Levensstrijd C UIL lis Veenendaal krijgt het moeilijk in Nijmegen UouB(i 1.000.000 L. H E IJ VEWIBETO III Brillenshow DAMP0 ffflAArSTOfei Bij DOVO „bloed aan de paal" Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN De terugkeer van ARAM RDTERDDN Renswoude Scherpenzeel strijd op leven en dood' eelnemers! Behoudt Rhenus de leiding? Kan Matjan voorsprong vergroten? Uit Vecnendaals raadzaal De raadhuisbouw Verbinding Zuid-West Antwoord van het college Schrikdraad De raad van Renswoude Zondagsdienst Doktoren FEUILLETON Twintig jaare of misschien nog lan ger geleeje was d'r ook al eemiegraat- sie in mijn femieliekring. Toentertijd heette dat nog anders. Teegeswoordig staat et wel een beetje deftig as ze uit je femielje gaan emiegreere, want laa te we eerlik zijn, lang niet iedereen krijg de kans daarvoor. Alleen die mense koome maar weg, die een knap uiterlik hebbe, een knappe fiezelemie, zoogezeid, want je moet eerst footoos laate maake en die opstuure en dan laate ze je zelf nog naar het konselaat koome en boovedien moet je nog goed gezond zijn ook. Je mag nooit inflie- jenza gehad hebbe en geen slechte kieze en je ooge goed de kost kenne geeve en je hande moete niet verkeerd staan, ikbedoel je mag niet twee rechtse of twee linkse hande hebbe en verders voor de rest mag je geen en gelse zieke gehad hebbe als kind. En als dat allemaal voor mekaar is, dan krijg je eindelik permissie om te ver- trekke. Ze geeve je dan een stempel op al je pampiere en dan ken je de loop plank opgaan, tenminste...., als er op et laatste oogeblik geen schuldeisers koome opdaage, die je weer eeve hard als je d'r opgegaan bent, van de loop plank afhaale. Vroeger ging dat heel wat eenvoudi ger, maar ja, toen sting et niet zoo netjes als je vurt ging. 't Heette toen tertijd landverhuizen en als je zoo'n landverhuizer in je femielje had dan durfde je daar heel niet voor uit te koome, want dan zou je met een scheef oogie zijn aangekeeke voortaan. Maar goed, om op m'n uitgangspunt trug te koome, 'k heb et vroeger nooit gezegd, maar een oomzegger van mijn is indertijd ook gelandverhuisd of hoe je 't maar noeme wil. En hij heb et daarginds nog goed gemaakt ook, net als alle eemiegrante. Hij heb et ten minste verder geschopt, dan-ie et hier ooit had kenne brenge. Hij heb een stuk land zoo graot als 't heele Veen, met Rhenen en Eist en Gelders derbij, dan weete jelui ongeveer hoeveul dat is. En een hoop vee dat-ie heb, dat moet heel meraakel zijn. Hij schijnt zelf niet eens te weete hoeveel wel per- sies, maar zooals die schreef, et zijn er zeeker zooveul als 't Veen inwooners heb. 'k Had naamelik nooit meer iets van em gehoord en nou schreef-t-ie van de week ineens een brief. Een letter, zei die zelf, maar 't waare d'r veel meer. Hij had z'n eige plotseling et Veen herinnert, want in de Vereenigde Staa- te, waar die woont, daar wordt ook een blad uitgegeeve en dat heet Lijf. En in dat blad Lijf, heb vorige maand een artiekel met footoos gestaan van onze Veense bijenmarkt en dat vond mijn oomzegger zoo mooi, dat-ie meteen de pen gegreepe heb en mijn in half Ame- riekaans, half Hollands daarvan ver telde. Zoo zien jelui, dat die reegel uit ons Veense volkslied: „klein is ons Veen maar met eer klinkt zijn naam" toch waarheid bevat, want geloof maar gerust, dat ze daar in Amerieka wel andere beeste gewend zijn en om dan nog belangstelling te hebbe voor die kleine beessies uit et Veen, dat bewijst toch wel wat. Volgend jaar wil m'n neef zelf naar de bijenmarkt koome. Hij vroeg of ik vast een plaats voor em wilde bespreeke. 'k Zal maar niet trugschrijve, dat zooiets hier geen ge woonte is. W. Blauwkous. keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij te 's Gravenhag aan U allen uit als winst over het afgelopen tijdvak Uitgesloten aan sprake Voor de derde achtereenvolgende maal werden de voetballers begunstigd door fraai zomerweer. Zelfs hoorden we hier en daar: „Het is me haast te warm". De velden waren mede door het mooie weer in prima conditie en wanneer de voortekenen ons niet be driegen zal ook dit week-end de zon zich wel weer laten zien. Opmerkelijk is het feit, dat reeds vele standaardelftallen verliespunten hebben opgelopen. Over het algemeen doen de debutanten het in verschillen- Icnde afdelingen vrij goed, terwül de meeste clubs, die vorig jaar in de strijd om het kampioenschap een voorname rol vervulden thans bijna onderaan de ranglijst staan. E staan dit week-end bijzonder in teressante wedstrijden op het pro gramma. Het aantal clubs, dat nog geen verliespunten had zal het deze week wel bijzonder zwaar krijgen. Zo zien we o.a. Rhenus Veense Boys met belangstelling tegemoet, daar uit één van deze clubs de leider tevoor schijn moet komen. „Veenendaal" dat tegen Ede zo goed voor de dag is gekomen, moet niet den ken dat het er nu al is, want dan zou men in Nijmegen wel eens een lesje in voetballen kunnen krijgen. De ploeg van Veenendaal zien we dan ook tegen Quick stellig niet met beide punten huiswaarts keren. Een verdeling der punten lijkt ons het meeste, dat de geel-blauwen kunnen halen. In de afdeling vormt de wedstrijd Renswoude Scherpenzeel de hoofd schotel. Ongetwijfeld zal men op de „Hokhorst" heel wat publiek trekken, vooral na de onverkwikkelijke ge schiedenis vorig jaar in Scherpenzeel. Stutvoet mag nog steeds niet mee spelen en ook B. van de Haar uit Scherpenzeel kan vanwege een en an der niet meespelen. Renswoude is op revanche belust voor de vorig jaar ge leden nederlaag. We slaan de rood- witten voor deze wedstrijd iets hoger aan, dan de blauw-witten. Van belang is in deze afdeling ook de wedstrijd Rhenus Veense Boys. Het gaat hier om de voorlopige bezet ting van de eerste plaats. Gezien de uitslagen van de vorige wedstrijden geloven we wel, dat Rhenus baas in eigen home zal blijven en beide pun ten in beslag zal nemen. DVSA ELST zal wel voor de thuisclub zijn, waarmede Amerongen zich wat omhoog kan werken. Voor Eist blijft het echter een duistere ge schiedenis, want men komt zo lang zamerhand geheel alleen puntloos on der aan de lijst te staan. Enfin wel licht kan men een keer voor een ver rassing zorgen. Oranje-Wit heeft een zeer moeilijke uitwedstrijd tegen Hoogland voor de boeg. We zijn zeer benieuwd of Oranje- Wit de volle winst zal kunnen behalen, daar Hoogland wel alles op alles zal zetten om in de running te blijven. Een verdeling der punten zou hier heel goed mogelijk zijn. RKVUV Austerlitz zal wel voor. de bezoekers zijn. We zagen de men sen uit Austerlitz onlangs nog in actie en naar hun spel te oordelen is RKVUV hier niet tegen opgéwassen. Ook in de ZMC draait alles op volle toeren en ook hier doen de nieuwelin gen het goed. Vrijwel alle standaard elftallen hebben nu reeds één of meer verliespunten. De Veenendaalse elf tallen hebben het over het algemeen nog niet bepaald slecht gedaan. Zelfs zijn hier en daar reeds Veenendaalse elftallen aan te wijzen, die wel ter dege voor een kampioenstitel in aan merking komen. Het programma is deze week zeer interessant. DOVO speelt weer op eigen terrein aan het Panhuis en wel tegen Sparta uit Enschede. De wedstrijden die beide ploegen tegen elkaar gespeeld hebben zijn altijd bijzonder hard geweest, ter wijl de uitslagen zeer wisselvallig wa ren. Het lijdt geen twijfel of ook dit keer zal er zeer veel spanning zijn en zal de wedstrijd ook nu weer een hard karakter krijgen. We geloven wel, dat wanneer de scheidsrechter de teugels maar in handen houdt, er weinig zal gebeuren. Een voorspelling op de uit slag is moeilijk te doen, maar gezien de goede prestaties van de rood-witten in voorgaande wedstrijden en het ter- ireinvoordeel geven we DOVO de beste kansen. VRC gaat de grote reis naar Vlaar- dingen maken om daar uit te komen tegen VIOS. Dit is een zeer zware op gave voor de mannen van de racing. Met een lange reis achter de rug is het vaak moeilijk voetballen. Op verlies rekenen we niet, maar een gelijk spel zal VIOS toch wel uit het vuur weten te halen. In de afdeling van de ZMC speelt Matjan, dat nu reeds de leiding in haar afdeling heeft veroverd, op eigen ter rein tegen de kampioen van vorig jaar Jonathan. De bezoekers hebben reeds één verliespunt, doch hebben tevens een prima elftal. Matjan kan echter van het terreinvoordeel profiteren en dan tevens de voorsprong belangrijk vergroten. We rekenen dan ook op de volle winst voor Heikamp c.s. Triangelboys krijgt het op eigen ter rein weer moeilijk tegen Bloemen- kwartier 2. De mannen van de VSW zijn nog steeds zonder punten en ook nu ziet het er niet naar uit, dat zij de volle winst zullen behalen. Met een puntenverdeling mag men heel, heel erg blij zijn. GVVV speelt uit, maar behoeft niet ver te reizen naar het plaatselijke Me rino's aan de Wageningselaan. De Me rino's hebben totnogtoe alles gewonnen terwijl GVVV het nog niet zo best heeft gedaan. De verwachtingen voor de Buurtlaanbewoners hadden wij hoger gesteld. We geven nu de thuisclub maar weer de beste kansen, vooral ge zien de uitslagen van beide ploegen in de voorgaande wedstrijden. Musketiers gaat op bezoek bij SOVA en zal hier de volle winst wel kunnen behalen. Spel. Rhenen krijgt het heel wat moei lijker in de uitwedstrijd tegen Scher penzeel. De thuisclub zal hier wel de sterkste blijken te zijn, of de sportclub moet heel goed voor de dag komen. We verwachten dit echter niet. Kulan gaat tenslotte op bezoek .bij Valkenheide, een ploeg met weinig kwaliteiten. Gezien de goede prestatie van vorige week moet Kulan hier beide punten kunnen behalen. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Veenendaal 2 WVC 2; Veenendaal 3 HVC 4; Amf. Boys 3 Rhenus 2; Zeist 4 Veenendaal 4; Oranje Wit 2 DVSA 2; Renswoude 2 Scherpen zeel 2; DOVO 2 IJsselmeervogels 3, VRC 2 Ermelo 2, Musketiers 2 Triangelboys 2; SDVB 2 Matjan 2; GVVV 2 VRC 3; Spel. Rhenen 3 Kulan 2; Triangelboys 3 Spel. Rhe nen 2; DOVO 4 VRC 4; GVVV 3 De Merino's 3. (Vervolg van pagina 1.) veel besproken werkplaats voor minder validen, zo vroeg de heer Verkuijl verder. De heer Kroesbergen sprak namens de AR-fractie en memorearde eveneens het verlies van weth. Van Stempvoort. Het begrotingstekort was voor hem schrik barend. Ten aanzien van de raadhuis- bouw vroeg spreker naar de mogelijk heid van versobering in de uitvoering. De aanleg van het sportcomplex aan het Panhuis betekent een aanwinst voor de jeugd, maar wat doen wij voor de ge- pensionneerden van Veenendaal. De be hoefte aan een eigen gebouw blijkt wel 1 Kroes bergen. geschrokken van het tekort. uit het bezoek aan het gebouw in het Kostverloren. Verder hoopt spr. dat B. en W. actief zullen blijven inzake de komende grenswijzigingen en wees op de mogelijkheid van moeilijkheden bij het aantrekken van kapitaal waardoor er stagnering in de woningbouw zou kun nen ontstaan. Spr. besloot met de wens dat God kracht moge schenken aan al len die in het belang van de gemeente werken. De heer Van Es (AR) vroeg zich af of het ontwerp voor het raadhuis niet te groots is opgezet voor een gemeente als de onze. Nog afgezien van de esthetische waarde van het ontwerp acht spr. het wel aan te bevelen nog andere ontwer pen te maken zodat er keuze mogelijk is bij het bepalen van het meest doeltref fende gebouw. Voorzitter was echter van mening dat het aanbeveling verdient het huidige ontwerp, mogelijk op enkele wij zigingen na, aan te houden. Er komt een uitvoerig nader voorstel van B. en W. waarin een en ander zal blijken. Als fractieleider van de SGP sprak hierna de heer Van Deelen die zei zeer dankbaar te zijn voor de nieuwe Kerke- wijk waarop iedere Veenendaler nu reeds trots is. Hoe komt het toch dat o.a. de Dijkstraat en Talmastraat maar blijven zitten. Doen wij niet beter niet meer zo veel werk tegelijk op stapel te zetten als dit toch niet kan worden uitgevoerd? Spreker zal tegen de post, uitgetrokken voor de aanleg van het sportcomplex stemmen. Niet dat hij tegen sport op za terdag is maar omdat er zoveel goede cultuurgrond voor wordt opgeofferd en de landbouw, waarvan wij ons voedsel krijgen in het gedrang komt. Dit vergeet men bij het roepen om brood en spelen. De heer Van Deelen pleitte verder voor een verbindingsweg tussen Veenendaal- West en -Zuid via de Geer, dit ter ont lasting van de Hoofdstraat en de Kerke- wijk. Weth. Van Kujjk zei in zijn antwoord tot de verschillende sprekers o.m. het te betreuren dat zoveel AR-mensen PvdA hebben gestemd en het beginsel van hun partij verloochenden. Als dhr. Verkuijl spreekt over de stroefheid bij het al of niet opnemen van de PvdA in het dage lijks gem.-bestuur, kan ik hem niet be grijpen want in andere plaatsen waar de PvdA de meerderheid heeft handelt men juist in tegenstelling met wat hij hier poneert. Ook deze beweringen van de heer Verkuijl zijn niet meer dan goed kope propaganda. Aan de plannen voor een werkplaats voor minder validen wordt gewerkt. Het aantrekken van kapitaal zal volgens de wethouder geen moeilijkheden opleveren. Ook zullen B. en W. binnenkort komen met een nota inzake het instellen van lüm SETTER SET.: een toverwoord Door ille dames graag gehoord; Want SETTER SET is kwaliteit En kwaliteit is duurzaamheid. Echt chic, nauwsluitend en solied, En rimpelen doen ze zéker niet. Een merk, dat de garantie geeft. Dat u het Sllerbeste heeft. Chnge Doorenlo Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bi) Hooldstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal een volkscredietbank. Ten aanzien van een gemeentelijke bijdrage in de kosten van restauratie van de kerk op de Markt wil spreker de initiatieven van de kerk voogdij afwachten. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk tot de bouw van een nieuw raadhuis te komen. Wethouder De Ruiter wees op de grote moeilijkheid bij de woningbouw, nl. de benodigde grond. Mogelijk zal de komen de grenswijziging hier uitkomst geven. De Kerkewijk heeft zoveel aandacht en werk gevraagd dat de Dijkstraat en Tal mastraat er door moesten blijven zitten maar nu zal er toch mee begonnen wor den. Spreker geeft toe zich vergist te hebben toen hij aankondigde dat de Zand straat volgend jaar reeds onder handen genomen zou worden maar hij hoopt dat dit toch in ieder geval het jaar daarop zover zal zijn. Als straks het uitbreidings plan Zuid klaar is komt vanzelf een ver bindingsweg West-Zuid aan de orde. Aan plannen voor middenstandswoningen wordt gewerkt. Het verdient geen aanbe veling alle straten even breed te maken want dan krijgen wij overal race-banen. Burgemeester Bakker beantwoordde de opmerking over de eentonige huizenrijen en zei dat de voor de woningbouw vast gestelde en aangewezen richtprijzen niet zoveel verfraaiing toelaten. Toch wordt in het Franse Gat al wat meer variatie toegepast. Verder heeft spreker vernomen dat van particuliere zijde gewerkt wordt aan het stichten van een bejaarden-cen trum. De gemeente kan iets dergelijks wel financiëel steunen maar toch niet het beheer van een dergelijke instelling op zich nemen. Ook achtte de voorzitter het verantwoord een bedrag uit te trek ken voor de restauratie van de oude kerk op de Markt. De heer Van der Woerd verwachtte dat de post onderhoud plantsoenen wel niet toereikend 2!al zijn en vroeg afdoende maatregelen tegen vernieling zoals het aanbrengen van prikkeldraad. Voorzitter merkte op dat het meestal niet de kin deren maar ouderen zijn die maar raak doen in de plantsoenen. De heer Van Ojik wist te vertellen dat zich in het plantsoen langs de nieuwe Geerseweg diepe karresporen bevinden. Men rijdt hier blijkbaar liever met een bespannen wagen dan op het gladdere asphalt de helling van de weg op en af. De heer Van Deelen vond het niet toelaatbaar, maar wel te verklaren waarom men met de wagen maar over de gazons rijdt, vooral als er ijs op de weg zit. De heer Verkuijl zou er liefst de hele dag een politieagent bij zetten. Wethouder De Ruiter zocht het in zijn verontwaardi ging over dergelijk ongehoord gedrag in prikkeldraad, maar de heer Van Deelen gaf de oplossingschrikdraadwant dat gaat toch te ver. Nadat de heer Van Ojik nog de aan tekening had gevraagd tegen het verlenen van subsidies aan de Arbeiders kunst kring en de Ver. van gemeentepersoneel te zijn aanvaardde de raad zonder hoof delijke stemming de gemeentebegroting 1957 en bij-begrotingen om zich voor een gezamenlijk bezoek naar de Vewibeto te begeven. (Vervolg van pagina 1.) te overweg gebruik gaan maken. De Ned. Spoorwegen zullen dit zeker niet toestaan. Wethouder Vermeulen (AR) zegt wel begrip te hebben voor de moeilijkheden van de omringende boe ren, maar hij gruwt van onbewaakte spoorwegen. Dit laatste doet hem dan ook vóór het voorstel van de Ned. Spoorwegen zijn. In principe ging men hierna met dit voorstel akkoord. Op een verzoek van de stichting „Veenendaalse Bijenmarkt en Omstre ken" tot het geven van een subsidie werd afwijzend beschikt. De raad stel de zich op het standpunt dat het hier een streekbelang betreft en dat de be doelde stichting zich allereerst tot het gewest dient te richten. Aan de chr. school werd een gelde lijke steun verleend voor de aanschaf fing van nieuwe leer- en hulpmiddelen wegens toename van het aantal leer lingen. Op een verzoek van de r.k. school tot het verlenen van een geldelijke bij drage voor het aansluiten van de school op het telefoonnet werd afwijzend be schikt. UITBREIDING POLITIEVER ORDENING De raad besloot hierna de politie verordening in de gemeente Renswoude uit te breiden, waarbij o.m. verschillen- lende houders van vergunnings- en verlofzaken betrokken zijn. Er werd nl. besloten dat grijpkasten, speelauto maten of andere toestellen bestemd voor spel, uitgezonderd biljarts, in ge noemde zaken niet meer aanwezig mogen zijn. Alvorens men tot dit besluit over ging, voerde de heer Zweers het woord. Spreker nam het voor de caféhouders op en vond het niet billijk, dat de raad een deel van het inkomen van deze personen ontneemt. Voorzitter antwoordde hierop, dat dit dan in ieder geval een „kwaad" deel van 't in komen is. Er is een geval bekend dat iemand zijn gehele weekloon in een dergelijke kast verspeelde. De heer Zweers antwoordde hierop dat dit slechts een geval betreft en dat men alle caféhouders dupeert, waarop voor zitter zei dat er wel meerdere gevallen bekend zijn. Wethouder Vermeulen en de heer Hardeman (sgp) zijn het volkomen met de voorzitter eens. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad de politie verordening in deze zin uit te breiden. Zonder op- of aanmerking ging de raad hierna over tot aankoop van stroken grond, nodig voor de verbre ding van de Biesbosserweg. VEENENDAAL Geboren: Egidius Jacobus Hubertus, z. v. J. A. van Ginkel en M. ter Haas; Wil- ma, d. v. R. Vollema en F. G. Brinkman; Herman Michiel, z. v. J. de Ruiter en W. M. van Voorthuijsen; Gerritdina Hendri- ka, d. v. J. Lansink en F. van de Weerd- hof; Pieter Titus Hendrik, z. v. N. Th. Van der Veen en A. T. de Vries; Isaac, z. v. G. Bos en D. Rebergen; Reinanda, d. v. J. van Doorn en H. de Koning; Andrè Henri, z. v. U. R. van der Wal en M. Dij- kema; Antonia, d. v. W. G. van der Scheur en A. C. Schoeman. Ondertrouwd: G. van Uijtert en., D. K. Alberti; A. Valkenburg en A. Gaasbeek; G. Koning en K. van den Bovenkamp; G. Hommenga en M. van Offeren. Getrouwd: A. van Hal en R. Drost. M. van Beek en W. van 't Veld. H. van Gui- lak en J. Sukkel. H. S. Klomp en B. Jan sen. H. Schellevis en J. B. Y. Meersman. Overleden: J. de Fluiter, 70 jaar, geh. m. E. Achterberg. Neeltje van der Vlist, 85 j. en 6 m. ongeh. Pieter Bes, 73 jaar, geh. m. Niesje Deijs, Janna van Schup- pen, 59 jaar, geh. m. W. J. Diteweg. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Johannes T., z. v. G. J. v. d. Meent en H. van Beek. Gerritje, d. v. K. van den Heuvel en B. M. Arends. RHENEN Geboren: Gerritje Janna Christina, d. v Gerrit Bartus Janssen en Teuntje Geurtsen, Woudweg 8; Gerritje, d. v. Jan van Dijk en Elisabeth Lodder. Ondertrouwd: Marinus Haisch en Chr. Willemina van Binsbergen. Gerard van Schaik en Claartje van Gesink, Willem Pleijler en Alida Johanna Bartelings; Jo hannes Hendrik Ditewig en Geertruida Gijsbertha van Viegen; Jacob Bos en Gerritje Elands. Getrouwd: Stoffel Haast en Berendina Bosman. RENSWOUDE Geboren: Willem, z. v. A. van Mourik en E. Lokhorst. Gerrit, z. v. H. Robbers en C. Dekker. Hendrik Martien, z. v. C. Wolswinkel en H. J. Achterstraat. Ondertrouwd: G. J. van de Haar en T. van Ginkel. Evert Lieftink en Janne tje de Rooij. Getrouwd: E. J. van de Beek en G. van de Vliert. Overleden: J .L. Brants, 58 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: huissleutel, merk Lips, 773; vulpen zonder dop, merk Osmia, kleur grijs; polshorloge merk Pronto 17 st. An ker gevonden op de hoek Slaperdijk- Dwarsweg. BENOEMING WONING COMMISSIE Bij de benoeming van de nieuwe woningcommissie kwamen de tongen van „rechts en links" los. De heer Wolleswinkel (chu) zag de woning commissie gaarne uitgebreid met de heer G. R. van Leeuwen. Genoemd persoon werd vorig jaar aldus spreker uit de commissie gestemd, terwijl hij zijn werk toch goed deed. Dit moet een blamage voor de heer Van Leeu wen zijn geweest en spreker zag hem daarom dan ook gaarne gerehabili teerd. De heer Wolleswinkel zei dat de politiek bij hem in dit geval geen rol speelde. De heer Zweers zei dat de heer Van Leeuwen dit moeilijk als een blamage kon hebben gevoeld, maar dat hij veeleer blij geweest zal zijn, dat hij uit de commissie was. Spreker maakt zelf deel uit van de woning commissie en weet terdege dat het werk van deze commissie zeer ondank baar is. Hij is niet tegen een uitbrei ding van de woningcommissie, maar dan moet men uitbreiden tot zeven leden, daar men anders een stemming van drie tegen drie zou kunnen krij gen. Voorzitter zei hierop dat dan wel een regeling zal kunnen worden getroffen, b.v. een herstemming en daarna kan men eventueel nog loten. Na de stemming bleek dat de woning commissie tot zes leden was uitgebreid. Thans hebben zitting de heren: W. van de Brandhof, G. van Ginkel Azn., G. van Ginkel Mzn., A. J. Verdam, E. Zweers en G. R. van Leeuwen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden alle zittingheb bende leden herkozen. Dit zijn de he ren W. Blauwdraat, J. Brunt, A. C. M. Gründlehner, A. P. Wolleswinkel en mevrouw H. Worst-Lakerveld. Aan twee personen uit de gemeente werd gedeeltelijke ontheffing van hondenbelasting verleend. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd met algemene stemmen benoemd de heer Th. C. Romijn. Aan de Landbouw Onderwijs Commissie van het Utrechts Landbouwgenoot- schap werd met ingang van het jaar 1955 een subsidie verleend van f20, per leerling, afkomstig uit de gemeente Renswoude, die een lagere landbouw school, uitgaande van voornoemde commissie bezoek. RONDVRAAG De heer J. v. d. Brandhof zag gaarne lichtpunten geplaatst op de uitgang van de Emminckhuizerlaan, op de VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Van de Pol. Julianakerk 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindewey. Veeneind 3 uur dhr. Gaasbeek, donderdag 7.30 uur ds. Van Dieren van Ede. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Viegen van Achterberg. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart (voorber. H.A.), 5.30 uur ds. C. M. van Endt van Utrecht. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Overduin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk, onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide, kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heer- ma. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 u. Ned. Prot. B. 10.30 u dr. mr. Mulder van Hilligersberg. R.K. Kerk (Nieuwe- weg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamen komst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evange lisatie 10 en 5 uur dhr. De Vries van Lunteren. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 6 uur ds. Zinkstok van Maarsbergen. Ger. Kerk (geb. „Irene") 10 uur ds. Van de Beek van Arnhem, 5 uur ds. Kouwenhoven van Wagenin- gen. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, dinsdag 7 uur ds. Mieras van Krimpen a.d. IJssel. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en '6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donder dag 7 uur ds. Van de Poel van Ede. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Zeeuw van Doorn, 6 uur ds. Jac. Vermaas van Veenendaal. Ger. Ge meente 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. H. E. G. Pilon, Kerkewijk, tel. 2481. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris jr., Heren straat 83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van zaterdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende geval len dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van Ringelesteyn van Ederveen, telefoon 08387-201. kening van de gemeente komen, maar dat samenwerkende insatnties ook een Dorpsstraat en op de hoek Oude Holle- weg-Dorpsstraat. Voorzitter antwoord de vragensteller dat een en ander in het verlichtingsplan is opgenomen. Verder zag de heer Van de Brandhof de bocht in de Emminckhuizerlaan na bij het „groene hek" graag wat uitge- snoeid. Hierop werd geantwoord dat gedacht wordt aan een algehele ver betering van deze weg en dat een en ander de volle aandacht van b. en w. heeft. De heer Wolleswinkel informeerde hoeveel de nieuwe verlichting in de Dorpsstraat méér kost dan de oude. Voorzitter deelde mede dat dit bedrag f 469,per 10 lampen zal bedragen. De heer W. van de Brandhof (gb) wilde graag weten voor wiens rekening de onvoorziene uitgaven voor de ver betering van de Biesbosserweg kwa men. Deze weg moet nl. geheel uitge baggerd worden i.v.m. de geweldige veenlaag ter plaatse. Voorzitter stelde spreker tevreden door te zeggen dat deze extra kosten grotendeels voor re- deel voor hun rekening zullen nemen. De heer Zweers vroeg voorzitter de bomen in de Dorpsstraat wat te doen uitsnoeien, daar nu het effect van de nieuwe straatverlichting nog niet ge noeg tot z'n recht komt. Het antwoord was dat reeds toestemming is verkre gen van baron Taets van Amerongen, zodat een en ander spoedig zal ge schieden. Tenslotte vroeg de heer Zweers nog of men in iedere straat in de gemeente natriumverlichting krijgt. Hierop ant woordde voorzitter dat alleen de Dorps straat van natriumverlichting zal wor den voorzien, maar dat ook de ver- (17) Doch eer de meesten van hun verbazing be komen waren en hun wapens hadden kunnen grij pen, stormden Aram en zijn mannen van alle kan ten op hen in. En hoewel de schurken veel beter gewapend waren, hadden zij niet de minste kans tegen de weodende boeren. Jaspo zwaaide vervaar lijk met zijn dorsvlegel in het rond en nog voor zijn aanvallers hem bereikt hadden stortten ze reeds ge troffen neer. Aram had de aanvoerder voor zijn rekening genomen. Een grote kerel met een reus achtig zwaard, waar hij uitstekend mee overweg bleek et kunnen. Doch tegen de vlugheid en de door woede opgezweepte kracht van Aram moest hij toch het onderspit delven. De jonge krijger sloeg zo fel toe, dat het zwaard van zijn tegenstander in stuk ken brak en hij door de schok half uit het zadel tuimelde. Een tweede houw maakte een einde aan het gevecht. Onmiddellijk vlogen twee anderen op hem af, doch terwijl hij er zelf een voor zijn reke ning nam, liet Jaspo de ander kennis maken met zijn dorsvlegel. Het knetteren van de vlammen werd een ogenblik overstemd door het gekletter der wapenen en het geschreeuw. De eigenaar van de hoeve, die plotseling door zijn belagers in de steek werd gelaten, had een brandend stuk hout gegrepen waarmee hij thans de vijand te lijf ging. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (32) „Die Goli, die moest u wegsturen, die past niet goed op het vee. Hij houdt te veel van een borrel, en hij is ruw; het jonge Meikalf heeft hij eergisteren zó met een knuppel geslagen, dat het kreupel ioopt. En melken doet hij als hij er zin in heeft, en als de melk al bijna uit de uiers loopt." Het gezicht van de boer werd weer stroef. „Bemoei jij je maar met dingen die je aangaan. Jozef zal wel zeggen, als er over Goli te klagen valt; dat is jouw zaak niet, wijsneusl" Het bloed steeg Tobias naar de wangen. „Jozef die doet geen mond open," antwoordde hij heftig. „Die is bang voor Goli. Eens heeft hij hem onder handen willen nemen, maar toen is hij er slecht af gekomen. Goli heeft ge dreigd hem dood te slaan, als hij zich met hem bemoeit of hem verklapt." De jongen bleef staan. Hij trilde van opwinding. Het was hem wel aan te zien, dat hij geen praatjes verkocht had, maar gesprdken had omdat hij te eerlijk was om te zwijgen. Nu wendde hij zich om, zonder een woord meer te zeggen, en ging de berghelling op naar de rotskloof, waar de geiten graasden en de geitenhoeder jodelde. Het was de president te moede als had hij, evenals in zijn jongensjaren, een uitbrander gekregen. Hij was niet in de beste stemming, toen hij de hut bereikte. De knechts hadden hem zien aankomen en deden als hadden zij het zwaarste werk te verrichten en als was hun de dag daartoe te kort. Met een bars „Goeden dag," trad de boer de rokerige hut, die uit vier ruwe steen- brokken tezamen gevoegd was, binnen. Hij moest diep bukken om niet met het hoofd tegen het lage dak te stoten. Op een van de stenen kaastafels zette hij zich neer en keek in het rond. Jo zef, de eerste knecht, was bezig de och- tendmelk te meten. Goli zat op de vliering en schudde het hooi op van hun leger. „Is het vee aan het grazen?" vroeg Furrer aan Jozef, een oude magere man, die al lang bij hém in diénst Was. „Ja zeker," antwoordde deze kortaf en ging voort met zijn bezigheid. Daar hoorde men iets rinkelen onder de handen van Goli. Furrer keek naar hem op. „Geef hier die fles!" beval hij op een toon, die de knechts slecht in de oren klonk en die niemand durfde weer spreken. Goli reikte met zijn naakte voeten naar de grond en kroop naar beneden. Hij was een kerel als een boom, in lompen gekleed, maar met een paar armen, die van ruwe kracht ge tuigden. „Wilt u er soms wat van hebben?" zei hij tegen Furrer met een verlegen flikkerden onder de zware wenk brauwen. „Drijf het vee bij elkaar, ik wil het nazien," commandeerde hij te gen de knecht, die het maar beter vond te zwijgen en de hut uitging. Daarop nam de boer Jozef scherp in verhoor en vond bevestigd, wat Tobias had verteld. VEERTIENDE HOOFDSTUK Toen de boer van de Hochfluh-hoeve van de Seeli-alp terug kwam, zond hij Jozef een andere knecht tot hulp; Goli kwam al de volgende dag zijn loon op de hoeve halen en was de langste tijd knecht geweest bij de president. Deze grijns op zijn gemeen gezicht. De president greep de fles die hem werd toegestoken en deed een stap naar de uitgang van de hut. Het vol gende ogenblik had hij de fles tegen een steen verbrijzeld. „Schoelje!" mompelde Goli. „Heb je nog wat te zeggen?" vroeg Furi'er wéér bfnnentretfend. Zijn dgén vertelde niets van zijn tocht naar de Alp; een man als hij, die op eigen be nen stond, had geen raad en hulp no dig, en zweeg over alles, wat hij in stilte bedacht en besloot. Iemand, die scherpzinnig was, had misschien kun nen merken, dat hij sedert die dag soms in plotseling nadenken verzonk, als müest hij éen getfadhfe Verwerken, die hem langer bezig hield, dan de doortastende man anders nodig had om tot een besluit te komen. Ook rust te gedurende de maaltijd zijn blik dik wijls scherp en uitvorsend op het ge zicht van Felix, alsof hij vergelijkingen maakte met andere jongensgezichten. Maar hij verried met geen enkel woord wat er in hem omging. Des te groter was de verbazing van de dienstboden en Rosi, over wat de boer weken later als zijn wens te kennen gaf. Het was op een voormiddag. Rosi keek of in de woonkamer alles in orde was, en maakte zich gereed om naar boven, naar haar eigen kamer te gaan, toen de president, vroeger dan anders zijn gewoonte was, uit de raadskamer kwam en haar terugriep. Zij gehoor zaamde. Zij had nog altijd hetzelfde schuwe gedrukte voorkomen, dat haar sedert haar ongeluk eigen was. Zij ver ouderde sterk. Haar gezicht was ver vallen, diepe rimpels liepen over haar voorhoofd, en haar wangen waren in gevallen, alsof zij gebrek leed. „Wat is er, vader?" vroeg zij, half in de kamer terugkerend. Furrer wenkte haar ongeduldig, dat zij de deur moest sluiten. Toen zei hij, met de duimen in de vestzakken ge klemd en met de rug tegen de muur leunend: „Tobias is gisteren teruggekomen niet?" „Ja", antwoordde Rosi bevend, „hééft Hij viel haar heftig in de rede. „Ik wil dat verstoppen en wegsluipen in het vervolg niet meer hebben; de jon gen kan in- en uitgaan zoals het be hoort, en hij moet bij ons aan tafel eten." Het kwam Rosi voor, dat dit een ge vaarlijke proefneming zou zijn, zij had de keukenmeid, voor Tobias en Felix twee stoelen naast elkaar. Het dienstpersoneel had zijn plaats al ingenomen, toen Rosi met Tobias binnenkwam. Felix keerde zich om en lachte op jongensmanier tegen de bin nentredende; hij lette er niet op en hield de blik op zijn grootvader geves- tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn. rheumatische pijnen. door geen vertrouwen in een dergelijke ver zoening. „Als de jongen u in de weg zit, het duurt niet lang meer, of hij is oud genoeg om een handwerk te leren. En tot die tijd kan hij wel bij de school meester wonen, als Weer kwam de president er tussen: „Praat geen onzin, hij kan voor de dag komen, zeg ik, en als hij zijn best doet, is er hier in huis genoeg te doen, hij hoeft niet eerst buitenshuis werk te zoeken. Dus je brengt hem mee aan tafel, verstaan?" „Ja vader," zei Rosi en ging verward de kamer uit. Bij het middageten zette Heinrieke, tigd. „Goede dag!" sprak hij op vaste toon, terwijl hij op zijn plaats ging zitten. Rosi was niet op haar gemak. De weg om de tafel heen tot aan haar plaats tegenover de jongens, was haar een marteling. De boer van de Hochfluh- hoeve had de linkerhand onder de kin gelegd, en liet de uitvorsende grijze ogen van de een naar de ander gaan, als wilde hij vragen: „Is er soms iemand die er wat tegen in te brengen heeft?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2