L. HE IJ V L van den Bosch c v Levensstrijd PUROL Is Veenendaal de „tijdelijke inzinking te boven? Dit las u niet in het raadsverslag RDTERDDN Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN ARAM Belangrijke wedstrijden in de afd. Utrecht Verloren en gevonden voorwerpen Renswoude gaat eerste overwinning behalen Vijf clubs nu reeds aan de kop 1 pi'nen /r\ Zondagsdienst Doktoren Plaathout ca. 3,a f 4,per m2. Vuren, geschaafd en geploegd. Regels, latten, enz. enz. Golfplaten, hoge en lage golf (vervaardigd volgens Amerikaans procédé). GEERSEWEG 38 VEENENDAAL FEUILLETON Hoe Veenendaal spaarde Gezonden voor de zieken Huidgenezing BA&rSvoU ï'Tf- vJ* U)ou<rm De wereld staat zoo langzamerhand wel een bietje op z'n kop. Dat we in een raare wereld leeve, dat is wel zee- ker en daar zullen we vast geen herrie oover krijge. In de eene krant die ik bij de kapper zat te leeze, sting een plaat en daar stond bij geschreeve, dat Burgers Die renpark sinds eenige weeke in De Haag is gevestigd. Niet et heele park netuurlik, dat kon trouwens onmogelik, want een gedeelte daarvan liep hier op de Vewibetoo, maar de grootste en ge vaarlijkste beeste stonde toch uitge- teekend in Den Haag. In andere krante doen ze niks anders dan maar schrijve oover die kanaal kwestie en dat terwijl die Natte-offie- .sier met die verduitste naam nog nie mand een stroobreed in z'n vaarwater gelegd heb. En nou gaan ze maar effe met z'n alle naar Ammeeriekaa om de zaak daar uit te vechte, zoo maar oover de taafel heen en intusse ligge al die oorlogsscheepe met die gemobielieseer- de Jantjes maar te wachte, om straks misschien onverrichterzaake weer trug te keere. Enfijn, zoo blijft er werk in winkel en kan et geld blijve stroome. Ik hoef trouwens niet eens zoo ver van huis te gaan. Ons soort minse komt zoo weinig buite 't Veen en daarom weet ik et niet uit eige ervaring, maar alleen maar van leeze in de krant en van minse die d'r vroeger gewoond hebbe; een feit schijnt te zijn, dat in de groote steede, bepaalde buurte zijn, die met de naam „donker betieteld worde. Zoo praate de mense van „donker- Amsterdam" en zoo. Ik moet dus wel aanneeme, dat zooiets bestaat. Maar nou las ik in de Vallei, dat et in de Cunera-stad ook wel es donker kan zijn. En dat had ik toch nooit gedacht. Trouwens hier in 't Veen kenne ze d'r ook wat van maake. Vanaf men ge boorte heb ik altijd een ergernis ge had aan die leelikke zwarte smoezelige febriek, dat door alle sneeuwklokkies en krokussies in 't voorjaar en alle mogelike andere blommetjes niet mooi te maake was. En wat zien we nou, na zooveel jaare van roet en smeer en berge van koole en koolegruis. Dat onze Veense Assepoester omgetooverd wordt tot een hupse Prinses met frisse roode koonen en een pracht van een feestjurk. Hebbu et begreepe? Of moet ik nog duidelikker worde? 't Ken me niks scheele ook. Ik wens de leiding van de „Frisia" wolspinnerij namens de heele blauwkous-femielie van harte geluk met de dappere beslissing die zij genoome heb en voor het resultaat, dat die beslissing heb opgeleeverd. Dit is pas meewerken aan de verfraaiing vr.i e—li oijjuwc Veense gemeen schap. Laat voortaan op hoogtijdaage de vlag maar rustig wappere. Vroeger was et een vlag op een modderschuit. Ik weet zeker dat dat uiterlikke schoon ook ten goede zal koome aan et pro- dukt. Ook daardoor wordt ons dorps belang op zijn beurt weer gediend. W. Blauwkous De maand september ligt inmiddels al weer achter ons. Voor het verloop van de competitie is deze maand zeer gunstig geweest, want tot nog toe heeft men geen enkele wedstrijd behoeven af te gelasten, waardoor dus de volledige voetbaloogst van de vier achter ons liggende voetbalzaterdagcn en -zondagen is binnengehaald. Voorwaar een meevaller na al het slechte „zomerweer". Wel wordt de temperatuur de laatste dagen wat lager, maar dit kan ons inziens zelfs wel bevorderlijk zijn voor het tempo, dat bij veel wedstrijden door de te hoge temperaturen vaak te laag heeft gelegen. Grote, en zelfs niet te verwachten verrassingen hebben zich in deze vier voetbal- dagen voorgedaan. Voor dit week-end staan we ook weer voor verschillende problemen. Heeft Veenendaal zich in een week kunnen herstellen van een „tijdelijke" inzinking? Inderdaad, u ziet het goed, tijdelijk tussen aanhalings tekens. Reeds bij onze eerste voorbeschouwingen schreven we, dat de Veenendaalse favorieten dit jaar een nogal verzwakt elftal hebben. Of de nederlaag van zondag tegen Quick een „vergissing" is geweest of dat dit normaal is, zal wellicht eerst zondag op het terrein aan de Bergweg duidelijk worden. In de afdeling zien we de wedstrijden Scherpenzeel Rhenus en Veense Boys Oranje-Wit met belangstelling tegemoet. Van 26 september t.e.m. 2 oktober wer den aan het bureau van politie als ge vonden aangegeven: 1 rood plastic bood schappentas, inh. badgoed; 1 geel regen kapje; 4 nieuwe damesmantels; 1 br. kin dermuts; 1 br. lederen kinderportem.; 1 lichtbr. plastic dames regenmantel; 1 zak mes; 1 bos sleutels aan ring; 1 br. gevl. vulpen; 1 zw. kinderfietsje; 1 vouwstoel tje; 1 étui inh. zw. vulpen; 1 zw. motor handschoen met kap. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 pas geknipt w. hond je; 1 rood poesje; 1 br. psalmboekje; 1 bankbiljet; 1 zw. vulpen in groen étui; 1 roodlederen damesportem. met inhoud; 1 enkele rijwieltas m. inh., w.o. reparatie doos; 1 gevoerde zw. damesglacé; 1 zw.- bl. gebl. vulpen, merk „Merlin"; 1 gouden verlovingsring m. inscriptie ,.A. K."; 1 gr. vulpen; 1 goudkl.-zw. gevl. vulpen, zon der dop, merk „Royal 28"; 1 rode auto ped; 1 bos sleutels, w.a. 2 lipssleutels; 2 biggen. IIET TE RADEN BEDRAG WAS ƒ555,55 Bij de wedstrijd in het raden naar de inhoud van een doos met geld in de stand van de Coöp. Boerenleenbank zijn zes formulieren ingevuld met het juiste be drag n.l. f 555,55. Na loting tussen deze zes is de f 35, gewonnen door D. T. v. d. Dikkenberg, Prunuslaan 18 I te Rhenen, f 20,— krijgen M. v. d. Horst, Bergweg 25 te Maarn en C. Diepeveen, Bilderdijkstraat 21 te Veenen daal, terwijl G. J. Wisgerhof, Kerkewijk 38 te Veenendaal, N. H. Bosveld, De Sav. Lohmanstraat 122 te Veenendaal en mevr. G. M. Moesbergen, Stationsweg 169 te Woudenberg elk f 2,50 krijgen als troost prijs. Veenendaal speelt thuis op het terrein aan de Bergweg tegen SCH, een oude be kende voor de Veenendalers. De gasten hebben in de afgelopen wedstrijden wel bewezen, dat de kunst van doelpunten maken hun niet vreemd is, zodat het oppassen is geblazen. Veenendaal slaan we op eigen terrein hoger aan dan in een uitwedstrijd. Een verdeling der punten zou hier zeer goed mogelijk zijn. In de afdeling speelt Rhenus een uit wedstrijd tegen Scherpenzeel. Ook deze wedstrijd wordt na de nederlaag van Rhenus van j.l. zondag met gemengde gevoelens tegemoetgezien. Scherpenzeel is vooral op eigen terrein zeer sterk en we j geloven dan ook dat de mensen van i Rhenen-stad hun tweede nederlaag gaan j incasseren. Oranje-Wit bindt in Nijkerkerveen de strijd aan tegen nummer één van de rang lijst, Veense Boys. Een zeer zware op gave voor de Oranje-Witters. Om de spanning op te voeren moet Oranje-Wit j hier winnen, maar we geloven dat de 1 punten dit keer niet in Eist terecht zullen komen. Voor Eist begint het zo langzamerhand een duister geval te worden. Uit vier wedstrijden heeft men nog geen enkel puntje kunnen behalen. Ook zondag zal er wel weinig kans zijn op één der pun ten in de thuisontmoeting tegen Rens woude, dat voor het eerst in dit seizoen Stutvoet weer in de gelederen heeft. Hier dus een overwinning voor de rood-witten. RKVUV doet het dit seizoen tegen aller verwachting zeer goed. Het staat nu reeds aan de kop. Zondag wacht een thuiswedstrijd tegen Schalkwijk en we zien beide punten ook nu weer aan de Nieuweweg blijven. Met de zaterdagclubs gaat het dit sei zoen prima. Niet dat ook hier een vol ledig programma is afgewerkt, maar niet minder dan vijf clubs uit onze omgeving gaan hier aan de kop van de verschillen de ranglijsten. Geen wonder dat de pu blieke belangstelling dit jaar dan ook groot is, daar dit op en neer gaat met de prestaties. We zien verschillende wed strijden hier met bijzonder veel belang stelling tegemoet. DOVO heeft de leiding genomen in de derde klasse Oost van de KNVB. Zaterdag moet men echter een uitwedstrijd spelen tegen mede-gegadigde Sportclub Gene- muiden. De meeste ontmoetingen van DOVO tegen de sportclub zijn in een Veenendaalse overwinning geëindigd, maar zal dit ook nu weer zo zijn? We rekenen er op van wel. Men mag de jonge en technisch zeer goede DOVO- ploeg niet geringschatten en juist op grond van techniek, taktiek en sportivi teit baseren wij de overwinning. VRC, dat de leiding heeft in de Ooste lijke vierde klasse speelt thuis tegen Oranje-Blauw uit Nijmegen. Vaak heb ben beide ploegén tegen elkaar gestreden om de puntjes en zelfs wel eens om het kampioenschap. VRC is meestal als over winnaar uit de bus gekomen en juist nu het om versteviging van de leiding gaat zullen beide punten wel in Veenendaal blijven. Matjan heeft eveneens de leiding ge nomen en speelt zaterdag op eigen terrein tegen Dc Posthoorn. De bezoekers hebben dit jaar nog geen enkel puntje kunnen veroveren en dus geloven we niet, dat Matjan hiertegen een fout zal maken. Triangelboys zal het in Zeist wel moei lijk krijgen tegen Jonathan. Nog steeds hebben de mannen van de VSW geen punten en we geloven niet dat zij die na zaterdag wel zullen hebben. De Merino's hebben inmiddels ook de eerste nederlaag te pakken en het zal uitkijken worden wil men in de uitont- moeting tegen Bloemenkwartier 2 niet weer struikelen. Een verdeling der pun ten lijkt ons hier niet onmogelijk toe. GVVV heeft zich na de slechte start weer aardig hersteld en zal zaterdag aan de Buurtlaan tegen DEV ook wel weer op beide punten beslag weten te leggen. Sportclub Rhcncn, dat ook de leiding heeft veroverd, zal tegen SDVB haar uiterste best moeten doen om beide pun ten binnen te halen. Met een verdeling der punten zal men wellicht genoegen moeten nemen. Musketiers speelt op eigen terrein te gen Scherpenzeel. Een overwinning voor de bezoekers ligt hier het meest voor de hand. Kulan dat samen met Valleivogels de leiding heeft genomen, zal zaterdag tegen deze club op eigen terrein de strijd moe ten aanbinden. We zien Kulan hier na de goede prestaties als overwinnaar uit de bus komen. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Rheden 3 Veenendaal 2; Rhenus 2 Veenendaal 3; DEV 3 Oranje-Wit 2; Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij t Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal NSC 2 Renswoude 2; Rhenus 3 EMS 3; Saestrum 3 RKVUV 2; DOVO 2 VVOG 2; De Merino's 2 IJssel- meervogels 3; Matjan 2 Triangelboys 2; DOVO 3 GVVV 2; VRC 3 Muske tiers 2; GVVV 3 Sp.cl. Rhenen 3; Kulan 2 Tr. boys 3; De Merino's 3 VRC 4. Een Rhenens raadslid van welke fractie zullen we nu maar in het mid den laten beklaagde zich er over, dat er soms zoveel wordt weggelaten in de raadsverslagen. Hoe kan het ook an ders. De lijst van te behandelen on derwerpen voor één vergadering is de laatste tijd telkens weer zó groot, dat met de verhandelingen wel een pagina is te vullen. Men zou wat vaker bijeen moeten komen met wat kortere agen da's. Het voordeel is, dat we dan wat uitvoeriger uit de bus kunnen komen, wat meer van de debatten kunnen plaatsen, waardoor de belangstelling voor de plaatselijke politiek ongetwij feld zal toenemen. Het moet nu nood gedwongen maar al te vaak een be knopte opsomming van feiten worden. Hoewel een paar dagen later, zullen we hieronder toch nog enkele aardige pas sages uit de laatste vergadering laten volgen. Bij de behandeling van het punt: ver hoging metertarieven waterleiding, werd medegedeeld, dat het in de be doeling ligt in de toekomst zoveel mo gelijk meters in dienst te stellen. Dit zal veel waterverspilling tegengaan. De steeds duurder wordende tarieven deden de heer M. C. v. d. Berg zijn mening van weleer bevestigen, dat de kraantjes het moeten betalen. Tijdens de besprekingen over de wij ziging van de politieverordening met betrekking tot het invoeren van be perkende bepalingen voor het houden van varkens werd door de voorzitter medegedeeld, dat iedereen, die varkens fl'l tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische wordt door de meost gevoelig* n houdt in de kom van Rhenen, hiervoor ontheffing zal hebben aan te vragen. Eist schijnt huiverig te zijn voor een nertsenfarm. De vroegere vossenfarm, gelegen op Amerongs gebied, zou hier van de oorzaak zijn. De heer M. C. v. d. Berg zei tenminste, dat heel Eist er al door verpest was en dat de brom vliegen met schepnetten vol zijn te vangen. De heer Kerkstra vond het vreemd, dat varkens wél kunnen wor den geweerd en vossen en nertsen niet. De heer Plaat maakte een opmer king over de bushalten van de NBM, die altijd op de onmogelijkste plaatsen in de gemeente worden gepland. Hij vroeg of de personeelsleden van de NBM niet wisten wat hiervan de oor zaak was. De heer Menting (NBM-er) antwoordde, dat de direkteur van de Mij hem nog nooit had gevraagd waar hij een bushalte zou willen hebben(l). De heer Griffioen klaagde over ge vaarlijke punten in Achterberg. De voorzitter beklaagde zich er over, dat men in Achterberg de waarschuwings borden omdraait! Een inwoner van' Eist had een brief geschreven aan B. en W. om te ageren tegen het voorstel van de nieuwe straatnamen. Er is al een grote ver warring door Elst-Betuwe en Eist- Utrecht, terwijl de voorgestelde nieuwe straatnamen ook al in Elst-Betuwe worden gevoerd. De raad ging er niet op in. Wel stelde de heer Van Viegen vast, dat de postambtenaren maar eens wat meer aardrijkskunde moeten gaan leren. Menigmaal gebeurt het, dat er brieven aankomen uit Rhenen, waarop staat „Eist-Utrecht" en dat blijkt, dat ze desondanks toch nog eerst in Elst- Betuwe zijn geweest. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat hij vaak brieven kreeg, gericht aan „De burgemeester van Eist", waarop de heer Menting in het midden bracht, dat daarmee toch eigenlijk niets ver keerds was bedoeld. Een goed ver staander had echter maar een half woord nodig. DE NAAKTE OORLOG De film „De naakte oorlog", welke van af a.s. vrijdag in het Luxor theater draait is een herleving van historische jaren, waarin de moed van duizenden onbeken den beslissend is geweest voor de over winning. Zonder enige retouche of make up ziet u het oorlogsleven in al zijn fa cetten. zó beklemmend, zó overweldigend als geen scenarioschrijvers wildste fanta sie zou kunnen uitbeelden. U is getuige van: het overrompelende bombardement op Pearl Harbour; de grootste zeeslag in de Stille Oceaan tussen 60 geallieerde oor logsbodems en 200 Japanse „zelfmoord vliegeniers"; de terugkeer van Amerikaanse piloten op een vliegtuigmoederschip, die stuk voor stuk hun mislukte landing met ver wonding of dood moeten bekopen; de ondergang van een vijandelijke duik boot, welke getroffen wordt door diepte bommen; de spanning en onzekerheid van een convooi, dat wordt aangevallen door duik boten en gelijkertijd een strijd moet voe ren tegen mist en storm; de verlossende ontspanning tijdens een verlof op Hawaii, de parel van de Stille Zuidzee; een patrouille, welke door het oerwoud van Birma sluipt, overal belaagd door onzichtbare vijanden: gele koorts, mus kieten, malaria enJapanners; de imposante invasie op de kust van Normandië; de terugkeer der legers in hun vaderland, waar zij verwelkomd wor den door een gehele natie. VERSTERKTE DUINEN Wij weten hier te lande maar al te goed, dat een duin tengevolge van de gewel dige gezamenlijke energie van storm en golfslag langzaam afbrokkelt. Voor enige eilanden aan de Duitse Noordzeekust wil men dat afbrokkelen tegengaan. Aan de zuidpunt van het eiland Sylt zal men proberen, de duinen door middel van chemische toevoegingen te harden. De Duitse technici menen zelfs dat zij de de duinen in „zandsteen" kunnen veran deren. VOSSEN KREGEN HUN KANS Op het Noordfriese eiland Röm, tot Denemarken behorend, had men geduren de eeuwen nog nooit een vos gezien. Nau welijks had men echter een dam van het vasteland naar Röm aangelegd of de vos sen kwamen er als eerste bezoekers. VEENENDAAL Geboren: Johannes Frederik, z. v. J. Siemons en F. Bruijs; Joost, z. v. J. van den Brink en J. van Leeuwen; Wilhelmus Henricus, z. v. H. Fr. Veenendaal en P. W. H. Meurs. Ondertrouwd: C. van de Weerdhof en T. van Ginkel; W. Dieckman en P. J. Buitenhuis; R. Plaman en A. R. Simonsz; G. van de Bovenkamp en N. Rebergen; G. Brouwers en A. Visscher; H. Oost hoek en C. Kok; A. van Ingen en M. C. van Haeften; C. Snellen en R. van den Heuvel. Getrouwd: A. Spies en G. Drost; C. Wijnberger en J. A. de Rooi; J. de Vos en A. van Kooten. Overleden: Adrianus Achterberg, 59 j. 11 m., echtg. v. M. v. d. Bovenkamp. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Beatrix, d. v. T. van de Bo venkamp en A. Herkamp; Gijsbertha W. G., d. v. J. M. van Doorn en R. H. van den Brandhof. Getrouwd: W. C. Gerrits en E. Latul. RHENEN Geboren: Jannetta Dirkje, d. v. J. van Dijk en R. Keiman; Dirk Jan, z. v. W. Keijman en J. Macor; Gerrit Marinus, z. v. J. van Hal en A. G. Verspuij; Gerrit, z. v. J. Drost en J. W. van Hunnik; Jeanne d. v. F. ter Burg en H. Scheffer; Aty Tine, d. v. W. C. H. Dekker en C. A. van Doorn. Ondertrouwd: M. v. Ingen en P. G. Knegjens. Getrouwd: Theodorus Sukkel em Roe- loffina van d enBerg; Jan Vrugt en Ma ria Sophia de Groot; Barend Wallet en Geurtje Hendrika Veenhof; Gerrit Jan Frederik van Cooten en Hendrika van Munster. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. C. P. Engel, J. G. Sandbrinkstraat, tel. 2529. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen, dr. Bakker van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Van de Scheur van Lunteren, telefoon 08388-460. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, telefoon 315. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Van Wier van Putten. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur. ds. Vermaas, 5 uur ds. Van de Pol. Veen- eind 3 uur ds. Wisgerhof, donderdag 7.30 uur ds. Van Dijk van Garderen. Dijk- straat 2.45 uur ds. Van Wijngaarden. „Sola Fide" 10 en 5.30 uur ds. Goedhart (beide diensten bed. H. A.). Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Kruyt van Den Haag. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Le ger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsa menkomst. 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. A. Baas van Leersum, 5 uur ds. Koore man (voorber. H.A.) Ned. Prot. Bond ho tel Lahey 10.30 uur ds. B. Dufour van Wageningen. Ger. Kerk (geb. Irene) 10 en 3.30 uur ds. Volten (bed. H.A.). Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds. Lichten berg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 en 15 uur dhr. J. Schaap. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. J. C. Stelwagen van Rotterdam. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Lichtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, maandag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Viegen van Achterberg, 6 uur ds. Wisger hof van Veenendaal. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, don derdag 7.15 uur ds. Dorresteyn van Op- heusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Meyer, 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. de Jager van Amerongen (bed. H.A.) 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. J HOUT (19). Aram verzamelde zijn mannen om zich heen en sprak hen toe. Zij luisterden aandachtig en toen de jonge krijger was uitgesproken, ging er een donderend gejuich op. Lachend verspreidden zij zich en enkele ogenblikken later heerste er een ongewone bedrijvig heid op het stukje land, dat zoëven nog het toneel van een wilde strijd geweest was. Ook Aram en Jaspo waren druk bezig en alleen de vrouw van de boer keek met grote ogen toe. Tegen de avond zetten een zonder linge stoet zich in beweging. Een troep Barbadoren met in hun midden vier wagens met etensvoorraad sloeg de weg naar Pomplina in. Aan hun hoofd reed een slanke ruiter, wiens jeugdige gestalte in wonder lijke tegenstelling was met de lange, rossige baard, die tot aan zijn gordel afhing. Doch de kleine man, die naast hem reed, maakte een nog zonderlinger indruk. Hij was gekleed in de uitrusting der Barbadoren. Een enorm zwaard bungelde aan zijn zijde en hinderde hem zichtbaar bij elke beweging, doch het vreemdste was de dorsvlegel die hij over de schouder droeg. Zijn lange baard wipte op en neer bij elk woord, dat hij sprak. „Gij moogt dan nog zoveel vertrouwen in uw zwaard hebben", zei hij, maar ik laat mijn dorsvlegel niet in de steek!" Aram en Jasper, want deze waren het, keken lachend om naar de troep, die achter hen reed. „Van nu af aan zal ieder wel voor ons aan de haal gaan!" meende de jonge krijger. (Wordt vervolgd.) Aan het postkantoor Veenendaal en de daaronder ressorterende postinrichtingen werd gedurende de maand september '56 ontvangen 138.343,60 en uitbetaald 121.255,90. door Ernst Zahn Vertaling: II. C. Knappert-Jansen Zonnegloren, het voor Veenendaal zo bekende sanatorium waar zoveel t.b.c.-patiënten genezing hebben ge vonden, heeft in de week van 8 t.m. 13 oktober de jaarlijkse collecte. Veel is er al bereikt om deze ge vreesde ziekte onder de knie te krijgen, het resultaat is al geweldig, maar wij zijn er nog niet. Helpt allen nog even mee, dit kunt u doen door zo ruim mogelijk te geven. Het is al een groot voorrecht, als men er voor geven mag; zonder deze ziekte van nabij meegemaakt te hebben. De verpleging kost enorm veel en de gelden zijn niet voldoende om te doen wat noodzakelijk is. Breng zon voor uw medemensen door middel van uw gift. Huidzuiverheid - Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder (34) Te Frutnellen klonk het eerste ge fluit als een scheldwoord, dat het met klappen moet beantwoorden. Wie toe vallig de weg langs kwam, kon ge balde vuisten zien en vloeken en scheldwoorden horen. Het ongewone geluid lokte ook de president uit zijn huis. Hij wilde naar de bocht in de weg, van waar de blik tot aan het station kon reiken. Zo kwam het, dat hij de pastoor halverwege ontmoette. „Ha, hebt ge het gehoord?" riep de geestelijke hem al van verre toe. De president gaf geen antwoord. Hij liep naar de rand van de smalle straat weg en tuurde met een donkere blik in de diepte; het geraas van de trein herinnerde hem er aan, dat hij in zijn tegenstand tegen het werk machteloos was geweest, en deze herinnering aan een nederlaag was even erg voor de boer als een messteek in zijn gezond lichaam. „Goede avond", sprak de pastoor. „Nu is het zover", ging hij voort met een veelbetekenend handgebaar naar het dal. „Men is nu toch wel vlugger daar boven van Neudorf uit", vervolgde hij, toen de boer nog steeds hardnekkig zweeg. „Ik ben van Neudorf mee ko men rijden met de proeftrein. Als ze dat in het dorp eens wisten!" Hij lach te. De president lachte niet. „Dat zul len zij wel horen", sprak hij droog. „Dan zullen ze ook in de eerstvol gende preek horen, dat ik het gedaan heb, om hun te kunnen zeggen, wat zij niet mogen doen. De boer van de Hochfluh-hoeve richtte zich stijver op. „Dat zij daar beneden niet iets doms in de zin had den, heb ik wel dadelijk gezien. Maar nu ik er eenmaal tegen geweest ben, zal ook niemand mij zolang ik leef in zo'n trein zien zitten, liever zou ik blootsvoets over scherpe stenen naar Neudorf gaan!" De pastoor hoorde het antwoord zwijgend aan. De terechtwijzing erger de hem, maar hij wilde geen onge noegen met Furrer hebben. Zwijgend liepen zij een paar schreden naast el kaar; toen sprak de pastoor: „Mijn reis is alweer niet tevergeefs geweest. Ik hoop, dat u en de ge meente niet ontevreden zult zijn", en hij klopte op zijn leren tas, dat het luid rinkelde. Toen meesmuilde hij op eens, en zijn kleine ogen flikkerden boven zijn plompe neus. Hij was zich bewust een wapen in de hand te heb ben, waarmee hij de president de steek van daareven betaald kon zetten. „Ik heb een goed vriend van 'u ontmoet", zei hij. „Christen Russi!" antwoordde de pastoor en zijn oogjes gluurden scherp naar het gezicht van de ander. De president drukte de lippen stijf op elkaar. „Zo", was alles, wat hij zei. De geestelijke werd spraakzaam. „Er steekt toch meer in die kerel, dan men dacht. Hij heeft het steenhouwersvak geleerd en werkt nu met zes knechts. In de bergen van het Oberland heeft hij een steengroeve. Met iedere steen laag, die hij er uit haalt, schept hij een lepel vol geld op, zeggen de mensen daar, en hij is iemand, die er wat in te brengen heeft.» Zijn huis is even mooi als de pastorie daar. Kathrine, zijn moeder, woont bij hem, maar hij heeft ook een vrouw. Hij heeft Rosi dan toch vergeten, waar hij indertijd zo'n drukte om maakte. Zijn vrouw heeft hem, naar men zegt, het eerste geld aangebracht, en hij heeft het goed belegd in die steengroeve. Drie doch ters heeft hij, mooie meisjes, zeggen de Oberlanders en ze gaan zo keurig ge kleed naar school, alsof hij de presi dent van de gemeente was". Zij waren nu aan de Hochfluh-hoeve gekomen. Vergeefs zocht de pastoor in de trekken van de boer naar de indruk van zijn woorden. Furrer nam hem met zijn grijze ogen koud op. Even trilde er spot om de lippen van de geestelijke. „Rosi zou met die jongen tenslotte toch niet zo slecht af zijn ge weest, denkt u wel, president?" „Er valt niets te denken", sprak de president stroef. „Ik heb nooit beweerd, dat hij niet flink voor zijn werk was, of vast van wil. Overigens is alles ge gaan zoals het gaan moest. En u zult toch zeker niet denken, dat ik er nu spijt van heb, alleen omdat Christen sedert die tijd niet van honger is om gekomen! Nu, adieu!" Die groet klonk trots; de president liet de pastoor staan waar hij stond. Deze wierp het haar in de nek en lachte smadelijk. Zijn ge negenheid voor zijn medebestuurder van Frutnellen was die avond niet toe genomen. HOOFDSTUK XV Het verhaal over Christen Russi en zijn voorspoed ging het dorp door en maakte een paar dagen lang de stof der gesprekken uit voor de grootste babbelaars. Sommigen werden geel van nijd, anderen brachten giftig het gezegde te pas, dat de grootste boos wichten altijd het meeste geluk had den. Broni Hofer kwam er van een ziekenbezoek mee thuis, en toen zij het haar drie zusters vertelde, waren haar ogen vochtig en zij voegde erbij: „Goddank, ik gun het hem van harte, dat het hem goed gaat!" Daarentegen werd Zurfluh, de veldwachter, door woede bevangen, toen het nieuws hem bereikte. Uit ergernis dronk hij vier maal zijn glaasje uit, smeet na de vijf de maal het glas op de grond en ver wenste Christen Russi en zijn moeder naar de diepste hel. Wat behoefde het zulke mensen goed te gaan, terwijl hij steeds meer achteruit ging! Toen het praatje geen verder voed sel vond, verdween het weer evenals het gekomen was, en na een paar we ken werden de vroegere bewoners van de Strahlegghut weer evenzeer dood gezwegen als tevoren, en bleven dat nog jaren lang. Intussen werd in hetzelfde jaar, waarin president Furrer zijn beide kleinzoons van school en in zijn uit gestrekte boerderij nam de trotse bergspoorweg ingewijd en voor ex ploitatie opgeleverd. Op een goede dag zagen de Frutnellers van hun uitkijk- plaatsje een met vlaggen en wimpels versierde trein het station in het ge hucht voorbij en de bergen op rijden, en van dat ogenblik hield het fluiten en puffen van de locomotieven niet meer op. Een belangrijke verkeersweg was geopend van het hartje van Euro pa naar het Zuiden, en aan de voet van het verloren dorpje trok van nu af een levende stroom heen en weer, heir- legers van vreemdelingen, bergen van goederen! Frutnellen lag terzijde als een kijfachtige, oude vrijster. De Frut nellers toonden nu hoe koppig zij wa ren. De spoorweg was al jaren lang in gebruik zonder dat er een van hen een cent aan had uitgegeven, met uitzon dering misschien van de pastoor, die af en toe naar Neudorf reisde, en van wie het niet geheel zeker was, of hij niet des nachts van de trein gebruik maakte. Maar de boeren, en in de eer ste plaats de president, gingen te voet naar het dal, dreven hun vee langs de Het béste voor Baby's POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP huidje straatweg naar de markt, en haalden hun voorraden met hun draagtuig van Neudorf af. Ondanks zijn afzondering ging het dorp toch vooruit. Furrer had nog al tijd het bestuur in handen nu al in het dertigste jaar en zijn wil, waar tegen niemand was opgewassen, wend de alles wat de huishouding der ge meente betrof, ten beste. Ook de Hoch fluh-hoeve ging vooruit; en dat was niet alleen aan Furrer te danken, de beide knapen groeiden naast hem op als opschietend jong gewas. Als Furrer hen aankeek, streek hij zich peinzend door het haar, dat grijzer werd naar mate hij de zeventig nader kwam. Niet dat hij zich oud voelde integendeel, hij besefte eerst hoe oud hij was, als hij eraan herinnerd werd door de jonge mensen, die in het tweede gelid naast hem kwamen. Tussen de twee jongens bestond nu geen onderscheid meer; Furrer behan delde hen volkomen gelijk, als had hij oude man nader aan het hart, dan hij nooit eertijds de een als een wilde loot willen uitrukken en wegwerpen. To bias, die nu twintig jaar was, lag de liet merken, misschien wel dan hij zelf merkte. De jongen werkte zich met bijzondere handigheid in de boerderij in. Als iemand Furrer had gevraagd, wie zijn beste knecht was, zou de ge dachte aan Tobias bij hem opgekomen zijn, die stilzwijgend en zonder zich op de voorgrond te dringen, onder de knechts opgenomen, nu hun over het hoofd was gegroeid. (Wordt vervolgd.)-

De Vallei | 1956 | | pagina 2