Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kasteel „PRATTENBURG" wordt geheel verbouwd Straks beter bewoonbaar en meer klassieke stijl VOORSPELLINGEN De Wereld WAAR IS DE VALLEI-RIKS? „HAS" VAN DEN BERG VEERTIG JAAR BIJ P.T.T. IN RHENEN r Twee weken propaganda voor de Veenendaalse B.B. I F. TAK van Week-tot-Week Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 No. 70 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Itenswoude, Scberpenzeel Meer dan een derde van het kasteel verdwijnt Hij is 7,50 waard Q 726606 Praalwagens op Lampegietersavond Zendingsavond ,,'T KINDERGEBED" De R is weer in de maand TAK's LEVERTRAAN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „Heden, verleden en Toekomst!» AGENDA Voor betere uurwerken Redactie cn administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLED ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord rrteer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De meesten van ons kennen kasteel „Prattenburg" eigenlijk alleen maar als een min of meer verlaten groot en statig huis dat door zijn vormen en aanzien onmiddellijk de vraag doet rijzen of het werkelijk een kasteel is. Bij een nadere beschouwing herkent men in dit bijzondere gebouw toch wel de verschillende klassieke vormen. En al doet het dan wat erg jong aan, de twijfel wordt weggenomen als men de verschillende torens, vier in getal, de torentrans, de rijke versiering van stenen leeuwen en andere voorstellingen en het schitterende trotse wapen in de voorgevel van de hoofdtoren ziet. „Pratten burg" is een kasteel, het hart van een uitgestrekt domein van prachtige bossen en heideheuvels. Men voelt ook als het ware dat dit alles toch wel verder terug gaat dan een 50 of 70 jaren, en dan komt men terecht bij de jaartallen naast de grote wapensteen in de voorgevel gebeiteld: 1694-1887. Er werd in de loop van de tyd dan ook al heel wat veranderd en verbouwd aan het oorspronkelijke „Prattenburg" en men proeft hier duidelijk de mengel moes van ideeën der verschillende bouwers. Nu is men opnieuw aan het ver bouwen. Opnieuw is er een bouwmeester die zyn krachten er op beproeft. Maar kennelijk is het een vakman, een architect die in opdracht van jhr. Van Asch van Wück de kwaal van „.Prattenburg" n.l. die van de hiervoor bedoelde twijfelachtige kasteelvormen radicaal te lijf gaat. Er wordt hier niet ge probeerd het kasteel opnieuw aan moderne bouw aan te passen. Integendeel, men kan hier spreken van een duidelijk terug gaan en van een zoeken naar de oorspronkelijke vormen van het „Prattenburg" van eeuwen geleden. Althans wat het buitenaanzicht betreft, want ook de verlatenheid van het kasteel zal verdwynen. Binnenkort komt de familie Van Asch van Wijck uit Den Haag over en zal hier zyn intrek nemen. Het interieur wordt met het oog daarop eveneens ingrijpend veranderd. Men maakt er een geriefelijk en goed bewoonbaar huis van. Hoe ingrijpend en radicaal hier tewerk gegaan wordt blijkt uit het feit dat men geen vierkante meter van het huis, geen vertrek, van de kelder tot de zolder on beroerd laat. Verschillende kamers wor den kleiner gemaakt. De hoge plafonds naar beneden gebracht. Er komt water leiding, elektriciteit en centrale verwar ming. Men bouwt er een fraai trappen huis in en een elektrische twee-persoons- lift met een bereik van de kelder tot de zolder. Het geheel wordt ingericht en af gestemd op het gezin dat hier komt te wonen. i. Ook het kolossale van het gebouw heeft oen niet onaangetast gelaten. Ruim een derde van het kasteel heeft men eenvou dig afgebroken. Het achterhuis heeft men er ter diepte van zeven meter volkomen afgezaagd. Ook de vierde toren op de noordelijke hoek is hierbij gesneuveld, zodat er nu nog drie torens over zijn. De toren welke voorheen ongeveer midden in de westelijke zijgevel zat heeft nu de plaats van de noordelijke hoek gekregen, zoals ook op een van de hierbij afge drukte foto's is te zien. Trouwens het nu verdwenen achterhuis werd eerst aan het einde van de vorige eeuw gebouwd, en ook hierdoor krijgt „Prattenburg" dus weer meer zijn oorspronkelijke vorm te rug. BORDES WORDT VERPLAATST De vrij gekomen ruimte wordt nu ge bruikt voor het bouwen van een royaal terras. Ook aan de westelijke gevel ko men nog terrassen. De tegenwoordige hal wordt verbouwd tot een prachtige kamer op het zuiden. De ingang wordt uiteraard ook verplaatst en komt met een ruim bor des, fraaie met smeedijzer bewerkte eiken deuren en een grote hal in de wes telijke gevel. Voor de westgevel, aan de kant van het nieuwe bordes dus, wordt een groot plein aangelegd. Op dit plein komt men via de toegangsweg welke on geveer vanaf het koetshuis wordt aan gelegd. Men verlaat het plein echter via een weg welke men achter het kasteel om naar de tegenwoordige ingang legt. Het gehele terrein rondom het kasteel wordt wing van „Prattenburg" volgen. Het deed ons goed te kunnen constateren hoezeer hier met vakmanschap en kunstenaarsoog wordt tewerk gegaan. De opzet getuigt in zijn geheel en tot in onderdelen van begrip voor wat er slechts met dit bouw werk te doen stond. Wanneer wij vreemdelingen onze mooie omgeving laten zien en wij komen straks aan de aloude Cuneraweg, dan kunnen wij ook al is er dan geen steen ons eigendom met meer overtuiging en met een (o, zo weinig) bezitterstrots zeg gen: dat is nu het kasteel „Prattenburg". Men is nog druk aan 't bouwen, maar waar wij nu reeds zien dat het hier zeer goed wordt, gaat onze waardering uit naar het architectebureau Van de Haar en Ter Poorten te Amersfoort, de bou wers de heren S. J. Buré en W. Valk, beiden uit Rhenen en de laatste als uit voerder van het aannemersbedrijf Door nebal te Leersum. En dan zeker niet in de laatste plaats naar de opdrachtgever die hen in de gelegenheid stelt hun taak dankbaar aan te grijpen hier iets van waarde te maken, ook voor onze om geving. Van deze kant herkennen wU „Prat tenburg" beter. De voordeur en het bordes zyn reeds verdwenen. In het kozyn direct links naast de voormalige ingang wordt het fraaie wapen-raam. (geheel gevuld met familiewapens) dat zich voorheen in het achterhuis be vond, geplaatst. De VALLEI-RIKS van de vorige week werd uitgegeven by de firma Westera in de Herenstraat te Rhe nen en werd niet gevonden. Hier door is de nieuwe riks, welke het rode nummer Q 726606 draagt, vyf gulden waard geworden. Kykt u dus goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer een ryksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wil- helmina, want dat is de VALLEI- RIKS, waarop u, indien vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van dit blad getoond, direct de vinderspremie, welke 5,be draagt, in contanten krygt uitbetaald Naar ons ter ore kwam is men op en kele plaatsen reeds doende met het plan nen makeh voor of inrichten van praal wagens, groepen e.d. voor de optocht, welke a.s. maandagavond, Lampegieters avond van vier verschillende punten in Veenendaal naar het centrum zullen trek ken. Zoals bekend zullen de mooiste praal wagens en groepen weer kunnen mee dingen naar de wisselbeker en de prijzen beschikbaar gesleld door het gemeente bestuur. Verder verzocht men ons nog mede te delen dat het de bedoeling is dat praal wagens e.d. aansluiten achter het muziek korps dat uit de buurt van waar deze praalwagens afkomstig zijn aansluiten. Een praalwagen uit Zuid sluit b.v. aan bij de stoet welke van het Dr. Slotemaker de Bruïneplein ertrekt. Door geheel Nederland zal twee we ken lang propaganda gemaakt worden voor de B.B. Ook in Veenendaal wordt van 17 september tot 1 oktober propaganda gevQerd. Deze propaganda is helaas nodig daar de blokploeg- sterkte nog maar op 57 staat. Dit is het laagste van de gehele kring U 3, waar Veenendaal toe behoort en dit wil men graag veranderen. Rhenen daarentegen is voor 100% compleet. Dit komt misschien, omdat het aan den lijve gevoeld heeft wat oorlogs geweld betekent, in elk geval heeft Rhenen meer van de oorlog te lijden gehad dan Veenendaal. We weten allemaal wel dat de bu renhulp hier in Veenendaal sterk ge noeg ontwikkeld is, zodat de mensen elkaar in oorlogstijd zullen helpen, maar is het dan niet beter om goed voorbereid te zijn? We weten allemaal dat in oorlogstijd de burgerbevolking het even zwaar te verduren zal krij gen als de militairen. In de tweede wereldoorlog zijn meer burgers om gekomen dan militairen. Zegt u dat misschien iets? Zolang er militairen zijn, zolang zal ook de Bescherming Bevolking een noodzakelijk kwaad blijven. Is er kans op een oorlog? We kun nen niets van te voren zeggen, doch de Suezkanaal kwestie is nog niet van de baan. De ene dag heet het: geen kans op oorlog, de plgende dag hoort men het omgekeerde. We weten het niet en gelukkig maar, doch de slagzin „BETER EEN BB ZONDER OORLOG DAN EEN OORLOG ZONDER BB" gaat te allen tijde op. De propaganda die 14 dagen ge voerd zal worden is velerlei. Aller- De jaarlijkse zendingsavond van de Herv. Evangelisatievereniging „Sola Fide" zal op woensdag 19 september a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan worden gehouden. Mej. prof. Kohlbrugge zal deze keer spreken over de zending in het alge meen en een en ander toelichten met filmstrips. De leiding van de avond is in handen van ds. W. Goedhart terwijl medewerking zal worden verleend door het kerkkoor o.l.v. Gijsbert van Zanten. eerst is er een stand op de VEWIBETO III, waar iedereen ingelicht kan wor den over de Bescherming Bevolking. Een 25-tal etalage-zetstukken zullen in diverse winkels van Veenendaal geëtaleerd worden. Diverse huizen zullen met raambiljetten versierd worden. BB-vlaggen en spandoeken zullen aan de BB herinneren. Ook in de spreekkamers van artsen, tand artsen en kappers zal lectuur ver spreid worden over de BB. In de bio scoop zal een filmpje draaien over de BB. Ook zullen verscheidene huizen bezoek krijgen van BB-ers met het doel om de blokploegen op sterkte te brengen. Dit werk wordt allemaal be langeloos gedaan. Zal men nu weer tevergeefs bij u aankloppen? We ho pen dat deze actie een behoorlijk per centage zal opleveren, zodat we niet meer geheel onderaan zullen staan in de kring U 3. ongeveer een meter omhoog gebracht. Boven de nieuwe ingang hoog in de dakrand wordt een grote en prachtige klok, gevat in beeldhouwwerk en met een middellijn van niet minder dan 80 cm. geplaatst. De verschillende topgevels wel- In de eerste vergadering in het nieuwe seizoen, georganiseerd door de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenendaal van a.s. donderdagavond 20 september zal als spreker optreden de heer J. B. Weijers uit Woerden met als onderwerp ,,'t Kinder gebed". GESLAAGD Voor de V.A.M.-examens slaagden onze plaatsgenoten M. J. de Geer als hulpmonteur en A. Meijer als tweede Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 Voorspellingenheden, verleden en toekomst. Van het omgevallen zout vaatje, dat ruzie voorspelt, tot het ra zend draaiende orakel op de kermis sen, van de middeleeuwse sterrenwiche laar tot de „moderne" psychometrist, van de oude en altijd nieuwe waarzeg sters tot de nog altijd gewilde koffie- De kristalkijker, een der handige spe culanten op de menselyke maar on gezonde nieuwsgierigheid, een der parasieten aan de zelfkant van 's men sen onlesbare dorst naar wéten dikkijksters, van de handlijnkundige zigeunerin tot de mysterieuze kristal kijker, van somnambules tot „slaap sters", het is alles voorspellingen, het is alles bevrediging van de onlesbare dorst naar wéten: heden, verleden, toe komst. De mens is nieuwsgierig, in 't bijzonder naar dat wat hij niet weten kan, misschien zelfs niet weten mag. En dan: wat ligt er in de toekomst verborgen? Wie zal 't zeggen? Tja, er zijn toch mensen, die dat zeggen kun nener zijn er toch die de gave hebben Inderdaad, het zou onjuist zijn te zeggen, dat er geen mensen zijn, die zien". Er zijn bewijzen te over, die de waarheid daarvan staven, maar.... die mensen zijn niet te vinden onder hon, die hun beroep van dat „helderzien" maken, hoewel ook hier weer de uit zondering de regel kan bevestigen. Zo dra iemand, die misschien wel over bijzondere gaven beschikt, die gaven tracht om te zetten in geld, wanneer hij of zij een „salon" gaat inrichten, waar men hem of haar kan „consul teren", dan heeft het bedrog reeds zijn intrede gedaan. Want het is nu een maal absoluut onmogelijk om voort durend, laat ons zeggen „helderziende" prestaties te leveren, om op gezette of op volkomen willekeurige tijden het abnormale te kunnen produceren. Im mers de mensen verlangen sterke staaltjes, zij willen op suggestieve wij ze dingen horen of te zien krijgen. En wanneer daarbij iets waar is, mag dat reeds verbluffend genoeg heten. Doch wanneer bij dit alles slechts één per cent bedrog is, heeft de rest geen waar de meer, zeker niet meer voor de we tenschap. Want hoe zal men in dat ge val, vooral bij oncontroleerbare voor spellingen, bedrog van waarheid schei den? Bedrog„boerenbedrog" zoals men dat te noemen pleegt, dat vindt ge het kan onomwonden verklaard wor den bij 999 van de 1000 waarzegsters, bij al die Madames Sylvia, Cleo X of dubbel-X, en bedrog misschien nog ge raffineerder bij de z.g. fakirs, bij de kristalkijkers, bij Haso Hran, bij Ach- med Bhoranoem nog maar wat fantastische mysterieus klinkende na men! Toch zijn er meer mensen dan men zo maar zou durven aannemen, ook in ons nuchtere Nederland, die zonder meergeloof hechten aan die „clair- voyantes" of „clair-voyants", getuige alleen al de talrijke advertenties in de dagbladen, de reclames op schuttingen en aanplakzuilen, waarin en waarop de toekomstvoorspellers dagelijks hun bij zondere kwaliteiten aanprijzen. De moeilijkheid bij deze dingen is juist „Has" is veertig jaar bij de post in Rhe nen. Hij wordt er niet kwaad om als we hem „Has" noemen. Hij heet volgens de burgerlijke stand Johannes van de Berg, geboren 15 september 1898. Maar hij zegt zelf schrijf maar Has, dan weet iedereen wie er mee bedoeld wordt. De heer Van den Berg, besteller-voor- man bij de PTT, kantoor Rhenen, was nog maar achttien jaar toen hij als hulp besteller in dienst kwam. De toenmalige directeur van het Rhenense kantoor, de heer Oostenrijk, vond hem eerst nog wel een beetje te jong, toen hij daar zo in gezelschap van zijn vader aan het loketje stond om zich te presenteren. Maar hij werd toch aangenomen. De eerste bestelling van Has werd de stad. Hij moest mee met de inmiddels ge- pensionneerde besteller Ab Hoolhorst. Hij vertelde ons dat het die eerste keer al meteen heel aardig ging, maar dat Ab beschikken over bovennatuurlijke eigenschappen, die op supernormale wijze ontwikkelde zintuigen hebben, waardoor zij „in de toekomst kunnen Hoolhorst onderweg tegen hem had ge zegd: „Jochie, ge lópt veul te hèrd!" Later begreep Has maar al te goed wat de geroutineerde Hoolhorst daarmee des tijds had bedoeld. Has liep minder hard, maar schafte zich een meer regelmatige gang aan, zodat hij uiteindelijk toch het zelfde bereikte. li I; Maandag 17 september 11 7.45 uur, vertrek van de drie mu- 1| ziekkorpsen voor stertocht van l| Lampegietersavond. Woensdag 19 september (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, na- |1 jaarsmodoshow N.V. Hein van Schuppen. gf (In geb. Eikenlaan) 8 uur, zen- |f dingsavond, spr. mej. prof. Kohl- f| brugge. y Donderdag 20 september (In geb. Eikenlaan) 8 uur concert O Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. ff Paul Hupperts. (In geb. ,,'t Trefpunt") de heer J. |1 B. Weijers spreekt over ,,'t Kin- dergebed", onder ausp. Ned. Chr. 1| p Vrouwenbond. Vrijdag 21 september 6.30 uur, openstelling Vewibeto III. tl Zaterdag 22 september p II Van 2 tot 10.30 uur, Vewibeto III. (In geb. Eikenlaan) Opvoering to-*|| neelstuk „De Indringster" door j| |1 toneelgroep „Studio" uit Amster- dam onder ausp. Arbeiders Kunst- kring alhier. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maandag li de film „Wien bleibt Wien" en van maandag t.m. donderdag „Ik |f wil mijn xind terug". ^BMlnillllllllllillllllllllllllllllllllllHIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHl.^V ^■■minimum Kasteel „Prattenburg" is thans, gezien op de oosthoek byna onherkenbaar veranderd. Direct valt op dat het ge bouw meer dan een derde kleiner ge worden is. In'juni is men met de wel zeer ingrijpende verbouwing begonnen en het wordt begin volgend jaar eer men hiermede gereed zal zijn. J ke evenmin in het geheel pasten, zijn ook verdwenen. De dakrand krijgt hierdoor ook de strakke lijnen welke men bij deze restauratie zoekt. De stenen leeuwen wel ke op deze topgevels torenden zijn er heelhuids afgekomen en zullen een andere plaats krijgen. Het uaar beneden halen van deze soms op 19 meter hoogte vrij zwevende leeuwen, die 250 kg per stuk wegen, was een levensgevaarlijk karwei, terwijl ook het afbreken van het achter met de dubbelsteens muren aanvankelijk hoofdbrekens heeft gekost. In de te restaureren gedeelten worden uitsluitend de vrij gekomen stenen en het oude hout gebruikt, en wel zo dat men na een jaar al niet meer kan zien dat er een verbouwing heeft plaats gevonden. Een verfraaiing op zichzelf betekenen de nieuwe ramen. Inplaats van de grote hoge ruiten komen er de meer originele ruitjes, welke andermaal deel zullen uit maken van de veel strakkere kasteel- lijnen van het „Prattenburg" van straks. Het is met bijzondere belangstelling, dat wij de wel zeer ingrijpende verbou- GEEN BODE. Toen men op een avond aan de onlangs overleden Duitse toneelschrijver Bertold Brecht vroeg of hij ook een boodschap voor de toe komst van het toneel in deze wereld had, ant woordde de schrijver: „Ik ben geen postbode". TWEELING. De Chi nese actrice Chin Yu (jade van goud) heeft een twee ling ter wereld gebracht en daarmee 3000 gulden ver diend. Zy en haar echtge noot, de acteur David Wil liams, hadden zich tegen tweelingen verzekerd om dat in de familie Chin Yu sinds onheuglijke tyden steeds twee kinderen tege lijk werden geboren. DIEET. In een Franse badplaats reed gedurende augustus elke dag bij een restaurant een grote auto voor om een portie vis soep, een visschotel en wat gebakken zeeslak af te ha len. Deze eetwaar is be stemd voor professor Lai- né, die beweert zijn jeug digheid op zijn tachtigste jaar te danken aan een di eet van zeeproducten ge durende één maand per jaar. ONDER VRIENDEN? Aan de ingang van een kampeerterrein ergens in Frankryk staat te lezen: „In dit kamp komen slechts vrienden samen. Wy allen vormen één grote familie. Ga zelf kennis maken." Onderaan volgt dan nog: „Vergeet niet voorwerpen van waarde aan de kamp leider af te geven." METAMORFOSE. Elke Nina, „is de Franse jongen dag vertrekken uit Sint- geïnteresseerd in vrouwen, Sebastiaan autobussen vol om ze op oudere leeftijd te vrolyke Spaanse meisjes cultiveren zoals de Engels naar de Franse badplaats man zijn rozen. Als de Biarritz. By het instappen vrouw een harp is, die het dragen zy hun volledige geheim van haar melodie Spaanse costuum, by aan- slechts uitlevert aan een komst in Biarritz stappen virtuoos bespeler, dan zijn ze in bikini uit de bussen, de Fransen harpspelers van Deze metamorfose voltrekt superieure klasse", zich in Saint-Jean-de-Luz, de eerste halteplaats waar REPARATIE. Een de wetten van Franco geen Duitse motoracrobaat reed vat meer op hen hebben. tydens zyn nummer te FRANSMAN. „De Saint-Nazaire op een draad Fransen hebben een grote van vyf miiimeter dik op reputatie, aan de ene kant een hoogte van zestig me als lekkerbekken van kik- ter, toen hy een defect aan kerbillen en aan de andere zyn motor kreeg. Hy ver kant als verleiders", schrijft Ioor in tegenstelling de Engelse journaliste Nina met het publiek, dat het Epton in News of the gezamenlyke hart vasthield World. „En vervolgt ze, geen moment zyn tegen- „het weekeind van de woordigheid van geest, liet Fransman wordt aan de zich via een kabel gereed- flirt gewijd. Als een En- schap aanreiken en ver- gelsman terloops opmerkt, richte hoog in de lucht de dat hij een prettig weekeind „odige reparaties. Het kar- gaat doorbrengen, dan be- wej nam vyf en twin tig mi- tekent dit dat hij gaat vis- nuten in beslag. Al die tyd sen of golfspelen. Maar als bewaarde de man feilloos een Fransman zoiets zegt, Zyn evenwicht om daarna dan kan men er verzekerd onverstoord zyn nummer van zijn dat hij alleen maar verder af te werken na denkt aan het prettige ge- tuurlyk onder daverend zeischap van de vrouw met appiaus van het publiek, met wie hij het weekend gaat doorbrengen". „Vanaf de leeftijd van GEBIT. Een 60-jarige zes of zeven jaar", zegt inwoner van Houssaye-en- Redon (Frankrijk) kreeg pijn aan zijn slokdarm en ging naar de dokter. Deze nam een foto en ontdekte dat in de slokdarm van de patiënt een stuk van zijn gebit zat. Er werd opera tief ingegrepen, waarna er complicaties volgden, zodat het slachtoffer overleed. Hij had er niets van ge weten, dat op een dag zijn gebit was afgebroken en dat hij een stuk had inge slikt. Wanneer dat geweest is, kon niet meer worden nagegaan, hij droeg het ge bit al sinds 1914. O MAN. Mevrouw Bone- geat te Valence kan maar niet geloven dat haar 31- jarige typiste Augusta een man is gebleken. Augusta werd ontmas kerd door enkele politie agenten, die haar op een terras zagen ontbijten. Zij deed dat volgens hen op een opmerkelijk mannelijke manier. Meegenomen naar het bureau, bekende Au gusta dat zij inderdaad een man was, maar door haar ouders gedoemd was voor vrouw door te gaan. Zij was blij, dat ze nu verder als man door het leven zal kunnen gaan. Haar ouders, die in een afgelegen dorpje woonden waar dertig jaar geleden nog middeleeuwse toestan den heersten, hadden, toen ook hun zesde kind een jongen werd, in wanhoop besloten het als meisje te laten inschrijven. V. J. van de Berg Want vroeger ging alles te voet, tot aan Prattenburg, de Middelbuurt en de Meent toe. Wie 's ochtends om acht uur op pad ging, mocht zijn handen dichtknijpen, wanneer hij om vijf uur 's avonds terug was. Zo'n lange dag bestellen bracht f 1.50 op. Zondagochtend moest er ook besteld worden. Dan huurde Has een fiets voor een kwartje om tegen twaalf uur bij moe der de vrouw te kunnen zijn. De heer Van den Berg is niet minder dan 21 jaar hulpbesteller gebleven. Hij beleefde de bezuinigings tij d meer dan wie ook. Één maal werd het kantoor Rhe nen bijkantoor van Wagenin- gen en wer den de bestel lingen zelfs te ruggebracht tot één per dag. Men kwam hier cehter al gauw op terug. De jubilaris verdiende dus niet veel en dat was menigmaal aanleiding voor zijn vrouw, die de zorg had over vijf kinde ren, er bij haar man op aan te dringen uit te zien naar een andere werkkring. Has deed er dan ook wel iets bij. Hij was lange tijd aanspreker bij een Rhenense begrafenisonderneming, broodbezorger bij een bakkerijcentrale, agent van een groot Nederlands Dagblad en kellner. Maar zijn hart was altijd bij de PTT. En het is erbij gebleven ook. Veertig jaar lang, op één en dezelfde plaats. Hij werkte onder een directrice en vier di recteuren, namelijk mej. Meerdink, de heren Oostenrijk, Zweep, De Keijzer en de tegenwoordige directeur de heer Huis man. Vanzelfsprekend heeft Has in al die jaren heel wat beleefd. Éénmaal viel hij met post en al in een diepe moddersloot. Hij ging met tas en al kopje onder. Een behulpzame boer in Achterberg hielp hem er uit en zette hem onder een pomp op de deel. Nadat Has was schoonge- pompt zette hij het op een lopen naar huis. Op het postkantoor werden de be smeurde brieven opgedroogd en nadat er op was geschreven: „Besteller in de sloot gevallen", werden ze verzonden! Zaterdag wordt Has 58 jaar. Hij woont sedert drie jaar in Achterberg. Zijn vrouw en hij hadden hun hart aan deze buurtschap verpand en toen ze enkele jaren geleden een aardig huisje konden krijgen, hebben ze het maar meteen ge nomen, opdat hij straks, wanneer hij aan zijn welverdiend pensioen toe is, zijn verdere levensjaren daar kan doorbren gen, temidden van de kippen en het keu. Maar voordat het zover is moet er nog heel wat water door de Rijn gaan. De heer van den Berg is nog flink en hij neemt nog actief deel aan het vereni gingsleven. Hij is een prima toneelspeler en wanneer hij op de planken komt, dan is succes verzekerd. De Rhenenle Toneel Vereniging heeft een prima kracht aan Has. Donderdag 20 september houdt het echtpaar Van den Berg een receptie in hotel Laheij aan het Fred. v. d. Paltshof, van des nam. 4 uur tot 5.30 uur. Onge twijfeld zullen zeer vele Rhenenaren, die al zo vaak hun post door Has bezorgd hebben gekregen, hem de hand komen drukken. De daarop volgende vrijdag is er voor de bevolking van Achterberg ge legenheid om de jubilaris bij hem thuis aan de Zandstraat 5 na 7 uur 's avonds te feliciteren. Has houdt van Achterberg, Achterberg zal zeer zeker tonen, dat die liefde wederkerig is. De „handlynkundige" zigeunerin, on der de toekomst voorspellende waar zegster nog de meest avontuurlyke, romantische, de meest sympathieke, wantde minst serieus genomene. gelegen in het feit, dat enkelen van de veelgeprezen toekomstvoorspellers in derdaad wel over telepatische gaven beschikken, waardoor zij hun „klant" dan ook dingen kunnen zeggen, feiten kunnen noemen, nog voordat de be zoeker een mond heeft opengedaan. Maar telepathie is nog lang geen helderzienAl wat verder door deze helderzienden wordt beweerd is be drog, niets dan het ergste bedrog! Be drog dat de geachte cliëntèle maar al te vaak ongeluk en verdriet brengt, helaas zonder dat deze het ook maar later zelf beseffen Wij hebben een bezoek gebracht aan enkele van de veelgeroemde voorspel lers om uit eigen ervaring daarvan iets te kunnen vertellen. Ons eerste bezoek gold een waar zegster, een van die heel gewone, zon der fantastische naam (dat werkt na melijk niet zo op de verbeeldings kracht, maar geeft de indruk van de gelijkheid), zo maar mevrouw Die en Die. Die mevrouwen-zonder-naam vin den de meeste aftrek. Haar faam gaat dikwijls van mond tot mond, (Zie verder pagina 2.) HOENDERLO. De ANWB-nazomerwan- deling op de Hoge Veluwe te houden op 15 en 16 september zal dit maal voeren door de bossen van de Hoge Veluwe. De Bond heeft twee fraaie routes uitgestip peld, een van 18 en een van 12 km. De vertrekpost en tevens het eindpunt van de route is gevestigd in café „Rust een weinig" te Hoenderlo. EDE. De secretaris van Oud-Ede mocht dezer dagen van de heer M. Joosten die de boerderij „De Hanepol" aan de Kade te Gelders Veenendaal bewoont een bui tengewoon fraai bewerkte stenen hamer bijl ontvangen. Deze aanwinst, stammend uit de Nieuwe Steentijd, het Neolithicum, zal worden ondergebracht in de verza meling van Oud-Ede in het museum boerderijtje aan de Driehoek. WIJZEWOORDEN VAN HART TOT HART Wat niet uit het hart komt, gaat niet tot het hart. (Musset)

De Vallei | 1956 | | pagina 1