DE VALLEI H E IJ Wat Lezers Schrijven r Gehuwde Vrouwen Schimmelpenninck Sigarenfabrieken E.H.B.O. VALLEI-WEDSTRIJDEN Rhenense winkeliers toch samen? Voor de Jeugd WAGENINGEN De terugkeer van ARAM Vallei-wisselbeker als inzet Grenswijziging ter inzage op Gelders V.D.C. wint van Loosdrecht I en van „Ons Genoegen" (Zeist) Uitslag jongveekeuring Opbrengst collecte Anjerfonds Benoeming maatschappelijk werkster Paiioramamoleii vleugellam Flinke opbrengst PIT-collecte Greetjes appeltaart Taptoe in Eist op zaterdag, 27 oktober a.s. Zaterdag 27 oktober a.s. zullen de E.H.B.O.-afdeling uit Amerongen, lEst, Leersum en Veenendaal, uit de kring de Valleistreek, elkaar weer bekampen in de .ontspanningsbarak van de jeugd herberg „De Eikelkamp" te Eist. Dit zal dan tevens het eerste lustrum van de kring, de Valleistreek zijn. Het idee om tot deze wedstrijden te komen, werd voorgesteld tijdens een onderlinge wedstrijd tussen Leersum en Eist. Na een gezamenlijke vergadering van de besturen van Amerongen, Eist, Leer sum en Veenendaal werd op 29 mei 1951 besloten tot het vormen van de kring. Het doel van deze binding ls elkaar hulp en bijstand te verlenen bij rampen e.d. en ieder jaar „Vallei"- wedstrijden te houden. De trofee van deze wedstrijden is een wisselbeker, welke drie maal ach tereen of zes maal in totaal moet ge wonnen worden om definitief in het bezit te komen. Tevens verplicht de winnaar zich om het volgend jaar de wedstrijd t e organieren. De eerste Valleiwedstrijd vond plaats op 30 juni 1951 in de jeugdherberg te Eist en werd door Amerongen gewonnen. In 1952 kwam de beker in het bezit van Vee nendaal. In 1953, 1954 en 1955 wist Eist drie maal achtereen te winnen, waar door de beker voorgoed in het bezit van Eist kwam. Nu is een nieuwe be ker beschikbaar gesteld door de uit gevers van het nieuwsblad „De Vallei". BENOEMD TOT DIRECTEUR ROTTERDAMSE BANK De heer C. van de Berg, procuratie houder van het kantoor Veenendaal der Rotterdamsche Bank, is met ingang van 1 november a.s. benoemd tot directeur van het kantoor Oud-Beijerland van genoemde bankinstelling. Tevens zijn prijzen beschikbaar gesteld door de S.K.F. te Veenendaal, gemeen tebesturen van Amerongen en Rhenen. Zij die een leerzame middag op het gebied van E.H.B.O. willen bijwonen, moeten beslit zaterdag niet vergeten naar „De Eikelkamp" in Eist te gaan. De burgemeester van Ede maakt bekend, dat vanaf 24 oktober 1956 gedurende 30 dagen voor een ieder ter gemeentesecre tarie, 3e afdeling, en op de hulpsecretarie te Geld. Veenendaal ter inzage is gelegd het ontwerp ener regeling met bijbeho rende stukken tot wijziging der grenzen van een aantal gemeenten langs de pro vinciale grens Gelderland-Utrecht (o.a. Ede-Veenendaal). Tot en met 13 december 1956 kan ieder inwoner of alhier gevestigde rechtsper soon tegen de ontwerpregeling schrifte lijk bezwaren inbrengen bij de interpro vinciale commissie grenswijziging Gelder land-Utrecht, Achter Sint Pieter 20, Utrecht. Ede, 22 oktober 1956. De burgemeester voornoemd, H. M. OLDENHOF. Maandag j.l. speelde V.D.C. I tegen Loosdrecht I. De voorlopige uitslag was 68. De drie afgebroken partijen staan in het voordeel van V.D.C. zodat de eind uitslag vermoedelijk 128 in het voor deel van V.D.C. zal worden. De persoonlijke uitslagen waren: V.D.C. I Loosdrecht I. J. Edink W. Visser 2—0 G. van Dijk F. Aalberts 02 H. v. d. Brandhof Jac. Mur 11 C Heikamp M. Meyer afg. W. v. Manen G. Aalberts 20 R. Rotterdam M. Heinikeafg. E. Ravenswaay J. v. Lunteren 02 E de Kleuver J. J. Mur 02 A Keiman N. v. d. Wetering11 W. de Gooyer R. Vlakveld afg. 68 De einduitslag van de maandag j.l. ge speelde wedstrijden tussen V.D.C. II en Ons Genoegen uit Zeist was 11—9 voor V.D.C. De persoonlijke uitslagen waren: Zeist O.G. III V.D.C. II P J. Heysten B. Valkenburg11 J. Verschuur W. Hor 20 W. Stoové J. Roks 0—2 O. de Vries R. de Gooyer 02 K. de Vries B. Ruiswijk20 J. R. Leen E. Wels 1—1 W. v. d. Laan D. v. Baren02 H. M. Dortmond Bloemink11 J v. Munster B. Terlouw02 K. H. v. d. Hoek R. v. Silfhout 20 De door de Fok- en Melkcontrölever- eniging gehouden jongveekeuring is ondanks het zeer slechte weer toch een succes geworden. Er bestond voor deze keuring grote belangstelling. Ook de kwaliteit van het aangevoerde vee stond op zeer hoog peil. Het was voor de jurie, die bestond uit de heren C. G. de Kuif, J. v. d. Vliert en arbiter ir. Van Oijen een moeilijke taak de prijzen op de juiste wijze toe te kennen. De uitslagen waren in rubriek 1: kalve ren geboren in april '56: C. Scheer twee eerste, een tweede en een derde prijs. G. v. d. Scheur behaalde in rubriek 1 twee eerste en een tweede prijs. G. van Ginkel behaalde in deze rubriek een eer volle vermelding. P. G. v. Dam behaalde twee eervolle vermeldingen. A. J. Elen- baars eveneens een eervolle vermelding. Rubriek 2: kalveren geboren in maart 1956: C. Scheer, twee eerste, twee tweede en een derde prijs. E. J. v. d. Brink een eerste prijs. H. Griffioen een tweede prijs G. van Ginkel een derde prijs. A. J. Elenbaars een derde prijs. Rubriek 3: kal veren geboren in januari, februari 1956: C. Scheer, een tweede en twee derde prijzen. H. Griffioen een tweede en een derde prijs. G. v. d. Scheur een derde prijs. Rubriek 5, pinken geboren in 1955: C Scheer, twee eerste prijzen. G. v. Gin kel een tweede prijs. H. Griffioen twee tweede prijzen. Rubriek 6a: melkvaarzen geboren in 1954: P. G. v. Dam, een eerste prijs. E. J. v. d. Brink een eerste en een tweede prijs. A. J. Elenbaars een eerste prijs. C. Scheer, een tweede en een derde prijs. H. Griffioen twee derde prijzen. Rubriek 6b, drachtige vaarzen geboren in 1954: G. Sparreboom, een eerste en een tweede prijs. E. v. d. Scheur, een eerste prijs. A. J. Elenbaars een eerste prijs. P. G. v. Dam een tweede prijs. Rubriek 7, melkvaarzen, geboren in 1953: A. J. Elenbaars een tweede prijs. G. v. d. Scheur twee derde prijzen. Rubriek 8, ongeregistreerde vaarzen: P. G. v. Dam een eerste prijs. H. Griffioen twee tweede prijzen. Rubriek 8, ongeregistreerde pin- De collecte voor het Anjerfonds heeft dit jaar te Veenendaal f 859,28 opge bracht. Uit de thans beschikbare cij fers blijkt, dat Veenendaal evenals het vorige jaar met een gemiddelde van 5,4 cent per inwoner op de tweede plaats van de provincie Utrecht staat. Tienhoven, met een gemiddelde van 6 ct per inwoner prijkt boven aan de ranglijst. De tweede plaats deelt Vee nendaal met de gemeente Cothen, waar men eveneens een gemiddelde van 5,4 ct. per inwoner bereikte. Voor Veenen daal een prachtig resultaat. Met ingang van een nader te bepalen datum is in de vakature welke ontstaan was door het vertrek van mej. A. H. ten Ham tot Maatschappelijk Werkster be noemd bij de afdeling Sociale Zaken ter gemeente-secretarie van Veenendaal, mej. S. C. Smit, thans aan deze afdeling ver bonden als adjunct-commies. Sedert enkele dagen is een aanvang gemaakt met de restauratiewerkzaam heden aan de Rhenense Panorama molen. Deze zijn zo ingrijpend, dat er niet minder dan zeven maanden mee gemoeid zullen zijn. Maandagmiddag was de bekende Friese molenbouwer Rios zover gevorderd, dat de Molen nog maar één wiek had overgehouden. Eigenlijk kan al niet eens meer van een wiek worden gesproken, want al het houtwerk zoals de rekken was er al van verwijderd. Het is een zeer typische gewaarwor ding deze oude molen op de wallen te zien staan, ontdaan van zijn trots, zijn indrukwekkende wieken. Het stads beeld van Rhenen heeft er zelfs een geheel ander aanzien door gekregen. Over enkele dagen gaat ook dit laat ste restant eraf en dan zal deze molen niet minder dan zeven maanden „vleu gellam" blijven. Het inwendige van de molen, vooral onder en in de kap moet namelijk eerst grondig worden gerestaureerd, voordat de nieuwe wieken er aan kunnen wor den bevestigd. De vorige week te Veenendaal gehou den collecte voor het militaire fonds PIT heeft in totaal 2400,opgebracht, dat is 200,meer dan de opbrengst van het vorig jaar. Zoals wy op de voorpagina van dit berichtten, vond gisteren de huwe lijksvoltrekking plaats van Corrie van Barneveld en de heer Van Ruremonde. Hier verlaat het bruidspaar het gemeentehuis. BEROEPINGSWERK CUNERAKERK De Hervormde Kerk van Rhenen heeft toezegging van beroep gedaan aan de weleerwaarde heer ds. A. J. van Oost te Vriezeveen. Ds. Van Oost is 41 jaar oud. RHENENSE SCHAAKCLUB IN DE COMPETITIE De indeling van de clubs uit de om geving in de komende schaakcompetitie is thans bekend en luidt als volgt: 2e klasse Oostelijke Schaakbond: Rhe nen I, Veenendaal II, Wageningen II, Oosterbeek I, Het Paard I, Wageningen III en Veenendaal III. 3e klasse Oostelijke Schaakbond: Rhe nen II, Het Paard II, Wageningen IV, Ritmeester II, Ede II en Ede III. In aanwezigheid van de burgemeester van Rhenen kwam de winkeliersver eniging „Rhenen" dinsdagavond in ver gadering bijeen. Daartoe waren niet al leen de leden uitgenodigd, doch ook de leden van de vereniging voor handel en industrie „Rhenens Belang" en niet- leden. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer K. J: ten Hoope. Hij betreurde het, dat er moei lijkheden waren gerezen tussen beide middenstandsorganisaties. Zijn bestuur had gemeend deze vergadering te moe ten üitschrijven om toch te streven naar meer eenheid. Op de samenwer king tussen alle Rhenense zakenlieden legde spreker de nadruk. De vergadering was het erover eens, dat één winkeliersorganisatie uitkomst kan brengen. Men besloot contact op te nemen met het bestuur van Rhenens Belang om gezamenlijk de St. Nico- laasactie te gaan voeren en daarna te trachten alsnog tot verbroedering te komen. De burgemeester van Rhenen wees erop, dat alleen dan wat kan worden bereikt, wanneer er één sterke organi satie is. Spreker deelde mede, dat in middels goedkeuring was verleend op de St. Nicolaasactie van Rhenens Be lang. Hij adviseerde de vergadering af gevaardigden van beide verenigingen tot overeenstemming te doen komen aangaande een eventuele fusie. .•wieren malcen er de man de kous maakt er de dame, Wees diir óók maar zeker van. Kousen zijn een „onderdeeltje". Waar een iedereen op let; JUNIOR-HENGELAARS AAN DE RIJN In totaal waren zaterdag 17 jeugdige hengelaartjes aan de start verschenen voor de junioren-viswedstrijd, uitge schreven door de hengelaarsvereniging „De Voorn" te Rhenen. Door de weers omstandigheden werd slechts een uur gevist. De vangst was niet bijster groot. In magazijn „Tip-Top", dat de prijzen belangeloos beschikbaar had gesteld, kregen alle deelnemers een waardevol geschenk met een zakje snoep en cho colade uit handen van mevrouw Righolt. De prijswinnaars waren: 1. B. Bui tenhuis (50 gram); 2. H. Vos (48 gram); 3. C. Otting (30 gram); 4. J. v. d. Spek (10 gram) en 5. H. v. Oort (10 gram). Hiermede is een einde gekomen aan een grote reeks werstrijden. Volgend seizoen hoopt „De Voorn' 'weer met frisse moed te beginnen. Voor de jeugd zal de wedstrijd mid-zomer worden ge houden, daar nu wel gebleken is, dat de herfst ongeschikt is. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIJ FELICITEREN MET HUN VERJAARDAG Gerrit van Nieuw-Amerongen, 26 okt. Jo Bos, 28 okt. Aplonia Jenner 30 okt. Carolina van Dam, 31 okt. Mia Edink, 31 okt. OPLOSSING RAADSELS I. 1. Midde(leeuw)en. 2. (Mees)muilen. 3. K(alk)bak. 4. (Hert(og). 5. (Rat)el. 6. D(rog)ist. 7. Ge(ree)d. II. Rookvlees, ook vlees. III. E - land. Eland. I. De letter N. II. Geel leeg. III. Ekster zeemeeuw. NIEUWE RAADSELS VOOR OUDEREN. I. Uit onderstaande woorden zijn alle E's weggelaten, als jullie ze er weer bij voegen, krijg je goede woorden. dlwis rgistrrn bdlvn wspndif ruznhrt rndirvls II. Wat is het zenuwachtigste dier? III. vindt men in sloten met - - X - - stilstaand water - - X - - gebruikt een kunstschilder - - X - - plaats op Sumatra - - X - - ander woord voor plaat - - X - - jongensnaam - - X - - deel van een wiel - - X - - vrucht (lijkt veel op kers) - - X - - zware, vierkante hamer - - X - - soort riet, waarvan men meubels maakt Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een plaats in Overijsel. VOOR JONGEREN. I. Ik ben wit en voedzaam, maar draai je me om, dan ben ik zwart als roet. II. X X X X X X X X X zonder groeit er niets 'n zoon v. e. koning is 'n de afsch. tussen 2 landen honderd centimeter een jongensnaam tegenovergest. van klein om je jas dicht te doen moet elk kind op school met een.... kun je schieten Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Overijsel. III. Hieronder staan de namen van drie vruchten, maar de letters staan door el kaar. Zet ze maar even goed. ROOKIBAS SNAANA SIRKSEBV Spreekwoord: Beter ten halve gekeerd, dan ten hele ken: P. G. v. Dam, een eerste en een l tweede prijs. E. v. d. Scheur, een derde gedwaald, prijs. I Betekent: De keuring was georganiseerd in sa- Het is beter dat je, halverwege de ver menwerking met de stichting Markt- keerde weg terugkeert, dan die verkeerde commissie en het gemeentebestuur weg tot het eind toe te bewandelen. Greetje zou voor de twaalfde keer jarig worden en op die dag zouden oom Dirk en tante Tine uit Amsterdam op visite komen. Greetje was op de huishoudschool en haar liefste vak was koken. Ze hielp moeder daar dan ook vaak mee en zelfs mocht ze af en toe heel alleen een maal tijd klaar maken. De eerste keer hadden vader en de broers haar erg geplaagd. Vader deed of hij verschrikkelijk op de aardappelen moest kauwen, omdat ze niet goed gaar waren. Jan zei dat hij maar een fles met water mee naar school zou nemen, die boontjes waren bremzout. Maar moeder zei, dat Greet heerlijk ge kookt had en dat ze het best vaker mocht doen. Natuurlijk moest er voor de verjaardag iets extra's in huis zijn. Greetje had op school net appeltaart leren maken en ze wilde die nu ook graag bakken voor het feest. Wat zouden oom en tante opkijken als ze hoorden dat Greet die heerlijke taart zelf gemaakt had. Moeder vond het best. Ze had het nog erg druk, voor de gasten zouden komen en het scheelde al weer dat Greet voor iets lekkers bij de thee wou zorgen. De dag vóór haar verjaardag, toen Greetje thuis was uit school, deed ze meteen haar witte schort weer voor en ging aan de slag. Eerst alles klaarzetten. De weegschaal, bloem, suiker, eieren, appels en nog ver schillende andere dingen. Greetje las nog eens goed het recept in haar kookboek door. Ze pakte een schaal en begon het deeg voor de taart te maken. Toen alles dooreen gemengd was, bedacht ze plot seling dat er nog bakpoeder door moest. Anders zou de taart niet mooi rijzen. Ge lukkig dat ze er nog net aan dacht. Ze reikte naar het bovenste plankje van het keukenkastje, daar lag de bakpoeder al tijd. Ja hoor, daar had ze het al. Moeder riep haar, om een kopje thee te komen drinken. Daarom scheurde Greetje vlug het zakje kapot en gooide de inhoud door haar deeg. Even roeren, klaar! Na de thee zorgde Greet dat haar taart in de oven kwam en nu moest ze maar afwachten of hij mooi en lekker werd. Na een goed half uur kwam het bak sel prachtig goudbruin uit de oven. Greet je bestreek het met abrikozenjam. Nu nog wat poedersuiker er over en toen moch ten vader en de broers de taart komen bewonderen. Ze vonden allemaal dat hij er verrukkelijk uitzag en Jan pakte een mes van het aanrecht om vast een koekje te gaan proeven, maar moeder droeg de appeltaart vlug naar de kelder. „Morgen, haar," zei ze tegen Jan, die nog dwaas met zijn mes stond te zwaaien. 'De volgende dag was het groot feest. Het was nog zaterdag ook, Greet hoefde niet naar school, dat kwam prachtig uit. Ze had al heel wat cadeau's in ontvangst te nemen op de vroege morgen. Het werd een gezellige dag; vooral toen oom en tante er waren kwam de stemming er echt in. „Vooruit, Greet," zei moeder, „we wachten maar niet met de appeltaart tot vanmiddag, een stukje bij de koffie zal ook best smaken, snijd je baksel maar eens aan." Oom en tante vonden de taart prachtig en oom zei: „Als hij net zo fijn smaakt als hij er uit ziet, mag je voor mijn verjaardag bij ons ook zo'n geval komen bakken!" Greetje sneed de taart glunderend in gelijke punten en ieder kreeg een stuk gepresenteerd. Oom Dirk zei dat hij er niet langer af kon blijven en hij nam meteen maar een flinke hap van zijn punt. De anderen volgden zijn voorbeeld en toentoen was het even vreemd stil. Oom trok verschrikkelijk rare gezichten, tante verslikte zich en broer Kees riep: „Huhuwat is dat voor spul!", terwijl hij vlug naar de gang liep. Greetje kreeg een vuurrode kleur. Ook zij had een stukje genomen en proefde een vieze, bittere smaak. Hoe kon dat nu toch? Allemaal vlogen ze de deur uit, om maar gauw dat vieze brokje kwijt te zijn. Oom Dirk lachte, dat zijn buik ervan schudde. „Jij bent me een grapjas Greet," schalde zijn vrolijke stem, „je hebt zeker zeeppoeder inplaats van bloem gebruikt voor je taart." Nu dat kon natuurlijk niet, dan was de taart niet zo mooi uit de oven gekomen. Maar zo heel ver mis was oom toch ook weer niet. Wat bleek het geval te zijn? Moeder had van de kruidenier een proef- pakje gekregen van een nieuw soort shampoo en dat met andere dingen in het keukenkastje gelegd. Het leek wel wat op de zakjes bakpoeder die er ook lagen en Greetje had niet gelezen wat er op stond, maar zo de inhoud van het zakje door het deeg gemengd. Het was wel jammer van de mooie ap peltaart, maar hij verdween in de vuilnis bak, want zelfs Nappa, de hond lustte hem niet. Je begrijpt zeker wel dat Greet je die dag nogal eens geplaagd werd met haar vergissing. Ze lachte zelf maar mee, dat vond ze het allerbeste. „Nou," zei oom, „toen ze 's avonds ver trokken, „je mag tóch een appeltaart ko men maken voor m'n verjaardag, maar dan- wil ik eerst het deeg proeven, of je misschien weer aan het gifmengen bent geweest! Op de kous van échte dames Staar het merk van SETTER SET. Clingt Doombtt WINKELIER. Deze prachtige KOUSEN zijn in alle soorten en maten steeds voorradig bij t PUBLICATIE SETTER SET DEPARTMENT VEENENDAAL Hooldstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal Geachte redactie, Gaarne hadden wij een klein plaatsje in uw veel gelezen streekblad voor het volgende: Ja, geachte lezer, u ziet het goed, er wordt een taptoe in Eist gegeven en wel, ja, u gelooft het misschien niet, maar door onze eigen muziekvereniging „Crescendo" uit ons eigen dorpje lEst. Hoe ze dat kunnen vraagt u? Dat is heel gauw verteld en wel door te re peteren en door goede instrumenten. Maar, geachte lezers, het gaat nog veel beter door eensgezindheid, niet alleen onder de leden van „Crescendo" (wat natuurlijk een eerste vereiste is) maar door de gehele bevolking, ja door u allen, die dit lezen door eensgezind achter „Crescendo" te staan en te steu nen zoveel u kunt. Want lezers, u weet zeker nog wel wat „Crescendo" voor twee jaar terug was. Ja, ze durfde bijna niet meer op de weg te komen en toen kwam het instrumentenfonds, die om uw steun, vroeg en dit toen ten volle kreeg. Weet u die avond nog, toen „Crescendo" al die instrumenten kreeg aangeboden van u allen, wat ging er toen niet in ons om en wat kijken wij onze ogen etgenwoordig niet uit als „Crescendo" een rondgang maakt door Eist. Is het geen mooi kors met al die tamboers voorop, dat deed u allen tezamen. En dat ze nu die taptoe kunnen spelen en maken, dat deed u ook, want zonder die steun had dat nooit gekund. Maar geachte lezers, wij zijn nog niet waar we zijn moeten en daarom mogen wij niet verslappen in ons steunen en als wij dat niet doen, zullen wij wel weer spoedig iets nieuws ontdekken bij „Crescendo" en dan kunnen wij toch denken: „Het geld wordt goed besteed". Schrijver dezes is te oud om mee te gaan spelen met „Crescendo", maar toch kan schrijver al die jongens en meisjes in Eist niet begrijpen, dat zij toch geen lid worden. Wat is het niet fijn, als je daar loopt te spelen, dat de mensen zeggen: „aWt is dat mooi". La ten wij afspreken, dat er velen lid gaan worden, dan zorgen wij allen tezamen, dat jullie ook zo'n mooi instrument krijgen. Wij moeten het zo maken, dat alle omliggende dorpen zeggen: „Wat een korps daar in Eist en waar doen zij het van". Afgesproken ?Ja? Prima! Ik kom nog veen op de taptoe terug, die wordt gegeven op zaterdag 27 ok tober a.s. op het schoolplein 's avonds om 8.15 uur. Vooraf gaat „Crescendo" een kliene rondgang maken door het dorp. Wij komen toch allen naar het schoolplein, ja, en vindt u mij dan erg brutaal als ik u allen vraag om een kleinigheid (nou ja een kleinigheid) mee te brengen en dit te geven bij de school voor het instumentenfonds, of eigenlijk geven wij het voor ontzelf, want wij hebben toch afgesproken: „Eensgezind voor Crescendo". U, redactie, dankend voor de afge stane plaatsruimte. oTt bij de taptoe. Een bewonderaar van „Crescendo" GEVRAAGD VOOR PRETTIGE LICHTE ARBEID: Zowel voor overdag als 's avonds. Goed loon, vergoeding reis kosten enz. Uren en werktijden onderling te regelen. Aanmelding kan plaats hebben tot 7 uur 's avonds bij de portier. Indien dit moeilijk is en U wenst nadere inlichtingen gelieve U Uw adres op te sturen, waarna wij met U komen praten. (24) Arams aanval was even hevig als onstuimig en de ander, even verrast door het onverwachte ervan, week achteruit, hetgeen de jonge krijger een kreet van triomf ontlokte. Doch alras merkte hij, dat het zo gemakkelijk niet zou gaan. Zijn tegenstander bleek een voortreffelijk zwaardvechter, die Arams slagen met grote handigheid pareerde. Doch tegen de kracht en de vlugheid van de jonge strijder bleek hij toch niet opgewassen. Zijn woede scheen Aram reuzenkrachten te geven. Steeds onstuimiger drong hij op de aan voerder in. Langzaam week deze terug tot aan de ingang van zijn tent. Toen deed hij een bliksemsnelle uitval, waardoor Aram één ogenblik werd terugge drongen. Van dat moment maakte de Barbadoor ge bruik om achter de voorhang van zijn tent te ver dwijnen. Met een schreeuw van woede stormde Aram hem na. Inmiddels was Jaspo met de anderen verder getrokken. Toen hij Aram zo plotseling zag verdwijnen, was zijn eerste impuls, hem achterna te gaan, doch de jonge krijger had hem bevolen om verder te gaan en Jaspo begreep, dat het van het grootste belang was, het voedsel binnen de stad te krijgen. En toen hij even later het wapengekletter en geschreeuw hoorde, zette hij de mannen tot groter spoed aan en vervolgde zijn weg door het kamp, dat plotseling tot leven scheen te komen. Bevelen klonken en troepjes renden in grote haast langs hen heen. Even later bereikten ze de opslagplaatsen, die inderdaad vlak onder de muren van de stad lagen. Een groot aantal mensen had zich op de wallen verzameld en staarde hongerig naar beneden. „Opent de poorten!" schreeuwde Jaspo. „Wij zijn vrienden!" Doch de Pomplenaren begonnen te lachen; 'n steen suisde hen tegemoet. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2