DE VALLEI vakkleding jongeman r VOOR DE BOER 1 R. VAN EDEN KANTOOR BEDIENDE r N.V. HEKO SPANTEN Voor de Jeugd kantoorbediende TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 No. 75 DE DORPSFANFARE Prins Achmed en de fee (Een sprookje uit 1001 nacht) Resultaat van een nieuwe methode Wie zingt daar BEVA FABRIEKEN - ALMELO - overalls - werkbroeken - werkhemden - werkjassen - stofjassen VERKOPING van prima Amerikaanse legergoederen en kampeerartikelen A. W. v. d. Putten Geroutineerde vrouwelijke kracht „HET WERK EN DE RAAD VAN DE I.C.C.C." Wijziging spreekuur r LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. vraagt voor haar kantoren EEN VROUWELIJKE Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal CORRESPONDENTIE Beste Jo, Jaap, Marietje en Evert, Fijn dat jullie zo flink meehelpen met het sparen van zilverpapier! De verjaar dag van Evert stond verkeerd genoteerd in mijn boekje. Maar nu heb ik het goed gedaan hè? 't Was zeker groot feest op 1 oktober! Schrijf nog maar eens weer een brief, dat vind ik erg leuk. Allemaal een stuk je b.v. behalve het jongste broertje, die is de kunst nog niet machtig! Hartelijke groeten, Tante Jos. Beste Gerrit Jan, Bedankt voor je kaart. Vertel een vol gende keer eens wat over jezelf. Heb je nog broertjes of zusjes? Vind je het fijn op school? Een gezellige dag woensdag hoor en de groeten van tante Jos. JARIGE NEVEN EN NICHTEN 1 oktober Evert Bos. 4 Annie Kleyer. 5 Bob Schoeman. 5 Diny de Man. 6 Janny Aartsen. 7 Jaap Bos. 8 Coosje van Ruiswijk. 8 Gert Overeem, Renswoude. 10 Gerrit Jan Voerman. ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier ontvangen van: Jo, Jaap, Marietje en Evert Bos. Gerard en Kokkie van Wakeren. Theo Schoonderbeek. Gertje en Leo van Maanen. Willy de Doelder. Adrl Slotboom. Kitty v. d. Berg. Betty Mollema. Allemaal hartelijk dank! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Wie weet het? 1. Een stalactiet is: a. een insect; b. een kluizenaar; c. een druipsteenkegel. 2. Hondsdraf is: a. verhoogde speek selafscheiding bij honden; b. een plant; c. windhondenrennen. 3. Een karabijn is: a. een woestijnbe woner; b. een geweer; c. edelgesteente. 4. Een oorlam is: a. een borrel; b. een pasgeboren lam; c. een bepaald soort gebak. II. Ik ben een deel van je been. Geef me een andere kop en ik zit aan de koffiepot. Geef me weer een andere kop en je verovert me op jacht. Geef me nog een andere kop en ik ben een muziekinstrument. III. Vul in, van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij plaats in Friesland. 2e rij ringvormig koraaleiland. 3e rij waarnemend, vervangend. 4e rij uurwerk. Voor jongeren. I. Ik ben een familielid. Zet een letter voor m'n naam, dan hoor ik bij het tuig van een paard. Zet nog een letter voor m'n naam en ik ben een vorm van water. II. Ik ben geen blanke en als je me omdraait ben ik lastig en nat. X is om mee te graven; X ligt nu voor je; X is voor in de stamppot; X vervelende ziekte; X knaagdier; X kan veel aan de oogst vernielen. Op de kruisjeslijn komt de naam van een zeevis. Gezegde: Hij gooide het over een andere boeg. Betekent: Hij probeerde het op een andere manier. De dorpsfanfare zal voor 't eerst Vanavond concerteren. In krakend nieuwe uniform, Na ijv'rig repeteren. Soms is de piston er eens naast, Ofwel de schuiftrompet, Maar door het klappende publiek Wordt déér niet op gelet. Van dikke Geurt, de slager, is De maat niet goed genomen. Z'n buik moet noodgedwongen iets In de verdrukking komen. En geeft, bij een fortissimo, De slager volop gas, Dan springen plots'ling één voor één De knopen van z'n jas. De smid van 't dorp is ook present Het zwart nog in de naden, De repetitie, vóór 't concert, Belette hem te baden. Alsof ie op z'n aambeeld slaat, Zo slaat ie op z'n trom. Somt is 't ie even uit de maat, Maar och, wie geeft daarom? De dirigent gaf onderwijs Aan vele dorpelingen. Een halve eeuw stond hij in school, Z'n liefste vak was zingen. „Och", denkt hij, „dat ik met een [corps Nu hier te spelen sta!" Van pure geestdrift vliegt z'n stok De klanken achterna. (Vervolg) De viziers keken bedenkelijk. Toen gaf de grootvizier zijn kameraad een wenk om zijn gevoelen uit te spreken, want hij had liever dat deze de kastanjes uit het vuur haalde, dan dat hij 't zelf doen moest. De jongste, bang dat zijn voorstel niet in goede aarde zou vallen, wat hem misschien de on genade van de vorst zou brengen, be gon nu hakkelend te spreken. „Grootmachtig gebieder! Het is al veel gewonnen dat u de lieden kent, die voor troon en rijk het ergste doen duchten. En daar de prins zich op het ogenblik hier bevindt, komt het mij goed voor, hem in hechtenis te nemen, want in tijden van groot gevaar mag men niet tegen krachtige maatregelen opzien." De grootvizier, die dit plan had uit gebroed, bewoog de ruige wenkbrau wen op en neer, ten teken dat hij vol komen met de woorden van zijn vriend instemde. Anders was het met de to venares. Door blikken en gebaren gaf ze haar afkeer van de voorgestelde maatregel te kennen. De sultan zag dit en verzocht ook haar mening te mogen horen. Ze sprak: „Als men de prins gevangen zet, moet men dit zijn lijf wacht ook doen. Deze bestaat echter niet uit gewone mensen en het zal moeilijk vallen om zich van hun per soon meester te maken. Bovendien zal hun machtige gebiedster uit hun lang wegblijven opmaken, dat hun iets is overkomen en ze zal de aanranding van de prins en zijn lijfwacht tot voor wendsel gebruiken om haar heilloze plannen een schijn van wettigheid te geven." De heks was, al pratend, zo in vuur geraakt, dat haar ogen flikkerden als vonken en haar krassende stem veel overeenkomst had met het ge kwaak van een eend. „Zeg ons," drong de vorst aan, „wat zouden we dan moeten doen om het gevaar af te wenden?" De tovenares boog en hervatte: „Verheven majesteit, aangezien geesten en feeën dingen kunnen doen, die gewoon menselijke krachten te bo ven gaan, zit er hier niets anders op dan op het eergevoel van de prins te werken. Dit zou op de volgende manier kunnen geschieden: „U verzoekt hem, om bij de feeën koningin aan te dringen om de vol gende geschenken voor u te ontvangen, hem tevens belovend, dat u hem daar voor altijd dankbaar zult blijven. In de eerste plaats moet u hem vra gen om een stuk zeildoek, dat in de holte van een hand kan geborgen wor den en waaronder niettemin bij een krijgstocht een geheel leger met al de krijgsvoorraad schuilen kan. Ten tweede moet u vragen om een kruik vol water, dat de prins zelf ge schept heeft uit de Leeuwenbron en waarvan het gebruik elke kwaal ge neest. Ten derde verzoekt u om een dienaar, die u nacht en dag bewaakt, doch niet groter mag zijn dan ander halve voet, een baard moet hebben van dertig voeten lengte, terwijl de staf, waarop hij steunt bij het gaan, een ijzeren roede moet wezen, ter zwaarte van vijfhonderd pond. Het komt mij voor dat zelfs de feeënkoningin aan zulke vragen onmogelijk kan voldoen. De prins zal uit valse schaamte in het vervolg het paleis vermijden en afge zonderd blijven leven en u bent voor goed van hem ontslagen. (Wordt vervolgd.) OPLOSSING RAADSELS I. ransel koepel delgen ranzig koepok delict ranken koelie deling II. Een raadsel. III. Babel - groen - Parijs - regen - Kleef - tarwe. Borger. I. Slak - plak. II. Ameland - zolen - elf. Molen. III. Meeuw - Zeeuw - leeuw. Zijne Excellentie minister Cals als heier. Woensdag werd te Delft de eerste paal geheid voor een studen ten-flatgebouw, het eerste in ons land. Minister Cals, die deze werkzaamheid Meestal laat men na het hooien de zwaden enkele dagen op het veld lig gen. Is de bovenkant van het zwad droog, dan wordt het hooi gekeerd om aan de andere zijde te drogen. Op een zonnige dag wordt het daarna goed ge schud en gehooid, om vervolgens in berg of schuur te worden opgeborgen. Deze methode is niet alleen weinig ef ficient, maar bovendien is men sterk afhankelijk van de weersomstandig heden, omdat de droging op het veld vrij veel tijd vergt, aldus ir. D. van der Schaaf van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek in een on langs in de radiorubriek van het Mi nisterie van Landbouw gehouden re portage. Een betere methode is het gewas na het maaien zo spoedig mogelijk te schudden, waarbij het tegen de avond in oppers moet worden gebracht. Deze bewerking moet dagelijks worden her haald, totdat het hooi droog is. Door deze bewerking wordt het gewas niet alleen sneller droog, maar blijft de groene kleur beter behouden. Boven dien is het weerrisico bij deze methode aanzienlijk kleiner. Bij de bewaring van het hooi gaat het erom het overtollige vocht zonder broei of schimmelvorming uit het hooi te doen verdwijnen. Hooi, dat pas is opgetast, kan men nadrogen door re gelmatig te ventileren. Dit proces ver loopt natuurlijk sneller, als de lucht, die door het hooi wordt geblazen, te voren is verwarmd. Dit verwarmen kan o.a. gebeuren met oliebranders en elektrische verhitters. Daarnaast heeft de Hooibroei Commissie echter een methode ontwikkeld, waarbij van de zonnestraling gebruik wordt gemaakt. Hiertoe wordt op de gordingen en spanten van b.v. het zuidelijke dak- vlak een warmtebedekking van gegolfd plaatijzer aangebracht, die aan beide zijden zwart is geverfd. Schijnt de zon nu op deze platen, dan wordt de lucht in de spouw, die van onderen open is, warm en zij stijgt op. Deze warme lucht wordt d.m.v. een ventila tor weggezogen en door het hooi ge blazen. Gebleken is, dat op zonnige dagen de temperatuur met deze me thode tot 2030°C boven de tempera tuur van de buitenlucht kan stijgen. Is de lucht bewolkt, en de wind zwak of matig, dan bedraagt de verwarming ongeveer 5°C. Op een viertal bedrijven heeft men met deze nieuwe methode goede resultaten behaald. Op het proef bedrijf „Wielzicht" in Rijperskerk bleek de mechanisatie van de hooiwin- ning zich wonderwel bij het nieuwe bewaringssysteem aan te passen. Eén man verrichtte hier de veldbehande- ling van maaien tot inschuren. Dank zij deze methode lag de tweede snede niet langer dan 5 dagen op het veld, wat in deze zomer, die zo rijk was aan regen, een uitstekende prestatie bete kent. Zonder het nieuwe hooibewa- ringssysteem zou het niet mogelijk zijn geweest het hooi binnen een week van het veld te halen, aangezien het werd opgetast bij een vochtgehalte van 35 40 procent. Analyses hebben uitgewezen, dat de kwaliteit kan worden vergeleken met goed tot zeer goed ruiterhooi. Hoeveel keren zou dat niet gevraagd worden in de Nederlandse huiskamers, wanneer de Mastreechter Staar voor de radio optreedt. Want zoals in vroeger jaren de Wognummers het hart van Nederland gestolen hadden door hun sublieme samenzang, zo zijn het thans de Limburgers die met de eer gaan strijken. In 1883 opgericht, werd de eerste prijs op een groot internationaal zangcon cours te Mons in België gehaald, in 1899 het predicaat „Koninklijke" toegekend en in 1903 was Koningin Wilhelmina bereid als beschermvrouwe op te tre den. Thans heeft Koningin Juliana die taak op zich genomen. Wanneer dirigent Martin Koekei- koren voor de zangers staat, heerst er een straffe discipline. Hij bezielt zijn koor en haalt er uit wat er inzit. Of hij nu in Parijs op het stadhuis de Mar seillaise moet zingen of in Amsterdam het Limburgse volkslied, het is alle maal even schoon! De ware popularisatie het ideaal waar iedere dirigent naar streeft, in vakkringen noemt men dat de grootste gemene deler halen is pas mogelijk door de moderne techniek. Phonogram heeft door de perfecte uitgave van een serie gramofoonplaten de Mastreechter Staar onder het bereik van duizenden muziekliefhebbers gebracht. Straks zullen overal ter wereld de kerstliederen, gezongen door mannen koren, weerklinken en vragen de luiste raars elkaar weer: Wie zingt daar? Het antwoord is: De Staar. Toen deze „vermetele vlucht" plaats vond, droegen de monteurs al BEVA vakkleding! Er is heel wat veranderd sinds de eerste vliegtuigen enkele meters de lucht ingingen. Wat bleef was IEVA. Zoals toen is ook nu nog BEVA het favo riete merk voor allen, die de sterkste werkkleding willen. Driedubbel gestikte naden, ruim en royaal van snit, oer- en oersterke stof (zes maal gecontro leerd!) en door grote omzet toch laag in prijs! prettig in het werk, fantastisch sterk! GED.MERK) -'yV.V. Belangrijke mededeling voor de inwoners van Vee nendaal en omstreken. Zaterdag 6 oktober is van 101 uur bij café Vonk te Veenendaal een Alles verkrijgbaar tegen scherp gestelde prijzen. Kampeertenten, luchtbedden, slaapzakken, water emmers, dekens, regenpakken, sportjacks, overjassen, windjacks, overhemden, broodtassen, ransels, koppels, werkbroeken, herenjassen, herenvesten, motorbrillen, motorhandschoenen, motoroveralls, waterdichte regen jassen, vechtpetjes, lage en hoge werkschoenen, enz. Jac. Ruysdaelstraat 3 Telefoon 2852 Woerden GEVRAAGD VOOR DIRECT voor administratie en toonkamer. Bij voorkeur verkoopster met admini stratieve ervaring. Schriftelijke sollicitatie te richten aan Nederlandsche Gas Maatschappij N.V., Kerkewijk 128, Veenendaal Spreekwoord: Als de katjes muizen, dan mauwen ze niet. Betekent: Als iemand lekker zit te eten, heeft hij nergens ander belang stelling voor. In de Christelijk Gereformeerde Kerk Beatrixstraat 63 spreekt a.s. donderdagavond half acht, op uitnodiging van de Christelijke mannen- vereniging, Ds. J. C. MARIS, Christelijk Gereformeerd predikant te Bloe- mendaal, over het onderwerp: (Internationale raad van Bijbelgetrouwe kerken) Deze advertentie geldt tevens als uitnodiging aan alle leden der plaatselijke mannenverenigingen. Toegang en plaatsen vrij. Deuren der kerk om 7 uur open Gevraagd voor spoedige indiensttreding een flinke energieke om te worden opgeleid tot verkoper in onze winkel. Enige administratieve kennis en Ulo opleiding vereist. „HET VERLICHTINGSHUIS" Hoofdstraat 58 Veenendaal Met ingang van 15 oktober a.s. wordt alleen spreekuur gehouden 's-morgens van 8 tot 9 uur. Dus geen middagspreekuur. Echter wel 's-woen- dagmiddags van 13 tot 14 uur. S. T. HEY, arts te De Klomp. W. M. v. RINGELESTIJN, arts te Ederveen. Gevraagd voor spoedige indiensttreding: Sollicitaties aan: STATIONSSTR. 353 - SCHERPENZEEL Spoorlaan 2, Veenendaal beschikkende over goede opleiding en bij voorkeur met kantoorervaring. Leeftijd van 1625 jaar. Sollicitaties vermeldende gegevens over prak tijk, opleiding en verdere inlichtingen te richten aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., afdeling personeelszaken, Spoorlaan 2, Veenendaal.

De Vallei | 1956 | | pagina 4