Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Annexatie-plan rond Veenendaal thans ontwerp van wet D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Nederlandse bouwwerken in het hoge noorden Veenendaal 600 ha* groter Waarschijnlijk nu reeds binnenkort naar de Tweede Kamer F. TAK Vecnendaalse wensen t.a.v. grens met Rhenen niet ingewilligd WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Wist l/.... Kamer van Koophandel pleit opnieuw voor spoorverbinding Amersfoort-Veenendaal Plannen tot stichting bejaardensociëteit Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 No. 79 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Legaat voor Ned. Herv. Gemeente Hij is 20,- waard 1 AM 642369 AGENDA Ontwerp ligt ter inzage Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, De R is weer ia de maand TAK's LEVERTRAAN OVERBERG Johan Bodegraven komt Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactie: w. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Nu al weer ongeveer vijf jaar geleden, nl. in juli 1951, kwamen de colleges van Gedeputeerde Staten van Utrecht en Gelderland tot overeenstemming inzake een herziening van de provinciale grens rond Veenendaal. Dit om te voorzien in een onmogelijke en eigenlijk reeds eeuwenoude situatie, welke met de snelle ontwikkeling van de uit vier gemeenten bestaande en tevens door de provinciale grens verdeelde plaats Veenendaal, steeds meer precair werd. Deze overeenstemming, welke een periode van ongeveer vijftig jaar praten en onderhandelen afsloot was voor Veenendaal van grote betekenis. Hierdoor werd het dan mogelijk gelijk de gehele gemeentegrens van Veenendaal te herzien. Nog buiten beschouwing gelaten de factoren, moeilijke situaties en ongemak op het gebied van elektriciteitsvoorziening, brandbestrijding, riolering, wegen aanleg, politiewezen enz., is het de in deze tijd zo belangrijke zaak van de woningbouw, welke de grenswjjzigingsplannen van zoveel betekenis doen zijn. De gemeente Veenendaal heeft onderhand een dringend tekort aan ruimte voor woningbouw en alleen de annexatie kon hier uitkomst geven. Thans is het met deze annexatieplannen dan zover dat deze in het stadium van uitvoering komen. De interprovinciale commissie, vorig jaar ingesteld en belast met de uitwerking hiervan, heeft deze week de ontwerpen aan de be trokken gemeentebestuuren toegezonden in de vorm van een ontwerp van wet, dat aan de Tweede Kamer kan worden voorgelegd. Dezer dagen vond de opening plaats van het testament van wijlen de heer G. van de B. Hierbij bleek dat de Ned. Herv. gemeente alhier een legaat was vermaakt ter waarde van ongeveer f40.000,en wel in de vorm van de pastorie aan de Nieuweweg thans be woond door ds. K. van de Pol. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven by het dames modehuis „Libelle" in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd weer niet ge vonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is deze dus al weer twin tig gulden waard geworden! Het num mer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is ook deze week, om het zoeken te vergemakkelyken, weer een riks met een roodgedrukt nummer, dus één van de oude serie met de beel tenis van Prinses Wilhelmina erop. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 1 AM 642369, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans 17,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. PLAN RENSWOUDE- VEENENDAAL PRESSIE ZONDER TE STAKEN In Beieren zijn enige artsen van zieken fondsen op een nieuwe methode gekomen om hun eisen kracht bij te zetten. Ze gaan door met het behandelen van hun pa tiënten, maar ze weigeren recepten te schrijven of enige verklaring af te geven, waaruit blijkt dat de patient weer aan het werk kan gaan. Deze artsen zouden volgens hun eigen mededelingen met hun tactiek slechts het voorbeeld volgen van hun collega's in Oostenrijk. De ontwerpen werden opgesteld, mede in aanmerking genomen de uit spraken van de betrokken gemeente raden van oktober 1951. De gemeente raad van Ede verzette zich toen tegen het annexatieplan in zijn geheel en o.m. met de bewering dat men geen gelden de argumenten kon vinden, welke een grenswijziging kon rechtvaardigen, waarbij Gelders-Veenendaal bij de ge meente Veenendaal gevoegd zou wor den. De raad der gemeente Veenendaal kon het evenmin in alle opzichten met de voorgestelde nieuwe grenzen eens zijn. Om te beginnen vond men de nieuwe grens met Ede onlogisch, waar een deel van de Stationsstraat Ede's gebied blijft. (Zie de schets elders op deze pa gina). Meer logisch zou geweest zijn wanneer hier de spoorlijn Utrecht- Arnhem tot grens was gemaakt. Ook het feit dat de buurtschap Beneden eind niet bij Veenendaal getrokken wordt achtte men onjuist. Tenslotte heeft de raad zich toen bij de voor stellen van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de grens met Ede neer gelegd om te voorkomen dat bij een niet aanvaarden hiervan mogelijk dan nog weer jaren zou moeten worden uitgesteld, temeer waar het hier tevens een verlegging van de provinciale grens betreft. dat volgend jaar weer de gemeen teraadsverkiezingen worden gehouden? dat dit waarschijnlijk in Veenen daal en omliggende gemeenten in het jaar daarop, dus in 1958, wederom het geval zal zijn i.v.m. de annexatieplannen? dat, gerekend naar de laatstgehou den gemeenteraadsverkiezingen van 1953, de politieke verhouding in „Groot Vee nendaal" waarschijnlijk ongeveer dezelf de verhouding te zien zal geven als in de huidige Veenendaalse gemeenteraad, alleen dan met één K.V.P.-zetel? dat in Gelders Veenendaal in 1932 reeds een actie-comitee werd gevormd dat 1064 handtekeningen verzamelde van in woners van Gelders, die aansluiting bij Veenendaal wensten? dat ook burgemeester Oldenhof van Ede aan ziet komen dat de annexatie niet lang meer op zich zal laten wachten? dat hij bij de uitreiking van onder scheidingen deze week aan jubilerende werknemers der Scheepjeswolfabrieken tenminste opmerkte dat hij de meeste onderscheidingen aan inwoners van Gel ders zal hebben opgespeld? dat gezien de snelle ontwikkeling en uitbouw van Veenendaal de volgende grenswijzigingen beslist geen 50 jaar lang kunnen worden uitgesteld? dat het grondgebied van Veenen daal ook na de annexatie nog dermate beperkt blijft dat met het oog op de ervaringen van de achterliggende tien tallen jaren men eigenlijk meteen al weer kan gaan praten over de volgende uitbreiding? dat er aan de komende grenswijzi gingen voor de inwoners zelf, van welk gebied ook, vrijwel geen consequenties vast zitten, en met name ook niet op be lastinggebied? dat een aantal leerlingen van een middelbare school uit Wassenaar deze week een bezoek zullen brengen aan de Veenendaalse fabrieken? dat deze jongelui een week ver blijven op het landgoed „Remmerstein" en burgemeester Bakker ze officieel op het gemeentehuis heeft welkom geheten? dat ook het materieel van Gemeen tewerken zich steeds uitbreid? dat n.l. dezer dagen de veegmachine voor het eerst zijn werk deed? dat dit een welkome aanwinst vormt vooral waar G.W. handen tekort kwam om naar behoren de straten te vegen? dat gisteren voor het eerst ook het huisvuil werd opgehaald met de nieuwe tweede vuilnisauto? riiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiHirtrtmiiMiiiiiiiiiiii »liiiiin Heden vrydag 19 oktober (In gem. Eierhal) 7 uur, bazar t.b.v. Chr. Tamboers- en Pijpers korps „Prins Bernhard". Zaterdag 20 oktober (In gem. Eierhal) 2 uur, bazar t.b.v. Chr. Tamboers- en Pijpers korps „Prins Bernhard". (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, ver toning van de film „Kaspar zoekt een vader" door de C.F.A. Dinsdag 23 oktober (In geb. ,,'t Trefpunt") 4 en 8 uur, Theezet-duel om de kampioene van Veenendaal. Lnxor Theater Van heden vrijdag t.m. maandag il de film „De Prins student" en |f van dinsdag t.m. donderdag „Hel- den zonder roem". iï PLAN EDE- VEENENDAAL best. grenslijn nieuwe grenslijn De eveneens nogal ingrijpende wij ziging van de grens met Renswoude had de goedkeuring van de raad. De nieuwe grens met de gemeente Rhenen echter gaf aanleiding tot het doen van tegenvoorstellen. Aan de hand van de betreffende op deze pagina afgedrukte situatie-schets blijkt ook dat Rhenen ingevolge de aanhangig gemaakte plannen slechts een klein deel aan Veenendaal zal afstaan. Het gaat hier om het terrein van en rond de sport velden achter de Bergweg, de Beuken laan, de Kerkewijk en de Brinkersteeg en tussen gelegen gebied. De Cunera- weg blijft volgens het plan geheel Rhe- nens gebied alsook nog een deel van de Kerkewijk (ong. 100 meter). Het voorstel van de Veenendaalse gemeenteraad ging veel verder. Men wilde niet alleen de Cuneraweg en omgeving maar ook een deel van de Berg tot 350 meter voorbij de Oude Grindweg en dan in een rechte lijn dwars naar de terreinen van „De Dik- kenberg" bij Veenendaal getrokken zien. Aan het heuvelachtig terrein dacht men o.a. de bestemming van een grote begraafplaats te geven. De raad van Rhenen achtte de door Gedeputeerde Staten voorgestelde wij zigingen wel redelijk maar verzette zich heftig tegen de veel verder gaande wensen van Veenendaal. De raad van Renswoude liet even eens protest horen en hoewel men het onvermijdelijke van een en ander inzag vroeg men zich toch af waarom Rens woude een zo groot deel van de ge meente moet afstaan. Thans blijkt dat Gedeputeerde Sta ten van Utrecht zich vrijwel geheel aan hun oorspronkelijke voorstellen hebben gehouden. Dit houdt dus ook in dat de wensen van Veenendaal ten aanzien van den grens met Rhenen niet zijn aanvaard. Vanaf a.s. maandag ligt het nu op gestelde ontwerp van wet voor een ieder gedurende 30 dagen ter inzage op de secretarie van de betrokken ge meente. Daarna, in december a.s. zullen de verschillende gemeenteraden het ontwerp nog eens behandelen. Ver wacht wordt dat de gemeenteraden zich bij het nu definitieve plan zullen neer leggen. In een voortdurende wedloop met het telkens terugkerende barre Poolklimaat, bouwen Neder landers en Amerikanen op IJs land complete steden op, uit pas klaar aangevoerde betonnen ele menten. Met name in Thule, Nar- sarssuak, Reykjavik, alsook bij het vliegveld Söndreström wordt hard gewerkt. E.e.a. wordt ter plaatse opgeleverd door een Nederlandse firma, welke alle materiaal recht streeks van de terreinen in Kam pen overbrengt naar het hoge Noorden. Voor dit overbrengen worden speciale schepen gebruikt, zoals de „Maria Dan", die reeds 50.000 ton van deze voorgefa- briceerde stukken schokbeton voor z'n rekening nam. Het gewicht van elk on derdeel loopt uiteen, van 1 tot 7»/2 ton. Helaas is de tijd, dat de havens gebruikt kunnen worden, maar heel kort; Thule De drie op de pagina afgedrukte si tuatieschetsen geven in grote lijnen de loop van de bestaande en de thans voorgestelde gemeentegrenzen aan. Bezien wij de grenzensituatie van die met de gemeente Renswoude en Vee nendaal, dan blijkt dat de Holleweg en Munnikenweg thans de grens vormen, terwijl de grens van Renswoude en de gemeente Ede wordt gevormd door de Nieuweweg tot aan de spoorlijn Utrecht-Arnhem. De ontworpen nieuwe grenslijn is ge- Mede op verzoek van de gemeente besturen van Amersfoort en Veenen daal heeft de Kamer van Koophandel Utrecht zich reeds geruime tijd geleden tot de directie der Nederlandse Spoor wegen gewend voor een bespreking van de nu reeds jaren lang lopende netelige kwestie van de spoorwegverbindingen voor Veenendaal. De N.S. hebben daar op deze zaak met de verklaring dat de spoorlijn Amersfoort-Rhenen niet ren dabel kan zijn als afgedaan beschouwd. In de deze week door de Kamer van Koophandel gehouden ledenvergadering was men ontstemd over deze houding van de N.S. Het was in 1948 dat men Veenendaal een spoorverbinding en een Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 nieuw station toezegde en nu zou er zelfs geen verbinding met Amersfoort af kunnen. Speciaal met het oog op de bijzondere belangen van Veenendaal werd door de K. v. K. besloten althans deze ge meente bij te staan in het streven als nog een spoorverbinding met Amers foort te verkrijgen en andermaal een onderhoud aan te vragen. DAAR KOMT DE INKTEZEL! Twee eeuwen geleden dacht men niet aan kantoorboekhandelaren. Voor de apothekers was dan ook een schone taak weggelegd, voor de aanmaak en verkoop van schrijfinkt te zorgen. De klanten met hun inktpotten van allerlei soort bij de apotheek. Op het platteland waren deze „moderne" apotheken, d.w.z. de onder nemingen, die zich op de aanmaak van inkt toelegden, een uitzondering. Marskramers zorgden bij het afreizen van het platteland ook voor de inkt- distributie. Zij vervoerden de inkt meest al met eenezel. Deze langoren wa ren opgetuigd met een inktvat, dat tal van schotten met aparte inkten bevatte. De bekende rinkelende bel riep de klan ten uit de huizen. legd vanaf het punt waar de grenzen van Amerongen, Renswoude en Vee nendaal samen komen, nl. vanaf de sluizen aan de Munnikenweg, in N.O. richting, ongeveer evenwijdig aan de Kooiweg (welke onder Renswoude zal blijven) en vervolgens langs de Zijde Wetering, dwars over het Hazenpad in rechte Noordelijke lijn naar de spoor baan Utrecht-Arnhem en van hier langs de spoorlijn tot aan de overweg aan de Nieuweweg. Deze hoek, welke wordt afgesloten door de grens met de gemeente Ede langs de Nieuweweg tot aan de Holle- weg die Ged. Staten dus aan Veenen daal willen toewijzen, heeft een opper vlakte van 168 H.A., en 770 inwoners. Verder zijn in dit gebied gelegen de R.K. Kerk en de R.K. School; het Luxor Theater en de Algemene Begraafplaats aan de Munnikenweg. HET GEBIED VAN EDE De voorgenomen grenswijzigingen tussen de gemeenten Ede en Veenen daal, zijn 't meest ingrijpend. Volgens het ontwerp zal Ede aan Veenendaal een gebied van 358 ha moeten afstaan met een zielental van ongeveer 4700. De nieuw ontworpen grens tussen Ede en Veenendaal, sluit in het Noor den aan bij die van de ontworpen grens met Renswoude, bij de spoorwegover gang aan de Nieuweweg. Deze loopt dan nog een 300 meter langs de spoor lijn, om vervolgens in pal zuidelijke richting te gaan tot aan het Hazenpad. Aan de zuidelijke kant van het Hazen pad zal de nieuwe grenslijn naar het Oosten afbuigen en het Hazenpad blij ven volgen tot op een punt gelegen op 300 meter voor dat deze de Buurtsteeg gaat kruisen. De Stationsstraat zal dus gedeeltelijk onder de gemeente Ede blijven. Van hier gaat het in zuidelijke rich ting tot aan de Buurtsteeg. De Buurt steeg een 200 meter in westelijke rich ting volgend tot bij de rij nieuwe hui zen daar, buigt de voorgestelde nieuwe grens zich in zuidelijke richting, even- slagen van deze actie. wijdig aan de 400 meter westelijker ge legen Polderweg, naar het Beneden eind, waar de Grift weer in zuid-oos telijke richting de grens tussen Ede en Veenendaal blijft vormen, tot aan het gebied van de gemeente Rhenen. Een opsomming geven van de be langrijke gebouwen en instellingen die door deze grenswijziging met Ede on der Veenendaal zullen komen, zoals de Julianakerk, de scholen aan de Prins Bernhardlaan; de Rehoboth-school, het waterleidingpompstation aan de Buurt steeg, de R.K.begraafplaats aande platen bevestigd. Nieuweweg en verschillende fabrieks gebouwen, zou te ver voeren. GRENSWIJZIGING MET RHENEN De grenswijzigingsplannen voor het gebied der gemeente Rhenen zijn vrij onbetekenend, en aan de hand van de betreffende schets is de nieuwe ge projecteerde grenslijn gemakkelijk te volgen, evenals re bestaande grens tussen Rhenen en Veenendaal, welke een vrij rechte lijn vormt. In deze rechte lijn zal nu een enclave, een in ham, komen in zuidelijke richting. De ontworpen grenslijn, op de schets aangegeven, welke evenwijdig over 'n afstand van 950 meter aan de Cunera weg loopt, blijft een 80 meter noorde lijk van deze weg. Het punt waarop de entworpen grenslijn zich ongeveer van af de Cuneraweg scherp in noordelijke, dus in de richting van de spoorlijn Amersfoort-Kesteren buigt, is gelegen op 70 meter ten oosten van de Brinker- Naar wij vernemen is alhier een initi- atief-comitee gevormd bestaande uit de heren J. W. van Berkum, E. C. Diepe- veen, S. Kroesbergen, G. G. de Ruyter en G. J. Vunderink, welk comitee zich ten doel stelt te komen to.t het stichten van een zogenaamde Bejaarden-sociëteit voor de Veenendaalse gepensioneerden. Door genoemd comitee is een uitnodi ging gericht aan diverse maatschappelij ke organisaties om in een bijeenkomst op donderdag 25 oktober a.s. nader te spre ken over de opzet en de verdere plannen welke er op gericht zijn aan de Veenen daalse gepensioneerden gedurende de wintermaanden op de door-de-weekse middagen een aantrekkelijke ontspan ningsmogelijkheid te bieden. Ongetwijfeld bestaat aan een dergelijke gelegenheid een dringende behoefte en zullen vele Veenendaalse gepensioneerden met belangstelling uitzien naar het wel- is slechts één maand per jaar open, Nar- sarssuak drie maanden. Daarna daalt de temperatuur steeds verder en komen de orkaanachtige stormen weer los. De gebouwen doen dienst als opslag plaatsen, reparatie-inrichtingen, kantines, logies- en administratiegebouwen, zowel van het Amerikaanse leger als van de beide luchtlijnen, die een route via de Pool volgen (Scandinavian Airlines Sy stem en Canadian Pacific Lines). Ook is er een verblijf voor asthma-patiëntjes die er een kuur van een paar weken komen doen. Technische gegevens: 1. De fundering wordt op normale wijze op de bouwplaats gestort door een „contractor". 2. Het skelet bestaat uit schokbetonnen kolom men en balken. De kolommen worden aan de fundering vastgemaakt met vier ankerbouten; de balken liggen op kon- soles van de kolommen en worden be vestigd door middel van een haakver- binding. De overspanning van de balken varieert van 4 m. 88 tot 12 m. 19. 3. De vloeren van verdiepingen en daken wor den gevormd door schokbetonplaten van 1 m. 22 breed. Ze hebben verschillende lengten tussen de 3 m. 96 en 6 m. 10. Over de platen wordt na het leggen een laag cement aangebracht van 21/* cm binnenshuis of 4>/ï cm buiten op het dak. Het dak wordt hierna met asfalt bedekt, waarop nog een laag van 7Vï cm asfalt beton (tegen de hevige stormen). 4. De buitenmuren bestaan uit buitenwandpla ten van schokbeton, waartegen 10 cm dikke isolerende betonnen binnenplaten (alles geprefabriceerd aangevoerd); hier tussen 5 cm lucht (spouw). De platen rus ten op de funderingsbalken en worden met slechts enkele bouten aan de dak- Amerikaanse bouwkundigen op Groen land en IJsland hebben verklaard, het aanvankelijk niet voor mogelijk gehou den te hebben, op deze wijze, zo snel en zo degelijk de gebouwen op te trekken en zij tonen zich bijzonder tevreden over de bereikte resultaten. steeg, waaraan deze grens voor een groot gedeelte ook evenwijdig loopt. De Kerkewijk, tot even voor hotel „La Montagne", en ook de Brinker steeg, zullen dus gedeeltelijk nog Rhe- nens gebied blijven. Ook het Juliana- Ziekenhuis zal Rhenen's territorium blijven. Het terrein van de „Salamander"- sportvelden, achter de Berweg, zal door de grenswijzigingen geheel onder Vee nendaal komen. Het gebied dat van Rhenen naar Veenendaal overgaat heeft een oppervlakte van 75 ha en 230 in woners. Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 - Veenendaal Telefoon 2576 OVEREENSTEMMING. Ad vertentie in Le chasseur fran cais: „Achtenveertig jaar, 1 me ter 65, gescheiden, zonder kin deren, gezond uiterlyk, jeugdig, serieus, goed zakenman, ver mogen 20.000 gulden, inkomen 4400 gulden per jaar, desnoods wel in Parys willende wonen als toekomstige echtgenote dat ev. wenst, zelfs met schoonouders: voorwaarden: leeftyd, taille en uiterlyk in overeenstemming. Uitgesloten: snobs, zonderlingen en courtisanes." HEEL KORT Een Franse klokkenmaker gaat te voet een ronde van Frankrijk maken om in alle dorpen de stadsklokken gelijk te zetten. De loodsen in het Kanaal van Kiel hebben opslag ge vraagd toen ze hoorden van de hoge salarissen van hun colle ga's in het Suezkanaal. De gevangenen in een Ita liaanse gevangenis zyn een hon gerstaking (wat een gek woord; beter: cetstaking) begonnen om dat ze meer muziek willen (uit de radio). Een Kielse rechtbank heeft een onderwijzer van een Prui sische inslag beticht en veroor deeld tot honderd gulden boete omdat hij in zijn klas niet van lichamelijke tuchtiging wilde afzien. Huwelijk je zoon uit zoals je wilt en je dochter zoals je kunt, zegt een Spaans spreek woord. SATELLIET. Wanneer tus sen 1 juli en 31 december 1957 de amateursterrenkijkers in de Ver. Staten, Spanje, Noord- Afrika, Zuid-Italië, Grieken land, India en Japan door hun kijkers turen, dan maken ze een goede kans tussen de sterren de eerste aardsatelliet te zien be wegen en misschien wel meer dan een, want zowel in Amerika als in Rusland zal men dan ver genoeg zijn om een dergelijk voorwerp aan het uitspansel uit te zetten. Dit is meegedeeld op het zevende congres voor ruim tevaart, dat te Rome wordt ge houden. BIER. Een bierberlcht be reikt ons uit Engeland, waar de vereniging van bierbrouwers heeft uitgerekend dat op al het bier dat op de hele wereld in 1955 werd gedronken, gemak- kelijk 89 pantserschepen zou den kunnen ronddobberen. TELEVISIE. De Parijse Sa lon voor radio en televisie kreeg zoveel bezoekers (280.000) dat de tentoonstelling een dag langer dan in het voornemen lag. werd opengehouden. Er zijn in Frank rijk op het ogenblik 480.000 te levisie-ontvangtoestellen, maar men verwacht nu zoveel koop lustigen, dat men aan de 375.000 toestellen die de industrie in 1957 denkt af te leveren, niet genoeg zal hebben. VERWANTE ZIELEN? Men hoort wel eens verkondigen dat het in politieke zaken nergens zo goed botert als tussen Aden auer en Dulles. Zijn Duitsers en Amerikanen werkelijk verwante zielen? vraagt men zich af als men hoort dat langs de Duitse wegen verkiezingsbiljetten han gen met het opschrift: „Rijdt voorzichtig als ge uw stem op Adenauer wilt uitbrengen, want dan moet ge zorgen in leven te blijven", een leuze die niets an ders dan een variatie lijkt op het thema langs de Amerikaanse autostrada: „Rijd voorzichtig, de levens die ge dan redt kun nen stemmen betekenen voor de Republikeinse partij". WIE NIET? De Engelse ver eniging voor para-psychologie heeft een beroep gedaan op ieder die „goed by zyn ver stand" is, om van elke geest die men de laatste tijd mocht heb ben waargenomen een zo nauw keurig mogelUke beschaving aan haar toe te zenden. VAKANTIE (1). De Duitse pers publiceert de volgende waarschuwing aan toeristen die Spanje bezoeken: „De Spaanse politie kan zon der kloppen in uw tent binnen dringen, op elk uur van de nacht, in elke tent of kampeer wagen, waarop niet bij de in gang een briefje met namen en gegevens van de visa,, waaruit blijkt dat de bewoners getrouwd zijn, is opgehangen. Blijkt dat men zich niet aan deze voor schriften houdt, dan loopt men de kans van een flinke boete." Een Amerikaanse dokter zegt dat een lange kus meer gevaren meebrengt dan een korte om dat de microben dan langer kans hebben om van mond tot mond te gaan. SPORTSNIPPERS Het nieuwste op het gebied van de bescherming van scheidsrechters meldt men uit Frankryk, waar in een stadion deze veel bekritiseerde en las tig gevallen figuur achter een der doelen per ondergrondse lift op en van het veld verschijnt en verdwynt. De spelers van het eerste elftal van Lazio (Rome) zijn in staking omdat ze de door een rijke graaf beloofde premie niet hebben gekregen. De graaf was voorzitter van de club en had elke speler drie miljoen lire toe gezegd als het elftal bij de bo venste drie zou eindigen. Lazio legde beslag op de derde plaats, maar voor het einde van de competitie had de graaf als voorzitter bedankt en laat nu niets meer van zich, noch van de miljoenen horen. De eerste partij polo zou in 1465 voor Christus zijn gespeeld in Babyion. tussen twee ploegen van elk vijfhonderd spelers. Dinsdag, 23 oktober komt Johan Bo degraven in de chr. school, Overberg. Aanvang 8 uur precies. Toegangs kaarten bij J. v. Noort en M. Zieleman. WAGENINGEN. Maandag 22 oktober a.s. zal in de schouwburg „Junushof" al hier een voorstelling worden gegeven door de Hoofdstad-Operette met de klas sieke operette „Die Lustige Witwe". OCHTEN. Morgen, zaterdag 20 oktober, zal de grote nieuwe pont, welke bij Och- ten de verbinding over de Waal zal on derhouden als onderdeel van de Noord- Zuidverbinding Oss-Rhenen-Veenendaal- Amersfoort, in gebruik worden gesteld. LIENDEN. Het was 's morgens 4 uur toen de veerknecht B. de Rhenense pont aan de Liendense kant vastmaakte aan de daarvoor aanwezige ankerketting. Toen hij even de wal opging om te zien of er nog mensen aankwamen die met de pont meemoesten, had hij nog juist gelegen heid weer op de pont te springen toen deze plotseling van de kant ging. De oor zaak was dat de schroefbevestiging van de ankerketting was losgedraaid. In dit verband wordt gedacht aan een kwajon gensstreek welke stellig grote ongelukken had kunnen veroorzaken. EDE. Dinsdagmiddag (23 oktober) geeft het Gelders Orkest in Reehorst weer een concert voor de jeugd. Het orkest, dat onder leiding zal staan van Jan Out, brengt een voor de jeugd zeer aantrek kelijk programma, dat bestaat uit „Twee Oudnederlandse dansen van Julius Rönt gen, „Drie Duitse dansen" van W. A. Mo zart, „Danse Macabre" van Saint Saëns en tenslotte de beroemde „Kaiserwalzer" van Johann Straus. WIJZE WOORDEN KRUIPEND OMHOOG Wie middelmatig is en goed kan kruipen, krUgt alles gedaan. (Beaumarchais)

De Vallei | 1956 | | pagina 1