie ziekkorpsen voor Stertocht van Lampegietersavond. Woensdag 19 september (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, na j aarsmodeshow N.V. Hein van Schuppen. Donderdag 20 september (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con cert Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Paul Hupperts. Vrijdag 21 september 6.30 uur, opening van de VE- WIBETO III. Zaterdag 22 september Van 2 tot 10.30 uur, VEWIBE- TO III. (In geb. Eikenlaan) Opvoering toneelstuk „De Indringster" door toneelgroep „Studio" uit Amsterdam onder ausp. van Arbeiders Kunstkring alhier. Luxor Theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „2x2 2". kinderen. Trouwens, hij kent ze niet eens allemaal. Het is geen doen als man zijnde om als je er zegge en schrijven vijfenzeventig hebt, dat alle maal bij te houden, om van de oom- zeggers nog maar te zwijgen. Dat krijg je als een dochter van 73 hebt. Het geheugen van Jan Middelhoven is nog zeer goed. Verzen en gedichten kent hij vlot uit zijn hoofd. Met de tocht ouden van dagen vorige maand is hij niet meegeweest. De Veluwe inte resseert hem niet zoveel, zegt hij. Vo rig jaar was hij wel van de partij, maar toen ging de reis dan ook naar zijn oude garnizoensstad Nijmegen Na die negen en negentig jaren is het eigenlijk nog maar een rukje om de eeuw vol te maken. Wij hopen dan ook dat onze Jan Middelhoven weer een goede verjaardag zal hebben en dat wij ook zijn honderdste geboorte dag weer mogen beleven. Eerste IJ .8.0.-concert Het eerste concert in Veenendaal van het Utrechts Stedelijk Orkest in dit seizoen zal worden gegeven op donder dag 20 september a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan. De dirigent voor dit concert is Paul Hupperts en de solisten zijn J. Juda, Dick de Reus en Frits Knol viool. Het programma vermeldt de uitvoering van het concert voor drie violen en strijk orkest in F gr. t. van A. Vivaldi (1681- 1743), delen allegro, adagio en allegro: De Symphonie IV in Bes gr. t. opus 60 van L. van Beethoven (17701827) de len adagio-allegro, adagio, allegro vi vace en allegro ma non troppo, en voor na de pauze Variaties en Fuga op een thema van Johann Kuhnau (1660 1722) van Hendrik Andiessen en ten slotte Variaties en Fuga op een thema van Purcell (16581695) van B. Brit ten. De gesproken tekst wordt verzorgd door Manus Willemsen. Al met al een wel zeer gevarieerd en aantrekkelijk concert dus, waarvoor weer algemene belangstelling zal be staan en het USO in Veenendaal weer eens een goed gevulde zaal zal be zorgen. Bevestiging kandidaat C. J. Smelik Kandidaat C. J. Smelik van Groningen, die het beroep naar de Gereformeerde Kerk onderh. art. 31 K.O. te Veenendaal heeft aangenomen zal in de ochtenddienst van a.s. zondag 16 september worden be vestigd als predikant van deze gemeente. In de dienst van 's middags 2.30 uur zal de nieuwe predikant zijn intrede doen. De diensten van de Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. worden gehouden in de klei ne zaal van het gebouw aan de Eikenlaan. Omleggen van verkeer achter de rug Sinds gisterochtend behoeft het ver keer op de Kerkewijk komende uit de Hoofdstraat niet meer via de Kanaal- weg om te rijden. De fundering van het nieuwe wegdek is thans zover ge reed dat hier weer twee-richtingver- keer mogelijk is, met uitzondering van een gedeelte bij het Stationsplein. Hoewel de rijweg nog geasfalteerd moet worden is het niet waarschijnlijk dat er nog verdere wegomleggingen zullen volgen. Vanzelfsprekend nog wel voor het gedeelte tussen de Hoofdstraat en de Burg. Van Schuppenbrug, maar dit gedeelte wordt eerst na de Vewibeto opgebroken. De tijdelijke weg van de Vaartbrug naar het Postkantoor is in tussen gereed gekomen. Het is hier, en ook op een deel van het gemeentelijk terrein langs de Vaart, dat men par keer terrein voor auto's aan het maken is, eveneens i.v.m. de Vewibeto. Weer twee vluchtelingen J.l. zondag zijn weer twee ver pleegden, ontvlucht uit het kamp „Overberg" gepakt kunnen worden. Het heeft er veel van weg dat de zon dag de gunstigste dag is voor een ont vluchting. CABARET TEN BATE VAN SPORT EN SPEL Het Vada-cabaret uit Wageningen verzorgt op vrijdag 28 september in het Eigen Gebouw een feestavond waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Rhenense speeltuinvereniging „Sport en Spel". TONEELACCOMODATIE „EIGEN GEBOUW" Wij worden erop attent gemaakt, dat de wijziging van de toneelaccomodatie in het „Eigen Gebouw" reeds in 1950 is overwogen. Momenteel is men met de verbouwing bezig. Deze verbeteringen geschieden dus niet zoals in eerdere berichten werd gesuggereerd op aandringen van één bepaalde toneel vereniging. De mol in de boekenkast Neen het is geen zetfout. Er staat inderdaad „De mol in de boekenkast" en dat moet beslist niet zijn de „mot". Want de familie W. aan de Autoweg in Rhenen had een levende mol in de huiskamer. De vertrekken in de bungalow van de familie W. zijn van elkaar gescheiden door een bloembak en toen de bewo ners er aarde in hadden gedaan was er een mol in gekropen, die de volgende ochtend in de kamer liep te wandelen. Men probeerde het diertje te vangen en het zijn vrijheid te hergeven, want mollen zijn beschermd vanwege het grote nut voor de landbouw. Het gelukte echter niet en de mol VIERING LAMPEGIETERSAVOND OP 24 SEPTEMBER A.S. Maandagavond 24 september a.s. zal in Renswoude weer het traditionele en folk loristische feest van Lampegietersavond worden gevierd. Er zal weer in een grote stoet met vele lampions door de Dorps straat worden gegaan, terwijl de plaatse lijke muziekvereniging „Ons Genoegen" weer haar medewerking zal verlenen. RAADSVERGADERING Aanbieding gemeentebegroting Vrijdag 21 september a.s. zal de raad der gemeente Renswoude in openbare vergadering bijeenkomen. Op deze ver gadering zal o.a. de gemeentebegroting worden aangeboden. Tevens vernamen wij nog, dat B. en W. aan de raad een voorstel zullen doen inzake het aan gaan van een geldlening. „ONS GENOEGEN" HAD SUCCES IN WAGENINGEN Ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van het stedelijk mu ziekkorps te Wageningen viel de muziek vereniging „Ons Genoegen" te Renswou de de eer te beurt in Wageningen een concert te verzorgen in de muziekkoepel. Dit concert gegeven onder leiding van de directeur de heer P. Hoolhorst, is voor de Wageningse muziekliefhebbers wel een grote verrassing geweest. De eerste aanblik op dit ongeveer vijf jaar bestaan de korps met zijn merendeels zeer jonge spelers (de Benjamin is amper elf jaar oud) was voor de Wageningers weinig STUDENTEN ZOEKEN KAMERS De heer J. Veenenbos, een der bekroonden van de prijsvraag voor cartoons, die de studenten-kamer- nood uitdrukken en door de ASVA is uitgeschreven, heeft zijn bekroond werk op een bouwschutting in de Damstraat hoek O.Z. Voorburgwal met een col lega in beeld gebracht, in de hoop natuurlijk, er in de vorm van talrijke aan biedingen meer van te horen. De heer Veenen- jgfbos (links) en een collega aan het werk. kroop in de boekenkast. Hier liet men het diertje met rust, met de gedachte na het ontbijt de kamer te verlaten, de tuindeuren open te zetten en het beest op die wijze de gelegenheid te geven vrijwillig te ontsnappen. Terwijl de familie aan tafel zat, vroeg het zoontje van de heer W. plotseling of een mol ook kon lezen. Want eerst bewoog er een boek en even later viel er eentje open. De mol was dus een boekenmol geworden. Hij kon zelfs het wroeten in de boekenkast niet laten. Later op de dag is het beest inder daad via de tuindeuren zijn element weer gaan opzoeken. RHENENAAR VOOR ZEVENDE MAAL IN AIRBORN De bekende Rhenense tippelaar G. Kramer nam afgelopen zaterdag voor de zevende maal deel aan de Airborn wandeltocht in Oosterbeek. Zijn neef je, de elfjarige Henk Kramer, die de voetsporen van zijn oom wil drukken, liep voor de tweede maal mee. De jubileum Airborne Wandeltocht is dit jaar een zeer groot succes geworden. Er verschenen niet minder dan 15.000 deelnemers aan de start uit alle delen van ons land. Er waren in totaal een kleine 550 groepen. De organisatie van dit grootse sportevenement verliep ook nu weer uitstekend. Uit Veenendaal en Omstreken hebben aan deze jubileum- tocht o.a. deelgenomen: W.S.V. P. J. de Boer, Hollandia Trico, Hollandia, W.V. Pehavee, Gem. Politie, Ritmeester Wandel Vereniging, W.S.V. D.S., „De Woudlopers", Amerongen, De Vrolijke Jantjes, Rhenen en „De Trek vogels" uit Kamp Overberg. Onder ideale weersomstandigheden is deze tocht verlopen. De start vond plaats op Hartenstein, waar voor het Hotel Hartenstein het grote défilé plaats vond. Onder de genodigden waren o.m. Gen. Buurman van Vreeden, territoriaal bevel hebber, Kol. W. L. Medlam en Cpt. Cart- wrigth van de Engelse Ambassade, De Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en vele tientallen burgerlijke en militaire en politieautoriteiten. Het geheel bood een kleurrijk schouwspel. De vlaggen wapperden in de wind en Helaas misten wij dit jaar het korps van de Scheepjeswolfabriek. Hiervoor in de plaats kwam nu de band van de Kings Own Husar uit Engeland, een show or kest. Muzikaal was het Scheepjes wolor kest toch beter. Een applausje was er voor de wandel sportvereniging Hollandia Trico Veenen daal, die bij de senioren verenigingen in 15 km afstand een tweede prijs wist te behalen met 73 pt. Een kranige prestatie als men weet hoeveel tientallen vereni gingen in deze tocht meelopen. Grote prijsverlaging van Teveel betalen is niet prettig, daarom voor een nieuwe BRIL naar Fd. J. F. TAK Alleenverlcoop Hoofdstr. 1 06 Telefoon 2576 - Veenendaal Reparaties VLUG en zeer BILLIJK Leverancier van alle zieken fondsen hoopgevend. Doch reeds bij de eerste ma ten van de openingsmars keken de toe hoorders elkaar verwonderd aan, welke verwondering wat later in zeer goedkeu rende knikjes overging. Er werd uitste kend gemusiceerd en de stemming was prima. Dirigent Hoolhorst heeft ook in Wageningen met „Ons Genoegen" weer veel eer behaald, getuige de reacties van het publiek. Een aardig moment was het, toen deze bekende dirigent (directeur van vijf mu ziekkorpsen in de omtrek) op last van de Wageningse muzikant en jeugdleider, de heer A. Greeve, van het podium moest verdwijnen en deze door de Renswoudse muzikanten 't ,lang zal hij leven" liet spe len, zulks ter ere van de op deze dag jarige dirigent. Vreemde beslissingen van toenmalig gemeentebestuur een rem voor de ontwikkeling van het Grebbestadje Er wordt de laatste weken vooral in de plaatselijke pers nogal gekankerd op de stilte, welke er momenteel in Rhe nen hangt. Het gemeentebestuur, de ver eniging voor vreemdelingenverkeer en de middenstandsorganisatie moeten het wel in de eerste plaats ontgelden. Toen we in vergeelde kranten zaten te snuffelen, vonden we een verhaal van ruim twintig jaar geleden, dat was geschreven ter ge legenheid van de automatisering van de telefoon in Rhenen. Daaruit bleek, dat het rond 1900 in Rhenen toch nog wel wat anders was dan op het ogenblik. Omstreeks de eeuwwisseling was de ex ploitatie van de telefoonnetten ongeveer als volgt geregeld. Men kon vergunning krijgen voor het inrichten van een tele foonnet over een terrein dat gelegen was binnen een cirkel met een straal van 5 km, beschreven uit een willekeurig punt in de een of andere gemeente. Voor Rhenen was van belang dat Wa geningen een dergelijke exploitatie on dernam en wel bereid was bedoeld punt zodanig te kiezen, dat Rhenen daarin kon worden opgenomen. Destijds echter acht te het gemeentebestuur dit voor Rhenen niet nodig. Wel werd een regeling ge troffen, dat Heimerstein en een paar hui zen aan de Grebbe er in vielen, maar verder werd het rayon zodanig vastge steld, dat Renkum in plaats van Rhenen er binnen viel! Hierbij wordt opgemerkt, dat Wageningen direct onbeperkte dag en nachtdienst invoerde. Iedere gemeente volgde het voorbeeld, maar Rhenen deed niets. Destijds huldig de men hier het systeem, aldus de krant van 1935, dat de gemeente niet te veel moest entameren. Geen telefoon, geen gas. geen waterleiding, geen elektrisch licht, hoewel dikwijls meermalen consessies werden gevraagd. Met welke bedoeling daarop niet werd ingegaan was een raad sel. Telefoonmaatschappij Rhenen - Veenendaal Door het formeren van verschillende cirkels was het gevaan niet denkbeeldig, dat Rhenen geïsoleerd zou worden. Dat hier het particulier initiatief moest helpen begrepen de heren J. A. van Iter- son, destijds notaris alhier en M. W. v. d. Waal, de stichter van de Eerste Neder landse Dassenfabriek. Zij traden in re latie met de heer P. J. de Kanter, in genieur te Zeist, die verschillende tele foonnetten exploiteerde. Een kring werd zodanig ontworpen, dat daarin ook Vee nendaal werd opgenomen, nadat men zich overtuigd had dat men daar een behoor lijk aantal aansluitingen zou krijgen. Op 23 december 1901 werd dan ook bij notariële akte opgericht de N.V. Telefoon Maatschappij Rhenen-Veenendaal. Dit bleek enigszins voorbarig te zijn, want toen het er op aan kwam was er in Vee nendaal geen enkel aandeel te plaatsen. Diverse inwoners van Rhenen en enige elders wonenden namen de vereiste aan delen en de exploitatie kon dus beginnen. Later zou blijken, dat er geen groot risico gelopen werd, want bij de liquidatie heb ben de aandeelhouders meer dan 100 terug ontvangen. Daar men met een telefoon-centrale maar niet zo verhuizen kon werd er aan de Verlengde Molenstraat een stukje grond gekocht, waarop men twee be scheiden woningen plus een magazijntje bouwde. De eerste steen daarvan werd op 28 oktober 1901 gelegd door de toen vierjarige W. van Iterson, zoals in de ge vel vermeld was. Het begin was hoogst bescheiden, met 15 betalende abonné's. Om het voor de aangeslotenen enigszins aantrekkelijk te maken, werd voorgesteld aan de politie gratis een aansluiting te verstrekken, het geen echter afgewezen werd, onder op merking dat de abonné's niets met de politie te maken hadden. (Waarde lezers dat was Rhenen in 1901). (Speciale correspondentie) Kunnen de honderden ijsbergen, die in de noordelijke üszee drijven als machtige, witte kastelen, de mensheid niet op een betere wijze dienen? Tot nog toe veroorzaakten ze slechts scheepsrampen. De Amerikaanse pro fessor Isaacs van de universiteit te Californië heeft deze vraag bevesti gend beantwoord. Hij wil de ijsbergen verslepen tot voor droge kuststreken, waar ze door hun afkoeling regenval len zullen veroorzaken. Dorre woestij nen kunnen zodoende omgetoverd worden tot vruchtbare landerijen. Opdracht voor Hollands Glorie De geleerden dromen inderdaad al tientallen jaren over de enorme hoe veelheid zoet water in de beide pool streken. Dit zoete water in bevroren toestand, opgehoopt tot enorme ijs korsten en gigantische ijsbergen is in feite zeer waardevol, maar pas de ge noemde Amerikaan, die onder meer een speciale studie maakt van de „weerbeheersing" wil de ijskast van de wereld inschakelen om in droge ge bieden regenval te veroorzaken. Zijn plan, geheel nieuw, heeft de aandacht van velen. Hij heeft reeds contacten op genomen met de regering van Peru, die voornemens is een proef op kleine schaal te nemen. De professor rede neert als volgt: één naar het zuiden ge sleepte en voor de kust geparkeerde ijsberg zal een enorme afkoeling doen ontstaan, die moet opstijgen tot hoog in de lucht. Hierdoor en daarmee zijn alle geleerden het eens moet regenval ontstaan. Hij heeft uitgere kend, dat, indien hij voor de kust van Peru drie behoorlijke ijsbergjes weet te plaatsen, een regenval zal ontstaan die ruimschoots voldoende is om de droge gronden te bevloeien. Het kli maat zou regenachtig blijven zolang de bergen niet geheel zijn gesmolten. Fi nancieel is het plan volgens de pro fessor een voordelig zaakje: het trans port der ijsbergen, dat zou kunnen ge schieden door sterke slepers, zou 3.5 miljoen Nederlandse guldens kosten, terwijl de bevloeiingswaarde ongeveer een half miljard guldens zou bedragen. De slepers zullen echter taai werk hebben, want Isaacs heeft zijn bereke ningen gemaakt op ijsbergen van vijf tien kilometer lang en vijf kilometer breed. Volgens andere specialisten is dit transport wel mogelijk, maar om dat het vrij snel dient te geschieden, daar de ijsberg immers onderweg al begint te smelten moet men per berg de beschikking hebben over ongeveer 80.000 p.k. sleepkracht, hetgeen de kos- tenbegroting van Isaacs ongeveer zal verdubbelen. De regering van Peru stelt ernstige belangstelling in het plan en Isaacs heeft reeds technici van de regering ontmoet. FINANCIEEL WEL VERANTWOORD Financieel schijnt het plan inderdaad Met de bediening van het apparaat had men aanvankelijk wat pech. Tweemaal moest men veranderen wegens ziekte en ongeschiktheid van de aangestelden, waarna men tenslotte de hulp kon krijgen van de heer M. van Hees en echtgenote, later geassisteerd door hun dochter, die gedurende 18 jaren de telefoon bediend hebben op een wijze, boven alle lof ver heven. Hoewel er bepaalde uren voor het open stellen waren voorgeschreven, kon men zonodig altijd telefoneren, alle da gen in de week zowel overdag als 's nachts. Met de grootste bereidwilligheid werd steeds aansluiting gegeven. Voor de aangeslotenen leek het dus geen vooruit gang toen op 1 juli 1922 de telefoon werd overgenomen door het rijk, al hebben zij zich stellig niet te beklagen gehad over de wijze waarop de postambtenaren zich van hun taak hebben gekweten, echter met uitzondering van een korte tijd, toen een minder prettige beambte, die geluk kig zeer spoedig vertrok, het telefoneren minder aangenaam maakte. Einde van 1935 werd Rhenen opgeno men in het automatische net van de PTT. Het aantal abonné's groeide met de dag. Het gemeentebestuur van Rhenen had in die dagen ongelijk. Het particulier initia tief had gezegevierd. We zullen de laatsten zijn, die beweren, dat het gemeentebestuur van vandaag eveneens ongelijk heeft. Verre van dat zelfs. Toch zit er in dit stuk een prima les voor de kankeraars van heden. Zijt ge het niet eens met de middenstandsorganisatie of met de vereniging voor vreemdelin genverkeer of met de plaatselijke be stuurders? Ontplooi dan particulier ini tiatief. We hebben er al vaker op ge hamerd: er moet wat gedaan worden. Ook door de VVV en de Middenstand en door hén wel in het bijzonder. Beide laatstge noemde categorieën mogen we onder het particulier initiatief rangschikken. Laten zij een voorbeeld nemen aan de Rhenena- ren van weleer, die Rhenen aan telefoon hielpen. We hebben kerels nodig, kerels die van aanpakken weten en niet met allerlei geschrijf het gezegde waar ma ken, dat luidt: „en ze dronken een glas en ze deden een plas en ze lieten de zaak zoals dit was verantwooord te zijn, omdat de ope ratie maar éénmaal per jaar behoeft te worden uitgevoerd. De regen hier mee veroorzaakt is ruimschoots vol doende om een goede oogst te verzeke ren. De slepers gaan dan het volgende jaar maar weer op stap om nog een paar ijsbergjes te halen. Voor de Nederlandse sleepvaart zou het een prachtobject zijn. DE ZEEKOE IS UITGEROEID Geleerde deelnemers aan de Deense Bering-expeditie van 1751 leverden uit voerige omschrijvingen van een dier dat volgens de leider van genoemde expeditie de Stellerse zeekoe werd genoemd. Daar mee was het lot van deze dieren bezegeld. Ze bleken n.l. voor de Russische bont jagers van het allergrootste nut te zijn. De huid was ongeveer 7 cm dik en was zo groot, dat men er een vouwboot in één stuk mee kon bespannen. Slechts kleine stukjes huid van deze zeekoe vindt men nog in de zoölogische musuea van Lenin grad en Hamburg. Landru had een voorganger. Gilles de Reis, een franse baron, die door zijn dapperheid in 1426 zelfs maarschalk van Frankrijk werd, leidde een dubbel leven. Er kwamen steeds meer klach ten, dat op zijn bezittingen kinderen verdwenen. Toen een bijzondere recht bank zich met zijn geval bezig hield, had de baron nog de brutaliteit tegen de voorzitter van deze rechtbank, de kanselier van Bretagne, met een tegen- klacht voor de dag te komen. Men had echter overstelpende bewijzen en op 25 October 1440 werd Gilles opgehan gen. In de toren van een zijner kaste len trof men een ton met de verbrande beenderen van vele kinderen aan. Men veronderstelt dat deze onmens 149 kinderen heeft vermoord, bene vens een aantal vrouwen, onder meer zijn zeven wettige echtgenoten. Op de pijnbank verklaarde hij dat hij zijn wandaden op verzoek van de Sa tan had gepleegd, om aan goud en macht te komen. EDE. Voor het Juliana ziekenhuis te Ede zal een geheel nieuw ziekenhuis met een capaciteit van 107 bedden worden ge bouwd. Het nu in gebruik zijnde gebouw dat 65 bedden telt wordt ingericht als po likliniek enz. De bouw en inrichting ver gen twee miljoen gulden, welk bedrag zonder overheids-subsidie zal worden ge fourneerd. LEERSUM. De busdienst Amersfoort - Leusderheide - Maarn - Maarsbergen - Leersum - Amerongen, welke vorig jaar werd ingesteld wordt met ingang van de nieuwe dienstregeling al weer opgeheven aangezien te weinig van deze verbinding gebruik gemaakt wordt. WIJZEWOORDEN v TOCH KLEIN De meest geleerde zijn dikwijls de meest kleingeestige mannen. (Hazlitt)

De Vallei | 1956 | | pagina 1