5 grote GOUDREPEN voor 50 cent Levensstrijd Technisch beter Veenendaal speelde gelijk tegen enthousiast Silvolde RENSWOUDE KREEG ER NA RUST PLEZIER IN V.R.C. - E.S.A. 2-1 Oranje -Wit - Scherpenzeel 3-4 Excelsior '31 wist geen raad met snelle D.O.V.O. -voorwaartsen RHENUS WON OP NIPPERTJE VAN ELST VOOR DE BOER elke aankoop van f. 4, De Gruyter-artikelen Verdiende 2—0 voor sprong is verloren Twee schoten, één doelpunt Ook achterhoede in prima vorm Matjan - IJsselmeer- vogels II 0-2 Bloemeiikwartier 2 - G.y.y.v. 2-8 Geeft uw vee de tijd 300.000 grondmonsters in Oosterbeek Van 0-1 en 1-2 naar 4-2 FEUILLETON 24 t/m 30 oktober Dubbeltjesreep, melk en puur 10 cl Picnicreep, melk en puur 15 Ct. Goudreep, melk, melk-mokka, puur20 ct, Hazelnootreep, melk 20 Ct. Pindareep, melk25 ct. Rozijn-Nootreep, melk 30 cl Veenendaal heeft het in Silvolde niet verder kunnen brengen dan een 22 gelijk spel. Een goede en verdiende 20 voorsprong werd in de laatste 20 mi nuten door een fel en soms wel wat hard spelend Silvolde te niet gedaan. Toch hebben de Vcenendalers heus niet slecht gevoetbald. Vooral doelman Van de Pol en spil Van de Kraats, staken deze middag in een prima vorm. In de eerste helft werd goed gecombineerd en dpgebouwd. De score had dan ook met de rust zeker hoger moeten zijn, dan de 10 voorsprong der Veenendalers. Dat dit niet zo was is voor een deel te wijten aan het slechte afwerken der aanvallen, maar voor het overgrote deel wel aan de activiteit van links back Wildebeest en het prima in grijpen van doelman Siebrandt. De tweede helft was wanneer men de techniek even uitschakelt, door ent housiasme en vastberadenheid zeker voor Silvolde, waarbij aangetekend dient te worden dat Kees Heikamp in deze periode door een opgelopen bles sure op halve kracht speelde. Veenendaal trok van de aftrap af me teen ten aanval. Al dadelijk werden enkele redelijke kansen geschapen, maar jammer genoeg niet benut. In de zesde minuut leek het of de naar voren stor mende Henzen een doelpunt zou gaan maken, zijn schot ging echter juist naast. Twee minuten later werd het al heel be nauwd voor het Silvolde doel. Met kunst en vliegwerk kon men echter doelpunten voorkomen. Aan de andere kant was het even later Th. Hulst, die een prachtkans kreeg enkele meters voor het doel. Hij trapte echter over de bal heen. Daarna werd het spel iets bewegelijker en kwa men ook de gastheren wat los, waarbij zij ondanks hun volkomen gebrek aan techniek, toch nog wel eens voor het Veenendaalse doel kwamen. Veenendaal hield zich in deze periode nogal eens bezig met showvoetbal, waaruit, zoals in de regel, geen doelpunten voortkwamen. In de zestiende minuut namen de Vee nendalers het vijandelijke doel van alle kanten onder vuur, maar steeds zat er weer een been van een tegenstander tus sen, zodat ook toen. zij het dan tegen de verwachting in. het verdiende doelpunt uitbleef. Na vijfentwintig minuten spe len zou Veenendaal bijna de dupe gewor den zijn, van een niet te miskennen bui tenspel aanval, maar goed reageren van doelman Van de Pol voorkwam erger. Eindelijk kwam in de 27e minuut toch een Veenendaals doelpunt. Kees Heikamp kreeg de bal te pakken en loste na goed doorzetten een hard schot op doel. De teruggeslagen bal belandde by Ab Re- bergen die ineens by de tweede paal op dook. en buiten het bereik van doelman Siebrandt verdween de bal in het net (0-1). Dit werd het sein voor Silvolde, om een serie goede aanvallen op te zetten. Ondanks dat Veenendaal de linkervleugel der gastheren te veel verwaarloosde wist de achterhoede deze periode toch tot een goed einde te brengen. Juist voor de rust kreeg Kees Heikamp nog een redelijke kans. Hij werd echter kennelijk gehin derd door een blessure, zodat ook deze kans verloren ging. Nog maar zeven minuten was de tweede helft oud, toen Hoogwerf een goede voor zet gaf. Kees Heikamp worstelde zich met de bal door de achterhoede heen en schoot kansloos voor doelman Siebrandt in de touwen (0—2). Daarna werd Silvolde zienderogen sterker, terwijl het bij Vee nendaal niet meer lukte. In de 22ste mi nuut lanceerden de gastheren, onder aan voering van Wildebeest, een snelle aanval. Hoewel er daarna voor het Veenendaalse doel verschillende overtredingen plaats vonden, wist Wildebeest toch de bal over de doellijn te werken 12). Vier minuten later redde doelman Siebrandt, door goed reageren, een zeker doelpunt van Corry Heikamp. Na een half uur spelen werd het toch weer gelijk, toen Eijmans plotseling voor zette en Gerritsen langs de verblufte Heij en Van de Pol schoot (22). Daarna ont brandde een felle strijd om het winnen de doelpunt, waarbij het spel soms wel wat al te hard werd. Het was in het laatste kwartier van de wedstrijd dat beide doelverdedigers tot grote hoogte groeiden, door prima ingrijpen en het verrichten van enkele prachtige safes. Zes minuten voor het einde raakte Lep pers geblesseerd. Het liet zich eerst nogal ernstig aanzien, te meer, daar hij per brancard naar de kleedkamer gebracht werd. Later bleek het mee te vallen en zijn voet zwaar gekneusd te zijn, waar door hij zeker wel enige tijd uitgescha keld is. Met Silvolde in de aanval kwam het einde. De altijd moeilijke wedstrijd tegen E.S.A heeft V.R.C. tot een goed einde weten te brengen. De uitslag 21 geeft wel de ver houding weer. Voor de wedstrijd werd het nieuwe kleedlokaal in gebruik genomen. De wed strijd op zichzelf stond tot de rust op een behoorlijk peil. Er werd fors doch eerlijk gestreden. Aanvoerder Diepeveen, de ster van het veld, gaf met vele aanwijzingen aan de spelers de toon aan. Bij een snelle aanval van E.S.A. kwam de midvoor alleen voor doelman Van Koo- ten te staan en wist zijn club de leiding te geven. V.R.C. zette alles op de aanval. Door onwennigheid kwam Bep Jansen als middenvoor niet goed tot zijn recht. Hij bracht wel verwarring in de E.S.A.- achterhoede, doch het goede en scherpe schot van hem kwam niet. Linksbuiten Budding werd in het be ruchte gebied vastgehouden, penalty. Bep Jansen was daar achter en onhoudbaar passeerde hij de E.S.A.-doelman (1—1). Een kwartier voor de rust kwam weer een bal naar links. Budding kwam naar binnen en via zijn voet werd het 2—1. Na de rust moest V.R.C. tegen wind en regen inspelen. E.S.A. drukte V.R.C. geheel in de ver dediging, waarbij de achterhoede als een muur pal moest staan om onheil te voor komen, ook op het laatste moment was doelwachter Van Kooten op zijn post. Langzaam wist V.R.C. zich van de druk te ontdoen. Schoten vlogen over en langs doel. De laatste minuten verstreken zonder hoogspanning en het was een opluchting voor de elf blijde V.R.C.-ers dat de uit stekend leidende scheidsrechter het einde aankondigde. De jonge D.O.V.O.-ploeg heeft zater dag in Ryssen tegen Excelsior '31 een prima party voetbal laten zien en menige keer klonk een luid applaus over het veld voor de vele knappe staaltjes van techniek die de Veenen dalers demonstreerden. Na de wedstryd moesten de spelers verder nog vele handdrukken van het Ryssense publiek in ontvangst nemen en deze handdruk ken golden niet alleen de spelers, maar evenzeer de trainer Ab Dillen, die door zyn goede omgang met de spelers veel bijdraagt tot de prestaties. D.O.V.O. is in Rijssen overwegend in de aanval geweest en mocht Excelsior eens een keer gevaarlijk doorstoten, dan toonde de achterhoede zich eveneens in schit terende vorm. In de eerste helft wist men zich een 20 voorsprong te veroveren. Roelie Schoeman. deze middag weer een van de sterren, opende na een goed kwartier de score, toen hij in z'n eentje de Excelsior- verdediging omspeelde. Er was 33 minuten gespeeld toen men voor de tweede maal kon juichen. Nu was het B. van de Pol, die de gehele verdedi ging van de thuisclub in de lure legde en met een rustig balletje het tweede doel punt voor zich opeiste. Kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft kreeg Excelsior enkele aardige kansen, maar de Veenendaalse defensie hield onder aanvoering van Van Harde- veld het hoofd koel. In de tweede helft was D.O.V.O. heer en meester van het terrein en kon men zich de weelde veroorloven de bezoekers te laten genieten van wat show-voetbal, waarvoor men herhaaldelijk een applaus kreeg. Uit een van de schitterende aan vallen kwam een fantastisch -doelpunt. Uit een voorzet van Van de Pol wist mid denvoor B. Kroesbergen de bal al vallend in de touwen te werken (03). Roelie Schoeman vond één goal blijkbaar niet voldoende en hij zag zijn fraaie spel dan ook beloond met nog een tweede doel punt. R. van Zetten wilde ook nog even laten zien dat hij er bij was en hij zorgde voor de viifde doelpunt. Met deze 05 stand kwam het einde van een bijzonder goede wedstrijd van de zijde van D.O.V.O. We willen niet beweren dat Excelsior slecht speelde, maar men was eenvoudig niet opgewassen tegen de techniek van D.O.V.O. Door deze overwinning is D.O.V.O. op de tweede plaats op de rang lijst gekomen met een punt achterstand op V.V.O.G. uit Harderwijk, maar met één wedstrijd minder gespeeld. De mensen van het Panhuis kunnen dus de leiding gaan nemen. Zaterdag speelt men thuis tegen S.V.V.N. uit Nijverdal. In de eerste helft van de wedstrijd werd Oranje-Wit geheel in het defensief ge drongen. Het slechte schieten van de voorhoede van Scherpenzeel en goed werk van de doelman van Oranje-Wit, waren oorzaak dat Scherpenzeel voor rust niet verder kon uitlopen dan 02. Na een half uur spelen leverde een fout in de Oranje-Wit achterhoede het eerste doelpunt op voor Scherpenzeel, doordat Ter Burg hard inschoot. Hierna kwam het Oranje-Wit doel on der zware druk te staan. Even voor rust bracht Renes, met een schot dat via een Oranje-Wit speler in het doel verdween, de stand op 02. Enkele ogenblikken na de tweede af trap kwam midvoor Vermeulen vrij voor het Oranje-Wit doel en met een tikje kon hij de bal in het net werken (03). Twaalf minuten na rust wist Scherpenzeel uit een strafschop de stand op 04 te bren gen. Toen enkele spelers van Oranje-Wit van plaats verwisselden kwam er meer De Pantermensen verspeelden weer twee kostbare puntjes, door op eigen terrein met 20 te verliezen van het Spakenburgse IJsselmeervogels II. Het zat Matjan trouwens direct al tegen. Toen de strijd zou aanvangen bleek dat men niet volledig was. Twee spelers waren nog niet gearriveerd. Toen de wedstrijd even aan de gang was, kwamen Bram en Chris het terrein op, in de mening verkerende, dat men te vroeg begonnen was. Sas was echter al ingevallen, zodat aanvankelijk alleen Bram Zegers mee kon spelen. Ver in de tweede helft, toen Corry Blanken- stijn uitviel, kon ook Chr. Tanis zijn krachten beproeven. Matjan was toen echter al een verslagen ploeg, zodat dit ook niet veel meer om het lijf had. Nadat Matjan in het begin wat in de aanval geweest was, werd in de twaalfde minuut De Kampert uit positie gespeeld, door niet reageren van de rest van de achterhoede werd het toen 01. Hoewel Matjan steeds probeerde om door te breken, was het toch Spakenburg, dat de touwtjes stevig in handen hield. Het was dan ook maar goed, dat rechts- vaart in het spel en uit een corner wist Onink het eerste doelpunt voor Oranje- Wit te scoren. Even later toen Oranje-Wit goed naar voren ging en een krachtig offensief inzette, wist Onink de keeper van Scherpenzeel voor de tweede maal te passeren (24). Tien minuten voor tijd wist Van Bur- ken er nog 34 van te maken. De laatste minuten waren spannend en bijna zou het nog gelijk geworden zijn door een hard schot van Peters, dat door de doelman van Scherpenzeel op meesterlijke wijze werd gestopt. half Jan Stuivenberg en doelman Van Eist in een behoorlijke vorm waren, zo dat doelpunten voorkomen konden wor den. In de tweede helft kwamen de Spa kenburgers meteen goed opzetten en kroop de thuisclub een paar maal door het bekende oog van de naald. Toch kreeg Matjan in de tiende minuut nog een goede kans om door Spies gelijk te maken, het geen echter een mislukking werd. Acht minuten voor tijd was het spil Van de Hoging, die uit een vrije trap van grote afstand de stand op 20 bracht. Matjan zette daarna alles op alles, maar het lukte niet. In hoofdzaak zorgde daar de in pri ma vorm zijnde doelman Bos wel voor. Zo leed Matjan, ondanks hard werken, een nederlaag te verwerken. In de eerste helft van deze wedstrijd zag het er niet naar uit, dat G.V.V.V. een grote overwinning zou behalen. Na 13 minuten spelen opende Ditewig de score met een hard 18-meterschot. Bloemen- kwartier diende onmiddellijk daarop van repliek, toen de G V V V -defensie voor vermeend buitenspel bleef staan. Een kwartier voor rust was het Hardeveld die G.V.V.V. opnieuw aan de leiding bracht, maar direct daarop was het we derom gelijk. Met deze 22-stand kwam de rust. De tweede helft was geheel voor G.V.V.V. Vooral de 16-jarige spil Van Manen speelde bij G.V.V.V. een goede partij. Door doelpunten van Ditewig (3x), A. Hardeveld, Van Dolder en tenslote H. van Essen, werd de eindstand op 28 ge bracht. Voor de ontmoeting Rhenus-Elst be stond, zoals gewoonlijk, grote belangstel ling. De wedstrijd werd sportief gespeeld, waarin het uithoudingsvermogen van de mannen van Bleijenberg de doorslag gaf. Na enig terrein verkennen werd de stand door Hovestad op 10 gebracht. Eist liet het hier niet bij zitten en nam na de gelijkmaker met 12 de leiding. Hiermee ging de rust in. Rhenus kwam er na de thee beter in, terwijl men het middenveld geheel be heerste. Dit kwam al spoedig tot uiting, want Veldhuizen maakte er met een keu rige kopbal 22 van. Weer was het Hovestad, die deze mid dag zwoegde als een paard en de stand voor Rhenus op 3—2 bracht. Dit doelpunt werd geannuleerd, nadat de scheids rechter, die eerst naar het midden wees, zich in verbinding had gesteld met de grensrechter van Eist. Het was echter uitstel van executie, want enige ogenblikken voor het einde was het weer Hovestad, die de score op voerde en de stand op 32 bracht, waar mee het einde kwam van deze wedstrijd. Opstallen is een werk, dat de boer liefst zo laat mogelijk doet. Ook het vee houdt er niet van, ook al is het binnen veel behaaglijker dan buiten in deze tijd van het jaar. Veel dieren krijgen nl. last van diarrhee. De mest wordt waterdun, de dieren voelen zich slap en lijden daardoor. De meest voorkomende oorzaak? Een verkeerde overgang van weide naar stal. Zorgt er toch vooral voor dat uw dieren ook op stal nog wat gras krijgen in de eerste week. Zorgt er voor, dat de herfstvoedermiddelen langzaam de plaats van het weidegras innemen. De koe of liever nog de pens krijgt dan de tijd zich aan te passen aan het nieuwe regime. Dat is het beste voor een regelmatige melkproduktie. Negen jaar nadat het Bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonderzoek met het werk in Oosterbeek startte, zijn driehonderdduizend grondmonsters ontvangen. Thans is het onderzoek van het drieduizendste monster, dat gelijk valt met het honderdduizendste, dat sedert juli 1952 door de praktijk werd ingestuurd, voltooid. Dit „jubileum-monster" werd geno men op het bedrijf van de heer W. Ha verkamp te Putten. Binnen ruim twee weken werd in dit zandgrondmonster de pH-, het humus-, het fosfaat- en het kaligehalte bepaald. Het monster liep door de handen van circa dertig per sonen, die in deze tijd ongeveer 2500 monsters afwerkten. Op grond van de uitslag van dit onderzoek geeft de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, zoals gewoonlijk, een gratis bemestingsad-- vies. Sedert juli 1952 werden in totaal 100.000 grondmonsters, afkomstig uit de praktijk en daarnaast nog ruim 74.000 grondmonsters van proefvelden in Oos terbeek ontvangen. In de andere ves tigingen van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, na melijk die te Groningen, Geldrop en Goes, werden achtereenvolgens bijna 215.000, 127.000 en 73.000 monsters in deze vier jaren ingezonden. Sedert de oprichting van het labo ratorium in 1927 werden in totaal ruim 1.4 miljoen grondmonsters ingestuurd. Buitendien werden nog bijna 560.000 monsters gedeeltelijk onderzocht. De uitslag van het gratis onderzochte hon derdduizendste praktijkmonster werd de heer W. Haverkamp op 20 oktober toegezonden. Eindelijk heeft Renswoude de eerste overwinning in dit seizoen te pakken. Het heeft er echter verschillende malen op geleken dat de rood-witten voor de vierde maal in dit seizoen met een puntenverde ling genoegen zouden moeten nemen. Deze overwinning is vooral van belang geweest voor de positie op de ranglijst, want de Renswoudenaren zijn maar liefst drie plaatsen opgeschoven. Tot tweemaal toe liepen de „rode dui vels" een achterstand in en zelfs be haalden zij nog een mooie 42 overwin ning. Dit is wel een duidelijk bewijs van de grote geestelijke kracht van de Rens- woudse ploeg. De eerste aanvallen waren voor DVSA. L. Stutvoet en G. van Raaij kregen enkele kansen maar hun schoten waren te slecht gericht om werkelijk verwarring te stich ten. Aan de andere kant bleek dat de Renswoudse achterhoede nog weieens een steekje liet vallen. Door een van deze fouten ontstond ook het eerste doelpunt na ongeveer 20 minuten spelen. Enkele minuten later was het weer bijna zover, maar keeper Reebergen redde op schit terende wijze. Na de thee zagen we N. Schoonderbeek onder de lat, die de geblesseerde Ree- bergen verving. Reebergen ging zelf rechtshalf spelen. In deze tweede helft is Renswoude overwegend in de aanval ge weest. De gelijkmaker kwam echter eerst in de vijftiende minuut. T. Hardeman, die zijn voorhoede prima stuwde, was mee naar voren gekomen en na een goede combinatie schoot hij onhoudbaar in (1-1). Er zat een overwinning in voor de rood-witten, doch nauwelijks was er af getrapt of een fout van de middenlinie was oorzaak dat men voor de tweede maal een achterstand opliep (12). DVSA probeerde er nog een schepje bovenop te gooien. Ook Renswoude be gon het tempo te verhogen. Het legde volkomen de nadruk op de aanval, ken nelijk met de bedoeling alles of niets te behalen. Het ging eindelijk in de voor hoede wat beter en in de achterhoede, waar nu Stutvoet opereerde, vlotte het eveneens beter. Er was 23 minuten ge speeld toen T. Hardeman voor de tweede maal het net deed trillen (22). „ABE-DOELPUNT" Het publiek kon hierna van een schit terend doelpunt van middenvoor G. van RaaU genieten. G. van de Veer gaf vanaf de cornervlag een hoge voorzet. I)c bal kwam juist by de tweede paal op het hoofd van Van Raay terecht, die met beide handen op de rug een simpele kop- bcweging maakte, waardoor de bal in het doel verdween. Een dergelyk doelpunt ziet men in deze afdeling zelden of nooit. Geen wonder dat verschillende toeschou wers dan ook luide kreten lieten horen als: „Hup, Abe". Renswoude bleef ook na dit doelpunt aanvallend spelen en zowaar gelukte het G. van Raaij nog zij het dan met me dewerking van een der backs het vierde doelpunt te scoren. Uit een vrije positie schoot hij hard op doel .Een DVSA-verdediger wilde de bal stoppen, doch kreeg hem verkeerd op de schoen, zodat de bal toch nog in de doelmond verdween (42). In de laatste minuten werd er nog even fors gespeeld maar tot doelpunten kwam men niet meer. £>61024 (39) Ook de Frutnellers kwamen tot kalm te. Gods lieve zon schijnt te warm en te vrolijk over de levenden, dan dat deze lang aan de graven kunnen den ken, waarover zij pas heengelopen zijn. Enkele weken later reeds haalden een paar boeren die in „de Os" bij elkaar zaten, lachend de dode drinkebroer aan, de veldwachter, die beweerd had de Dood in eigen persoon in het dorp te hebben gezien en die gezegd had, dat de ziekte in menselijke gedaante van het ene huis in het andere ging. „Wat maakt de drank de mensen toch gek", smaalde er een, en keek ondertussen zelf met een verlangende blik naar zijn glas, dat hij juist weer had laten vul len. Intussen gingen weken, maanden en jaren weer voorbij, zo stil en geregeld als kralen die aan een snoer worden geregen door de hand van een groot ernstig kind, dat met hart en ziel bij zijn werk is. Te Frutnellen vielen een door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen paar oude mensen af als dorre blade ren, van een groene boom. Marie-Seppe Hofer was gestorven, Babe was haar het volgende jaar gevolgd, de oudste en de jongste der zusters woonden nog maar met elkaar; op de Hochfluh-hoeve verloren zij Jozef, de oude knecht, en de vrouw van Baschi Zurfluh werd bij haar kleine Wiesi gebracht. In de hut van de schoolmeester huis de nu een eenzame blinde man, die er zich over verwonderde, dat de dood hem nog maar altijd vergat, maar hij morde niet. Columban Nager was nooit ontevreden. Hij vouwde slechts de handen en zei: „Heer, Gij zult wel we ten, wat het beste is!" Op de Hochfluh-hoeve stond Furrer, de president van Frutnellen, nog hoog- opgericht; mager, sneeuwwit, maar ijzersterk hij was kortgeleden zeven tig jaar geworden! Juist in deze dagen was het hem alsof er nieuw merg in zijn gebeente kwam. De grijze ogen flikkerden strijdlustig onder de borste lige wenkbrauwen, zijn gang werd meer zelfbewust, de woorden kwamen uit zijn mond als slagen die doel treffen. In zijn gehele voorkomen legde hij een soort van strijdvaardigheid en een jeug dig vuur aan de dag, die zich zelfs bij het gewone dagelijks werk openbaar den. En er zat strijd in de lucht. Een half jaar geleden was er een vonk van nieuws uit het dal opge flikkerd, die in Frutnellen vlam had gevat. Het gerucht ging, dat een on dernemer de Gemsberghelling had ge pacht om er stenen te breken. Een dag later werd de naam van de onderne mer bekend. Het was Christen Russi, die zij vijf-en-twintig jaar geleden hadden weggejaagd. Nog een week la ter ging het als een lopend vuur door de straten van Frutnellen dat Russi de regering een grote som geld had geboden, opdat hij alleen het recht zou verkrijgen om in het Frutneller dal en in de omgeving van het gehucht stenen te breken, en dat er een uur in de om trek geen tweede steengroeve geopend mocht worden, En de regering, die ge brek aan geld had, zou dat aanbod hebben aangenomen. Toen ging de pre sident naar Neudorf, waar hij al sinds lang niet meer voor dienstzaken kwam, daar hij zijn betrekking als lid van het provinciaal bestuur al jaren geleden had laten varen, en meldde zich bij de heren van de regering aan. Zij ont vingen hem beleefd, zo beleefd, alsof hij nog een der hunnen was; de president van Frutnellen had in al die jaren niets van zijn aanzien verloren. Maar toen hij inlichtingen vroeg over de contracten, die zij met de ondernemer Russi hadden gesloten, gaven zij hem te kennen, dat hier sprake was van grond, die hoewel dicht bij de grens van Frutnellen gelegen toch geen gemeentebezit was, en dat dus niemand zich in de zaken van de regering had te mengen. De president richtte zich op, een flik kering van woede trilde over zijn ge zicht. „Oho! mijne heren, het zal dan toch nog de vraag zijn, of het volk er niet een woordje in mee te praten heeft, als zijn bergen aan de een of andere landloper van een kerel worden verpacht". Bij deze woorden van de koppige boer keken de heren elkaar aan en begonnen bij al hun beleefdheid een terughou dende waardigheid aan de dag te leg gen, en lieten duidelijk doorschemeren, dat de contracten met Russi al gesloten en dus van kracht waren, en als hij, de president, de bedoeling had om de handelingen der regering af te keuren, dan moest hij dat in de openbare ver gadering voor het hele volk doen; daar zouden zij hem dan te woord staan. Daarop zette Furrer met kracht zijn hoed op zijn witte haar en liet zijn laat ste beetje respect varen. Wat hij te doen had wist hij zelf nog wel, maar hij wilde vervloekt zijn, als de zaak met die steenhouwer in orde kwam! Hij draaide zich om en ging heen; de deur van de vergaderzaal vloog niet minder hard in het slot dan thuis zijn kamerdeur, als hij tegen een knecht was uitgevaren. Toen de president die dag in zijn dorp terugkwam, liet hij zich weinig uit over de afloop van zijn tocht; hij liep een paar dagen in gedachten rond, keek een of tweemaal van zijn schuur uit het dal in, alsof hij meende, dat Christen nu zijn intocht kwam houden en als wilde hij, evenals de strijdvaar dige voorvaderen, rotsblokken van uit de hoogte neerwerpen, om de indrin ger te verpletteren. Enige weken later diende hij een voorstel in bij het pro vinciaal bestuur, om de tussen de re gering en de ondernemer Russi ge sloten contracten ongeldig te verkla ren, en begon aanhangers te werven. Zijn stem klonk weer even heftig als in zijn jonge jaren, toen hij nog al zijn ereposten bekleedde. Zij klonk luid, bevelend en machtig genoeg om in het ganse land te worden gehoord, en om aanhangers te winnen. Voor de ver gadering van de gemeenteraad te Frut nellen uitte hij de verzekering: „Ik wil niet, dat Christen hier nog eens vaste voet krijgt." En sedert dien riep de ganse gemeente hem na: „Wij willen niet!" Had hij kunnen weten, dat nog iemand in stilte bij zichzelf een „Ik wil!" had gesproken, dat lijnrecht te genover zijn woorden stond, dan zou hij zijn bergvesting, zijn verloren dorp nog wel met andere muren hebben omgeven, dan hij nu deed. Op zekere dag vertelde men in Frut nellen, dat Christen Russi met de trein in het gehucht was aangekomen, een troep werklieden had meegebracht, en van plan was, op de weide, die hij heimelijk en onder de hand van de boeren gekocht had, een huis te bou wen. Toen Furrer naar zijn schuur ging, kon hij aan zijn voeten, achter het station van het gehucht, het werk volk van Russi al bezig zien de aarde uit te spitten voor de onderbouw van zijn huis. De boer van de Hochfluh- hoeve beet de tanden op elkaar. De man daar beneden moest goed ver trouwen hebben in zijn contracten, dat hij al bezig was zich een huis te bou wen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4