Hl Levensstrijd Weinig voetbal Lv+m+ België-Holland L. H E IJ Blijf meester HAMEA Pracht handen Burgerlijke Stand AMERONGEN f|ly00R DE GROENE TAFEL}! RDTERDDN KERKDIENSTEN Zondagsdienst Doktoren 1.000.000 De ïïu 1 jffirferagSH terugkeer mkbl Micrsi wi van ARAM Oranje-team met enige verrassingen Lang gewacht en sitl gezweege, nooit gedacht en toch gekreege. Ik geloof, dat dit ouwerwetse rijmpie zoo'n beetje de stemming aangeeft, waarin de meeste mense in ons land verkeerde toen ze hoorde, dat we eindelik toch een nieuw i kabiennet gekreege hebbe. Want ge- kreege hebbe we dat, ik heb er ten- j minste niksvcor hoeve te doen en in de meeste gevalle is het zoo, dat als j een mens iets heb, wat-ie voordien niet had, en waar die. niks voor heb hoeve j te doen, zooicts gekreege is. Tenminste as et een eerlikke zaak is. D'r zijn ook wel mensen, die iets aan een ander ke- doo geeve, maar waar de ander eerst iets voor heb moete doen. 'k Heb bij voorbeeld meegemaakt, dat iemand een mooie halsketting gevonde had, die achteraf een paar duizend guide bleek waard te zijn, maar toen de vinder bij bij de verliesster kwam, hij wier afge scheept met één segaar, een weggee- vertje zoogezeid. Kijk, dat zijn stui- pies, waar je nooit aan went. In de oorlog ging et ook vaak zoo. Een goeije kammeraad van mijn was vroeger loop jonge geweest in een schoenezaak en hij had op die schoenebaas zeeker een beste indruk gemaakt, want diezelfde baas, die vroeger kwaad was geworde, toen mijn kammeraad z'n ontslag nam als loopjonge, omdat-ie als maagezijn- bediende ergens anders meer kon gaan verdiene, kwam, na z'n vroegere loop jonge twintig jaar lang niet aan- gekeeke te hebbe, midden in de laat ste oorlog bij em an de deur. "En alle potte waare ineens vol. Er werde dikke segaare opgestooke en eindelik kwam et hooge woord deruit: Of m'n kamme raad en z'n vrouw zoo vriendelik wilde zijn om een paar honderd dooze met nieuwe schoene te herberge, want zie je, ze hadde zoo'n mooie groote en drooge zolderen na de oorlog zou-ie ze wel beloone. M'n kammeraad keek z'n griet eens aan, deze knikte instemmend en toen zei hij teege de schoenebaas, dat et goed was". De volgende avond, bij don kere maan kwam de voorraad binne en in een paar uur tijd sting de zaak bij kammeraad Stalman op zolder. D'r werd heel niet oover gerept, dat as Stalman en de vrouw soms es een paar schoene noodig hadde, ze die best mochte uitzoeke zonder bon. 'Heel op 't laatst van de oorlog kwam et zoover, dat op een avond een onder duiker bij de Stalmans aanklopte om ondex-dak. 't Was een vrijer van een nichie van Driek en de jonge was op zen kousevoete gevlucht van de boer- retij waar die gedooke was, omdat de heex-sers uit die daage em op 't spoor waare. De volgende avond zou die weer opgehaald worde en verderop gebracht. Stalman en 'zen "Griet staake de koppe bij mekaar en waare et er saame oover eens, dat die jong een paar schoene moest hebbe en de schoene van Stal man waare veels te groot. Goeije raad was duur, maar kenne jelui et die mense kwaolijk neeme, dat de gedach te bij ze opkwam om voor dit eene ge val maar eens op de zolder naar de goeije maat te gaan zoeke? Hoe et ook zij, goed of niet goed, ze hebbe ét gedaan. Maar als ooit een mens een ontgoogeling gehad heb, dan zijn dat op dat oogeblik Stalman en de vrouw geweest, want toen ze na veel gezoek eindelik de goeije maat van i schoene gevonde hadde, toen bleek, dat in de doos wel twee schoene zaate, maar et waare twee rechtse schoene. j Laater, naa de oorlog hebbe ze ge-1 hoord, dat de linkèrschoene op een an- j der adres ondergedooke zaate. De onderduiker is toch vertrokke en j op twee rechtse schoene, ze hadde daar voor wel schoene genoome, die een paar maate grooter waare, maar hij had iets aan z'n voete. Stalman en z'n vrouw kreege van de schoenebaas voor de moeite en et ge vaar, een paar ooverjaarige schoene. En wij hebbe een kabienet gekreege en al wat je krijgt hoef je niet te koope, zeg ik maar. W. Blauwkous Belgen niet veel debutanten Ditmaal kunnen we niet het gunstig geluid laten horen van de voorafgaan de weken. De zware regenval in het einde van de week was oorzaak dat vele velden onbespeelbaar werden en een groot aantal wedstrijden geen door gang kon vinden. Deze week ligt het zondagvoetbal wederom stil in verband met de inter landwedstrijd België Nederland. Al leen de reserve-elftallen van de zon dagclubs komen in het veld. Voor de ZMC is wel een volledig programma vastgesteld en zoals het er nu naar uit ziet zal het grootste ge deelte van deze wedstryden wel door gang kunnen vinden. Allereerst dus de wedstrijd Belgic Nederland. De heren van de keuzecom missie hebben kennelijk, toen zij dit elf tal hebben opgesteld, rekening gehouden met het feit, dat een interland tegen de Belgen vaak niet op bijzonder hoog tech nisch peil staat, maar dat in deze wed strijden meer de forse speler tot zijn recht komt, getuige de opstelling van midvoor Bram Appel. Men heeft en we geloven slechts alleen voor deze wedstrijd Cor van der Gijp buiten het lijntje gezet. De grootste verrassing is ongetwijfeld de op stelling van Jan Notermans als rechts- Kennisgeving Aan belanghebbenden brengen wij ter kennis dat de kerkdiensten der Gereform. Gemeente (voorheen Hoofdstraat) D.V. worden gehouden in gebouw Eltheto aan de Fluiterstr.at te V'daal Aan ang der kerkdiensten 9.30 uur v.m. 5.uur n.m. Voorganger Student A. HOFMAN, uit Rotterdam. Gevonden en verloren voorwerpen Van 3 t.m. 10 oktober werden aan het bureau van politie aangegeven als ge vonden: 1 étui, w.i. 1 rode en 1 zw. vul pen; 1 rood gevl. vulpen; 1 badhanddoek; 1 wit rolletje plastickabel; 1 zw. zakmes- 1 groen lederen portem. m. inh.; 1 wit- bont hondje; 1 zilverkl. schakelarmband m. Oosterse motieven; 1 p. lichtbr. da- mesglacé's; 1 zw.rood gevl. vulpen; 2 koetouwen; 1 p. zw. damesglacé's; 1 p. br. herenglacé's; 1 speelgoed olifantje; 1 d.- over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten grijs gestr. parapluhoes; 1 rode autoped; 1 bl.grijs truitje m. wit-grijze streep; 1 bl. kapje v. regenmantel; 5 weckringen; 1 br. lederen gev. handsch.; 1 p. beige da- meshandsch. en 1 groene hoofddoek; 1 griize rijwieltas. Verloren: 1 rode damesportem. m. inh.; 1 zw. regenjas, kort model; 1 verchr rek- bandje v. armbandhorloge; 1 étui m. bril; 1 br. herentweedjas z. ceintuur; 1 veelkl. hoofddoek; 1 herenarmbandhorloge; 1 gr. gevl. vulpen z. dop; 1 opvouwbare duim stok; 1 vulpen m. „Swan"; 1 p. gele da mesglacé's; 1 zw. Mechelse herder; 1 bei ge kapje v. regenmantel; 1 zw. lederen damesportem. m. schuifsluiting en fl. be drag aan geld, alsm. foto's en girostr.; 5 sleutels aan touwtje; 1 rode autoped; 1 gebl. wollen sjaal m. zw. rand; 1 bruine alpinomuts. Het is de Hamamelis die 't 'm doet Veenendaal II wint schaak van Veenendaal III Woensdagavond j.l. werd in ,,'t Tref punt" de eerste wedstrijd gespeeld voor de Osbo-competitie tussen Veenendaal II en Veenendaal Iir, welke ontmoeting in een 72lfo overwinning eindigde voor het tweede tiental. De uitslagen zijn: W. Konings C. ter Hogt 10* H. E. Breman S. P. J. Maas01 W. v. Dam J. Diepeveen 01 J. M. Moerdijk A. H. v. d. Veer 0—1 D. J. v. Manen J. Piso 01 M. de Kleuver L. Ebskamp 01 M. Vink H. Heijkamp 1—0 H. v. Burken T. Schuurmans 01 E. Valkhof A. v. Essen ViVs J. B. Griffioen G. R. Kets 01 \w\ Gefluisterd en afgeluisterd „ZEG, HEEFT OUWEHAND EEN ERFENIS GEHAD?" ..Hoezo?" ..Hij ziet er zo chic wit tegenwoordig. 'Goed voor een ton' zou je zeggen als je m zo ziet lopen ..Nou. ik gun het hem graag Maar het is met zo. 't Is iets anders." Wat dan?" ..Heel eenvoudig: hij heeft eindelijk het luiste costuum aan Mooie stof. schitterende pasvorm. En niet eens duur ..Maatwerk?" ..Nee. geen maatwerk. Maar wel een bekènd merk Oxford!" Ook voor U! Veenendaalse Damclub verloor van Tuindorp De met verschillende invallers tegen Tuindorp I gespeelde wedstrijd werd door V.D.C. I met 146 verloren. Het tweede VDC-team won echter met dezelfde "cijfers van Woudenberg I. Persoonlijke uitslagen waren: VDC II Woudenberg I A. Valkenburg B. van Ginkel 1—1 H. van Beek H. Tetenburg 1—1 W. Hor R. Bouwheer 20 J. Roks L. Olman 2—0 R. de Gooyer A. K-roesbergen 2—0 B. van Ruiswijk C. v. d. Bei-g 2— E. Wels P. van Soest 02 D van Baren C. Methorst 20 W. Bloemink—A. v. N. Amerongen 0—2 B Terlouw W. v. N. Amerongen 20 14—6 Tuindorp I V.D.C. I E Smits H. v. d. Brandhof 11 J. Smits C. Heikamp 11 A. den Hertog W. v. Manen 1—1 C. Stoppelberg R. Rotterdam 11 G. Bakker E. Ravenzwaay 11 W. v. Basten E. de Kleuver 11 J. Dekker A. Keiman 2—0 B. Grossen R. de Gooijer 20 J. Huizinga W. Hor 2—0 A. Pronk P. A. Valkenburg 2—0 14—6 binnen, waarmee de keuzecommissie dus Faas Wilkes (door ziekte niet in vorm) en Voges, in vergelijking met het laatste Nederlandse elftal, passeert. De achter hoede heeft men ongewijzigd gelaten, ter wijl Jan Klaassens in de middenlinie ook weer is opgesteld. Over het algemeen geeft dit elftal weinig reden tot-ongerust heid en tot commentaar. We zien de strijd tegen onze zuiderburen in de „hel van Deurne" dan ook met vertrouwen te gemoet. Volledigheidshalve laten we hier de opstelling van het Oranje-team nog even volgen. Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Schaap ('t Gooi) aanvoerder, Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). Voor: Bosselaar (Sparta), Notermans (Fortuna '54), Appel (Fortuna '54). Lenstra (Spel. Enschede) en Koopal (Willem II). Reser ves: Landman, Boskamp, Van der Hoek, Voges en Van der Kuil. In het Belgische elftal spelen enkele debutanten en vooral de voorhoede is een experiment op zichzelf. De achter hoede lijkt ons weer zeer betrouwbaar. DOVO speelt aan het Panhuis tegen VVOG uit Harderwijk. Een lastige tegen stander voor de roodwitten. DOVO zal echter wel alles op alles zetten om de leiding in de afdeling Oost die men op een briljante wijze heeft weten te ver- overen te behouden. Op grond hiervan en gezien het terreinvoordeel, geloven we dat de puntjes wel in Veenendaal zul len blijven. VRC gaat bij DVOV op bezoek, een club die totnogtoe niet veel heeft ge presteerd. De mannen van de racing hebben de leiding op het ogenblik x-eeds stevig in handen en zullen die ook na za terdag nog wel behouden. In de afdeling speelt Matjan aan de Bergweg tegen Cobu Boys. De Panter- mensen hebben het nog steeds prima ge daan en hebben ook de leiding. Ook hier verwachten we dat de punten in eigen home zullen blijven. Hetzelfde zouden we willen zeggen van de wedstrijd Triangelboys De Post hoorn. De boys hebben nog steeds geen punten, maar tegen De Posthoorn is een overwinning mogelijk. De Merino's krijgen in Zeist een heel wat lastiger tegenstander in Jonathan. Een verdeling der punten lijkt ons hier het meest voor de hand liggend. GVVV wacht de moeilijke uitwedstrijd tegen IJsselmeervogels 2. De bewoners van de Buurtlaan hebben steeds een wis selvallige partij gespeeld. We geloven echter niet dat hier een puntje in zit en zien GVVV met lege handen terugkeren. Voor Mnsketiers moet er in de uit wedstrijd tegen SDVB een winstpunt zit ten. We houden het hier dan ook op een verdeling der punten. Sportclub Rhencn gaat nog ongeslagen bovenaan de ranglijst en tegen Veluwse Boys zullen de punten ook wel weer naar Rhenen gaan. KULAN heeft eveneens de leiding al moet deze gedeeld worden met Vallei vogels. Tegen AWEP is echter weer een overwinning mogelijk en. ook hier zullen dus de beide punten wel naar Veenen daal gebracht worden. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma als volgt: Rhenus 2 HVC 4; Veenendaal 3 Quick 3; Oranje-Wit 2 CDN 3; DVSA' 3 Rhenus 3; RKVUV 2 SVMM 2; DOVO 2 CJVV 2; VVOG 2 De Me rino's 2; VRC 2 IJsselmeervogels 3; Musketiers 2 Matjan 2; DOSC 2 Triangelboys 2; VRC 3 DOVO 3; GVVV 2 SDVB 2; Sportclub Rhenen 3 Tr. Bays-3, Sportclub Rhenen 2 De Meri no's 3; GVVV 3 VRC 4. KAMPIOENSCHAPPEN DE SNELPOST De kampioenschappen van de postdui venvereniging „De Snelpost" over 1956 zijn als volgt verdeeld: Vitesse-kampioen: 1. J. van Doorn; 2. C. van Ginkel Zn.; 3. Bosch v. Reste ren. Fond-kampioen: 1. Bosch van Res teren; 2. C. Donkelaar; 3. J. van Doorn. Kampioen oude duiven: 1. Bosch van Resteren; 2. C. Donkelaar; 3. J. van Doorn. Kampioen jonge duiven: 1. Bosch van Resteren; 2. J. v. 't Veen; 3. C. Don kelaar. Generaal-kampioen: 1. Bosch van Resteren; 2. C. Donkelaar; 3. J. v. 't Veen. Training Veenendaalse Athletiek Vereniging Na een succesvol baanseizoen hoopt de Veenendaalse Athletiekvereniging op j 16 oktober a.s. met de indoor training te beginnen in het lokaal aan de J. G. j Sandbrinkstraat. De uren zijn gesteld als volgt: dames van 78 uur, junioren gn sprinters tot 400 m van 8—9.15 uur en voor lange afstandlopers van 9 tot 10.30 uur. Alle drie groepen zullen ook getraind worden voor technische num mers, zoals kogelstoten, discuswerpen, ver- en hoogspringen enz. Inlichtingen kan men verkrijgen bij onderstaande adressen A. Harteman, Groenelaan 39 en J. Drost, Lindenlaan 26. Officiële Bekendmaking NAJAARSSCHOUW WEGEN Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat de najaarsschouw over de wegen ingevolge artikel 22 van het reglement op het onderhoud en ge- brifik van wegen in de provincie Utrecht zal worden gehouden op woensdag 24 oktober 1956, n.m. 2 uur. Rhenen, 10 oktober 1956. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. Kleren maken er de man Maar - de kous maakt er de dame, Wees déir óók maar zeker van. Kousen zijn een „onderdeeltje",1 Waar een iedereen op let; de kous van échte dames Staar het merk van SETTER SET.^ dingt Docrenbti vraag uw winkelier. PUBLICATIE SETTER SET DEPARTMENT VEENENDAAL Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal VEENENDAAL Geboren: Gerda, d. v. A. v. Barneveld en G. G. v. d. Meijden; Martinus Casper, z. v. W. Spanjer en N. N. Langbroek; Jan Melis, z. v. T. v. d. Haar en J. A. v. Garderen; Jan. z. v. H. v. d. Zandschulp en J. Henken. Ondertrouwd: A. V. F. v. d. Gouw en G. G. van Zanten. Getrouwd: A. Valkenburg en A. Gaas beek; G. Koning en K. v. d. Bovenkamp; G. v. Uijtert en D. K. Alberti; H. Oost hoek en C. Kok; G. Hommenga en H. v. Offeren. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Dirkje, d. v. J. B. v. Ginkel en A. v. Doorn; Hendrik, z. v. W. Achter berg en C. v. d. Valk; Marianne W., d. v. J. v. Barneveld en M. Schot; Hendrik J., z. v. A. N. Diepeveen en H. W. Boers; Antonia, d. v. H. Bouman en A. v. d. Bovenkamp. Overleden; Emilio O. Cimarosti, 51 j. Jacob Boers, 56 jaar. RHENEN Geboren, Maria Christina, d. v. J. v. Renselaar en M. C. Hulsman; Everdina, d. v. A. Akerman en E. Wagensveld; Arend Cornelis, z. v. A. C. Hermsen en R. v. Setten; Anna Christina, d. v. S. v. d. Meulen en S. Wiersma; Evert, z. v. L. J. Boelhouwer en A. H. v. Ewijk. Getrouwd: Marinus Haisch en Christina Willemina van Binsbergen; Johannes Hendrik Ditewig en Geertruida Gijsber- tha van Viegen; Willem Pleijler en Alida Johanna Bartelings; Marinus v. Ingen en Pieternella Gerritje Knegjens. Overleden: Jan de Kloet, 80 jaar .wed.n. v. A. C. Bi'oekhuisen; Gerrit Worst, 71 jaar, wed.n. v. J. Baars; Metje v. Moui'ik, 29 jaar, geh. m. A. v. Laar; Anetta Hed- dema, 5 dagen. AMERONGEN Geboren: Wilhelmina, d. v. E. Neurs en G. G. Reede; Elaine Francisca, d. v. J. H. Koopman en M. E. Pangemanan. Overleden: Adrianus v. Blitterswijk, 74 jaar. Ingekomen: De Grefte, A. J., bedrijfs leider, Kon. Wilhelm.weg 37, van Utrecht; Van Gemert, W., wegenwachter, a/b woonschip i/d Rijn, van Zeist. Vertrokken: Henzen, e. v. Van der Craats, H. G., Pr. Bernhardlaan 74, naar Soest; Ulrich, M. J., Haarweg 35. naar Brummen; Van den Berg, C. S. A. W„ Nederstraat 33, naar Amsterdam; Muller. A. H., Koenestraat 77, naar Apeldoorn; De Leeuw, J., Imminkstr. 8, n. Zutphen. HUISSLACHTINGEN Zoals bekend is, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken bij besluit van 17 april 1946 nr. 1718 bepaald, dat alle huis slachtingen aan keuring onderworpen zijn. Voordat iemand tot huisslachting over gaat, moet hij derhalve in het bezit zijn van een door of vanwege de keurings veearts afgegeven vergunning ingevolge de vleeskeuringswet. Deze vergunning wordt alleen afgege ven. nadat ter plaatse van het slachten een onderzoek naar het slachtdier is in gesteld. Belanghebbenden worden er op gewe zen dat van het voornemen tot het slach ten tenminste 6 (zes) dagen voor het slachten ten gemeentehuize kennis dient te worden gegeven, tussen 9 en 12.30 uur v.m. Teneinde te kunnen zox-gdragen dat de keuringen op tijd kunnen plaats hebben, is het noodzakelijk, dat voor deze keu ringen bepaalde dagen worden vastge steld. In verband hiermede is de keuring in deze gemeente als volgt geregeld: voor de kom van Amerongen en Eist (Amerongen) op maandag, gehele dag en woensdag tot 12 uur. voor Overberg (Amerongen) op woens dag. su Er komen lieden in de bank der schande, die het principe huldigen, dat een beklaagde net zoveel mag liegen, draaien en wentelen als hem be lieft, een en ander volgens het thema, dat dit het recht van elke verdachte is. De een liegt zonder blikken of blozen, de ander verraadt zijn of haar leugens reeds bij voorbaat. Maar er zijn ook mensen, die dit laatste doen door een stomme glimlach en vaak is die glim lach dan de oorzaak van een min of meer vrolijke deining qp de publieke tribune. In zo'n geval krijgt de deur waarder 't druk met het uitdelen van vermaningen en een enkele keer wordt de boosdoener het zaaltje uitgestuurd. De ipan, die wij die morgen te zien kregen, lachte en olgo al bij voorbaat, zodat de kantonrechter al direct met de waarschuwing startte: „U staat hier niet voor uw en evenmin voor ons plegzier, wilt u daar aan denken?" De man was beschuldigd van een voudige diefstal. Hij was in zijn functie van courantbezorger het portaal van het huis van een bakker binnen ge gaan en een fraaie herendas, kennelijk afkomstig uit de U.S.A., had zijn plaats je op de kapstok moeten verwisselen met een wax rn plekje in 's mans bin nenzak. De-bakker, juist voorkomende, had hem in zijn kraag gegrepen. ,,'t Is heel erg", zei de rechter, „ik ben blij, dat die bakker u juist snapte, want er zijn duistere vermoedens, dat u al heel lang van die kruimeldiefstal len op uw geweten hebt. Daar hebben we echter helaas geen bewijzen van. Maar deze diefstal staat vast." „Ik weet van geen das op een kap stok, weledele heer", zei de man. „Toen de agent u aanhield, had u de iegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische das in uw binnenzak". „Die das was van mezelf", zei de man. „U liegt. Uw letters zijn B. K. en de letters in die das waren G. F., zoals de heer des huizes heet." „Ik heb geen das gestolen", zei de man. „Die das was zogezegd mijn eigen dom. Dat zal ik u eens uitleggen. Ik had geld tegoed van een maat en die maat heet Gerrit Frederiks, en omdat hij niet kon betalen gaf hij mij zijn das als pand. Die letters kloppen dus, G. F." De recshter won zich op over zulk lis tig gestuntel. „Zwijg maar liever", zei hij. „U maakt 't hoe langer hoe erger. Waar woont die meneerGerrit Frederiks dan?" „Die woont hier niet, weledele heer, ging verdachte voort. „Op het ogenblik zal hij ergens in de West zitten n de man moest om deze fantasie zo lachen, dat de zaal gul meelachte. „U beschikt over een behoorlijke do sis fantasie", vond de rechter. „Maar voor ons is de zaak rond. U stal een das en u bent dus een dief". „Ik weet van geen das". „Heeft uw werkgever nog maatre gelen tegen u genomen?" „Die vent van die krantenwijk?" vroeg de man minachtend. „Die is al lang mijn baas.niet meer; ik zit op het ogenblik in de konijnenvellen". „Wat zegt u?" „Dat ik konijnenvellen opkoop". „Dan zal ik u een goede raad gegen. Houdt u zich dan alleen bij uw handel en niet bij kapstokken en dergelijke. U zult wel begrijpen, dat ik hier geen geldboete kan eisen „U zult me moeten vrij spreken, wel edele heer, want ik weet van geen das". „Nu is 't uit! Drie maanda." a,Mooie troep hier", mopperde de man. De ambetenaar was iets milder. Het werd één maand met een jaar voor waardelijk en toen de men wegliep zei hij; „Ik ben zo onschuldig als een lam metje. n hij begon dom te brinniken. B. OX. EENS IN DE 25.700 JAAR Te Kopenhagen heeft men een astro nomische precisieklok, die het toppunt van nauwkeurigheid is. In het ongunstigste geval zal zij binnen een tijdperk van liefst 300 jaar slechts 0.4 seconde van de astronomische tijd af wijken. De draaiing van de hemelpool wordt door een wiel weergegeven dat slechts na afloop van zegge 25.700 jaar in zijn oorspronkelijke stand terugkeert. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Wis- gerhof, 5 uur ds. B. N. B. Bouthoorn van Bennekom. Julianakerk 9.30 uur ds. Ver maas, 5 uur ds Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds. Vroeg indewey, donderdag 7.30 uur ds. Mulder van Voorthuizen. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisgei-hof. „Sola Fide" 10 uur ds.' J. van de Blink van Amsterdam, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 5 uur ds. Van Enk, H.A. Chr. 'Ger. Kerk Beatr.str. 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Daalder v. Haarlem. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur lees- dienst. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Sal- vatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoog mis. 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Ver lossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr. Van Kooten van Neerlangbroek, 5 uur geen dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, H. A.; 5 uur ds. Vermaas van Veenendaal; Prot. Bond geen dienst; Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Volten; Ger. GÊm. (Bantuin) 10 en 5.30 uur leesdienst; Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds. Mallan van Bruinisse. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Van de Peut, 6.30 uur ds. Van de Peut (bed. H. Doop). Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uür ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds. Van de Poel van Ede. ELST. N. H. Kerk 10 u. ds. v. Druten v Driebergen, 6 u. ds. Koele v. Nijkerk. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Remme, Markt, telefoon 2061. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achterb. str.weg 191, telefoon 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen, dr. Van Ommeren van Eist, telefoon 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Hey van De Klomp, tel. 08387-200. _eelnemers! Ruim keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij te 's Gravenhag aan U allen uit als winst over het afgelopen tijdvak Uitgesloten VERTEGENWOORDIGER J. M. DE RIDDER Schoolstraat 1 VEENENDAAL (21) Lui leunden twee schildwachten aan de ingang van het legerkamp der Barbadoren op hun speren. Alles was rustig in het kamp. De indringers behoefden zich niet druk te maken. Ze wisten, dat er noch van de landzijde, noch van zee ook maar één man de stad in of uit kon. De honger zou de Pomplenaren vanzelf tot de overgave dwingen. Plotseling stiet de jongste wachter zijn oudere makker aan. „Zie eens, wat komt daar voor een karavaan aan?" merkte hij op. Na een blik op de naderende stoet geworpen te hebben antwoordde de ander: „Sufferd, dat zijn onze eigen mensen! Weet je niet meer, dat er een paar dagen geleden een afdeling op uit is getrokken om voorraad in te slaan? Als ik het goed zie, hebben ze een flinke slag geslagen," voegde hij er met een grijns aan toe. „We zullen hen maar direct door sturen naar de opslagplaatsen! Dat was een goed idee om die vlak onder de stadsmuren te maken. Dan kunnen die daar," hij wees met een verachtelijk gebaar naar de stad, „weer eens zien, dat wij voor lopig niets te kort komen!" Hij lachte luid om zijn eigen opmerking en begon de slagboom die de ingang van het kamp afsloot, weg te trekken. Steeds dichter naderden de wagens. Aram reed voorop, de anderen vormden een nauwe ring om de voertuigen met hun kostbare lading. Hun gezichten stonden strak. Van dat ogenblik hing alles af. (Wordt vervolgd.) FE UILLETON door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (36) Het geschiedde op een zondag, dat er twee leden van de raad naar het kerk hof werden gedragen. Twee gelijk, en dan nog wel twee voorname lieden! Wel was het lang geleden, dat zij zit ting in de raad hadden genomen, maar hun titels hadden zij behouden en de ganse raad begeleidde hen naar het graf. Men was overigens in Frutnellen al begonnen te begraven zonder begra fenisstoet. Een van deze beide doden hadden zij wel dadelijk boven op de kerkheuvel kunnen laten en zich zodoende de dub bele reis kunnen besparen; hij was in de kapel gestorven; een stokoude man, die te lang in het leven bleef, en toch zo laf als een schurftige hond, die het geweer ontvluchten wil. Het was de tachtigjarige Florimelk Z'gx-aggen, de vroomste man van 't hele dorp en tot de dag van zijn dood het lievelings schaap van de pastoor, op wie hij twin tigmaal per jaar met beide handen wees en zei: „Ziet deze mens, waarom doet ook gij niet alzo?" Toen Baschi Zurfluh, de veldwachter en herbergier zijn vx-eselijke tijding door het dorp verspreidde, klapperde het kakement van de stokoude Z'graggen op elkaar en werd hij ijskoud van ontzettende angst. Haastig, als had hij geen ogenblik te verliezen, grabbelde hij uit alle kasten en laden, uit de zakken van al zijn kle ren zijn geld bijeen het eerlijk ver- kregene en 't gestolene en strompel de naar boven naar de kerk, een brede voorovergebogen gedaante met een kaal onbedekt hoofd, dat evenals bij een monnik slechts door een krans van dun wit haar was omgeven. Hij lag daar vele uren voor het hoofdaltaar, zodat door het heen en weer glijden op de stenen zijn gele, versleten broek hele maal door was, stond op, legde op elk daarvan, waar hij anders bij het offer maar een blank zilverstuk neer, opdat toch zijn leven, zijn dierbaar leven zou gespaard blijven. Toen wankelde hij naar beneden naar de pastorie en trof de pastoor in zijn woonkamer. Hij trad binnen met neex-geslagen ogen, als een schuchter jong meisje, vouwde de han- j den over het lichaam, hief toen de oog leden op en sloeg een blik op de zoldering. „Mijnheer pastoor, mijnheer pas- toor. ik ik zou iets willen geven!" De pastoor stond op. De jaren waren aan hem voorbij gegaan bijna zonder een spoor na te laten, alleen was hij wat zwaarder geworden en het lange haar was niet zwart meer; ook stonden er in plaats van de lelijke bruine tan den nu nog maar een paar stompjes in zijn mond. „Goede avond, om te beginnen, Flori melk!" zo begroette hij de zo plotseling binnentredende gast. Maar deze liet zich niet van de wijs brengen. „Ik wil iets geven, mijnheer pastoor! Wat moet ik wat dunkt u ik wil nog wat blijven leven! Ze zeggen, dat Jost Göhrig op sterven ligt, en hij is nog jonger dan ik, en De ogen van de pastoor fonkelden van boosheid. „Wilt gij Onze-lieve-Heer uw leven afkopen, Florimelk? Waar is uw Chris telijk geloofsvertrouwen gebleven? Zijt gij het bidden vergeten? Als uw gebed verhoord is, dan kunt gij offeren. De oude trad dichter op de geestelijke toe. Zijn vroom huichelaarsgezicht was krampachtig vertrokken. Hij bewoog zijn vingers zenuwachtig voor de ogen van de geestelijke. „U gelooft zelf niet, mijnheer pastoor, wat u daar zegt! Er wordt niets voor niets gedaan in de wereld Alles kost geld, alles! U bent zelf een koopman, pastoor, zelfs u! Als iemand aflaat van zonden wil hebben van u, dan kost het geld, en zo en niet beter zal Onze-lieve- Heer ook wel doen! En dus wil ik hier geld offeren, ik wil offeren!" Hij haalde een geldbuidel uit zijn jaszak, maar zijn vingers waren zo beverig, dat die uit zijn handen gleed en de mooie zilverstukken over de grond rolden. Een grote woede maakte zich van de pastoor meester, dat hij zich zovele jaren lang door de vrome broeder had laten beetnemen, en hij sloeg hem zon der verwijl en met geweld zijn huis uit. Maar Florimelk strompelde nog eens de weg op naar de kerk. En toen de pastoor de volgende morgen de ka pel betrad voor de vroegmis, lag Z'graggen voor het altaar op een hoop geld; zijn rechterhand was in het al taarkleed vastgeklemd, dat hij zeker in zijn laatste wilde angst had gegre pen, en hield krampachtig een paar geldstukken omvat. Zijn ogen stonden wijd open van ontzetting. De pastoor zag, dat hij gestorven was van angst. Deze man nu, de vrome Florimelk, en Jost Göhrig, de voormalige vice-voor- zitter van Frutnellen, die aan de ziekte gestorven was, droegen zij op die zon dag in een plechtige stoet naar boven, naar het kerkhof. De boer van de Hochfluh-hoeve, die rechtop en met vaste tred, zo kalm als in de rustigste tijden, achter de lijkkisten door het dorp en naar het kerkhof ging, moest aan de tijd denken, toen zij bij hem in de i-aad hadden gezeten. Dat was ge weest in het jaar, toen hij zijn dochter voor de zes boex-en in zijn eigen huis had vernederd, hij zelf zijn enig kind! opdat niet anderen haar naam door het slijk zouden sleuren. En onwille keurig gingen toen de gedachten van Furrer nog eens naar Christen Russi terug, die hem weer naderbij kwam. ZESTIENDE HOOFDSTUK Op de dag na de dubbele begrafenis hokten in de kraakheldere kamer van Broni Hof er de vier zusters bij elkaar. Het was vroeg in de namiddag, de zon brandde al weken lang als nu, en de hete blauwe lucht gluurde al weken lang als nu door de vensters. Het was dragelijk koel in de kamer, terwijl daarbuiten een gloeiende hitte over de hutten en wegen lag. Een drukkende stilte heerste in het dal, en het was ook stil in de kamer van de vier vrouwen zo stil als in de kerk. Drie van de zusters zaten tegen de wand. Voor een venster, dat op de straat uitzag, zat Babe, de dikke, die op een na de oudste was; zij had vele jaren met buitenge wone toewijding de huishouding be stuurd van een rijke vrouw in Neu- dorf, en na haar dood een klein ver mogen van haar geërfd. Zij had een rond, goedmoedig gezicht, met gladge streken, in het midden gescheiden haar; haar zachte mollige handen hanteerden ijverig de breinaalden voor een kous. Zij droeg een bijna voornaam kleed en liet in haar uiterlijk de welvaart blij ken, waarop zij recht had, hoewel zij de rente van haar kapitaaltje in het huishouden gaf voor de drie anderen zowel als voor haar-zelf. Naast haar in de schaduw van de muur zat Marie-Seppe, de magere, die altijd ziekelijk was en die door de anderen zoveel mogelijk werd gehol pen, om haar de last van het leven te verlichten, en haar in het leven en in de kring te houden. Het vrouwtje, dat wel tien jaar ouder leek dan Babe, maar in werkelijkheid twee jaar jonger was, hield een rozenkrans in de dorre handen, die zij ijverig door de vingers liet gaan; haar smalle lippen stamelden daarbij het Onze Vader en het Ave Maria en haar droevige ogen gingen tel kens met een half angstige, half aan hankelijke blik van het ene gezicht der zusters naar het andere. Achter de naaitafel aan de tegenovergestelde wand zat Victori, de jongste der oude vrij sters; zij was lang en mager met een smal gezicht en glad weggestreken, nog donker haar, scherpe ogen en een krachtige mond. Zij geleek het meest op Broni, de grijzende zeventigjarige vrouw, die in flinkheid nog niet voor de jongeren onderdeed, en voortdurend in Frutnellen voor dokter speelde, zo lang de mensen het jammer van hun geld vonden om de dure spoordokter te ontbieden. Broni was pas thuis. Zij zat aan de met bruin wasdoek beklede tafel, die midden in de kamer stond en had een bord soep voor zich. Voorzichtig bracht zij met haar krachtige bruine hand telkens een lepel naar de mond, en ondertussen beantwoox'dde zij de vra gen van Babe en Victori, die naar de toestand in het dorp vroegen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2