Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vorming Veenendaalse j eugcUnatuur wacht KINDERVERLAMMING HULP UIT DE LUCHT MULDER BRILLEN ACHTERBERG 30e jaargang WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 No. 76 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Film en lezing voor 1600 Veenendaalse scholieren Najaars-show firma G. van Schuppen Film „De familie Doorsnee" Slachtoffer verkeersongeval ter aarde besteld MARKTBERICHTEN AC AGENDA Met been onder auto Ernstig gewond naar ziekenhuis Gecompliceerde autobotsing Opening ri jdende tentoonstelling II Luxor Theater 11 Brand weerwedstrijd in de Grebbestad tussen korpsen uit Rhenen, Eist en Achterberg GALGENHUMOR van Gelderse brandweer Bloeiende aardbeien •4— Grote prijsverlaging Teveel betalen is niet prettig, Alleenverkoop Hoofdstr. 1 06 ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteren werd een begin gemaakt met de vertoning van verschillende films en het geven van een lezing voor niet minder dan 1600 leerlingen van alle Veenendaalse scholen tot de HBS, ULO, Technische school en Huishoud school toe, en wel met de bedoeling by de Veenendaalse jeugd belangstel ling en begrip te kweken voor de waar de en de betekenis van het natuur schoon in onze omgeving. Verder wil het plaatselijk comitee, dat een cn ander organiseert, nu uit scholieren een groep zoeken waar din de Veendaalse Jeugd-natuur- 'it gevormd zal worden. ond word_en uiteraard verschil- natuur-films welke o.m. laten aoe men ziel. ir de natuur be- n. .t te gedra_ - ^n opzichte van alles wat daar groeit en leeft, en on der meer ook nog een film van de Hoge Veluwe. De heer H. Schimmel van de Voorlichtingsdienst van Staats bosbeheer houdt verder een aanvullen de lezing. De filmvoorstellingen wor den gegeven in de scholen welke daar voor gelegenheid hebben en verder in gebouw „Eltheto" aan de Fluiters- straat. Voorts is er voor de scholieren een opstel- en tekenwedstrijd, met de na tuurbescherming als onderwerp, uitge schreven waaraan aardige prijzen zijn verbonden. Bij het recruteren van de Veenen daalse Jeugd-natuurwacht worden be paalde eisen aan de kandidaten gesteld. Deze natuurwachters, die niet direct tot taak hebben wat politieagent je te spelen, zullen in het bezit gesteld wor den van een insigne waaraan men ze kan herkennen. Verder mogen zij op terreinen komen die voor een ander Ook de firma G. van Schuppen, Cor- setterie en Modehuis, Hoofdstraat 101 al hier, heeft er een traditie van gemaakt een modeshow te houden. Voor woens dagavond 17 oktober a.s. is door deze firma tenminste weer een najaarsshow aangekondigd te houden in gebouw „El theto" aan de Fluitersstraat. Deze show, welke o.m. een uitgebreide collectie damesnaj aarsmode 1956 te zien zal geven, zal stellig weer grote belang stelling trekken. De aanvang is gesteld op 8 uur. A.N.W.B.-INSIGNE VOOR 12*/* JAAR TROUWE DIENST De afdeling Utrecht van de Kon. Ned. Touristenbond A.N.W.B. heeft zaterdag te Utrecht in de jaarlijkse vergadering o.m. de A.N.W.B.-chauffeursinsignes voor 25 en 12*/t jaar trouwe dienst met bij behorend diploma uitgereikt. De heer G. Beukhof, werkzaam bij Gebr. Van Schuppens Ritmeester Siga renfabrieken N.V. ontving hierbij het insigne voor 121/* jaar trouwe dienst. In de kantine van de Ritmeesterfabrie- ken wordt a.s. vrijdagavond om half acht na een kort voorprogramma, de film „De familie Doorsnee" vertoond, welke de belevenissen van de Engelse familie Brown in beeld brengt. Onder grote belangstelling heeft maandagmorgen de teraarde bestelling plaats gevonden van het stoffelijk over schot van de vorige week door een auto-ongeval om het leven gekomen E. Cimarosti. De plechtige uitvaartdienst in de St. Willibrorduskerk werd geleid door pas toor R. Beckers. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. Na de gezongen H. Mis vond de teraardebestelling plaats op de R.K. begraafplaats aan de Nieuweweg. VEEÏIENDAAL. Op de gisteren alhier gehouden eiermarkt werden 125.000 stuks aangevoen. De prijzen varieerden van 16,75 tot is,Henneneieren van 10,tot '5(Handel vlug. Op de biggtynarkt werden 60 stuks aangevoerd. Pri]i*n van 45 tot 60,— Handel redelijk. EDE. Maandag oktober. Aanvoer eiermarkt 210.000 st. L<jzen kippeneieren 17,25 tot 17. <5; -henneneieren 11,— tot 15,50. Handt matig CuiiiMiiiitmt ■Minimum woens verboden zijn. In het algemeen zullen zij moeten letten op het gedrag van hen die zich in de vrije natuur zouden willen misdragen. Het adres van de Veenendaalse Jeugd-natuurwacht is de heer A. Stomphorst, gemeentesecretarie, Hoofd straat 92. Vrijdag stond de 14-jarige jongen H. alhier voor een stoplicht op de Kerke- wijk te wachten, toen hij plotseling met zijn fiets omver viel en met een been juist onder een wiel van een langs hem rijdende vrachtwagen kwam. Ernstig gewond moest de jongen naar het Juliana ziekenhuis worden overge bracht. Op de Kerkewijk stopte dezer dagen een autobus en de bestuurder van de achter de bus rijdende Volkswagen remde krachtig. Een weer achter de volkswagen komende motorrijder merk te een en ander te laat op, reed achter tegen de Volkswagen aan en kwam te vallen. Een van de tegengestelde richting naderende volkswagen moest een scher pe zwenking maken om de vallende motorrijder te ontwijken, de chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt, reed tegen de eerstgenoemde volks wagen aan en tenslotte nog eens tegen de motor. De schade was groot maar wonder boven wonder liep niemand enig letsel op. Maandagmiddag werd door burge meester A. Bakker de rijdende tentoon stelling van de N.V. Bouwkas Neder landse Gemeenten officiéél geopend. De tentoonstelling heeft een plaats ge vonden op de Markt, waar deze zal blijven staan tot hedenavond. In zijn openingswoord herinnerde burgemeester Bakker er aan, dat in Veenendaal reeds 40 woningen met hulp van de Bouwkas door particu lieren gebouwd zijn. Veel grond heeft de gemeente Veenendaal niet meer, maar men hoopt binnenkort na de grenswijziging weer voldoende ruimte te hebben voor deze woningen. Het is juist 10 jaar geleden dat de burgemeester van Alkmaar onderhan delingen begon om particulieren te helpen bij het bouwen van hun eigen woning. Daaruit ontstond de N.V. Bouwkas, eerst voor Noord-Holland, later ook voor de andere provincies. Thans zijn meer dan 600 nederlandse gemeenten aangesloten, met uitzonde ring van de provincies Brabant en Limburg, waar men een eigen bouwkas heeft. De heer Brederode van de N.V. Bouwkas, dankte de burgemeester voor zijn openingswoord. Voor mensen die de handen uit de mouwen willen ste ken wil de Bouwkas helpen. Niet alleen bij woningbouw, maar ook bij de in richting van de woning kan men ad viezen krijgen. Daarvoor is juist deze rijdende tentoonstelling samengesteld. Alle inlichtingen kan men hier ver krijgen. Bij de opening waren, behalve burge meester Bakker, die vergezeld was van zijn echtgenote ook aanwezig de direc teur en adjunct directeur van Gemeen tewerken, enkele ambtenaren en enige raadsleden. uv„, woensdag 10 oktober (Op de Markt) Rijdende binnen-=| |1 huistentoonstelling. ll Vrijdag 12 oktober |l (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het 11 Leger des Heils. l! Zaterdag 13 oktober H (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het li Leger des Heils. II Woensdag 17 oktober i| (in geb. „Eltheto") 8 uur, na]aars- II modeshow Corsetterie en Mode- l| huis G. van Schuppen. ii Heden woensdag en morgen don- derdag de film „Een stap te ver zl De brandweerkorpsen uit Rhenen, Eist en Achterberg, die één en dezelfde bur gemeester aan het hoofd hebben staan, komen zaterdag 13 oktober om twee uur in een wedstrijd tegen elkaar uit bij de Rhenense brandweerkazerne. De leiding van deze ontmoeting, welke men jaarlijks hoopt te laten terugkeren, is in handen van de heer Jansen van de brandweerinspectie. De burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal, heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de beste ploeg, terwijl de heer N. J. Hovestad, lid van het Rhenense korps, een beker ten geschenke heeft gegeven voor de beste bevelvoerder in de wedstrijd. REDIKANTCRISIS CUNERAKERK Het HOUDT AAN crisis. er® gesteld met de kabinets- Men telt,<e WÜ momenteel doormaken, crisis in de dagen. Met de predikant- beter. Hier fterakerk is het al niet veel jaren. Sedert hthien nu al in ettelijke Linden is men «rtrek van ds. H. v. d. dominee aan te treiet in geslaagd een Wij vernemen, dat*ï- roepen predikant De vorige week be- inmiddels ook heeft bedasr uit Leiden Zaterdagmiddag werden in Ede de jaar lijkse brandweerwedstrijden gehouden tussen de verschillende korpsen in de ge meente Ede. Ten aanschouwe van een talrijk publiek en hoge brandweerautoriteiten verscheen ook de brandweer van Gelders Veenen daal op het terrein van de strijd. Dit korps was enige tijd geleden door het gemeentebestuur een nieuwe tankauto toegezegd, maar in verband met de bin nenkort te verwachten uitvoering van de annexatieplannen rond Veenendaal werd deze toezegging weer ongedaan gemaakt en zal men op Gelders nog even met het oude geval moeten volstaan. Om uiting te geven aan hun misnoegen over deze gang van zaken hadden de Gelderse brandweermensen hun oude, uit 1921 daterende Iludson-manschappcn- wagen met oranje slingers, vlaggen en dennengroen uitgedost, en voor op de wagen was verder een bord aangebracht met het opschrift: „Lach niet als je onze spullen ziet". Het sporadische verschijnsel doet zich voor dat bij verschillende bewoners van Achterberg, de aardbeien weer volop in bloei staan. Zelfs worden nu nog rijpe aardbeien geplukt. Dit kan als een unicum worden beschouwd, gezien het koude en ruwe weer van de laatste tijd. Voor de eigenaars is het echter een buitenkansje. WEGVERBETERING Het weggedeelte van de Maatsteeg, gelegen tussen de Friese steeg en de Zuidelijke Meentsteeg, welke voorzien was van borden met het opschrift „Zeer slecht wegdek", is dezer dagen van een nieuw wegdek voorzien, zodat deze nu weer goed berijdbaar is geworden. Be doelde borden zijn nog wel niet weg gehaald, maar de weggebruikers be hoeven nu niet meer bang te zijn in een diepe kuil of plas terecht te komen. De kinderverlamming is een ziekte, die op vrijwel geen enkele wijze te voor komen is, en het ruchtbaarheid geven aan het feit, dat er een epidemie van kinderverlamming aan het ontstaan is, veroorzaakt slechts onrust en paniek, die geen nut afwerpen voor de samenleving of voor individuen. Maar nu deze onrust er eenmaal is, lijkt het nodig om enkele elementaire feiten over de kinderverlamming naar voren te brengen. In de eerste plaats dient een ieder ervan doordrongen te zijn dat het virus van de kinderverlamming een van de meest onschuldige ziektever wekkers is, die wij kennen. Er is vrijwel geen andere ziektekiem, die zo ontzaglijk veel mensen besmet en zo verbazend weinig mensen ziek maakt. Men dient doordrongen te zijn van het feit, dat van iedere duizend mensen die besmet wor den, slechts één de vorm van de ziekte krijgt, die met verlammingen gepaard gaat. En verder dient men doordrongen te zijn van het feit, dat van iedere tien mensen, die verlamd raken, er slechts 1 DE AUTOPED IN DE FABRIEK Vóór de eerste wereldoorlog bereikte ons reeds het nieuwtje uit de V.S. dat een grote firma in haar opslagplaatsen' voor een bepaalde groep personeel een soort autopeds beschikbaar stelde. Dit leek ons toen meer een reclame-truc dan een uitvloeisel van pogingen de efficien cy van het bedrijf op te voeren. Nu ech ter is het in Denemarken ernst geworden. Men maakt daar in een fabriek gebruik van bijzondere autopeds, die door een Duitse fabrikant worden geleverd. Deze autpeds zijn van manden voor zien, voor het vervoer van goederen, dos siers enz. Bovendien zijn ze van flinke ballonbanden voorzien. Het kinderspeelgoed van vroeger is in de loop der jaren trouwens ook zien derogen vooruitgegaan. Uiteindelijk zijn ook de hedendaagse scooters uit de auto ped gegroeid. ONDANKS TITELVERANDERING GEEN SUCCES Volgens het libretto van de beroemde auteur Eugène Scribe componeerde Meyerbeer o.a. de opera „De Hugenoten" die voor het eerst te Parijs in 1836 werd gespeeld. De Italiaanse opera-deskundigen waren van mening, dat de titel van de originele opera voor de Italianen niet aantrekkelijk zou zijn. De opera werd dan ook in Italië onder de titels „De Anglikanen" en „Welfen en Waiblingen" opgevoerd. Zij heeft daar nooit veel succes geoogst on danks het feit dat het de beste creatie van Meyerbeer is gebleven. Omtrent de smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Dit neemt echter niet weg dat de radio in Italië de opera telkens opnieuw in haar programma's opneemt. DE GROOTSTE LANDEN Het grootste land ter wereld is Rusland. Dan volgt als nummer twee China. Had u echter gedacht, dat nummer drie Ca nada is? HANDJES GEVEN Een Amerikaan heeft het klaargespeeld een dozijn adviezen samen te stellen, hoe men een hand moet geven om sympathie te wekken, invloed te verkrijgen en daar door met zijn dollars flink vooruit te kunnen komen. In de loop der eeuwen is men echter volkomen vergeten, hoe het gebruik een hand te geven, is ontstaan. Janssen pakte beide handen van Pietersen om er zeker van te zijn, dat Pietersen niet van de ge legenheid gebruik zou moken, hem met een mes of iets dergelijks van het leven te beroven. Men wilde dus het zekere voor het onzekere nemen. De glimlach bij een dergelijke begroeting was destijds vermoedelijk alleen maar een soort ver- legenheidsglimlach. Lawines, overstromingen, bosbranden, aardbevingen, ijsgang, enz. kunnen mensen afsnijden van de buitenwereld en verstoken van hulp- of verband middelen in de grootste moeilijkheden brengen. Tegen de tyd, dat ze worden gevonden, zijn ze dikwijls niet meer in staat de toegeworpen boei of het red dende touw te grijpen. Heel vaak zijn ook verwondingen een ernstig beletsel. De enige uitkomst is dan onmiddellijke, persoonlijke hulpverlening van een arts of verpleegster, eventueel vergezeld van een technicus. De beste manier om er te komen is per vliegtuig, of per helicopter, maar als er voor geen van beiden ruimte is, blijft alleen de parachute over. In Beieren is onlangs zelfs een speciale luchtreddingsdienst opgericht, waarin verschillende organisaties, zoals het Rode Kruis en de zgn. Bergwacht samenwerken. Dit is daar vooral de komende wintermaanden van belang, als er sneeuw valt en de wintersport weer opbloeit Ongeveer 2700 uitkijk- en alarmposten doen dan dienst en overal waar zich ongelukken onder moeilijke omstandigheden voordoen, zullen de mensen van de luchtreddingsdienst worden ingeschakeld. der enigerlei vergoeding van financiële aard. Hun telefoonnummers staan geno teerd en wordt er alarm geslagen, dan lopen zij zo uit hun werk en melden zich. De meesten van hen wonen in München, zodat ze daar zo vlug mogelijk op het vliegveld kunnen zijn. In bepaalde ge vallen zit men binnen twintig minuten na de oproep al in een toestel dat naar de plaats van de ramp vliegt. De parachutisten hebben het modernste materiaal tot hun beschikking. Daarbij is een valscherm van „perlon"-weefsels, dat een driehoekige vorm heeft en extra langzaam daalt; het kan worden bestuurd door rukken aan de vanglijn te geven. Op die manier kan men een bepaald punt op een gletscher bereiken - zoals de praktijk reeds heeft geleerd. Om op de grond te komen is slechts een sprong van 1 meter 20 nodig, in tegenstelling tot de bestaande parachutes, waarbij een sprong uit de lucht van drie meter nodig was. Het scherm draait zichzelf automatisch in de richting van de wind, zodat de pa rachutist vrij uitzicht op het aardopper vlak houdt. Het is gemaakt van 40 en 45 denier „perion", verdraagt rukwinden die over eenkomen met het gewicht van 2 ton ijzer. Doorlating van lucht bedraagt 500 tot 800 liter. Daalsnelheid: 4 meter per seconde. Voor het vervoer wordt gebruik ge maakt van kleine, langzaam vliegende „pipercup'-machines. Om enige cijfers te noemen: Gedurende de laatste drie jaar zijn in Beieren 13.000 gevallen gemeld van skiërs, die een on geluk was overkomen. Bij 60 lawines de den zich persoonlijke ongevallen voor en moest eerste hulp worden verleend. Alle leden van de luchtreddingsdienst zijn vrijwilligers. Zij moeten met goed gevolg een examen afgelegd hebben als valschermspringers, alpinisten en Rode- Kruishelpers. Het is een erebaantje, zon- VISSERIJDAG TE ENKHUIZEN Vrijdag werd te Enkhuizen in het kader van de visserijdag een vlootschouw gehouden, waaraan 300 vissersvaartuigen van het IJsselmeer aan deel namen. Een deel van de vloot schouw gezien vanaf de sa lonboot Enkhuizen-Staveren. één blijvend invalide wordt; de negen anderen herstellen in meerdere of min dere mate. Het grootste deel geneest vol komen, de anderen zijn min of meer ge handicapt, maar verder in staat een nut tig leven te leiden. In jaren van ernstige epidemieën komen in Nederland op zijn hoogst tweeduizend patiënten voor. Van hen zijn dus volgens deze berekening tweehonderd als ernstige slachtoffers te beschouwen. Een dergelijk cijfer is niets, vergeleken bij de ernstige slachtoffers van het verkeer, die jaarlijks worden gemaakt (en niet eens in de vier of vijf jaar!) en niets, vergeleken bij bijvoor beeld de omstreeks negentienhonderd mensen, die jaarlijks aan longkanker sterven. Verder dient men te bedenken, dat het aantal slachtoffers van het verkeer en het aantal slachtoffers van de longkanker aanmerkelijk te verminderen zouden zijn, indien de bevolking in het algemeen wat verstandiger wilde leven, of indien van overheidswege bepaalde maatregelen werden genomen, terwijl het geringe aan tal slachtoffers van de kinderverlamming vrijwel niet kleiner is te maken. Ik kom daar later nog op terug. De verwarring over de kinderverlam ming wordt daardoor veroorzaakt, dat men besmettelijkheid en ernst van een ziekte met elkaar verwart. De kinderver lamming is bijzonder besmettelijk; maar, zoals ik reeds zei, slechts één op de dui zend besmette personen raakt uiteindelijk verlamd, en dan vaak nog slechts in ge ringe mate. Het raadsel van de kinderverlamming is niet een raadsel van besmettelijkheid: sinds het werk van de Nobelprijswinnaar Enders is daar vrijwel alles over bekend. Het is bekend, dat bijvoorbeeld alle ge zinsleden van een patiënt besmet zijn; het is bekend, dat op een school, waar een patiënt voorkomt, vrijwel alle kin deren besmet zijn. Het is ook bekend, dat er bepaalde streken zijn, de tropen bij voorbeeld, waar het virus zo ontzaglijk verbreid is, dat negentig procent van de kinderen op vierjarige leeftijd volkomen immuun is tegen alle drie de typen. Het raadsel van de kinderverlamming is, waarom juist die ene uit de duizend ver lamd raakt en de andere negenhonderd en negen en negentig niet. Het raadsel van de kinderverlamming ligt niet in de besmetting, maar in de verlamming; en voor dat raadsel is een oplossing nog niet in zicht. Wie rustig de situatie beoordelen wil, dient ook te weten, dat deze kinderver lamming geen nieuwe ziekte is. Het nieu we is eigenlijk pas in het midden van de vorige eeuw begonnen, toen deze ziekte epidemisch optrad: voordien zag men slechts af en toe een patiënt en men be greep dan de oorzaak van de aandoening in het geheel niet. Na omstreeks 1850 de den zich herhaaldelijk kleine epidemieën voor, waarbij in een stadje of een dorp meer kinderen tegelijk ziek werden. En nadien is de frequentie van deze epide mieën voortdurend toegenomen. Er is sindsdien nog iets veranderd. Ter wijl honderd jaar geleden de poliomyelitis een echte kinderverlamming was, is in bepaalde streken van de wereld dit ka rakter veranderd en wordt de ziekte vaak ook bij ouderen en volwassenen gezien, terwijl anderzijds, in de tropen bijvoor beeld, de ziekte, als zij al voorkomt, in de regel slechts bij zeer jonge kinderen optreedt, evenals honderd jaar geleden in deze streken. Dit op het eerste gezicht merkwaardige verschijnsel wordt ver klaard door twee feiten. In de eerste plaats dat vroeger (en tegenwoordig nog in de tropen) het virus zó ontzaglijk ver breid was, dat praktisch ieder kind er vóór het vijfde jaar mee werd besmet; en in de tweede plaats, dat besmettingen op jeugdige leeftijd minder vaak aanleiding geven tot het ontstaan van verlammin gen en ook van minder ernstige verlam mingen, dan de besmettingen op hogere leeftijd. De besmetting wordt bevorderd door intensief onderling contact en mis schien ook door slechte hygiëne, zodat in die landen, waar het onderlinge contact gering is en de hygiëne behoorlijk, de besmetting als het ware wordt uitgesteld en pas op latere leeftijd plaats vindt, met alle kwade gevolgen van dien. Zo ziet men, dat de poliomyelitis een ernstige aandoening van oudere kinderen en volwassenen is in landen als bijvoor beeld Amerika en Zweden, en een be trekkelijk goedaardige en weinig voor komende aandoening in landen als Ne derland. België, Frankrijk, Italië en stuk ken van Duitsland. De oorzaak van het verschil tussen deze streken ligt in de mogelijkheid van nauw onderling contact: Amerika en Zweden zijn relatief dun bevolkt en de gezinnen zijn er klein, terwijl in de later genoemde landen een grote bevolkings dichtheid gepaard gaat (en gedeeltelijk erdoor veroorzaakt wordt) met grote ge zinnen. Beide factoren bevorderen onder ling contact en bevorderen dus ook de besmettingskans. Ook in deze West- europese landen dus wordt een groot deel der kinderen op jeugdige leeftijd besmet, een leeftijd waarop deze besmetting min der vaak ernstige consequenties heeft. Gewapend met deze kennis zou men zich een zorgzaam ouderpaar kunnen voorstellen, dat zich voor zijn kinderen een zo slecht mogelijke hygiëne en een zo groot mogelijke besmetting op jeugdige leeftijd zou wensen, omdat zij daarin een bescherming zouden zien voor een even tuele latere kinderverlamming. De ouders, die verder nog hun kinderen willen be schermen tegen deze ziekte, kan men weinig verstandige maatregelen aanra den, omdat, zoals ik al zei, het raadsel van de poliomyelitis het raadsel van het ontstaan van de verlammingen is. En hierover is slechts bekend, dat enkele in grepen en gebeurtenissen deze verlam mingen bevorderen. Hiertoe moet men rekenen bepaalde inentingen (tegen difterie 'en kinkhoest bijvoorbeeld) het verwijderen van de amandelen en mogelijk ook sterke in spanning, zoals sportieve prestaties of andere vermoeienissen. Verder is geen enkele maatregel bekend, die het ont staan van de verlammingen tegen kan gaan. Sinds 1954 heeft men in Amerika, waar het probleem van de kinderverlamming zoals gemeld veel ernstiger is dan bij ons, van daarom voor een nieuwe BRIL oaar Fd. F. TAK Telefoon 2576 - Veenendaal Reparaties VLUG en zeer BILLIJK Leveranc ier fondsen van alle zieken- op grote schaal een vaccin toegepast, dat bereid is met het gedode polio-virus. Dit vaccin is werkzaam in zoverre, dat de kinderen gedurende op zijn minst een jaar na de inspuiting beschermd zijn tegen het optreden van de verlammingen, zodat men in de streken ,waar dit vaccin op grote schaal is toegepast, een aanmer kelijke reductie van het aantal ziekte gevallen heeft gezien. Dit vaccin heeft echter enkele bezwaren. In de eerste plaats bestaat steeds het risico, dat het virus niet volledig gedood is, en zo zijn dan ook in 1955 in Amerika enkele on gelukken gebeurd. Men mag echter aan nemen, dat het Amerikaanse vaccin sinds die tijd door strengere controle volkomen betrouwbaar is geworden. De toepassing van het vaccin heeft ech ter een nog groter bezwaar, namelijk dat men niet weet, hoe lang de onvatbaar heid na vaccinatie duurt en dus ook niet, hoe vaak men deze inenting zal moeten herhalen. Het is denkbaar, dat men, door op grote schaal jonge kinderen in te enten, slechts de kans op besmetting ver schuift naar een latere leeftijd, waarop zoals gezegd de ziekte veel ernstiger ver loopt. Het grote bezwaar van dit gedode vaccin is dan ook, dat men mogelijk tot op tachtigjarige leeftijd ieder jaar zijn injectie zal moeten ontvangen. Er wordt dan ook op het ogenblik in Amerika en elders koortsachtig gewerkt aan het ontwikkelen van een levend vac cin, bestaande uit een verzwakt virus, dat geen ziekte meer kan geven, maar wel een levenslange immuniteit, precies zoals het in de natuur voorkomende virus. Dit be- (Zie verder pagina 2.) ffIJZEWOORDEN LIEFDE EN LIJDEN Liefde kweekt bloemen in het hart, lijden wiedt er het onkruid uit. (Schimmel) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1