Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Plannen reeds meer dan een eeuw oud BRILLEN Fa. F. TAK Rhenen groeit uit zijn jasje MULDER Meer arrestaties in verduisteringszaak ELST Overal grote kapitaals werken onderhanden ACHTERBERG E.H.B.O. Amerongen won Vallei-beker Gemeentehuis dient onbewoonbaar te worden verklaard \ieuic8 uit de Omspring 30e jaargang WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 No. 82 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeei Gemeentegrenswijzigingen rond Veenendaal Zelfs de Ordnungspolizei kwam er aan te pas Vele pogingen 15-jarige bromfietser veroorzaakt tlodelijk ongeluk AGENDA VvmrminifiKSSsssssssas# Jaarlijkse feestavonden „Unitas" Filmvoorstellingen Chr. Metaalbedrijfsbond Opening Joh. Calvijn- school Stichting „Bejaarden-sociëteit" Novemberavond Chr. Besturenbond Nieuwe telefoonaansluitingen Ederveen en Renswoude „Crescendo" gaf taptoe MARKTBERICHTEN UIT DE RAADZAAL VAN RENSWOUDE Gemeentebegoting aanvaard Grote prijsverlaging Motorrijder onder water Motorrijder zwaar gewond ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het oude polderhuis te Veenendaal, dat gedeeltelijk als kantoor van de spaar bank en gedeeltelijk als woonhuis is ingericht, grenst aan de voorzijde aan de brede Hoogstraat en aan de achterzijde aan een steegje, dat de typische naam „Gelderland" draagt. Als de bewoners van dit oude patriciërshuis 's avonds naar bed gaan kan het gebeuren, dat zij hun (moede) hoofd in de gemeente Veenendaal dus de provincie Utrecht ter ruste leggen, terwijl zij hun overige ledematen in de gemeente Ede, dus in Gelderland uitstrekken. Deze scheiding tussen hoofd en romp heeft gelukkig niets met koppensnellen te maken, doch is het gevolg van de merkwaardige omstandigheid, dat de provinciale grens die tegelijk de grens is tussen de gemeenten Veenendaal en Ede, dwars door deze woning heen loopt. En dit is dan wel het merkwaardig ste voorbeeld van de zonderlinge grensafscheiding tussen deze twee ge meenten, waaraan het wetsontwerp tot grenswijziging, dat thans op de ge- meentesecretariën ter inzage ligt, een einde wil maken. Of de geprojecteerde grenswijziging, waarbij Stichts- en Gelders Veenendaal samengevoegd worden, inderdaad iedereen zal bevre digen valt te betwijfelen. Het gemeen tebestuur van Ede zal zich zeker niet zonder protest neerleggen bij het ver lies van ruim 4300 inwoners, terwijl in Veenendaal stemmen opgaan, die be weren, dat men voor de toekomstige uitbreiding van deze gemeente een nog veel groter gebied van Ede en Rhenen nodig heeft, zodat men na aanneming van dit wetsontwerp al aanstonds weer over de volgende grenswijziging kan gaan praten. Het gebied, dat nu de gemeente Vee nendaal vormt, behoorde eerst tot de gemeente Rhenen. Eerst in 1795 werd Veenendaal een zelfstandige gemeente. Maar toen was het dorp Veenendaal al gedeeltelijk op het grondgebied van de gemeente Ede gebouwd. Uit oude, kuns tig gesmede, muurankers kan men thans nog duidelijk zien, dat het tot de gemeente Ede behorende „Gelders Vee nendaal" al voor 1795 was gebouwd. Deze scheiding tussen Stichts- en Gelders Veenendaal is tot op de huidige dag gehandhaafd, behoudens een pe riode van enkele jaren in de Franse tijd. Bij decreet van de Koning van Holland van 29 april 1807 werden beide gedeelten van Veenendaal als één ge heel aangemerkt en ingedeeld bij het „Departentent Dande van Utrecht"* Na het herstel van de onafhankelijk heid werden echter de oude provincie grenzen weer hersteld, zij het onder protest van Veenendaal „uit hoofde van de zonderlingen limietscheiding, die aldaar tusschen de beide provin- Sindsdien zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om tot vereniging van de beide Veenendalen te komen. Omstreeks 1850 werd uit de burgerij van Gelders Vee nendaal daartoe een adres gericht aan de Koning, dat leidde tot besprekingen tussen Gedeputeerde Staten van beide provincies. Er werd echter geen over eenstemming bereikt. In 1911 werd opnieuw uit de burgerij van Gelders Veenendaal actie gevoerd om tot samenvoeging te geraken. Merk- Zaterdagavond om kwart voor acht is op de Nieuwe weg een ernstig onge luk gebeurd waarbij één persoon werd gedood en twee anderen ernstig ge wond. De 71-jarige heer E. J. van de Kraats uit Gelders Veenendaal en zijn 65-jarige echtgenote wandelden op de Nieuwe- weg met een invalidenwagentje, waar in hun 35-jarige dochter was gezeten. Hoewel zij uiterst rechts van de weg liepen werden zij op een gegeven mo ment aangereden door de 15-jarige bromfietser A. L. uit Renswoude, die hen met vrij grote snelheid van achte ren naderde en de wandelaars door het slechte weer blijkbaar niet heeft op gemerkt. Er ontstond een valpartij, waarbij de heer Van de Kraats zo ernstig werd ge wond, dat hij op weg naar het zieken huis overleed. Mevrouw van de Kraats liep verschillende schaafwonden op en een beenbreuk, terwijl de bromfietser een zware hersenschudding kreeg. De dochter van het echtpaar v. d. K. bleef ongedeerd. li li SS II Heden, woensdag 31 oktober (In Oude Kerk, Markt) 7.30 uur, interkerkelijke dienst herdenking Hervorming. Sprekers: ds. A. Vroegindeweij, ds. W. Heerma en ds. J. Overduin. (In geb. ,,'t Trefpunt") 7.30 uur, breiwerkshow van Fa. Ant. de Ruiter. Zaterdag 3 november (In geb. „Eltheto") 3 en 7 uur, |1 filmvoorstelling Chr. Metaalbe- drijfsbond. Zaterdag 10 november (In geb. Eikenlaan) Jubileum- |f concert Mannenkoor „De Veen- II zangers", ii Luxor Theater ii Heden woensdag en morgen don- II derdag de film „Maar 36 uur", II van vrijdag t.m. zondag „De |1 f| vrouw die haar man verkocht", maandag t.m. woensdag „Tralies 11 van Bamboe" en donderdag II „Carrie". U ciën plaats heeft, alwaar een kram of nagel in de muur in het midden van het dorp de ingezetenen van één en het zelfde dorp aan twee differente zoo Provinciale als plaatselijke autoriteiten onderworpen maakt", waardig genoeg stuitte deze actie toen op verzet bij het gemeentebestuur van Stichts Veenendaal! Niettemin werd er weer een interprovinciale commissie benoemd. Het overleg liep echter vast op het geschil over de overdracht van de buurtschap „De Klomp". Zeven jaar later in 1918 be noemde de gemeenteraad van Veenen daal een commissie uit zijn midden met de opdracht te rapporteren over het grenswijzigingsvraagstuk. Het duur de zes jaar voor de raad een beslissing nam over het rapport van deze com missie, maar in 1924 werd dan toch aan Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht om medewerking te verlenen voor een grenswijziging met de ge meenten Ede, Renswoude en Rhenen. Maar nu kwamen de inwoners uit Gelders Veenendaal in het geweer. Bijna alle gezinshoofden uit Gelders Veenendaal het waren er precies 500 tekenden een adres aan de ge meenteraad van Ede, waarin zij ver- (Zie verder pagina 2.) In ons vorig nummer konden wij be richten dat de Veenendaalse politie drie persöriëh hacï gearresteerd' vér- dacht van verduistering van een grote hoeveelheid levensmiddelen ten nadele van hun werkgever. Inmiddels werden nog twee personen aangehouden die hebben bekend een hoeveelheid levensmiddelen ten nadele van hetzelfde levensmiddelenbedrijf te hebben verduisterd. In totaal werden dus vijf daders aangehouden waarvan er nog twee in voorlopige hechtenis verblijven. Verder heeft de politie nog twee win keliers uit omliggende plaatsen aan gehouden op beschuldiging van heling. Deze hebben namelijk regelmatig de verduisterde levensmiddelen gekocht, welke gelijkertijd met de normale be stellingen per auto werden afgeleverd. De waarde van de verduisterde goede ren wordt geschat op enkele duizenden guldens. De afdeling „Unitas" Veenendaal, Ned. Chr. Bond van werknemers in de Textiel- en kledingbedrijven, houdt op 7, 8, 9 en 10 november a.s. in het gebouw „Eltheto" zijn jaarlijkse feestavonden voor de leden. Iedere avond zal één der hoofdbestuur ders een propagandawoord spreken, ter wijl een der plaatselijke fabrikanten het slotwoord zal spreken. Muzikale mede werking verlenen de heren Vellinga en Van Hees (orgel en piston) terwijl de to neelclub van „Unitas" het spel in 3 be drijven, getiteld „Christien" zal opvoeren. Zaterdagavond 10 november a.s. zal aan 15 leden het gouden C.N.V.-insigne wor den uitgereikt wegens het 25-jarig lid maatschap van de chr. vakbeweging. De afdeling Veenendaal van de Chr. Metaalgedrijfsbond in Nederland zal a.s. zaterdag 3 november in het ge bouw „Eltheto" een filmmiddag en -avond organiseren. De kindervoor stelling begint om 3 uur 's middags. Er zullen een aantal aardig kinderfilms vertoond worden. De avondvoorstelling begin om 7 uur, waarbij vertoond zal worden de prachtige kleurenfilm „Het Koninklijk bezoek aan de West". De bondsbestuurder, de heer D. de Jong, zal deze avond een propaganda-woord spreken. Vrijdagavond 2 november a.s. om half acht zal de nieuwe Joh. Calvijn- school aan de Geerseweg officiëel ge opend worden. In deze samenkomst, welke gehouden zal worden in de aula van de VGLO-school aan de Geerseweg, zal tevens het 25-jarig bestaan van de school worden herdacht, alsmede het feit dat de heren J .H. den Hengst (hoofd der school), W. Vaartjes (onder wijzer) en C. Diepeveen (concierge) 25 jaar aan de school verbonden zijn ge weest. De heer Den Hengst neemt dan af scheid van de school in verband met zijn pensionering, terwijl het nieuwe hoofd, de heer C. G. Mijnders zal wor den geïnstalleerd. In een donderdagavond j.l. door enkele initiatiefnemers belegde bijeenkomst met vertegenwoordigers van diverse plaatse lijke maatschappelijke organisaties, is in principe besloten tot het instellen van een Stichting tot oprichting en instandhouding van een zogenaamde „Bejaardensociëteit" over te gaan. Besloten werd om op don derdag 8 november a.s. met de vertegen woordigers der diverse organisaties die in het Stichtingsbestuur zitting zullen ne men, bijeen te komen. In deze bijeenkomst zullen de plannen besproken worden om op korte termijn te kunnen beginnen met het bieden van ont spanning aan de Veenendaalse gepensio neerden. De gebruikelijke novemberpropaganda- avond. van de Chr. Besturenbond vindt plaats op donderdag 29 november a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Als spreker zal optreden de heer B. Roolvink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond terwijl het chr. Toneelgezel schap „D.E.S.T.O." uit Utrecht een voor Veenendaal goede bekende het blijspel „Adriaan en Olivier" zal opvoeren. 442 430 438 464 444 410 470 465 Bos W., Fliertseweg 1; Brandhof, R. van de, Biesbosseweg 6; Brandhof R. van de, Oude Holleweg 23, Renswoude; Doorn jr. H., Aann. Stationsstraat 126, Geld. Veenendaal; Hal W. A. van, venn. fa. A. van Hal en zn., werkplaats, Krommeweg 1; Mourik, J. van, Oude Holleweg' 21, Renswoude; Peut L. van de, Herv. predikant, Dorpsstraat 43, Renswoude. Veenendaal Gebr., opfokbedrijf en kuikensexer, Meikade 61. Ondanks de regen en het gure weer, heeft de Elsterse muziekvereniging „Cres cendo" zaterdagavond een taptoe gegeven. Na een rondgang door het dorp werd om 8 uur op het schoolplein de taptoe uitge voerd, terwijl de regen neerplensde. Hul de aan het korps is hier op zijn plaats. Ook kon de bevolking van Eist hier pas goed zien wat eensgezindheid vermag en wat mede met ieders hulp is tot stand ge bracht. In enkele jaren is het korps zeer veel vooruit gegaan en Eist kan trots zijn op „Crescendo". Wie Rhenen van vóór de oorlog heeft gekend en er nu nog eens terug zou komen, zal zijn ogen uitkijken. Niet alleen dat de binnenstad een totaal ander beeld geeft vanwege de nieuw bouw na de oorlog, ook buiten het stadscentrum zijn er zovele veranderingen aangebracht, dat Rhenen van weleer er niet meer uit te herkennen valt, zij het dan, dat men nog verschil lende oude aanknopingspunten terugvindt. WTe denken in dit verband aan de Cuneratoren, de prachtige kerk, de Panorama molen hoewel deze nu zonder wieken staat het post kantoor en enkele gespaard gebleven panden. Dat is dan ook vrijwel alles. De rest heeft zo'n gedaanteverwisseling onder gaan, dat alles vreemd lijkt. NATUURSCHOON BLIJFT Ja, er is nog iets dat van vroeger dateert. Dat is het prachtige natuur schoon in de wijde omgeving. De Greb- beberg is er nog, al is daar dan ook de gesel van de tweede wereldoorlog overheen gegaan en al liggen daar dan onze dierbaren begraven. Die berg is er gelukkig nog. De kalkzandsteenfa brieken mogen er dan op diverse pun- G.V. „EXCELSIOR" BOOD LEIDSTER HUWELIJKSCADEAU AAN Donderdagavond werd aan mevr. C. van Ruremonde-van Barneveld, door de leden van de gymnastiekvereniging „Excelsior" een cadeau aangeboden ter gelegenheid van haar huwelijk. Door twee leden van de damesploeg werd het cadeau, zijnde een driehoekige ro tantafel met bloemenhanger overhan digd. Het Buurtschapshuis was door de meisjes van de kleutergroepen voor deze gelegenheid op fraaie wijze ver sierd. Door Mieke van de Haar, een der meisjes van de kleutergroep, werd een aardig gedicht gedeclameerd, het geen zeer in de smaak viel. Vervolgens werd het woord gevoerd door de voor zitter de heer Rijkse, die de leidster hartelijk gelukwenste en hoopte dat het een voorspoedig huwelijk zou zijn. Voorts sprak de voorzitter de wens uit, dat zij evenals voorheen haar beste krachten aan „Excelsior" zou blijven wijden. De leidster bracht hierna bestuur en leden dank voor het zeer mooie cadeau en de vele blijken van belangstelling bij haar huwelijk ondervonden. Ten huize van Lt.-Gen. A. Barctte te Wassenaar werd hem, by zyn afscheid als Chef-Luchtmachtstaf, namens het personeel van de Koninklijke Lucht macht een zonnewijzer aangeboden. V.l.n.r.: de twee dochters van Gen. A. Baretta en Mevr. Baretta by de zonnewyzer in de tuin. V KEEPER KREEG PROCES-VERBAAL Tijdens de'zaterdagmiddag op het VSW- terrein gespeelde voetbalwerstrijd tussen Triangelboys en Matjan is het vrij ru moerig toegegaan. Een van de keepers, welke waarschijnlijk uit het publiek te veel had moeten aanhoren verliet op een gegeven moment zyn doel en gaf een van de toeschouwers eer* klap op een oog. Wegens mishandeling maakte politie in dit geval proces-verbaal op. VEENENDAAL. Op de gisteren gehou den eiermarkt werden 200.000 stuks aan gevoerd. De prijzen varieerden van 17,50 tot 18,75. Henneneieren van 11,tot 15,— per 100 stuks. Handel vlug. Op de biggenmarkt werden 70 biggen aangevoerd. De prijzen waren van 45, tot 55,Handel redelijk. De E.H.B.O.-wedstrijden van de kring de Valleistreek, welke zaterdagmiddag in de jeugdherberg „De Eikelkamp" werden gehouden is een overwinning voor Ame rongen geworden, met één punt verschil op Leersum. Er werd door zeven ploegen aan de wedstrijden deelgenomen, één ploeg uit Amerongen en twee ploegen elk uit Eist, Veenendaal en Leersum. De ploegen die één voor één werkten kregen de volgende opgave: Er was een ongeluk gebeurd, waarbij twee slachtoffers waren gevallen. De eerste was een drenkeling, schyndood. Het tweede slachtoffer had een shock en een open beenbreuk. Het gepresteerde van de ploegen stond op een hoog peil, aldus dr. Malenfijt, directeur van het Stads Academies Ziekenhuis te Utrecht. De jury, bestaande uit dr. Malenfijt, dr. Zwarteveen en dr. Tromp, kende de vol gende pryzen toe: le prijs Amerongen (367 punten); 2e prijs Leersum I (366 p.); 3e prijs Veenen daal II (361 p.); 4e prijs Veenendaal I Na de opening door de voorzitter kwam in behandeling een verzoek van een drie tal vergunninghouders in deze gemeente om het sluitingsuur van hun lokaliteiten te stellen op 24 uur. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd af wy zend beschikt op dit verzoek. De raad beëindigde hierna een reke ning-courant overeenkomst met de Am- sterdamsche- Bank om daarna de reke ning-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten van 25.000,— tot 100.000,— te verhogen. UITBREIDINGSPLAN Bij besluit van 4 november 1955, werd bepaald, dat de vaststelling van een plan van-uitbreiding voor het gedeelte der ge meente Scherpenzeei, in voorbereiding was. Tengevolge van bovengenoemd besluit geldt tot 4 november 1956 een bouwver- bod voor het omschreven deel der ge meente, aangezien het niet wenselijk is te achten, dat aldaar wordt gebouwd, van Teveel betalen is niet prettig, daarom voor een nieuwe BRIL Alleenverkoop Hoofdstr. 1 06 Telefoon 2576 - Veenendaal zonder dat de wyze van bebouwing is ge bonden aan een tevoren vastgesteld plan. Daar bedoeld plan van uitbreiding échter nog niet gereed is gekomen, stellen B. en W. voor thans wederom een gelyk- luidend besluit vast te stellen. Aldus werd besloten. De raad ging hierna accoord met de toekeninng van een 6 salarisverhoging voor de ambtenaren in dienst der ge meente met ingang van 1 juli 1956. Hierna stelde het College van B. en W. de raad voor de ontruimingstermynen van de onbewoonbaar verklaarde wonin gen Dorpsstraat 15, 49, 51, 53, 55, 50, 52 en 87, Kerkstraat 1 en Munnikenweg 72 en 141 met één jaar te verlengen. De heer E. Zweers (PvdA) vroeg de voorzitter wanneer de bewoners nu eindelijk eens in aanmerking komen voor een nieuwe woning. De voorzitter kon hierop slechts antwoorden dat deze voorziening afhan- kelyk is van de mogelijkheid om in de woningnood te voorzien door de bouw van nieuwe woningen. De heer J. T. Woileswinkel (CH) vroeg of deze gevallen by het gereedkomen van nieuwe wonin gen voorrang genieten. De voorzitter ant woordde dat dit niet het geval kan zyn zolang er ook nog andere noodgevallen zyn. De suggestie van de heer Wolles winkel de onbewoonbaar verklaarde wo ningen provisorisch bewoonbaar te ma ken, ontving noch bij de voorzitter noch bij wethouder H. Vermeulen veel ont haal. Hoeveel herstelwerkzaamheden men ook aan de woningen verricht, zij zijn en blijven onbewoonbaar verklaard. De heer G. Hardeman roerde de huurkwestie van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan. Hij vroeg zich af hoe men de hogere huur van een nieuwe woning moest op brengen wanneer men steeds gewend was aan de lage huur van de oude woning. De voorzitter wees op de z.g. overloop regeling. Dit is echter een regeling die (333 p.); 5e prijs Eist I (333 p.); 6e prijs Leersum II (294 p.) en 7e prijs Eist II (242 p.). De leiders van de teams ontvingen de volgende pryzen: le prijs H. Slotboom, Amerongen (90 p.); 2e prijs mej. Schuurman, Leersum (87 p.) 3e prys Van de Kraats, Veenendaal I (85 p.; 4e prijs A. v. d. Klift, Eist (77 p.). De wedstrijden werden bijgewoond door de burgemeester van Amerongen en Leersum, vertegenwoordigers van de brandweer Amerongen en Rhenen, Be- drijfs-Geneeskundige dienst Veenendaal en leden van het districtsbestuur E.H.B.O. Voor de prysuitreiking werd het EHBO- lid, de heer F. Roks van de ploeg Eist I, gehuldigd, wegens het feit, dat hij 121/» jaar was getrouwd en hem werd een fruitmand aangeboden. men slechts in weinig gevallen toegepast ziet. Een tweetal begrotingswyzigingen be helsden de verbetering van de Barne- veldse straat en de aansluiting van de Biesbosserweg op de brug over de spoor- lyn. BEGROTINGEN Hierna werd aan de orde gesteld de vaststelling van de gemeentebegroting en die van het woningbedryf over 1957. De begrotingscommissie bracht hierbij door de voorzitter der commissie, de heer E. Zweers, verslag uit van zyn bevindin gen. De commissie sprak zich eerst uit over het plan de riolering over te ne men van het ryk. Men waarschuwde het College van B. en W. hiermee voorzichtig te zijn, daar de capaciteit van de buis- (Zie verder pagina 2.) Vrydagmiddag vond op de Barneveldse- weg een ongeval plaats, dat naar de om standigheden aldaar wonderwel is afge lopen. Agent van de H. kwam met zijn motor uit de richting Barneveld ryden. By de heer W. aangekomen kon hy waar- schijnlyk door het gladde wegdek zyn stoomfiets niet in de bocht houden. Gelukkig voor de beryder ging de motor langs de aldaar staande bomen. Achter deze bomen bevond zich echter een mod dersloot. Met motor en al kwam hij hierin by de visjes terecht. Door omstanders werd de heer Van de H. uit zijn benarde positie bevrijd. BILJARTERS GINGEN GOED VAN START Het eerste team van de Biljartvereni ging „Renswoude" is voor de nieuwe competitie goed van start gegaan door met 62 van het bezoekende SB 2 uit Wageningen te winnen. Over het alge meen vielen de prestaties van de Rens- woudenaren niet tegen, alleen de heer C de Fluiter bleef ver onder zijn nor male gemiddelde. De persoonlijke uitslagen luiden: C. Vink A. Rooien 2—0 C de Fluiter J. Meurs 02 G. van de Kaa J. van Amersfoort 2—0 H. van de Kaa A. Rijkse 20 Het hoogste gemiddelde werd gemaakt door de heer C. Vink, nl. 4.73. De hoogste serie werd gemaakt door de heer G. van de Kaa met 19 caramboles. Hedenavond speelt het tweede team uit tegen B.V.R. 2 uit Rhenen. ten aan knagen, het overgrote deel is nog in ongerepte staat gebleven. Er is een monument verrezen en aan de an dere kant ligt een in aanbouw zijnd natuurbad, maar er is verder weinig veranderd. Ook de stadsbossen liggen er nog ongerept bij. De Leemkuil is wat verfraaid, doordat de Nederlandse Heide Mij. er een geordende oase van heeft gemaakt, maar voorts vindt men er alle laantjes nog terug van voor de oorlog. Oh ja, aan de Reumers ligt de nieuwe waterleidingcentrale, maar aan de peripheric van de uitgestrekte bos sen. Dus ook hier werd geen natuur schoon opgeofferd. Neen, op dat na tuurschoon is Rhenen erg zuinig en overal kan men het nog vrijwel in de zelfde staat aantreffen als vroeger. Op de Grebbeberg is zelfs een gebied on der de bescherming van de rijksdienst voor het nationale plan geplaatst en ook met de schitterende bossen ten noorden van Eist tot aan de grens van Veenendaal heeft men beschermings plannen. We menen, dat men dit ge deelte van de Utrechtse heuvelrug eveneens voor de toekomst wil be waren. Het natuurschoon blijft. ENORME GROEI Ondanks het overigens zo heugelijke feit dat het natuurschoon aan alle kan ten wordt gespaard, mogen we direct vaststellen, dat er overal in Rhenen wordt gegraven, gehakt en gebouwd. Vreewijk ligt al tegen het stadscentrum aan. Heel vlug is dat in zijn werk ge gaan. Zelfs ligt er in deze nieuwe wijk een bioscoop, al draait deze dan nog maar enkele avonden per week en er zijn enkele nieuwe winkels gekomen. De Grebbeweg is keurig verbreed en vormt een schitterende invalspoort naar het oude stadje. Vooral 's avonds baadt deze weg in het licht. Menig Rhene- naar heeft al de verzuchting geslaakt, was het zo maar in het overgrote deel van de stad. VERLICHTING STIEFKIND Want op het gebied van de straat verlichting leeft Rhenen nog op vele punten in de verre voor-oorlogse jaren. Op het stuk Molenstraat bijvoorbeeld, vanaf bakker Van Manen tot schilder Van Daalen, is het 's avonds zo aarde donker, dat men er hals nek en nieren (Zie verder pagina 2.) De 30-jarige motorrijder S. afkomstig uit Wageningen, die zondagmiddag op een zware Norton op de Utrechtsestraatweg reed, is ter hoogte van Remmerden uit de vry scherpe bocht gevlogen, na een meisje te hebben aangereden, dat met haar fiets aan de hand op het rywielpad liep. S. reed in de richting Rhenen met een enorme snelheid. Juist in de boven aan geduide bocht onder Remmerden liepen twee uit Leersum afkomstige meisjes te wandelen met een fiets aan de hand. S. kon de meisjes niet meer ontwijken, met het gevolg, dat hy het meest links lo pende kind aanreed en over een afstand van ongeveer veertig meter haar fiets meesleurde, waarna hy kwam te vallen. Hy werd bewusteloos aangetroffen en is met een zware schedelbasisfractuur naar het Julianaziekenhuis aan de Cune- raweg overgebracht. Nadat dr. B. Stege- man ter plaatse de eerste hulp had ver leend. Het meisje had een gekneusde voet en beenwonden. Haar ouders hebben haar met een auto opgehaald en naar huis vervoerd. Het andere kind kwam met de schrik vry. De motor was zwaar beschadigd. S. verkeerde onder invloed van sterke drank. DOORN. Morgen, 1 november wordt het museum in huize „Doorn" alhier voor het publiek gesloten. Men heeft hier in het afgelopen seizoen niet minder dan 82.000 bezoekers geteld. Vorig jaar be liep dit aantal 70.000. WIJZEWOORDEN BIJ DE ZAAK-SCHMIDT Het recht is de welopgevoede dochter van de wraak (Comtesse Diane) KERKEWIJK 167 - TEL. 3000 VEENÏ N DA A l

De Vallei | 1956 | | pagina 1