OMA THH en water zijn 't altijd eens Niemeijer GALA THEE Levensstrijd melis oimm C m t ^AAT$T0(i Voetbalprogramma voor het komende week-end H uru L. H E IJ Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN VEWIBETO III Bril lenshow RdTERDON Rhemis - Hoogland Gevonden en verloren voorwerpen fa Onderlinge competitie Veenendaalse Schaakclub D. Blankesteyn 6 Zonen Dovo gaat naar Ni jverdal Zondagsdienst Doktoren Damesmodehuis F. v. d. Bosch heropende Erkend de beste FEUILLETON fa-fa 'k Had er eerst oover gedacht deeze keer maar es niet op de praatstoel te klimme. De mense worde deeze week toch al ooverlaade met feestelikheede, zoodat ze voor de krant niet veel tijd oover zulle hebbe, al zou dat bar jam mer zijn voor de adverteerders en de uitgeevers, die zoo hun best gedaan hebbe om de mense te laate weete, dat ze heel niet 't Veen uit hoeve te gaan om in de stad hun sulle te koope, om dat ze dan toch duurder uit zijn, al leen al vanweege de reiskoste. En de sorteering die in 't Veen te vinde is, vind een mens nergens anders. Zelfs niet in Brussel of Parijs, 'k Ben d'r wel nooit geweest, maar van hoore-zegge. Maar heelaas ben ik wel genoodzaakt geworde om toch nog iets te zegge, hoewel de meeste mense misschien denke: 'k wou dat die praatstoel van Wout maar in mekaar zakte, zoodat ie van daaruit nooit meer iets zegge kon. Jammer genoeg voor die mense is die stoel nog zoo steevig, 't is een goeie echte ouwerwetse eikehoute stoel en hier in de buurt gemaakt en de houtwurm zit er nog lang niet in. We hebbe d'r wel es oover gedacht om de stoel maar naar de vendu te doen en een nieuwe foetuil d'r voor te koope, maar dat moderne spul dat past weer niet bij de andere spulle, ik bedoel bij 't urgel en zoo, en voovedien zit et niet zoo lekker, zoodat we nog maar een poossie met deeze doordoen. Boovedien is antiek juist weer moodern en in de moode. Waar ik et nog effies oover hebbe wou, dat is de gepasseerde Lammeliet- jesaovond. Waar al die mense vandaan kwaame, daar snap ik niks van. Je zag hoope mense, manne, zoowel als vrouwe, die nooit geen tijd ergens voor Zegge-te-hebbe. De kerels zitte zooge- zeid in de ploege en de vrouwe kenne daardoor ook niet weg van huis, want die kleine keinder, zie.... Als je mit de collektebus an de deur komt, kenne ze nog niet eens de deur oopedoen, daar hebbe ze ook geen tijd voor en zoo zou je nog een tijdje door kenne gaan. Maar, ploegedienst of geen ploege- dienst, Maandagavond waare ze pre sent hoor. Om halluf zeuve, in plaats van om halluf neege liepe ze al te loo- pe; wie bij de kleinste kinder tuisge- bleeve was, weet ik niet, en om halluf tien liepe ze nog en ik denk, dat as de saaliemelk met de beschuitjes niet ge lokt hadde, ze nou nog an 't loope waa re geweest. Die rotjes-sn..neuzen hadde zoo doende geluk. Bij tientalle vlooge die dinge mijn om de oore. Nou ben ik wel wat gewend, in 1914-'18 en in 1940-'45 vlooge me nog wel andere dinge oover m'n'hoofd, maar voor kinders en voor vrouwe blijft et toch maar gemeen spul. Volgend jaar dan moet de Vallei maar es geleegeheid geeve tot aanmel ding van de schaade en dan zouwe je lui es wat zien. Ze hebbe mijn deze keer niet geraakt, maar de buurvrouw, die schijne ze altijd te moete hebbe met zooiets, die had van schrik de hak van d'r schoen verloore. Enfijn, als ze de Vewibeto maar niet met een bezoek koome vereere, die rotjes-ridders. 'k Ga ook een paar keer naar de beurs en ik zeg maar zoo: Een bezoek aan Vewibeto 3 gewijd Strekt je tot je gezin zeeker tot profijt. W. Blauwkous In het tijdvak van 12 tot en met 18 september werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: 1 koperen gewicht v. 500 gr.; 1 bl.-grijs regenkapje; 1 bont konijn; 1 rode dames- portem. m. inh.; 1 pakje m. slopen; 2 pakken m. slopen; 1 br. lederen actetas m. stalen wol en linnen; 1 p. manchet knopen; 1 zw. vulpen; 1 jong geel konijn; 1 gekl. blikken toeter; 1 rode kinder- portem. m. inh.; 1 rozenkrans; 1 groen jersey jasje; 1 nikkelen damesarmband horloge; 1 lederen koffer met inh.; 1 kin dersokje; 1 groene portem. m. inh., w.o. foto's; 1 parapluhoes; 1 rode damesportem. m. ritssluiting; 1 lichtbr. damesportem. m. inh.; 1 sleutel v. rolschaats; 1 rode damesportem. m. inh.; 1 lichtbl. regenjas; 1 imitatie gouden ring m. zw. steen; 1 r. damesportem. m. inh., w.o. postzegels, buskaartjes en tel. no. m. kengetal. In hetzelfde tijdvak werden aan ge noemd bureau de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 br.-zw. lederen portef. m. flink gelds bedrag; 1 maandkaart bus De Haas; 1 bril m. hoornen montuur; 1 rood meisjesman teltje; 1 grijs-rose paraplu-hoes; 1 bruine herenportem. m. inh., w.o. sleuteltje; 1 1 maandabonnem. in groen étui; 1 rode portem. m. inh.; 1 p. zw. suède handsch.; 1 wit kinderschoentje (1.); 1 wijnrode por tef. m. inh., w.o. rekeningen en rijbewijs; 1 ziekenfondsboekje; 1 vulpen z. dop; 1 gummi spelgoedpop; 1 doublé d.armband. Ook de tweede voetbalzondag heeft hier en daar verrassingen gebracht. Over het algemeen zijn de diverse clubs toch, en dat mogen we nu wel met zekerheid zeggen, gelijk gebleven aan vorig jaar wat de krachtsverhou ding aangaat. Opvallend zijn echter de goede resultaten van het in de afde ling spelende Hoogland, dat in de beide eerste competitiewedstrijden de kam pioenspretendenten van vorig jaar DVSA en Renswoude wist te kloppen. Ook Veenendaal is verrassend goed voor de dag gekomen tegen de tech nisch goede Ede-ploeg. We hopen, dat het weer ons ook dit week-end niet in de steek zal laten, want dan kan het publick ongetwijfeld weer volop genieten van enkele met bijzonder veel spanning tegemoetge- ziene wedstrijden. Het programma ziet er als volgt uit: „Veenendaal" heeft de tweede voet balzondag reeds direct een rustdag te pakken en zal wel eens een kijkje gaan nemen bij de tegenstander voor volgen de week. „Renswoude" gaat op bezoek bij Veense Boys in Nijkerkerveen. Dit wordt voor de rood-witten een bijzon der zware opgave. Nog steeds moet Renswoude zonder de voornaamste man, L. Stutvoet, spelen. Een uitslag is hier moeilijk te geven, vooral niet om dat de jonge voorhoede van de rood- witten soms met verrassend goed spel voor de dag komt. Rhenus moet zondag in een uitwed strijd de strijd aanbinden met „nieuwe ling" Hoogland. Hoogland heeft zoals reeds gezegd al twee maal op verras sende wijze gewonnen. Zal Rhenus in staat zijn deze opmars te stuiten? We geloven het wel, want naar onze me ning is het nu reeds duidelijk, dat de groen-witten dit jaar weer hoge ogen gaan gooien voor wat betreft het kam pioenschap. We rekenen hier dus op beide punten. Oranje Wit krijgt op Remmerden bezoek van De Kieviten uit Voorthui zen. Oranje Wit heeft nog geen enkel punt in de wacht kunnen slepen en zal nu wel alles op alles zetten, om zich uit de onderste regionen te wer ken. Wanneer we beide ploegen goed Afg«lwitt«rd gesprekje: „WAT IS DONKER VERANDERD, ZEG!" ..Veranderd? Hoe?" ..In zijn voordeel! Vroeger kreeg ik altijd de indruk dat hij het oudste pak ter wereld aan had. Altijd!" ..En weet je hoe dat kwam' Hij heeft geen makkelijk figuur en daarom was er moeilijk iets te vinden voor hem." „En nu? Heeft hij zeker een costuum laten mèken?" „Welnee Maar hij heeft eindelijk een goed costuum gekocht, met een fantastische pasvorm „Bekend merk?" „Bekend'Beroemd! Ik heb het over Oxford!" VAT Ook vooi - U.' In de overbezette zaal van ,,'t Tref punt" werd de tweede ronde van de onderlinge competitie van de Veenen daalse Schaakclub gespeeld. Op het demonstratiebord werd de partij bij gehouden van de twee hoogst geklas seerde spelers, n.l. de heren J. de Vries en P. R. Brouwer. Het werd een moei lijke partij, welke nagenoeg gelijk op ging. Alleen de heer Brouwer, die met wit speelde kwam in de aanval. Helaas gaf deze in het eindspel door schaak blindheid een pion weg, waardoor hij tevens zijn partij enige zetten later moest opgeven. De verdere uitslagen zijn: P. R. Brouwer J. de Vries 01 C. ter Hogt D. Willemsen 01 J. Schoeman P. J. v. d. Wolf VaVa J. N. Elenbaas D. J. v. Manen 10 W. Konings H. v. Burken 10 C. v. Genderen A. v. Essen 10 M. Vink L. Ebskamp VaVa H. A. v. d. Veer J. P. v. d. Bosch 10 W. Konins H. v. Burken 10 J. Moerdijk J. C. Griffioen 10 W. v. Dam H. E. Breman 01 W. Vaartjes J. de Ruiter 01 D. de Man J. B. Griffioen 01 A. Blankespoor E. Valkhof 10 J. Moerdijk M. de Kleuver VaVa M. de Kleuver T. Schuurmans afgebr. Als Uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van BLANKESTEIJN smeken Tevens le Veenendaalse VERGROOT- INR1CHTING onder VOLLE garantie le klas machinaal schoenreparatiebedrijf Helling 14 VEENENDAAL onder de loupe nemen dan wordt een verdeling der punten niet onmogelijk. We houden het hier dan ook maar op. „Eist", dat ook nog zonder punten is krijgt er zondag in ieder geval ook nog geen èèn, want het kan eerst nog eens „uitrusten" voor de volgende week. RKUVV, dat samen met Dorestad wel zo ongeveer de leiding zal hebben, gaat zondag bij genoemde club op be zoek. Een voorspelling is hier moeilijk te doen. We rekenen op de eerste ver- liespunten voor de bewonersvan de Nieuweweg. Ook voor zaterdag staan moeilijke wedstrijden op het programma. Voor het eerst zal een der Veenendaalse clubs uit de afdeling tegen één der re serve-elftallen uitkomen, die in de be treffende afdeling zijn ingedeeld. Deze reserve-elftallen hebben het tot nog toe zeer goed gedaan en betekenen voor de eerste klasse der UPVB een versterking. Het programma is hier als volgt: DOVO gaat voor de tweede achter eenvolgende maal op bezoek. Nu is DES uit Nijverdal aan de beurt. Het zal de Veenendalers tegen de club van de nationale doelverdediger, Cas Woudsma, wel niet meevallen, maar toch rekenen we wel op beide puntjes, ondanks de nederlaag van de vorige week. De DOVO-voorhoede is goed op dreef, terwijl DES het tot nog toe nog maar matig gedaan heeft. VRC ontvangt op eigen terrein SKV. VRC, dat zo goed van start is gegaan zal wel alles op alles zetten om zo spoedig mogelijk de leiding te krijgen. Ook hier zullen de puntjes dus wel in Veenendaal terecht komen. In de afdeling speelt Matjan, dat eveneens een uitstekende start heeft gehad, een uitontmoeting tegen Bloe- menkvvartier 2. Geen gemakkelijke op gave voor de mensen van de Panter. Bloemenkwartier zal het terreinvoor deel wel uitbuiten en trachten een ge lijk spel uit het vuur te slepen. Hier houden we het dan ook maar bij. De plaatselijke ontmoeting GVVV Triangelboys is naar onze mening voor velen geen vraagteken. Hier moet GVVV, naar de omstandigheden gere kend, de volle winst kunnen behalen. De Merino's zal in de uitwedstrijd tegen DEV wel niet zoveel tegenstand ondervinden en beide puntjes zullen wel weer voor de mannen van De Scheepjeswol zijn. Musketiers gaat op bezoek bij SVM Boys. Hier zullen de punten wel bij de thuisclub blijven. Spel. Rhenen ontvangt na een goede start op eigen terrein SOVA. Een las tige wedstrijd, die echter toch met een beetje inspanning in winst kan worden omgezet. Kulan krijgt bezoek van de kam pioen van vorig jaar, nl. Hees. Voor de Veenendalers geen gemakkelijke strijd en zij zullen met een gelijk spel dan ook wel dik tevreden zijn. We ge loven echter niet dat de bezoekers het Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij: Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal zover zullen laten komen. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma als volgt; Quick (N) 2 Vee nendaal 2; Veenendaal 3 Amersf. Boys 3; Veenendaal 4 HDS 2; Rhe nus 2 DEV 2; Saestrum 3 Rhenus 3; RKVUV 2 HDS 3; Cobu Boys 2 DOVO 2; Ermelo 2 De Merino's 2; SDC (P) 2 VRC 2; Triangelboys 2 SDVB 2; Matjana 2 VRC 3; DOSC 2 GVVV 2; Kulan-2 GVVV 3; VRC 4 Triangelboys 3; De Merino's 3 DOVO 4. VERSLETEN BANDEN Automobilisten, die met versleten bui ten banden rijden, hebben een proces verbaal in Zwitserland te verwachten. De politie van West-Duitsland is van plan het veiligheids-systeem van Zwitserland over te nemen. Dit is goed nieuws voor bepaalde vulcaniseer-inrichtingen, voor bandenleveranciers, maar ookvoor 't verkeer, dat door die maatregelen abso luut veiliger wordt. Want aldus worden ook de automobilisten tegen zichzelf be schermd. VEENENDAAL Geboren: Mina Margje, .d v. H. van de Haar en M. C. van Dijk; Cornelia, d. v. C. Nieuwenhuis en M. C. H. Rof fel; Marianne Hillegonda, d. v. G. C. N. Rebel en H. Brugman. Ondertrouwd: H. Schellevis en J. B. Y. Meersman; C. Wijnberger en J. A. de Rooi; A. Spies en G. Drost. Getrouwd: T. van de Pol en T. Re- bergen; A. van Burken en G. H. van Viegen; W. H. Rebergen en B. M. van Soest. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Maria G. d. v. H. J. Bou- man en E. H. v. d. Peppel; Dirk, z. v. J. v. Hoeflaken en J. v. Kooten. Ondertrouwd: Jan van Beek en Jannigje van Capelleveen. Overleden: Willemijntje Geertruida van Schoonhoven, 50 jr., geh. m. A. van Wijde. RHENEN Geboren: Hendrik Jan, z. v. J. H. Roks en H. Blankestijn; Clasinus Wil lem, z. v. J. B. Veldhuizen en C. W. de Man; Paula, d. v. P. Wolve en A. Jan sen; Dirk, z. v. E. Hovestad en M. Rijksen. Ondertrouwd: Theodorus Sukkel en Roeloffina van den Berg; Gerrit Jan Frederik van Cooten en Hendrika van Munster. Getrouwd: Barend van de Scheur en Trijntje van Laar; Dirk van Wolfswin kel en Gerarda Cornelis Drost; Teunis Schoeman en Margaretha Johanna Hoefakker. AMERONGEN Rudolf Nicolaas Edgar, z. v. W. H. M. Sabel en A. Vermeer. Getrouwd C. F. A. Knegjens en A. Henken. Vertrokken: J. Alta en gezin naar Texel. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen, dr. W. Remme, Markt, telefoon 2061. RHENEN. Dr. G. E. Wijcners, Achter- bergsestr.weg 191, tel. 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. S. M. van Ommeren te Eist (U.), tel. 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey van De Klomp, tel. 08387-200. VEENENDAAL. Markt 9.30 u. ds. Ver maas, 5 uur ds. Vroegindewey. Juliana- kerk 9.30 uur ds. Kruit van Neerlang broek, 5 uur ds. Van de Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Vermaas. Veeneind 3 uur dhr. Meyer, woensdag ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 9 uur ds. J. Zwijnenburg van Amersfoort (jeugddienst), 10.30 uur prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. C. J. Smelik. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Sorber van Winterswijk. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstraat) 9.30 en 5 uur lees- dienst Apost. Gen. 9.30 eri 4 uur R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur geen dienst, 5 uur dhr. Van Galen van Schaarsbergen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. A. Vroegindeweij van Veenendaal, 6 uur ds. N. Kooreman. Ned. Prot. Bond hotel Laheij 10.30 uur ds. P. Cannegieter van Driebergen. Ge.r Kerk 10 uur ds. Mees ten Oever van Wageningen, 5 uur ds. H. Volten, (bev. ambtsdragers); Ger. Gem. (Ban- tuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst; Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. vrijdag 7.30 uur ds. v. d. Woes- teijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. L. van de Peut, 6.30 uur dhr. Meyer van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30~ uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur dhr. Schuuring van Nijkerk. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, donder dag 7 uur dhr. Kamp van Utrecht. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Meyer van Veenendaal, 6 uur ds. Jon kers van Schalkwijk. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. leesd., donderdag 7.15 uur ds. Van de Woestijne van Barne veld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lees dienst. Vrijdag 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Dinsdag 7 uur ds. Van Dijk van Staphorst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. de Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. de Zwaan. Voor wie in de afgelopen dagen een bezoek heeft gberacht aan het dames modehuis F. van den Bosch in de Hoofdstraat en dat zijn er zeer velen geweest zal het verre van overdre ven zijn wanneer wij zo enthousiast zijn in onze bewondering voor wat hier tot stand kwam. Men kan eigenlijk niet meer spreken van een verbouwing. De winkel is totaal vernieuwd en mede door de uitbreiding van de ruim te tot bijna het dubbele van die van voorheen onherkenbaar geworden. Ondanks de zeer moderne inrichting is het bij het binnen gaan in geen ge val zo dat men zich in een vreemde en onwennige omgeving voelt. Integendeel juist, het doet alles even prettig aan. De gekozen kleuren, de tot in onder delen originele inrichting en bijzonder aardige ideeën welke in de winkel ver werkt zijn, verraden in de ontwerper niet alleen de vakman maar ook de man die zeer goed heeft aangevoeld wat met het oog op het genre van de artikelen met het moderniseren van deze zaak gedaan moest worden. En dit in een mate welke bijzonder opvalt. Het geheim van het resultaat ver klaart veel, want de heer Budding heeft grotendeels en in nauwe samen werking met de architect het ontwerp gemaakt niet alleen maar verschillende onderdelen van de inrichting ook zelf vervaardigd. De veel grotere ruimte van de nieu- winkel maakt het mogelijk de ver schillende artikelen in aparte afdelin gen onder te brengen en in open vi trines en glazen kasten. Hierdoor kun nen de kopende dames de voorraad ge heel overzien en gemakkelijk keus ma ken. Iedere afdeling is een originele vondst op zichzelf. De afzonderlijke toonbanken met hun aardige vormen doen het uitstekend, alsook de zitjes welke men door de hele winkel vindt. De fraaie paskamer mag ook niet on genoemd blijven. Opvallend was ook hoe de fa. Van den Bosch er in ge slaagd is ter gelegenheid van de ope ning beslag te leggen op vele nieuwe snufjes, ook voor wat betreft de nieu we mode voor rokken en blouses. Het geheel is buitengewoon geslaagd en het lijdt geen twijfel of de fa. Van den Bosch kan in deze fraaie nieuwe omgeving de kopende dames veel pret tiger en ook sneller helpen dan voor heen en de laatsten zullen dit stellig weten te waarderen. (15) „Te laat? Nimmer!" riep Aram uit. „Wanneer ze in Pomplina geen voedsel meer hebben, zullen wij ze dat brengen!" Jaspo vertrok zijn gezicht tot eensgrijns. „Oh ja„" spotte hij, „daar had ik nog niet aan gedacht. We vragen eenvoudig of die in dringers even opzij willen gaan, omdat we wat voedsel voor hun prooi over de stadsmuur willen gooien! Dat doen ze natuurlijk direct! En daarna?" Aram haalde zijn schouders op. '„Spot jij maar!" sprak hij somber. „Hoe we het doen moeten weet ik nog niet, maar we doen het! Kom mee, eerst moeten we in ieder geval voedsel zien te vinden en een paar vastberaden mannen, die ons willen hel pen!" Al heel gauw bleek, dat het geluk ditmaal met hen was. Overal waar zij aanklopten waren de boeren bereid iets van hun voorraden af te staan voor de bedreigde burgers van Pomplina en toen zij hoorden wat Aram van plan was, waren er verscheidene, die zich bij hem aansloten. Na enkele dagen hadden ze reeds drie wagens, hoog opgeladen met voorraden en een kleine maar vast beraden troep mannen, gewapend met knuppels en zeisen vergezelde hen. Voortdurend zette Aram de kleine stoet tot groter spoed aan. Hij kon zijn on geduld nauwelijks bedwingen. Eindelijk zou hij dan de gelegenheid krijgen slaags te raken met de indringers, die hem zoveel leed berokkend hadden. Plotseling stormde Jaspo op hem af en schreeuw de: Kjtjk eens! Daar! In de verte! Wat gebeurt daar?" (Wordt vervolgd.) U zet gemakkelijk 'n lekker kopje thee van alle theesoorten als U zuiver regenwater zou kunnen gebruiken. Gebruikt U echter leidingwater, dan is er niaar één thee, die werkelijk heerlijk smaakt en dat is GALA THEE! GALA THEE is de krachtigste thee en komt in elk water volkomen tot haar recht, Dat proeft U direct en dat merkt U steeds opnieuw aan de opvallend royale, geurige afschenk. Drink steeds de lekkerste thee gebruik dus altijd GALA THEE. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (30) Felix vestigde zijn helderbruine ogen vrijmoedig en lachend op zijn groot vader en antwoordde, dat hij al aardig wat kende en hij ook op lange na niet de minste op school was. „Maar toch ook niet de beste?" wierp de president hem tegen en ver trok zijn harde mond tot een glimlach. „Dat niet," zei de jongen een beetje uit het veld geslagen. Toen was de boer zo nieuwsgierig te vragen, wie dan wél de eerste was, en keek verbaasd, toen de jongen stokte en tot over de oren rood werd. Einde lijk stotterde hij verlegen: „Tobias!" Het geklepper van lepels en vorken hield eensklaps op als op een gegeven teken. Rode gezichten bogen zich over de borden. Tersluiks keek nu de een, dan de ander naar het gelaat van de boer, tegen wie die naam nooit ge noemd werd. Hij barstte echter niet in woede uit en verzonk evenmin in zijn zozeer gevreesd stilzwijgen, al ging in die tussentijd hun honger over! Al leen klonk zijn stem wellicht iets scher per, toen hij tegen de knaap zei: „Toen ik nog op school ging, kon ik niet ve len, dat iemand mij vóór was. Mij dunkt, daar zou je ook voor kunnen zorgen." De president kon evenwel zelf niet beletten, dat hij sedert die dag een soort verlangen had, om de „verschop peling" eens te zien. Wat voor bijzon ders was het nu, dat hij over Tobias gehoord had? Niets van veel belang, niets, dan dat de jongen geen luilak was: maar zijn belangstelling was op gewekt. Toen bracht het toeval plot seling de verschoppeling op zijn pad. Het was zomer. In Frutnellen waren alle weiden afgemaaid, en de boeren waren dagelijks in het zweet huns aanschijns bezig. Alleen Nager rustte; de school was voor de warme zomer maanden gesloten. De zon stond zege vierend boven het dal, de lucht trilde in de zomerwarmte, en de hemel ver blindde het oog met zijn schitterend blauw. De herders brachten hun vee naar de hoogste Alpen, waar geen bomen waren, die schaduw konden geven, maar waar de adem der nabij- zijnde gletschers afkoeling bracht. Toen de boer van de Hochfluh-hoeve de laatste vracht hooi van zijn uitge strekte bezitting gelukkig binnen had gebracht, gunde hij zich een dag rust. Niet, dat hij bepaald uitrusten wilde, maar na het warme dagwerk op de hoge weiden en berghellingen verlang de hij naar een scherpere lucht, en hij dacht er over, eens op de Seeli-alp, waar twee van zijn knechts zijn grote kudde hoeden, te gaan kijken of alles daar in orde was. Hij zei er thuis niet veel van, maar op een morgen stond woorden verbleekte, en dat zij nog wat tegen hem zeggen wilde, maar hij sloeg er niet verder acht op, verliet kamer en huis, en stapte weg. Hij ging door het dorp de berg op, wendde zich naar het Frutneller dal, en bereikte de Strahlegghut, waar de meester juist uit zijn geitenstal kwam en met de hand boven de hevig ont stoken ogen hem maar met moeite her kende en groette. Furrer vertraagde zijn schreden; hij had zo graag de oude man naar Tobias, zijn kostganger, willen vragen, maar zijn trots weerhield hem. Met een on- hij vroeger dan gewoonlijk op van het ontbijt, waar zij reeds voor het aan breken van de dag aan bezig waren, hing zijn jas over zijn schouder, zette zijn versleten daagse vilten hoed op, en sprak, zich half naar de tafel om wendend: „Jullie hoeft met het eten niet op mij te wachten, ik ga naar de Alp!" Het scheen hem toe, dat Rosi bij zijn derzoekende blik op het gelaat van de meester sprak hij eindelijk: „Uw ogen zijn achteruit gegaan, meester! Gij moest er iets aan doen." „Ja, ja, ik weet het wel," knikte Co- lumban terug. „Ik heb ook al van alles geprobeerd, maar er helpt niets aan en om het aan een dokter te vragen, daar heeft men geld voor nodig!" Furrer kreeg medelijden met hem. Hij zei bijna vriendelijk: „Gij moest toch naar de dokter gaan. Ik zal er u wel in tegemoet komen, als de kosten te hoog worden." Nager glimlachte. „Hm, hm, het zal wel weer beteren, en bovendien" hier richtte hij zijn ogen naar de diep blauwe hemel „de dokter daarboven zal wel weten, waar het op uit moet lopen; heeft die ze ziek gemaakt, dan kan ook geen ander ze weer gezond maken!" De president trok de schouders op, groette en ging voorbij. Hij liep ver der het dal in, ging de Frutnellerbeek over, langs een smal houten brugge tje en stapte naar zijn Alp toe langs een bosweg die tegen de Seeliberg te genover de Strahlegghut omhoog liep. Op de helling groeiden zware sterke dennebomen, zoals er maar weinig in bergwouden gevonden worden. Hun wortels kwamen uit de schrale droge grond te voorschijn, liepen onder ge weldige grauwe rotsblokken door en omspanden steile rotsen. Door hun donkere kronen viel het daglicht. De boer klom langs een brede groene kloof naar boven, het woud bleef ach ter hem, spoedig lag het achter hem als een zee van donkere dennenkrui nen. De wind werd scherper, een won derbare reinheid heerste in de hoogte en rondom doken uit het bos de kale rotsen, de indrukwekkende bergtop pen en de witte in het vuur van de zon schitterende gletschers op. Na drie uur gestadig klimmen be reikte Furrer de hoogte, vanwaar de Seeli-Alp verre noordwaarts ging, door twee sneeuwtoppen als wachttorens beschermd. De wijde groene vlakte lag daar als een opgedroogd meerbekken, en daar waar zich in het midden van de vlakte een tweede kleinere inzin king vertoonde, glansde het zo blauw en stil, alsof een stuk van de stralende hemel midden in de grasvlakte was neergezonken en van daaruit zijn weer glans zond. Dat was het Seeli, een stil, eigenaardig water, waarin zelden een golfje te zien was. Furrer haalde diep adem, toen hij het doel van zijn tocht voor zich zag, liet zijn jas op de gi;ond glijden en zette zich in het gras neer. Hij haalde een pijp voor de dag, stopte die en be gon te dampen. Dat deed hij alleen, als hij welgemoed was en als de on vermoeide man zich een rustdag gunde; de pracht van de morgen stempelde de ze tot een feestdag, en hij had zelden de tijd, om de schoonheid van zijn ge boorteland op te merken. Terwijl hij rookte, liet hij zijn blik over de berg vlakte gaan. In een ver verwijderde hoek, waar een der beide bergkegels nog schaduw wierp, zag hij zijn kudde weiden. Ook de Alpenhut stond daar en het was hem, alsof hij een van zijn knechts kon onderscheiden, die daar bedrijvig in en uit liep. Telkens klonk het kort afgebroken geluid van een der koeklokjes door de wind gedragen tot hem over. Toen hoorde hij opeens dichtbij en duidelijk het jubelen en jodelen van een jongensstem. De boer luisterde op merkzaam toe. Dat moest de geiten hoeder zijn, en de stem klonk net, als of hij de een of andere kwajongens streek in de zin had. Altijd waren die deugnieten op baldadigheden bedacht, lieten het vee maar overal tegen de steile bergwanden opklauteren en doodden de tijd met kwaaddoen! (Wordt vervolgd.) tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. (roter «•rdragtnl

De Vallei | 1956 | | pagina 2