Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Renswoude verliest meer dan 25% van inwoners MIST* plaag in de herfst en winter HEKS van SCHIEDAM BRILLEN MULDER Fa. F. TAK Bouw van Herv. kerk omgeving de Geer knmnimmmmmmm ELST RHENEIS Huldiging van Corrie van Barneveld bij huweli j ksvoltrekking ACHTERBERG 30e jaargang WOENSDAG 24 OKTOBER I tók No. 80 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GRENSWIJZIGING ROND VEENENDAAL E11 inkomsten van Luxor Theater Compensatie in Ederveen? 20 processen-verbaal bij ijkwet-contröle MARKTBERICHTEN Grote prijsverlaging AGENDA 1 Verlies agrarisch gebied wordt betreurd Na dertien jaar begraven koper teruggevonden Meisje van verstikkingsdood gered Auto botste tegen boom Wanneer spreekt men van „mist"? „Steden en sagen" Begin van brand in N.H. Kerk Pas op! ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van versohynlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractprüzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnemcntsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Op het vriendelijke kleine gemeentehuis van Renswoude, dat in vergelijking met het grote kasteel aan de overzijde van de oude Rijksweg eigenlijk maar een nietige indruk maakt, is de stemming onder het (uit drie man bestaande) secretarie- personeel op het ogenblik ver beneden nul. Dat is geen wonder want ook daar heeft men het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tussen een vijftal gemeen ten in de Gelderse Vallei ontvangen. En als dit wetsontwerp het staatsblad be reikt, betekent dit, dat Renswoude een gebied van 163 hectare aan Veenendaal moet afstaan en dat het meer dan een kwart van zijn inwoners verliest. En ook voor bestuurders van plattelandsgemeen ten geldt het woord van Salomo: „De veelheid der onderdanen is des konings heerlijkheid." Dat de bestaande grenzen van Veenen daal, speciaal die met Ede, onbevredigend zijn omdat deze dwars door het dorp lopen, beseft men in Renswoude ook wel. maar men kan onmogelijk begrijpen waarom de toekomstige grens tussen Veenendaal en Ede bij de nieuwe Rijks weg no. 12 komt te liggen, terwijl het gebied van Renswoude veel verder tot aan de spoorlijn Arnhem-Utrecht wordt teruggedrongen. Het verlies van dit gebied, dat op 1 januari 1956 555 inwoners telde, heeft voor Renswoude nog een ander nadeel. Want hier staat ook het Luxor Theater, in feite de bioscoop van Veenendaal. Als dit gebied bij Veenendaal wordt gevoegd verliest Renswoude de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting, die zich voort durend in stijgende lijn beweegt en vorig jaar 24.000,in het laatje bracht. Voor een gemeente met ruim 2400 inwoners betekent dit een bedrag van 10,per hoofd van de bevolking! Over de grenswijziging met Scherpen zeel is men in Renswoude evenmin enthousiast. Wel levert deze wijziging een k1 ïlne gebiedwinst op omdat slechts 55 ha an Scherpenzeel wordt afgestaan, waar- vm. r men 90 ha terug krijgt, maar daar staat tegenover, dat het af te stane ge- blc i 133 inwnoers telt, terwijl men er van Scherpenzeel slechts 29 terug krijgt. Vermoedelijk zal de gemeenteraad van Renswoude, evenals in 1951, wel weer compensatie vragen voor deze gebieds- afi tand en daarbij een begerig oog slaan C" een gedeelte van het nabij gelegen Ederveen. Maar daar zal men in Ede niet Dezer dagen werd bij de plaatselijke winkeliers een controle gehouden op de in de winkels aanwezige weegappa- ratuur. Hierbij werd tegen een twintigtal neringdoenden proces-verbaal opge maakt wegens het ontbreken van de ijk-letter op de gewichten en het in gebruik hebben van afgekeurde ge wichten. Dezer dagen nam de kerkvoogdy van de Ned. Hervormde gemeente in Vee nendaal het besluit een commissie te vormen voor het bouwen van een nieu we kerk, welke dan in de omgeving van de Geer zal verrijzen. Nadere byzonderheden omtrent de omvang en de uitvoering van dit nieu we kerkgebouw zyn nog niet bekend. /VEENENDAAL. Op de gisteren alhier gehouden eiermarkt werden 122.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van 17— tot 18,—. Henneneieren 9,tot 14,Handel redelijk. Op de blggenmarkt werden 65 stuks aangevoerd. Prijzen van 45,— tot 55, Handel matig. EDE. Op de maandag j.l. alhier gehou den eiermarkt werden 215.000 stuks aan gevoerd. Prijzen van 17,25 tot 18, Henneneieren 10,tot 15,— per 100 stuks. Handel matig. van Teveel betalen is niet prettig, daarom voor een nieuwe BRIL Alleenverkoop Hoofdstr. 106 Telefoon 2576 - Veenendaal VrUdag 26 oktober (In Ritmeester-kantine) 8 uur, voorstelling van Lestikoffs Mys- terieuze Show. H Luxor Theater Heden woensdag en morgen don derdag de film „Helden zonder roem". bijster veel voor4 voelen, want de gemeen te Ede moet bij de voorgestelde grens wijziging toch al een grote veer laten. Hoewel de grenswijzigingsplannen, zo als die eind vorige week bij een ontwerp van wet bekend zijn geworden, voor Rhe nen vrij onbetekenend zijn, was dit voor Rhenens burgemeester, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, wiens mening wij over de nieuwste voorstellen vroegen, aanleiding op te merken, dat hij het ontwerp van wet uiteraard niet jui chend had ontvangen. Hij voegde er ech ter onmiddellijk aan toe, dat in het groot gezien het plan ten opzichte van Rhenens grens gelukkig irrevelevant kan worden genoemd. Desniettegenstaande betreurt hij het, dat een gedeelte uitgesproken agrarisch gebied van zijn gemeente wordt opge offerd aan industrie en woningbouw. De ingezetenen van het 75 ha groot ge bied zijn altijd goede bewoners van Rhe nen geweest. Hoewel zij blijven waar zij zijn, aldus de burgemeester, gaan zij ons straks toch verlaten en ook dat valt te betreuren. Destijds viel onder de door de Duitse bezetting uitgevaardigde verordenin gen ook het bevel tot inlevering van koper. De Rhenenaar R. van A., wonende aan de Utrechtsestraatweg, dacht er net zo over als zeer veel van zijn landgenoten, stopte al zijn koperen voorwerpen in een wasketel en be groef de koperschat ergens op zijn terrein. Na de bevrijding echter kon hij zijn spulletjes nergens meer terug vinden en daar er tijdens de evacuatie van Rhenen door de Duitsers nogal was huisgehouden, dacht hij, dat zijn vrachtje wel gevonden zou zijn en hij legde gelaten zijn hoofd in de schoot. Uiteindelijk was hem de bevrijding dan toch wel iets meer waard dan zo'n handjevol koper. Maar toen v. A. enkele dagen ge leden een gat moest graven voor het plaatsen van een paal op zijn erf, stiet hij met zijn schop op iets hards. Onze niets vermoedende Rhenenaar deed wat voorzichtiger en al gauw bleek, dat hij bovenop een deksel was beland van eenwasketel. Toen hij het deksel had verwijderd, blonk hem tot zijn nóg grotere verbazing de com plete kopervoorraad, welke hij in de bezettingsjaren had verstopt, tegen. En alle voorwerpen bevonden zich nog in prima staat ook! EXCURSIE NAAR STERRENWACHT GOED GESLAAGD De Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost Utrecht" hield zaterdagmiddag een ex cursie naar de Sterrenwacht te Utrecht, welke bijzonder is geslaagd. De groep werd rondgeleid door dr. J. Houtgast, lector aan de Rijksuniversiteit, die de deelnemers op een populair wetenschap pelijke manier de verschillende instru menten uitlegde. Ook verschillende foto's van hemellichamen konden in de biblio theek worden bewonderd. Jammer was, dat de zon verstek liet gaan, zodat men dit hemellichaam niet kon observeren. Tijdens de voetbalwedstrijd Rhenus- Elst van afgelopen zondagmiddag kreeg de achter een van de doelen staande se cretaris van Rhenus, de heer Beekman, een klein meisje in zijn handen gedrukt, dat bewusteloos was en in erge mate ver stikkingsverschijnselen vertoonde. Eén van de omstanders was er inmid dels achter gekomen, dat het kind een snoepje „in het verkeerde keelgat" had gekregen. Een ijlings toegesnelde E.H.B.O.-er, de heer Baijens, paste snel enkele deskundige grepen toe en het snoepje kwam los. Het kind begon plotseling luidkeels te schreeuwen, hetgeen haar redding be- Gistermiddag om ongeveer 12 uur werd ten gemeentehuize van Veenen daal het huweiyk voltrokken van de Veenendaalse en nationaal bekende turnster Corrie van Barneveld en de heer Van Ruremonde. Stond de huwelijkslechtigheid zelf reeds min of meer in het teken van de turnsport, met name doordat de amb tenaar van de burgeriyke stand, de heer J. van Offeren, verschillende ver- geiykingen trok en overeenkomstighe den noemde van het leven in de sport wereld en het huweiyk, later by het verlaten van de trouwzaal behoefde het geen betoog dat het hier een gymnas- tiekhuwelyk betrof. Intussen namelijk waren de nodige voorbereidingen getroffen om het bruidspaar, en in het bijzonder de bruid te verrassen. Ongeveer 150 in hun hel der witte uniformen gestoken meisjes, leden van de gymnastiekverenigingen „Sparta", „Oranje-Wit" uit Eist en „Ex celsior" uit Achterberg waarvan de bruid leidster is, hadden zich hiertoe ingezet. In de hal van het gemeente huis hadden meisjes van „Sparta" en van „Oranje-Wit", gewapend met fees telijk gekleurde bogen, een haag ge vormd- Bij het bordes stonden de ver schillende verenigingsvaandels opge steld terwijl ter afsluiting van het ge heel weer een overdekte haag was ge vormd tot het midden op straat waar een prachtige en in blauw-witte kleu ren uitgevoerde grote baldakijn was HET GEVAL COPERNICUS De revolutionnaire ontdekking van Co pernicus dat niet de aarde, doch de zon, het centrum van een stelsel is, werd door hem reeds op jeugdige leeftijd gedaan. Hij voelde zich echter als de zeer nederige dienaar van de paus en in deze hoedanig heid voltooide hij zijn schriftelijk werk omtrent zijn ontdekking eerst weinige da gen voor zijn overlijden. Het had ook kunnen gebeuren dat zijn ontdekking met hem zelf verloren zou zijn gegaan, want slechts met weinige astronomen en an dere wetenschappelijk onderlegde perso nen had hij daaromtrent van gedachten gewisseld. DE ATLANTISCHE LUCHTVAART WINT Van de 1.6 miljoen passagiers, die in 1955 over de Noord-atlantische Oceaan reisden, maakte 40 gebruik van het vliegtuig. De veronderstelling is gewet tigd dat binnenkort op dit traject de ver houding scheepvaart-luchtvaart het even wicht met 50-50 zal bereiken. gebouwd, waaronder de wagens van de trouwstoet voor reden. Het bruidspaar, dat kennelijk ver rast was door dit tot een grootse hul diging geworden onthaal, werd voor het gemeentehuis allereerst begroet door de voorzitter van „Sparta", de heer J. Stip, terwijl zij door kleuters bloemen kregen aangeboden. De publieke belangstelling was uiter aard ook zeer groot en een en ander was dan ook zeer de moeite van het aanzien waard. Ook moest in de Hoofd straat tijdelijk eenrichtingverkeer wor den ingesteld. H.M. de Koningin be zocht het Centraal Museum te Utrecht, waar de tentoonstel ling van jonge schil ders „Start 5" wordt gehouden. Foto: H.M. tussen de jonge schilders. Links van H.M. Dame du Palais Bsse van Till, rechts mej. dr. Hout zager, directrice van het museum. tekende. De inmiddels op het terrein aan gekomen vader kon zich toen weer op gelucht over zijn kindje ontfermen. EEN LICHT GEWONDE Zaterdagmiddag is een luxe auto, be stuurd door de heer K. uit Veenendaal met een flinke vaart tegen een boom ge reden. De heer K. raakte in de bocht bij Van Tongeren, op de Veenendaalse straat, aan het slippen, mede door het natte wegdek en afgevallen bladeren, botste met een daverende klap tegen een boom en schoot daarlangs nog weer tegen een andere boom. K. was met enkele vrienden op weg naar de Tielse kermis. Een van de inzittenden, de heer H. uit Veenendaal, werd licht gewond. De auto werd totaal vernield. Het hele jaar door bestaat de moge- lijkheid, dat zich mist vormt, maar twee jaargetyden, te weten de herfst en de winter, hebben verreweg de grootste voorliefde voor dit meteorologische ver- schgnsel. Ook is dan het nadeel, dat de mist aan weg-, water- en luchtge- bruikers berokkent, veel en veel groter dan op een ander tydstip van het jaar. Mistbanken, die zich b.v. op een zomer avond hebben gevormd, lossen de vol gende morgen door de zonnewarmte snel weer op, maar een herfst- of win- termist is in de meeste gevallen veel hardnekkiger. De zon laat dan immers het noordeiyk halfrond min of meer in de steek en weet hier niet de warmte voort te brengen, nodig om ons uit de „kleine wereld" te verlossen. Internationaal is overeengekomen om te spreken van „mist", wanneer het zicht afneemt tot beneden 1 kilometer, en van „dikke of dichte mist", wanneer het zicht geringer is dan 200 meter. Bij een zicht beneden 50 meter .spreekt men van „zeer dichte mist". Mist bestaat uit microscopisch kleine waterdruppeltje van 0,02 mm door snede, die in de lucht zweven. In de industriegebieden worden de water druppeltjes vermengd met afvaldeeltjes uit fabrieken, als b.v. roet, stof e.d. Mist ontstaat in koude lucht, door dat koude lucht veel minder water damp kan bevatten dan warme. Hier mee is verklaard waarom er zomers boven zee meer mist voorkomt dan boven land. In de herfst en winter staat het land daarentegen meer in de gunst. Wanneer zich een luchtlaag met een flinke hoeveelheid waterdamp boven een bepaald gebied bevindt, behoeft uiteraard nog geen mist te ontstaan. De temperatuur kan zodanig zijn, dat ze alle waterdamp nog kan bevatten en ook is er misschien te veel wind. Koelt de lucht af, dan veranderen de om standigheden en zal er wel mist voor komen. De afkoeling kan geschieden tijdens nachtelijke uren bij heldere he mel en weinig wind. De aarde koelt eerst af, daarna de luchtlagen er vlak boven. Men ziet de mist dan ook het eerst vlak boven de grond ontstaan (stralingsmlst). Ook kan het gebeuren dat afkoeling van de luchtlaag plaats heeft door het strijken ervan over een aardbodem, die nog een lage tempera tuur van een voorafgaande vorstperiode bezit. Deze mist kan (in tegenstelling tot het vorige type) wél bij bewolkte lucht ontstaan. Ook „mag" er een ma tige wind waaien. Dit laatste type is in de regel minder locaal dan stralings- mist en beslaat grotere gebieden. Van wege het feit, dat er voor de vorming van deze mist een transport van lucht noodzakelijk is, spreekt men van ad- vectieve- of transportmist. De lezer zal begrepen hebben, dat de mist, die wij in de huidige oktober maand meemaken, behoort tot het eer ste type. Ze ontstaat bij grote afkoeling door nachtelijke uitstraling binnen de Toverkollen en heksen hebben in vroe-rond de oren. En dat gebeurde nu altijd ger tijd heel wat op haar geweten ge had! De mensen waren dan ook terecht bang voor haar en als er wat gebeurde in een dorp of stad, was het eerste waar naar werd gezocht: de heks. Nu ja, en er was altijd wel een oud vrouwtje te vinden, die een niet al te beste naam had. Maar 't was niet altijd even gemakkelijk om vast te stellen of het wel werkelijk een heks was, ook al wist je het voor je zelf zeker, je moest het toch maar kunnen bewijzen. Een be wijs was het natuurlijk als een kind ziek was en je maakte zijn hoofdkussen open en vond dan de veren netjes in een krans geschikt. Dan was er heksenwerk in het spel. Of die oude vrouw daar iets aan kon doen was een andere zaak, als je het zover uit wilde zoeken; Wie heeft er trouwens nooit van de heksenproeven gehoord? De vrouw, van wie de hekserij bewezen moest worden werd in het water geworpen. Bleef zij drijven, dan was zij inderdaad een tover kol en kan men zich haar lot wel inden ken. Zonk zij echter, dan was zij geen heks, maar ook in dat geval was er niets meer aan te doen, want boven komen deed zij toch niet meer. SLECHTE VANGSTEN Ja, ja, de mensen hadden heel wat te stellen met de heksen. Het moet een grie zelige en angstaanjagende belevenis zijn geweest, als je in de buurt van een kerk hof liep of op een andere bij voorkeur donkere en geheimzinnige plaats en de heksen zwierden je met gillende stem men en gezeten op de stelen van bezems Zondagavond na de gehouden dienst omstreeks 9.45 uur, ontdekte men een begin van brand in de N.H. Kerk te Achterberg. De brand was ontstaan door kortsluiting. Nadat de ijlings ont boden brandmeester Van Engelenburg ter plaatse was gekomen en een plaat boord, waarin inmiddels een flink gat gebrand was, had verwijderd, wist men erger te voorkomen. Achter de plaat boord was de kortsluiting ontstaan. WINTERPROGRAMMA P.J.G.U. EN U.L.G. Door samenwerking van de Platte lands jongeren gemeenschap en het Utrechts landbouwgenootschap worden deze winter weer verschillende leer zame lezingen gehouden. Op het programma staan o.a. een le zing met lichtbeelden uitgaande van het bedrijfslaboratorium voor grond en gewassen onderzoek, over de ontwikke ling daarvan. Een lezing over pluim veeteelt en een lezing met lichtbeelden uitgaande van de Thomas Slakken- meelfabrieken. Tevens zal een belang rijke vergadering worden gehouden in samenwerking met U.L.G., P.J.G.U., C.B.T.B. en de Bedrijfsvoorlichting over de streekverbetering subsidieregeling. NIEUWE UNIFORMEN VOOR DE BRANDWEER Het ligt in de bedoeling de leden van de vrijwillige brandweer te Achterberg in nieuwe uniformen te steken. Een groep van deze leden, welke tevens in BB-verband zijn opgenomen, zijn reeds van nieuwe uniformen voorzien. De overige zullen binnenkort van gemeen tewege een uniform ontvangen. LEZING MET LICHTBEELDEN EN PRIJSUITREIKING Volgende week vrijdag organiseert de fok- en melkcontrölevereniging „Cu- nera", een lezing met lichtbeelden over veeteelt en veevoeding. Als spreker zal optreden de heer ir. Van Oijen, rijks consulent voor de provincie Utrecht. Het belooft voor de veehouders een zeer leerzame avond te worden. Deze avond zullen tevens de prijzen worden uitgereikt van de gehouden jongvee keuring. De prijsuitreiking geschiedt door de burgemeester van Rhenen. De voor deze jongveekeuring beschikbaar gestelde prijzen zijn vanaf a.s. vrijdag te bezichtigen in de etalage van smede rij Van de Hoef. met vermelding van de schenkers. Zie voor verdere bijzon derheden de advertentie in dit blad. invloedssfeer van continentale hoge- drukgebieden. Hogedrukgebieden zien wij graag komen, omdat zij in de regel droogte en zonneschijn brengen, maar in de herfst en vooral in de winter zijn het ook juist de hogedrukgebieden, die met hun kalmerende uitwerking op de atmosfeer de zozeer gevreesde stralings- mistvelden in het leven roepen. Het is opvallend hoeveel weggebrui kers (automobilisten, motorryders) nog niet op de hoogte zyn van de maat regelen, welke overdag genomen dienen te worden by dichte mist. Neemt het zicht af tot beneden 200 meter, dan is men verplicht om overdag met de volle lichten aan te rijden. Dimmen of met de stadslichten aan rüden, geeft abso luut geen zekerheid, dat de tegenligger u tijdig opmerkt; het effect is in dit geval weinig groter dan wanneer u zonder licht zou rijden. Des nachts zün de volle lichten by dikke mist echter taboe. Het eigen zicht wordt dan vrij wel geheel belemmerd en ryden met de stadslichten is dan ten zeerste aan te raden. als je alleen was In ieder geval hadden de heksen het altijd op een enkel persoon begrepen, doch in Schiedam moet dat indertijd an ders zijn geweest. Daar werd de gehele bevolking, bestaande uit vissers en hun gezinnen door een heks geterroriseerd. Het zat zo. Sedert lange tijd klaagden de vissers over slechte vangsten en nog steeds werd de opbrengst van een lange visserstocht op zee minder. De Schie dammers wierpen hun netten uit in vis rijk water, waar vissers uit andere dor pen volop vingen, maar het was alsof de duivel er mee speelde, zij haalden niets op, geen mager botje! De duivel speelde er natuurlijk mee en wel in de persoon van een heks. Zij was spoedig genoeg ge vonden, woonde in een oud, houten krot, zoals men ze nu nog kan zien in Schie dam. Alleen wordt er niet meer in ge woond en zeker niet door heksen. 's Avonds kwamen de vissers in de ach tertuintjes van hun woningen bij elkaar en bespraken hun nood. Daar moest toch iets aan worden gedaan. Plotseling gaf een der vissers een schreeuw: „Daar, daar," wees hij, „daar bij de lantaarn op de hoek!" Eerst zagen de anderen niets, maar toen de man schreeuwde „De heks!" ja, toen zagen zij haar ineens allemaal. Daar zweefde zij in het flauwe licht van de ouderwetse lantaarn, heel gemoedelijk op de bezemsteel. „HET IS DIE MOSSEL!" Het ijzer moet gesmeed worden, al het heet is. In optocht trok men naar de hut van de heks en met planken en spijkers timmerde men deur en ramen dicht. Ze waren niet bevreesd, de stoere kerels, want zij waren met veel man en zij schreeuwden luid. Ziezo, als zij erin zat, kon ze er niet meer uit en als zij buiten was, kon ze niet meer binnen komen. Ze zouden haar wel klein krijgen, die oude toverkol! Vol moed ging men de volgende dag ter visserij, doch toen de vloot aan het einde van de week terugkeerde, was de vangst zo mogelijk nog slechter dan de vorige keer. „Ik heb het wel gezegd," sprak een der mannen. „Gedurende de gehele reis heeft zich een mossel vastgehecht aan het roer van de schuit van Kees Bot. 'k Heb het zelf gezien. En nu in de haven heb ik ge keken: verdwenen! Die mossel, dat was 'r, de heks!" Daar moesten ze toch meer van weten en onmiddellijk werd besloten naar het houten heksenkot te gaan om de zaak te onderzoeken. Het was bijna onmogelijk, dat de kol eruit was gekomen, want alles zat nog steeds terdege dichtgespijkerd. Maar neen, daar ontdekte men een kleine opening tussen twee planken, groot ge noeg voor een heks om eruit te komen. Dan maar korte metten gemaakt en vuur in de vermolmde planken gestoken. On der luid gejuich ging het krot in vlammen op en brandde tot de laatste plank af. Tussen de smeulende resten zochten de vissers, of zij nog iets verdachts konden vinden en of zij het ook bij het rechte eind hadden gehad! Daar lag, ongeschon den door de vlammen en nog nat van het zeewater, een mossel: Met een trap ver- morselde Kees Bot het duivelsding onder zijn brede hak. Aan zijn schuit geen mossel meer! Zo luidt de droeve geschiedenis van de heks van Schiedam. Nooit heeft men meer van heksen gehoord en, u heeft dat natuurlijk al begrepen, de vangst werd weer normaal, zelfs meer, nooit had men voor die tijd zoveel vis in de netten ge vonden! Die heksen toch BRILLENDRAGERS ONGEWENST Bij tal van al dan niet ambtelijke instanties heeft de brildrager geen kans, ook in deze tijd van ongekende welstand en schaarste aan goede werk krachten, aan de slag te komen. In bepaalde gevallen werkt deze middeleeuwse zienswijze de huichelarij in de hand. Er zijn nl. ook onzichtbare brillenglazen, zgn. contactlenzen, die echter voor het oog van de gevoelige mens op de duur schadelijk kunnen zijn. Maar daarover geen zorg. Want als de werkkracht eenmaal in dienst is, wordt de werkgever minder be krompen. Men rekent dan uit, hoeveel de opleiding van de sollicitant kostte en men is niet geneigd, ten laste van het bedrijf ook slechts een cent meer dan strikt noodzakelijk is, uit te geven. De man mag dan blijven, ook al draagt hij een bril. Uiteraard zijn er ook beroepen, die door dragers van brillen niet kunnen worden uitge oefend In het algemeen kan men echter zeggen, dat hij die zich tegen het te werkstellen van brillendragers verzet, de kiem van algemene bekrompenheid in zich heeft. WIJZE WOORDEN GROOT EN GOED Niet in het grote ligt het goede, maar in het goede ligt het grote. (Zeno) ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 -TEL. 3000-VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1