Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse VEWIBET0 3 evenement voor wijde omgeving Snelste Veenendaler Grote interessante winkel- beurs met tal van noviteiten Wat Lezers Schrijven Wat heeft de VeWiBeTo te bieden? BRILLEN MULDER Wist l/.... Ieder uur een geldprijs Bevestiging en intrede ds. C. J. S me lik ENORME DRUKTE OP VEENENDAALS LAMPEGIETERSAVOND Matjan - G.V.V.V. 5-4 ELST 30e jaargang WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 No. 71 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA In België verongelukt Meisje uit Ederveen brak been in Hoofdstraat Groot kerkcoiicert Bekende solisten komen naar Veenendaal SERGEANT-VLIEGER VAN ESSEN: Russies leren Stertoclit geen onverdeeld succes Grote prijsverlaging De prijswinnaars ODE AAN „HAS" v. Begroting in raads vergadering MARKTBERICHTEN Weer twee ontvluchtingen en een verdwenen bromfiets ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Na het gereedkomen van de geweldige tentoonstellingshallen (oppervlakte 3675 m2) zijn de deelnemers van de Veenendaalse Vewibeto 3 dezer dagen begonnen met het inrichten van de stands. Was de verwachting rond deze derde beurs van na de oorlog reeds hoog gespannen, nu de stands zich beginnen af te tekenen blijkt dat deze nu al wordt overtroffen voor wat betreft de opzet hiervan. Zonder uitzondering blijkt men kosten nog moeite te hebben ge spaard om eens extra goed voor de dag te komen. Behalve dat de stands veelal beduidend groter zijn, is er ook weer veel meer zorg besteed aan de verfraaiing. Naast de grote activiteit, de spanning van de wedloop met de tijd, en de sfeer van verwachting welke men overal en op elke beurs weer in de laatste dagen voor de opening vindt, kenmerkt de voorbereiding van deze Vewibeto zich bijzonder door een voelbaar waas van geheimzinnigheid. Vele deelnemers pro beren nog zoveel mogelijk de verrassingen en de eigen originele vondsten voor zich te houden in een bijenkorf waar honderden mensen druk in de weer zijn. En dit geldt in het bijzonder voor wat betreft de nieuwe artikelen en bijzondere aanbiedingen en noviteiten waarop de deelnemers voor deze beurs beslag hebben weten te leggen. Het wordt dus niet alleen een hoogst aantrekkelijke, maar stellig ook een interessante beurs. Vrijdag 21 september a.s., 's avonds om half zeven gaan de deuren van de Vewi beto 3 voor het publiek open, nadat te voren burgemeester A. Bakker van Vee- dat de looppaden in de Vewibeto- hallen zich over ongeveer een kilometer uitstrekken? dat het stroomverbruik naar ver wachting bijna 4000 kilowatt per dag zal zijn? dat de organisatoren van de Wewi- beto 3 er aanvankelijk op gerekend had den dat uiterlijk deze maand de verkeers- brug over de Rijn bij Rhenen gereed zou zijn en dat de bezoekers uit de Betuwe hiervan en ook van de nieuwe busver binding Oss-Veenendaal hadden kunnen profiteren? dat dezelfde organisatoren zich de zer dagen nog misprijzend hebben uitge laten over het feit dat Veenendaal door de Spoorwegen zo stiefmoederlijk wordt bedeeld? dat, gezien de betekenis van Vee nendaal als industrie- en handelscentrum, zij alsnog hopen dat de door de Spoor wegen aan Veenendaal gedane beloften zullen nakomen? dat het centrale punt en een van de mooiste onderdelen van de Vewibeto 3 wel de prachtige en bekende sprookjes- tuin der Shell N.V. is? dat het beurs-restaurant en ook twee stands van bloemkwekers met vij vers en fonteinen vrijwel één geheel hiermee vormen? dat dit geheel vele honderden vier kante meters oppervlakte heeft? dat in het restaurant een gezellig strijkje zal musiceren? dat op de Vewibeto ook iets bij zonders op het gebied van bloembollen te zien zal zijn? dat hier nl. de nieuwste tulp Tulipa Fuselier aanwezig zal zijn welke tulp als enige vier k vijf bloemen uit één bol in bloei vertoont? dat er ook de Zuidfranse Paper- white narcissen zullen zijn welke reeds in november in de huiskamer kunnen bloe ien? dat een en ander gebracht wordt door de bloembollenexportkwekerij welke laatst een expositie verzorgde in de Rit meester-kantine? dat de prachtige verlichting in de tuin der Frisia-fabrieken, welke een fraai geheel wordt met de toegangsweg van de Vewibeto, op Lampegietersavond heeft proefgebrand? dat wij de directie der Frisia-fa brieken wel zeer erkentelijk zijn voor de wijze waarop men de grauwheid van de oude fabrieksmuur aan de Kerkewijk is telijf gegaan? dat dit een welkome bijdrage vormt aan de thans in uitvoering zijnde ver fraaiing van de Kerkewijk en vooral ook met het oog op de komst van duizenden bezoekers voor de Vewibeto van buiten Veenendaal? dat de Veenendaalse vrijwillige brandweer de bewaking van de Vewibeto- hallen en ook de brandbestrijding op zich genomen heeft? -• dat men hiervoor een dag-en-nacht- dienst zal instellen? dat door en rond het geheLe ten toonstellingsgebouw brandleidingen zijn gelegd? I '11111111111111111111111 I II IIIIIIIMIIIIII^^ li Heden, woensdag 19 september I! (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, §f 1=1 najaarsmodeshow N.V. Hein 1 van Schuppen. ff (In geb. Eikenlaan) 8 uur, zen- dingsavond, spr. mej. prof. 1= Kohlbrugge. |1 Donderdag 20 september (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con- 1= cert Utrechts Sted. Orkest o.l.v. ff Paul Hupperts. f| (In geb. ,,'t Trefpunt") de heer ff J. B. Weijers spreekt over „Het ff kindergebed" onder ausp. Ned. fl Chr. Vrouwenbond. Vrijdag 21 september 6.30 uur, openstelling Vewibeto 1= III. ff Zaterdag 22 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. (In geb. Eikenlaan) Opvoering toneelstuk „De Indringster" door toneelgroep „Studio" uit Amsterdam onder ausp. Arb. Kunstkring alhier. Woensdag 26 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. (In tijd. raadszaal voorm. Post kantoor) 7.30 uur openbare ver gadering Veenendaalse ge meenteraad. Zaterdag 29 september Van 2 tot 10.30 uur, laatste dag Vewibeto III. Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Ik wil mijn kind terug" en vanaf vrijdag „Désirée". nendaal de officiële opening heeft ver richt. Komende van de Kerkewijk gaat men via de J. G. Sandbrinkstraat, welke door een rijke versiering en illuminatie in een prachtige grote toegangspoort voor de beurs is herschapen, komt men voor de fraaie ingang. Links en rechts van deze ingang heeft men mooie plantsoenen aan gelegd met rijke beplanting en bossages. Ook vindt men dan hier de vijf kassa's welke de stroom van tienduizenden be zoekers welke verwacht worden, snel zullen kunnen verwerken. De vorige Vewibeto trok 30.000 bezoe kers en wanneer het weer meewerkt ver wacht men dat dit aantal verre zal wor den overtroffen. De Veenendaalse Vewi beto is steeds een evenement voor de wijde omgeving geweest, en deze Vewi- De heer Joh. van Hardeveld, leider van de gemeenteraadsfractie der Partij van de Arbeid te Veenendaal, die zich in Gent (België) bevond ter bijwoning van het aldaar te houden internatio nale congres van textielarbeiders, viel in een plaatselijk hotel van de trap en brak daarbij een heup en ontwrichtte een van zijn schouders. Voorlopig is de heer Van Hardeveld in een ziekenhuis te Gent opgenomen. Een meisje uit Ederveen, dat in ge zelschap van een drietal vrolijke jon gens die kennelijk iets gedronken had den zaterdagavond tegen middernacht door de Hoofdstraat kwam, viel op een gegeven moment. Dokter Reijdon constateerde dat zij haar been gebroken had en liet haar naar het Juliana ziekenhuis overbren gen. beto 3 zal dit stellig in nog veel grotere mate zijn. De busdiensten zijn van 1 sep tember tot en met 29 september, geduren de de tijd dat de Vewibeto gehouden wordt met extra bussen uitgebreid. Uit alle omliggende plaatsen komt men de Vewibeto bij duizenden bezoeken. En dat niet alleen om de bijzonder gezellige sfeer, maar stellig vooral om de aantrek kelijke aanbiedingen welke de Veenen daalse zakenlieden het publiek altijd weer weten voor te zetten. Naast de grote in dustrieën zijn het namelijk de Veenen daalse winkeliers die het merendeel van de stands bezetten. Men kan er dan ook te kust en te keur kopen. Elders in dit nummer van ons blad is een z.g. bezoekersbon afgedrukt. Het is de bedoeling dat u deze uitknipt en bü uw bezoek aan de Vewibeto mee brengt. Bij de ingang van de beurs staat een bus en wanneer u de bon, ingevuld met uw naam en adres, in die bus doet, dingt u mee naar de geld prijzen welke ieder uur dat de beurs geopend is, en dat is van 2 uur 's mid dags tot half elf 's avonds, worden uitgedeeld. Ieder uur namelijk wordt uit genoemde bus één bon getrokken de andere bon nen doen ook voor de volgende uren weer mee en achtereenvolgens worden dan de geadresseerden prijzen van f 50, f 25,f 10,f 5,en f 2,50 in contanten uitbetaald, nadat de gelukkigen via de geluidsinstallatie van de beurs zijn opge roepen. Vergeet dus vooral niet de bon mee te nemen en deze duidelijk ingevuld in de bus op de beurs te doen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het Geref. kerkkoor alhier dat onder leiding staat van de directeur der Veenendaalse muziekschool de heer Kor Dijkstra, op woensdag 21 november een groot kerkconcert te organiseren. Verschillende bekende solisten zijn hier- .voor aangezocht, o.a. Dora van Doorn- Lindeman, sopraan; Kees Deenik, bari ton; en de tweede prijswinnaar van het Haarlems Internationaal Orgelconcours Johan van Dommele, orgel. Het kerkkoor dat in Veenendaal een zeer goede naam bezit in het bijzonder ten opzichte van de a capella zang zal zich dus nu op een geheel andere wijze presenteren. Er staan nl. twee cantates op het programma nl.: „Jesu meine Freude" van Dietrich Buxtehude en „Heft op Uw hoofden poorten wijd" van Ber nard Smilde. Ook heeft het koor voor deze avond in studie het „Ave Verum" van Mozart en het „Hallelujakoor" van Handel, een en ander met orgel en or kestbegeleiding. Het bestuur geeft nog ge legenheid aan belangstellenden een en ander mee in te studeren. Deze leuke Pokonmannetjes vorm den een aardig gezelschap in de optocht van Veenendaals Lampe gietersavond op j.l. maandag. Men zou hierin n\et zomaar de kinderen van de kleuterschool aan de Dennenlaan herkennen ELST VERLIEST MET KORFBAL- CIJFERS VAN SCHERPENZEEL Eist verloor zondag 'op eigen terrein met 93 van Scherpenzeel. Reeds toen de wedstrijd maar enkele minuten oud was wist Scherpenzeel haar eerste doelpunt te scoren. Eist werd geheel op eigen ter rein teruggedrongen en nog voor rust wist Scherpenzeel de score op te voeren tot 40. Na de thee kreeg Eist de wind mee, maar na 8 minuten spelen wist mid- voor Vermeulen door te breken en de stand was 50 voor Scherpenzeel. Twin tig minuten later verhoogde de rechts buiten de score met een prachtig schot (60). Een minuut later wist de rechts buiten de stand op 7—0 te brengen. Ein delijk kon Eist weer een aanval opbou wen en goed afwerken, een hard schot op doel werd door de keeper weggc3tompt, maar Terschegget wist de bal retour te zenden en met een strak schot in het net te doen belanden. Enkele minuten later kreeg Eist een strafschop toegewezen, die door Verhal voor het doel werd geplaatst en door Terschegget werd ingekopt (7—2). Enkele minuten later kwam Scherpenzeel echter weer terug en was het rechtsbin nen Veenendaal, die met een goed ge plaatste bal het net deed beroeren (82. Twee minuten voor het einde wist Renes de stand op 92 te brengen. Met nog en kele seconden te spelen zette Eist nog een aanval op. Door goed samenspel van Terschegget en Koster wist laatstgenoem de met een hard schot de keeper te pas seren (9—3). Met deze stand kwam ook het einde. Te midden van de uit gestrekte prairies in het Canadese land liggen een aantal, evenzo uitgestrekte vliegbases van de Canadese luchtmacht. Op deze militaire vlieg velden genieten een groot aantal adspirant-vliegers van de diverse NATO- landen een uitgebreide op leiding om uiteindelijk als straaljagerpiloot naar hun vaderland terug te keren. In dit internationale vlie gersgezelschap bevinden zich ook een aantal Hol landse jongens, die door de Nederlandse legerleiding worden uitgezonden om daar hun opleiding te ge nieten. De afgelopen vijf tien maanden bevond zich onder hen ook een Veenendaler: de thans 22-jarige Albert Harm van Essen. Vorig jaar juni vertrok hij, met 25 vlieguren in Nederland op zijn boekje, naar Canada, en gisteren kwam hij met het Nederlandse passagierschip „Rijndam" in Rotterdam aan land, na in Canada nog zo'n slordige 275 uren in de lucht te hebben gedarteld, waar- In het heden, ligt verleden, In het nu, wat worden zal. 1900. Geen telefoon, geen gas, geen elek triciteit. Toen ik dit in „De Vallei" las heb ik m'n hoofd geschud. Ik heb wel eens gehoord: „Regeren is vooruitzien". Het gemeentebestuur uit die dagen moet toen wel met de ogen dicht gezeten heb ben, maar die notaris van Iterson was wakker. Heel erg wakker en keek goed! Nou heb ik die notaris ook gekend en als ge weet, dat hij op z'n 80ste jaar nog Russies aan 't leren was, danIk hoop toch, dat ie toen verkeerd gekeken heeft. Het artikel over die telefoon was goed en interessant, maar 't vergif zit in de staart zeggen ze wel eens al is 't hier I'lllllHilMIIII i Hximiiuuaüuuiri! Reeds thans is het duidelijk dat de organisatie van de Vewibeto 3 uitste kend is. Men kan in dit opzicht in Vee nendaal dan ook bogen op een ruime ervaring. Het is de achtste beurs in zijn soort welke de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijver heid" organiseert. Uit alle delen van het land komen steeds verenigings besturen naar Veenendaal om hier de kunst van het organiseren af te kjjken. Al heeft men dan ook al ongeveer een jaar aan de voorbereidingen ge werkt, het komt toch altijd weer aan op de laatste weken, om niet te zeg gen de laatste dagen en nachten, en het behoeft geen betoog hoeveel een dermate groots opgezette beurs van de organisatoren vergt. Organisatievermogen is een alge meen erkende Veenendaalse eigenschap en het is op deze Vewibeto dat hiervan weer sprekende staaltjes te zien zijn. Op pagina 2 van dit nummer treft men een opsomming van de deelnemers met daarachter vermeld de belangrijkste arti kelen, aanbiedingen en attracties. De Vewibeto 3 onderscheidt zich ver geleken bij vorige beursen vooral ook door de vele demonstraties en shows en waar het eetbare waren betreft door de vele mogelijkheden de verschillende pro- dukten te proeven. Met het oog hierop heeft men bij het In de dienst van zondagochtend j.l. werd kandidaat C. J. Smelik van Gro ningen bevestigd als predikant in de Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. van Veenendaal, samenkomende in het ge bouw aan de Eikenlaan. De bevestiger was ds. J. Smelik, de vader van de nieuwe predikant terwijl aan de handoplegging deel nam ds. J. Roukema van Ede, jarenlang consu lent in de gemeente van Veenendaal. Als tekst had de bevestiger gekozen 2 Cor. 2 14-17. 's Middags om half drie deed ds. Smelik zijn intrede. De grote zaal van het gebouw was geheel gevuld. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het voltallig college van burgemeester, wethouders en afgevaardigden van de gemeenten van Amersfoort en Ede en van de Chr. Ger. Kerk en Ger. Gem. alhier. Ds. Smelik had als tekst Col. I, 3-6. Na de predikatie werd de nieuwe pre dikant toegesproken namens de kerke- raad door de heer A. Verkerk, door ds. Roukema en namens de classis Amers foort door ds. Vink. plaatsen van de verschillende stands dui delijk rekening gehouden en gezorgd voor de juiste afwisseling. Zo treft men b.v. na een stand met hartige hapjes weer een stand met dranken enz. Voor de opsomming van de stands ver wijzen wij dus naar pagina 2. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN BIJ GEBR. VAN LEEUWEN Zaterdag werden twee werknemers van de Gebrs. Van Leeuwen's Wolindustrie gedecoreerd in verband met hun 40-jarige dienstbetrekking. Burgemeester A. Bakker reikte de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit aan de heer A. van de Sluis, P. H. van Rijnstraat, die 40 jaar als breier in dienst was bij deze wol industrie en aan de heer H. G. van Laar, Yendelseweg, die 40 jaar als spinner in ditzelfde bedrijf werkzaam was geweest. Door de directie van deze fabriek werd aan de beide jubilarissen een enveloppe met inhoud en een kistje sigaren aange boden. Maandag vierde Veenendaal weer z(jn eeuwenoude Lampegietersavond - feest. Traditiegetrouw trokken vele duizenden Veenendalers en hun met fraaie lampions gewapende en vaak potsierlijk verklede kinderen weer naar het centrum, voor de eerste keer veelal begeleid door een muziekkorps en de daarachter volgende optochten van verklede groepen en praalwagens. De laatste vormden vooral een ver rassing door de wijze waarop zij wa ren verzorgd. Ook de kalebassen wa ren weer present, en de jury welke de prijzen moest toekennen had beslist geen gemakkelijke taak. Het hoogtepunt van het feest vond ditmaal plaats op de Markt, waar vele duizenden mensen waren samenge stroomd om de Lampegietersavond- stoet geheel te kunnen zien en om te luisteren naar de toespraak van de burgemeester, die de jeugd opriep het eeuwenoude feest tot in lengte van jaren en ter meerdere glorie van Vee nendaal in ere te houden. De enorme mensenzee, het knallende vuurwerk waren weer traditioneel. (Het laatste misschien minder aangenaam om dat de jeugd het nu eenmaal niet laten van Teveel betalen is niet prettig, daarom voor een nieuwe BRIL naa, Fd. F. TAK Alleenverlcoop Hoofdstr. 1 06 Telefoon 2576 - Veenendaal Reparaties VLUG en zeer BILLIJK Leverancier van alle zieken fondsen De amerikaansc televisie commentator Faye Emer son is voor een bezoek van enkele dagen aan ons land op Schiphol gearri veerd. Voor de Amerikaane te levisie zal zij verslag doen over haar Holland se reis. FOTO: BIJ AANKOMST WORDEN HAAR DOOR EEN KLM-'.TEWARDESS BLOEMLN AANGE- PODEN. kan vuurwerk tussen het dicht opeen ge plakte publiek te gooien met alle gevol gen van dien). Een nieuw element op Lampegieters avond was deze keer de ster-tocht. Ge zien in het licht van het eeuwenoude ge bruik dat al wat lopen kan aan Veenen dalers op Lampegietersavond naar het centrum trekt, is het een zeer goede ge dachte en een aardig idee deze jaarlijkse trek te accentueren door een stertocht en op verschillende plaatsen in de gemeente een optocht te laten starten, ook al was het motief dat dit gedaan werd met het oog op de enorme uitgroei van Veenen daal. Toch gaat met deze stertocht ook wel iets verloren. De optocht welke toch een belangrijk element op Lampegietersavond geworden is werd hierdoor dermate ver brokkeld dat er weinig van over bleef. Men ziet eigenlijk maar een klein ge deelte, want niet ieder was in de gele genheid een plaatsje op de Markt te kun nen veroveren om alles goed te kunnen zien. Met behoud van het goede en zelfs zin volle idee van een stertocht en het ver zamelen van de deelnemende kinderen op de Markt, is voor de volgende jaren stel lig nog wel een oplossing b.v. door een verkorte rondgang met het geheel te vinden om aan genoemd bezwaar tege moet te komen. Al met al was het weer een echt goede Lampegietersavond, ook door zeer velen uit de omliggende plaatsen naar Veenen daal gekomen, in de juiste stemming mee gevierd. En welke Veenendaler genoot bij zijn thuiskomst weer niet van de traditio nele saliemelk of chocolade met lange beschuitjes, die op deze ene avond in het jaar zon bijzondere smaak hebben? De jury, bestaande uit de heren Adr. de Kleuver, D. Philips en H. Konings, kende aan de volgende deelnemers de beschikbaar gestelde prijzen toe: le prijs „Elfen Serenade" van de Hoog straat, welke vorig jaar ook beslag wist te leggen op de gemeentelijke wis selbeker; 2e prijs „Lampegietersavond in het kabouterbos"; 3e prijs groep met uitgesneden kalebassen en 4e prijs „Lichtkoningin" van de groep uit de Boslaan. geen vergif, maar een gevaarlijke raad. De VW en de Middenstand moeten het doen ende kerels. Kerels, die buiten het gemeentebestuur om, de zaken aan pakken net als de notaris? Kerels, die ge- gemeenteverordeningen aan hun laars lappen. Kermissen gaan houden, straten opbreken, pleinen beplanten, verkeers aders afknijpen en zonder meer een bio scoop uit de grond stampen en films draaien, bioscoopbond ten spijt? Dit alles uit particulier initiatief. Revolutionairder dan Russies! We schrijven 1956 en niet 1900 en ik ben bang, dat het gemeentebestuur de kerels heel erg stout zou vinden. Beter is het, niet langs, doch samen met het gemeentebestuur de juiste oplossing trachten te vinden. Meer vertier in de stad en dit niet alleen in het seizoen. Meer gezelligheid, meer sfeer. Rhenen moet ophouden te zijn een plaats, waar de ongezelligheid en leegheid afdruipt!", zoals de vreemdeling zegt. Rh-,pQp studeert rni^ voor »en examen. Een examen dat zal worden afgenomen bij de opening van de nieuwe brug. Als VVV, Middenstand en Gemeentebestuur elkaar voor die dag niet gevonden hebben, leer dan Russies! J. v. Rhenen Hoeveel stappen zijn gedaan Is heel moeilijk na te gaan In de loop van veertig jaar Doch 't zijn er heel wat, reken maar. Maar „Hassie" zegt, dat valt wel mee Dat lopen bij de PTT. Nu komt het rijwiel vaak van pas Hoewel dat vroeger anders was. Je liep van vroeg tot 's avonds laat, Veel wegen waren niet bestraat. In den beginne liep je veel te vlug Hoolhorst zegt, dat tempo moet terug Sindsdien loop je tot aan vandaag Nog behoorlijk vlug als je 't mij vraagt En bezorg je steeds met veel plezier Wat toevertrouwd is aan 't papier. En ben je toe aan je pensioen Ga 't dan eens wat kalmer doen Doch daaraan zul je moeten wennen. Wij menen „Hassie" goed te kennen Je bracht goede, minder goede tijding Doch altijd stipt en met toewijding Veel goede wensen met uw jubilee Namens Tante Pos en RTV! J. M. Sergeant Van Essen (links) met een bevriende Noorse vlieger vóór een T 33-straaljager op de vliegbasis Gimli in Canada. i A.s. woensdagavond om half acht komt de Veenendaalse gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. Het belangrijkste punt van deze verga dering is zonder meer de behandeling der gemeentebegroting. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. A. Vroegindeweij, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente van Nijkerker- veen bedankt. ONDERWIJSBENOEMING Per 1 januari a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Opleidings school te Hilversum onze plaatsgenoot de heer W. Hasselaar, thans verbon den als onderwijzer aan de Prinses Beatrixschool alhier. VEENENDAAL. Op de j.l. dinsdag al hier gehouden eiermarkt werden 126000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote eieren van f 16,tot f 16,80 en van kleine eieren van f 10,— tot f 15,— per 100 stuks. Handel traag. Op de biggenmarkt waren aangevoerd 65 biggen. Er werden prijzen besteed van f 52,— tot f 66,per stuk. Handel matig. In de plaatselijke ontmoeting Matjan- GVVV trokken de sigarenmakers aan het langste eind. Toch bleek eerst een 40- voorsprong voor Matjan nodig te zijn, om met 54 te winnen. Van GVVV hadden wij trouwens wat meer verwacht. Vooral voor de rust kon zij veelal geen vat op de talrijke Matjanaanvallen krijgen. In de tweede helft, met een sterk gewijzigde opstelling spelende, ging het beter en zou een gelijk spel zeker gerechtvaardigd ge weest zijn. Bij Matjan was Scheur de sterke man, die ongelooflijk veel werk verzet heeft. De drie doelpunten die de goed op schot zijnde Matjan voorhoede, voor de rust wist te produceren, werden in de tweede helft door een fel opzettend GVVV en met medewerking van de Mat jan doelman, weer te niet gedaan. Na een wat zenuwachtig begin, was het in de tiende minuut Jan Heikamp, die na goed opbrengen van Spies, Matjan de leiding gaf (10). Na een half uur spelen was het Chr. Tanis, die nummer twee in het net deponeerde (20) en juist voor de rust werd een goede aanval over rechts door Jan Heikamp afgerond met een prachtig doelpunt (30). In de twee de helft zette GVVV met een sterk offen sief in. Toch moest het eerst door Bram Zegers 4—0 worden, alvorens Jan v. Har develd het zo verdiende tegenpuntje kon scoren (41). GVVV ondernam aanval op aanval en in de twintigste minuut was het W. Budding, die met een kopstoot doelman Aalbers het nakijken gaf (42). Nadat Henny van Essen bij GVVV we gens een blessure vervangen was door door P. Budding, was het na een kwartier spelen Geurt Leppers, die met een boog- balletje Aalbers volkomen verraste (43). GVVV, dat blijkbaar voelde, dat er nog van alles inzat, zette alles op alles voor de gelijkmaker. Eerst 6 minuten voor het einde was het wederom door een fout van Aalbers, dat Ditewig de partijen weer op gelijke voet kon brengen (44). Een minuut later was het Spies, die na onvoldoende wegwerken van doelman v. d. Pavert, Matjan opnieuw de leiding kon geven (54), met welke stand ook het einde kwam. Konden wij in ons vorig nummer be richten dat de verpleegden die het kamp Overberg willen ontvluchten hiervoor bij voorkeur de zondag ge bruiken, j.l. zondag was het weer raak en zijn er weer twee voortvluchtig. De verdwijning van de bromfiets van de heer K. alhier, wordt met deze ont vluchtingen in verband gebracht. van de nodige uren in een Canadese T 33, een tweepersoons straaltrainer, in vaktermen de „T-bird" geheten. Op het eerste gezicht een normale „lucht machtsoldaat" in de bekende lucht machtuniform van de ruwe stof in RAF-kleur. De twee onderscheidingstekenen, welke de borst van deze sergeant sie ren, maken van Albert van Essen ech ter meer dan een luchtmachtsoldaat van zoveel in een dozijn. Op zijn lin kerborsthelft prijkt een Nederlandse Wing en op de dito rechterhelft de Wing van de Royal Canadian Air force. „Dat Canadese prentje mag ik in Ne derland feitelijk niet eens meer dra gen', verklaarde ons sergeant Van Essen laconiek. Deze twee insignes duiden aan, dat sergeant Van Essen op de plaats waar een groot aantal mensen het veel al met moeite verkregen rijbewijs bewaren, twee brevetten heeft opge slagen, welke hem recht geven straal jagers te besturen. Dezelfde heimelijke bewondering, welke velen met ons in hun kinder jaren koesterden voor „de chauffeur van de bus", leggen we thans als vol wassenen aan de dag voor de straal jagerpiloot, die, als we hem in zijn monsterachtig vervoermiddel over onze Tfobïden zien suizen, wei een bov. - natuurlijk wezen moet zijn. En als je dan uiteindelijk tegenover zo'n wonder- mens zit, bemerk je, dat achter de be naming straaljagerpiloot een gewoon mens schuilt. Zonder opsmuk en met een kalmte om jaloers op te worden verhaalde onze gastheer van zijn belevenissen tijdens zijn opleiding in Canada. Tien maanden heeft hij gevlogen op een „Harvard" schroefvliegtuig op het vlieg veld Moose Jaw in de provincie Saskat chewan en de resterende vijf maanden op de basis Gimli (Manitoba). Op deze twee plaatsen heeft sergeant Van Essen zijn diensttijd in Canada door gebracht tussen vogels van velerlei plui mage: Noren, Denen, Turken, Belgen, Fransen, Engelsen, Italianen, Grieken enz. allen vliegers in NATO-verband. „M'n twee weken verlof hebben m'n Hollandse vriend en ik doorgebracht met twee Turken en de laatste tijd waren er zelfs Duitsers op onze basis gestation- neerd". Dergelijke mededelingen smeet hij door zijn belevenissen heen. Veel Hollandse emigranten hebben ze bezocht en verder passeerde hun vrije tijd zonder de nodige opwinding. „Een beetje op de vliegbasis hangen in de cantine en soms een bezoek aan de dichtst bij gelegen stad Moose". Een tijd lang trokken ze er op uit in hun eigen wagen, te weten een Ford 1946, welke ze met 5 man hun bezit konden noemen. Het meest opwindende leek ons wel het wer kelijke vliegen, dat de helft van de dag in beslag nam. 's Morgens om kwart voor zeven werd een aanvang gemaakt met de lessen, welke afwisselend bestonden uit vliegen in de morgenuren met een Cana dese instructeur en 's middags theorie in de grondschool of 's morgens theorie en 's middags vliegen. Vliegers zijn van nature originele men sen, die veel grappige voorvallen uit hun herinnering kunnen putten, hebben we altijd horen zeggen. „Grappige voorval len" zei sergeant Van Essen, toen we hem zulks vroegen. „Och ja je beleeft iedere dag praktisch iets, maar jaom nou wat te vertellen. Zoiets is zo vaak per soonlijk Grote of kleine ongelukken heeft hij zelf nooit aan den lijve ondervonden, of schoon hij natuurlijk meermalen een „crash" heeft meegemaakt; minder ge lukkige landingen, waarbij het vliegtuig een zgn. „groundloope" maakt. Het was nodig om ons de technische kant van een dergelijke groundloope bij te brengen. Na een simpele uiteenzetting bleek ons, dat bijvoorbeeld een „poot" van het vliegtuig kan breken, gevolgd door het knappen van een vleugel, waarna de „kist" enkele malen over de baan in 't rond tolt. Het behalen van het vliegbrevet en de uitreiking daarvan gaat nogal met de no dige ceremoniën gepaard, o.a. een „wing- parade", een grote parade, waarbij een air-commodore van de Canadese lucht macht de geslaagden de wings op de borst prikt en op een feestelijke party daarna worden de wings rijkelijk nat gemaakt. Daarna gaan de gediplomeerde vliegers scheep naar hun vaderland en voor ser geant Van Essen gebeurde dit op een uitermate gelukkig tijdstip. Gisteren kwam hij aan en vandaag herdenkt zijn vader, de heer H. A. van Essen zijn veer tig jarig jubileum als leraar aan de Kon. Julianaschool. Voor de familie Van Essen een feestdag in dubbele zin. KEPKEWUK 167 -TEL.3000 V E E N E N DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1