Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad als aanvaardde begrotingstekort onvermijdelijk I Vewibeto III werd overweldigend 20*000 ste bezoeker Waardering voor activiteitgem.-bestuur Wist 17.... F. TAK Convent van Predikanten en de Veenendaalse jeugd Onderzoek bevolking Gelders op t.b.c. Geen wijziging dienstregeling bus en trein Indrukwekkende manifestatie van wat Veenendaalse middenstand vermag Oefening blokploegen Veenendaalse Bescherming Bevolking Benoeming woningcommissie stuitte op moeilijkheden Strop voor café WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 30e jaargang VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 No. 73 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Debat over deugden en ondeugden van vorige gemeentebesturen AGENDA Regeren is vooruitzien Eentonige rijen huizen De R is weer in de maand TAK's LEVERTRAAN Verkiezingswinst Huisbezoekers gevraagd WAARSCHUWING Vieuwe straatnamen voor Eist Jubileum-concert van „De Veenzangers"' Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vele goede wensen in vervulling UIT DE RAADZAAL VAN RENSWOUDE houders Hij is 12,50 waard R 534129 Voor betere uurwerken Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De Veenendaalse vroede vaderen waren woensdagavond in openbare vergadering bijeen, o.m. ter behandeling van de ge meentebegroting 1957. Kenmerkte het financieel beleid van de Veenendaalse ge meentebesturen in het verleden zich door de tering naar de nering zetten en sluitende begrotingen, thans heeft men hier mede gebroken want het algemeen verzorgingspeil heeft hieronder in ernstige mate geleden en een achterstand van tientallen jaren zou zijn ontstaan. Deze politiek van het ver leden zou grotendeels de oorzaak zijn van het grote tekort van 550.000 gulden. De fractieleider van de CHU, de heer Van Galen, merkte ten aanzien hiervan op dat de vorige gemeentebesturen inder daad iets beters als erfenis hadden kunnen nalaten, maar dat die ook hebben moeten werken in een andere tijd en andere omstandigheden, en dat hun streven de gemeente schuldenvrij te houden op zichzelf lofwaardig genoemd moet worden. De spreker van de PvdA-fractie, de heer, Verkuijl, liet een geheel ander geluid horen en schoof de in het verleden ge voerde financiële politiek geheel op rekening van de prot.-chr. raadsfracties, waar de PvdA bij herhaling op het foutieve hiervan gewezen had. Spr. zag in de verklaring van B. en W. nu eindelijk eens een officiële erkenning van de juistheid van het PvdA-standpunt. Wethouder Van Kuijk (AR) merkte op dat B. en W. met hun verklaring in geen geval bedoeld hadden een blaam te werpen op vorige gemeentebesturen. In het algemeen was de raad zeer dankbaar voor de grote activiteit van het college van B. en W. zoals die zich in de begroting aftekent en zonder hoofdelijke stemming werd dan ook besloten een nadere verhoogde uitkering uit de rijkskas te vragen. Alleen het raadslid Van Deelen (SGP) wees er nog even op dat deze extra uitkering de enige oplossing is, maar dat toch niet gedacht mag worden van: halen wat er te halen valt, anderen doen het ook. Direct na de gebruikelijke opening van de vergadering staat de voorzitter stil bij de afwezigheid van de nestor van de Van Galen: misschien doen wij het nn ook verkeerd. raad, de heer Joh. van Hardeveld. Spr. zei verheugd te zijn dat het aan dit vol ijverige raadslid overkomen ongeluk la ter niet zo ernstig bleek te zijn, en hoopte dat wij dezer dagen hoorden spreken over het leggen van een tram lijn in Veenendaal? dat deze naar verluidt de ver binding zou moeten onderhouden tussen de Kerkewijk ter hoogte van de Sta tionssingel en het nieuwe raadhuis dat men intussen de inritten van de singels welke straks naar het raad huis zullen leiden reeds in de nieuwe Kerkewijk heeft aangebracht? dat de twee zware klappen welke gisterochtend omstreeks 8 uur boven Veenendaal werden gehoord veroor zaakt werden door het doorbreken der geluidsgrens door een van de op Soes- terberg gestationneerde nieuwe Ame rikaanse straaljagers? dat deze toen een snelheid van meer dan 1200 km ontwikkelde? dat het aantal lampjes verwerkt in de fraaie verlichting in de tuin der Frisia-fabrieken ruim 1000 beloopt? dat de lichtrondjes welke men hier steeds omhoog ziet gaan worden veroorzaakt door draaiende spiegeltjes waarin de lampjes schijnen? dat voor deze verlichting in to taal 61/* km draad nodig was? dat het geheel mechanisch wordt bediend door een vrij ingewikkelde ap paratuur? dat na de ingrijpende verfraaiing van de gevels der Frisia-fabrieken nu ook nog de ijzeren schoorsteen onder handen genomen zal worden en een lichtblauwe kleur krijgt? dat burgemeester Bakker bij de opening van de Vewibeto 3 o.m. ver telde dat thans meer dan 6000 mensen werk vinden in de Veenendaalse in dustrieën? dat in de tien grootste plaatse lijke bedrijven vorig jaar een bedrag van bijna 17 miljoen gulden aan lonen werd uitbetaald? dat gisteren ook een groep be jaarde bewoners van het rusthuis op de Kerkewijk een bezoek aan de Ve wibeto bracht? dat ook zij hun ogen hebben uit gekeken aan al het fraais, hier aanwe zig? dat totnutoe nog alle geldprijzen welke ieder uur op de Vewibeto wor den uitgedeeld werden afgehaald? dat men er toch beslist goed aan doet zich even te realiseren dat mor gen, zaterdagavond half elf de Vewi beto III voor het laatst gesloten wordt? dat u namelijk beslist „achter loopt" als u daar nog niet bent geweest? ".UK!!!!!!1.!!! g»111111111111111 'lll.Hl mimiek lieden, vrijdag 28 september Van 2 tot 10.30 uur, Vewibeto III. I| Zaterdag 29 september II Van 2 tot 10.30 uur, laatste dag Vewibeto III. (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ver- H toning van de film „Morgen zie ik je weer"., onder auspiciën van Chr. Film-actie. VrUdag 5 oktober (In geb. Eikenlaan) 's middags en 's avonds, wol-show Neveda wol- li fabrieken. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maandag de film „Slaven van de Nijl" en van dinsdag t.e.m. donderdag li „Command". II ii dat de heer Van Hardeveld als een van de beste en ook algemeen gewaardeerde leden van de raad spoedig weer in de vergaderingen aanwezig zal kunnen zijn. Gelukkig is hij aan de beterende hand. Alvorens tot de behandeling van de begroting over te gaan waren er nog enkele andere punten af te doen. Een crediet van ruim 680.000,werd be schikbaar gesteld voor de bouw van weer 124 woningen in het Franse Gat en de salarissen van het gemeentepersoneel werden met 6 °'o verhoogd. Het voorstel een crediet van 19.200,te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe vrachtwagen voor gemeentewerken ter vervanging van de Dodge welke in 1946 tweedehands werd gekocht en totaal is versleten, ontmoette tegenstand bij het raadslid Diepeveen (AR) en wel omdat een inruilbedrag van 500 gulden voor de oude wagen veel te laag was. Spr. zou hiervoor minstens 1000 gulden gekregen hebben. Ook een L.P.G.-gasmotor vond hij niet alles en niet voordeliger op de korte afstanden. Weth. De Ruiter (CHU) verklaarde dat de wagen dermate ver sleten is dat hiervoor beslist niet meer gevraagd kon worden, terwijl de voor zitter persoonlijk op het standpunt staat dat de gemeente de zakenmensen het vel niet over de neus moet halen. Ten aan zien van het gebruik van L.P.G. was de voorzitter zeer optimistisch. De gemeente behoeft geen wegenbelasting te betalen en behoeft dus niet te rekenen met de verdubbeling hiervan. De heer Diepeveen bleef op zijn stuk staan dat de inruil- waarde veel te laag was en stemde tegen het voorstel. De heer Van Galen was deze eerste die een algemene beschouwing op de ge meentebegroting gaf. Spr. zei o.m. dat, wie niet helemaal onbekend is met de fi nanciële situatie van de gemeente wist, dat het eenmaal bij een aanmerkelijk be grotingstekort moest terecht komen. Regeren is vooruitzien, luidt een be kend gezegde. En dit heeft men misschien te weinig gedaan, maar wie van onze voorgangers had een dergelijke ont-wik- keling der gebeurtenissen in onze ge meente kunnen voorzien. Best mogelijk dat over 50 jaar onze opvolgers ook ons beleid als klein en te bekrompen kwalifi ceren zullen. Wij willen dus niet een te hard oordeel vellen over hen die ons voorgingen. Maar men had ons als erfe nis inderdaad wel iets beters kunnen na laten. B.v. een nieuw raadhuis had er al lang kunnen staan. En het wegennet is er ook maar stiefmoederlijk afgekomen en nog veel meer dingen hadden al lang kunnen bestaan. Dat zou ons heel wat hoofdbrekens en wat belangrijker is, heel wat miljoenen hebben bespaard. Het is nu eenmaal niet anders en daarom zullen wij thans en onder deze omstandigheden hebben te doen wat onze hand vindt om te doen. Naar aanleiding van de begrotingspost van 2000,voor welstandstoezicht op artistiek en esthetisch bouwen, zei de heer Van Galen de eentonige rijen hui zen in de nieuwe woonwijken niet te kun nen bewonderen. Laten wij er voor zor gen dat men over 50 jaar ons geen ver wijten in dit opzicht maakt. Wat meer fleur en variatie in de bouw kan geen kwaad. Ook vroeg spr. meer aandacht voor de bouw van middenstandswonin gen. Verder vindt hij vele nieuwe stra ten te smal en verkeerstechnisch onvol doende. Namens de CHU-fractie deed de heer Van Galen een beroep op B. en W. te komen tot het stichten van een be jaardencentrum. Wij zijn in dit opzicht achter bij vele plaatsen. Ik hoor de laat ste tijd niets meer van de grote plannen ter verbetering van het Hervormde rust huis. Het tegenwoordige rusthuis is be slist onvoldoende. Na het afbreken van de pastorie op de Markt is de Oude kerk geheel voor de dag gekomen en nodig aan een opknap pertje toe. Waar het hier het vrijwel enige historische gebouw in onze ge meente betreft, achtte spr. het wel ver- r Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen, Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 antwoord dat ook de gemeente in de kosten van een restauratie zou bijdragen. Bij geruchte heeft de heer Van Galen gehoord dat de kerkvoogdij plannen heeft de kerk van binnen en van bui ten te restaureren. Met leedwezen memoreerde spr. nog het verscheiden van weth. Van Stemp- voort en wenst diens opvolger een kloek en wijs beleid toe. Ook de wethouder van openbare werken, de burgemeester en allen in het belang van de gemeente werkzaam wenst spr. tenslotte voor het dienstjaar 1957 Gods zegen toe. De heer Verkuijl sprak vervolgens na mens de PvdA-fractie en hij noemde het een goed gebruik dat in een begrotings vergadering ook een blik terug gewor- Verkuijl doorbraak naar A.-R. zijde. pen wordt. Spr. herinnerde daarom aan de winst welke de PvdA bij de laatst ge houden kamerverkiezingen heeft behaald Toch hebben de prot.-chr. fracties de PvdA builen het dagelijks gemeentebe stuur gehouden. Men wil ons niet. Spre kende over de oorzaken van het begro tingstekort en de achterstand van tien tallen jaren ontstaan door de in het ver leden gevoerde behoudende politiek, zei de heer Verkuijl dat dit niet pleit voor de prot.-chr. fracties waar wij steeds een progressieve politiek hebben voorge staan. Ook wij prefereren een sluitende begroting maar dat gaat niet meer. Wij zouden het tekort nog gemakkelijk met een kwart miljoen kunnen opvoeren, maar willen ons wel beperken. Ook met het oog op dit alles zien wij de gemeen teraadsverkiezing van 1958 met vertrou wen tegemoet, wij kunnen het niet helpen wanneer zoveel principiële A.R.-mensen op de PvdA stemmen. Spr. vroeg verder aandacht voor het scheppen van meer recreatie voor de kin deren in de woonwijken in de vorm van speeltuinen. De plantsoenen worden on voldoende onderhouden en maken een zeer rommelige indruk. Van de plannen voor een volkscredietbank horen wij niets meer. Wanneer komt nu toch de (Zie verder pagina 2.) Zoals reeds eerder werd gemeld zal de bevolking van Gelders Veenendaal in de tweede helft van november weer worden onderzocht op t.b.c. Dit be volkingsonderzoek, dat drie jaar ge leden ook plaats vond, vereist heel wat voorbereiding. Het is namelijk de be doeling, dat alle ingezetenen van te voren worden bezocht om de gegevens van de op te roepen personen te noteren en de (geringe) kosten van het onder zoek, welke slechts f 1,per persoon bedragen, te incasseren. Aan deze huis bezoekers kan men ook opgeven op welk gedeelte van de dag men bij voor keur voor het doorlichtingsapparaat verschijnt. Er hebben zich voor dit doel reeds verschillende huisbezoekers aangemeld, doch dit aantal is nog niet voldoende om alle gezinnen op tijd te bereiken, zonder dat de huisbezoekers worden overbelast. Ook hier geldt immers het spreekwoord: vele handen maken licht werk. Ieder die voor dit nuttige doel een paar vrije avonden of middagen over heeft wordt daarom verzocht zich als huisbezoeker op te geven bij de heer H. J. Scholten, Stationsstraat 127, tele foon K 8387-417. Men krijgt dan te zijner tijd wel een uitnodiging voor een instructie-vergadering, waarop de aard van dit werk nader wordt uiteen gezet. Zondag 30 september a.s. gaat de nieuwe dienstregeling in van treinen en busverbindingen. Zowel de voor de rode bussen van de N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. de Haas en de groene bussen van de N.B.M. in onze omgeving als voor de treinen, welke aan het station Veenendaal-De Klomp stoppen zal de komende winter- dienstregeling geheel en zonder uitzon dering gelijk zijn aan de nu aflopende zomerdienstregeling. De burgemeester van Veenendaal geeft de ingezetenen in overweging, al vorens gelden af te dragen aan of in te gaan op aanbiedingen of offertes van de Evangelisatie „Immanuël", contact op te nemen met de plaatselijke politie. In een vorige vergadering van de Rhenense gemeenteraad bestond geen overeenstemming over een voorstel be treffende naamgeving van wegen in het kernplan van het dorp Eist. Men besloot toen het voorstel terug te ne men, teneinde opnieuw, in samenwer king met de Elsterse raadsleden, de gedachten hierover te laten gapn. Dit oderling overleg tussen de raads leden uit het dorp en het college van burgemeester en wethouders heeft een bevredigend verloop gehad. Men is overeengekomen de namen te moeten putten uit de namen van de leden van het Koninklijk Huis. Vandaar dat de gemeenteraad van Rhenen thans wordt voorgesteld: de noordelijke weg, lopende vanaf de Woudweg naar de Schoolweg de naam „Beatrixstraat" te geven; de zuidelijke weg tussen beide nieuwe wegen te noemen „Irenestraat" en de onderlinge verbindingsweg tussen de beide nieu we weg ende naam „Margrietstraat" te geven. Voorts wordt nog geadviseerd de „Verlengde Schoolweg" te wijzigen in „Bosweg". Men is van mening, dat het woord „verlengde" in straatnamen niet aanbevelenswaardig is. De raad zal in laatste instantie uitspraak hebben te doen. Ook burgemeester A. Bakker was zeer ingenomen met en trots op de zo groots opgezette Vewibeto III. Als eerste maakte hij na de officiële ope ning een rondgang over de beurs. Hier zien wy hem in gesprek met de standhouder van het Ned. Bijbelge nootschap. Rechts de actieve voorzit ter van het organiserende „Handel en Nijverheid", de heer Ant. de Ruiter en in het midden diens echtgenote. De met bijzonder grote verwachtingen aangekondigde Veenen daalse Vewibeto 3 heeft zonder twijfel niemand teleurgesteld. Integendeel, het werd ondanks dat nóg een grote verrassing en algemeen is men zeer enthousiast over wat deze schitterende en buitengewoon attractieve verkoopbeurs heeft te bieden. Het is werkelijk fantastisch wat hier tot stand gebracht werd. Iedere stand weer vormt een hoogst interessant onderdeel. En dat niet alleen om de opvallend prachtige inrichting, maar vooral en in de eerste plaats door wat er in een enorme ver scheidenheid aan nieuwste artikelen en laatste vindingen werd bijeen gebracht. Het is zonder meer duidelijk dat bij elke deelnemer de opzet heeft voorgezeten deze beurs voor een ieder interessant te maken. Volmondig en zonder enige overdrijving kan gezegd worden dat men hierin overtuigd geslaagd is niet alleen, maar dat men de bezoekers versteld doet staan. Voor wie nog geen bezoek aan de Vewibeto 3 bracht kan niet met genoeg nadruk worden aangeraden dit alsnog te doen. Men zou een evenement missen waarvan de betekenis tot ver in de omgeving reikt. De Vewibeto 3 vormt een gelegenheid bij uitstek om zich te kunnen oriënteren op wat er momenteel en in de naaste toekomst aan levensbehoeften op alle gebied te koop is. De verbijsterende veelheid van artike len hier aanwezig, en ook de enorme op zet van de Vewibeto III, maken het ab soluut onmogelijk hiervan een opsomming te geven. Wel kunnen wij beschrijven de zêèr prettige en feestelijke sfeer welke men op deze grootsteedse beurs treft, en waaraan niemand die door de fraaie in gang naar binnen gaat kan ontkomen. Het is er uitgesproken gezellig. Ieder is even voldaan en uitbundig in zijn be wondering. En dat heus niet alleen in de drukkere avonduren want ook 's middags is er een onafgebroken stroom van be zoekers die steeds weer van de eerste Het Convent van predikanten heeft zich enkele malen bezig gehouden met het vraagstuk van de jeugd van Vee nendaal. Het heeft ook een vergadering belegd met leidinggevende figuren van de plaatselijke overheid en politie en uit de sectoren van onderwijs, bedrijfs leven en vakbeweging. Hoewel de kijk op de Veenendaalse jeugd niet gelijk was, was men alge meen van mening, dat in alle geval een gedeelte van onze jeugd niet bepaald het naamkaartje van Veenendaal eer aandoet vanwege een onbehoorlijk en baldadig optreden op de publieke weg. Vooral op zaterdag- en zondagavond is het wangedrag van de jeugd menig maal van zulk een aard, dat ouderen zoveel mogelijk de Hoofdstraat en de omgeving van Prattenburg vermijden. Het bedenkelijke van dit alles ligt hier in, dat een groot gedeelte van de jeugd geen belangstelling voor de dingen van hogere inhoud heeft. In Veenendaal zijn er vele mogelijkheden tot vrije tijdsbesteding op hoger niveau dan het geslenter langs de straat Er zijn ker kelijke en particuliere verenigingen voor ontwikkeling en ontspanning. Het bedrijfsleven en de vakbeweging or ganiseren op het gebied van muziek, sport en hobbies voldoende om de tijd nuttig en prettig door te brengen. Het convent is zeer bezorgd over het „functie-verlies" van het gezin. Het schijnt, dat vele ouders hun roeping niet verstaan en het vermogen missen om het thuis gezellig te maken. Het Op 10 november a.s. zal het Mannen koor „De Veenzangers" in het gebouw aan de Eikenlaan een jubileumconcert geven. Het Mannenkoor zal dan 30 jaar bestaan en het is de bedoeling dit met een bijzondere uitvoering te vie ren. Aan het concert zullen medewerken het Veenendaals Dameskoor Elisabeth Hendriks en Loes Coïni, beiden piano. Uitgevoerd zal namelijk worden o.m. de Zweedse Lucifersmars met 4-han- dige pianobegeleiding. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 gezin ontbindt zich en valt uiteen in losse individuen, die als los zand naast elkaar leven. Dan gaan ouder en kin deren hun eigen weg. Er bestaat geen gemeenschap meer. Het ouderlijk huis wordt verlaagd tot kosthuis. Ouders en kinderen worden vreemden voor el kaar. Het convent verzoekt alle kerken zondag 30 september deze nood in pre diking en gebed te gedenken. Het roept ouders en jeugd op te breken met een levensstijl op laag niveau. Het ver zoekt alle reeds bestaande instanties, ieder op eigen plaats en met eigen daartoe geschikte middelen, tegen het kwaad van de geestelijke en zedelijke uitholling van onze jeugd te strijden, onder inwachting van Gods zegen. Als sluitstuk op de 14-daagse propa ganda van de Veenendaalse BB zal za terdag 29 september een oefening ge houden worden in het Franse Gat en wel in de in aanbouw zijnde huizen aan de Adriaan van Ostadelaan. Een vijandelijk vliegtuig wordt door onze jagers neergeschoten en stort neer in het Franse Gat. Hierdoor worden een drietal huizen getroffen. Ook in vredestijd kunnen zulke rampen voor komen. De hoofden van blok 15, Hasselaar en Knigge, laten het blok verkennen en de melder deelt mede dat er brand is ontstaan, huizen ingestort zijn en dat verschillende gewonden op straat liggen. Blok 15/16 onder leiding van blokhoofd A. de Pater rukt onmiddel lijk uit en komt dan tot de conclusie dat extra hulp aangevraagd moet wor den. Hulp wordt aangevraagd van blok 18, onder leiding van de blokhoofden Mollema en Van Barneveld, en blok 12 onder leiding van Bovenkamp en v. d. Meyden, tevens wordt de hulp inge roepen van het Mobiel Geneeskundig Team (Rode Kruis leden) en de reserve politie voor het afzetten van het ramp gebied. Ook wordt bij deze oefening nog een aantal gewonden door het Rode Kruis korps zelf geholpen. Deze oefening is voornamelijk ge baseerd op de geoefendheid van de blokken uit het Zuiden en het Noorden. Brandjes zullen worden geblust, ge wonden worden uit het puin gehaald en verbonden door de EHBO-ers. Na- Dat ook Renswoude het Lampe- gietersavondfeest kan vieren daar van getuigt dit plaatje, aldaar j.l. maandagavond gemaakt. dat ze voorlopig in het gewondennest zijn verzameld, worden ze afgevoerd door het M.G.T. naar de verzamelplaats voor gewonden, daar zo nodig opnieuw verbonden, en dan door gezonden naar het Noodziekenhuis in gebouw ,,'t Tref punt". De oefening laat zien, dat als in werkelijkheid wat zou gebeuren, er en kele blokken zijn, die deze ramp effec tief kunnen bestrijden. Enkele blokken, want we komen in Veenendaal nog steeds BB-ers tekort, zowel voor de brandweer als voor de redders. Geeft u nog heden bij de BB op, zodat, mocht er wat gebeuren in uw huis, uw blok of uw wijk, deze door geoefende men sen beschermd worden. Geen tijd is de algemene klacht. We weten dat velen lange werktijden ma ken, maar om eens in de maan een avond aan de BB te geven is toch niet te veel gevraagd en waar een wil is is een weg. We horen al zeggen: Er komt toch geen oorlog. Prachtig. Laat al het werk voor niets gedaan zijn, dit is toch nog altijd een betere oplossing dan oorlog zonder een Bescherming Bevol king. We zijn er allemaal van over tuigd dat een B.B. een noodzakelijk kwaad is en wij hopen dat de oorlog verre van ons zal blijven. tot de laatste stand worden geboeid. Men ziet niet alleen veel, maar men kan er ook kopen, en dat is juist zo aantrek kelijk. Dat de roep van de Vewibeto III tot in de wijde omgeving uitgaat bewijst wel het grote aantal bezoekers van buiten de gemeente. Trouwens het feit dat reeds gisteravond de 20.000ste bezoeker kon worden (fhtvangen spreekt voor zichzelf. Het behoeft geen betoog dat de vele goede wensen, welke de Vewibeto III in aanwezigheid van tal van autoriteiten bij de officiële opening, verricht door bur gemeester Bakker, werden meegegeven, in vervulling zijn gegaan. Burgemeester Bakker sprak toen reeds van de bij deze beurs gerechtvaardigde trots van de or ganiserende Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid", èn van de zeldzame ondernemingsgeest en durf van deze vereniging en de gehele Veenendaalse middenstand, welke zich in deze beurs wel zeer duidelijk manifes teert. Bij de opening gewaagde hiervan ook de secretaris van de Kamer van Koop handel te Utrecht, mr. Scherks. Deze was juist terug van een bezoek aan de Jaar beurs in Utrecht. En hoewel hij uiter aard wel enig verschil constateerde, kon hij toch ook niet anders zeggen dan dat de Veenendaalse Vewibeto 3 veel ge lijkenis vertoont. Zijn grote bewondering hiervoor stak hij niet onder stoelen of Vrijdagavond was de voltallige raad van Renswoude in vergadering by een. Over het algemeen gingen de stukken vlot onder de hamer door. De benoeming van een nieuwe wo ningcommissie was echter een punt waarover flink werd gedebatteerd en hierby kwamen vooral de verschillen de politieke richtingen naar voren. Ook de uitbreiding van de politiever ordening in Renswoude gaf aanleidng tot gedachtewisseling. Als laatste was er een verzoek van de heer C. Vink om zijn vergunnings lokaliteit tot 12 uur te mogen open houden. Op voorstel van de voorzitter en wethouder Vermeulen werd besloten ook dit punt tot de volgende raadsver gadering uit te stellen, daar b. en w. ook hieromtrent nog eens onderling van gedachten willen wisselen. Hierna werd heftig gedebatteerd over een voorstel van de Ned. Spoorwegen. Benoemde instantie stelde het gemeen tebestuur voor de kosten te dragen van de verlegging van de luchtbrug over de spoorlijn Utrecht-Arnhem aan de Emminckhuizerlaan (Zwarte brug). Deze brug wordt verplaatst in de rich ting Amerongen. De Ned. Spoorwegen zullen echter alleen de kosten dragen als de gemeente Renswoude de onbe waakte spoorwegovergang aan de Kooi weg aan het openbaar verkeer ont trekt. Van de zijde van het raadslid J. v. d. Brandhof (chu) ondervond een en ander heftige tegenstand. Enkele boeren in de omgeving van deze spoor wegovergang worden aldus spreker in ernstige mate gedupeerd. De heer Van de Brandhof zou zelf een van de zwaarst gedupeerden zijn. De heer Zweers (PvdA) doet hierna het voorstel de onbewaakte overweg te laten zoals deze is, maar slechts voor enkele personen uit de omgeving open te stellen. Zij kunnen er aan ge heel voor eigen risico over. Voorzitter antwoordt hierop, dat dan toch meer mensen van deze onbewaak- (Zie verder pagina 2.) banken. Deze beurs noemde hij een nieuw bewijs voor de goede toekomst welke ongetwijfeld voor Veenendaal te verwachten is. Stellig, en terecht, zal de voorzitter van het zo actieve „Handel en Nijverheid" de heer Ant. de Ruiter, bij het uitspre ken van zijn openingswoord vrijdagmid dag, nog de nodige spanning hebben ge kend over de vraag hoe de kapitale op zet van de Vewibeto III zou uitpakken. Maar het succes van de afgelopen dagen zal hem en zijn medebestuurders stellig hebben gerustgesteld en gesterkt in hun mening dat iets dergelijks in Veenendaal mogelijk moet zijn. Werden bij de opening met name o.m. de heren B. van de Pol en A. van de Lustgraaf genoemd en geprezen om hun voorbeeldig organisatievermogen en de geweldige inspanning welke zij zich bij de voorbereidingen hebben getroost, eerst daarna zou recht blijken hoezeer de di rectie v;an deze beurs bij hen in goede handen 'was en deze huldiging verdiend. De organisatie is buitengewoon. Het loopt alles gesmeerd. De inrichting en indeling van de beurshallen getuigen van een uitstekende verzorging en inzicht in wat men van een beurs kan maken. Zonder de eendrachtige en krachtige samenwerking en de grote inspanning ook van de standhouders, was iets der gelijks niet mogelijk geworden. Dit is dan ook een factor en een element welke deze Vewibeto III nog zoveel meer betekenis geven. Vooral met het oog op de toe komst van de Veenendaalse winkelstand. Intussen nadert de laatste dag van de Vewibeto III, zaterdag de 29ste septem ber. Wij stellen ons voor dat nog vele duizenden zich zullen haasten voor een bezoek om dit werkelijk zeldzame eve nement toch maar niet te missen. Na de 10.000ste bezoeker van dinsdag, in de persoon van mej. H. van de Hee, van de Maanderbuurtweg in Ede, die met geschenken werd overladen, kwam dan gisteren de heer H. A. Budding van Pr. Bernhardlaan 122 in Gelders Veenen daal als de 20.000ste de Vewibeto binnen. Ingehaald door het bestuur van „Han del en Nijverheid" werd de heer Bud ding, omringd door een schare enthou siaste bezoekers in het beurs-restaurant door de voorzitter, de heer Ant. de Rui ter, toegesproken. Nadat de gelukkige van het bestuur een prachtige smeedijzeren schoorsteenklok had aangeboden gekre gen, volgde nog een stroom van waarde volle cadeaus beschikbaar gesteld door verschillende standhouders. De heer Bud ding had geen handen genoeg om het al lemaal vast te houden. Onderwijl wordt al weer uitgezien naar de komst van de 30.000ste Vewibeto-be- zoeker. De VALLEI-RIKS van de vorige week werd uitgegeven by de firma L. Hey in de Hoofdstraat te Veenendaal, en werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is de nieuwe riks inmiddels reeds 12,50 waard geworden. Het nummer van de nieu we VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is ook deze week, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een riks met een rood nummer, dus één met de beeltenis van Prinses W'ilhelmina er op. Kykt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer R 534129, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie welke dus thans tien gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald.

De Vallei | 1956 | | pagina 1