DE VALLEI Levensstrijd DE SPAR Merino's-Triangelboys 4-0 depositoboekjes De Twentsche Bank D.E.V. - Matjan 1-7 DOVO BEHAALDE DE VOLLE WINST OP DEBUTANT GO-AHEAD Renswoude verdiende meer dan 2-2 draw Voor de Jeugd j& Oranje-Wit - Rhenus 0-3 Elst-Veense Boys 1-5 Hat-trick van B. Kroesbergen De landbouwradiorubriek op 17 september a.s. SSSE - VRC 3-4 Voetbalscheidsrechters gevraagd Jarige neven en nichten FEUILLETON 8 x dubbel aantal zegels Sportclub Rheiien - Eenuies 2-2 Prins Achmed en de fee (Een sprookje uit 1001 nacht) De plaatselijke ontmoeting Merino's Triangel Boys is geëindigd in een geflat teerde 40 overwinning voor de thuis club. Wie naar het Merino's terrein ge gaan is, om een behoorlijke wedstrijd te zien, moet deze niet erg meegevallen zijn. Het werd een wat onbenullige, soms veel te harde wedstrijd, waarbij periode's van werkelijk voetbal zeldzaam waren. Zeker, de competitie begint pas, dus alles moet nog wennen. Twee clubs reeds bij de eerste wedstrijd te veroordelen zou dan ook niet juist zijn. Merino's speelde met invallers, terwijl Tr. Boys, met een be trekkelijk jonge ploeg in het veld kwam, waarvan, indien eenmaal ingespeeld, nog van alles te verwachten valt. Na een wat onzeker begin kon J. van Kruistum in de tiende minuut Merino's de leiding bezorgen, al zijn wij van mening dat bij dit doelpunt doelman Slotboom van Tr. Boys niet geheel vrij uit ging. Toen de wedstrijd een half uur oud was, kreeg H. van de Heuvel een goede schiet kans. Hij reageerde echter niet snel ge noeg en weg was de bal. Toch kreeg hij de bal nog weer terug en toen was het Matjan stortte met een verpletterende 71 overwinning op het Doornse D.E.V. Dit wil nu natuurlijk niet direct zeggen, dat Matjan opeens een wonderploeg is geworden. Ons inziens is de oorzaak van de hoge score meer te zoeken in de zeer geringe prestaties van de te zeer ver ouderde D.E.V.-ploeg. Hoewel Matjan van begin af de toon aangaf, moest toch eerst nog twintig mi nuten gespeeld worden, voordat de Vee- nendaalse meerderheid in doelpunten kon worden uitgedrukt. In samenwerking met Spies, gaf J. Heikamp in de 20ste minuut Matjan op keurige wijze de leiding (10). Vijf minuten later was het B. Zegers, die uit een goede voorzet van J. Heikamp nummer twee in de touwen werkte en voor dat het half uur vol was had J. Hei kamp er zelfs 30 van gemaakt. Toen was het D.E.V., dat een krampachtige poging ondernam om een doelpunt te forceren. Dit lukte dan ook door De Jager, die met een prachtig doelpunt de eer voor D.E.V. redde (13). In de tweede helft was het al Matjan wat de klok sloeg. Door doel punten van Chr. Tanis, J. Heikamp en B. Zegers werd uiteindelijk de monsterover winning van 71 bereikt. wel raak (20). Vijf minuten later kreeg de beweeglijke Hartog de kans van de dag, om Tr. Boys het verdiende tegen- puntje te bezorgen. Zijn schot ging echter langs de verkeerde kant van de paal. Juist voor de thee bracht Sukkel de bal keurig op de schoen van H. v. d. Heuvel, waarna het derde doelpunt van Merino's een feit werd (3—0). In de tweede helft kwam Tr. Boys er beter in. Hoewel de aanvallen talrijker waren, bleef Merino's gevaarlijker. Tr. Boys kwam nog wel een paar maal voor een leeg doel, maar tot doelpunten kwam het niet. Twee minuten voor het einde brak J. van Kruistum door, wist back en doelman te omspelen en de eindstand op 4—0 te brengen. Eist startte tegen Veense Boys met enkele invallers. Aan het begin was het een gelijk opgaande strijd. Het waren de gastheren die een foutje van de achterhoede benutten en de leiding namen (10). Na enkele minuten kwam de gelijkmaker door een aardige combinatie van de voorhoede die door Drost werd benut (11). Enkele minu ten voor rust werd Ditewig gebles seerd en hij verliet 't veld. Doelman v. Ommeren nam de plaats van Ditewig in terwijl Koster de plaats van Van Ommeren overnam. In de enkele mi nuten welke voor de pauze nog rest ten, werd het 21. Na rust bleek Eist zich geheel gewonnen te geven en in korte tijd was de stand 51 waarmede ook het einde kwam. De eerste punten voor DOVO zijn weer binnen. In een vlotte en levendige strijd heeft de ploeg met de meerdere routine verdiend gewonnen en ware het niet, dat het houtwerk vele malen een Veenendaals doelpunt voorkwam, de score zou zeker veel hoger zijn geweest dan 64. Vooral de rechtervleugel met middenvoor Kroes- bergen toonde zich deze middag zeer ac tief en ook bijzonder gevaarlijk. De doel punten van Go-Ahead moet men voorna melijk wijten aan fouten in de achter hoede, die nog al eens een steek liet val len. Een uitzondering willen wij hier ma ken voor doelverdediger Van Hardeveld, die, behoudens enkele foutjes, ook nu een betrouwbare indruk maakte. Reeds kort na het begin nam DOVO de leiding door een -doelpunt van midden voor B. Kroesbergen. Vijf minuten later werd de score al opgevoerd tot 20. Nu was het R. Schoeman die uit een scrim mage voor het Kampense doel de roos trof. Go-Ahead kwam echter terug en spoedig was de balans weer in even wicht door twee doelpunten van midvoor Bonsing. Nog voor rust werd de stand echter nog weer tot 42 opgevoerd, nu door twee doelpunten van middenvoor Kroesbergen. Beide goals ontstonden na goed voorbe reidend werk van Van de Pol. In de tweede helft liet de rechtervleugel weer schitterende dingen zien. Het was dan ook rechtsbuiten Van de Pol, die twee Het eerste elftal van „Renswoude" heeft geen slechte start gehad. De vier beste spelers moest men in de eerste competitiewedstrijd tegen De Kieviten missen, maar toch behaalde men een eer volle draw en zelfs hadden de rood-wit- ten naar onze smaak een kleine over winning verdiend. Nadat men aan beide zijden het terrein wat had verkend kreeg het spel een gol vend karakter met zo nu en dan goede combinaties. Vooral de rechtervleugel van de rood-witten deed dit soms voor treffelijk. Ook linksbuiten G. van Raay was in goede vorm. De beste speler bij de rood-witten was echter ongetwijfeld spil T. Hardeman, die het gehele midden veld in zijn bezit had. Renswoude kreeg na ruim een kwartier een goede kans om de leiding te nemen. Een van de „rode duivels" werd in het strafschopgebied „genomen". De toege kende penalty werd echter door T. Har deman keihard tegen de lat geknald en daarna werd de bal door de thuisclub weggewerkt. Even later nam De Kieviten zelfs de leiding. Deze voorsprong duurde echter niet lang want al spoedig was de balans weer in evenwicht door een keiharde ko gel van T. Hardeman. Zelfs ging Rens woude de rust met een voorsprong in want enkele minuten voor het einde wist G. van Raay handig te profiteren van een fout van de achterhoede der thuisclub (1-2). In de tweede helft kreeg men eenzelfde spelbeeld te zien. Na ongeveer een half uur zag de thuisclub kans gelijk te maken en bij deze stand is het gebleven. Wel scoorde G. van Raay in de tweede helft nog 32 voor Renswoude, maar dit doel- In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zal op maandag 17 september a.s. een reportage worden gegeven over de praktische toepassing van zonne-energie in de landbouw. Met name zal! aandacht worden geschonken aan de proeven, die dit jaar op een aantal boerderijen in Friesland worden genomen om de zonne- energie te benutten voor het nadrogen van hooi in de schuur. Aan het einde van de uitzending zullen enkele praktijkaanwijzingen worden ge geven voor bedrijven die door de water overlast zijn getroffen. Stemt op 17 september a.s. uw toestel 's avonds om kwart voor acht af op Hil versum I. punt werd ten onrechte wegens buiten spel afgekeurd. Een van de Renswoudse voorwaartsen schoot de bal tegen de lat, de terugspringende bal werd door Van Raay ingeschoten, waarna de scheids rechter resoluut naar de middenstip wees. Hij kende dus het doelpunt toe. Op ad vies van de grensrechter van De Kieviten bleef hij echter niet bij zijn beslissing en gaf hij een normale doelschop. Renswoude tekende na de wedstrijd protest aan wegens het niet toekennen van dit doelpunt. maal, na prachtig solowerk, raak schoot (62). Het houtwerk voorkwam weer en kele malen een grotere voorsprong van de rood-witten. Aan de andere kant be gon de Veenendaalse achterhoede weer te weifelen. Een strafschop werd door mid voor Bonsing benut en tien minuten later werd het door de linksbuiten zelfs nog 64. Verder liet DOVO het echter niet komen. Voor zaterdag staat de moeilijke uit wedstrijd tegen WHC op het programma. VRC kwam na een spannende en veel te harde wedstrijd toch tot een overwin ning. VRC nam met open aanvallen een kleine veldmeerderheid. Na 20 minuten loste Anton Diepeveen een onhoudbaar schot (01). Kort voor rust kon de thuisclub weer gelijk maken. Na rust kreeg Roelofsen een voorzet van links, waarna de stand op 12 kwam. Na dit doelpunt werd de wedstrijd veel te hard gespeeld, vooral door Oosterhold. Spil v. d. Weerdhof werd gewond, waar van de Eibergers profiteerden om de stand op 2—2 te brengen. Diepeveen ging daarna de spilplaats bezetten. Jansen bracht de stand op 23 en rechtsbuiten Roelofsen zorgde daarna voor een 24 voorsprong. Een kwartier voor het einde moest Jansen zich door een blessure laten ver vangen door Budding. In een eindoffen- sief kwam SSSE echter niet verder dan een doelpunt, 5 minuten voor tijd ge scoord. Een juichend, maar deerlijk ge havend VRC-elftal kon na het eindsignaal de kleedkamer opzoeken. Zij, die zich aangetrokken gevoelen tot de functie van scheidsrechter, licha melijk en geestelijk gezond zijn en de leeftijd van 35 jaar niet hebben over schreden worden verzocht zich vóór 20 sepember a.s. aan te melden bij de af delingsadministratie Biltstraat 194, te Utrecht. l/orCpKHnf aio K441orfrv nnn T'A' l vVl Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal 14 sept. Engelien v. d. Bovenkamp; 15 Assepoester; 16 Jan v. d. Hoef; 16 Hermien Ariesen; 17 Corrie v. Hardeveld; 18 Riek Beyer, Ederveen. Voor jongeren I. Een derde van bok, Een derde van hok, Een vierde van mier, Zij vormen tezamen Een heel nuttig dier. II. Verborgen jongens- en meisjesnamen. 1. Herta rende naar het konijn toe. 2. De ijsbaan stond geheel onder water. 3. De steen vloog door het kleinset ven ster. 4. Zes Arabieren sprong envan hun paar den. 5. Het is geen weer; ik stel mijn reis uit. III. Welke vogel legt nooit eieren? OPLOSSING RAADSELS I. De adem; II. Zonnedauw - ridderspoor - pioen - moerbei - lelie - kalmoes - klaproos - lupine - dahlia - andoorn; III. Amer - mulo - Eist - rots. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. Zet de cijfers 1 tot en met 28 op een rij. Hieronder komt een bekend spreek woord, dat gevonden kan worden door de volgende gegevens: 19, 2, 28, 24, 15, 28, 26 voornaam van Van Gogh; 6, 13, 25, 12, 28, 20 grote stad in Europa; 22, 2, 27, 18, 3, 1, 17, 23, 18 andere naam voor goudmerel; 8, 10, 17, 23, 4 zintuig; 7, 5, 21, 16, 11, 9 grote platvis; 22, 11, 15, 21, 14, 3, 28 plaats in Zd-Holland. II. Invullen van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij meubelstuk; 2e rij plaats in West Duitsland; (Geldig van 1 3-20 sept.) Dessertpudding, sPar. (Ananas of bitterkoekjes) 2 p. 60 ct Kandijkoek.Spar 55 ct Vruchtenwijn, sPar, P. fles 150 ct Eierkoekjes, 250 gr. 70 ct Fondant, bijzonder fijn, 200 jr. 49 ct Nootmuskaat, sPar, P. busje so ct Zachte zeep, Spar, p. pot 49 ct Snijworst, 100 gram 54 ct KOPEN BIJ DE SPAR IS SPAREN BIJ DE KOOP ZELFSTANDIG! KRUIDENIERS 24 zegels 22 zegels 60 zegels 28 zegels 20 zegels 32 zegels 20 zegels 22 zegels DE KOOP bij De Twentsche Bank geven U 2,7 rente per jaar over een tegoed tot 2 5.000. Terugbetalingen: voor effectenaankoop te allen tijde, overigens 500 per week tot ten hoogste 1.000 per maand; voor grotere bedragen na 1 maand opzegging. Uw financiële raadsman KANTOOR VEENENDAAL Kerkewijk 3, telefoon 3041 en 3042 lijden en onze hulp". De fee hield de oge: strak op de tovenares gevestigd. Door twee hofdames lieij ze haar naar binnen brengen en gaf bevel te zorgen dat het haar aan niets ontbrak. Tegen Achmed zei ze echter: „Uw medelijden strekt u tot eer, mijn prins, maar toch vrees ik, dat dit mens met kwade voornemens tot ons is gekomen en ons in moeilijkheden zal brengen. Mij dunkt, ze is niet zo ziek als ze voorgeeft te zijn, maar ze heeft dit voorwendsel te baat genomen om mijn paleis binnen te dringen en ons in het verderf te storten". De prins deelde niet in de vrees van zijn vriendin. „Ik herinner me niet, ooit iemand leed te hebben berokkend en ook draag ik geen sterveling een kwaad hart toe. Wie zou mij daarom kwaad willen doen?" ze hij en haalde ongelovig de schouders op. Nogmaals nam hij afscheid van zijn vriendin en hervatte de reis. En nu duurde het niet lang meer of hij draafde met zijn schitterend gevolg over de stenen brug en door de hoofdpoort de stad binnen, waar hij door zijn oude va der, als altijd, werd verwelkomd. Intussen hadden in "het feeënpaleis de twee hofdames, die met de zorg voor de tovenares belast waren, zich zo goed mo gelijk van haar taak gekweten. Nu lag de vreemde gast in een prachtig vertrek, dat schitterde van goud en edelgesteente, te bed. Ze hield zich nog steeds of ze dood ziek was en liet zich, als was ze totaal uitgeput, diep in de zachte kussen weg zinken. Een der hofdames had zich intussen verwijderd, maar kwam al spoedig terug met een gouden schaal, gevuld met een kristalhelder vocht. „Drink eens", zo sprak ze vriendelijk tot de gewaande zieke. „Dit is water uit de Leeuwenbron, een probaat middel te gen iedere ziekte". De tovenares, alleen bedacht op het verbergen van haar geheime bedoelingen, liet zich lang noden voor zij de mond aan de drinkschaal zette. Met een gezicht of ze het water Igugiao enoutPP Po.. 2iw ze het met de grootste tegenzin deed, nam ze de drank, die ze in lange teugen door de keel liet glijden. Haar verpleeg sters zouden over een uur terugkomen, om te zien hoe ze het maakte. „Hm, over een uur", bromde ze, „ik ben hier niet gekomen om voor zieke te spelen". In tussen snoof ze gretig de heerlijke geu ren op die haar omringden, zo iets viel in haar armoedige hut niet te genieten. „Wat ik weten wou, is me nu bekend", zo dacht ze verder, „en de sultan is een ongeduldig heerschap. Toch zal ik dienen te wachten tot men mij in de gelegen heid stelt om de eigenares van dit fraaie paleis voor haar betoonde gastvrijheid te bedanken. Haha, wat heeft die drang ver wonderlijk snel gewerkt, 'k ben nu weer zo gezond als een vis en zou blij zijn als ik hier goed en wel vandaan was!" Zij stond op, kleedde zich aan en ging op een rustbank liggen. Na verloop van een uur kwamen de twee hofdames terug en ziende dat de zieke geheel hersteld was, namen ze haar mee. Door een reeks van prachtige vertrekken voerden ze haar in een grote zaal. Daar zat de feeënko ningin Paribanoe op een gouden troon, welke met diamanten, robijnen en paar- len van buitengewone grootte versierd was. Ter rechter- en linkerzijde stond een gróót gevolg in schitterende kleding. Bij het aanschouwen van zoveel stralende pracht raakte de oude tovenares in ver warring. In botte verbijstering wierp zij zich voor de schitterende gedaante op de grond en was niet bij machte een woord te uiten. (Wordt vervolgd.) Gezegde: Hij heeft zijn schaapjes op het droge. Betekent: hij heeft genoeg geld ver diend om er van te kunnen leven. Spreekwoord: Wie A zegt, moet ook B zeggen. Betekent: Als je ergens mee begint, moet je ook doorzetten. (27) Deze werden vrienden met de arbei ders, en haalden het lieve geld binnen, dat er op vele manieren te verdienen was. De Frutnellers daarentegen mor den op hun hoogte en leefden als ach ter muren verborgen. Bij de Rafisbeek lieten zij een houten poort bouwen, en een tweede bij de Hochfluh-hoeve, waar de weg van het dorp opwaarts ging. In het dal zei men, dat die poorten opge richt waren, opdat het vee niet van de weg zou afdwalen, maar de Frutnellers wisten wel beter, die wilden het de werklui moeilijk maken het dorp te bezoeken. In het begin kwamen de arbeiders wel is waar op zondag en op betaaldag tóch wel naar het dorp. Maar zij wer den allen even slecht ontvangen. De boeren stonden wijdbeens en onbehou wen voor hun deuren en gaapten de ongewenste gasten aan. Als iemand in lichtingen vroeg of zelfs iets te drin ken bestelde, werd hij met spottende of ruwe woorden beantwoord. In de postherberg of in „De Os" was er voor door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen vreemdelingen niets te krijgen, zelfs niet voor grof geld. Als er een zijn verontwaardiging over luchtte en naar de reden vroeg van zo'n ongastvrije handelwijze, kreeg hij ten antwoord, dat er in de raad besloten was, om in Frutnellen alleen aan inwoners van het dorp spijzen en dranken te ver kopen. Sommigen, die maar alleen waren, hadden daar goed- of kwaadschiks ge noegen mee moeten nemen. Op een zondag echter kwam er een grote scha re spoorwegarbeiders bijeen, om naar het dorp te gaan en desnoods met ge weld zich het nodige te verschaffen. De uitgaanders landden in „De Os" aan en vroegen eerst kalm en toen min of meer rumoerig om drank. In de gelagkamer was geen enkele bediende. Toen gingen de overmoedige kerels zelf naar de kelder, maar zij hadden niet veel gelegenheid om wat te zoe ken. Opeens snelden uit alle deuren Frutneller boeren op hen toe, zwij gend, maar dol van woede; een half gesmoord scheldwoord werd hier en daar gehoord, toen begonnen de vuis ten mee te spreken. Als stieren storm den zij op de arbeiders in, en hoe sterk gespierde armen de spoorweg werkers ook hadden, hoe onvermoeid zij ook anders schoffel en houweel wis ten te hanteren, de boeren met hun ledematen van graniet weerden zich nog beter en overvielen hen als een steenstorting van hun bergen. Een paar Italianen trokken hun mes. Dat deed de maat overlopen. De dorpsbe woners schenen alle bezinning verlo ren te hebben. Zij sloegen naar de grond wat zij te pakken konden krij gen, met ernst, als in de bitterste krijg. Het duurde niet lang, of de bezoekers stormden in woeste vlucht de weg naar het gehucht af. Een half dozijn der hunnen lieten zij boven achter, en daarvan lagen er twee roerloos, met gebroken schedel. Een doffe stilte van enige dagen lang volgde op deze vechtpartij. De president ging het dal in en bleef dagen achter een weg. Hij kwam voor de zaak der dorpelingen op bij de regering te Neu- dorf. En hij deed het goed. Wèl kwam er na verloop van een week een com missie van de rechtbank te Neudorf naar Frutnellen gereden en stelde een onderzoek in in „De Os", waarbij het halve dorp moest verschijnen om ge hoord te worden. Maar het bleek een onmogelijkheid te zijn, om onder die menigte een of meer hoofdschuldigen I te vinden; want de boeren hingen aan In een forse maar sportieve wedstrijd heeft Oranje-Wit in Rhenus zijn meer dere moeten erkennen. Het begin was aan beide zijden verkennen, maar spoedig wist Oranje-Wit een veldmeerderheid te krijgen. Men bouwde dan ook verschil lende aanvallen op, maar door prachtig werk van de doelman van Rhenus, kon men niet tot scoren komen. Na de pauze kreeg men fors spel te zien met wisselende kansen. Na een kwartier kreeg de Oranje-Wit doelman, een bal die hij half miste. Van Baaren van Rhe nus zette opnieuw voor en Veldhuizen be nutte die kans (10). Toen kwam Rhenus geducht opzetten en er was van onzeker spel geen sprake meer. Tien minuten la ter ontstond voor het O.W.-doel een ver warde situatie, waaruit Veldhuizen met een kopbal zijn tweede doelpunt maakte. Enkele minuten later schoot de midvoor van Rhenus hard in, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Vijf minuten later wist de uitstekend spelende linksbuiten v. Baaren door te breken en met een onhoudbaar schot de stand op 3—0 te brengen, waarmee tevens het ein de kwam. Zaterdag vond op het Candiaterrein de eerste ontmoeting plaats tussen Sportclub Rhenen en Eemnes van de tweede klas zaterdagmiddagvoetbal. Direct na de aftrap was de voorhoede van SCR in vol offensief, waaruit reeds na een minuut rechtsbuiten Van Dijk scoorde 10. Het spel ging wat heen en weer, beide keepers kregen een moei lijk schot te verwerken, doch daar bleef het bij. Na een kwartier was het de rechtsbinnen van Eemnes, die een schot afvuurde op de doellat. De bal sprong terug en van dichtbij werd doelman Boelhouwer gepasseerd (11). Hiermee ging de rust in. Na de thee kwamen de gasten verschillende malen voor het sportclub-doel, maar de backs Baars en Van Doorn verstonden hun taak. Na twintig minuten kwam er een door braak die door midvoor v. d. Steen op de juiste wijze in een doelpunt werd omgezet. Sportclub leidde opnieuw 2-1. Eemnes zette nu alles op alles en de hevige druk op het SCR-doel leverde dan ook verscheidene corners op. On geveer acht minuten voor het einde ontstond er uit een corner een doel- worsteling en de midvoor kopte de bal hoog en onhoudbaar in het Rhenense doel. Spil Baardman moest zich in deze laatste minuten wegens een blessure laten vervangen door E. Evers. De lin kervleugel van de Sportclub De Haas van Kooten kon ons deze middag niet bekoren. Ondanks de eerste wedstrijd kan SCR op een goede partij terugzien, daar Eemnes een gedegradeerde eerste klasser is. Scheidsrechter De Sluiter leidde goed. Met de 22 gelijke stand kwam het einde. Zaterdag speelt Sportclub Rhenen niet. 3e rij wrede keizer; 4e rij gewas. III. Welk gebruiksvoorwerp van vijf let ters blijft omgekeerd onveranderd? (Vervolg.) De prins kwam met zijn gevolg dicht voorbij de plaats waar de oude vrouw zat. Hij zag hoe ze met het hoofd op een steenklomp lag en hoorde haar klagen en steunen als iemand, die hevige pijn heeft. Een diep medelijden met het oude mens vervulde hem; hij vroeg wat haar scheel de en of hij iets voor haar kon doen. De arglistige vrouw zag de prins smekend aan en hield zich of ze te ziek was om het hoofd op te heffen. In afgebroken zin nen en naar adem snakkend vertelde ze, dat ze voor een boodschap naar de stad wilde gaan, maar onderweg hevig koorts had gekregen en nu lag ze hier machte loos in een onbewoonde streek, zonder iemand die haar helpen wilde. Wat de vrouw voorzien had, gebeurde. Prins Achmed zei medelijdend: „Houd moed, arme vrouw! Wij zullen je helpen. Hier dicht in de buurt is een plaats, waar je de beste verpleging kunt vinden". De oude liet een pijnlijk kreunen horen en hield zich of ze haar uiterste best deed om overeind te komen. Op een wenk van de prins stegen nu twee van de ruiters af en hielpen haar achter op één hunner paarden. De prins stelde zich aan het hoofd van de stoet en deze keerde nu door de ijzeren deur in het feeënpaleis terug. Paribanoe was niet weinig ver baasd, toen zij prins Achmed met dit ge zelschap voor zich zag staan. „Wij hebben deze vrouw in deernis waardige toestand gevonden", zei de prins, ze heeft aanspraak op ons mede- elkaar als klitten, en niemand sprak nu iedereen gevaar liep er bij te zijn; een woord kwaad van een an der. Zo viel dan de schuld op de ge meenschap en die had de president te Neudorf vrijgepleit, door met de ganse macht zijner persoonlijkheid voor haar op te komen. De dienaren van het ge recht dropen dus onverrichterzake weer af, en de aanklacht van de arbei ders had geen verder gevolg. Intussen hadden de Frutnellers hun doel be reikt, geen enkele vreemde kwam meer zonder dringende noodzakelijkheid naar het ongastvrije dorp. Juist toen president Furrer deze vrucht van zijn arbeid begon te pluk ken, beleefde hij in zijn eigen huis een aankomst en een vertrek. Het vertrek was voor eeuwig, de komst was be rekend voor een levenslang bezoek. De vertrekkende was vrouw Furrer. Al vele dagen had de zieke zich met moeite met behulp van een stok voort gesleept. Toen kwam de dokter uit Neudorf, keek haar eens goed aan en schudde het hoofd, ondervroeg haar en bromde wat in zichzelf; daarop stond hij plotseling op en zei: „Ja, wat zal ik je zeggen, vrouw! Eet maar goed, drink goed, en laat het je aan niets ontbre ken. Je hebt het en kunt het, en men kan nooit weten, hoe lang men nog genieten kan, van wat men heeft." „Wil dat zeggen, dat ik al gauw weg moet?" vroeg vrouw Furrer op zo lui de kalme toon, dat de president, die in l de kamer was, haar verwonderd aan keek. De dokter haalde de schouders op. „Nu, het is zeker wel het beste, dat je maar niets uitstelt, wat je nog doen wilt." Toen maakte hij aanstalten om weg te gaan en liet zich de weinige woorden, die hij gezegd had, door de rijke boer met goud betalen, voordat hij weer naar het dal terug ging. Vrouw Furrer begon thans in haar laatste levensdagen goed te maken wat zij sedert lange jaren verzuimd had. In het aangezicht van de dood werd zij plotseling moedig en gelaten. Tot de dag vóór haar overlijden hoorde men haar stokje op de grond tikken in ka mers en gangen, en het klonk alsof zij het vastberadener en luider neerzette dan te voren. Zij bad veel en had totaal afgeleerd om te steunen en te klagen. Dikwijls zat zij boven in de slaapkamer van haar dochter, waar Tobias zijn verblijf hield, een donkerharig verstandig kind, de „verschoppeling", zoals het dienstper soneel hem noemde, omdat hij voor de ogen van de president verborgen werd als voor het „boze oog". Daar vonden Tscharles en zijn vrouw de zieke dik wijls met het kind in de armen, dat zij, als zij zich onbespied waande, grote tederheid bewees. Rosi was haar diep in haar binnenste dankbaar voor deze stille barmhartigheid, en leerde haar moeder, die tot dusver aan haar hart vreemd was gebleven, zo nog in haar laatste levensdagen eren. Na de uitspraak van de dokter zag Furrer zijn vrouw langzaam aan zijn zijde wegkwijnen. De man, die bij alles wat hij dacht en deed iets groots had, huichelde geen smart om de levens gezellin, die hem vroeger weinig meer dan een dienstmaagd, en, sedert haar kwaal zich had geopenbaard, slechts een lastpost was geweest. Maar alle verzachting van haar lijden en alle versterkende middelen, die voor geld te krijgen waren, verschafte hij haar; hij betoonde haar een toewijding, die dubbel opvallend was bij iemand van een hard en ongevoelig karakter, en toen zij voor goed het hoofd neerlegde en midden in de nacht onverwacht stierf, toen vroeg hij niemand hem te helpen, maar deed zelf, wat gedaan moest worden. Haar brekende ogen zeiden hem, dat haar dat goed deed. Maar des morgens, toen hij zijn dochter, Tscharles en het dienstperso neel het overlijden van zijn vrouw had medegedeeld, verliet hij haar doodsbed, dat hij zelf in orde had gemaakt met de brandende kaarsen erom heen, en ging aan zijn drukke arbeid met zulk een kalmte en onverminderde kracht, dat een boze tong in het dorp van hem durfde beweren, dat het verlies van zijn vrouw weinig meer voor hem be tekende, dan of hij een stofje van zijn mouw had geveegd. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1956 | | pagina 4