BEGRIJPT UW BELANG 3x beter jong of oud... de Gruyter's thee verkwikt het meest deGruyter Dn colberts en pantalons VEENENDAAL Nieuwe telefoon aansluitingen r Doe mee aan de grote met 1 3.000,- aan prijzen trouwpartij De iof n terugkeer van ARAM HplllJ® a mBjg Successen voor Veenendaalse athleten Brand in onbewoonbare woning Grenswijziging Veenendaal „Befehlshaber" sprak een woordje mee! Prijsuitreiking schietwedstrijden Uit Renswoude's raadzaal RADIO B ALLEG0IJEN -PRIJSVRAAG Gevonden en verloren Rheneo groeit uit zijn jasje Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas U kunt het toch niet afschreeuwen BETER DRUKWERK DRUKKER I) De Gelderse Vallei DE KOFFIE- EN THEEZAAK 2844 2840 2948 3048 2047 3168 2848 2640 2547 2734 2940 2180 2406 Belastingen-Rijks, dienstgeleider, J. van Ruysdaelstraat 30; Boer C. de, Jac. v. Ruysdaelstr. 16; Epskamp J., R.K. Begrafenisondern., Stationsstraat 90; Geenhuizen A. van, Schildersbedr., Achterkerkstraat 28; Ginkel, wed. J. van, Landbouwster, Pr. Bernhardlaan 48; Hardeman G., Autoverhuurder, Mul derslaan 80; Heuvelman A. H., uitv. van Dijk, Metaalh. en sloopwerken.B. Poesiat- straat 3; Hutten A., Rembrandtlaan 69; Jaarsveld G. D. van, v. Limburg Stirumstraat 12; Pol, fa. W. van de, loodg. bedr. en bronbemaling, Nieuweweg 104; Valkhof J.f hoofd Ned. Herv. School Ederveen, J. van Nassaulaan 2 I. Vries G. J. H. de, hoofd Herv. Ulo, Dennenlaaan 6; Vries J. de, P. H. van Rijnstraat 44. In de zaterdag te Hengelo georgani seerde Nationale Bosloop door de atle tiekvereniging „Tubantia" hebben de Veenendaalse athleten zeer goede re sultaten geboekt. Op de sterk bezette 2500 m. C klasse kwam C. Drost uit, die op een uitstekende tweede plaats beslag legde. De junior B. loper C. Diepeveen nam na de start direct de leiding, welke hij tot ongeveer 80 m. behield, maar door het verkeerd ne men van de laatste bocht, moest hij met een tweede plaats genoegen ne men. H. van de Kraats had last van een lichte enkelblessure, maar wist zich toch nog een eervolle negende plaats te veroveren. Vrijdag moest de brandweer uitruk ken voor het blussen van een schoor steenbrand in een onbewoonbaar ver klaarde woning in de Gortstraat. In het betreffende pand woont het gezin van de familie H. met 9 kinderen. BEROEPEN De heer I. Kok alhier, theologisch candidaat bij de Ned. Herv. Kerk, heeft tot nu toe beroepen ontvangen uit Lopik, Leerbroek, Polsbroek, Stellendam, Schoonrewoerd, Bruchem-Kerkwijk, Hei en Boeicop en Zegveld. (Vervolg van pagina 1.) zochten niet aan de grenswijziging mee te werken omdat zij ingezetenen van de gemeente Ede wensten te blijven. In de toelichting op dit adres werd onder meer het volgende opgemerkt: „Niettegenstaande de belastingen te Ede momenteel hoger zijn dan te Vee nendaal en hoewel de fabrieksarbeiders welke allen in Veenendaal werkzaam zijn, bovendien nog forensenbelasting moeten betalen, toch kan men met ge rustheid zeggen dat het algemeen ge voelen (behoudens dan enkele uitzon deringen) is om niet door Veenendaal geannexeerd te worden." Bij de aanbieding van de hierbij ge voegde verklaring bleek dat de meeste ondertekenaren zich in besliste termen uitspraken om ingezetenen van Ede te blijven wat meerderen van hen deed zeggen: ,We zijn in Ede geboren en wensen in Ede te sterven." De besprekingen, die naar aanleiding van deze initiatieven werden gehouden, werden door een samenloop van om standigheden telkens weer gestagneerd en ernstig vertraagd. Ook een in 1932 herhaalde actie uit de burgerij tot samenvoeging van Gelders en Stichts Veenendaal voerde niet tot een resul taat Vrees voor minder gunstige fi nanciële consequenties speelde daarbij een belangrijke rol. De laatste (mislukte) poging om het gebied van Veenendaal te vergroten dateert uit de bezettingstijd en moet als één van de zwartste bladzijden uit de geschiedenis van Veenendaal wor den aangemerkt. In september 1940 werd in het ge meentehuis yan Veenendaal een bij eenkomst gehouden, waarbij onder meer de Commissarissen der Koningin van Utrecht en Gelderland en de bur gemeesters van Ede, Veenendaal, Rhe- nen en Renswoude aanwezig waren. De heren kwamen overeen, dat aan de ingenieurs van de provinciale water staat van beide provincies opdracht zou worden gegeven, na te gaan welke grenswijziging tussen Veenendaal en Ede uit stedebouwkundig oogpunt aan beveling zou verdienen. In de loop van het volgend jaar werd voorlopige overeenstemming bereikt over een grenswijziging, waarbij de gemeente Ede 675 ha aan Veenendaal zou afstaan, dat is bijna dubbel zoveel dan thans wordt voorgesteld. De wijzi ging zou op 1 mei 1942 ingaan. Er waren echter nog verschillende financiële kwesties in verband met deze grenswijziging te regelen. De zaak werd slepende gehouden en dit schijnt er toe geleid te hebben, dat zelfs de sterke arm van de Duitse bezetter werd inge schakeld. Uit de gevoerde correspon dentie blijkt althans, dat de „Befehls haber van de Ordnungspolizei" bij de Secretaris Generaal van Binnenlandse Zaken op spoed heeft aaangedrongen. Maar zelfs deze Duitse interventie baatte niet. Kort na de bevrijding werd het interprovinciaal overleg opnieuw geopend en dit heeft dan nu geleid tot het huidige ontwerp. Onlangs vonden op de schietbaan op de Sparrenboomse berg de schietwedstrijden plaats tussen de Veenendaalse schiet vereniging „Prins Hendrik", de natio nale reserve, de reserve gemeentepolitie en de gemeentepolitie. J.l. maandag werden de persoonlijke en de korpsprijzen, bij deze schietwedstrijd behaald, door burgemeester Bakker in hotel „De Korenbeurs" uitgereikt. Bi; deze prijsuitreiking waren tegenwoordig de districtscommandant der Nat. Reserve, Lt. Kol. Vermeer, de heer W. R. Blankert, prov. secr. van „Steun Wettig Gezag", de commandant van de Nat. Res. Veenen daal, de lt. Polman en leden van de pl. commissie van „Steun Wettig Gezag". De organisatie van deze wedstrijden was in handen van Inspecteur Dekker en Adju dant Hoevens. Bij de korpswedstrijd was de rang schikking als volgt: Korps A: 1. „Prins Hendrik"; 2. Gemeentepolitie; 3. Reserve- politie; 4. Nationale Reserve. Koprs B: 1. „Prins Hendrik"; 2. Ge meentepolitie; 3. Reservepolitie. (Vervolg van pagina 1.) leiding weieens niet voldoende kon zijn voor de afvoer van alle huisvuil- en regenwater. De voorzitter zegde toe wel degelijk eerst het oordeel van deskun digen te zullen vragen voordat men hier toe zal overgaan. De commissie vroeg vervolgens aandacht voor verlichting bij het kerkhof aan de Holleweg en de beek brug aan de Rijksweg. De voorzitter zeg de toe dit te zullen bezien, daar zelfs de verlichting bij de beekbrug nog nimmer ter sprake is gebracht. Het bevreemdde de commissie ten zeerste dat op de be groting geen geld was uitgetrokken voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, daar verschillende voorzieningen voor het personeel der secretarie noodzakelijk moeten worden getroffen. Zo kan men in het gemeentehuis niet eens gebruik ma ken van een toilet. De voorzitter kan niet anders zeggen dan dat deze opmerking B. en W. uit het hart gegrepen was. Aan gezien Ged. Staten van de noodzakelijk heid niet te overtuigen zijn, zal het ge- meentehuispersoneel het voorlopig nog wel met struikgewas moeten doen. Ook een voorstel tot het doen van voorlopige voorzieningen haalt niets uit, aldus de voorzitter, daar het niet verantwoord is aan het oude gemeentehuis te gaan ver bouwen. De heer J. v. d. Brandhof (CH) stelde voor het dan maar onbewoonbaar te verklaren, hetgeen uiteraard bij de overige raadsleden en de voorzitter hila riteit veroorzaakte. Nu de Holleweg zo keurig in orde gemaakt wordt, was de commissie vóór de bouw van een aula. De voorzitter was ingenomen met de idee, maar hij was met wethouder Ver meulen ervan overtuigd, dat het aantal begrafenissen de bouw van een aula niet kon rechtvaardigen. Aan het slot van de opmerkingen over de begroting 1957 bracht de heer Zweers namens de be grotingscommissie dank aan het dagelijks bestuur van de gemeente en het secre tarie-personeel voor de wijze waarop een en ander was verzorgd. Nadat de voor zitter de commissie dank had gebracht voor het werk en de vriendelijke woor den, ging de raad accoord met een on derhandse aanbesteding voor de aanleg van een aansluiting in de Biesbosserweg op de brug over de spoorlijn en aan de overkant daarvan, voor een bedrag van 68.000,hoewel de heer Hardeman aan vankelijk wel enige bedenkingen koes terde t.a.v. de prijs. RONDVRAAG De heer J. van de Brandhof vroeg of er nog grond beschikbaar was voor de particuliere woningbouw. De voorzitter moest hierop ontkennend antwoorden, al thans niet van gemeentewege. De heer Van de Brandhof waren verder nog klachten ter ore gekomen over het rij wielpad aan de Schalmlaan. De voor zitter zegde toe dit te bezien. De heer Zweers zag graag een fietsen rek geplaatst bij ieder blok huizen aan de Taets van Amerongenweg daar men nu de rijwielen tegen de jonge bomen plaatst. De heer Hardeman vroeg tenslotte nog maals om het aanbrengen van een licht punt aan het begin van de Hopeseweg. Vrijwel alle raadsleden kwamen met de a.s. grenswijziging op de proppen. Uit de opmerkingen bleek wel dat geen der leden bijster enthousiast is en wel zeer ontstemd zijn. De raad handelde deze kwestie verder met gesloten deuren af. Begrijpt Uw belang als U een nieuw radio of televisie toestel gaat kopen. Niet alleen NU maar ook vele jaren later staat Radio Ballegoyen direct voor U klaar als er ook maar het minste aan Uw kostbaar toestel mocht mankeren. EEN GOEDE EN SNELLE SERVICE IS HET VOORDEEL DAT RADIO BALLEGOYEN U BIEDT Radio en televisie reparaties worden in eigen werkplaats uitgevoerd. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenan - Tel. 579 N.V. DON - Herenkledingitelicn Nijmegen VRAAG INLICHTINGEN BIJ UW MODEHUIS Van 17 t.m. 24 oktober werden aan het bureau van politie als gevonden aange geven: 1 padvindersriem; 1 bl. jongens- jopper; 1 p. nylonkousen; 1 paraplu; 1 zw. rechter dameshandschoen; 1 ring m. sleutel; 1 bl. gevl. vulpen; 1 huissleutel; 1 bankbiljet; 1 huissleutel; 1 br. linnen rijwieltas, inh. 1 drinkkruikje en 1 p. oude handsch.; 1 rode autoped m. sm. banden; 1 l.-br. (regen)hoofddoek; 1 zilv. brdche (bladmotief) m. witte en zw. st.; 1 rode ballpoint; 1 sn. bl. kralen w.a. zilv. kruisje; 1 rondgebogen staaflantaarn; 1 p. gebr. dameshandsch. m. zeemleer gev.; 1 gele kanarie; 1 p. beige sokken. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 br. jongensjoppertje; 1 br. leren damespurtem. m. inh., w.o. bon van Waco; 1 l.-bl. hoofddoek; 1 witte sjaal en een p. bl. kinderwantjes; 1 kl. br. pinchertje; 1 militaire baret; 1 swab ber en 1 tafeltje (bladmaat 40x40); 1 zw. damesportem. m. inh.; 1 br. jongenspor- tem.; 1 gr.-groen jongensjasje m. br. bontkraag; 1 doublé schakelarmband; 1 4-kl. potlood, merk „Nijma"; 1 houten duimstok; 1 p. ongev. beige damesglacé's; 1 br. damesglacé; 1 padv.riem; 1 bl.-grijs jongensjasje; 1 mach. gebr. zw. sjaal; 1 bl. herenwant m. witte en rode rand; 1 gev. rode damesglacé; 1 p. nieuwe jon gensschoenen maat 34. (Vervolg van pagina 1.) breekt. En dan staan er op dit duistere stuk, dat juist zo druk is omdat het de verbinding vormt tussen het non+mim Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Veenendaal van de stad met het dicht bevolkte Vreewijk, ook nog een paar dikke bo men op de rijweg, ongeveer een meter uit het trottoir. Er zijn nog ettelijke punten meer, waar het maar matig, zo niet slecht is gesteld met die verlich ting, teveel om hier allemaal op te noemen. WEGEN EN WONINGEN Overal in Rhenen staat de boel op z'n kop. De Achterbergsestraatweg wordt aanzienlijk verbreed, hetgeen een complimentje waard is. Nu aan de an dere kant van de stad de Oude Veenen daalse weg nog en daartussen de Nieuwe Veenendaalseweg en we hebben ook naar het noorden prima verbindingen. De noord-zuid verbinding mag daar bij niet worden vergeten. Dat wordt wel zo'n aanzienlijke verbetering, dat niemand er over uitgesproken raakt. Deze pracht weg, die nu gereed is gekomen vanaf het bruggenhoofd van de Rijn tot aan de Cuneraweg, ligt er bij zo glad als een eikel. Het is fantas tisch om daar overheen te rijden, door het spoorwegravijn met aan weerskan ten de heuvels en onder het Viaduct door, hetgeen ook z'n bekoring -heeft. De Zwarteweg en de Stationsweg zijn al even mooi geworden. Fantastische wegen heeft Rhenen er hier bij ge kregen. Als de brug straks klaar is, zal het pas goed tot de inwoners gaan doordringen welk een omvang deze nieuwe verbinding heeft aangenomen. Rhenen wordt er voortreffelijk mee -mhnog gehaald, dat staat als een paal boven water. Maar er wordt nog meer gewerkt. We noemden al de enorme woning bouw tussen Vreewijk en de Stad, waardoor beide delen aaneen zijn ge groeid. Die woningbouw is nog lang niet aan een eind. Aan de Bantuinweg staan grote draglines, die bergen zand verplaatsen en tot grote bergen op gooien, om straks de fundamenten te kunnen leggen voor niet minder dan 124 flatwoningen. Hier verrijst straks een kompleet dorp. Prachtige parkaan- leg staat op het programma en ver schillende nieuwe wegen, zoals de Wil lem van Nasstraat en de Dokter Wal- lerstraat zullen er doorheen lopen. NIEUWE SCHOLEN De nieuwe scholen komen als padde stoelen uit de grond. De nieuwe kleu terschool aan de Prins Bernhardstraat is nog niet zo lang geleden in gebruik genomen, terwijl de nieuwe Hall-school aan de Acacialaan bijna klaar is. Deze beide scholen zijn zo modern gebouwd en zo fantastisch ingericht, dat het modelgebouwen zijn geworden. Met die scholenbouw is men nog lang niet klaar. Er wordt ook al weer gewerkt aan een nieuwe bijzondere school aan de Platanenlaan en er zijn plannen voor een nieuwe neutrale kleuterschool, ook al in diezelfde buurt. Het nieuwe, prachtige gymnastieklokaal aan de Prins Bernhardstraat, behorende bij de School met de Bijbel, dat over enkele weken zal worden geopend, mag in dit verband niet worden vergeten. De uitbreidingsplannen staan nog niet stil. Inmiddels kocht de gemeenteraad een groot stuk bouwgrond aan be noorden de begraafplaats aan de Ach terbergsestraatweg. Het wordt tussen de Bruine Engseweg en de Jan van Arkelweg al weer aardig volgebouwd, zodat opnieuw naar ruimte wordt ge zocht in noordelijke richting. Zou het nog lang duren, voordat Achterberg en Rhenen aan elkaar zijn vastgebouwd? Rhenen werd wel eens de vergeten stad genoemd en zelfs de dode stad. Maar dat is afgedaan. Het rijk en de provincie besteden er nu alle aandacht aan. Niet alleen de nieuwe brug over de Rijn, die door „de minister" wordt betaald, maar ook de verbetering van de rijksweg Utrecht-Arnhem is door de rijkswaterstaat aangepakt. Tussen Zwijnsbergen en Remmerden ligt een stuk asphalt om van te watertanden en ook de gevaarlijke bocht in De Tang wordt nu verbeterd. De Cuneraweg zal door de provincie tot aan Veenen daal aanzienlijk worden verbreed. Straks is men in een wip over de glanzende weg vanaf de brug in Rhe nen dwars door Achterberg op de verbindingswegen met Amersfoort, Amsterdam en Arnhem, Den Haag, Utrecht en Rotterdam. NIEUW STADHUIS De gemeenteraad heeft panden en grond aangekocht om daar binnen een jaar of tien een nieuw stadhuis op te kunnen bouwen. Want een groeiend Rhenen krijgt grotere overheidsbe moeiingen. Al kwam dat alleen maar door de industrie. Wat is er al niet bijgekomen. En wat wordt er daar op Remmerden niet bijgebouwd aan de voormalige rij- wielfabriek van de firma Hartogh, waar de luchtmacht een radarcentrum heeft gesticht. Vijfhonderd gezinnen zullen er straks bijkomen in het stadje, alleen al van die industrie. De groei is dus nog lang niet aan een eind ge komen. Het jasje, dat te klein is geworden, heeft Rhenen al lang uitgetrokken en in het museum gelegd. Een nieuwe jas wordt aangemeten, maar de „kleer makers" zullen daar nog heel veel ja ren over doen, daar kunnen we zeker van zijn. Markt 16 SPECIAAL In BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen. maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné'sJ heeft VOOR naar Parallelweg 10 - Veenendaal Goudmerk, een aromatische Ceylonmelange met krachtige af schenk, pakje 108 Ct. R o o d m e rk, een krachtig afschenkende volgeurige thee-melange. pakje 94 ct. Blauwmerk, voor de liefhebbers van Assamthee met pittige afschenk. pakje 90 ct. Oranjemerk, pakje 82 ct. Groenmerk, pakje 74 ct. China thee, voor degenen die het China-karakter waarderen. pakje 1 00 ct. Zakjes thee, altijd de juiste hoeveelheid dus voordelig. 20 stuks 98 ct. 561101 V .'Vi H w flf tl nVw S*/ 'JU jy 1W/- 'iNm ■Kt\V (26) Een ogenblik bleef Aram doodstil staan, toen de Barbadoren-hoofdman zo haastig de tent uitgeglipt was. Toen hêorde hij buiten een hevig rumoer.... schreeuwende stemmen en het gekletter van wapens. Aan alle kanten werd de tentwand doorsneden en voordat Aram van de verrassing bekomen was, stortten zich enige goed gewapende krijgers naar binnen. Het eerste ogenblik begreep Aram niet, wat er gebeurde, maar plotseling drong de waarheid tot hem door: de hertog van Pomplina had van de verwarring in het! kamp gebruik gemaakt om een uitval te doen en deze mannen moesten zijn soldaten zijn! Een van hen deed een uitval naar Aram, doch deze rukte zich haastig| de valse baard van het gezicht met de kreet „Leve Pomplina!" Doch reeds naderde in de verte een nieuwe afdeling Barbadoren. Plotseling klonk een hoornsignaal. „Verzamelen!" legde een der Pomple- 1 naren hem haastig uit. „Deze schurken zijn verre in .de meerderheid! Voordat zij zich van hun verbazing Fiiersteld hebben, moeten wij weer binnen de muren ,zijn!" Aram rende met hen mee op de stadspoort toe. Doch plotseling flitste de gedachte door zijn hoofd: „Jaspo! Ik kan Jaspo toch niet zo maar in de steek laten!'' (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2