Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw gebouw voor Gezondheidszorg nadert verwezenlijking De grote brand van 1547 De Wereld van WEEK-tot-WEEK Interessant binterprogramma van de Cult. Nat. Hist. Vereniging „Zuid-Oost-Utrecht" IN RENSWOUDE VESTIGDE ZICH EEN AUTOPLAATWERKER Kasteel Staverden in Rhenen voor de wal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Wist 17.... Gelderse Vallei in voor-historische en historische tijden I F. TAK Nieuws uit de Omgeving RHENE1S 30e jaargang VRJDAG 5 OKTOBER 1956 No. 75 Uitgave: „De Gelderse Vallei,, Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Door auto overreden en gedood Automobilist verblind door tegenligger AGENDA Hengel-wedstrijd voor de jeugd Scherpe critiek classis Doorn inzake oproep Nienw-Guinea Nationaal contactcomité Jungschlaeger Mutatie Leger des Heils Veenendaal Wij, vertrouwd met het cultuurlandschap rondom Veenen daal, kunnen ons nauwelijks de toestand voorstellen, waarin de Gelderse Vallei in vroeger eeuwen verkeerde. Mensenheugenis reik niet ver, hoogstens 70 a 80 jaren, en is niet altijd betrouw baar. Zelfs de betovergrootouders van hen, die thans op bijbelse leeftijd zijn, kunnen geen toestanden hebben gekend, die ouder waren dan de 18e eeuw. Willen wij toch iets van het verleden leren kennen, dan staan ons twee middelen ten dienste, de studie van de bodem en de lezing van archiefstukken. IN NEDERLAND SLECHTS DRIE GEDIPLOMEERDEN Gezichts- en gevoelswerk Onbegaanbare en ge vaarlijke moeraswouden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Dc R is weer in de maand TAK's LEVERTRAAN Troosteloze verlatenheid Hij is f 15,- waard 2 AC 208526 Voor betere uurwerken Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent r.J? j I ll L--*- ZUIDÏ UDC Dezer dagen heeft het plan voorzijn naar de Eikenlaan. Voor het ge- het stichten van een Veenendaals ge bouw voor sociale gezondheidszorg, ontworpen in opdracht van de plaatse lijke vereniging „Het Groene Kruis" het stempel van geen bezwaar ont vangen van de Geneeskundige Hoofd inspectie van het departement van Volksgezondheid in Den Haag. Dit feit betekent dat een zeer be langrijke drempel is overschreden op de weg naar verwezenlijking van dit voor Veenendaal zo nodige nieuwe cen trum voor gezondheidszorg en dat nu toch althans binnen afzienbare tijd met de bouw kan worden begonnen. Zoals men zich zal herinneren werd door het Groene Kruisbestuur in janu ari van dit jaar het pand Kerkewijk 30, gelegen naast het wijkgebouw, aange kocht. Met deze aankoop kreeg men ge lijkertijd de beschikking over het ach ter dit pand gelegen terrein. Een en ander vormde een onder deel van de plannen voor het bouwen van een geheel nieuw en modern cen trum van gezondheidszorg, waar het thans in gebruik zijnde gebouw ge zien de snelle groei van Veenendaal en het zich steeds uitbreidende terrein van de gezondheidszorg niet meer voor zijn taak berekend is. De hierbij afgedrukte tekening geeft enigszins een beeld van hoe het ge bouw er straks zal uit zien. Men ziet hier de voorgevel welke gericht zal Woensdagavond liep de 51-jarige be kende granietwerker van Italiaanse af komst, de heer C. op de Nieuweweg nabij de Hoge bomen van de werk plaats naar zijn woning toen hij door een achterop komende auto werd aan gereden en vrijwel op slag gedood. De bestuurder van de uit Arnhem afkomstige wagen verklaarde door het felle licht van een tegemoetkomende auto totaal te zijn verblind en dat hij daardoor de heer C. niet had kunnen zien. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd voor onderzoek in be slag genomen en naar Ede overge bracht. Het medeleven met de zo zwaar getroffen familie C. is algemeen. dat door de gemeentebegrotings commissie 1957 verondersteld wordt dat er in Veenendaal vele clandestiene hon den rondlopen? dat genoemde commissie er bij het gemeentebestuur op heeft aangedrongen beter achter de hondjes te doen aanzitten i.v.m. vermeende ontduiking van de hon denbelasting op grote schaal? dat het verenigingsorgaan van het gemeentepersoneel meende een andere verklaring te moeten geven van het te ruglopen van deze veelomstreden be lasting? dat daarin n.l. de schuld wordt ge geven aan het feit dat de laatste tijd (vooral bij de reconstructie van de Ker kewijk) zoveel bomen zijn omgehakt dat men hier dus wil suggereren dat nu ze minder gelegenheid hebben hier hun behoefte te doen een groot aantal honden Veenendaal zou hebben verlaten? dat deze week nog een hond luid blaffend op het politiebureau werd ge bracht waarmee niemand raad wist? dat het dier twee dagen de gast van onze Hermandad is geweest en vrij wel aan één stuk hard heeft zitten blaf fen? dat de hond verder niets mankeer de en men veronderstelde dat hij de blaf- ziekte had? dat het dan ook absurd is te den ken dat het onophoudelijk blaffen iets met die omgekapte bomen of hoge nood te maken had dat er woensdag in Ede een Vee nendaals „melk-huwelijk" werd voltrok ken? dat men dit tenminste zo zou kun nen noemen aangezien de chauffeurs van de auto's waarin de bruidsstoet werd ge reden en zelfs de palfenier in helderwitte overalls waren gestoken? dat het hier het huwelijk betrof van de Vemiez-chauffeur Van de K. en mej. B.? Heden, vrijdag 5 oktober (In geb. Eikenlaan) 2.30 en 8 uur, breimodellenshow van Neveda- li wolfabrieken. I Maandag 8 oktober (Op de Markt) Rijdende binnen- 1 huistentoonstelling. Dinsdag 9 oktober MftikriMM (Op de Markt) Rijdende binnen- huistentoonstelling. Woensdag 10 oktober (Op de Markt) Rijdende binnen- |f huistentoonstelling. Vrydag 12 oktober (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het Leger des Heils. Zaterdag 13 oktober (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het Leger des Heils. Luxor Theater LVan heden vrijdag t.m. maandag de film „De naakte oorlog" en van dinsdag t.m. donderdag „Een stap te ver". B bouw komt een ruime parkeerplaats, o.m. voor kinderwagens, dat ook slechts vanaf de Eikenlaan te bereiken zal zijn. Het gebouw zal verder een ruime wachtkamer bevatten, verschillende werkruimten, onderzoek-lokalen en spreekkamers voor de specialisten wel ke hier zitting zullen houden. De inrichting zal zeer modern zijn, terwijl de deskundige ontwerper ge bruik heeft gemaakt van de ervarin gen welke men elders in het land met dergelijke gebouwen heeft opgedaan. Het geheel is gelijkvloers gehouden en wel zo dat er vrij gemakkelijk in ge val van uitbreiding een verdieping kan worden opgebouwd. De Hengelsportvereniging „De Riet voorn" heeft voor a.s. zaterdagmiddag 6 oktober weer een hengelwedstrijd ge organiseerd, welke gehouden zal worden in de Grift aan het Benedeneind, aan vang 3 uur. De classis Doorn van de Ned. Herv. Kerk woensdag 3 oktober in vergade ring bijeen, heeft met algemene stem men de oproep der generale synode inzake Nieuw-Guinea afgewezen. In deze vergadering werd scherpe critiek geoefend op deze oproep wat vorm en inhoud betreft, in het bij zonder ook ten aanzien van de bij belse en theologische fundering. Men heeft gesproken vanuit een bepaalde visie, die geen recht doet aan de vele facetten, die aan deze zaak zitten. Scherp was ook de kritiek van de ver gadering op de wijze waarop de synode de kerk in een bepaalde richting leidt en vertegenwoordigt tegenover het Ne derlandse volk, waardoor velen van de kerk vervreemd worden. De classis Doorn omvat 18 gemeenten en 25 pre dikantsplaatsen. OPSTELLING „VEENENDAAL" De opstelling van het eerste elftal van de v.v. „Veenendaal" voor de thuiswedstrijd tegen SCH is als volgt: A. v. d. Pol, doel; D. v. Soest, G. Henzen en J. v. d. Craats, achter; P. Muller en R. Hey, midden; K. Hoog werf, C. Heikamp II, C. Heikamp I. A. Leppers en A. Rebergen, voor. Zevende verantwoording bijdragen Veenendaal: De laatste verantwoording was 1682,72 De lucifer-verkoop op de Vewibeto bracht op 525,23 Totaal ontvangen bedrag.. 2207,95 BEEDIGD Op 3 oktober j.l. vond aan de Arron dissementsrechtbank te Utrecht de be ëdiging plaats van de heer J. A. Ver meulen, mr. Heemskerkstraat 9 alhier als makelaar en taxateur in onroerende goederen. Maandag 15 oktober wordt kapiteine H. Baris, bevel voelend officier van Veenendaal overgeplaatst naar Alfen a.d. Rijn. Zij zal worden opgevolgd door kapiteine F. A. G. de Klark. De afscheidssamenkomst zal gehou den worden zondag 14 oktober te 8 uur n.m. terwijl kapiteine De Klark op donderdag 18 oktober haar intrede hoopt te doen. Ock ditmaal hoopt de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" in het win terseizoen een interessant en alleszins* verantwoord programma te bieden. Zo wordt op 13 oktober a.s. de traditionele paddenstoelenexcursie gehouden, in de omgeving der heuvelrug en wel onder leiding van Ir. N. Hubbeling uit Benne- kom. Op 20 oktober hoopt de vereniging een bezoek te brengen aan de Utrecht se Universiteits sterrenwacht, een wel zeer belangrijke excursie. De Driebergse valkenier, de heer Strijland, komt op 7 november op be zoek. Hij zal in gezelschap van zijn slechtvalk en havik een explicatie ge ven van het aloude valkeniersbedrijf. Een en ander wordt toegelicht met een prachtige kleurenfilm van dr. Witjes uit Hilversum. Ook zal deze avond een film worden vertoond van de Leersumse plassen. Dan komt op 21 november de folk- lot i.'>i-naa»7ïktïi.dige, dt lieer Uitman uit Zeist, welke mede door diverse radiolezingen bekendheid verworven heeft. Er wordt verwacht dat deze avond verrassend zal zijn, speciaal voor wat de folklore van deze omgeving betreft. „Langs ongebaande klingen", een film vervaardigd door één der beste cineasten. Bert Haanstra, in opdracht der Ned. Heide Mij draait op 12 de cember. Ook de Rijksdienst oudheid kundig bodemonderzeok uit Amers foort heeft dit seizoen weer medewer king toegezegd, in persoon van de heer De Bruin, die als specialist in de prea- historie van ons land een lezing zal houden. Begin januari wordt een grote vogel film vertoond van de N. J. N. Deze ge luidsfilm is een van de beste welke men in ons land kent. Tenslotte volgt een lezing over de Indonesische cultuur en een lezing door een vermaard Ve- luws schrijver van natuurboeken. Het centrum van deze avonden is weer het bekende hotel „Stuivenberg" te Eist. FILMAVOND Hedenavond, vrijdag 5 oktober zal in gebouw „Rehoboth" een propaganda film worden vertoond van het Ned. Bijbelgenootschap. Er zal o.a. een film worden vertoond over het leven in de Belgische Congo. Verder zal een film worden, gedraaid getiteld „Het rijk der Olifanten" over de vangst van oli fanten. NUTSSPAARBANK RHENEN Gedurende de maand september 1956 werd bij de Nuttspaarbang Rhenen in gelegd een bedrag van f 38.994,64 en terugbetaald f 22.553,27. DIERENDAG OP SCHOOL Gisteren werd ook op de School met de Bijbel aan de Achterbergsestraat- weg weer de traditioneel geworden die rendag gehouden. Vele leerlingen had den 's middags huisdieren meegebracht, uiteenlopende van witte muizen tot kippen, een haan en vele soorten hon den. De dieren werden volgestopt met lekkers en het jongentje, dat voor zijn konijn een koekje kreeg, huilde bijna toen het dier er niets van wilde weten. Enkele leerkrachten maakten foto's van de vele leuke tafereeltjes. Wat heeft nu de nieuwe wetenschap die bodemkunde heet, voor de Gelderse Vallei aan het licht gebracht? De onderzoeker Van der Schans trof onlangs in het laagste stuk de resten van een uitgestrekt woud aan, waaraan Woudenberg nog zijn naam ontleent. Bij graafwerkzaamheden komen dan ook vaak boomresten te voorschijn b.v. in de Achterbergse hooilanden, waar men even onder de oppervlakte tal van boomstammen, waaronder eiken, aantreft, met de top in oostelijke richting liggend, vermoedelijk omgewaaid. Resten van deze Onlangs vestigde zich in Renswoude 'n nieuw bedrijf. Het is de auto plaatwerkerij van de firma Van Herk in de Dorpsstraat. Renswou de kan er op bogen zulk een bedrijf ter plaatse te hebben, daar vooral de gediplomeer de plaatwerkers in Ne derland uniek zijn. Het autoplaatwerken is nog een betrekkelijk jong vak. Het is nl. nog slechts een goede 25 jaar geleden, dat de eerste stroomlijnauto's werden geïntroduceerd In de autoplaatwerkerij komt het vooral op ge zichts- en gevoelswerk aan. Sinds enkele jaren wordt er door de „Ned. Federatie der Organi satie van Carrosserie- en Wagenbouwers" (de F. O.'C. W. A.) en aan verwante bedrijven het diploma Meester- en Gezel-autoplaatwerker afgenomen. Men moet, wil men ^an dit exa men deelnemen, min stens acht jaar in een bedrijf hebben gewerkt waar men zowel nieuw- als reparatiewerk ver richt. Tevens moet men enkele jaren studeren. De duur van het examen is pre cies een week. De eisen, die aan dit exa men gesteld worden zijn zeer zwaar. Men moet in staat zijn het moeilijkste werk en de zwaarste reparaties te verrichten. Er zijn in Nederland dan ook slechts drie gediplomeerde autoplaatwerkers. De heer Van Herk is er in geslaagd het diploma meester-plaatwerker te behalen. Doordat er voor dit werk veel gevoel nodig is en een goed gezicht, kan lang niet iedereen dit moeilijke vak onder "de knie krijgen. ROODGELAKTE VINGERNAGELS ZIJN GEWOON Een werkgever te Iserlohn in eWst- duitsL ••cl tvv.i tot de-conclusie gekomen dat zijn boekhoudster door haar rood gelakte vingernagels een slecht voor beeld voor het jeugdige vrouwelijke personeel was. Aangezien deze werkkracht zich van zijn verzoek, in „ouderwetse" trant, zonder nagellak, op kantoor te werken, niets aantrok, meende hij het recht te hebben tot ontslag op korte termijn over te gaan. De rechtbank stelde echter de juf frouw in het gelijk. Haar werd een schadevergoeding van zegge Dm 2500 toegewezen. Kunnen de fabrikanten van nagellak zich een betere gratis-publi- citeit voorstellen? BEDRIJFSONGEVALLEN In een industrie-onderneming in W. Duitsland wil men ten koste van alles de bedrijfsongevallen tot een minimum terugbrengen. Iedere afdeling wordt af zonderlijk gecontroleerd. Voor alle ver mindering van ongevallen wordt per 10 °/o een premie van DM 5,aan de daar werkenden vergoed. De onderne ming betaalde aan het einde van de eerste maand DM 7700,Daarna liep het bedrag met sprongen op tot zelfs DM 32.250 per maand. Met chronische patiënten aan boord, afkomstig uit de provincie Utrecht en een veertiental uit Brabant, meerde het Rode Kruis Hospitaalschip de „Kasteel van Staverden" gistermiddag voor de Rhe- nense loswal. Althans voor Rhenen mag het als een bijzonderheid gelden, dat zich aan boord onder de opvarenden bevon den dr. B. Stegeman, colonnecommandant van de Rhenense Rode Kruis colonne met niet minder dan vijf helpsters, waaronder de echtgenote van de voorzitter van de afdeling Rhenen. Omstreeks zeven uur arriveerde de loco-burgemeester van de Grebbestad, wethouder J. Boelhouder, aan boord van het schip, vergezeld van de gemeente secretaris, de heer Th. v. d .Willik. Wethouder Boelhouder verontschuldig de de burgemeester wegens diens verblijf in het buitenland en sprak namens hem woorden van waardering voor het werk van de vrijwilligers, die het mogelijk hebben gemaakt, dat zij, die aan bed zijn gekluisterd, deze reis kunnen beleven. De heer Boelhouder heette alle opvarenden hartelijk welkom in Rhenen en hoopte, dat de zieken een genotvolle avond moch ten hebben. Dr. Stegeman en het per soneel werd dank gebracht voor hun opofferingsgezindheid, voor al het werk dat zij met zoveel liefde verrichten. Spr. hoopte tenslotte dat deze tochten een herinnering zouden achterlaten, die de herhaling ervan zou doen wettigen. Namens de afdeling Rhenen van het Ned. Roode Kruis sprak de voorzitter N. Souwerbren een welkomstwoord. Het verheugde hem in het bijzonder, dat zo veel werkende leden van zijn afdeling de helpende hand konden bieden. Rhe- nens Rode Kruis was ook actief in de oorlogsjaren en het verheugt mij daarom zo bijzonder, dat thans Dr. Stegeman en zijn helpsters opnieuw hun tijd en werk lust beschikbaar hebben gesteld. Voor de patiënten gaf de heer Souwerbren een uiteenzetting over Rhenen. Hij wenste allen een spoedige beterschap en een al geheel herstel toe. De avond werd gevuld met het optre den van de zangvereniging „Euphonia" o.l.v. de heer G. van Zanten. Het koor werd aangekondigd door voorzitter J. v. d Berg. Er werd gezongen: Agnus Dei" van Mozart, enkele koralen uit de Jo hannes Passion en tot besluit een Kerst koraal van Bach. De Mulo-band o.l.v. de heer J. Mantje zorgde voor de muzikale noot, evenals de band van de zangvereniging „Eben Haë- zer". De patiënten kregen fruit en ver snaperingen, zowel van de afdeling Rhe nen als van Veenendaal, terwijl ansicht kaarten met postzegels werden aangebo den door de directies vna Ouwehands Dierenpark en de Panoramamolen. De opvarenden hebben genoten van het gebodene. De volgende ochtend zette het schip de reis voort naar Krimpen aan de Lek. Prattenburg in 1762. Gezicht op het huis van voren en van ter zjjde. Fotografie naar P. van Lienden. Zonder naam br. 12 8. Rijksarchief Utr. wouden, die merendeels reeds in de steentijd teloor gingen, waren nog in de historische tijd aanwezig, zelfs tot in de 13e eeuw. In een schenkingsacte van 8 juni 777 worden vier forcesten of wouden ge noemd, liggend ter weerskanten van de Eem in de gouw Flethetti, en geheten: Hengistscoto (Hei- of Henschoten bij Woudenberg), Fornhese (Vernheeze bij Amersfoort), Mocoroht (Moors?) en Vui- doc Een andere schenkingsoorkonde d.d. 7-10 november 855, noemt een „silva Hrenhem", het Rhenense bos, waarin toen 30 zwijnen hun voedsel mochten zoeken, een eikenbos dus, zich uitstrekkend van de Grebbe tot voorbij Renswoude. Stuk ken uit 1131, 1133, 1200, 1227 en 1240 noe men het Westerwoud onder Maarn, Maarsbergen en Woudenberg gelegen. Deze wouden waren, zegt prof. Edelman, woest, afgelegen, gevaarlijk en geheim zinnig en slechts toegankelijk bij vorst en gingen in de diepste depressies bij Veenendaal, Emmikhuizen, Ederveen en Hamersveld over in verraderlijke venen, begroeid met veenmos, een zeer armelijk en zuur materiaal. Uiteraard werden de wouden niet be woond: eeuwen lang bleven ze verlaten liggen. Wel werd bewoning aangetroffen op de smalle, iets hogere zandruggen, die van het oosten uit in de moeraswouden doordrongen ruggen, die nóg altijd Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 lililimii'll IMIIIIimilllHllt.il> HIIIUIIIIIMII 'tllllllllllllll iHJIJIÜIlUIÜI Wij zullen nu eens een kijkje gaan ne men in de zaak van de heer Van Herk, waar zojuist de auto is binnengekomen, die u op de foto kunt zien. Deze wagen heeft een aanrijding gehad en is over de (Zie verder tweede blad.) Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 KAAL MAAR KOEN. Aan de (sport)loopbaan van' sommige figuren schijnt maar geen einde te kunnen komen. Wie gedacht had dat Bertus de Harder ruim een jaar geleden naar ons land terugkeerde om zijn laatste voetballauweren op vaderlandse bodem te oogsten en daarna als eerbaar veteraan en huisvader op lauweren der roem zou gaan rustenzal verbaasd opkijken nu na de eerste voetbalzondag in Frankrijk zijn naam in de Franse dagbladen vet staat af gedrukt .France Soir schrijft: De grote gangmaker van de Bordeause voorhoede was de kale maar nog altijd jonge en snelle Hollander De Harder, die de wedstrijd beheerste met zijn klassespel waarmee hij in het verleden al zo menigmaal de Girondijnen naar de overwin ning voerde. De Harder stelde er zich niet mee tevreden zelf uit te blinken, maar voorzag zijn mede-voorwaartsen van afge paste ballen en dook bovendien in de verdediging op als dat no dig was. Bordeaux versloeg in deze wedstrijd Red Star met 41! ONTSNAPPING (1) Op een morgen stapte een kolonel van de garde ongehinderd de poort uit van een strafkolonie in de buurt van Rio de Janeiro. Later kwam men tot de ontdekking dat het een van de gevangenen was geweest, die zich meester had gemaakt van de uniform van de directeur. DIEET. Niet alleen Abe Lenstra kent het geheim van het dieet om snel te vermageren zonder aan vitaliteit in te boe ten, ook de nieuwe wereldkam pioen wegrennen Frans Mahn is daarin ingewijd. Hij woog in Kopenhagen bij het behalen van het kampioenschap 78 kilo's, terwijl hij een tijd daarvoor in de finale van de militaire bob kampioenschappen (voor zwaar gewicht!) 95 kilo's op zijn naam had staan. VERKEERSSTRAFREGELS. Een Franse verkeersagent had eindelijk zijn buik vol van de verkeersovertreders, ook van de minderjarige. Toen op een mor gen een jongen op een verkeer de plaats overstak, beval hij hem honderdmaal op te schrij ven: „Ik mag alleen oversteken op de met witte strepen aan gegeven oversteekplaatsen". Tot zijn verwondering kwam de jongen de volgende dag prompt de strafregels inleveren met een begeleidend briefje van papa, die de agent feliciteerde met zijn opvoedkundig initiatief. PERSONALIA. Douglas Fair banks jr., die speelde in 75 films en 160 keer voor de Amerikaan se televisie optrad, bekende op een persconferentie al in geen tien jaar een film te hebben ge zien Mare Taynor, dirigent van een cowboy-orkest, zegt al zijn composities te paard te maken (op de manchet van z(jn cow- boyhemd). Keizerin Eugènie schreef op dc avond van de inwijding van het Suezkanaal (1869) aan Napo leon III: „De onderkoning van Egypte wil niets over politiek horen, wel heeft hy my ge vraagd je te zeggen dat je je haar eens moet laten knippen". KONIJN. In een straat van Parijs kon men elke morgen een 50-jarige dame zien wandelen met een konijn aan een touw. Men was daaraan gewend en vond er niets bijzonders meer aan totdat een oplettende poli- tie-agent zich realiseerde, dat het konijn elke dag van kleur veranderde. Hij stelde een on derzoek in en ontdekte dat de dame thuis 27 konijnen had, die alle op hun beurt werden „ge lucht". Het betekende meteen het einde van de menagerie, want de konijnen werden naar een asyl overgebracht en de da me naar een psychiatrische in richting. Waarom? kan men zich af vragen, een beroemd Frans schrijver leefde met 27 katten en kwam voor zover wij weten nooit in een inrichting terecht! ANTI-UNIFORM. Het anti- militairisme schynt in Duits land nu toch definitief wortel te hebben geschoten. In ver scheidene grote steden hebben zich conflicten voorgedaan met leden van buitenlandse troepen in uniform. In Beieren hangt de bewoners de geüniformeerde lieden nu zover de keel uit, dat men in tal van restaurants by de ingang kan lezen: „Bezoekers in uniform worden hier niet be diend". REVOLVERVOETBAL. Zes personen zijn gedood en tien ernstig gewond tijdens een „vriendschappelijke" voetbal wedstrijd tussen de elftallen van naburige dorpen in het oostelijk deel van San Salvador. De oor zaak van deze slachting was dat toeschouwers en ook ver schillende spelers gewapend waren met revolvers en boven dien met een te impulsief tem perament. ONTSNAPPING (2) Nog bon ter maakten het vier gevange nen te Saint Quentin in Califor- nië. Zij ontsnapten in een ge stolen vliegtuig en vroegen even later boven het vliegveld van Oregon aan de verkeerstoren instructies om te landen. De landing verliep vlot, en even vlot het stelen van een daar ge parkeerde auto, waarmee het stel zich uit de voeten maakte. Tot nu toe is het viertal spoor loos. JAARBEURS. In 1933 ver bood Adolf Hitler de Duitse communistische partij, onlangs deed de regering Adenauer het zelfde. Op de Jaarbeurs te Leipzig (6000 inzendingen) han gen nu portretten, samengesteld uit een halve kop van Hitier en een half gezicht van Adenauer met daaronder de jaartallen 19331956. De bezoekers aan de ze Oostduitse tentoonstelling moeten zich wel even bezinnen om erachter te komen wat men nu eigenlijk met dit biljet be doelt. meer bewoond zijn dan de vlakke om geving, b.v. die van de Hanepol naar De Klomp of die waarop het Maanderdijkje ligt. De vestiging van de mens op die ruggen, plaats vindend reeds in de steen tijd, blijkend uit de oudheidkundige vond sten, op de ruggen die toegankelijke bos sen droegen, had belangrijke gevolgen voor de plantengroei. De mens hakte zich namelijk open ruimten voor zijn «erf en akkers; hij dreef er zijn vee, dat niet alleen gras en kruiden, maar ook jonge struiken en bomen at; hij kapte er zijn brand-, timmer- en geriefhout. Zodoende belemmerde hij de groei van heesters en bomen en bedreigde hij het bos op de zandruggen met ondergang, hetgeen dan ook geschiedde: de ruggen raakten met heide begroeid, wellicht nog bevorderd door een droger worden van het klimaat. In de loop der eeuwen breidde de heide zich door plaggen, branden en beweiding nog uit ten koste van het bos. Toen men door het reien van de techniek der ont watering in de latere Middeleeuwen de moeraswouden binnendrong (voor zover ze nog bestonden), omstreeks de 15e eeuw, de tijd van het ontstaan van Veenendaal, trof men dan ook uitgestrekte heidevel den aan, nog in oppervlakte vergroot door de heidevlakten op de hoogyenen. In het zuidwesten eindigde de trooste loze verlatenheid der venen bij de „gor del van smaragd", het grootse massief van de Utrechtse heuvelrug. In de stilte der bossen nabij de Cuneraweg lag daar (Zie verder tweede blad.) EDE. Op zijn verzoek is aan de garni zoenscommandant van Ede lt.-kolonel C. W. J. Bruens per 1 november eervol ont slag verleend ter zake langdurige dienst. Lt.-Kolonel Bruens was vijf jaar garni zoenscommandant van Ede. BENNEKOM. Het beroep van de ker- keraad der Ned. Herv. gemeente van Bennekom op Ged. Staten van Gelder land inzake het op korte afstand van de Herv. Kerk bouwen van een R.K. kerk alhier werd afgewezen aangezien het naar voren gebrachte bezwaar van hinderlijk klokgelui niet als doorslaggevend kon worden beschouwd. EDE. Woensdagnacht op donderdag werden de patiënten van het Juliana- ziekenhuis opgeschrikt door een knal. Het bleek, dat een uit de oorlog da terende handgranaat, die op het ter rein achter het ziekenhuis heeft gele gen, tot ontploffing was gekomen. Men was op dit terrein, waar het nieuwe ziekenhuis wordt gebouwd, bezig met het vebranden van houtafval. Toen de avond inviel werd het vuur niet af doende gedoofd, zodat het bleef smeu len en omstreeks middernacht het pro jectiel tot ontploffing bracht. BARNEVELD. Ook de gemeente Barne- veld zag geen kans de begroting voor 1957 sluitend te maken. Men heeft het te kort nu geraamd op 418.500,Voor 1956 beliep het geraamde tekort 227.000, De woningnood in de gemeente Barneveld steeg in een jaar van 580 tot 650. Barne veld telt 22.000 inwoners. De VALLEI-RIKS van dc vorige week werd uitgegeven by P. v. d. Boven- kamp, Patrim.laan, Veenendaal. Deze riks werd niet gevonden. De waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS is hier door weer met 2,50 gestegen en deze riks is dus inmiddels 15,waard geworden. Het nummer van de nieu we VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is ook deze week, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood gedrukt nummer, dus een riks met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kykt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AC 208526. want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. De vinderspre mie bedraagt thans dus 12,50. W IJ ZE WOORDEN EENVOUD GEEFT RUST Geruster zit men onder daken, van riet gebouwd, dan op een hoge troon. (Luyken)

De Vallei | 1956 | | pagina 1