Levensstrijd Veenendaal moest zege laten aan sterker Quick ueee custard per pak 26 Cl liese-vermiceiii per pak 28 Cl. U6B6~inacarcni per pak 29 cl. G.V.V.V. BOEKT 7-3 OVERWINNING OP MERINO'S VIOS - VRC 0-3 Matjan door 2-1 overwinning vaster aan de kop Sportclub Rhenen versloeg in eigen huis Scherpenzeel met 2-1 GOED SPELEND DOVO BEHAALDE 3-1 OVERWINNING IN SPORTIEVE STRIJD Rhenus incasseerde eerste nederlaag ^TFaS.BOS uégé maïzena per pak 25 Cl. Geroutineerde vrouwelijke kracht Renswoude - Sclierpenzeel 3-3 Valkenheide Kulan 16 Eist verloor met 4-0 van D.V.S.A. Ruime bijverdienste actieve personen Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht Wed.A. W. de Haas CONSERVASEPT Kiemremmingsmiddel R. van Walsem Balckersbediende M. van Otterlo een nette hulp ADVERTEERT IN „DE VALLEI" IVIO AVONDCURSUSSEN in Veenendaal voor algemene ontwikkeling SLEUTELDIPLOMA J. WISSCHER (Ivio cursusleider) Driehoek 29, Ede, telefoon 9747 KANTOOR JONGSTE BEDIENDE meisje of jongen Panter Sigarenfabrieken FEUILLETON Het is Veenendaal niet gelukt ook maar één puntje uit Nijmegen nu naar huis te brengen. Een in alle opziehten beter Quiek bezorgde de Veenendalers een 31 nederlaag, een stand welke reeds in de eerste helft een feit werd. Men zou naar excuses kunnen zoeken, om deze zo vroeg in het seizoen geleden nederlaag te ver klaren, maar dat heeft volstrekt geen zin, want de Veense jongens hebben zich stuk voor stuk tot het uiterste gegeven, maar het lukte niet, zij konden er gewoon niet tegen op. Wel moet ons van het hart dat wij in het begin van de wedstrijd, de speelwijze van Veenendaal erg vreemd vonden. Men startte namelijk met terug getrokken buitenspelers, terwijl de mid denvoor en binnenspelers in vooruitge schoven positie opereerden. Nu mag Kees Heikamp een goede voetballer zyn, maar het was toch meteen te zien, dat hij op deze manier, bij de nogal solide achter hoede van Quick, weinig of niets berei ken kon, temeer daar hy beslist onvol doende steun had van zyn binnenspelers. In de loop van de wedstrijd lieten de Veenendalers deze tactiek wel weer va ren, maar was er toen al niet teveel tyd verknoeid? Wat Quick betreft, schreven we al, dat ze superieur was. Wij vernamen dat de Nymegenaren nogal veel met invallers te kampen hebben. Thans liep er ook weer zo'n invaller, in de persoon van de 36- jarige Engelsman, die door de jaren mis schien wat snelheid verloren heeft, maar die wat techniek betreft, nog niets van zyn oude glorie heeft ingeboet. Wij zyn dan ook van mening dat, zou Quick over nog tien van zulke invallers kunnen be schikken, zij het eerste elftal gerust met vakantie kan sturen. De reserves zouden het dan best klaren. Vanaf de aftrap was het meteen Quick, dat het initiatief nam tot een serie goed opgezette aanvallen. Er werd vooral over rechts, door Engelsman en Klein-Schip- horst, keurig gecombineerd, maar doel man Van de Pol, gesteund door backs en spil, wisten deze aanvallen goed te on derscheppen. In de negentiende minuut ontstond, na een ren van Engelsman, een gevaarlijke worsteling voor het Veenen- daalse doel. Van de Pol wierp zich enkele malen op werkelijk heldhaftige wijze op de bal, maar kon toch niet verhinderen, dat midvoor De Kluijs de bal toch over de doellijn werkte (10). Dit bleek het sein voor de Veenenda lers om iets feller door te tasten. Er wer den verschillende aanvallen opgebouwd, waarbij Corry Heikamp een krampachtige poging deed om de gelijkmaker te for ceren. De Nijmeegse doelman was echter iets eerder bij de bal en kon hem weg werken. Ook een vrije trap van de rand van het strafschopgebied af. door Kees Heikamp genomen, leverde geen succes op. PRACHTIGE KOPSTOOT By een Veenendaalse aanval kwam links-back Van Straten te vallen. Reber- gen kon hierdoor de bal bemachtigen. Een keurige voorzet vanaf de cornervlag belandde by Kees Hcikamp, en met een krachtige kopstoot was de stand weer geiyk (1—1). De vreugde was echter van zeer korte duur, want direct daarna was het links buiten Loggen, die een keiharde kogel af- v. d. Pol in het net belandde (2—1). Vier minuten voor de rust werd door een pri ma combinatie tussen Klein-Schiphorst en Kluys, de Veenendaalse achterhoede to taal uit positie gespeeld en kon laatst genoemde rustig de stand op 31 bren gen. Met Veenendaal totaal in de ver dediging gedrukt kwam de rust. Na de thee trokken de Nijmegenaren onmiddellijk weer ten aanval. Het Vee nendaalse doel werd zwaar onder vuur genomen en het mag een verdienste voor de Veenendaalse achterhoede en midden linie genoemd worden, dat Quick in deze periode de score niet verhoogde. In de 20ste minuut kreeg Leppers nog een klei ne kans, maar zijn schot ging naast. Wel kwam Veenendaal zo nu en dan nog te rug. maar verder dan de zestierf-meterlijn was het niet. Dertien minuten voor het einde had Veenendaal beslist pech. Een voorzet van Hoogwerf belandde bij Kees Heikamp, deze werd echter zodanig op de huid gezeten, dat hij niet anders kon doen dan recht tegen de doelman in te schieten. Juist voor het einde had Quick nog eenmaal de bal voor het inschieten, maar deze ging over het doel. Hoe dan ook. Veenendaal had zijn best gedaan en vuurde, welke onbereikbaar voor doelman Quick verdiend gewonnen. Direct na de aftrap begon V.R.C. goed aan te vallen. De achterhoede van VIOS had handen vol werk om het doel schoon te houden, maar de keeper was onzeker. Na een half uur spelen werd een van de VlOS-aanvallen afgeslagen, de bal kwam bij Schuil terecht, die prachtig doorgaf aan Blijenberg, die toen twee man om speelde en alleen voor de keeper kwam te staan. Het schot dat verwacht werd kwam niet, maar wel een klein wipper tje over de keeper heen en de bal rolde in het lege doel. Zo kwam de rust met een 10 voorsprong voor V.R.C. Na de thee begon V.R.C. wat onze ker, maar aanvoerder Diepeveen had al gauw de geestdrift er weer inzitten. Na 2C minuten in de tweede helft bouwde men een goede aanval op en door pri ma doorzetten van Keuken jr. was het 20, maar de wedstrijd was nog lang niet gewonnen, VIOS begon goed door te zetten en drukte VRC met de rug te gen de muur maar spil Diepeveen en zijn jongens gaven geen krimp, er was niet door te komen. De laatste tien mi nuten waren weer voor VRC en het was de kleine beweeglijke Keuken, die er door goed doorzetten 30 van maakte. Het einde kwam met deze stand, dus met een overwinning voor VRC. Er heer ste een prima geest in het VRC-elftal met als uitblinker spil A. Diepeveen. Verdere uitslagen: VRC 2 Ermelo 2 3—1 GVVV2 VRC 3 1—1 VRC adsp. Sn. adsp70 De met zoveel spanning tegemoetgezie- ne wedstryd van Renswoude tegen Scher- penzeel heeft geen overwinnaar opgele verd. De stryd eindigde in een 33 gelyk spel, waarmee beide elftallen wel ge noegen kunnen nemen. In de eerste helft was Renswoude duidelijk in de meerder heid, maar in de tweede helft is Scher- penzecl, uitgezonderd het laatste kwar tier, voortdurend sterker geweest. Renswoude trapte af en nam direct het initiatief. De rood-witten waren in staat in deze eerste periode goede aanvallen op te bouwen. De combinaties waren zeer goed. Vooral linksbuiten De Hartog viel deze middag op. Het duurde echter een kwartier alvorens de rood-witten hun zwoegen beloond zagen. Uit een verwarde situatie voor het Scherpenzeelse doel scoorde W. van der Horst het eerste doelpunt. De speerpunt van de Rens- woudse aanval, G. van Raay, moest kort hierna het veld verlaten wegens een bles sure. Vijf minuten later kwam hij er wel weer in, maar na de rust zagen we hem niet meer terug. Renswoude bleef aanvallen en na een half uur had dit weer succes. Een goed aangegeven bal van G. van Raay aan G. van de Veer was genoeg voor laatstge noemde om het leer hoog in de touwen te jagen. Juist voor de rust kon Scherpenzeel de achterstand reduceren tot één doel punt, toen een keihard schot van J. Re- nes langs de totaal verraste Schoonder- beek vloog (2—1). De tweede helft begon voor de rood- witten weinig hoopgevend. G. van Raay was uitgevallen en invaller T. Raven kon niet in zijn schaduw staan. Het Rens- woude-elftal zakte dan ook als een kaar tenhuis ineen. Hiervan wist Scherpenzeel dankbaar te profiteren. Enkele minuten was de twee de helft oud toen de gelijkmaker reeds was geboren (2—2). Binnen tien minuten nam Scherpenzeel zelfs de leiding tóen keeper Schoonder- beek een fout maakte. Het overwicht van Scherpenzeel bleef aanhouden en Renswoude raakte het mid denveld geheel kwijt. Scherpenzeel ver stond de kunst van doelpunten maken echter ook niet meer en de rood-witte achterhoede was vooral in deze periode zeer trapvast. In stromende regen wer den de laatste twintig minuten uitge speeld. Het overwicht van Scherpenzeel was inmiddels wat geluwd en geleidelijk aan kwamen de roodwitten weer in het offensief. Tien minuten voor het einde kwam eindelijk de gelijkmaker. Spil T. Hardeman passeerde de gehele Scherpen zeelse verdediging en schoot toen kei hard in de onderhoek van het doel (3—3). Dit doelpunt inspireerde Renswoude ken nelijk. Er kwamen enkele goede kansen. Aan de Wageningse laan moest Merino's het opnemen tegen G.V.V.V. In een harde stryd was het G.V.V.V. dat met 73 be wees de sterkste te zyn. Reeds van het begin af was het te zien, dat de Merino's tegen het spel van de Buurtlaanbewoners niet was opgewassen. In de tiende minuut was het H. van Essen, die met een hard schot van be trekkelijk grote afstand G.V.V.V. de lei ding kon geven (01). Vijf minuten later werd het zelfs al 02. uit een vrije trap vanaf de zestien-meterlyn. Merino's ver zuimde het bekende muurtje op te trek ken, Ditewig schoot hard in. Doelman Diepeveen reageerde niet eens en het was 02. Direct daarna was het Van Kruistum, die hetzelfde kunstje aan de andere kant uithaalde, waarmede de stand op 12 werd gebracht. Hoewel G.V.V.V. een duidelijk overwicht demon streerde, duurde het toch nog tot de 35ste minuut, voor Van Essen uit een corner van Diteweg de bal op de schoen van Budding kon leggen, die geen ogenblik twijfelde en de stand op 1—3 bracht. Even later leek het er op of Van Dolder nummer vier in de touwen zou drukken. Ondanks dat Jan Prins alle reden aan wezig vond om te juichen, ging de bal juist naast. Toch kreeg Van Dolder in de 40ste minuut nog eens de kans. Toen deed hy het beter. Hy kreeg de bal te pak ken, liep goed door en plaatste beheerst langs doelman Diepeveen (14). Juist voor de rust werd Van de Pavert uit het doel gelokt en kon Van Kooten in het lege doel schieten. Wel probeerde Geurt Leppers nog de bal uit te koppen, doch zonder succes (2—4). Het eerste kwartier in de tweede helft pakte Merino's goed aan. Diverse aan vallen werden ondernomen. Doelman v. d. Pavert liet zich echter van de goede kant zien en wist steeds in te grijpen. Ook Jan Prins wist in deze periode nog een zeker doelpunt te redden. Na een kwartier kreeg G.V.V.V. een strafschop te nemen. Jan van Hardeveld maakte geen fout (25). Tien minuten later zou Merino's door een blunder van Geurt Leppers bijna nog een doelpunt gemaakt hebben. Vrouwe Fortuna was echter met G.V.V.V. en de bal kon nog juist uit doel gekopt worden. In de laatste vijf minuten wisten Dite weg en Hardeveld, met goede combinaties de stand nog op 2—7 brengen. Het was in de laatste seconden, dat J. van Kruis tum de eindstand nog op 37 bracht. M. VAN KOOTEN KANDIDAAT KNVB-BESTUUR De heer M. van Kooten uit Veenen daal is met de heren J. Buursma uit Amersfoort en de heer G. Lit uit Utrecht kandidaat gesteld voor een bestuursfunctie in de afdeling Utrecht van de KNVB. Het afdelingsbestuur adviseert in de ontstane vakature door het bedanken van de heer P. Mackaay de heer J. Buursma te kiezen. Met een verkiezing van de heer Buursma zou het betaalde boetbal in het gebied van de afdeling ook in het afdelingsbestuur vertegen woordigd blijven, wat voor een ge- zonde- en op samenwerking gerichte ontwikkeling in afdelingsverband niet anders dan bevorderlijk kan zijn. Matjan speelde thuis tegen de oude ri vaal, Jonathan uit Zeist, en wist na een harde en zware strijd een 21 overwin ning te behalen. Er werd van de aanvang af fel op de bal gezeten. Van krachtsver schil was in deze eerste periode geen sprake. Na twaalf minuten spelen wist Jonathan de leiding te nemen, toen de Matjan-achterhoede bleef staan voor ver meend buitenspel (0—1). Matjan deed al zijn best het verloren terrein weer op te halen. Ondanks dat hef sterk aanval lend was, lukte het toch pas in de 35e minuut de gelykmaker te scoren. Bolder man bracht de bal goed op. Bij het schot dat hy daarna loste, kon de- Jonathan doelman de bal niet onder controle krij gen. De geheel van zyn blessure herstelde Chr. Tanis was er als de kippen bij om de partyen weer op gelyke voet te bren gen (1—1). In de tweede helft werd van beide kanten direct weer flink aange pakt. Er werden soms in snel tempo keu rige combinaties uitgevoerd. Ongeveer tien minuten was de strijd oud, toen goed samenspel van de Matjan-voorhoede werd afgewerkt met een keurig doelpunt van Jan Heikamp (2—1). Wat Jonathan daar na ook probeerde, het lukte niet meer. Ook Matjan wist door middel van Chr. Tanis herhaaldelijk in het vijandelijk doelgebied door te dringen. Het was echter de Zeister doelman die zich in deze periode onderscheidde met enkele prachtige safes. Hoe dan ook, de wed strijd verliep en Matjan hield, hoewel het misschien iets meer kreeg dan was ver diend, toch de beide puntjes thuis. Ook Kulan heeft in Valkenheide een schuttersfeest georganiseerd. Uit een cor ner werd het na een kwartier 10 door Henzen, een minuut later zorgde Bud ding reeds voor het tweede Kulan-doel- punt. Het werd 30 door Van de Sluis, die even later ook nummer vier voor zijn rekening nam. Invaller Coumans zorgde voor de rust nog voor een 05 stand. In de tweede helft deed Kulan het wat kal mer aan, waardoor de thuisclub wat meer aanvallend kon spelen. Het werd eerst nog 06, voordat Valkenheide de eer kon redden. Sportclub speelde zaterdag te Scher penzeel, tegen de club van die naam. Scherpenzeel trapte af en direct zetten de SCR-mannen het Scherpenzeelse doel onder druk, maar dank zij het goede back-systeem vielen er in het eerste kwartier geen doelpunten, daarna volgde een aanval over rechts, welke goed door midvoor Steen werd afgemaakt (10). De Scherpenzelers zetten nu alles op alles om de gelijkmaker te forceren, maar de achterhoede van Sportclub hield goed stand. De rust ging met een 10 voor sprong in. Na de thee sloegen opnieuw de Scher penzelers toe, tot in de 15e minuut SCR de DOVO heeft het gepresteerd om in de thuisontmoeting tegen het sterke Sparta uit Enschede een 31 overwinning te be halen. Deze wedstryd, die uitstekend door scheidsrechter Van de Burg werd ge leid, werd in een zeer hoog tempo en in een byzonder sportieve sfeer gespeeld. Over het algemeen was er weinig krachtsverschil in beide ploegen, doch DOVO heeft de kansen beter weten uit te buiten, terwijl de gehele Veenendaal se achterhoede deze middag in een goede vorm stak. Byzonder veel lof hebben wy ook nu weer voor het schitterende optreden van keeper Van Hardeveld. De eerste aanvallen waren reeds direct voor DOVO maar de Sparta-defensie, met de internationaal Kerkdijk aan het hoofd, hield voorlopig- het hoofd koel. Toch kon DOVO na ruim een kwartier de leiding nemen. B. van de Pol kreeg de bal aan de zijlyn te pakken, liep er zelf mee naar binnen, passeerde twee man, waarop een keihard schot volgde dat voor de Sparta- keeper te machtig was. Het tweede doel punt voor DOVO ontstond uit een straf schop. Ruim een half uur was er ge speeld toen DOVO weer eens een uit stekende aanval opzette. Tot vijfmaal toe werd er op het Sparta-doel geschoten. Tenslotte sloeg één der backs ten einde raad de bal uit doel. De toegewezen strafschop werd door B. Kroesbergen hard ingeknald. Even voor het einde kon Sparta bij een ver en hoog schot de achterstand tot 21 verkleinen. Zelfs leek het er op of het in de laatste minuut nog gelijk zou worden, toen een der Spartanen alleen voor Van Hardeveld kwam. Met een meesterlijke safe plukte Van Hardeveld de bal echter van de schoen der tegen stander. Meteen floot de scheidsrechter voor de rust. In de tweede helft bleef men aan vankelijk het hoge tempo van voor de rust houden. Later zakte dit echter wat de werd gesteund. af, hetgeen ook niet te verwonderen viel. DOVO is in de tweede helft het meest in de aanval geweest, doch het bleek eerst toen heel duidelijk dat ook de Enschedese keeper uit het goede hout was gesneden. Er was twintig minuten gespeeld in deze tweede helft toen B. Kroesbergen weer een goede kans kreeg en deze ook benutte (31). Bij deze score is het ook gebleven ondanks de verwoede pogingen der beide aanvalslinies. In deze wedstrijd is weer heel duide lijk vast komen te staan, dat de technisch jonge DOVO-ploeg het dit jaar een heel eind kan brengen. Ook nu sloeg men Sparta in de tweede helft weer in tem po. Er was veel belangstelling. Eist heeft het ook tegen D.V.S.A. in Amerongen niet kunnen bolwerken. Voor rust was het een gelijk opgaande strijd, met D.V.S.A. nu en dan iets in de meer derheid. Maar geen der elftallen kon tot scoren komen zodat de rust kwam met een blanke stand. Na rust tapte D.V.S.A uit een ander vaatje, alhoewel er geen mooi spel te zien werd gegeven. Enkele seconden na de aftrap wist D.V.S.A te doelpunten. De gehele verdere wedstryd bleef D.V.S.A. op het Elster doel druk ken, met nu en dan een Elster tegen aanval, welke echter geen resultaat op leverden. D.V.S.A wist de doelmond ech ter wel te vinden en men verhoogde dan ook voortdurend de score tot 40. Eist, dat beter kan, beging de fout om zich van het begin tot het eind teveel in de verdediging terug te trekken, waardoor de voorhoede by een aanval niet voldoen- lijntjes weer overnam en met een goed doorzettingsvermogen van de gehele voor hoede joeg midvoor Steen opnieuw de bal langs de Scherpenzeelse doelman in de touwen, 't Was een pracht van een doelpunt, een achterwaartse trekbal. Na wat heen en weer getrappel was het de rechtsbinnen van Scherpenzeel die één minuut voor tijd doelman Boelhouwer passeerde, waarmede men de eer redde. Sportclub kan op een goede wedstryd te rugzien en heeft vijf punten uit drie wed strijden. Sportclub 3 Kulan 2 13. Rhenus heeft het tegen Veense Boys uit Nijkerkerveen niet tot een overwin ning kunnen brengen, hoewel de kansen, vooral in de eerste helft, voor de groen- witten opgeschept lagen. Met de wind in de rug trokken aanvoerder Bleyenberg en zijn mannen na wat verkennen ten aanval. Reeds in de achtste minuut miste middenvoor Miltenburg de kans van de middag, toen hy alleen voor de keeper staande de controle over de bal kwijt raakte en deze naast ging. In de twin tigste minuut ging wederom een fraaie kans teloor, toen linksbuiten Van Baa- ren tegen de paal knalde. Rhenus bleef fel in de aanval en na ruim een half uur werd het doel van Veense Boys zodanig onder druk gezet, dat een achterspeler van de gasten al leen nog maar redding kon brengen door de bal met de hand uit de doelmond te slaan. Dit kostte de blauwen een penalty, die door Van Stokkum feilloos werd in geschoten (10). Rhenus had de leiding, maar het zou niet van lange duur zijn. Geheel tegen de verhouding in scoorde de middenvoor van Veense Boys even voor rust de ge lijkmaker, toen de Rhenus-doelman te lang aarzelde (11). De tweede helft gaf een geheel ander spelbeeld te zien. Nu waren het de Veen se Boys die de lakens uitdeelden. Hoe de Rhenus-mannen ook hun best deden, het wilde niet meer gelukken. Tot driemaal toe schiepen de gastheren pracht aan- valskansen, doch deze werden door de Nijkerkerveners met veel geluk wegge werkt. Veense Boys zette alles op alles om kennelijk de leiding te nemen en de be loning op het harde werken en het fraai en snel combineren bleef niet lang uit. Na een klein half uur maakte de midden voor van de gasten er met een mooie kop bal 12 van. Rhenus bleef zich hardnekkig verdedi gen en lanceerde tenslotte nog enkele hardnekkige aanvallen, doch tot een doel punt kwam het niet meer. De groen- witten hadden hun eerste nederlaag in het nieuwe seizoen te pakken. Hm ede/ symbool der /ie/de AL ONZE GLADDE RINGEN ZIJN UW LEVEN LANG SCHRIFTELIJK GEGARANDEERD OP HARDHEID EN ONBREEKBAARHEID zowel lo'nnrcj KM GOUD iCiiil&ï' UURWERKEN HOOFDSTRAAT 91- 93 VEENENDAAL ringen GLADDE RINGEN in 14 modellen FACET EN GESLEPEN in 5 modellen Graveren zo nodig in een uur gereed. Onze ringen zijn verpakt in een voornaam porceleinen doosje. Telefoon 3034 Voor de verkoop van onze artikelen zoeken wij die belang hebben bij een goede bijverdienste in de komende winter. Vraagt inlichtingen bij Firma J. R. DOUMA Zaadhandel Bergum (Fr.) VêGê Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Markt 16 Veenendaal Evenals vorige jaren verkrijgbaar voor consumptie-aardappelen 1 Kg voor 7 HL aardappelen f2— per kg. Groene weg 17, Rhenen WATERSCHAP GREBBE Het Bestuur maakt bekend, dat de Najaarsschouw in district II (gebied Veenen daal) zal worden gehouden op donderdag 1 1 okt. a.s. GEVRAAGD een aan komend Genegen een wijk te be zorgen. Patrimoniumlaan 7 Veenendaal - Telefoon 3187 Gevraagd in de huishouding van 8-12 u. A. MERLIJN Nieuweweg 136, Vdaa' SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal inplaats van 5 NU 8 zegels inplaats van 5 NU 8 zegels inplaats van 6 NU 9 zegels inplaats van 6 NU 9 zegels een fraai blei-kristallen schaaltje met 200 gram bitterkoekjespudding samen 59 ct. een fraai blei-kristallen gebakschaaltje met 250 gram chocokorrels samen 59 ct. vroog onze gratis gezins-krant met Interessante nieuwtjes en tips voor het hele gezin TiéGé GEVRAAGD VOOR DIRECT voor administratie en toonkamer. Bij voorkeur verkoopster met admini stratieve ervaring. Schriftelijke sollicitatie te richten aan Nederlandsche Gas Maatschappij N.V., Kerkewyk 128, Veenendaal De winteravondcursus begint weldra. Z. m. 's dinsdags avonds les. Examen in Juni. Examengeld 6, Lesgeld 1,50 per avond. Inlichtingen en aanmeldingen z.sp.m. bij of vrydagavond 5 sept. om 7.15 uur bij de concierge D. S. v. Schuppen Sajet Fabr. Op het kantoor der H. J. v. SCHUPPEN N.V. VEENENDAAL kan een JONGSTE BEDIENDE geplaatst worden voor directe indiensttreding. Sollicitaties met vermelding van schoolopleiding en puntenlijstje. Aanmelding óf schriftelijk óf persoonlijk bij de portier a/d fabriek Kerkewijk 111 door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (33) De maaltijd ging stil voorbij. Des te drukker werd er achterna door het dienstpersoneel over gebabbeld, in de stallen en in de schuren, voor het huis en zelfs tot op de weide. Zou er een nieuw tijdperk beginnen voor de Hoch- fluh-hoeve? Wilde de president de „verschoppeling" in genade aannemen? Deze gebeurtenis gaf dagen lang aanleiding tot verbazing. Toen werd ook dit nieuws weer oud, en was het, alsof Tobias zijn leven lang dezelfde rechten als Felix had gehad. Furrer bleef zwijgend en gesloten tegenover de jongen, maar langzamerhand moest Tobias met Felix het werk delen, dat tot dusverre de jongste alleen was op gedragen, en dat was heel wat, want de boer liet het jonge volkje niet leeg lopen. De jongen raakte er in thuis, hij was handig, had een vlug begrip en verraste de boer door zijn helder verstand. Toch stond er nog altijd iets tussen hem en de boer en er was ie mand in het dorp, die Tobias veel na der stond, en bij wie hij zich meer op zijn gemak voelde dan bij zijn groot vader, die hem toch maar bij zich in Nager, de schoolmeester. Weliswaar ging hij niet meer 's morgens uit school met de oude man naar huis om te eten, maar als de jongen op de boerderij gemist kon worden, kon men hem in de Strahlegghut vinden. En was hij bij de president in 'n strenge school, waar hij leerde werken en zijn lichaam harden, Nager gaf hem de zin tot nadenken over allerlei dingen, die anders niet in het hoofd van een boer opkomen. Menige zondagmiddag zat Tobias bij Columban en vertelde van al de heer lijkheden van de hoeve, die de ver schoppeling nu eerst ten volle leerde kennen. Hun vriendschap was al op school begonnen, waar de vlugge bevatting van de knaap hem in staat had gesteld al spoedig het beetje kennis, dat de oude man kon aanbrengen, ten volle in zich op te nemen, en waar hij bege rig naar meer, Nager zelf nog tot leren aanspoorde, zodat kinde en grijsaard dikwijls gezamenlijk de harde noten trachtten te kraken, die het leven hun aanbood. Tobias was een levend bewijs van Nager's opvoedkundig talent, de jongen paste zo goed op, dat de vrou- huis had genomen. Die andere was wen hem aan hun kinderen tot voor beeld stelden; en de man aan wie dit te danken was, had zelf een jongen die niet deugde, al wilde zijn vader dat ook niet geloven! Sedert Lieni weg was, gevoelde Co lumban zich eenzaam in zijn hut. Als Tobias bij hem kwam, was het hem alsof zijn eigen jongen bij hem was. Dan zat de oude man op zijn plaatsje bij het venster, de magere handen in de schoot genesteld en de ogen op het gelaat van de jongen gericht, die in een hoek zat. De tevreden man had op zijn oude dag nog een bitter verdriet, dat misschien meer aan zijn hart knaagde, dan iemand ter wereld vermoedde en hij zichzelf bekennen wilde. De twijfel aan Lieni drukte hem want hij had geen gunstige herinnering aan hem. Nu was de jongen verder het dal in gegaan, zover de aanleg van de spoor weg vorderde en Nager kon niet meer op hem toezien. Ook niet, al had hij nog kunnen lopen zoals vroeger! Maar Columban was een slecht wandelaar geworden, niet wat zijn benen betreft, die droegen hem nog vlug genoeg, en zijn lichaam was zo taai als dennen hout, maar zijn ogen werden steeds slechter. Het schoolhouden kostte hem moeite en dikwijls als Tobias bij hem zat en hij de blik niet van hem af wendde, gleed er plotseling iets als een sluier voor zijn ogen zodat hij on willekeurig tastend de handen uitstak en vroeg: „Ben je daar nog jongen?" Eens, toen dit zonderling gebaar hem opviel, vroeg Tobias: „Wat scheelt u meester? Waarom vraagt u dat, ter wijl u mij toch ziet zitten?" En Columban antwoordde met een lichte trilling in zijn stem: „Ik zie je nu niet meer, jongen!" Toen kwam Tobias dicht bij hem, legde zijn hand op de knie van de oude man en tuusde met zijn gezonde donkere kijkers in de starende ont stoken ogen van zijn meester. „Uwe ogen zijn zeker ziek". Nager streek zich langzaam met de hand over voorhoofd en ogen. „Het be gint al weer beter te worden. Het komt zeker van dat schemerlicht, of Hij zocht tevergeefs naar een oorzaak, waaraan hij zelf geloof kon hechten. Met kinderlijke onbarmhartigheid ging Tobias voort: „Als u eens hele maal niet meer zien kon, meester, nooit meer!" De meester keerde het gelaat naar het gedempte licht, dat door het kleine venster drong, hij zag nog maar een flauwe lichtstreep, maar hij zocht on willekeurig naar de hemel. „Wat vraag je, Tobias?" stamelde hij. „Als de Heer het zo beschikt, dan zal ik de handen vouwen en zeggen: „Uw wil geschiede!" En Hij zal ook wel ver der voor mij zorgen, als ik het niet meer kan." Tobias huiverde. „Lieve God! En als dan alles donker voor u is! Als u de weg naar school niet meer kunt vin den en Hij hield onsteld de handen voor zijn ogen, alsof daar ook gevaar voor was. Een zonnige glans kwam even op Nager's gelaat. Hij richtte de magere gestalte hoog op. „Als ik dan niets meer zien kan, heb ik toch al genoeg gezien, dank zij de Hemel! En dat kan niet uitgeblust worden zoals het licht van de ogen. Zie je jongen, in mijn binnenste kan ik ook met blinde ogen zien. En wat ik daar zie, is genoeg, om er lange tijd op te teren, l-anger dan ik nog kan leven." Die avond ging Tobias met een ge voel van ontzag van zijn meester weg. Er was iets in hem, dat hij niet be greep en dat hem een gewaarwording gaf, alsof hij in de kerk was geweest. Het was ongeveer in deze tijd, dat er in Frutnellen weer wat gehoord werd van iemand, die verdwenen en vergeten was. De pastoor was op een bedeltocht uit geweest. Op een warme heldere avond liep hij tegen de schemering met een volle buidel en een rood gezicht hijgend en puffend de weg op naar het gehucht. Achter hem klonk van uit het dal een schril gefluit, dat tegen alle bergwanden weerkaatste. De spoorweg was bijna voltooid, zij hielden proef ritten, en de pastoor, die zijn kudde als een troep jachthonden tegen het nieuwe verkeersmiddel had opgehitst, had zich laten overreden, om van Neu- dorf met zo'n proeftrein mee te rijden. Hij moest zichzelf bekennen, dat het gemakkelijker en vlugger gegaan was dan anders te voet. Ja, hij had zich op de steile weg naar huis op de wens betrapt, dat er ook zo'n spoorweg tot aan zijn pastorie mocht gaan! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4