s.d.o.u.c Levensstrijd Veenendaal lijdt 4-2 neder laag tegen hardwerkend GVVV - Jonathan 1-1 DOVO kwam via 0-2 en 3-2 tot een puntenverdeling VRC omzeilt lastige klip en staat stevig aan kop TRIANGEL BOYS - MATJAN 1-1 Rhenus won verdiend van D.V.S.A. Sportclub Rhenen versloeg Oranje Leeuwen VOOR DE BOER Gasten stelden in zes minuten winst veilig Drie doelpunten in izes minuten R.K.V.U.V. H.D.S. 3—1 Strijd werd buiten de lijnen gestreden Wout Veldhuizen: driemaal raak SKF I - Doorn I (5-3) Renswoude 2 speelde goede partij en won met 52 Prijsadvies broedeieren Het grondverzet van ons vee De landbouwrubriek op 5 november Musketiers behoudt de leiding Officiële bekendmaking FEUILLETON Het was heus geen wonderploeg, welke Veenendaal op eigen terrein een 42 nederlaag toebracht. Zeker, de mensen uit Ulft hebben gezwoegd van begin tot eind en ook werd er vrij hard gevoet bald. Maar dat behoeft voor Veenendaal toch geen reden te zijn om moedeloos het hoofd te laten hangen. Wij kunnen ons niet aan de gedachte onttrekken, dat de Veenendalers, wat zelfverzekerder en doortastender hadden kunnen voetballen. Het is waar, de voorhoede was wel enigs zins verzwakt, doordat Kees Heikamp door een oude blessure kennelijk op halve kracht speelde en daardoor het tempo nogal eens drukte. Had de middenlinie deze verzwakte voorhoede in de eerste helft wat meer gesteund, zou het mis schien nog wel anders hebben kunnen gaan. Hoewel aan de andere kant in de tweede helft, het te ver opdringen de Veenendalers noodlottig werd. Van het begin af trok Veenendaal al direct gevaarlijk ten aanval. Zo gevaarlijk zelfs, dat de gasten in wanhoop, nog juist ten koste van een corner redden konden. Het eerste kwartier bleef Veenendaal goed aanvallen. Daarna kwamen de gas ten er wat beter in. Hun plaatsen werd behoorlijk, waardoor het spel een beter aanzien kreeg. Nadat Veenendaal in de twintigste minuut het doel der gasten, zij het dan zonder succes, zwaar onder vuur genomen had, bleven Voor het grootste gedeelte heeft GVVV tegen een achterstand aan lopen kijken, doordat Jonathan direct na de aftrap al scoorde. Om onbegrijpelijke redenen bleef de GVVV-achterhoede stokstijf staan, zo dat Jonathans linksbinnen ongehinderd kon scoren. In de eerste helft bleef Jo nathan het spel beheersen, zonder echter gelegenheid te krijgen de voorsprong te verhogen. In de tweede helft kwam GVVV er beter in. Een kwartier voor het einde bracht dit de verdiende gelijkmaker, ge scoord door Van Dolder, na een scrim mage voor het Jonathan doel. Jonathan werd daarna geheel met de rug tegen de muur gedrukt. Een hard en laag schot van Diteweg werd door de Jo nathandoelman correct corner gestompt. Een boogbal van Van Dolder scheerde buiten het bereik van de doelman over kruising van lat en paal. Maar ook GVVV had met één doelpunt al haar kruit ver schoten. Bij GVVV was het vooral v. Har- develd (rechtshalf) die een uitstekende wedstrijd speelde. Trouwens, de gelele GVVV-verdediging heeft zich na de fout in de allereerste minuut, niet meer om de tuin laten leiden. TERREIN „ELST" VOORLOPIG GOEDGEKEURD Door het afdelingsbestuur van de KNVB is het terrein van de v.v. „Eist" en van „De Musketiers" eveneens uit Eist, voorlopig goedgekeurd. Door de KNVB is hier duidelijk een uitzondering gemaakt. We hopen echter dat deze voor lopige goedkeuring niet verlengd behoeft te worden en dat „Eist" en „De Muske tiers" spoedig een beter terrein zullen hebben. de Veenendaalse verdedigers in de 23ste minuut wat staan treuzelen voor het doel, zodat Weijkamp uit een voorzet van Lu- kassen, op fraaie wijze in kon koppen (01). Gesteund door dit succes, werden de gasten doortastender, waardoor een snel op en neer golvend spel ontstond. In de 35ste minuut had Veenendaal pech, toen een paar maal hard op het vijande lijke doel geschoten werd en nog juist corner gewerkt kon worden. Een minuut later was het wel raak. Ab Rebergen, kreeg geheel op de linkervleugel de bal te pakken. Hij loste een harde kogel van grote afstand, waarbij de bal juist in de rechter bovenhoek in het net belandde (1-1). Juist voor de rust, kreeg Vet nog een kans om S.D.O.U.C. nogmaals de leiding te geven. Hij raakte de bal echter ver keerd, waarna de Veenendalers konden wegwerken. In de tweede helft leek het eerst of Veenendaal het beter zou gaan doen. De middenlinie sloot beter aan, maar succes bleef uit. Verder dan een schot van Rebergen, langs het doel en Kees Heikamp, hoog over, kwam het niet. In de 24ste minuut bleef de Veenen daalse achterhoede staan voor vermeend buitenspel. De gasten combineerden ech ter rustig door, wat een doelpunt van Berendsen opleverde (12). Veenendaal was nog niet bekomen van de schrik toen Lukassen nummer drie langs Van de Pol joeg (1—3). Eindelijk zag Veenendaal het gevaar en trok" met man en macht naar voren. De gasten hadden echter al een paar mannetjes naar achteren gehaald om de defensie te versterken, zodat er voor de thuisclub ook nu weer geen door komen aan was. Bij een uitval van de gasten werd het, na een half uur spelen, door een fout in de achterhoede zelfs 14. Veenendaal wijzigde de opstelling en bleef aanvallen. Eindelijk zes minuten voor het einde zag Leppers kans de bal nog één maal langs doelman Jansen te jagen. Met Veenendaal in de aanval kwam het einde en had S.D.O.U.C. ver diend gewonnen. De thuisclub kwam al direct dichtbij een doelpunt in het begin, maar de aanval werd nog juist afgeslagen. Het spel golfde snel heen en weer met H.D.S. iets in de meerderheid. De afwerking liet echter veel te wensen over, zodat de RKVUV- achterhocde steeds op tijd kon ingrijpen. De eerste helft verstreek onder span ning zonder, dat er gedoelpunt werd. Na vijf minuten spelen in de tweede helft bouwde RKVUV 'n goede aanval op, waarbij midvoor Epskamp als laatste de bal kreeg, die onhoudbaar de bal in het H.D.S.-doel deponeerde. Toen de rechts buiten Bellaz de bal vrij kreeg en inschoot caramboleerde de bal uit een onmogelijke hoek toen toch nog in het H.D.S.-doel. Heel H.D.S. ging daarna in de aanval, waardoor doelman Labee en zijn mannen het zwaar te verduren kregen. Eerst tien minuten voor het einde slaagde een der H.D.S.-spelers er in de bal ineens in te schieten. Dat was het sein voor RKVUV beter aan te pakken. Een fel duel tussen de HDS-spil en midvoor Epskamp werd door de laatste gewonnen en daardoor kwam de stand op 31. Wat HDS ook verder probeerde, het kon geen verande ring meer in de stand brengen. Het belangrijkste van de wedstrijd DOVO SVVN is alleen maar het feit, dat de thuisclub een 20 achterstand heeft weten weg te werken, terwijl deze daarna zelfs nog een voorsprong kreeg. Men heeft dit echter niet bereikt door prima spel, want de DOVO-plocg deed het deze middag maar heel erg povertjes. Toch hebben de Veenendalers nog een kans op beide punten, want een schitte rend doelpunt van R. Schoeman werd ten onrechte wegens buitenspel afgekeurd. Het minder goede spel van de rood- witten moet men o.i. hoofdzakelijk zoeken in het feit, dat R. van Zetten niet kon meespelen en dit heeft zich zaterdag middag vooral op de voorhoede gewroken. W. van Hardevcld speelde als invaller op de rechtshalfplaats, terwijl P. van Ojik wat onwennig op de rechtsbinnenplaats zwierf. Deze moeilijke uitwedstrijd heeft VRC tot een goed einde weten te brengen door een kleine maar verdiende 10 overwin ning op de CJV-ers in Deventer. De Geel-Blauwen gingen goed van start en wisten het eerste kwartier een ruim veldoverwicht te krijgen, maar door te kort spel in de voorhoede en moedig in grijpen van de CJV-keeper Eilerts werd er niet gedoelpunt. De gastheren lieten zich niet ontmoe digen en kwamen opzetten maar de VRC- achterhoede had er goede kjjk op en toen de doelpaal ook nog redding bracht had men niet over pech te klagen. Zo werd de eerste helft afgesloten met wisselende kansen en een gelijke stand. Na de rust een wat feller VRC, maar steeds met tekort spel om gevaarlijk te worden. Toen linksback Van Barneveld wegens een enkelblessure het veld moest verlaten leek het er op dat de VRC-ach- terhoede wat zwakker ging spelen maar invaller J. Budding voelde zich best thuis op de backplaats. Na goed samenspel tussen Bleijenberg en Keuken jr., in de 20e minuut, pas- Op het voetbalterrein aan de Oranje straat werd zaterdagmiddag in de tweede helft van de wedstrijd Triangel Boys Matjan, de sportiviteit weer op schrijnen de wijze de nek omgedraaid. Dat een spe ler tijdens de spanning van een wedstrijd zijn hoofd wel eens even verliest kunnen we begrijpen en dat een toeschouwer zich wel eens grimmige opmerkingen kan laten ontvallen is helaas maar al te zeer be kend. Dat men echter elkaar maar botweg in de haren vliegt, is een bespotting van de sport in het algemeen. Hoewel in de eerste helft ook wel eens een verkeerde trap of minder faire duw werd gegeven, bleef het toch nog behoor lijk rustig. Na de rust bleken echter alle banden verbroken te zijn. Er werden aan beide zijden niet te tolereren overtredin gen begaan, die de spanning zowel binnen als buiten de lijnen steeds groter maak ten. Toen een toeschouwer, die ook een of andere opmerking maakte aan het adres van een bepaalde speler, was deze Rhenus stond zondagmiddag voor de moeilijke uitwedstrijd tegen DVSA in Amerongen. Niet alleen moeilijk, omdat het terrein van genoemde club meer op een zandbak gelijkt, dan op een sport terrein, maar ook moeilijk, omdat DVSA en het spijt ons dat we het moeten vaststellen nogal agressief optreedt. Er was ook deze middag in dit opzicht niets veranderd. Gelukkig hield de scheidsrechter de teugels strak, zodat het slechts tweemaal tot nodeloze dreige menten van enkele DVSA-heethoofden kwam. Rhenus stak prima van wal. De ploeg zette een buitengewoon hoog tempo in, waardoor het binnen zeven minuten reeds 0—2 stond. Beide doelpunten wer den gescoord door rechtsbuiten Wout Veldhuizen. De eerste in de tweede mi nuut uit een fraaie dieptepass van Edo VOETBALVERENIGINGEN MOETEN KONINKLIJK ZIJN GOEDGEKEURD Ingevolge een bestuursbesluit van de K.N.V.B. in Den Haag zullen alle aange- slo:en voetbalverenigingen, ook die in de afdelingen, binnen een jaar koninklijk moeten zijn goedgekeurd. Binnenkort zullen de aangesloten verenigingen van bondswege gegevens worden verstrekt omtrent de wijze waarop deze koninklijke goedkeuring kan worden aangevraagd. In ieder geval zal bij het verzoekschrift om deze goedkeuring moeten worden overgelegd twee exemplaren van de Sta tuten der vereniging. In dit geval advi seren wij de verenigingen, die nog niet over statuten en een huishoudelijk regle ment beschikken, daar zo spoedig moge lijk zorg voor te dragen. Op aanvraag verstrekt het bondsbureau de verenigin gen gaarne concepten, waaruit blijkt wat er tenminste in statuten en reglement vermeld moet staan. De kosten voor het aanvragen van een koninklijke goedkeuring bedragen hon derd gulden. Ophof en de tweede uit een zeer scherpe voorzet in de zesde minuut van links buiten Van Baaren. De gehele eerste helft bleef Rhenus in de meerderheid, al leverde een snelle uit val van DVSA dan ook een prachtig doelpunt op van de voet van de Ame- rongse linksbuiten B. Keijman (12). Na rust was Rhenus even de kluts kwijt. Reeds na een kwartier scoorde de DVSA-rechtsbuiten de gelijkmaker (22). De groen-witten gaven zich echter nog lang niet gewonnen. Hoewel het offen sief van de gastheren hardnekkig aan hield en het er soms heel gevaarlijk uit zag voor het Rhenus-heiligdom, kon de verdediging toch schoon schip houden en kwam langzaam maar zeker het zelf vertrouwen bij de Rhenenaren terug. DVSA zakte daarentegen af en drie mi nuten voor het einde kwam dan eindelijk het voor Rhenus volkomen verdiende derde doelpunt, toen Van Baaren, Mil tenburg en Veldhuizen, als het ware hand in hand doordrukten en het laatste tikje van Veldhuizen voldoende was om de stand op 2—3 te brengen. Het enthou siasme kende bij Rhenus geen grenzen meer en enkele minuten later reeds klonk het eindsignaal. onmiddellijk buiten de lijnen, om met zijn vuisten van repliek te dienen. In een ommezien waren ongeveer alle spelers buiten de lijnen, kennelijk om het daar een half uur Kees Bos de gelijkmaker wist te scoren. verder af te maken. Zelfs meende een der grensrechters de stok van het vlagje te moeten gebruiken om zijn kleuren te ver dedigen. Toen het geval weer enigszins gesust was, werd na overleg met de scheids rechter het spel weer hervat. De aardig heid was er toen echter helemaal af, te meer daar de scheidsrechter uit voorzorg de wedstrijd totaal dood floot. Rest ons verder nog te vertellen, dat in de achtste minuut Matjan, door Bram Zeegers de leiding nam. terwijl Triangel- boj's in de tweede helft de gelijkmaker scoorde. De kogellagermensen mogen met deze overwinning meer dan tevreden zijn. Al leen doordat de Doornse vertegenwoordi gers van de korfbalsport hun schot had den thuisgelaten en bovendien op het kritieke ogenblik te veel risico namen in de verdediging, gelukte het SKF de beide puntjes in de wacht te slepen. SKF koos de zeer sterke wind tegen en had niettemin even een gering overwicht. Doorn was in de aanval echter veel ge vaarlijker en de verdediging van SKF moest al direct alle zeilen bijzetten. Door middel van een keurige doorbraak nam Doorn spoedig de leiding. Schoeman knal de al gauw de gelijkmaker in de mand (11). Van Jaarsveld werd bij een snelle doorbraak ongeoorloofd gehinderd en scheidsrechter Kerkhof kende een straf- worp toe, die door Van Jaarsveld in een doelpunt werd omgezet (21). Het was in deze periode, dat Doorn het heft in handen nam en nog voor de rust verdiend gelijk maakte (2—2). Na de thee beging Doorn de fout te veel risico te nemen in de verdediging. Brou wers en Van Eden straften de nonchalante houding van hun tegenstander keurig af met twee prachtige doelpunten, zodat SKF opnieuw de leiding verkreeg (42). Andermaal verkleinde Doorn de ach terstand (43). De gelijkmaker hing in de lucht. Gelukkig drukte nu het SKF middenvak goed door met Swart als uit blinker, zodat de aanval veel werk kreeg. Bij een van de pogingen van Doorn de bal weg te werken, werd deze plotseling onderschept en snel naar de vrijstaande Schoeman gespeeld, die eerst z'n tegen stander tevergeefs liet springen om ver volgens koeltjes in de schieten (53). Een keurig doelpunt! Sportclub Rhenen heeft door een 3—1 zege op Oranje Leeuwen zijn positie weer verbeterd. Na een slappe eerste helft, waarin de Sportclub door de links binnen na tien minuten een 10 voor sprong nam uit een cornei* van rechts, was het de beurt aan de gasten om via de middenvoor de stand op gelijke voet te brengen (11). Na rust had de Sportclub de bakens verzet. Met een enorme wil om te win nen werd het doel van de gasten onder vuur genomen en toen linkshalf Van Doorn een mooie dieptepass gaf, was het de spil, zwaar belaagd door v. d. Steen, die in eigen doel trapte (21). Na een half uur stelde Van Kooten met een prachtig schot de overwinning veilig (31). De bezoekers trachtten nog wel ver andering in de stand te brengen, maar Sportclub gaf geen duimbreed toe. De Rhenenaren kunnen op een matige eerste en een zeer goede tweede helft terug zien. PROTESTEN AFGEWEZEN De twee protesten ingediend door de v.v. „Renswoude" naar aanleiding van de wedstrijden De Kieviten—Renswoude en Elst-Renswoude zijn niet ontvankelijk verklaard, daar zij niet voldoen aan de eisen hiervoor gesteld. seerden zij de hele CJV-verdediging en schoot Bleijenberg, maar de scheidsrech ter keurde het doelpunt af voor buiten spel. Even later een voorzet van Van Dijk vanaf de doellijn, weer een doelpunt, maar weer afgekeurd voor buitenspel. Geheel CJV ging in de verdediging. Keeper Eilerst blonk uit. Maar zeven mi nuten voor het einde kwam er een corner. De CJV-keeper stompte de bal voor de voeten van linkshalf Keuken sr., deze schoot in en eindelijk kwam het goede doelpunt. Zo had VRC deze lastige klip omzeild en een kleine maar verdiende overwinning behaald. Het tweede elftal van de v.v. „Rens woude" heeft zondag laten zien, ook nog wel wat te kunnen. Al is het dan wel geen direct kampioenselftal, de geest is prima. De 52 overwinning werd echter niet alleen behaald door een goede team geest, maar tevens door vrij goed spel, waarbij spil C. Vink uitblonk. De eerste aanvallen waren voor de rood-witten, maar het eerste doelpunt was voor Hamersveld II. Een goede aan val werd nl. reeds na vijf minuten met een goed doelpunt afgerond. Renswoude nam echter al spoedig het heft geheel in handen en T. Raven wist nog voor het rustsignaal klonk driemaal een doelpunt voor zich op te eisen. Met deze 31 voorsprong ging men de tweede helft in en al spoedig bleek dat de „rode duivels" tegen het vrij harde spel van de bezoekers een goed afweer middel hadden gevonden, nl.: techniek. Spil C. Vink wist met een hard schot uit een directe vrije trap 41 te maken en eerst nadat T. Raven, topscorer in het tweede elftal, er 5—1 van gemaakt had. kon Hamersveld de eindstand op 52 brengen. In de eerste helft is er weinig vermel denswaardigs voorgevallen. SVVN speelde een vrij forse wedstrijd waardoor tegen de DOVO-defensie, ook al niet al te best op dreef, wel kansen ontstonden. DOVO kreeg in deze eerste speelhelft maar heel weinig kansen. De anders zo snelle rech tervleugel was nu „nergens". B. van de Pol bracht er maar heel weinig van te recht en de goede voorzetten die hij heeft gegeven kan men op een hand tellen. Ook de linksbuiten Chris Achterberg bracht er niet alles van terecht zodat DOVO als het ware vleugellam was. Het binnentrio, waarin de ijverige R. Schoe man als altijd opviel kon het alleen ook niet aan. Na ruim een half uur spelen nam SVVN de leiding door een doelpunt van Hallink. Kort voor tijd kregen de DOVO-voorwaartsen enkele kansen, doch die werden alle om zeep gebracht. In de tweede helft leek het er op of DOVO direct van het veld zou worden ge veegd, want binnen twee minuten was het door een verdedigingsfout al 02. Witten profiteerde heel erg dankbaar en schoot de bal keihard in de touwen. DOVO zag echter juist op tijd in dat men het tempo moest verhogen en dit gebeurde dan ook. P. van Ojik scoorde in de achtste minuut het eerste tegenpuntje. Een hoge voorzet raakte nog juist even zijn hoofd, maar dit was ook voldoende om de bal in het uiter ste hoekje te doen verdwijnen (12). BUITENSPEL OF NET NIET? Roelie Schoeman zou naar ieders me ning de gelijkmaker voor zich hebben op geëist als de scheidsrechter dit tweede doelpunt niet had afgekeurd. Het was een doelpunt zoals men op de voetbalvelden maar heel weinig ziet maken en we dur ven haast beweren dat een Abe Lenstra iets dergelijks niet zou zijn gelukt. Op de rand van het strafschopgebied kreeg hij een voorzet te pakken, die ech ter niet op de juiste maat werd gegeven. De bal kwam nl. op zestig centimeter hoogte keihard aansuizen. Roelie zag hem komen, maakte een geweldige sprong naar het leer en enorm hard vloog de bal via zijn hoofd langs de totaal verraste keeper. Een waarlijk meesterlijke, ja grootmeesterlijke goal. De scheidsrechter floot en wees onver biddelijk naar de witte stip. Op advies van de grensrechter van de bezoekers keurde hij dit doelpunt echter later weer af. Volgens ons was hier echter geen sprake van buitenspel en wij geloven dat onsportiviteit van de bezoekers, d.w.z. van de grensrechter hier in het spel werd betrokken. Na de wedstrijd diende DOVO een protest in. De scheidsrechter ver klaarde zelf geen buitenspel te hebben geconstateerd. Het houtwerk was hierna enkele malen oorzaak dat DOVO voorlopig no- geen ge lijkmaker kon scoren, maar dit betekende slechts uitstel van executie. P. van Ojik zorgde nl. al spoedig hierna dat het toch gelijk werd. DOVO kwam er nu steeds beter in en zelfs namen de rood-witten nog de leiding doordat B. Kroesbergen uit een penalty scoorde. Jammer dat kort voor het einde een verdedigingsfout van de rood-witten nog maals werd afgestraft, waardoor de men sen van het Panhuis voorlopig met een gelijk spel tevreden moeten zijn in af wachting van de uitslag van de heren van de protestcommissie. Volgende week DOVO uit tegen Apeldoorn. De afdeling Pluimveehouderij van het Landbouwschap, waarin zowel de land bouworganisaties als de pluimvee-organi saties zijn vertegenwoordigd, heeft zich in zijn vorige week gehouden vergadering met overgrote meerderheid uitgesproken over de te adviseren broedeierprijs en kuikenprijs voor het nieuwe broedseizoen. De afdeling Pluimveehouderij adviseert voor het volle broedseizoen (nl. van 1 ja nuari tot eind maart 1957) een minimum prijs van 30 cent voor een bevrucht broed- ei, af vermeerderingsbedrijf. Bij dit prijsadvies is uitgegaan van het huidige loonpeil. Indien tijdens het broed seizoen nog loonsverhogingen worden doorgevoerd, dan zouden deze doorbe rekend dienen te worden. Met de hierboven geadviseerde broed eierprijs komt een prijs van f 1,20 voor een gesext henkuiken overeen. Knollen en voederbieten nemen op de gemengde bedrijven weer een belangrijke plaats in het dagrantsoen van ons vee in. Het zijn waterrijke voedermiddelen en daarom moeten ze met mate gevoerd wor den. Gemakkelijk verliest het dier anders een deel van zijn mineralenvoorraad. Met deze voeders wordt een grote massa grond bijgevoerd. Dit is ballast, die het dun worden van de mest nog meer in de hand werkt. Vijf kilo grond per koe per dag is nog normaal, maar veel te veel. Voert daarom zo schoon mogelijke hak- vruchten. Sterk met grond besmeurde voeders kosten voer. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 5 novem ber a.s. een vraaggesprek worden uit gezonden over het onderwerp „Waarom kwaliteitscontrole op mengvoeders van wege de landbouworganisaties". Aan dit vraaggesprek zal medewerking worden verleend door dr. J. Grashuis, directeur van de C.L.O.-contróle en de heer E. J. Bats. directeur van de A.C.V.- contröle. De uitzending zal worden besloten met de eerste van een serie causerieën van ir. S. Iwema, rijksveeteeltconsulent voor de veevoeding, over de veevoedervoor ziening in de komende winter. Stemt uw toestel maandag 5 november a.s. om 19.45 uur af op de zender Hil versum II. C.J.V. V.R.C0—1 V.R.C. II C.J.V.V. II 0—1 D.O.S.C. II V.R.C. III 1—2 V.R.C. II Kulan II 4—3 Musketiers heeft zaterdag weer een overwinning weten te behalen op Ve- luwse Boys en wel met 62, zodat men de leiderspositie heeft weten te behouden. Al spoedig stond Musketiers met 20 voor door doelpunten van Kranenburg Sr. en Nellestijn, maar de hard werken de Veluwse Boys wisten spoedig deze achterstand te niet te doen door gebruik te maken van de kansen die de Muske tiers achterhoede bood, doordat deze de bal een paar maal slecht wegwerkte. Zo doende kwam de rust met 22. Na rust kreeg Musketiers de wind in de rug en voerde het tempo op en kwam al gauw aan een derde doelpunt uit een fraaie kopbal van J. Kroesbergen. Mus ketiers werd nu veel sterker en voerde de stand geleidelijk aan op door doelpun ten van Nellestijn. Kranenburg Jr. en nogmaals Nellestijn, zodat tenslotte, de 62 score werd bereikt. Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Everwear Vee nendaal N.V., p.a. Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij N.V. te Veenendaal, om vergunning tot het plaatsen van een ondergrondse taijk voor opslag van 5000 liter olie voor het stoken van een cen trale verwarmingsinstallatie bij het per ceel Achterbergsestraatweg 25 te Rhenen, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie E, nr. 1006. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 13 november a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in -ersoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woon achtig is in deze gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 29 oktober 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (41) Giacomo keerde zich snel om. Het scheen als had hij een haastig antwoord op de tong. Toen draaide hij zijn hoed verlegen in de handen om en zei: „Dat zal de mensen daar boven op de berg maar slecht naar de zin zijn, mijnheer". „Wij doen hun geen kwaad", ant woordde Russi op onverschillige toon. De Italiaan wendde zich naar de deur en legde aarzelend de hand aan de losse klink. „Aan de Gemsberggroeve zou voor vele jaren graniet genoeg zijn en wel plaats voor honderd en meer arbeiders". Hij scheen nog te wachten, of zijn meester antwoord zou geven, maar deze deed alsof hij hem niet hoorde, en te kende met zijn potlood cijfers op een stuk papier. „Mijnheer, er komt ruzie met de mensen daarboven, als u aan de Fluh- wand begint te breken; de boeren uit het gehucht vertellen niet veel goeds van wat de Frutnellers over u zeggen", ging Giacomo waarschuwend voort. „Ben je bang?" vroeg Russi met een spottend lachje. Het bloed steeg de werkman naar het hoofd. „Voor u wellicht", sprak hij ruw. „De Frutnellers hebben harde koppen en nog harder vuisten'v. „Wat je zegt!" smaalde Russi. „Be kommer je maar niet over dingen, die je niet aangaan", vervolgde hij koel. „Misschien ken ik de mensen daar bo ven nog wel beter dan jij. En doe nu maar, wat ik je gezegd fceb." „Best mijnheer!" Giacomo ging heen, hij was nieuwsgierig hoe de paddrone de Frutnellers kende! Russi keek naar de deur, die krakend achter de Italiaan was dichtgevallen. Zijn blik bleef er strak op gevestigd, en zijn ogen werden groot en peinzend. Een stortvloed van gedachten over ver leden en toekomst overweldigde de on vermoeide man, die aan de vooravond van een groots werk stond. Wat was er al een tijd verlopen, se dert hij daarboven bij de Frutnellers boerenknecht was geweest, toen hij zich nauwelijks iets méér in de toe komst had gedroomd, dan goed loon en een redelijke meester, totdat totdat zijn moeder zijn eerzucht had opgewekt, om hem te genezen van zijn liefdes waanzin! Zijn moeder! Half onbe wust streek hij met de rechterhand over de brede uitgerafelde rouwband, die op zijn linkermouw was genaaid. Zij had hem trouw geholpen om te wor den wat hij nu was; zij had hem aan gespoord, toen hij de zaak maar wilde opgeven en de hoop, dat uit de knecht nog eens een heer zou kunnen groeien als dwaas had verworpen. En zij had het mogen beleven, dat zijn geldlade zich vulde en dat Christen Russi een man werd, die van stonde aan een rus tig leven had kunnen leiden, terend op wat hij had verdiend, als hij die rust maar had begeerd. Zij had ook gehoopt nog te beleven, dat hij naar Frutnellen terugkeerde. Samen hadden zij hun plannen gesmeed, die hem naar het Rafisdal terugvoerden, en zij had de contracten nog gezien, die hem vol macht gaven, het Frutneller gebied te exploiteren voor een steengroeve. En nu dit jaar was zij gestorven. Juist veertien dagen voor zijn vrouw, die door een zware ziekte plotseling werd weggerukt. Nu droeg hij rouw om vrouw en moeder tegelijk. En hij streek zich over het voorhoofd als om die gedachte te verjagen al treurde hij ook niet diep over de jongste der twee vrouwen, in Kathrine, zijn moe der miste hij een kameraad, die hij juist nu slecht missen kon. Zij was oud geworden; op vijf en zeventigjarige leeftijd te sterven is in de ogen van velen laat, maar zij was sterker ge weest dan menige jongere vrouw en hij had maar niet kunnen begrijpen, dat een verkoudheid haar zo snel ten grave had gesleept. Wellicht was het haar onverwachte dood, die hem zo onver schillig maakte voor het verlies van zijn vrouw. Was hij tegenover haar te kort gekomen? Hij meende van niet; hij had zijn plicht jegens haar gedaan; hun huwelijksleven was kalm en ge noeglijk geweest, zonder verliefdheid, maar ook zonder boze woorden. Hij was niet uit liefde met haar ge trouwd, maar omdat zij een klein beetje geld had, dat hij toen juist zo goed gebruiken kon. En nu was het misschien maar beter, dat zij er niet meer was. Wat had zij nu voor hem kunnen zijn, nu hij voor een arbeid stond, die hij met hart en ziel en met alle kracht moest aanpakken, zodat er voor niets anders tijd over bleef! ACHTTIENDE HOOFDSTUK Aan de Fluhwand hoorde men dreu nend het springen van het kruit, en klonken beitels en breekijzers. Wan neer de grijze steenplaten naar be neden vielen, als reuzenschubben uit het pantser van de berg gebroken, dan trilde de schuur van de Hochfluh-hoeve en hoorden zij in de boerderij een doffe slag, alsof er een zware vuist tegen de muren klopte. De Frutnellers knarsten op de tanden van woede. Zij haatten Christen Russi met een dodelijke haat, en zij waren machteloos tegen hem! Een paar vrouwen beweerden gezien te hebben, hoe de schoorstenen van hun hutten door de ontploffingen van het kruit wankelden. De president liep door het dorp. „Als er één gebouw gevaar loopt, dan is het wel mijn schuur," zei hij overal. „Maar laat hem zijn gang maar gaan! De tijd zal wel komen dat „De tijd zal komen", praatten de Frutnellers hem na, en zij voelden zich één met hun president. Het was opmerkelijk, dat in deze dagen de geschiedenis van Rosi en Christen zo geheel werd doodgezwegen, alsof zij nooit was voorgevallen. Dat er niemand Tobias met de vinger na wees en zei: „Die heeft ook dat zelfde vervloekte bloed in Zijn aderen!" Noch Furrer, noch de dorpelingen schenen daaraan te denken, in de gemeenschap pelijke haat tegen de gemeenschappe lijke vijand. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4