L. H E IJ Jac. van Schuppen 0 Levensstrijd %»AArfTst( *>5* „Veenendaal" krijgt het moeilijk in derby tegen „Ede" staat wel vast ADIO B ALLEGOIJEH RUIME MANTELS EN WIJDE ROKKEN IN PARIJSE WINTERMODE Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN f Ze zijn zó verliefd**** RDTERDDN De terugkeer rl van 4^0 ARAM V EWI BET O III Bril ienshow IHllS HIëT 3 Derby Matjan-GVVV Moeilijke wedstrijd voor DOVO fV oorspellingen' Voorlichting van „Veilig Verkeer" Zondagsdienst Doktoren Anjeractie in gemeente Rhenen een succes U moet maar eens zien, hoe al die huisvrouwen naar onze prachtige vi trage kijken Als ze daar niet „weg" van zijn, dan is mijn naam niet Jac. van Schuppen! Maar ze hebben gelijkonze sortering is weer buitengewoon mooi en juist zo met de najaars-schoonmaak moeten wij steeds weer bijkopen, zoveel gaat er elke dag de deur uit. Ja, natuurlijk blijven onze met zorg uit gezochte overgordijnstoffen niet achter! Wat is nu gezelliger dan op die lange winteravonden tegen die mooie warme kleuren van onze moderne gordijnen aan te kijken? Wilt U een voorproefje? FEUILLETON Een mens ken z'n eige toch ook wel oover alles en nog wat druk gaan maake. Zoo sting Woensdag weer een ingezonde stuk in de krant oover een stukkie wat al eerder in de krant gestaan had. Nou schijnt et teegeswoordig moode te zijn om ingezonde stukkies te schrijve; het weemelt dervan. D'r zijn mense, die zich niet lekker voele als ze niet eens effen- tjes door middel van hun pen in de krant hunlieder gal hebbe kenne uittuffe. Dat ingezonde stuk waar ik et oover hebbe wou sloeg op dat onze jeugd ver- stooke zou blijve van lesse in 't gebruik van een spoorboekje, 't Was voor mijn een heele geruststelling te leeze, dat dat niet waar is, want dat onze aanstaande huisvrouwe met de spoorboeke net zoo vertrouwd zijn als met de kookboeke. Nou weet ik voor mijn niet zo zeeker of dat moet beteekene, dat ze erg op de hoogte zijn met et gebruik van 't spoor- boekie, want als je nou weet, dat een heeleboel Veensche vrouwgies alleen maar goed zijn in het klaar maake van boere- kool, boontjes uit 't vat en heete bliksem, dan zou ik wat dat betreft daar niet erg op vertrouwe om een reis te gaan maake, die voor mijn nagekeeke is door een Veensche vrouw, Driek netuurlik uitge zonderd. Maar ik geloof d'r niks van, dat ze 't zoo hard noodig hebbe om tuis te zijn in 't spoorboekie, want de feite wijze anders uit. Ze gaan naamelik haast nooit op reis met de trein, maar met de busse des te meer. En de dienstregeling daarvan ken ne ze op een prikkie, ho,e ze 't weete, weet ik niet, maar reize doen ze, vraag dat maar aan de rooi je en groene bus- sjoofeurs. Gelukkig voor ons, koome ze ook altijd weer trug naar 't Veen, want wat zouwe wij manne, moete beginne zonder onze Veensche vrouwgies? Wat zou ik m'n boerekool misse! 'k Geloof, dat ik net als die mol zou doen bij die mense op de Autoweg, 'k Liet m'n eige bij een goed adres rustig opscheppe en als versteekeling in de bloembak stoppe. Je zult maar zoo'n kans krijge. Als ik die mol was geweest was ik rustig blijve zitte waar ik zat en als 't niet anders gekund had was ik de weg naar de proviesie-kast ingeslaage, maar in de boekekast was ik nooit gekroope, dat weet i^- wel zeeker. Hebbe jelui ook geleeze, dat ze volgend jaar een kunstmaan gaan loslaate? Alsof we aan de gewoone maan nog niet ge noegt hebbe. Enfijn mense die van de maaneschijn houwe zulle et in ieder ge val wel fijn vinde. Maar als de echte Mars, ik bedoel niet die dinge, die je ken opeete, van de kunstmaan schrikt zijn v/e nog verdei van huis, want dan zien we in 1957 heelemaal geen zon meer en dan hoeve we de kachel niet eens meer te laate uitgaan, en kenne we zelf beeter uitgaan. Wij in 't Veen houwe ons voorlopig maar bij een „ster"-tocht op Lammeliet- jesavond, want sterre hebbe we zat. En as de saliemelk eenmaal op taafel staat dan is alle narigheid vergeete. De ouwe Jan Middlhoven viert em deeze keer al voor^de 99ste maal en nog met eeve veel plezier als de eerste keer, wed ik. Nou moet ik ophouwe, ik zou met Driek de schuur nog es effies nazoeke of daar nog een leege gebakkist staat van de banketbakkerij die een hoop van die dinge kwijt is. W. Blauwkous ONDERLINGE COMPETITIE VEENENDAALSE SCHAAKCLUB Na een rustperiode van drie maan den heeft de Veenendaalse Schaakclub een aanvang gemaakt met de onder linge competitie. Bij de eerste opkomst bleek duidelijk de groei van deze club door het grote aantal onbekende scha kers, dat in de loop van de laatste maanden als lid is toegetreden. Als dit zo voortgaat zal het bestuur van de vereniging naar een grotere zaal moe ten uitkijken daar bij voltallige op komst de zaal veel te klein is gewor den. Voor de eerste ronde van de onderlinge competitie werden de na volgende partijen gespeeld P. J. v. d. Wolf J. N. Elenbaas afgebr. D. Willemsen J. Schoeman V2V2 JJ. H. Schell P. R. Brouwer 01 C. ter Hogt S. P. J. Maas 10 J. Diepeveen H. A. v. d. Veer 10 J. P. v. d. Bosch L. Ebskamp afgebr. O. v. Essen D. J. v. Manen II VaV2 G. R. Kets W. v. Dam 1—0 J. M. Moerdijk M. de Kleuver afgebr. H. E. Breman M. Vink 01 H. v. Burken W. Vaartjes 10 J. C. Griffioen D. de Man 10 D. J. v. Manen I T. Schuurmans 10 Zo is dan onder byzonder gunstige weersomstandigheden de competitie, zowel voor zaterdagmiddagclubs als voor de op zondag spelende clubs, aan gevangen en zijn de programma's af gewerkt. Of de weersomstandigheden dit week-end weer zo goed zullen zyn, dient te worden afgewacht, alhoewel De Bilt weer geen gunstige geluiden laat horen. De uitslagen zyn over het algemeen genomen uitgekomen naar onze verwachtingen, naar de maatstaf van het vorige seizoen genomen. We kunnen uit een en ander opma ken, dat de sterkte van de clubs bij vorig jaar vergeleken niet zo bijster veel veranderd is. Voor het a.s. week-end zijn er weer enkele bijzonder interessante wedstry- den. „Veenendaal" start in het nieuwe sei zoen met een thuiswedstrijd tegen het na burige „Ede", zodat we hier wel weer van een derby kunnen spreken. Het heeft in het verleden bij de wedstrijden van deze clubs nooit aan spanning ontbroken. Een voorspelling is heel moeilijk te geven. Hoe zullen beide clubs het na de lange winterperiode doen? Dat is voor ieder nog een vraagteken. Veenendaal is op pa pier zwakker dan vorig jaar, daar het deze competitie twee van de beste spelers moet missen, nl. doelman Cornelissen en midvoor G. van de Weerdhof, die over gegaan is naar de beroepssport. Tevens vragen wij ons af, hoe men het zo be langrijke achterhoede-vraagstuk zal op lossen. We zullen er maar het beste van hopen, maar eerlijk gezegd menen wij, dat Ede dit keer wel eens met de buit kan gaan slepen. Rhenus speelt op Candia tegen De Kie viten uit Voorthuizen, de ploeg die Rens- woude vorige week een gelijk spal af dwong. We menen wel, dat de voetballers uit Rhenen op eigen terrein hier de volle winst kunnen behalen. „Renswoude ontmoet in eigen huis de debutant „Hoogland". Vorige week kwa men de Hooglanders met een 52 over winning op Amerongen verrassend goed voor de dag. De vraag is nu maar: zijn de kampioenen van vorig jaar zo ver zwakt of was het de kracht van de Hoog landers. Tevens komt Renswoude nog steeds met een verzwakt elftal in het veld. Op eigen terrein hebben de rood- witten echter nog maar weinig wedstrij den verloren, zodat we hen na het gelijke spel van vorige week nu wel een over winning toedenken. Voor „Eist" staat de moeilijke thuis wedstrijd tegen „Scherpenzeel" op het programma. De Scherpenzelers hebben nog niet gespeeld, zodat men van de kracht van het elftal nog helemaal niets kan zeggen. Toch geloven we, dat de Elstenaren met een draw tevreden zullen zijn. RKVUV speelt ook al op eigen terrein en wel tegen Hooglanderveen. Na de goe de start van vorige week zullen de man nen van de Nieuweweg wel proberen bo ven aan de lijst te komen. De volle winst moet hier wel mogelijk zijn. Het is ech ter altijd uitkijken geblazen, want een bal kan soms raar rollen. Ook voor de ZMC staan enkele bijzon der interessante wedstrijden op het pro gramma. Zo zien we o.a. weer een Vee nendaalse derby en een zeer moeilijke wedstrijd voor DOVO. Het programma ziet er als volgt uit: DOVO gaat op bezoek bij WHC in We- zep. In eigen huis is WHC altijd een zeer gevaarlijke tegenstander geweest en dit zal ook nu wel weer het geval zijn. We geloven wel, dat de rood-witte voorhoede het zal klaren, maar heeft ook de verde diging zijn vorm terug? Het zal voorna melijk van dit deel van de ploeg afhangen of het winst of verlies zal worden. We rekenen na het goede begin op beide puntjes. VRC speelt op eigen terrein tegen DTS '35 uit Ede. Ook hier kan men dus min of meer van een derby spreken. De clubs zijn in ieder geval geen vreemden voor elkaar dus kan men op een goede wed strijd rekenen. Een overwinning voor VRC zal niet zo heel gemakkelijk zijn te behalen. De Veenendaalse derby Matjan-GVVV zal waarschijnlijk wel heel wat verhitte gemoederen langs de lijn te zien geven. Beide clubs hebben al vaker tegen elkaar in het veld gestaan en deden dan maar heel weinig voor elkaar onder. Wat het nu gaat worden weten we niet. We hou den ons echter aan de voorzichtige kant en houden het op een verdeling der punten. Triangelboys krijgt het zwakke DEV op bezoek. In een uitwedstrijd behaalde Matjan op deze ploeg vorige week een 71 overwinning. Ondanks de nederlaag van vorige week geloven we dat Trian gelboys beide punten, wel in Veenendaal zal houden. Kulan gaat op bezoek bij DVSA. Geen gemakkelijke opgave voor de Veenenda- lers, maar toch zal er wel winst inzitten. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: DEV 2 Veenendaal 3; Sea- strum 2 Rhenus 2; Oranje-Wit 2 Veenendaal 4; SDVB 2 Musketiers 2; VRC 3 Triangelboys 2; GVVV 2 Matjan 2. UITSLAG WEDVLUCHT „DE SNELPOST" De uitslag van de wedvlucht van Vil voorde voor de postduivenvereniging „De Snelpost" uit Veenendaal was als volgt: W. A. Eimers 1, 2, 4, 19; Bosch van Hunnik 3, 16, 17, 25; O. Verwoert 5, 15, 26; G. de Geit 6, 7, 9, 20, 21; J. v. 't Veen 8; C. v. Asselt 10, 11; C. v. Ginkel en zoon 12, 13, 22; Donkelaar 14; J. v. Nieuwame- rongen 18, 23; H. Ulrich 24. Deze prachtige KOUSEN zijn in aile soorten en maten steeds voorradig bij: Hoofdstr. 45 Tel. 21 65 Veenendaal (Vervolg van pagina 1.) faam gaat dikwijls van mond tot mond, haar adres wordt op - smoezelige brief jes geschreven om toch vooral andere belangstellenden te kunnen helpen: „da's een goeie, daar moet je eens naar toe gaan". U wordt ontvangen in een gewone kamer zonder huiveringwekkende or namenten, zonder zwarte kat, die tot de legende blijkt te behoren, en al naar ge ongetrouwd of getrouwd zijt, trekt ge uit een spel zeven of negen kaarten. Wij willen 't nu eens niet hebben over Graetz Comedia NU f 325.- contant of in overleg. Vraagt U ons eens nadere inlichtingen. U ZULT ERG VEEL PLEZIER BE LEVEN VAN DEZE MODERNE RADIO VAN RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 GESLAAGD Bij het te Delft gehouden analistep- examen slaagde voor het tweede gedeelte de heer H. A. Budding, Prins Bernhard- laan 122 te Veenendaal. De komende winter wordt ons een beetje ruimte in de kleren gegund door de Parijse couturiers, die de vorige maand hun collecties getoond hebben. Zoals gebruikelijk hebben wij eerst een maandje moeten wachten, voor de fo to's van de nieuwe modellen gepubliceerd mochten wor den, maar nu is het dan toch den, maar nu is het toch zo ver. Een „voller" silhouet was de algemene indruk, en dat blijkt wel duidelijk uit de rui mere mantels, de wijdere rok ken, de blousende ruggen, de wijde capes in de meest ver schillende lengten, soms als enorme kragen, dan weer even lang als de er onder gedragen japon, 't Jeugdig mantelpak op de foto is van Carven, die met de wijde, geplooide rok hele maal aansluit bij de ruime rokken van Dior. Dit pak is gemaakt van een grote wol len ruit van Gérondeau, rood en bronsgroen. Aan het ver loop van de ruit in de rok kunt u zien, hoe daar lange coupenaden in lopen, waar door de ruimte om de heupen toch nog beduidend minder zal zijn dan bij de zoom. Even nog een paar woorden over de rokken van Dior, die hij „a la hollandaise" heeft genoemd. Ze zijn in de taille aangerimpeld of voorzien van niet-ingestreken plooien, ge vangen onder een ceintuur, en vallen vrij ruim om de heupen. Het geheel heeft in derdaad wel iets van een Vo- lendamse rok weg. r' Zó mag u uw zoontje meenemen op de bromfiets. Een goed zitje met voldoende steun voor rug, handen en voeten is vereist. Zorg dat aan deze voorwaarden wordt voldaan, want het aantal gevallen waarin kinderen met hun voetjes tussen de spaken kwamen, is legio. Dan moet u er nog aan denken, dat op een bromfiets maar één kind meegenomen mag worden. die waarzegsters, bij wie men even in een andere kamer moet wachten en waar iemand voor u is, die vertelt, dat mevrouw Die en Die toch zo begaafd is, die u ervaringen met vroegere voor spellingen meedeelt en u dan zo on gemerkt uithoort en het argeloos ver telde even later aan de clair-voyante overbrieft, die het u op haar beurt dan eenvoudig terugvertelt. Wij waren bij een waarzegster, die „eerlijk" werkte en inderdaad dingen zei, die een toch al bijgelovige of graaggelovige bezoeker of bezoekster zouden kunnen overbluf fen. Zelfs wij werden even aan het wankelen gebracht door enkele zoge naamde „feiten" Bij nader inzien kon den zij echter alle teruggebracht wor den tot de routine van de „uitkruister". Immers, zij kent de suggestieve kneepjes van het vak, zij kent de zwak ke zijden van de mensen, zij speculeert op hun bijgelovige nieuwsgierigheid en zij blijft, al lijkt het soms anders, toch altijd vaag. Vraag eens feiten, feiten uit het ver leden, ge krijgt vage antwoorden, vraag naar feiten uit het heden en de kaart ligt ongunstig, vraag dan echter naar de toekomst en u krijgt „brieven over 't water", „bezoekers over een lange weg", „uw huis ligt gedraaid", u ont moet een weduwe of weduwnaar of iemand die „scherp draagt", unu ja, in de toekomst kunt u zoveel krij gen als de kaartlegster er zin in heeft en als u het maar geloven wilt. V/ij spraken hierboven reeds van 999 per mille bedrog; de mensen, wij mogen wel zeggen de talloze mensen die nog altijd stellig in kaartlegsters geloven, treffen vanzelfsprekend juist steeds die overblijvende één per mille, bij wie géén bedrog is en bij wie al zoveel is uitgekomen. Voorspellingen.... heden, verleden en toekomst. Boerenbedrog! Velen rich ten hun leven in naam de lijnen, die de waarzegster heeft uitgestippeld. Uw verloving zal uitraken: het meisje maakt haar verloving af.... u zult over een groot water gaan; de jonge man.... Ach, waarom voorbeelden te geven, wij kennen die voorbeelden toch allen. En tochu niet, lezer en wij niet, maar anderen zullen naar de voor spellers blijven gaan, naar de kaart leggers, waarzegsters en kristalkijkers. Het bijgeloof zal wel onuitroeibaar blijven. Wij weten, dat wij de grote schare toekomstnieuwsgierigen, de on gezonde en ziekelijke nieuwsgierigen niet genezen hebben van hun waan dat zij de speculatie op hun lichtgelovig heid zullen blijven zoeken. En zij die daarop parasiteren, de voorspellers, de handige speculanten, die leven aan de zelfkant van het menselijk verlangen naar wéten, zullen er nog lang profijt van trekkenC. D. VEENENDAAL Geboren: Willemijntje, d. v. G. J. Beze- mer en H. P. Swagers; Arnoldus Wilhelm z. v. W. Siben en H. M. Dorestijn; Anne- marie, d. v. G. J. Bos en D. Bolderman; Gerrit Frans, z v. G. G. van Manen en J. v. Asselt; Evert Hendrik, z. v. J. van Beek en H. van Haren; Rut, z. v. C. H. de Kleuver en H. v. d. Brink; Johanna Antonia, d. v. G. Tollenaar en O. Koudijs; Anthonie, z. v. G. Koudijs en N. Valken burg; Rudy, z. v. J. W. C. C. Willemse en N. Knoef; Geurtje, d. v. W. Hardeveld en H. C. Slotboom; Teunis, z. v. W. van Hardeveld en H. C. Slotboom; Willem Marinus, z. v. J. E. C. Lodder en W. M. Drost; Alex Reinald Antonie, z. v. J. van den Ham en J. Kroesbergen; Janny, d. v. H. J. Hazelhorst en A. Faken. Ondertrouwd: M. Breman en V. Kik kert; M. v. Beek en W. van 't Veld; H. van Guilik en J. Sukkel; H. S. Klomp en B. Jansen; A. van Hal en R. Drost. Getrouwd: S. Diepeveen en J. M. de Kievid. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Barend, z. v. B. v. Leeuwen on A. N. Koese; Hendrik S., z. v. J. H. Nap en W. R. Simonsz; Christiaan, z. v. C. van Dee en G. van de Weerd; Aartje, d. v. H. J.Geijtenbeek en A. Top; Jan, F., z. v. A. Kloot en G. van Harn. Overleden: Willemina Helena Anthonia Klaassen, 44 j., geh. m. R. M. A. Quint. RHENEN Geboren: Reijertje, d. v. T. v. Omme ren en W. C. Wijkniet; Anna Christina, d. v. R. van Burken en N. M. Barten. Ondertrouwd: Jan Vrugt en Maria So phia de Groot. Getrouwd: Steven Drost en Jenneke van Iingen; Wouter Baars en Aaltje van Baaren. Overleden: Jeannette Gerdina le Cava lier, 69 j., wed. v. H. Schut; Albert Chris tian Ring, 48 j., geh. m. J. S. Bos. RENSWOUDE Geboren: Adriana Tineke, d. v. C. van Dijk en H. Lieftink; Jannetje, d. v. T. J. N. Raven en R. van Kooten; Hendrina, d. v. H. Overeem en E. van Harten; Jacob Marinus, z. v. M. van Ravenhorst en M. Veldhuisen. Getrouwd: Evert Jan van de Beek en Gijsbertha van de Vliert. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Wis- gerhof, 5 uur ds. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. Koele van Nijkerk, 5 uur ds. Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey. Dijk- straat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. C. M. van Endt van Utrecht. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Overduin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8 uur bev. kand. C. J. Smelik door ds. J. Smelik van Gronin gen, 2.30 uur ds. C. J. Smelik (intrede). Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot Bond 10.30 uur dr. Golterman van Amsterdam. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur kand. Brons. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, dins- dag 7.30 uur ds. Mallan. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Hieligingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Kooreman, 6 uur ds. Knier van Doorn. Ger. Kerk (geb. „Irene") ds. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. Dor- restein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, dinsdag 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 en 5 uur ds. Lans van Putten. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Liefting van Voorthuizen, 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Ver maas van Veenendaal, 6 uur ds. Hiensch van Arnhem. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Blaak van Geldermalsen. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. J. van Noort, 2.30 uur ds. J. de Jager (bed. H. Doop). Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 7 uur dhr. Kamp van Utrecht. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. C. P. Engel, J. G. Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, tel. 315. FLST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker, van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van de Scheur van Lunteren, telefoon 08388-460. De promotor van de anjerinzameling in Rhenen, onze verslaggever J. Bovenschen, heeft ons de resultaten bekend gemaakt van de actie in de afgelopen maanden. Niet alleen de bevolking van Rhenen, maar ook de scholieren hebben daarin een belangrijk aandeel gehad. De totale opbrengst beliep f 475,18, welk cijfer gun stig afsteekt ten opzichte van de opbreng sten uit de acht jaren die achter ons lig gen. Ondanks de landelijke loterij-actie van het anjerfonds, is er dus nog flink geofferd. Er werden bijna 1200 fotokaarten ver kocht. Hiervan nam de exploitante van de Panoramamolen, mej. Loes van Essen, er 650 voor haar rekening met een op brengst van f 174,25. De schoolkinderen verkochten samen bijna kaarten met een bedrag van f 114,30. In Ouwehands Die renpark werden 55 kaarten verkocht. De inzameling in Eist leverde f 58,42 op, in Achterberg f 17,50. U bent de gehele dag van harte welkom bij GORTSTRAAT 39 TEL. 2321 tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen meett gevoelig* maag verdragen! GESLAAGD Voor het V.A.M.-examen hulpmonteur slaagden onze plaatsgenoten C. Diepeveen, R. J. H. F. van Doorn, W. A. Hasselaar, C. Boone en E. Aartse. Voor het examen tweede monteur: M. C. G. Schreuders en M. Jansen. Zij kre gen hun opleiding op de Technische School te Wageningen. A x LV* JfV "m (13) De volgende dag trokken Aram en Jaspo verder naar het oosten, daar volgens de geruchten de indringers in die richting verdwenen waren. Jaspo had er op gestaan, Aram te vergezellen. „Ik kan wel geen zwaard hanteren," merkte hij op, „maar als ik deze vlegel zwaai, begint er geen Bar- badoor iets tegen ons, al heeft hij ook drie zwaar den! Ook mijn familie is weg, mijn land is ver nield, dus het enige wat mij overblijft is die kna pen een lesje geven. En aangezien gij dat ook van plan zijt, kunnen we beter bij elkaar blijven. Aram, die blij was wat gezelschap te hebben, had het aan bod van de kleine man dankbaar aanvaard. Van de landbouwers in de streek, waar ze door trokken, hoorden ze, dat er verder naar het oosten een grote veldslag geleverd werd tussen de troepen van de Hertog van Pomplina en de Barbadoren. Dit be richt scheen Aram nieuwe moed te geven. Wat la ter op de dag werd het bevestigd door een troepje reizende kooplieden. „Hopelijk slaagt hij er in de indringers te vernietigen," zeiden zij, „doch de hertog is reeds een bejaard man en zijn leger is niet groot!" Tegen de avond sloegen de twee vrien den hun leger op aan de rand van een bos. „Wij moeten morgen zo vroeg mogelijk vertrekken," be sliste Aram, toen zij zich warmden bij het vuur, dat Jaspo in een ongelooflijk korte tijd had aan gelegd. „Wij moeten ons zo gauw mogelijk bij het leger van de hertog voegen! Als wij tenminste nog op tijd komen," zei hij somber. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (28.) Nog lag het lijk van vrouw Furrer in een der slaapkamers op de baar met al de praal die de rijke boerin toekwam, toen de kleine leegte, die haar dood had veroorzaakt, reeds werd aangevuld. Rosi schonk Tscharles een zoon. Toen de eerste kreet van het kind boven in de slaapkamer klonk, stond Tscharles bij de deur en veegde zich met zijn harde werkhanden de tranen uit de ogen van aandoening. Voor het eerst kwam er een gevoel van trots in hem op, dat hij de schoonzoon van de boer van de Hochfluh-hoeve was, en het bewustzijn, dat het zijn kind was, dat zich daar binnen liet horen, maakte hem duizelig van geluk. Er was nog iemand, die de stem van de jonggeborene hoorde; president Furrer zat in zijn kamer te werken, en toen Broni Hofer hem het nieuws kwam vertellen, gaf hij door een zwijgend knikje te verstaan, dat hij het gehoord had. Maar toen de deur weer achter de boodschapster gesloten was, overviel hem een gevoel van on rust. Het was toch zijn erfgenaam die daar geboren was! Reeds de volgende morgen, juist nog voordat de dragers kwamen om het lijk van vrouw Furrer in ontvangst te nemen, bracht de president zijn doch ter een bezoek. Hij kwam zo onver wacht bij de kraamvrouw, dat zij niet eens tijd had, om Tobias te verbergen, die midden in de kamer op een voet bankje zat, en vrolijk babbelend met blokjes speelde. Op een wenk van de jonge vrouw wierp Broni haar schort over het kind en droeg het in de aan grenzende kamer. De boer fronste het voorhoofd, toen zijn oog op Tobias viel, maar dadelijk daarop keek hij strak, alsof hij iets zocht, door het venster. Hij weerhield de boze woorden, die hem op de tong kwamen. Toen nu Bro ni de jongen weggebracht had, trad hij heel vriendelijk op Rosi's legerstede toe en praatte met haar, als in de wei nige goede uren van het verleden, toen hij nog tijd had gevonden om behagen te scheppen in zijn opgroeiend kind. Na een poosje boog hij zich, als toe vallig, maar in stilte door een mach tig gevoel gedreven, over het hoofd van de jonggeborene, en keek er lang naar. „Hoe moet hij heten?" vroeg hij Rosi. „Wij wilden hem uw naam geven," antwoordde zij, terwijl zij hem schuw aanzag. Een zachte glimlach scheen over zijn gezicht te glijden. Toen zei hij: „Zorg goed voor jezelf en voor de jongen," en verliet het vertrek. Toen hij een paar dagen later ten tweeden male naar de kleine Felix kwam kijken en Rosi daarover alleen al niet van haar verbazing kon be komen, deed hij eigenhandig het kind een goud kettinkje met een amulet om de hals. Alsof hij daarmee alles had uitgeput wat zijn natuur aan bewijzen van ge negenheid te geven had, liet hij zich daarna niet meer in de bovenkamer zien en vergenoegde zich er mee, onder het middagmaal vaak op droge toon aan Tscharles te vragen: „Gaat het nog goed met het kind?" Deze werd dan telkens bloedrood, het was hem, alsof hij iets onrechtmatigs deed, als hij de boer anwtoordde: „Ja, het groeit goed en is gezond," en geen woord zei van het andere kind, dat ger hoe meer van de vreemden terug te trekken, die sedert de aanleg van het spoor als een staand leger in het land waren. Zelfs het verkeer met het dal nam af, de stijfkoppen onder de Zeven Spitsen wilden eens tonen, dat zij in hun omgeving niemand anders nodig hadden. De president deed bo vendien alles om zijn dorp de roem van welvarend te zijn te doen behou den; men vertelde, dat hij tot twee- C zijn vrouw even na aan het hart lag en dat hem zelf ook even lief was als zijn eigen vlees en bloed. De president ging in deze tijd meer dan ooit op in de zorg voor zijn bezit tingen en zijn dorp. De inwoners van Frutnellen begonnen zich onder zijn leiding en die van de pastoor hoe lan- maal toe diep in zijn zak had getast, om de arme kleine boertjes te redden van een drukkende schuldenlast en van dreigende ondergang. Zijn geld kwam onder alle dorpelingen, hij was in Frutnellen de enige, alvermogende geldschieter, en juist, omdat er in het dorp weinigen waren, die geen ver plichting aan hem hadden, als hun schuldeiser, nam zijn invloed zó toe, dat zij hem in het land de landvoogd noemden. In deze tijd was er in Frutnellen één afvallige, een, die tot de uitgestoten vreemdelingen overliep en zijn ge zonde armen, die in het dorp werk genoeg hadden kunnen vinden, in dienst van de „spoorwegkerels" stelde. Dat was Lieni Nager. De gemeentesecretaris was al lang hersteld en had zijn betrekking weer op zich genomen, zodat Lieni bij de president niets meer te maken had. Toen hij met het bericht van zijn ont slag bij zijn vader aankwam, kleurden diens magere wangen zich donkerrood. Hij zette zich op zijn stoel bij het ven ster en staarde lang sprakeloos naar buiten. De volgende morgen ging Columban op weg om een dienst voor zijn zoon te zoeken. Hij vond Jost Göhrig thuis en Kaspar Meyer op straat, en beiden waren geneigd om Lieni in huis en in dienst te nemen. Maar toen de school meester Lieni diezelfde avond voor de keus stelde, bij welke hij zich verhuren wilde, trok deze een zuur gezicht, schoof op zijn stoel heen en weer en verklaarde eindelijk koppig en hard nekkig dat de ene dienst zomin als de andere naar zijn zin was, en dat hij zelf wel werk zou zoeken. En toen hij merkte, dat zijn vader aanstalten maakte om hem te overreden, liep hij weg, zoals hij van toen af altijd deed, als de oude man hem ernstig wilde vermanen. Toen kwam er voor Columban een tijd van bittere zorg over zijn enig kind; Lieni wilde maar niet het huis uit. Hij deed, wat er in hun kleine huishouding te doen viel, verhuurde zich ook wel eens bij de dag, maar een fatsoenlijke en vaste betrekking kon hem niet bekoren. Dan kwam er ook een tijd, dat de postherberg hem vaak zag, en dat men van de „mooie Lieni" allerlei lelijke dingen mompelde, waar van gelukkig de eenzame schoolmees ter niet veel ter ore kwam. Toen deze nu echter zijn jongen niet met rust liet, maar hem dagelijks en waar hij hem maar te pakken kon krijgen en vast kon houden, op het gemoed werk te, ging Lieni op zekere dag vroeg naar het gehucht en strompelde eerst 's avonds laat met een zwaar hoofd en wankelende benen naar de Strahlegg- hut en naar zijn kamer terug. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2