Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 30 J aar mannenkoor De Veenzangers" TUNNEL Frankrijk-Engeland De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U. i Veenendaals kampioene theezetten F. TAK Nieuws uit de Omgeving usfc Interkerkelijke dienst Arrestaties i.v.m. verduistering op grote schaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? St. Nicolaas komt naar Veenendaal J 10 zilveren jubil arissen bij de Panter Johan Bodegraven in Overberg EDERVEEN ACHTERBERG 30e jaargang VRIJDAG 26 OKTOBER No. 81 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel ff Herdenking Hervorming AGENDA Nieuwe bushalten zaterdag in gebruik Hij is 22,50 waard 2 AG 020247 „Reis naar Palestina" is weer in de maand TAK's LEVERTRAAN Bromfietser zwaar gewond na aanrijding met bus NBM verhoogt tarieven V.A.V. naar Hengelo Motorrijder gewond bij botsing met auto Rij wielwerkplaats uitgebrand Landbouwrubriek op 29 oktober a.s. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Kedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het was in september van het jaar cessen, bij verschillende andere ge- 1926, dus vorige maand dertig jaar ge leden, dat een aantal ingezetenen van Veenendaal onder aanvoering van de heren B. van de Bosch en C. van Ojik, louter uit lust om te zingen een man nenkoor oprichtten met de nog steeds welgekozen naam „de Veenzangers". En het is nu, d.w.z. op zaterdagavond 10 november in gebouw Eikenlaan, dat onze „Veenzangers" dit jubileum zullen vieren met een groots concert. Het is bij deze gelegenheid dat ook wij even in de geschiedenis en in de toekomst van de Veenzangers willen kijken en dan zien we dat het goed gaat met het koor, vergeleken met vroeger zeer goed zelfs. En dan heus niet alleen wat het kasgeld, het leden tal- of de behuizing betreft, maar ook wat het belangrijkste genoemd mag worden; de prestaties hebben een hoog peil bereikt en gaan nog steeds in stijgende lijn. Het koor is reeds lang de liederentafelstijl ontgroeid, en be zien wij de programma's van de laatste concerten en ook weer de samenstelling van het a.s. jubileumconcert, dan blijkt deze stijgende lijn duidelijk te zijn aan getoond. Met de kas gaat het ook goed en het is dank zij dit verschijnsel dat het koor in staat is de plannen om regelmatig een concert met orkestbegeleiding te geven in de zeer nabije toekomst ver wezenlijkt kunnen worden. Al een en kele maal heeft men met een dergelijk concert een uitermate dankbaar publiek gehad. Gelukkig is men nu in staat de financiële risico's van een dergelijk duur concert te dragen. Kenmerkend voor de Veenzangers is ook steeds geweest dat zij aldoor weer een volle zaal trokken. Meestal zijn deze ruim tevoren uitverkocht, zoals ook nu al weer het geval is met het komende jubileum-concert. Het is nog niet zo lang geleden dat de Veenzangers in een bakkerij repe tities hielden. In vrijwel alle plaatse lijke scholen heeft men gewerkt tijdens het zwerven van het ene naar het an dere gebouw. Totdat de directie van de Panter-fabrieken bereid werd ge vonden het lokaal aan de Spoorlaan als repetitielokaal beschikbaar te stel len, een gebouw dat hiervoor uitermate geschikt is. De vereniging telt thans 65 leden, een aantal dat nog niet eerder bereikt werd. Men heeft ook de tijd gekend dat het ledental terugliep tot 14. Gijsbert van Zanten is nu al weer 10 jaren diri gent. Trouv.-cns ook diens voorganger, de heer Van Zutphen uit Wageningen heeft het koor jarenlang gediend. De eerste dirigent na de oprichting was de heer Rooke uit Amersfoort en daarna waren er nog de heren Kettelarij uit Renkum, De Geus uit Oosterbeek en de heer Budding uit Renkum. Het 10-jarig bestaan van de Veen zangers werd groots herdacht en wel met een indrukwekkend concours, waaraan de oudere Veenzangers altijd nog met trots terugdenken, evenals trouwens aan de vele belangrijke sue- Op woensdag 31 oktober zal in de Oude Kerk op de Markt een interkerkelijke dienst gehouden worden ter herdenking van de Kerkhervorming. Ds. A. Vroegindeweij, hervormd pre dikant, zal deze herdenkingsdienst ope nen. Verder zullen spreken ds. W. Heer- ma, christelijk gereformeerd predikant, over het onderwerp: „Reformatie geen revolutie", en ds. J. Overduin over het onderwerp: „De diepste nederigheid". De dienst begint om half acht. dat er in de afgelopen dagen in Veenendaal een slordige twintigduizend oliebollen werden gegeten als gevolg van de „Sparta"-actie? dat deze actie, welke nog tot a.s. zaterdagavond duurt, een bijzonder groot succes belooft te worden? dat morgen, zaterdag 27 oktober, de nieuwe autobus-halten op de Kerkewijk, welke nu alle van een fraai wachthuisje zijn voorzien, definitief in gebruik ge nomen zullen worden? dat hiermee alle oude halteplaatsen (en dat zijn er de laatste tijd heel wat ge weest) zijn vervallen? dat ook de halteplaats van de N.V. De Haas bij de brievenbus op de Berg weg voor de richting Ede en de richting Eist wordt opgeheven? dat de bussen van en naar deze richtingen voortaan niet meer via de Bil- derdijkstraat rijden maar steeds op de Kerkewijk blijven? dat door deze veranderingen geen wijzigingen in de vertrektijden van de dienstregelingen ontstaan? II II Vrijdag 26 oktober (In Ritmeester-kantine) 8 uur, ïl voorstelling van Lestikoff's Mys- terieuze Show. ff Zaterdag 27 oktober l| (In geb. „Eltheto") 7.30 uur le- If zing met lichtbeelden van ds. Ko- fl revaar over zijn reis naar Pa- L lestina. Woensdag 31 oktober ff (In Oude Kerk Markt) 7.30 uur interkerkelijke dienst herdenking lï hervorming. Sprekers ds. A. 1= li Vroegindeweij, ds. W. Heerma en li ds. J. Overduin. Vrijdag 9 november (In Ritmeester-kantine) 8 uur, lezing en film „Beklimming van II de Mont Blanc" door de heer P. ff I? Windmeijer uit Delft, f! Zaterdag 10 november II (In geb. Eikenlaan) Jubileum- concert Mannenkoor „De Veen- f| zangers". li Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. dinsdag de film „De levensroman van Ri- chard Tauber" en woensdag en donderdag „Maar 36 uur". legenheden behaald en waarvan de vele onderscheidingen aan het vereni gingsvaandel het bewijs zijn. Een jaarlijks evenement voor de Veenzangers is steeds weer het concert voor de patiënten van „Zonnegloren". Volgende maand gaat men voor de elfde keer. Een jaarlijks terugkerende gele genheid waarbij het Veenendaalse pu bliek de Veenzangers kan bewonderen vormt de medewerking van dit koor aan de herdenking van de gevallenen in Veenendaal. Het bestuur van de Veenzangers, dat wij vanaf deze plaats gelukwensen bij het bereiken van deze nieuwe mijlpaal in het bestaan van het koor, wordt tegenwoordig gevormd door de heren W. van der Heiden, voorzitter; H. J. van Leeuwen, secretaris (sinds 1931); G. van Asselt (sinds 1931); G. van der Meijden (sinds 1936); M. van de Weerd; C. van de Haar en J. Gaasbeek. Deze week werd door de Veenen daalse politie een drietal werknemers van een plaatselijke groothandel in levensmiddelen gearresteerd en in hechtenis genomen, verdacht van ver duistering van een enorme hoeveelheid levensmiddelen ten nadele van bedoeld bedrijf/ Een deel van de goederen kon reeds in beslag genomen worden. Het uitge breide onderzoek in deze omvangrijke zaak duurt nog voort. Morgen, zaterdag 27 oktober, zullen de nieuwe bushalten op de Kerkewijk, welke deze week nu alle van'een fraai wacht huisje zijn voorzien, definitief in gebruik genomen worden. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven b\j rijwiel handel Van Engelenhoven te Over berg, werd weer niet gevonden. Hier door is de waarde weer met 2,50 gestegen en is de nieuwe riks het mooie bedrag van 22,50 waard ge worden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook deze week weer een riks met een roodgedrukt nummer erop, dus tevens een rijksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AG 020247, want dat is deze week de VALLEI- RIKS. Indien u deze riks vóór don derdagmorgen 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans twintig gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Dinsdagavond werd in gebouw ,,'t Tref- er geen 95 punten werden gehaald, is niet punt" dan de thee-zetkampioene van Vee nendaal bekend. Het werd mej. C. Ver- hoeff die wij geheel rechts op boven staande foto in actie zien. Zonder afbreuk te willen doen aan de thee-zetcapaciteiten van deze Veenen daalse kampioene, hadden wij ons deze theezetwedstrijd toch wel even anders voorgesteld dan het hierbij in werkelijk heid is toegegaan. De wijze waarop de wedstrijd gehouden werd heeft namelijk wel zeer weinige van onze Veenendaalse theezetsters gelegenheid gegeven hun kunnen te tonen; niet meer dan drie wa ren het er. Nadat de aanwezige dames een uiteen zetting hadden aangehoord over de juiste wijze van theezetten en een aardige film was gedraaid nam de wedstrijd een aan vang. De dames waren behoorlijk voor bereid op de strijd. De wedstrijdleidster gooide toen drie balletjes in de zaal en wie er een te pakken kreeg kon mee doen. Geheel links op het podium kwam mevrouw M. H. Boogaard, in het midden mevrouw B. Dijkstra en rechts dan mej. Verhoeff. Nog weer andere balletjes wer den de zaal ingegooid en de gelukkigen werden toen tot jury-leden benoemd die eveneens op het toneel plaats namen. De deelnemende dames, die een elek trische waterketel, een theelichtje, thee muts en uiteraard thee, water, suiker en melk ter beschikking kregen, hadden kennelijk studie gemaakt van de gouden theeregels, want over het algemeen ging het volgens deze regels van de kunst vrij goed. De meeste fouten werden ge maakt met het serveren van de thee. De theezetsters behaalden respectievelijk 88, 91 en 93 punten, terwijl er een maximum aantal van 95 punten te halen was. De deelnemende dames en de jury-leden kregen een zilveren suikerschepje aange boden terwijl de kampioene een prachtig theeservies als prijs ontving. Aangezien Dinsdagavond kwamen de leden van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Han del en Nijverheid" in een vergadering bijeen, om de komende Sint-Nicolaasactie te bespreken. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer Ant. de Ruiter. Be sloten werd met de Sint-Nicolaasactie te beginnen op vrijdag 23 november a.s. tot 5 december. Het bestuur zal de plannen voor deze actie nog nader uitwerken. Van Sint Nicolaas was bericht ontvan gen, dat hij op zaterdag 24 november zijn officieel bezoek aan Veenendaal zal bren gen, zodat de vergadering besloot deze welkome gast weer een passende ont vangst te bezorgen. Morgen, zaterdagavond 27 oktober, komt ds. Korevaar in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat spreken over zijn reis naar Palestina. Het verhaal van ds. Korevaar zal wor den geïllustreerd met lichtbeelden terwijl de avond zal worden afgewisseld met koorzang. De toegang tot deze avond, welke om half acht begint, is vrij. Geef uw kinderen weer Rijk aan vitaminen. Verpakt in de bekende ronde flessen. Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 Veenendaal te verwachten dat een Veenendaalse straks zal kunnen meedoen aan de com petitie van midden-Nederland. 's Middags, eveheens in gebouw ,,'t Tref punt" vond de wedstrijd voor meisjes scholieren plaats waarbij Gerda Oskam 85'/2, Tonny Davelaar 841/a en Jansje van Toly 83 punten behaalden. Gisteren wapperde onze driekleur bo ven de Panter sigarenfabriek en de aan leiding hiertoe gold niets minder dan het feit dat dit bedrijf het zilveren jubileum van tien medewerkers vierde en wel van de heren H. van Eldik, Opheusden; J. van Hattum, Ochten; J. C. v. d. Hatert, Och ten; J. Hommerson. Ochten; G. Need, Veenendaal; Joh. Need, Veenendaal; K. Peters van Ton, Dodewaard; J. Keuken, Ochten; W. Keuken, Ochten; M. Ver- kuyl, Veenendaal. De directie had gemeend niet te kun nen volstaan met het uitsteken van de vlag maar ook een voor de onafgebroken 25 jaren trouwe dienst passende huldi ging te! doen plaats vinden. Hiervoor was men gistermiddag dan ook in feestelijke stemming in de zaal van gebouw ,,'t Tref punt" bijeen. Allereerst werden de jubilarissen en hun echtgenoten toegesproken door de heer J. J. van Schuppen jr. waarna de heer J. M. van Schuppen als aandenken en stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor die 25 jaren arbeid voor het bedrijf een polshorloge, een enveloppe met in houd en een kist sigaren aanbood. Namens de fabrrwdsc-ommissle sprak dc heer M. Sukkel en tenslotte sprak de chef van het bedrijf, de heer J. van de Weerd- hof. Ook de receptie na de huldiging werd zeer druk bezocht. Gisteravond omstreeks 6 uur kwam de bromfietsrijder W. B., wonende aan het Panhuis alhier door totnogtoe on bekende oorzaak in aanraking met een hem voorbij rijdende autobus van De Haas en wel ongeveer ter hoogte van de Stationssingel o de Kerkewijk. B. kwam te vallen en liep een her senschudding en zware verwondingen op. De twee doktoren die de eerste hulp verleenden lieten hem onmiddellijk naar het Julianaziekenhuis overbrengen. Dinsdagavond was het de heer Ziele- man, die tijdens een bijeenkomst in de school de heer Johan Bodegraven, bekend van de radio, welkom heette. Spreker noemde het wel heel iets bijzonders voor Overberg om de heer Bodegraven, die hier een lezing zou houden, op bezoek te hebben. Wij hebben hier veel van hem gehoord via de N.C.R.V.-microfoon, maar nu zien wij hem dan in levenden lijve. In Overberg is volgens spreker niet zo veel te beleven, er wordt hier hard ge werkt, maar toch is het ook weieens erg leerzaam om bepaalde personen te horen spreken. Daarom ligt het in de bedoeling om deze winter nog meer van dergelijke Voor het eerst sinds 1947 ziet de Ned. Buurtvervoer Mij. zich genoodzaakt enkele tarieven te verhogen in verband met stijging van lonen en kosten. De ver hoging komt neer op 0.3 cent per kilo meter maar waar de prijzen zijn afge rond op veelvouden van 5 cent zullen de prijzen op verschillende trajecten nog hetzelfde blijven. De omwenteling in Polen. In de Poly technische School te Dantzig werd een grote demonstratie gehouden. De be volking uitte zijn volkomen instem ming met het nieuwe Politieke Bu reau. Wladyslaw Matwin, secretaris van het Centraal Comité van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij, houdt een rede. Het oude, fantastische plan van een tunnelverbinding onder het Kanaal, van Frankrijk naar Engeland en om gekeerd, schijnt nu toch werkelijkheid te worden. Het ziet er uiteraard heel wat anders uit dan de tekeningen van tweehonderd jaar geleden aangaven! In Parijs is onlangs de eerste confe rentie bijeen geweest, waaraan ook door andere belanghebbende Europese lan den is deelgenomen, en het ontwerp goedgekeurd voor een dubbele spoor weg en autostraat. Een technische com missie onder leiding van de Franse in genieur André Basdevant, zal hierover WIJZIGING VEERDIENST Met ingang van heden wordt voor het pontveer Rhenen-Kesteren de winter- dienst ingevoerd. Op werkdagen wordt gevaren van 524 en op zondagen van 6 24 uur. De laatste afvaart van Rhenense zijde vindt plaats om 23.50 uur. De Veenendaalse athletiekvereniging V.A.V. gaat a.s. zaterdag naar Hengelo om daar deel te nemen aan een bosloop. Deze athletiekwedstrijden worden georga niseerd door de athletiekvereniging „Tu- bantia". Op de 2500 m. klasse C. komt S. Drost aan de start. De junioren H. van de Kraats en C. Diepeveen komen uit op de 1000 m. junioren B. Gistermorgen had op de Nieuweweg hoek Buurtlaan een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer v. d. B. uit Rhenen en een mo torrijder. De motorrijder liep een hoofd wonde en een hersenschudding op. Nadat dr. Engel de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar het Juliana Ziekenhuis gebracht. JE BENT EEN KOE In Urundi (Belgische Kongo) zijn de in boorlingen zeer op de uitbreiding van hun veestapel gesteld. Aangezien een koe daar bijzonder kostbaar is, mag men er een schone rustig verzekeren, dat zij „een echte koe" is. Ze zou er trots op zijn en misschien blozen, indien de huids kleur haar daartoe in staat stelde. avonden te organiseren. Tot slot deelde de heer Zieleman nog mee, dat vijf meis jes uit Overberg een collecte hadden ge houden voor de actie ter bestrijding van de kinderverlamming. Hét bedrag van 237,34 werd door deze meisjes, t.w. Hennie van Ginkel, Gerrie Zieleman, Jansje van Engelenhoven, Corrie Har deman en Truusje van Noort, persoonlijk aan de heer Bodegraven overhandigd. De heer Bodegraven vond dit bijzonder aar dig en verzekerde hun dat dit bedrag ook door hem zou worden genoemd in het N.C.R.V.-programma van gisteravond, hetgeen hij ook inderdaad gedaan heeft. De heer Bodegraven vond het fijn in Overberg te kunnen optreden en een en ander te vertellen van de bromfietsreis door Europa gemaakt door de heer Bode graven en Goos Kamphuis. Van elk be zocht land werden door spreker bijzon derheden verteld over de leefwijze en bezienswaardigheden. De heer Zieleman sloot de avond met dankgebed. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur ontstond brand in de rijwielwerkplaats van de heer M. Bakkenes aan de Mei kade. De werkplaats vormde een gedeelte van een ongeveer dertig meter lange, houten schuur, waarvan het achterste ge deelte als kippenhok dienst deed. De vlammen vonden een gretig voedsel in de grote voorraad rijwielbanden en in de benzine en olie, welke in de werk plaats aanwezig was. Door de geweldige hitte liep ook het vlakbij staande woon huis gevaar, doch de brandweer uit Ede, die snel ter plaatse was, wist zowel het woonhuis als de kippenschuur te be houden. De werkplaats brandde echter geheel uit. Ongeveer 400 binnen- en buitenban den, 25 nieuwe rijwielen en een grote hoeveelheid rijwielonderdelen en gereed schappen gingen verloren. De schade, die op 17.000,wordt geschat, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Men vermoedt dat de brand is ontstaan doordat een nog niet geheel gedoofd si garettenpeukje tegelijk met enig papier- afval bij een benzinevat terecht is ge komen. De heer B. had namelijk juist voordat hij de werkplaats verliet, de vloer aangeveegd. Toen de brand uit brak was niemand in de werkplaats aan wezig. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, die op maandag 29 okto ber a.s. wordt uitgezonden, zal een klank beeld worden gewijd aan de voorkoming van mond- en klauwzeer. Aan deze uit zending zal worden medegewerkt door de Veeartsenijkundige Dienst. De uitzending zal worden besloten met een praatje van Ir. Th. J. Tienstra, rijks- landbouwconsulent voor oostelijk Drente, over het onderwerp „Als het vee op stal komt". Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 BUIK MET VERBAND. Een blindedarmoperatie bij een da me te Trouville (Frankrnk) had v(jf andere operaties tengevol ge, want met de blindedarm bleken niet de pijnen te zijn verdwenen. Een tweede dokter opereerde haar opnieuw en ont dekte tal van infecties in haar ingewanden. Daar de pijn nog niet ophield, kwam er een derde arts, die een stuk verband uit het lichaam van de patiënt zag bungelen en eraan trok, wat het slachtoffer hevige kreten van pijn ontlokte. Een nieuwe operatie wees uit dat de eerste chirurg, die van de blinde darm, een rol verbandgaas in de buik had achtergelaten. Nadat deze was verwijderd moest voor de zesde maal worden ingegrepen wegens een tumor. Het slachtoffer, nu genezen, heeft een klacht ingediend om dat ze niet tevreden is met de schadevergoeding van 5000 gul den die de verzekeringsmaat schappij van de chirurg haar wil uitbetalen. GEZEGEND ROCK-AND- ROLL. Amerikaanse huismoe ders zegenen de koning van de Amerikaanse Rock-and-roll- zangers, Elvis Presley, sinds de radiostations elke morgen om zeven uur de dag beginnen met een van zijn succesplaten. „Tot nu toe," schrijft de ene, „huilde mijn baby elke morgen, maar sinds ze Elvis' stem hoort, slaapt ze glimlachend weer in." „Mijn dochter," aldus een ander, „kon ik nooit op tijd uit bed krijgen, maar dank zij Elvis is ze er elke morgen om zeven uur uit en komt op tijd op school." 100.000. Volgens de statistie ken zullen in Amerika in één jaar 100.000 mensen door ver keersongelukken om het leven komen (in 1975). ZWITSERSE KEUKEN. Voor de verzorging van de Olympische athleten te Mel bourne is voor het Olympische dorp van 841 huizen het volgen de personeel aangenomen: 1200 jongens, 200 kokkinnen, 50 keu kenmeisjes, 100 administrateurs, 400 schoonmaaksters en 100 werklieden voor het onderhoud. Van de kokkinnen komen er 160 uit Europa, van wie de meeste uit Zwitserland omdat de Zwit sers uiteraard gewoonlijk twee of drie talen spreken. De officiële talen op deze Olympiade zijn Engels, Frans en Spaans. VREEMDE LIEDEN. Een Parijse clochard heeft een col lega, die hem een plaatsje op een bank in de Rue d'Auteuil weigerde, zo'n klap verkocht, dat hij stierf. Met de revol ver in de hand stapte een man uit zijn auto op de Boulevard de Strasbourg te Toulon en dwong iemand uit een groepje voor bijgangers in de auto plaats te nemen. Daarna verdween de wagen uit het gezicht. PESTERIJ? De Russen wil len in Zwitserland het monu ment restaureren, dat daar op een berg staat ter herinnering aan de overwinning van de Russische generaal Souvarol op het Franse leger onder generaal Schelleben in... 1799. VOORBIJGANGSTER. Een regisseur, die in een straat te Rouen filmscènes opnam, vroeg aan voorbijgangers of ze in zijn film wilden spelen voor twin tig gulden psr dag. Een bejaar de dame kwam daarop op hem toe en zei: Ik zou graag mee doen, maar Ik bezit geen twin tig gulden. OOIEVAAR. De Spaanse ge zant te Parjjs ontving van de in woners van een dorp in de El- zas de volgende brief: „U dient te weten dat de ooievaar het symbool is van de Elzas en uit de kranten kunt u weten dat wfj het haast onmogelijke in het werk stellen om deze, onze be- schermvogel, voor uitsterven te behoeden. WU kunnen daarom niet toestaan dat deze zo sym- patieke vogels door de inwoners worden gedood b(j het over vliegen van uw land wanneer z(j zich naar hun winterkwar tieren in Afrika begeven." Na onderzoek bleek het de gezant, dat jagers uit het dorp Mansera in Catalonië onlangs een ooievaar hadden neerge schoten. VERKIEZINGSKOLDER. „Kleef aan Ike", heet de nieuw ste Amerikaanse kauwgom, in de handel gebracht met het oog op de aanstaande presidentsver kiezingen. En de kandidaat der democraten, Adlai Stevenson, neemt les in het „slecht" Ame rikaans spreken. Grammaticale fouten zouden zijn toespraken beter doen inslaan In de straten van New-York mist men nog de mannen met grote insignes met de naam van hun favoriet in het knoopsgat van hun colbert en de dames met nylons in de kleur van hun favoriete partij. Men verwacht echter een hausse van dergelij ke en andere verkiezingsver schijnselen zodra de finale van het baseball-kampioenschap de nationale sport in de Ver. Staten achter de rug zal zijn. SCHILDERIJ. Een journa list in Tennessee zond op een schilderijententoonstelling een schilderstuk in dat bestond uit de doek waarmee hij zijn pen selen placht schoon te maken. Hij kreeg de eerste prijs en een reis naar New-York, waar hij zijn kunstopvattingen mag uit wisselen met de grootste schil ders van deze tijd. AUTO. Het bestuur van een Parijse school heeft de leer lingen (1011 jaar), die in het bezit zijn van een eigen auto, aangezegd dat ze er niet mee naar school mogen komen. nog nader rapport uitbrengen. Het be gin van bedoelde tunnel ligt bij Sar- tieux en het eind bij Dover; een afstand van ongeveer 36 kilometer. Geheel uit te voeren in staalbeton, bestand tegen een waterdruk als op veertig meter diepte; 21 meter hoog, 18 meter breed. De ruimte is in twee etages verdeeld. Beneden de spoorbanen, boven de dub bele rijwegen, welke laatste gescheiden worden door een verhoogde strook, waarop auto's geparkeerd kunnen wor den of bij ongelukken c.q. panne wor den gerepareerd zonder het verkeer verder te hinderen. Onder de verhoog de strook bevindt zich een speciale verkeerstunnel voor het personeel, dat zorgt voor controle en onderhoud. De luchtverversing vindt plaats door mid del van grote kanalen, waarin grote ventilatoren draaien; elke propellor van een ventilator is in doorsnee zes meter groot. Ingenieur Basdevant heeft voorge steld, eerst nog een kleine proeftunnel te maken, om na te gaan of alle ge maakte berekeningen praktisch juist zijn. Daarna kan de werkelijke tunnel in vier jaar gereed zijn, door op acht verschillende punten tegelijkertijd te beginnen. Van het ir> de jaren 1880-1882 ge bouwde stukje tunnel (een kliometer lang aan Frane kant en twee kilometer aan Engelse zijde) zal geen gebruik meer worden gemaakt, daar de af metingen ervan in onze tijd onbruik baar zijn. Over de toen gerezen bezwaren is men thans heengestapt en de Engelse regering heeft nadrukkelijk verklaard, dat zij werkelijk meer voor- dan nadeel van de verbinding verwacht. Zowel de technische als de militaire opvattingen hebben belangrijke veranderingen on dergaan. OPBRENGST VERKOOP KINDER POSTZEGELS De door de kinderen van de o.l. school gehouden verkoop van kinderpostzegels heeft ruim 250,— opgebracht. OPBRENGST P.I.T.-COLLECTE De alhier gehouden collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft 98,— opgebracht. OPBRENGST COLLECTE RECLASSERING De gehouden collecte voor het reclas- seringswerk heeft 136,opgebracht. LUNTEREN. Op zaterdag 3 november organiseren de Lunaruiters in de bossen ten oosten van Lunteren een terrein- oriënteringsrit. De start vindt plaats bij het Pannekoekhuis, waar na afloop ook de prijzen worden uitgereikt. Men ver wacht voor deze rit veel belangstelling van alle landelijke rijverenigingen uit de omgeving. WAGENINGEN. Dinsdag 30 oktober a.s. wordt in de zaal van het I.B.V.T. in de Haagsteeg alhier gelegenheid gegeven een loket te huren van de grote diepvries- kluis welke hier door de Stichting Land- bouwhuishoudkundig Onderzoek is ge bouwd. Ieder is in de gelegenheid een loket in deze kluis te huren waarin men groenten en vleeswaren kan opbergen en een in veel opzichten betere methode van inmaken geeft. Het is de bedoeling dat men de produkten zoveel mogelijk panklaar in porties voor één maaltijd ver pakt in de kluis brengt. ZEIST. Deze week bracht de ambassa drice van Pakistan in Nederland een be zoek aan de inrichtingen voor maat schappelijk werk in de provincie Utrecht en in het kader hiervan werd ook het Chr. Blindeninstituut „Bartimeüs" in Zeist aangedaan. De Begum Liaquat Ali Khan heeft hierbij zeer veel indrukken opgedaan voor de uitvoering van haar streven de ontwikkeling van haar land ook op sociaal gebied te bevorderen. EDE. Een groep oudgedienden van het 22ste regiment infanterie, dat vóór de oorlog in Ede lag, heeft te Rotterdam een bijeenkomst gehouden om te overleggen waar en wanneer een reünie van dit regiment zou kunnen worden georgani seerd. Als datum voor deze reünie, welke te Ede zal worden gehouden, is woensdag 21 augustus 1957 gekozen. Omdat practisch alle gegevens van hen die bij 22 R.I. hebben gediend in de be zettingsjaren verloren zijn gegaan, ver zoekt het secretariaat van de reünie commissie (Flakkeesestraat 130-b, Rotter- dam-Z.) allen, die bij 22 R.I. hebben ge diend, zich zo spoedig mogelijk met naam voornaam, volledig adres en lichting be kend te willen maken, ook al zijn ze niet van plan de reünie bij te wonen. LUNTEREN. Het is de Culturele Com missie te Lunteren gelukt, de zeer be kende auteur en eminente verteller A. den Doolaard bereid te vinden op dinsdag 6 november a.s. in het gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de dr. Kimmijser- laan een lezing met lichtbeelden te hou den. Hij zal op die avond zijn hoorders meevoeren naar de laatste bergvesting van Europa, het weinig bekende Monte negro, het merkwaardige land, waar nog patriarchale verhoudingen bestaan. WIJZEWOORDEN DE KEUZE Als men Jan Rap laat kiezen, kiest h(j z(jn maat. (Ernst Jul. Hanel) gÊOfTBO&É6

De Vallei | 1956 | | pagina 1