Nieuw bejaardenhuis voor Veenendaal De Wereld Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken van WEEK-tot-WEEK Aantrekkelijke en prachtige ruimte voor 114 bewoners Wist V.... Nieuwe gevel voor de Frisia-fabrieken F TAK Veenendaalse fabrikantenvereniging opgericht Verkeersbrug bij Rhenen wordt thans gemonteerd Sjah van Perzië moet kiezen tussen de troon en zijn vrouw De Koran gebiedt een scheiding WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ACHTERBERG Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 No. 77 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gezien het feit dat de behuizing, de inrichting en ook het gebouw zelf van het rusthuis aan de Kerkewgk zeer onvoldoende en dermate uit de tgd is dat er zelfs met een ingrijpende verbouwing geen bevredigende oplossing mee te be reiken is, kreeg het dagelijks bestuur, in opdracht van het college van diakenen der Ned. Herv. gemeente, dat het bestuur uitmaakt, ongeveer anderhalf jaar geleden opdracht een radicale en afdoende oplossing te zoeken. Dat dit dagelijks bestuur in die tijd niet heeft stilgezeten en de zaken flink heeft aangepakt en begrepen heeft welk een belangrijke functie een dergelijk gebouw in onze tijd van een steeds groeiend aantal ouden van dagen heeft, blijkt al dadelijk bij het bezien van de hierboven afgedrukte ontwerptekening welke thans voor het verkrijgen van een definitieve bouwvergunning in Den Haag is. Werd nog in de laatstgehouden raadsvergadering opgemerkt dat Veenendaal ten aanzien van de bejaardenzorg achter is vergeleken bij menige andere ge meente en aangedrongen werd op maatregelen in deze, o.a. het stichten van een bejaardencentrum, met het tot stand komen van het nu op stapel staande Her vormd rusthuis is deze achterstand stellig voor een groot deel ingelopen. Aanvulling van de woonruimte in Veenendaal dat deze week een begin is gemaakt met het maken van plannen voor een al gehele restauratie van de Oude kerk aan de Markt? dat het Veenendaalse gezin Ballast morgen, zaterdagavond, via de radio te horen is in de gezinswedstrijd „Eensge zind wint" van de K.R.O.? dat onze plaatselijke gymnastiek vereniging „Sparta" nog deze maand een grote oliebollenactie zal houden? dat men hierbij door heel Veenen daal met deze heerlijke spullen zal rond gaan? dat de baten bestemd zijn voor het instrumentenfonds van deze vereniging? dat dinsdag weer twee vrijwel aan eengesloten rijen auto's in de Hoofdstraat geparkeerd stonden? dat er voor de stoet van een trouw partij geen gelegenheid was om bij het gemeentehuis te komen? dat een automobilist zo vriendelijk was zijn wagen weg te rijden die recht voor de ingang van het gemeentehuis stond? dat toen de bruiloftsstoet weer moest worden opgehaald, de auto van het bruidspaar nog juist een plekje bij het gemeentehuis kon krijgen, maar dat de volgwagens ergens bij de Markt hun heil moesten zoeken en daar wachten? dat dus ook in dit opzicht een nieuw raadhuis een oplossing zou be tekenen? dat in februari a.s. het bekende Byzantijns koor in Veenendaal zal op treden? dat de Veenendaalse mej. W. H. Schoeman in het Ned. Sanatorium Davos Platz, kamer 303, in Zwitserland, nog steeds veel boeken en tijdschriften uit Veenendaal ontvangt? dat zij ons verzocht nogmaals hier voor haar dank over te brengen? dat zij ook zeer ingenomen was met het bezoek dat verschillende plaatsgeno ten die met vakantie in Zwitserland zijn geweest, haar brachten? AGENDA Heden, vrydag 12 oktober (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het Leger des Heils. Zaterdag 13 oktober (In geb. „Eltheto") bazar t.b.v. het Leger des Heils. Woensdag 17 oktober (In geb. „Eltheto") 8 uur, najaars modeshow Corsetterie en Mode huis G. van Schuppen. Donderdag 18 oktober (In geb. ,,'t Trefpunt") mevr. A. H. de Moor-Ringnalda uit Bilt- hoven spreekt over „Zoals de ouden zongen piepen de jongen niet" en wel onder ausp. van de afd. Veenendaal der Ned. Chr. Vrouwenbond. (In gem. Eierhal) 7 uur, bazar t.b.v. Chr. Tamboers- en Pijpers korps „Prins Bernhard". Vrydag 19 oktober (In gem. Eierhal) 7 uur, bazar t.b.v. Chr. Tamboers- en Pijpers korps „Prins Bernhard". Het verfraaien van de oude fabrieks- gevel van de Frisia aan de Kerkewijk hebben wij reeds eerder een belang rijke verbetering van het aanzicht van de belangrijkste Veenendaalse straten genoemd. Voor ingewijden echter was het al lang bekend dat het hier nog maar een tijdelijke maatregel gold, waar de Friaia-directie het plan heeft het aanzien van het fabrieksgebouw ingrijpend te verbeteren en een geheel nieuwe en moderne gevel te doen op trekken. Als een onderdeel van de op deze pagina afgedrukte grote tekening van het toekomstige bejaardenhuis vindt men ook ter oriëntatie geheel rechts zij het kleintjes de Frisia-fabrieken aan gegeven. Op het eerste gezicht doet de tekening daar wat vreemd aan en lijkt het niet op het bestaande gebouw. In derdaad dat klopt, en ter verduide lijking diene dan ook dat men hier reeds een indruk krijgt van hoe de Fri sia er in de toekomst zal uitzien. Het ontwerp voor een en ander is reeds ge heel gereed en het vertoont dus zeer moderne lijnen. Zilveren ambtsjubileum ds. J. Heerma Ds. W. Heerma, chr. geref. predikant alhier hoopt op 15 november a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken en op 10 november a.s. zijn 25-jarige echtvereniging. Ds. Heerma werd op 20 januari 1908 te Dokkum geboren. Hij werd in juli 1931 kandidaat, waarna hij op 15 no vember van dat jaar ^e Aalsmeer werd bevestigd docr wijl pi-of. Lengkeek van Apeldoorn. Ds. Heerma vertrok in januari 1938 naar Zeist en in mei 1944 naar Rotter dam (C). In april 1950 deed hij zijn in trede in Groningen, terwijl "hij in juli j.l. te Veenendaal werd bevestigd. Ds. E. F. VERGUNST SPREEKT IN VREDESKERK De bekende Ned. Herv. predikant ds. E. F. Vergunst van Rijssen hoopt woensdag avond 17 oktober om half acht in de Vredeskerk te spreken op uitnodiging van de Jongelingsvereniging en de Kna- penverenigingen in de Zuidwijk. De plaatsen zijn vrij. Werd in de afgelopen jaren al vaker het idee geopperd om als onderdeel in de strijd tegen de woningnood speciale kleine woningen voor bejaarden te bouwen; het tot stand komen van dit Hervormde rusthuis, waarin mensen van alle gezindten worden opgenomen, vormt eigenlijk reeds een zeer belang rijke stap in deze richting en kan wer kelijk als een flinke uitbreiding van de woonruimte in Veenendaal worden be schouwd. Het thans geprojecteerde rusthuis, met de bouw waarvan men in het komende voorjaar hoopt te beginnen, zal nl. plaats bieden aan niet minder dan 114 bewoners, voor het merendeel ondergebracht in één-persoons kamers, terwijl er ook nog een 15 twee-persoons kamers komen, meer bedoeld voor echtparen. Ook is duidelijk aan het ach terste deel van de zijgevel een meer gesloten muur zichtbaar en het is hier dat eenvoudig nog een tweede vleugel kan worden aangebouwd welke op nieuw plaats biedt aan hoogstens 54 mensen. Royale kamers Belangrijk is vanzelfsprekend vooral de inrichting van de kamers. Het ver ouderde systeem van slaapzalen zoals men dat nog in het oude gebouw aan treft zal worden afgeschaft. Ieder krijgt een eigen fraaie en royale kamer ter grootte van 3 bij 4 meter. De twee persoonskamers zijn 4 bij 4 meter. De kamers zijn slechts via een eigen por taaltje te betreden en in dit portaaltje bevindt zich de eigen w.c. en wastafel. Verder is er een flinke bergkast, ter wijl, zoals trouwens ook de tekening laat zien, het grote raam volop licht toelaat. De bewoners worden in de ge legenheid gesteld hun eigen meubels mee te brengen, waardoor men de ver trouwde dingen bij zich kan houden. Prachtig gelegen Men kan zich voor een dergelijk ge bouw in Veenendaal bijkans geen betere plaats denken dan daar waar er nu volop (Zie verder tweede blad.) De R is weer in de maand Geef uw kinderen weer TAK' s LEVERTRAAN Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 Op initiatief van een aantal industriële ondernemingen te Veenendaal, werd in een vergadering van fabrikanten te Vee nendaal op maandag 8 oktober 1956 op gericht een plaatselijke fabrikantenver eniging. Dertien plaatselijke industriële ondernemingen traden als lid toe. Met twee ondernemingen wordt nog nader overleg gepleegd. De vereniging stelt zich ten doel werk zaam te zijn tot behartiging van de be langen van de industrie te Veenendaal en omgeving en streeft naar goede onder linge verhoudingen en samenwerking der leden op economisch en sociaal terrein, zulks o.m. door het geven van voorlich ting en advies over economische en so ciale vraagstukken aan de leden, door het bevorderen van goede arbeidsverhou- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 dingen, door het voorstaan van de be langen van de leden bij overheids- en particuliere instellingen. Het bestuur van deze vereniging bestaat uit de heer H. G. Hey, Kerkewijk 141, voorzitter, alsmede de heren H. van Leeu wen, Kerkewijk 43 en H. G. van Schup pen, Kerkewijk 138, leden. Tot secretaris van de vereniging werd benoemd de heer Mr. W. A. van Es, 'Markt 5, telefoon 2518. Grote bazar t.b.v. Chr. Tamboers- en Pijperskorps „Prins Bernhard" Voor donderdag 18, vrijdag 19 en za terdag 20 oktober is in de gemeente lijke Eierhal aan de Achterkerkstraat een grote bazar georganiseerd, waar van de baten bestemd zijn voor het in strumentenfonds van het Chr. Tam boers- en Pijperskorps „Prins Bern hard". Naast de omvang zijn het ook de verschillende bijzonder aantrekkelijke attracties van deze bazar, welke stellig zeer veel publiek naar de Eierhal zullen doen gaan om zich hier te ver maken en tegelijkertijd een goed doel te steunen. Sedert dinsdag zijn de montagewerk zaamheden aan de nieuwe Rhenense ver keersbrug in volle gang. Na enige tijd van voorbereiding., .zonis het plaatsen van bokken c„ Kranen, zijn aan ae Betu-.vse zijde de eerste ondersteuningsstukken aangebracht. Dit stalen overlangspaneel, dat deels rust op het bruggenhoofd en deels op de eerste pilaar, is 2.55 meter hoog. Het be staat uit drie stukken, elk 18 meter lang, totale lengte 54 meter. Tussen dit brug genhoofd en de eerste pilaar komen nog twee van dezelfde langspanelen. Daarop wordt het wegdek gemonteerd, dat even eens van staal is en al klaar ligt. Op dit wegdek komt een betonlaag met daar over een laag bitumen. Reeds van grote afstand is waar te ne men dat er tekening komt in de nieuwe Rhenense brug. Op de begane grond staat het tweede langspaneel reeds klaar voor montage. Alles staat nog in de menie. Met de werkzaamheden aan de toe gangsweg op Rhenens gebied vordert men thans snel. Vanaf het viaduct heeft men een prachtig gezicht op de werk zaamheden. Ook de afwegen, zoals Sta tionsweg en Zwarteweg krijgen al ge stalte. Het is nog steeds niet bekend wanneer het geheel gereed zal zijn. Men verwacht dat het tijdstip van ingebruikname zal liggen omstreeks de zomer van het ko mende jaar. Ritmeesterkoor geeft concert in Kurhaus 20-JARIG JUBILEUM Op 24 november hoopt het Ritmeester Mannenkoor het 20-jarig bestaan te herdenken. Het koor wil dit doen met het geven van een concert in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Naast het bijzondere jubileum-pro gramma, dat op 24 november zal wor den geboden, is de solistische mede werking toegezegd door Greta Krom, sopraan, Diet Kloos, alt en Ria Borg- meijer, piano. Verder vernamen wij, dat het Rit meesterkoor de eervolle uitnodiging heeft ontvangen om medewerking te willen verlenen aan een concert, dat op 20 november gegeven zal worden in het Kurhaus te Scheveningen. Het Ritmeesterkoor zal in Scheveningen op treden samen met een mannenkoor uit. Den Haag. De baten van dit concert zijn voor de polio-bestrijding. (Van onze correspondent) Blijkens hier ontvangen berichten heeft de keizerin van Perzië, de thans 23-jarige Soraya, via haar makelaar een kasteel gekocht in het uiterste zuiden van Frankrijk. Men ziet hierin een bevestiging van de geruchten, dat de sjah bereid zou zijn af te treden. Hij wil zich met zijn jonge echtgenote, die hem geen kinderen kan schenken, terug trekken aan de Rivièra. De kans, dat hij zich van Soraya zal laten scheiden acht men gering. Troonopvolging in het geding Nadat de scheiding was uitgesproken tussen de sjah van Perzië en zijn eer ste vrouw, prinses Fawzia, zuster van ex-koning Faroek, werd Mohamed Pahalevi „verliefd" op een foto in de familie-album. Op het plaatje stond een lief meisje in een smetteloos wit ten- nisrokje. Zijn privé-secretaris vertelde hem enige dagen later dat het meisje Soraya heette en een dochtertje was van een vooraanstaande Pers, gehuwd met een Duitse vrouw, op dat ogenblik en thans ambassadeur van Perzië in Duits land. De sjah verzocht toen zijn zuster Chams, die te Parijs studeerde het meisje in Londen, waar ze op vakantie was te willen bezoeken en over te ha len met hem te willen kennis maken. Vier dagen later, op een groot bal in de Perzische ambassade te Parijs verloof de de jonge sjah zich met de charmante Soraya. Hoewel de geluk voorspellende sneeuw op de avond van de huwelijks dag (12 december 1951) overvloedig in de straten van Teheran viel werden toch hun wittebroodsweken reeds over schaduwd door politieke moeilijkheden en na de moord op de regeringsleider generaal Razmara bracht de sjah zijn jonge vrouw voor alle zekerheid naar een afgelegen oord in de bergen, waar ze bewaakt werd door getrouwen van haar invloedrijke grootvader, hoofd van een aanzienlijke stam. De jonge keize rin, die gehuwd was in de duurste japon, ooit door Dior gemaakt en ge tooid met een miljoen paarlen, 7000 diamanten en duizend gouden spelden, kreeg in dit geheime oord voor het eerst hinder van haar uiterst zwakke Deel Geref. Gemeente (HC^ 1U9U a&t) in synodaal verband Kerkdiensten in „Eltheto" Naar wij vernemen heeft zich uit de voormalige Ger. Gemeente (Hoofdstraat) een groepering gevormd welke niet met het bestuur en ds. R. Kok mee naar de Chr. Ger. Kerk wil overgaan. Op verzoek van bedoelde groepering heeft de classis Barneveld van de Geref. Gemeenten gistermiddag besloten deze in synodaal verband op te nemen. Heden was nog niet bekend hoeveel leden tot deze Ger. Gemeente in synodaal verband zullen toetreden. Althans voorlopig zullen de kerkdien sten worden gehouden in gebouw „Elthe to" aan de Fluitersstraat, waar a.s. zon dag om 9.30 en 5 uur hoopt voor te gaan student A. Hofmans uit Rotterdam. „Zoals de ouden zongen piepen de jongen niet" Op uitnodiging van de Veenendaalse afdeling der Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt mevrouw A. H. de Moor-Ring nalda uit Bilthoven a.s. donderdagavond 18 oktober in gebouw ,,'t Trefpunt" met als onderwerp „Zoals de ouden zongen piepen de jongen niet". Geschenk van Veenendaal aan Geertekerk Utrecht Burgemeester en wethouders hebben van de Kerkeraad der Remonstrants Gereformeerde Gemeente in Utrecht bericht ontvangen, dat deze Kerkeraad met instemming en grote erkentelijk heid de schenking van de gemeente Veenendaal en van de Commissie „Her denking Watersnood 1855" ten behoeve van de Geertekerk heeft ontvangen. Voor het geschonken bedrag is van j de Nederlands Hervormde Gemeente J in Breskens een antieke 16-armige kroon overgenomen, die bij de a.s. in richting van de Geertekerk een plaats in het koor zal krijgen. hart. Daarna kwam ze terug in Tehe ran, doch nauwelijks een half jaar later werd de troon dermate bedreigd, dat de sjah haar verzocht tijdelijk in Rome te gaan wonen. Ze bleef er drie maanden en kwam tegen het bevel van haar echtgenoot toch terug in het ko kende Teheran. Inmiddels was alge meen bekend, dat de sjah en Soraya elkaar oprecht beminden. Men zag hen weinig in het openbaar. Ze brachten hun avonden thuis door, in het sprook jespaleis en in de rozentuinen serveerde Soraya zelf het ontbijt. De avonden werden gevuld met muziek. Soraya, in het westen opgevoed, is een verdienste lijke pianiste. Op haar door de stad Wenen geschonken piano vertolkt ze Schubert en Mozart uitstekend. In augustus 1953 verplichtte Mossa- dek, toen op het toppunt van zijn macht de sjah en de keizerin uit te wijken naar Rome, waar ze al enige dagen (Zie verder tweede blad.) Hij is 17,50 waard De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven bU drogisterij Udo op het Fred, van de Paltshof te Rhenen, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is do nieuwe riks inmiddels reeds 17,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één de zer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad zal worden uit gegeven, is: J 309468 Het is ook deze week, om het zoeken te vergemakkelijken weer een rood- gedrukt nummer, dus een riks van de oude serie met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina erop. Kijkt u deze veek daarom goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer J 309468 want dat is deze week de VALLEI- RIKS. Indien u deze riks vóór don derdagmorgen 12 uur a.s. op het bu reau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans vijftien gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. BEER. Een jonge boer in de buurt van Konya (Turkije) is door een beer ontvoerd en drie dagen gevangen gehouden. Ily was bezig op het land toen hy plotseling een slag op zyn hoofd kreeg. Hy viel bewusteloos en ontwaakte in het hol van een beer. Ondanks zyn pogingen om eruit te komen lukte hem dat niet. Pas na drie dagen ontdek ten dorpsbewoners hem en be vrijdden hem door het dier te doden. Het slachtoffer verklaar de dat de beer hem vol liefde had verzorgd en met honing gevoed. MEETMANIE. De mens heeft een manie om te willen weten en dat uit zich vaak in meten. De enen meten het heelal om te bevinden dat de mens nieti ger dan nietig is, anderen me ten juist de mens, die volgens een oude Griek de maat van alle dingen is. Tot de laatste groep behoren een aantal geleerden biolo gen, medici, antropologen, enz. die zich meester hebben ge maakt van het Franse dorpje Betx-le-Chateau, waar ze de duizend inwoners, die 't telt van top tot teen nameten en ook nog de voorouders, die ze daar toe uit hun graven opdelven. Deze geleerde meters willen in een alles omvattende meting de maten van de gemiddelde, ge zonde, gelukkige Fransman vastleggen en hebben daartoe Betz-le-CKateau uitgezocht om- dat.de mensen er gelukkig stil voor zich heen leven en hebben geleefd van geslacht op geslacht, zonder toeristen, zonder immi granten en zonder dat emigran ten dat gelukkige oord de rug toekeerden, en bovendien omdat Betz-le-Chóteau een van de heel weinige plaatsen is waar op het gemeentehuis een volledig re gister van alle inwoners aan wezig is tot elf geslachten terug, dus tot de zestiende eeuw. Hoe men de gezonde, geluk kige, rustige inwoners ertoe heeft gekregen om zich te laten storen met borst-, buik-, been-, en hersenmetingen? De burge meester heeft hen ertoe overge haald FABRIEK. Een fabriek van honderdjarigen noemt men het instituut voor gerontologie, dat men in Parys gaat oprichten en waarin wetenschapsmensen zich erop gafen toeleggen om de ge breken van de ouderdom te ver helpen. Dank z(j de vooruit gang van de medische weten schap zal men bejaarde mensen aan een betere lichaamsconditie helpen en daardoor de last van de ouderdom verlichten en hen langer voor het produktiepro- ces bewaren. Men heeft reeds plannen om na de proefneming in Parys ook in andere steden van Frankrijk dergelijke instituten op te richten. SNOR. De bokser Ballarin zegt minder last te hebben van de slagen die hij krijgt te in casseren dan van het reglement van de boksbond. Want dit ver biedt het in de ring verschijnen met een snor. En zo is Ballarin genoodzaakt voor elke wedstrijd zijn mooie versiering tussen neus en mond af te scheren. SMID SCHROK. Een smid te Tourettes-sur-Loup (Frank rijk) die volgens eigen uitspraak „aan God noch duivel gelooft" is nogal geschrokken bij het nagelen op het kruis van een metalen Christusbeeld in op dracht van een Zwitsers kun stenaar. Want onder het nage len begon er plotseling bloed uit handen en voeten van het beeld te sijpelen. Waar komt dat bloed vandaan? vraagt de „France Soir" zich af en be sluit met de mededeling dat kerkelijke autoriteiten naar dit verschijnsel een onderzoek gaan instellen. ZIJ EN DE DOKTER. „De damespatiënten wordt verzocht niet haar ziektesymptomen met elkaar uit te wisselen. Niets brengt de dokters méér in de war." (Opschrift in een zieken- GELEERD. Aan de univer siteit te Grenoble Is een pro fessor erop betrapt schriftelijk examenwerk van een leerlinge te hebben verwisseld voor een foutloze copie. By het inleveren van het werk had de voorzit ter van de jury op een der vellen een verdacht herken ningsteken opgemerkt: drie kleine puntjes tussen twee re gels. HU had een foto van het vel gemaakt en de volgende morgen werd zUn wantrouwen gehonoreerd: de puntjes waren verdwenen en het werk zonder fouten. De professor, die het werk had nagezien, kon toen niet anders meer doen dan be kennen dat hy het vel had ver wisseld voor een door de leer linge van te voren klaarge maakte copie. HEMELSTAD. Op het con gres voor ruimtevaart te Rome heeft de Amerikaanse geleerde Romik verklaard dat hij een plan heeft uitgewerkt om een stad in de lucht te bouwen, die de vorm zal hebben van een sigaar van 900 meter lang en 400 meter dik en die op een hoogte van 800 kilometer rond de aarde zal vliegen. De stad zal ruimte bieden aan 7 10.000 mensen, die haar als tussen station zullen gebruiken in het interplanetaire verkeer (in het jaar 2000?). Door een vernuftig middel zal binnen in de stad een zwaartekrachtcentrum wor den geschapen opdat de bewo ners niet uit de stad het wereld ruim invallen. Op hetzelfde congres is ont huld dat de mens kan leven op een niveau waar de zwaarte kracht geen vat meer op hem heeft. Vijfentwintig vrijwilli gers hebben meegewerkt aan een experiment in een Ameri kaans vliegtuig en zij verklaar den na afloop dat het een heel aangename gewaarwording was geweest om alle gewicht van zich te voelen afvallen. Uiter aard slaagde dit experiment om de zwaartekracht uit te schake len slechts voor 47 seconden. Jongveekeuring Door de Fok-, Melk- en Contrólever- eniging alhier wordt op donderdag a.s. in samenwerking met de Stichting Markt- commissie te Rhenen een jongveekeuring gehouden. Van de zijde der veehouders bestaat er voor deze jongveekeuring, evenals vorige jaren, grote belangstelling, hetgeen blijkt uit het grote aantal in schrijvingen dat n.l. 71 bedraagt. Er zijn weer verschillende fraaie prijzen be schikbaar gesteld, waaronder geldprijzen, medailles en lauwertakken. De jury be staat uit de heren C. G. de Kruif en J. v. d. Vliert uit Woudenberg. Als arbiter zal optreden Ir. van Oijen, rijksveeteelt- consulent in de provincie Utrecht. Aan deze keuring zal tevens worden deelge nomen door enkele groepen van de plat telandsjongeren. Voor hen die de beoor deling van de jury het dichtst benaderen zijn ook prijzen beschikbaar gesteld. De organisatoren zijn alle schenkers van prijzen en in het bijzonder het gemeente bestuur van Rhenen dankbaar voor de van haar genoten medewerking. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. EDE. Bij het dierenasyl te Ede ver voegde zich dezer dagen een beambte van de Ned. Buurtvervoer Mij. met een margarinedoos, waarin zich zes aardige, ongeveer vijf weken oude, jonge hondjes bevonden. De doos met levende inhoud was in de bus op het traject Arnhem-Ede gevonden en daar blijkbaar met opzet achtergelaten door iemand, die zich op deze zonderlinge wijze van de diertjes wilde ontdoen. RENKUM. Alhier is in de Rijn het ka daver van een koe komen aandrijven. De eigenaar van de koe is nog niet be kend. EDE. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B. houdt op woensdag 17 oktober een propaganda-avond in de zaal van restau rant Calluna bij het openluchttheater te Ede. Deze avond is voor iedereen vrij toegankelijk. Door middel van een gezellig praatje de vertoning van enkele interessante reis- en verkeersfilms en een eenvoudige ten toonstelling van bondsuitgaven zal op prettige wijze doel en werk van de A.N. W.B. en de zo populaire wegenwacht na- .der worden toegelicht. xWIJZEWOORDEN DOODSTRAF. De dood is een nog niet zq erge straf als het uitstel van de dood. (Ovidius) bqS^ Voor betere uurwerken

De Vallei | 1956 | | pagina 1