Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld DE NIJL Heden gaan poorten van Vewibeto 3 open Alle stands waren om 1,2 uur klaar F TAK van Week-tot-Week Wist WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Het U.S.O. concerteerde in Veenendaal Mevrouw Bouman naar Nederland J „Vrouw met de Baard" J f Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 No. 72 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Reünie oud-leerlingen H.B.S. AGENDA BAZAR LEGER DES HEILS Oefenlokaal van Rode Kruis aan de Sparrelaan Jeugd Rode Kruis in Veenendaal Hij is 10,- waard! 1 AM 642369 Viering eerste lustrum „Zang en Vriendschap" Nieuw bestuur Veenendaalse Volleybal Vereniging De R is weer in de maand TAK' s LEVERTRAAN De heer Joh. van Hardeveld terug uit België Komt zij ook naar Veenendaal? Koninklijke onderscheiding bij 69-jarig bestaan van de Ritmeester EDER VEEN RHENEN Voorlichting van „V eilig Verkeer" Rode Kruis Helpsters op het water Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RENSWOUDE Vossenjacht op Lampegietersavond Abonnementsprijs Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Als wij hierboven spreken van de poorten der VEWIBETO III, gaan onze gedachten eerst uit naar de entree van deze beurs en hiervan kan gezegd worden dat deze de Vewibeto III waardig is. Menigeen zal reeds een kijkje hebben genomen en hebben gezien dat de ingang, de eerste indruk voor de bezoekers, zeer fraai is geworden. Wat er binnen te zien is vormt nog de grote verrassing maar vanavond om half zeven is het dan zover dat ieder in de gelegenheid is het alles in ogenschouw te nemen. Wat al we! gezegd kan worden is dat de stands qua uitvoering en opzet op een nog veel hoger peil zouden staan dan voorheen, bewaarheid is ge worden. Het ziet er alles even verzorgd uit. Het lijdt geen twijfel dat de stroom van bezoekers, vanavond direct na de openstelling om half zeven, enorm groot zal zijn en men heeft zich hierop dan ook al voorbereid. Elke Veenendaler brandt van nieuwsgierigheid om te zien wat de plaatselijke middenstand van deze grootse Vewibeto III gemaakt heeft en om te zien of het werkelijk een beurs is geworden waarop onwillekeurig iedere Veenendaler trots kan zijn. Na wat wij er reeds van gezien hebben zijn wij ervan overtuigd dat dit het geval zal zijn en dat deze Vewibeto, als manifestatie van Veenendaals kunnen, vooral op de duizenden bezoekers uit de omgeving, grote indruk zal maken. Hedenmiddag om 12 uur waren alle stands gereed. Algemeen had men dit tijdstip als streefuur aangehouden en men is wonder boven wonder geslaagd. Er is in zeer korte tijd dan ook heel wat werk verzet. Donderdag waren er op verschillende plaatsen nog lege plekken, en ook daar was men vanmid dag klaar. Gisternacht en ook afgelo pen nacht heeft men moeten door werken. Men kan zich nu dus rustig voorbe reiden op de officiële opening van he denmiddag half vijf in aanwezigheid van zeer vele genodigden en autoritei ten te verrichten door burgemeester Bakker. In het kader van de viering van het lü-jarig bestaan van de Chr. HBS te Veenendaal wordt morgen, zaterdag 22 september 's middags om 5 uur in het restaurant van Ouwehands Dierenpark te Rhenen een reünie van oud-leer lingen gehouden. De eigenlijke viering van het jubi leum zal over enkele weken plaats vinden. dat een winkelier in de Hoofd straat woensdag een slechte betaler in zijn winkel had in de vorm van een brutale hond? dat het dier een grote bout vlees waren wegkaapte en er mee de straat op ging? dat enkele voorbijgangers het tafreeltje zagen en de winkelier waar schuwden? dat de hond zich kennelijk be wust was van het ontoelaatbare van zijn daad en het gestolene nogal vlug overgaf en de benen nam? dat de telefoon van een weer andere winkelier in de Hoofdstraat deze week witgloeiend stond als ge volg van een advertentie in een dagblad waarin hij een bromfiets voor het lut tele bedrag van 40,te koop aan bood? dat de betrokken neringdoende zich daarop met het dagblad in ver binding stelde aangezien hij geen ad vertentie had opgegeven? dat men daar echter mededeelde opdracht te hebben dezelfde adverten tie tienmaal te plaatsen? dat hier gedacht wordt aan een gebakken „poets"? dat het telefoonnummer van de Vewibeto 3011 is? dat er nog weer zes mooie sta tige exemplaren worden geveld van de fraaie bomenpartij op het Stations plein? dat een en ander nu weer no dig was voor het aanleggen van de nieuwe toegangsweg naar het stations emplacement welke ook nog door het achterste deel van het plantsoen zal lopen? dat ook het verdwijnen van deze zes weer een verlies betekent van het eertijds zo prachtige bomencomplex? dat deskundigen echter beweren dat, nu de overblijvende bomen in het volle zonlicht komen, deze na verloop van tijd één voor één zullen afsterven doordat zij dit vele licht niet gewend zijn? dat de in de afgelopen weken in Veenendaal gehouden collecte voor het Koningin Wilhelminafonds (kankerbe strijding) 1859,85 heeft opgebracht? dat dit bedrag, gezien het lan delijke gemiddelde, niet hoog is en dat deze collecte vorig jaar in Veenen daal nog 2700,opleverde? dat, zo u dit nog niet hebt on dervonden, het nieuwe asfalt van de Kerkewijk rijdt als op fluweel? dat dit toch wel een schrille te genstelling vormt met het wegdek van voorheen en wij er op mogen vertrou wen dat straks ook de fietspaden zo fluwelig zullen zijn? Heden, vrijdag 21 september 6.30 uur, openstelling Vewibeto III. Zaterdag 22 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. (In geb. Eikenlaan) Opvoering toneelstuk „De Indringster" door toneelgroep „Studio" uit Amsterdam onder ausp. Arb. Kunstkring alhier. Maandag 24 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. Dinsdag 25 september Van 2 tot 10.30 u.. Vewibeto III. Woensdag 26 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. (In tijd. raadszaal voorm. Post kantoor) 7.30 uur openbare ver gadering Veenendaalse ge meenteraad. Donderdag 27 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. Vrijdag 28 september Van 2 tot 10.30 u., Vewibeto III. Zaterdag 29 september Van 2 tot 10.30 uur, laatste dag Vewibeto III. Luxor theater Van heden vrijdag t.m. donder dag de film „Désirée". Op vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober a.s. wordt in gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat door het plaatselijke Le ger des Heils een bazar georganiseerd. De baten van deze bazar zijn be stemd voor de zending en voor de plaatselijke arbeid van het Leger. Sedert kort is de afdeling Veenen daal eigenaar van grond gelegen op de hoek Spoorlaan-Sparrelaan. Het is de bedoeling hier t.z.t. een eigen oefen lokaal met magazijn te bouwen. Met de voorbereiding van de plannen voor de bouw wordt thans verdere voortgang gemaakt. Dezer dagen is de vorming van een Veenendaals korps van het Jeugd- Rode Kruis een feit geworden. Het Jeugd Rode Kruis is een onder deel van het Nederlandsche Roode Kruis en het is de bedoeling dat meis jes en jongens in de leeftijd van 16 tot en met 17 jaar hierin worden op genomen. Voor de vorming van dit jeugdkorps start men met een kosteloze cursus voor jeugd-EHBO welke een winter duurt. Na het behalen van het diploma is het mogelijk een verdere opleiding te volgen voor het voortgezet EHBO. Zij die er voor voelen zich bij dit korps aan te sluiten kunnen hiervan kennis geven bij de heer Van Benthem, Sta tionssingel 44 en bij mejuffrouw G. van Schuppen, Kerkewijk 63. BROMFIETSER TEGEN VOLKSWAGEN Woensdagavond j.l. reed de drie-en- twintig-jarige bromfietsrijder v. D., wonende aan de Buurtlaan in het Gel derland tegen een aldaar geparkeerd staande volkswagen aan. v. D. werd aan zijn gezicht ernstig gewond en moest zich onder heelkundige behan deling laten stellen. De bromfiets liep flinke materiële schade op. De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven bjj Schoenhandel B. Versteeg in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waar de van de riks weer met f 2,50 ge stegen en is de nieuwe VALLEI- RIKS intussen al weer tien gulden waard geworden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken weer een rood ge drukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom vooral naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AM 642369, want dat is deze keer de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks voor donderdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinders premie direct in contanten uitbe taald. Deze vinderspremie bedraagt thans dus f 7,50. Het gemengde koor Zang en Vriend schap alhier zal hedenavond, vrijdag, zijn eerste lustrum vieren in het ge bouw Ojove in het Kostverloren. Dit koor, onder leiding van mej. Hendriks, geniet een goede bekendheid, niet al leen in Veenendaal, maar in omliggen de plaatsen, waar in de loop van deze vijf jaar uitvoeringen werden gege ven. Ook de toneelgroep van dit koor heeft reeds meermalen van zich doen spreken door het geven van goede uit voeringen. Het Utrechts Stedelijk Orkest heeft onder leiding van haar bekwame diri gent Paul Hupperts gisteravond een uitnemend verzorgd programma ge boden. Het is bijna niet te geloven, dat het aantal muziekvrienden in Veenendaal zich zou beperken tot hen, die donder dagavond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan waren. Hoe gaarne zouden wij ook diegenen, die gisteravond niet aanwezig waren, doen delen in de vreugde, die waarlijk goede muziek brengt. Een. vreugde, toegankelijk voor ieders hart, en niet afhankelijk van een grote mate van muziekkennis. Het is, zoals de dichter lijke componist Robert Schumann een maal sprak: „Schrik niet van de woor den contrapunt, fuga, symphonie e.a., zij komen u vriendelijk tegemoet als gij hetzelfde doet!" De onbevangen luisteraar heeft gis teravond kunnen genieten van Vivaldi's concert voor drie violen en strijkorkest in F. De intieme bezetitng van klein strijkorkest tegenover een naar ver houding groot aantal solisten bracht ons reeds dadelijk in de sfeer van Joh. Seb. Bach's eeuw. Het was destijds, toen het solo-concert zich nog maar nauwelijks uit het Concerto grosso had ontwikkeld een veel voorkomende be handeling, waarbij het niet in de eer ste plaats om het uitblinken der solis tische kwaliteiten ging, zoals bij de la tere solo-concerten, maar om de wis selwerking tussen soli en orkest, en de hegemonie tussen beide partijen. De drie solisten van deze avond: Jo Juda, Dick de Reus en Frits Knol, had den een bijzonder schone samenwer king bereikt. Zij werden op waardige wijze gesteund door het strijkorkest. Opvallend mooi waren de crescendi en diminuendi in het eerste deel. Het Adagio bracht een zeer gevoelige me lodie in de solo-partij, van begin tot «einde begeleid door pizzicati. Het ge wenste contrast werd verkregen door de blijde inzet van het laatste deel, een licht en „voortvarend" stuk, met een enorme climax kort vóór het slot, ge volgd door een „veelzeggende" rust, en de meest kernachtige authentieke ca dens, die men bedenken kan, met vreugde herkend door elke jeugdige muziekscholier. Dat men niet alleen op de muziekles, maar ook op het concert practisch mu ziekonderwijs ontvangen kan bleek wel uit de voordracht van Benjamin Brit ten's variaties en fuga op een thema van Henry Purcell, met gesproken tekst door Manus Willemsen. Bij de j.l. vrijdag gehouden leden vergadering van de Veenendaalse Vol leybal Vereniging, heeft een bestuurs wisseling plaats gehad. Als voorzitter van de vereniging werd met groot stemmenpercentage gekozen de heer C. van Ginkel, Kerke wijk 174. Mej. C. Sasburg, D war weg 39, Over berg bleef de functie van secretaresse houden. In verband met het vertrek van mej. H. van Schuppen, volgt mej. C. Krui denier, Rijkstraatweg 281, Eist (U) haar op, in e functie van penningmeesteres. De trainingstijd voor de leden van de volleybalclub is op a.s. zaterdag voor dames van 78 uur, terwijl de heren van 810 uur kunnen trainen. Het speellokaal is de gymnastiekzaal aan de Sandbrinkstraat. Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Dit in hoge mate belangwekkend en merkwaardig stuk geeft een „hoorbare" analyse van de instrumenten van het orkest. Na het ernstige thema van Pur cell komen de 4 hoofdgroepen zich in de volgorde der partituur voorstellen. Het gehele orkest brengt daarna nog maals het aangrijpende, sobere thema, uit niet veel meer bestaande dan een stijgende kleine drieklank en een een voudige sequens, maar hoe meesterlijk van zeggingskracht! Dan komen werkelijk, al variërend, „van piccolo tot pauk" alle instrumen ten naar voren, een staaltje van ver nuft, vakmanschap en muzikaliteit. De verklanking geschiedde op een wijze, het U.S.O. orkest ten volle waardig. Britten's Fuga zal voor velen het on verteerbare gedeelte van de avond ge weest zijn, aangezien alle instrurhenten hier op zeer onafhankelijke wijze hun stemgeluid laten loren. Waarlijk een voorbeeld van moderne polyphonie! Bijzondere vermelding verdient de uitvoering van het magistrale werk van Hendrik Andriessen: Variaties en Fu ga op een thema van Johann Kuhnau. Muziek, die tot bezinning en verdieping brengt. Beethoven's 4e Symphonie vond een dankbare en warme ontvangst. Vooral het laatste deel, een bewegelijk Rondo, werd met geestdrift en élan gespeeld. De concertmeester Frits Knol deelde terecht in de ontvangen hulde. Tonny van Mazyk. Woensdag is de heer Joh. van Har develd, fractie-voorzitter van de PvdA, die dinsdag te Gent van een hoteltrap afviel en daarin een ziekenhuis moest worden opgenomen, woensdagavond per personenauto naar zijn woning aan de Beatrixstraat alhier overgebracht. De verwondingen blijken zodanig mee te vallen dat vervoer mogelijk was. Zoals wij hedenochtend om 7 uur van de radio nieuwsdienst vernamen, is mevrouw Mieke Bouman, de krani ge verdedigster van Jungschlager en Schmidt in de processen tegen de Ne derlanders in Indonesië per vliegtuig onderweg naar Nederland, nadat zij de verdediging van Schmidt had afge werkt en het haar in Djakarta te heet onder de voeten werd. Zojuist vernamen wy nog dat de af deling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond, en de plaatselijke afde lingen van het actie-comitee Jung schlager en het Veteranen Legioen Ne derland voornemens zijn mevrouw Bouman voor een bezoek aan Veenen daal uit te nodigen om van haar iets naders te horen over de gang van za ken in Indonesië en deze gelegenheid aan te grypendeze bijzonder moedige vrouw te huldigen. De Ritmeester Sigarenfabrieken be stonden dinsdag j.l. 69 jaar. Deze dag wordt door de directie ieder jaar in een gezellig samenzijn gevierd met de jubilarisen van dat jaar. Zo waren nu aanwezig enkele tientallen werkne mers die 25 jaar bij dit bedrijf werk zaam waren, twee werknemers van 40 jaar en een werknemer die dit jaar 50 jaar in het bedrijf werkzaam was. Het welkomstwoord werd gevoerd door de heer F. H. van Schuppen, waarna bur gemeester Bakker aan Dirk van Dijk, Groenelaan 17 de broizen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau uitreikte. Burgemeester Bakker fe liciteerde de directie en de jubilarissen met deze dag, waarna men nog ge noeglijk enige tijd bijeen bleef. FILMAVOND HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Gisteravond werd in de kleuterschool te Ederveen een goed bezochte voor lichtingsavond gegeven uitgaande van de stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten plattelande. Voor de pauze werd een praatje gehouden over het naaien en wat daarbij te pas komt, waarna de film „De weg van de wol" werd vertoond. In de pauze werd een gratis kopje koffie geschonken, terwijl er gelegenheid was zich op te geven voor de diverse cursussen. Na de pauze was het koken het on derwerp waarover het eerst werd ge sproken, terwijl daarna de film „Land van melk" werd gedraaid. Tenslotte werd nog de film „Romance in Enka- lon" vertoond over de Nederlandse Ny lon. Voor een naaicursus die vrijdag 9 november a.s. zal beginnen, gaven zich verscheidene deelneemsters op. Wie hieraan nog mee wil doen kan zich vóór 1 oktober opgeven bij mevr. Kloot, Hoofdweg 106, Ederveen. OPBRENGST AVO-COLLECTE De alhier gehouden collecte voor de Ned. Ver. AVO heeft 512 gulden opge bracht. In het algemeen gaat snelverkeer vóór langzaam verkeer. Hier moet het snelverkeer echter voorrang geven aan de tegemoetkomende fietser. De regel luidt: afbuigend verkeer (in dit geval de auto) moet voorrang geven aan rechtdoor- gaand verkeer op dezelfde weg. Let u vooral op de woorden: op dezelfde weg. Binnenkort zal er wederom een Rode Kruisboot afvaren met aan boord een groot aantal chronische patiënten. Dit maal zullen zich onder het verplegend personeel vijf helpsters bevinden van de afdeling Rhenen van het Neder landsche Roode Kruis. Het schip zal op 4 oktober meren in de gemeente Rhenen. RUITERWEDSTRIJDEN OP DE GREBBEBERG Evenals andere jaren houden de Grebberuiters een onderlinge wedstrijd in samenwerking met de rij vereniging uit Kesteren, genaamd „De Batavieren". Dit paardensportevenement vindt plaats op 29 september in de bossen van de Grebbeberg tegenover de militaire be graafplaats, waar de openluchtmanege is gelegen. 's Avonds na acht uur is er een fees telijk samenzijn in hotel „De Grebbe", waar tevens de prijzen zullen worden uitgereikt. STUTTGART HEEFT GROOTSE HAVENPLANNEN Stuttgart krijgt in 1958 een kanaalver binding met de Rijn bij Mannheim om kolenschepen van liefst 12.000 ton van uit de Ruhr te kunnen ontvangen. Men wil echter ook via de Donau een verbinding met de Zwarte Zee tot stand brengen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 r~ NICHT. Arme nicht werd ryke nicht toen een arm meisje met arme ouders van haar arme tan te te Sao Paulo een lot in de Braziliaanse sweepstake cadeau kreeg. Op dit lot viel de hoofdprijs, zodat het nichtje nu 900.000 gul den rijk is. KANAAL. Taai als gom is Egyptenaar Gom- ma, die beweert 130 jaar oud te zijn en destijds te hebben meegewerkt aan het graven van het Suez- kanaal. Hij heeft zich thans opgegeven als vrijwilliger om het kanaal voor zijn land te verdedigen. „Geef me een geweer", roept Gomma, „dan jaag ik een ieder op de vlucht." Minder geïnteresseerd in het kanaal bleek de echt genote van minister Dul les toen ze haar man in Londen tijdens de kanaal conferentie vergezelde. Aan mevrouw Eden, die ze bij die gelegenheid ont moette, vroeg ze: „Is het waar, dat uw man net als alle Engelse echtgenoten, u bij de vaat helpt?" STATISTIEK. Volgens geleerden van de univer siteit te Chicago zyn er in de diverse landen sinds 1919 in totaal 1.243.000 schoonheidskoninginnen gekozen. Waar men zich op een universiteit al niet het hoofd over breekt. DARM. Als ge het meisje met wie ge wilt trouwen zult hebben gevonden, begin dan met een (niet geretoucheerde) foto van haar te laten ana lyseren door een fysiogno- mist. Stuur daarna een door haar eigenhandig ge schreven brief naar een grafoloog om daaruit haar karakter «te laten opmaken, en laat tenslotte een serie radioscopische opnamen maken van haar ingewan den. Blijkt uit de laatste dat haar karteldarm te lang is, trouw dan beslist niet met haar. Dit schrijft dokter Pau- van een der mooiste schil derijen van de bekende moderne schilder Derain. Het stelt Don Quichotte voor en werd door Derain op de deur van een kast van zgn hospita geschil derd om zo de kamerhuur te kunnen betalen. De hos pita wierp het kunstge wrocht woedend het raam uit de straat op, waar het door een voorbijganger werd gevonden. Sindsdien chet in zijn boek Le che- min du bonheur (De weg van het geluk) want hij is ervan overtuigd dat een te lange karteldarm het over tuigend bewijs is van een zwartgallig humeur. VEILIG. In New-York werd een autobestuurder door een agent geverbali seerd omdat hij met één hand sturend zich met de andere elektrisch scheerde en daarbij in het achter uitkijkspiegeltje keek. De rechter ontsloeg hem ech ter van rechtsvervolging, want hij vond bewezen dat hij hierdoor het verkeer niet in gevaar had ge bracht, immers: op het te ken van de agent had hij ogenblikkelijk stilgestaan. SCHILDERIJ. Een fa milie te CoIIioure in Fran krijk is gratis in het bezit was het diens familiebezit en z(jn nakomelingen wei geren het te verkopen hoe wel zij er al een bod van tienduizend gulden op kre gen. RIJSTDRAGER. De Chinese ploeg voor het tournooi om het wereld kampioenschap volleybal in Frankrijk bestaat uit 24 spelers, 17 officials en een rijstdrager. Deze laatste werd aan het gezelschap toegevoegd omdat men had gehoord dat er in Frankrijk geen rijst zou zijn te krij gen. PAARDEMIDDEL. Vol gens Friedlind Wagner, 'n kleindochter van de Duit se componist Richard Wagner, had haar groot vader bevolen in de zaal te Bayreuth stoelen met extra harde zittingen te plaatsen „opdat men tij dens zijn muziek niet in slaap zou vallen". De vraag is nu of de grote man een lage dunk had van het publiek dan wel van zijn eigen mu ziek KLAP. „Vader en moe der hadden een twist en toen vader aan moeder een klap wilde geven, reden we tegen een boom aan." Dit vertelde een jongen van zes jaar na een auto ongeluk in Portland (Ame rika). Hij zelf was met twee gebroken benen de enige overlevende van de familie. HUT-HUWELIJK. Twee jonge alpinisten hebben hun huwelijk laten vol trekken in een berghut in Noord-Italië op een hoog te van 3000 meter. De ce remonie voltrok zich ter wijl het rond de hut sneeuwde. Terwijl daarna de priester en de meer dan honderd gasten aan de af daling begonnen, lieten zij het bruidspaar achter, dat met alle geweld de huwe lijksreis op dezelfde hoog te wilde maken. ECHTGENOOT. Een onvoorzichtige uitlating bracht eerst thans aan het licht, dat een zekere Hub- bert de dader is van een in 1945 gepleegde moord op een hereboer in Ostbueren in Duitsland. Een jaar na de misdaad trouwde hy met de dochter van zijn slachtoffer. Deze laatste heeft nu niets anders we ten te doen dan echtschei ding aanvragen. Het land van de N(jl, Egypte, is mo menteel de voornaamste haard van on rust in de wereld. En die onrust vindt haar oorsprong in de Nyl, want de naastingspolitiek van Nasser is voort gekomen uit de dringende noodzaak het volk van Egypte brood te verschaf fen. Middel daartoe is de bouw van een nieuwe stuwdam bij Assouan. De Nijl is nog altijd de levensader van Egypte. De oude Egyptenaren, zelfs de Ro meinen, bewezen de Nijl goddelijke eer. De Nijl was een blauwe godheid, half man. half vrouween vrouw- met een baard. Aan de Nijl werden eeuwen door offers gebrachthet is niet onwaarschijnlijk dat „Mozes in het biezen kistje" op deze manier geofferd zou zijn, hadden zyn moeder en zuster geen list verzonnen. De Nijl is een van de grootste rivieren ter wereld, ruim 6300 kilometer lang. Hier en daar bereikt deze rivier een breedte van verscheidene kilometers. De Nijl transporteert ieder jaar 100 miljoen ton vruchtbaar slib naar de akkers van Egypte. NAAR DE BRONNEN Het onderzoek naar de bronnen van de Nijl heeft een eeuwenlange historie, en de Romeinen maakten dit zoeken spreek woordelijk voor „onbegonnen werk". De vromen vroegen zich af of dit onderzoek zelfs wel geoorloofd was, want de Nijl ontsprong immers aan de voet van de goddelijke troon! En wanneer men op zoek ging en men kreeg dan te maken met ondoordringbare oerwouden en aan vallen van wilde beesten, met dorst, hon ger en verzengende zon, dan was dit de hand der goden, die de nieuwsgierige mens tegenhielden Eerst in de 20ste eeuw is men er in ge slaagd de bronnen van de Nijl op te spo ren. Dit onderzoek werd krachtig gesti muleerd door de grote mogendheden, die hun invloed in het zwarte werelddeel wilden uitbreiden. Stanley en Livingstone hebben hun voeten in het spoor der eeu wen gezet. De wedloop naar de bronnen van de Nijl bracht een zeer sterke ver koeling tussen Engeland en Frankrijk te weeg toen Lord Kitchener, die de Soedan had veroverd, bij Fasjoda de dappere Franse groep onder leiding van kolonel Marchand dwong de tricolore naar bene den te halen! Het onderzoek bracht het bestaan aan het licht van bergen met eeuwige sneeuw in het evenaar-gebied (de Kilimandsjaro) en van de grote meren, het Victoria- en het Albertmeer, de geweldige waterre servoirs van de Nijl. STRIJD TEGEN GROEI Steeds meer wil men de Nijl gaan ex ploiteren, als waterweg en als watertoe voer. Een dier objecten is het graven van een kanaal teneinde een der merkwaar digste trajecten te ontwijken: de beruchte en gevreesde „Sudd", hetgeen verstop ping betekent. Hier strekt de Nijl zich over ongekende breedte uit, maar is ook vrijwel dichtgegroeid met tropische plan ten. Tot tien meter hoog reiken deze planten, diepgeworteld in de moerass:ge bodem, en de schepen hebben een gestage strijd te voeren om door de nauwe vaar geulen heen te komen. Raakt een schip in zo'n geul vast, dan is het verloren. De bemanning wacht de hongerdood. Het is precies 50 jaar geleden dat zo'n schip ge vonden werdop het dek lagen ge raamten, volgevreten gieren waren te lui om weg te vliegen Het is beulenwerk om deze toegangen vrij te houden, daarom graaft men er thans een kanaal omheen. Maar van niet minder belang zijn de stuwdammen, die het water opstuwen en bewaren in stuwmeren om als extra-rant soen te kunnen dienen in droge jaren. Het grootste project is de nieuwe stuw dam van Assoean, die 300 miljoen dollar moet gaan kosten en waardoor men de watertoevoer zo hoopt te reguleren, dat uitgestrekte stukken „onland" vruchtbaar worden, dat de woestijn gaat bloeien! DE FELLAHIN En dit is voor Egypte en zijn bevolking, en niet minder voor de (onlangs zelfstan dig geworden) Soedan een levensnoodza kelijkheid. Dank zij het irrigatie-systeem ziet men kans in Egypte drie tot vier maal per jaar te oogsten. Maar men be schikt niet over genoeg cultuurgrond en de bevolking neemt zeer sterk toe. Het is dus armoe troef in Egypte. Het over grote deel der boeren (fellahin) beschikt over nauwelijks een halve bunder grond. Dat betekent dus, dat ze van de opbrengst van hun eigen keuterboerderijtje niet kunnen leven en de rest van het jaar zich moeten verhuren als werkkrachten op de bedrijven van de grote grondeige naren. Zelfs met een opdeling van de grond (onteigening, nationalisatie) komt men er niet, want er is te kort. Dus moet er cultuurgrond bij, hetgeen men wil bereiken door de bevloeiing te regelen en uit te breiden. Alléén met het Nijlslib bereikt men dit al niet meer bij de Assoeandam is dan ook een grote kunstmestfabriek; geprojecteerd. DAM TEGEN ONDERGANG De Assoean-dam is dus de dam tegen De firma H. van Voorst in de Dorps straat te Renswoude heeft het plan opge vat, om op Lampegietersavond, maandag 24 september a.s., een vossenjacht te hou den. De prijzen aan deze vossenjacht ver bonden zijn geheel gratis beschikbaar ge steld door de reeds genoemde firma. Er zijn voor deze vossenjacht vier vossen, maar slechts twee goede. De andere twee zijn dus „loos". Tussen de twee goede vossen bestaat ook nog weer verschil, men kan nl. een zilvervos aantreffen en een witte vos. De vossen hebben alle vier een envelop in de zak. Wanneer men dus aan een persoon vraagt „Bent u de vos" en hij is inderdaad de vos, zal hij dit di rect moeten zeggen. De vossen, die allen in de gemeente Renswoude woonachtig zijn, kan men aantreffen rond het gebied van het kasteel tot aan de Coöperatie of in de Oude Holleweg en Taets van Ame- rongenstraat. Al met al is een en ander een zeer goed idee van de firma Van Voorst dat zeer zeker bij alle Renswoude- naren goede inslag zal vinden. een dreigende ondergang in armoe en el lende. Het is diep tragisch, dat juist de/e dam, die men hoe eer hoe liever zou moeten bouwen, die een monument van vrede en welvaart kon worden, thans het symbool is geworden van conflict en drei ging. Want Nasser, de Egyptische dicta tor, die weet dat het economisch herstel van zijn land hiervan afhankelijk is, heeft die dam ingezet in een pokerspelletje tussen Oost en West, geleid door zijn fel nationalisme, zijn Mohammedaans fana tisme en zijn anti-Westers sentiment. Uit eindelijk kwam hij met zijn gesjacher tussen de wal en het schip terecht en toen vond hij de „oplossing": het Suez- kanaal naasten en uit de opbrengst daar van de Assoean-dam bekostigen. Zoiets lijkt kinderspel voor een opgewonden volksmenigte, op papier in nuchtere cij fers neergezet, kan het nooit. En de Nijl stroomt voort. Het was de Nijl, die welvaart bracht aan Egypte, tot, zoals Zischka het uitdrukte, de doden- aanbidding de levenden uitputte, tot men pyramiden bouwde inplaats van stuw dammen, en er meer priesters en soldaten dan werkers in Egypte waren. In zekere zin herhaalt zich de historie. Nu richt de aanbidding zich op een ander idool: het nationalisme. Nu zijn het de politici en de soldaten, die de dienst uitmaken, en de arme werkers, de half verhongerde, onwetende fellahin, juichen de man toe, die staat tussen hen en de welvaart, wel ke hun de bevrijding moet brengen uit armoe, onwetendheid en slavernij GEVAARLIJKE SUIKERKLONTJES Een jonge olifant is bij Hagenbeek in de dierentuin van Hamburg aan het eten van suikerklontjes overleden. Men heeft uitgerekend dat hij op een drukke feest dag bijna vijf kg suiker heeft geconsu meerd. Door de combinatie suiker, penen en hooi is het in de ingewanden van het arme dier tot sterke gistingen gekomen. In genoemde dierentuin is men volko men afhankelijk van de goede wil van het publiek. Men heeft niet voldoende personeel om alle dieren, die gevoelig zijn voor overdaad aan lekkernijen door lopend te laten beschermen. De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 oktober a.s. gesteld op 1,65 per kwartaal. De geringe verhoging van nog geen cent per week, welke in deze prijs is besloten dient om een deel van de aanzien lijke kostenstijging, waarvoor wij ons gedurende de afgelopen periode van meer dan twee jaren gesteld zagen, op te vaugexi. In de huop op een gunstige ontwikkeling voor v/at betreft de prijs van het couranten papier hebben wij tot dusver deze kostenstijging geheel voor eigen re kening genomen. Nu gebleken is. dat op een dergelijke gunstige ontwik keling niet te rekenen valt, zien wij ons ten behoeve van een rendabele exploitatie genoodzaakt de gestegen kosten ten dele in de abonnements gelden te verdisconteren, daarbij de abonnementsprijsverhoging tot het uiterst verantwoorde minimum beperkende. De uitgevers. EDE. Ds. J. M. Bloemkolk, gerefor meerd predikant te Ede, ontving een beroep naar de Gereformeerde kerk van Zwolle. LUNTEREN. Aanstaande zaterdag 22 september wordt in de nieuwe open bare school te Lunteren een tentoon stelling gehouden van de aan de leer lingen uitgereikte floralia-planten en de door hen gemaakte herfstbakjes. Da tentoonstelling is geopend ivan drie tot tien uur. De toegang is voor ieder een vrij. OOSTERBEEK. A.s. zaterdag en zon dag organiseert de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in het conferentieoord „De Pietersberg" alhier een bijeen komst waarbij als inleiders zullen op treden mr. K. van Rijckevorsel, de heer J. H. Schept, ir. J. A. Manusama, ds. Tutuarima, prof. S. U. Zuidema, ds. Ph. W. Bergkottem en aalmoezenier E. H. M. Vallen. Zondagmiddag 2 uur zal o.m. door een vertegenwoordiger van de Zuid-Molukse regering een krans worden gelegd bij het Airborne- monument AMERSFOORT. Het bekende ijs- ballet van Maxi en Ernst Baier komt van 2 tot en met 7 oktober a.s. met een serie voorstellingen in Amersfoort. Het theater zal worden opgebouwd op het terrein aan de Hellestraat alhier. EDE. Volgende week donderdagmorgen zullen de „geërfden" van de buurt Ede- Veldhuizen, naar eeuwenoud gebruik, door middel van klokgelui weer worden opgeroepen ter „buurtspraak". Deze bij eenkomst wordt weer gehouden in de zaal van „Marktzicht" en begint om tien uur. De agenda vermeldt de gebruikelijke jaarverslagen en de verkiezing van twee buurtmeesters. Verder komt weer een subsidie-aanvraag voor de Ginkelse schaapskudde aan de orde, terwijl ten slotte de commissie, welke destijds werd benoemd om de eigendomsrechten van diverse wegen te onderzoeken, rapport van haar bevindingen zal uitbrengen. W IJ ZE WOORDEN DE DOOD De gedachte aan de dood bedriegt ons, want zij doet ons vergeten te leven. (Vauvenargues)

De Vallei | 1956 | | pagina 1