KIJK VOOR-UIT Levensstrijd DE VALLEI VVOG dwong DOVO gelijk spel af r Triangel Boys - De Posthoorn 3-1 DVOV - VRC 1-4 Jersey, de ideale dracht in ons Nederlands klimaat V.S.W.-tafeltennistournooi door Climax 2 gewonnen Voor de Jeugd R. van Zetten scoort twee maal V«U novo^n R^sehoe^en spü S.D.V.B. - Musketiers 2-3 KVO I - SKF I (9-2) Veluwse Boys - Sportclub Rhenen 0-5 Matjan - Cobu Boys 2-4 RADIO BALLEG0IJEN FEUILLETON f, Prins Achmed en de fee (Een sprookje uit 1001 nacht) Landbouwrubriek op 22 oktober a.s. DOVO is er niet in geslaagd een overwinning te behalen op een agres sief spelend VVOG. In de eerste helft waren de Veenendalers wel beter, maar na de rust zagen we niet het ver wachte doortastende spel van de rood- witten, zoals zo vaak het geval geweest is. Wanneer men echter het geheel be ziet kunnen beide ploegen met deze puntenverdeling tevreden zjjn. DOVO zette de strijd goed in met enkele gevaarlijke aanvallen. Reeds na enkele minuten werd er gedoelpunt, maar terecht keurde de arbiter deze goal niet toe, daar reeds een buitenspelpositie was geconstateerd. Toch zou men de leiding nemen, want na tien minuten was het rechtsbinnen R. van Zetten, die met een goede solo-ren de gehele Harderwijkse defensie wist te passeren, waarna keeper Van Twist met een kalm boogballetje werd gepasseerd (10). VVOG bleef het antwoord niet schul dig en diende onmiddellijk van repliek. Midvoor Schuuring wist enkele minuten later de DOVO-defensie te passeren met een keihard schot (11). De Veenendalers kregen hierna nog wel enkele fraaie kansen om de score voor rust te veranderen. Zo zagen we o.a. een goede kans door linksbuiten C. Achterberg verloren gaan, terwijl de zelfde speler enkele minuten later uit een goede kans tegen de lat kopte. In de tweede helft zette DOVO in eer ste instantie enkele goede aanvallen op, die voornamelijk van rechts kwamen. Geluk kwam echter aan de andere kant waar middenvoor Schuuring uit een fraaie combinatie doelpuntte (1—2). Eerst nu begon DOVO te beseffen dat er een eerste plaats op het spel stond en het trok dan ook weer moedig op de VVOG-veste af. Succes bleef niet lang uit, want de technisch zeer verdienstelijk spelende Van Zetten passeerde de keeper Van Twist na twaalf minuten met een zacht maar onhoudbaar rollertje (22). Bij deze stand is het gebleven, alhoe wel beide ploegen nog enkele goede kan sen kregen. Het publiek kon in het resterende ge deelte vooral genieten van de vele per soonlijke duels tussen stopper Klaassen en middenvoor Kroesbergen. Kroesbergen kreeg vijf minuten voor het einde, toen hij Klaassen te vlug af was, een prach tige scoringskans, maar hij schoot hui zenhoog over. Zetten door zijn twee doelpunten even eens een groot aandeel had in het spel- verloop. Bij VVOG, dat dit seizoen voor het eerst met rugnummers speelt, hetgeen een zeer verzorgde indruk maakte, vielen vooral op spil Klaassen en keeper Van Twist, welke zijn doel op beheerste wijze ver dedigde en ondanks het feit dat hij geen bijzonder moeilijk werk te verrichten kreeg toch zeer verdienstelijk optrad. De wedstrijd werd bijzonder fair gespeeld. Volgende week gaat DOVO bij Excelsior '31 uit Rijssen op bezoek. Op de prachtige grasmat van het ge meentelijk sportpark te Barneveld heeft de Musketiersploeg het voor een talrijk publiek gepresteerd het sterke S.D.V.B in eigen huis te kloppen. In de in hoog tempo gespeelde wed strijd zagen we twee ploegen in het veld, die volkomen aan elkaar gewaagd waren. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd, waarin de Musketiersdoelman „open doekjes" van het publiek kreeg voor enkele zeer fraaie safes. Toch wisten de Barnevelders tot tweemaal toe de leiding te nemen, maar door stug ver dedigen der achterhoede en prachtige combinaties in de voorhoede van Muske tiers gingen de punten tenslotte toch naar deze club welke hiermede nog steeds on geslagen bleef. Mogelijk door een numerieke minder heid van de tegenpartij, welke met 10 man speelde, wist Triangel Boys met 31 te winnen van De Posthoorn uit Amers foort. Hiermede boekte Triangel Boys na vijf verloren wedstrijden in dit seizoen, de eerste winstpuntjes. Na een wat wis selend begin werden de Veenendalers al spoedig in de verdediging gedrukt. De Amersfoorters ondernamen een serie goed opgezette aanvallen, doch door slecht schieten van de voorhoede bleven doel punten uit. Na ongeveer een kwartier spelen kwamen Triangel Boys los. Er werden enkele goede aanvallen gelan ceerd. terwijl bij de voorhoede meer be weeglijkheid geconstateerd werd dan zij dit hele seizoen gedemonstreerd had. Dit zwoegen werd in de negentiende minuut beloond met een goed doelpunt. Hartog dreef de bal goed op. Voor het doel ge komen kreeg hij echter geen schietkans, maar Kees Bos kon het wel en schoot hard langs de verblufte Amersfoortse doelman (10). Tien minuten later kon Wim de Hartog de voorsprong vergroten, maar alleen voor de doelman komende, schoot hij jammerlijk over. Even later had deze zelfde speler beslist pech, toen een goed gericht schot nog juist tegen de handen van de doelman en daarna tegen de lat kwam. In de 37ste minuut maakte hij echter alles weer goed door, na een achterspeler omspeeld te hebben, beheerst in het doel te schieten (20). Drie minuten voor de rust was het Kees Bos, die na goed doorlopen de stand op 30 bracht. De tweede helft bracht weinig hoogte punten. De Posthoorn miste in de achtste minuut een strafschop, terwijl Triangel Boys niet verder kwam dan een vergokte kans van rechtsbuiten Slotboom. Zelfs het laatste kwartier, toen de gasten door een uitvaller met negen man speelden, lukte het nog niet. In de laatste minuut wist De Posthoorn nog door te breken en het zeker verdiende tegenpuntje te sco ren (31). In het begin waren de K.V.O.-ers be langrijk sterker en de vlotte wijze waar op hun aanval in de richting van de paal optrok, deed het ergste vrezen. Aan de andere kant waren de S.K.F.-aanvallen te langzaam en te aarzelend van opzet om succes te boeken. K.V.O. nam dan ook verdiend de leiding met een doelpunt, dat overigens door vriend en vijand ver schillend „gewaardeerd" werd. Plotseling en volkomen onverwachts besloot S.K.F. een vlotte combinatie met een werkelijk uitstekende doorbal van Farber, zodat de stand in evenwicht werd gebracht (11). Nu was de beurt aan S.K.F. om gevaar lijker in de aanval te komen en het was volkomen normaal, dat Van Jaarsveld daartoe keurig in de gelegenheid gesteld door mej. S. van Dijk 12 scoorde. K.V.O. zag het gevaar in en trok heftig ten aanval. Nog voor de rust wisten zij de achterstand te nivelleren (22). Na de rust kregen we een zeer merk waardige strijd te aanschouwen. Een on stuimige K.V.O.-ploeg tegen een wan hopig naar het juiste tegenspel zoeken de S.K.F.-ploeg. Bij K.V.O. lukte letter lijk alles, bij de Veenendalers „wou" het niet meer. Steeds waren de Soesterber- gers een fractie eerder bij de bal en hun aanvallen werden steeds opnieuw door een doelpunt afgerond. De anders zo kwieke Brouwers en Van Eden liepen naar hun gewone vorm te zoeken, de meest constante speelster, mej. G. van Dijk, voelde zich kennelijk niet thuis en ook de anderen brachten er weinig van terecht. De enige die zich boven de mid delmaat uitwerkte was mej S. van Dijk, die vele aanvallen van K.V.O. wist te on derbreken. Ook de jeugdige invalster Jo Huijding speelde een zeer verdienstelijke wedstrijd. Al met al verzuimden wij bijna te vertellen, dat K.V.O. de stand regelmatig opvoerde tot 92! De S.K.F.-reserves, gehandicapt door vele invallers, konden Austerlitz II niet de baas (14). Het enige doelpunt werd door invaller De Jong gescoord. Voor een uniek verschijnsel in de korfbalwereld zorgde „invaller-scheidsrechter" de heer Cloo, die deze wedstrijd leidde met een blokfluit!! Boze tongen beweren, dat hij beterblokfluit speelt! De A-adspiranten verloren, na moedig verzet, met 30 van K.V.O.A. Sportclub speelde zaterdag tegen Ve luwse Boys te Garderen. Sportclub trap te af en was direct in het offensief zon der dat de Veluwse Boys de bal raakten, belandde deze bij linkshalf Van Boorn. die een hard schot inzond en via de bin nenkant van de paal doel trof (10). Het spel ging wat op en neer en in de vijf tiende minuut was het midvoor Steen die, na goed samenspel met de linksbin nen de stand verhoogde tot 20. De druk op het Veluwse Boys-doel werd steeds groter, doch doelpunten vielen er niet. Een gevaarlijk schot van rechtsbuiten Van Dijk werd door de doelman tot corner verwerkt. Sportclub speelde met een invaller op de linksbuitenplaats, doch deze kreeg niet veel te doen voor de rust. Na de thee was het een aanval over links, die de links buiten Th. Evers, in een doelpunt omzet te (30). Veluwse Boys kwam er nu, dank zij omwisseling van de spelers, beter in. doch de achterhoede van Sportclub hield stand, keeper Boelhouwer kreeg een paar Een oppermachtig VRC sloeg in de tweede helft toe, en won op een prachtig gelegen veld in het Sportpark van DVOV door het maken van drie doelpunten in tien minuten tijds, dank zij het goede en snelle spel van de rechtervleugel Bleyen- bergKeuken Jr. Voor de rust waren beide partijen goed aan elkaar gewaagd. Na veertien minuten spelen maakte de linksback van DVOV in het strafschopgebied hands, door de bal met de hand van de toestormende Van Enk weg te slaan. De bal ging over de oudlijn, waarbij de scheidsrechter corner gaf, doch de DVOV-grensreehter appelleerde voor handsbal. Later volgde de teleurstelling doordat de midvoor van DVOV onmiddellijk daarop een 10 voorsprong gaf. VRC probeerde met snel le uitvallen tot succes te komen, maar het lukte niet De rust kwam met 1—0 achterstand. De tweede helft gaf een omzetting in de ploeg, welke al gauw tot het succes leidde van de gelijkmaker van Van Dijk. De achterhoede van DVOV raakte de kluts even kwijt, waarvan Bleyenberg profiteerde en met een listig en prachtig schot voor een 1—2 voorsprong zorgde. Kort daarop volgde een snelle, onver wachte aanval van rechts en Van Dijk stond klaar om de stand op 1—3 te bren gen. VRC speelde dat het een lust was en toen Van Enk een aangegeven bal van rechtsbuiten Keuken kreeg, was hij de maker van het vierde doelpunt, waar mede de eindstand op 14 werd ge bracht. Deze overwinning betekende de 5e en zo heeft VRC thans elf punten uit zes wedstrijden. Voor a.s. zaterdag staat op het program ma een van de zwaarste wedstrijden, de thuiswedstrijd tegen E.S.A. De overige uitslagen: V.R.C. 2 IJsselmeervogels 3 51 V.R.C. 3 D.O.V.O 3 1—1 G.V.V.V. 3 V.R.C. 4 1—5 moeilijke schuivers te verwerken, maar daar bleef het bij. Ongeveer twintig mi nuten waren verstreken, toen Sportclub weer aan bod was, en na een scrimage voor het Veluwse Boys-doel, pikte Van Kooten een verdwaalde bal op, die hij hoog inzond (40). Kort voor het einde rende rechtsbuiten Van Dijk op het doel af, gevolgd door de backs, en met een hard, hoog schot (dwars door het net) kwam Sportclub aan de vijfde goal. Scheidsrechter De Wilde uit Amersfoort had deze middag goed geleid. Matjan verloor de wedstrijd (en dan nog wel op eigen terrein) van het Amers foortse Cobu Boys. Hoewel Matjan in de eerste helft zeker niet de mindere was, liep men toch een 30 achterstand op. Steeds werden door de Pantermensen be hoorlijke aanvallen opgebouwd, maar af werken was er niet bij. De voorhoede leek machteloos. Aan de andere kant was het de in prima vorm zijnde linksbinnen Van de Kraats, die een groot aandeel in de doelpunten had, hoewel ook de Matjan achterhoede niet altijd vrij uit ging. In de tweede helft lukte het iets beter. Reeds in de tiende minuut was het uit een voorzet van Bram Zegers, dat Jan Heikamp de stand op 31 kon brengen. Vijf minuten later werd het na goed sa menspel tussen Bolderman en Jan Hei kamp door de laatste zelfs 32. Er zat toen nog van alles in, maar het lukte gewoonweg niet. Tien minuten voor het einde kreeg Corry Blankestijn de bal niet goed op zijn hoofd, waardoor deze de verkeerde kant op ging en buiten het bereik van doelman Van Eist tussen de palen verdween (24). Matjan was toen een geslagen ploeg, terwijl de Amersfoorters bij het eind signaal juichend het speelterrein ver lieten. Koopt Uw radio of televisie toestel bij RADIO BALLEGOYEN HET IS EEN ZEKERHEID VOOR DE TOEKOMST De jaren door een vakkundig onderhoud van Uw toestel, dank zij een zeer goed ingerichte werkplaats voor radio en televisie reparatie. MOCHT HET NODIG ZIJN, RADIO BALLEGOYEN STAAT ALTIJD VOOR U KLAAR NU, MAAR OOK IN DE TOEKOMST iiiiiii riiiiri lllll IIIIICI RADIO EN TELEVISIE Molenjtr. 16 Rh«n«n - Tel 579 Reeds voor de oorlog kenden we de tricot-onderkleding. Mocht er dan al eens een tricot-jurkje op de markt komen, dan stonden wij daar toch wat vreemd tegenover. Het dragen van tri cot-onderkleding nam echter geleide lijk af en zo werd, eigenlijk noodge dwongen, overgeschakeld naar de ver vaardiging van bovenkleding. Er ont stond dan ook een geheel nieuwe in dustrie, die van de jersey kleding. Werd deze jersey aanvankelijk maar in enkele kwaliteiten gemaakt, allengs werd hieraan uitbreiding gegeven. Im mers de vervaardiging van deux-pièces en mantelpakjes eist een goede kwali teit en vooral sinds de wevenit zijn in trede in de jersey-familie heeft gedaan beschikt men over een hoeveelheid va riaties, die de confectie-fabrikanten alle mogelijkheden bieden. Ook in Nederlend, waar de vrouw in elk jaargetijde wel iets van jersey in haar garderobe kan gebruiken, heeft de vervaardiging en de verwerking van jersey een grote vlucht genomen en de Nederlandse artikelen kunnen met de In „De Kegelbaan" werden de finales eindigde in het voordeel van de Panter- gespeeld om de V.S.W.- tafeltennisbeker. Climax 2 versloeg in de eindwedstrijd Panter 1 met 53, waardoor zij beslag wist te leggen op de wisselbeker. Vorig jaar had Panter 1 deze wisselbeker in bezit gekregen. In de halve finale won Panter 1 van Sorry 1 met 50, terwijl Climax 2 van Sorry 2 met 51 won. Tijdens de finale moest Climax 2 in elke partij de Pantermensen 7 punten voor geven, omdat Climax 2 in een hogere klasse speelt. De finale had een spannend verloop, want het werd eerst 33, voor dat Climax 2 door kon stoten. De eerste partij tussen H. Diepeveen (Panter) en J. v. d. Loosdrecht (Climax) speler met 2114 en 2220. H. van Manen won daarna van J. Konings (Panter) met 21—13 21—13. Climax nam in de volgende wedstrijd tussen H. Diepeveen en E. Vos (1721; 1921) weer de leiding, maar in de wed strijd van J. Stuivenberg en N. van Ma nen (21—15 en 2113) kwam men weer gelijk. Nu nam Panter weer een voor sprong doordat J. Konings van J. v. d. Loosdrecht won met 2117, 1921, 21—19. Daarna was het afgelopen met de Panter, want zowel N. van Manen als E. Vos wonnen hun partijen, waardoor de eind stand op 53 kwam. De prijzen werden na afloop uitgereikt door de heer Bar nard, namens de V.S.W. sportvereniging. buitenlandse op één lijn worden ge steld, zullen vaak in prijs gunstiger lig gen, omdat de bijkomende kosten van zelfsprekend lager kunnen zijn. WAT IS JERSEY? Jersey is een produkt van de brei machine en aanvankelijk werd ze al leen geleverd in uni-soorten. Thans is men gekomen tot allerlei ingebreide effecten, zoals cotelé, jaquard-motieven in verschillende fantasie-ornamenten, de thans zoveel gevraagde Prince-de- Galles-ruiten, streepmotieven enzo voort. Het plissé, dat door de wijze van breien permanent is en de plissé-gar- neringen zijn hun rol gaan spelen. En nog steeds worden nieuwe vondsten ge daan. Men weet thans zelfs een tweed te vervaardigen op de breimachine. Aan de achterkant van de stof is het zeer door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (37) „Dus wordt het eer erger dan beter", zei Babe en op haar welgedaan oud gezicht vertoonde zich een trek van bittere zorg. „Weet de dokter ook niet, wat het is?" „Wat zou die weten," zei Broni, die over dokters niet goed te spreken was, koel. „Hij weet ook al niet meer dan wij allemaal! Hij geeft de ziekte wel een naam, en zegt dat die van tijd tot tijd de hele wereld doorgaat; een vreemde naam geeft hij eraan, maar wat het eigenlijk is en wat hij er aan doen moet, dat weet hij ook niet. Dat de mensen zo bang ervoor zijn, doet er veel aan toe, zegt hij, en daar zal hij wel gelijk in hebben. Zij zijn half gek van angst in het dorp!" Een ogenblik bleef het stil. Toen vroeg Marie-Seppe: „Ben jij dan niet bang, Broni?" „Ik niet," antwoordde zij en at ver der haar soep op. En weer stokte het gesprek. „Maar als een van ons het ook eens kreeg?" zei Babe op halfluide toon. Broni keek haar bijna verontwaar digd aan. „Als andere mensen het moeten hebben, dan zullen wij het ook wel dienen te dragen." Babe werd rood. „Maar wij wilden toch zo graag bij elkaar blijven," fluisterde Marie-Seppe onbewust voor zich heen. Broni steunde het hoofd in de holte van haar hand, haar grijs haar glin sterde, haar bleek gezicht was hard, maar toch glimlachte zij vluchtig. Haar blik vestigde zich op de kolossale ste nen kachel in de ene hoek van de ka mer. „Wat zijn wij toch oude zottinnen en kinderen! Omdat nu vader en moeder het samen tot over de honderd jaar gebracht hebben, wat op een uithoek je van de aarde misschien eens in de vijftig jaar voorkomt en omdat die i beide stokoude mensjes een paar jaar lang dagelijks daar bij de kachel heb ben gehokt en tegen elkaar hebben ge zegd: „Als jij sterft, sterf ik ook" en omdat beiden tenslotte op dezelfde dag de ogen voor goed dicht deden, hebben wij met ons vieren meisjes maar gedacht, hoe mooi dat zou zijn, als het huis hier mettertijd ook maar ineens leeg kwam, in plaats van dat er eerst drie, dan twee, en dan een ach terblijft om te treuren! En wat een zot tinnen zijn we geweest, om zo iets ook maar half te geloven!" Zij lachte nog eventjes zacht voor zich heen, maar het klonk droog en pijnlijk. De stilte werd weer groter en treuriger. Als de vrouwen aan teder heid en zwakheid gewoon waren ge weest, zouden zij wel met vochtige ogen de handen gevouwen hebben en „Ach, Heere Jezus" en „Maria, bid voor ons" hebben gestameld. Zoals het nu was, bleven zij stokstijf op haar stoelen zit ten en zo stil, dat zij haar hart hadden kunnen horen kloppen. Slechts dan, als haar gezichten langzaam opklaarden en hare trekken een vastberaden uit drukking kregen, kon men raden dat zij allen gezamenlijk dezelfde troost rijke gedachte koesterden namelijk deze, dat geen van haar, gedurende al de tijd van haar samenzijn de andere enig verdriet had aangedaan, maar ieder geleefd had om de anderen ge noegen te doen. Ten laatste ging Broni opeens haastig naar een muurkast en vertelde, terwijl zij daarin zocht, van een dagloner met vijf kinderen, die ziek lag en bij wie niet alleen de dood, maar ook de armoede de drempel had betreden. Zij had de president om geld gevraagd en hoewel die, als altijd, be reid was geweest om te helpen, bleef er voor haar toch ook nog wel wat te doen over; daarom wilde zij eens zoe ken, wat zij van kleren voor de arme mensen te missen had. Toen kwam er leven in de zusters! Victori ging gauw het overschot van het middag maal halen. Babe knoopte een vijf frankstuk uit haar rode zakdoek los en Marie-Seppe haalde een gehaakte doek van onder haar zitplaats te voorschijn, om het zwaarbeproefde gezin bij te staan. Dat was nu de barmhartigheid van de meisjes Hofer, zoals zij die al zoveel jaren lang in het dorp hadden betoond. Een poosje later Broni maakte z:ch juist gereed om een dagloner nog eens te bezoeken zag Babe van haar plaats aan het venster Baschi Zurfluh, de veldwachter en voormalige post- waard, langzaam het huis voorbijgaan. „Daar gaat Baschi," zei zij tegen haar zusters, „die heeft zeker de mensen het hoofd vol gepraat met zijn onzin van de dood in eigen persoon." „Er zijn vrouwen en kinderen in het Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 18 oktober Rob van Benthem. 19 t» Janneke van Leeuwen. 20 Henny v. d. Weerd. 20 99 Tom Kuipers. 21 Willy de Doelder. 23 Dicky Vermeulen. 23 Henny en Truus v. Ommeren. 24 Rinie van Eden. Oplossing raadsels I. f, Urk, slang, grendel, Frans Hals, zeehond, graaf, olm, s. Frans Hals. II. Tekst, toast, Tibet, teint, tapijt, tast. taft, tapkast, toilet, trekgat, tricot, teerkost, terecht, talent, taart, teelt. III. Een tamboer. I. Van links naar rechts: 1. Katrijn; 5. ui; 6. riem; 8. Otto; 9. uk; 10. la; 12. ei. Van boven naar beneden: 1. Ko; 2. tuit; 3. riet; 4. na; 6. rok; 7. mol; 9. Ur; 11. ar. II. Bloem. NIEUWE RAADSELS VOOR OUDEREN. I. In de volgende woorden zijn punten geplaatst, waar een dierennaam is weg gelaten. Elke punt is één letter ,en ge makshalve is het aantal weggelaten let ters nog tussen haakjes aangegeven. Een voorbeeld: verscholen. Weggelaten is schol, een vis. 1. Midde en (5) 2 muilen (4) 3. K bak (3) 4 og (4) 5. el (3) 6. D ist (3) 7. Ge d (3) II. Met R is het vlees, maar zonder R is het ook vlees. III. M'n eerste deel komt tweemaal in de week voor, m'n tweede deel is geen zee, en m'n geheel is een dier, dat in noordelijke streken voorkomt. VOOR JONGEREN. I. Ik ben in een schoen, Doch niet in een laars. Ik ben in een snoek. Doch niet in een baars. Ik ben in een vink. Maar niet in een kooi. En als je het raadt, Vind ik het heel mooi! II. Welke kleur met vier letters wordt omgekeerd zonder inhoud? III. Zet de letters van deze woorden om en je krijgt twee vogelnamen. RESTEK UEMEWEZE. Gezegde: Hij schoot een bok. Betekent: Hij heeft een grote domheid begaan. Gezegde: Hij is een bol. Betekent: Hij kan goed leren. ZILVERPAPIERACTIE Materiaal ontvangen van: Jannie en Dikkie Hendriks. Gerrit Voorsluys. Ada en Gerrit Weelink. Jaap en Gea van Zuidveld. Tonnie Kievid. Betsie van Kooten. Emma en Ria van Schuppen. Ook jullie weer allemaal hartelijk dank! fijne breiwerk nog zichtbaar, doch aan de goede kant zijn alleen de ver schillend gekleurde effenctdraden te zien, die het uiterlijk van tweed sug gereren. MODE EN KLEUR Jersey heeft zeer vele verwerkings mogelijkheden en de mode kan dan ook op de voet worden gevolgd. Ook hier geldt dat de lijn het moet doen en de eventuele garnering sober moet worden gehouden. Parijs heeft korte jasjes gedecreteerd, die als het ware op de heup rusten en de deux-pièces en pakjes zullen dan ook deze nieuwe lijn volgen. Onder deze jasjes zullen zowel strakke als plissé-rokken worden gedragen. Bij de jumpers en vesten blijft het lange model zich handhaven. Dcor de goede kwaliteit van de jersey is het in deux-pièces en mantelpak- vorm ook zeer geschikt voor de wat meer geproportionneerde figuren. Dun ne jersey is ideaal voor avondblouses en cocktail-toiletjes. Men zou zich van 's morgen vroeg tot 's avonds laat in jersey kunnen steken dat prettig in het dragen is en waarvan men met recht kan zeggen dat het een kwaliteits- produkt is, dat onze Nederlandse in dustrie brengt zowel aan het stuk als geconfectioneerd. Dat de Nederlandse industrie zich op dit gebied een naam aan het ver overen is binnen en buiten onze grenzen is ons klimaat in aanmerking ge nomen niet vreemd. (Slot.) „Kijk, daar is hij al, mijn broer Schai- bar, de dwerg!" En waarlijk, daar kwam een kereltje, juist zoals de oude koning er een tot wachter begeerde, vrolijk op hen toestappen en toen hij voor hen stond, maakte hij een potsierlijke buiging. Zijn baard was wel dertig voet lang en naar voren omgebogen. Zijn oren geleken op die van een zwijn, terwijl een van boven spits toelopende muts zijn hoofd bedekte. Bovendien had hij een gedrochtelijk voor komen. Met zijn ijzeren staf, die zeker 500 pond woog .speelde hij alsof het een dun rietstokje was. Gelukkig was de prins op de komst van Schaibar voorbereid, anders zou hij zich stellig van angst niet hebben weten te bergen. Nu zag hij hem bedaard nader komen, zonder blijken van schrik of ontzetting te tonen. De dwerg verwonderde zich niet wei nig dat hij op deze plaats een gewoon mens te zien kreeg. Hij zette een gezicht om bang van te worden en vroeg: „Lie ve zuster, zeg me toch wie die vreemde ling is en wat hij hier zoekt in je pa leis." „Beste broer, maak je niet ongerust," antwoordde de fee. „Prins Achmed is het, de zoon van een naburig vorst en mijn vriend, 't Is om hem, dat ik je hier ontboden heb." Onze dwerg zette, dit horende, een gezicht zo vriendelijk als hem mogelijk was, maar toch zag hij er nog verschrikkelijk woest en wild uit. ,,'t Is me zeer aangenaam, hem een dienst te kunnen bewijzen," sprak hij. De fee bood hem nu eerst een maaltijd aan, waaraan de dwerg zich met genoe gen te goed deed. Daarna vertelde zijn zuster wat er was voorgevallen. De dwerg stak de prins zijn hand toe en verklaarde zich bereid, om hem naar het hof van zijn vader te volgen. „De tent en de kruik met water kunt u gerust hier laten," zei hij, „ik zal de heren een ander geschenk bezorgen." De volgende morgen gingen de prins en Schaibar al in de vroegte op weg en binnen weinige uren bereikten ze de hoofdstad. Zodra de dwerg zich voor de poort vertoonde, schrokken allen die hem zagen zó van zijn gedrochtelijk voorko men, dat zij in allerijl op de vlucht sloe gen en alle anderen in hun vaart mee- j sleepten. Toen de prins en zijn reisgezel de straten doorgingen, vonden ze die ge heel leeg. De hele stad leek wel uitge storven. Ook de wachters bij het paleis maakten zich, op het zien van de dwerg, haastig uit de voeten, zodat beiden on gemerkt in het vertrek kwamen, waar op dat ogenblik de sultan en de twee vizie ren met de tovenares zaten te beraad slagen. „Dat treft goed, schurken!" riep Schai bar bij het binnentreden met een donde rende stem uit en hij zwaaide zo geducht met zijn ijzeren staf in het rond, dat in het volgende ogenblik de twee vizieren en de heks bewusteloos voor zijn voeten lagen. De sultan viel in onmacht, doch werd door zijn zoon in de armen opgevangen en voorzichtig op een rustbank gelegd. Nauwelijks was de sultan weer bijge komen of zie, daar werden, alsof het af gesproken werk was, Ali en Alifa aan gediend en even later kwam ook Hussein de kamer binnen. Nu waren de prinsen alle drie weer bij elkaar. Toen de vizieren en de heks weer tot bewustzijn gekomen waren, werden ze nog enkele weken in het paleis verpleegd, waarna de heks weer naar haar hut kon terugkeren. De vorst riep haar nadien nooit meer om hem met raad en daad bij te staan. De beide vizieren werden van hun post ont heven en reisden naar een verafgelegen deel van het land. Ze lieten nimmer meer iets van zich horen. Enige tijd daarna droeg de oude vorst, die een tegenzin in de regering gekregen had, op plechtige wijze het bestuur van het land aan prins Achmed over. Hij wilde de overige dagen van zijn leven in kalme rust slijten en vaak hoorde men hem zeggen, dat het zijn levensavond gelukkig maakte, zijn drie zonen, met hun lot tevreden, in liefde verbonden te mogen zien. Hussein keerde niet terug naar het klooster, maar nam het bestuur van een deel van het land van prins Achmed over. Het land was zeer welvarend en bloeiend onder prins Achmeds bestuur. Nog vaak bezocht hij zijn vriendin, de fee, die hem zijn ganse leven zeer genegen bleef. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zal op maandag 22 oktober a.s. een reportage worden gegeven over de onlangs in Utrecht gehouden melkwed- strijden. Utrechtse landbouwjongeren zullen daarin laten horen wat zij op melk- technisch gebied presteren. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer ir. Tj. Groendijk, rijkslandbouwconsulent voor Utrecht, over het onderwerp „De verzorging van grasland voor de winter". Stemt op 22 oktober a.s. uw radiotoestel van 19.45 tot 20 uur af op Hilversum II. dorp, die niet meer op straat durven uit angst dat zij Baschi's Dood zullen tegenkomen," zei Victori. „Waarom zou hij ook zwijgen van de hersenschimmen, die de drank hem voor de ogen brengt," sprak Broni scherp onder het weggaan, „hij ziet de wereld niet anders meer dan door zijn roes heen." Broni ging op weg. De drie zusters gingen ijveriger voort met breien, naaien en bidden. En slechts af en toe praatten zij in afgebroken zinnen over de treurige tijd en het ongeluk in het dorp. Ondertussen was Zurfluh de bocht in de weg voorbij gekomen en ging, met een ongeveer zesjarig knaapje aan de hand, de Strahlegghut voorbij en dieper het dal in, naar zijn weide in de „Banacher". Hij droeg zeis en hark op zijn schouder; het grove linnen hemd, dat met een grove broek zijn enige kle dij uitmaakte, stond aan hals en borst epen; zwartbruin stak de huid tegen het niet al te schone linnen af. Zijn voeten waren naakt en grauw van het stof van de straat; de hemdsmouwen die tot de elleboog waren omgeslagen, 1 lieten de harige, door de zon verbrande armen zien. Het zweet liep van zijn voorhoofd en slapen en tekende vuile strepen in het rimpelige, blauwrode gezicht van de nu bijna vijftigjarige man. Hij staarde met stompzinnige blik voor zich uit, terwijl hij met een on zekere gang de berg op strompelde. Zijn benen, waar de broekspijpen om heen slobberden, droegen het nog al tijd zware lichaam niet heel zeker meer. Baschi zag er slecht uit. De man, die al in zijn jongensjaren de drankfles tot zijn liefste had uitverkoren, had zijn leven aan haar opgeofferd; hij was nu nog maar de schaduw van de ijzer- sterke jonge kerel, die hij geweest was, toen men hem veldwachter had ge maakt; de drankfles had hem ook al vele jaren geleden zijn betrekking ge kost, de boer van de Hochfluh-hoeve had hem niet meer in zijn huis willen dulden; maar evenals de leden van de raad, zo had ook hij zijn titel van veld wachter behouden. Baschi had echter ook nog zijn geld en zijn zaak aan de drankfles opgeofferd. De postherberg was een goudmijn geweest, zoals men in het dorp zei, maar Baschi was zelf een nog honderdmaal betere klant dan al de dorpelingen bij elkaar en daar hij niet betaalde, had hij zich arm gedron ken, zichzelf en zijn gezin! (Wordt vervolgd.^

De Vallei | 1956 | | pagina 4