Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grote ledenwerf-actie van het Rode Kruis F. TAK D Wereld« van WEEK-tot-WEEK Een nieuwe forensenbelasting? WAAR IS DE VALLEI-RIKS? NIEUWEWEG LEVENSGEVAARLIJK! Wist U. ELST EDERVEEN Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 No. 83 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Te weinig leden in Veenendaal Ook voor nieuwe Rode Kruis-gebouw 90 jaar Rode Kruis AGENDA I taS" II i:/ Verrassend grote opbrengst oliebollenactie van „Sparta" Kerkconcert Ger. Kerkkoor Vorige werd gevonden 2 AG 02047 Inleg en terugbetaling der Rijkspostspaarbank Chr. Nat. School II te klein Instandhouding openbare scholen van Gelders en De Klomp tot 1959 Twee doden in korte tijd GUMMY WARM WATERZAKKEN Geen schuurtjes en hokjes zonder vergunning Wethouder Van Kuijk voorzitter adviescommissie Arbeidsbureau Herdenking Hervorming Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vermindering van rijksbelasting zou als compensatie noodzakelijk zijn Herv. School en riolering op urgentieplan T BO&^ Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In hun bekende uniformen zullen de leden van de plaatseiyke Rode-Kruis- colonne zich dezer dagen aan alle Vee- nendaalse woningen vervoegen met het verzoek tot de bewoners lid te worden van de Veenendaalse afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Het is namelijk zo dat Veenendaal voor wat betreft het ledental achterblijft bij het landelijk gemiddelde. Dat is het Rode Kruis, gezien de steeds weer grote op brengst hier van de jaarlijkse inzame ling, van Veenendaal niet gewend. In de provincie Utrecht b.v. zien wij dat 5.50 procent van de bevolking lid is, en in Veenendaal beloopt dit percentage 4.26. Nu heeft het Veenendaalse bestuur tot doel gesteld met een in de komende weken te houden ledenwerfactie deze achterstand niet alleen in te lopen maar ook het landelijke gemiddelde zo moge lijk te overschrijden. Als minimum aan tal heeft men 500 nieuwe leden gesteld. Dat deze opzet niet te hoog gegrepen is, moge blijken uit de cijfers welke het hoofdbestuur in Den Haag zich voor ogen stelt. De Veenendaalse activiteit vormt namelijk een onderdeel van de landelijke ledenwerf-actie. In het gehele land heeft het Rode Kruis op het ogenblik 500.000 leden en men wil nu het dubbele aantal, dus een miljoen, bereiken, dat is tien procent van de bevolking. Men hoopt in Veenendaal op meer, maar, maar ook hier wordt het op 10 pro cent gehouden. De Veenendaalse afde ling telt thans 1050 leden, en wij moeten ons vergissen of in de komende weken zal het aantal hier wel met minstens 500 toenemen. Het resultaat van de ledenwerfactie mogen wij niet alleen zien als zomaar een cadeau voor het Rode Kruis dat volgend jaar 90 jaar bestaat, ook al wordt die ter gelegenheid van dit jubileum ge houden. In de eerste plaats dient deze uit de noodzaak van dat er meer geld no dig is. Een betere basis waarop men kan werken. Het gaat dus om meer contri buerende leden, die met een jaarlijkse bijdrage helpen het prachtige Rode- Kruiswerk mogelijk te maken. Ook telt de Veenendaalse Rode-Kruis- colonne op het ogenblik te weinig leden dat het Edes Nieuwsblad de grens wijzigingsplannen ongemotiveerde expan- siezucht van Veenendaal noemt? dat dit blad „De Vallei" aanvalt over de bewering dat de wijziging van de gemeentegrenzen voor Veenendaal een opluchting betekent voor wat betreft de grond voor woningbouw? dat volgens het Edes Nieuwsblad in Veenendaal-West nog zoveel ruimte voor woningbouw over zou zijn dat daar wel een verdubbeling van de bevolking op gevangen kan worden? dat het best mogelijk is dat de stede- bouwkundige van Veenendaal hier nog niet gedacht heeft aan de mogelijkheid van wolkenkrabbers dat de redacteur van genoemd blad in ieder geval goed zou doen met zijn bouwplannen even naar Veenendaal te komen? dat men als regel zuinig pleegt te zijn op dingen welke nog nieuw zijn? dat het dan ook gewoon is dat iedere Veenendaler trots en zuinig is op z'n nieuwe Kerkewijk? dat er blijkbaar toch nog inwoners zijn die daar anders over denken en de ruiten van het wachthuisje bij huize „De Tol" op de Kerkewijk vernielden, enkele dagen nadat deze er waren ingezet? dat wij ons nog een dergelijk staal tje van vandalisme herinneren geleverd enkele dagen na de onthulling van het wAersnood-monument aan de Kerkewijk? dat toen een aantal kostbare bron zen letters werden afgerukt en vernield van het opschrift van dit monument? dat de verdwenen en gebroken let ters door nieuwe werden vervangen? dat, nu al weer enkele maanden geleden, opnieuw een aantal van deze letters werden afgerukt? dat het ons niet bekend is of men er vanaf ziet deze andermaal te ver vangen, maar dat ze in ieder geval nog steeds ontbreken? dat wij hopen dat de vandalen deze keer hun straf niet zullen ontgaan? dat voor het jubileumconcert van het Mannenkoor „De Veenzangers" vol gende week zaterdagavond, alle plaatsen reeds zijn uitverkocht? I IIIIMIIIIIIMIil iiiiliuiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiii milium mui llllllllllllllll 11IIIIIIIIIIIIU lllllllIKIIIIflIlHIVI•IMIltllllllll) IlllfllUflllll1 en 7 uur, Metaalbe- ii Zaterdag 3 november (In geb. „Eltheto") 3 I filmvoorstelling Chr. drijfsbond. 1| Woensdag 7 november §s (In geb. „Eltheto") Feestavond en opvoering van toneelstuk „Chris- tien" Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". Donderdag 8 november I(In geb. „Eltheto") Feestavond en opvoering toneelstuk „Christien" H Chr. Textielarbeidersbond „Uni- tas" II Vrfdag 9 november (In geb. „Eltheto") Feestavond en opvoering toneelstuk „Christien" 1| Chr. Textielarbeidersbond „Uni- 11 tas" Zaterdag 10 november (In geb. Eikenlaan) Jubileum- 11 concert Mannenkoor „De Veen- II zangers". (In geb. „Eltheto") Feestavond en |1 opvoering toneelstuk „Christien" 1= Chr. Textielarbeidersbond „Uni- l| Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. zondag de film „De vrouw die haar man =1 verkocht", van maandag t.m. woensdag „Tralies van bamboe" |1 en donderdag „Carrie". en kan men er ook hier best wat mensen bij gebruiken. Bij de ledenwerfactie gaat het echter dus eerst om contribuanten. Uiteraard is een groot deel van de con tributie bestemd voor het hoofdbestuur in Den Haag, maar vanzelfsprekend komt de hogere opbrengst ook ten goede aan de Veenendaalse afdeling welke straks bij het in gebruik nemen van het aan de Spoorlaan te bouwen Rode-Kruiscentrum voor hogere kosten komt te staan. De minimum-contributie bedraagt een gulden per jaar, en wanneer wij weten wat het Rode Kruis allemaal voor de mensheid doet is dit bedrag stellig niet teveel. Vóór de oorlog was de minimum contributie ook al een gulden en het be hoeft geen betoog dat onze tegenwoor dige gulden niet meer de oude is. Het Rode Kruis heeft een bekende en goede naam onder ons. Wij denken er slechts aan hoe het Ned. Rode Kruis de eerste was om ten koste van veel geld bloedplasma en andere medicamenten naar Hongarije te zenden. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat er niemand is die geen lid van het Rode Kruis zoü willen zijn wanneer men maar voldoende op de hoogte was en zelf eens iets gezien had van wat het Rode Kruis doet voor de mens in nood. Dat is zoveel omvattend en zoveel dat wij nog vele kolommen nodig zouden hebben om dit te omschrij ven. Wij moeten ons dan ook beperken tot een korte opsomming van enkele on derdelen hiervan, en dan noemen wij de invalidenzorg (o.m. de boottochten voor chronisch zieken welke een enorm succes zijn); het Welfare-werk (bezighouden van patiënten); hulp bij rampen; bloedplasma- dienst; oogvliestransplantatie; beentrans plantatie; eerste hulp bij ongelukken; ge zondheidszorg moedermelkvoorziening lectuurdepöt; opsporing vermiste perso nen; pakketten verzending; uitvoering en naleving van verdragen van Genève enz. Naar wij vernemen heeft de olie bollenactie gehouden door de gymnas tiekvereniging „Sparta" een verrassend groot bedrag opgebracht ten bate van het instrumentenfonds van deze ver eniging. Aangezien het juiste bedrag nog niet kan worden medegedeeld waar men dit officieel aan het „Sparta"-bestuur wil overhandigen moeten wij alleen volstaan met het verheugende bericht dat de evenwichtsbalk en de brug met ongelijke leggers, waarom het hierbij ging, met de opbrengst gemakkelijk kunnen worden betaald. Het Gereformeerd Kerkkoor heeft voor woensdagavond 21 november a.s. in de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Van Schuppenbrug een kerkconcert op het programma staan. Onder leiding van de koordirigent, de heer Kor Dijkstra, zal hierbij o.m. worden uitgevoerd cantates van Buxte- hude en Smilde. Hallelujakoor van Handel en Ave Verum van Mozart. Aanvankelijk zou de tenor Kees De- nik aan dit concert medewerken maar aangezien deze verhinderd is neemt de eveneens bekende tenor Bert van 't Hof diens plaats in. Verder zullen als solisten optreden mevrouw Van Doorn- Lindeman, sopraan, en Joh. van Dom- mele, organist. De premie van de VALLEI-RIKS, welke vorige week werd uitgegeven, was tot 20,opgelopen en nu was mevrouw Van der Helm van dr. Slote- maker de Bruïneplein te Veenendaal de gelukkige de riks te vinden. Het premiebedrag kreeg zij direct in geld uitbetaald. Mevrouw Van der Helm vertelde nog hoe het haar gewoonte is om steeds rijksdaalders met rode nummers opzij te leggen en te con troleren of de VALLEI-RIKS er by is. Deze keer was het dus raak en werd haar moeite beloond. De VALLEI-RIKS welke wy dezer dagen weer in omloop brengen is dezelfde die mevrouw Van der Helm heeft gevonden, nl. die met nummer Doordat de vorige gevonden werd is de waarde van de VALLEI-RIKS van deze keer dus weer 5,geworden. Wanneer u deze vindt en vóór a.s. donderdagmiddag aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u direct de vinderspremie. Aan het postkantoor Veenendaal en de daaronder ressorterende postinrichtingen werd gedurende de maand oktober 1956 ontvangen 35072,76 uitbetaald 129.109,08. Aantal geopende rekeningen 34. In het verenigingsgebouw 't Trefpunt kwam dinsdagavond de vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs in een jaar vergadering bijeen. Een nieuwe kascommissie werd aan gewezen, terwijl voorts namens het be stuur mededelingen werden gedaan over de noodzaak van uitbreiding der schoolruimte door het toenemende aan tal leerlingen. Op verzoek van het gemeentebestuur werd aan de gemeente tegen de oor spronkelijke aankoopprijs van f 3876, terugverkocht een perceel grond naast de chr. nat. school II aan het Dr. Slot. de Bruïneplein, zodat het gemeente bestuur in de toekomst daar zelf een gymnastieklokaal kan doen bouwen, hetgeen aanvankelijk door het school bestuur gebeuren zou. De heren W. van Amerongenen A. Berends werden in het bestuur her kozen, terwijl in de vakatures W. de Kruiff en J. Meijer werden benoemd de héren J. van de Nadort jr. en M. Koen, terwijl het bestuur werd uitge breid met de heren J. E. van Schuppen en P. Scherrenburg. De openbare scholen aan de Prins Bernhardlaan te Gelders Veenendaal en de school aan de Stationsstraat aan De Klomp hebben niet meer het volgens de wet vereiste aantal leerlingen van hon derd. Ingeval nu de gemeenteraad de in standhouding van deze scholen op dit moment vordert, kunnen genoemde scho len in ieder geval nog tot 1959 geopend blijven. Een groot gedeelte van de Nieuwe- weg, nl. van de Hoofdstraat tot aan de Melm is voor het verkeer eigenlijk on begaanbaar. De weg is rond en smal, met opstekende randen, terwijl een trottoir geheel ontbreekt. Als twee auto's elkaar moeten passeren, moet dat voorzichtig gebeuren, want anders raken de banden de opstaande rand. Een wielrijder rijdt evenmin prettig, omdat auto's en autobussx vlak langs hem heen scheren. En de voetganger moet zich hiertussen maar op leven en dood wagen. Dat het inderdaad zeer gevaarlijk is, blijkt reeds uit het feit dat in de maand oktober twee dode lijke ongevallen op dit weggedeelte hebben plaats gevonden, terwijl gewone aanrijdingen schering en inslag zijn. De Nieuwe weg vormt voor een groot gedeelte de scheiding tussen de ge meente Veenendaal en Ede, maar ligt geheel op Gelders gebied. Over de ver betering van deze weg is reeds veel te ^een koude voeten meer=> in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 VEENENDAAL Telefoon 2576 doen geweest. De weg is van de Rijks waterstaat, maar ook de gemeente Ede zal bij deze weg moeten bijdragen. De winter staat voor de deur, terwijl deze weg nog altijd in dezelfde toestand blijft, nee, zelfs slechter wordt, want de laatste jaren gebeurt er niets meer aan omdat hij verbeterd zal worden! Wij vragen ons bezorgd af, nu de annexatieplannen in een ver gevorderd stadium zijn geraakt, ook de plannen van de reconstructie van de Nieuweweg weer verschoven worden. Elke dag dat deze situatie langer duurt, kan funest zijn. De betrokken autoriteiten laden een grote verantwoordelijkheid op zich door deze rekonstructie langer uit te stellen. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal brengen de ingezetenen nogmaals in herinnering, dat voor alle bouwwerken (w.o. schuurtjes, hokken en hekjes) een schriftelijke vergunning van hun college i3 vereist. Aanvragen om een vergunning moeten schrifteiyk worden ingediend bij de dienst van gemeentewerken, Kerkewijk 4 alhier. De hiervoor benodigde formulie ren zijn eveneens op het bureau van deze dienst verkrijgbaar. Voorts wordt een ieder gewaarschuwd, dat tegen overtreders proces-verbaal zal worden opgemaakt, terwijl het zonder vergunning gebouwde, onherroepelijk zal moeten worden afgebroken. Zonodig zal dit afbreken van gemeentewege, op kos ten van de overtreders, geschieden. Bij beschikking van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Vap 22 oktober 1956 is benoemd tot voorzitter van de Commissie van Advies voor de Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Veenendaal de heer C. N. van Kuijk, wethouder der gemeente Veenen daal, zulks in de plaats van wijlen de heer W. van Stempvoort. In de goed gevulde Oude Kerk op de markt werd woensdagavond een inter kerkelijke samenkomst ter herdenking van de kerkhervormding gehouden. Deze dienst werd door ds. A. Vroeg- indewey, Hervormd predikant geopend, die wees op het wonder van Gods ge nade, dat de Bijbel weer opengeslagen werd onder ons volk en het evangelie van Gods souvereine genade in Chris tus Jezus weer verkondigd werd. Ds. Vroegindewey tekende daarbij de strijd van Maarten Luther, die tenslotte rust en vrede vond in Christus, doordat hij in het geloof leerde schuilen achter de gerechtigheid van Christus. Ds. W. Heerma, Chr. Geref. predi kant sprak daarna over Reformatie, geen revolutie. Van r.k. zijde wordt wel eens beweerd, aldus spreker, dat de reformatie als vrucht afgeworpen heeft de revolutie. Ds. Heerma tekende ech ter een geheel andere weg. Reformatie en revolutie hebben niets met elkaar te maken. De Reformatie is anti-revo lutie. Ds. J. Overduin sprak tenslotte over „De diepste nederigheid". Hij wees er daarbij op, dat Luther dit geleerd heeft In de woestijn Slnaï Israëlische troe pen onder dek king van een rookgordijn in de aanval. dat voor het aangezicht van God de diepste nederigheid past en dat wij enkel van genade moeten leven. Gods genadegave in Christus kunnen we al leen door genade aannemen. Met het zingen van twee coupletten van het Luthelrlied werd deze samen komst besloten. LEZING OVER DE VALKENJACHT EN FILMAVOND LEERSUMSE PLASSEN Op dinsdag 6 november organiseert de Cult. Nat. Hist, ver „Zuid-Oost Utrecht" een lezing over de valkenjacht van vroe ger en nu. Deze lezing wordt gehouden door de valkenier, de heer H. Strijland uit Driebergen. De heer Strijland is één van de weinigen in ons land, die de val kenjacht nog beoefenen. Op deze interes sante avond, welke wordt gehouden in hotel „Stuivenberg" te Eist, wordt ook nog een kleurenfilm vertoond over de valkenjacht, door de amateurcineast Ar. P. Witjes uit Hilversum. Tevens zal de heer Strijland zijn twee jachtvogels, n.l. een slechtvalk en een havik, mee naar hotel „Stuijvenberg" brengen. BEROEPEN De kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente alhier heeft toezegging van be roep uitgebracht op ds. Jac. Plomp van Gouderak. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 OPRECHT. „Aristocrate, XlVe eeuw, grondbezitster, zou willen trouwen met gefortu neerd pgrsoon die er in toe stemt haar geboortehuis terug te kopen. Snobisme geen be zwaar, als het hart oprecht is". (Advertentie in het Franse ja gersblad.) HOOFDPIJNTOON. In de uitzending „Tien miljoen luiste raars van Radio Luxemburg" heeft men een toon uitgezon den, die zo dicht mogelijk lag bij de geluidsgrens Er werd bij verteld, dat deze toon de eigenschap heeft hoofdpijn te genezen. Zeshonderd achttien luisteraars zonden de volgende dag een brief aan de radio- omroep waarin zij verklaarden bij het horen van de toon hun hoofdpijn te zijn kwijtgeraakt.... ANTI-T.V. Zwitsers hebben een „Actiecommitee tegen de te levisie" gesticht. Het doel is „het Zwitserse volk voor te lichten over de gevaren die de t.v. meebrengt, op dit gebied de rechten van het volk te verde digen en te waken dat het be lastinggeld niet nutteloos wordt weggesmeten." „Want," zeggen zij, „het uur is gekomen ein delijk! dat de mens zich zal bevrijden van de tyrannie van de techniek en terug zal keren tot meer essentiële waarden." PUBERHELD. Een jaar ge leden verongelukte de 24-jarige Amerikaanse filmster James Dean en sindsdien worden er aan zijn adres meer brieven van bewonderaarsters bezorgd dan b:; enig andere filmheld, omdat doodgewoon geen Amerikaans meisje wil of kan geloven dat haar droomheld met zijn ogen vol weemoed en zijn verwaar loosd uiterlijk, die voor haar de incarnatie was van de Ameri kaanse jongen van deze tijd, dood zou kunnen zijn. NIEUWE SNUFJE^ In Engeland oogst men de eerste „atoom"-rogge. Het be treft een proefveld van 1200 ha, waarop men rogge heeft gezaaid die van te voren een atoom bombardement in het atoom- centrum te Harwell heeft on dergaan. Jongelieden die 'n film wil len gaan zien, waarvoor zy nog niet de leeftyd hebben, hebben aan een foefje om de contröle te passeren niet langer genoeg. Tenminste niet in New-York, waar in de bioscopen een elek trisch oog hen beloert en ieder aanwyst die het te jong ïykt. Aldus „geoogmerkt", moeten zy zich legitimeren. Het Amerikaanse leger be schikt over een projectiel, dat bij zijn eerste proefvlucht op een hoogte van 128 kilometer een snelheid van 6000 kilometer per uur bereikte. Als middel om mager te blijven en toch een lekker ge vuld gevoel in de maag te heb ben wordt in Frankrijk een kwart liter water gedronken, waarin een aftreksel van Ja pans zeewier is opgelost. Dit drankje nestelt zich gelei vor- mig in de maag, waardoor het verhindert dat men zich hon gerig voelt, terwijl het geen calorieën aan het lichaam toe voert. Te Complègne is een fabriek in gebruik gesteld, die 1.200.000 tubes tandpasta per dag maakt. HET DAGBOEK VAN ANNE FRANK. Toen te Dusseldorp het gordijn zakte na de laatste scene van het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank", klonk er geen applaus, maar be gaven de toeschouwers zich in eerbiedige stilte naar de uit gang van het theater. Dit stuk, dat door twee Amerikanen is gemaakt naar het gelijknamige boek, dat het dagboek is van een joods meisje van 15 jaar, opgeschreven tijdens de periode dat zij zich in Amsterdam voor de Duitse bezetters schuil hield, werd dezer dagen op zes plaat sen tegelijk in het voormalige Hitlerrijk ten tonele gevoerd, en wel behalve in Dusseldorf in nog drie steden van het Rijn land, in Wenen en in Oost- Duitsland. En in al die plaatsen heeft het dezelfde uitwerking: eerbied voor de schrijfster en schaamte over een voorbij tijd perk. Bij deze reactie mogen we aan de woorden van Anne Frank zelf denken: „Ik geloof", schreef zij, „uit het diepste van Voor het eerst na vele jaren wordt er in de Nederlandse gemeenten en we bedoelen daarmee de inwoners van de gemeenten en niet de gemeente besturen weer gesproken over ge meentelijke zaken. Dat is op zichzelf een verheugend verschijnsel, want al veel te lang hebben de gemeentenaren zich niet geïnteresseerd voor dergelijke aangelegenheden. De belangstelling is opgelaaid toen er door de commissie- Oud is gesproken over een woonplaats belasting. Men ziet dus, dat de belang stelling nu niet direct moet worden ge zien als een positief verschijnsel. Er is ongerustheid ontstaan na de geruchten, dat een soort forensenbelasting zou herleven. Daardoor zouden in het bij zonder de forensen zeer gedupeerd worden. Het is een algemeen verschijn sel, dat de bewoners zich maar bitter weinig aantrekken van hetgeen door hun dagelijks bestuur wordt gedaan. Dit is en we kunnen het niet vaak genoeg zeggen betreurenswaardig, want nog altijd moeten we de Neder landse gemeente zien als de wortel van onze democratie. Maar goed, bij het vraagstuk van een eventuele invoering van een woonplaatsbelasting komen meer problemen om de hoek kijken. Wat zullen de gevolgen er van zijn? Zal de burgerij meer belangstelling gaan tonen voor gemeentelijke zaken? Zullen de gemeenten er beter van worden? Is een dergelijke belasting aanvaardbaar? Vragen en nog eens vragen, die we in dit artikel in het kort willen behan delen. Doch men kan de woonplaatsbelas ting niet los zien van de geschiedenis van de gemeenten. Daarom eerst iets over het verleden. Vroeger was het zo, dat de gemeenten een eigen belasting gebied hadden met alle voor- en na delen van dien. Het werd mogelijk ge maakt een eigen beleid te voeren, een beleid, dat niet aan alle mogelijke be perkingen werd gebonden door het rijk. Dit had veel aantrekkelijks. Men kon zelf iets ondernemen. De gemeente raden met de colleges van b. en w. wa ren bevoegd zelf uit te maken wat wel en wat niet moest gebeuren. Het voor- zieningspeil van een gemeente was af hankelijk van de financiële mogelijk heden en de financiële mogelijkheden waren afhankelijk van de belasting druk, die op de gemeentenaren werd gelegd. Hoe hoger de belastingen hoe groter het gemeente-inkomen en hoe meer er gedaan kon worden. Dit systeem heeft niet voldaan, want er is een andere regeling voor in de plaats gekomen. Waarom voldeed het eigen belastinggebied niet? GROTE VERSCHILLEN Het antwoord op deze vraag valt in twee gedeelten uiteen. Het systeem van het eigen belastinggebied zoals we dat vroeger kenden, hield in, dat we in Nederland zowel steenrijke als straat arme gemeenten kenden. Neem een plattelandsgemeente zonder industrie, met een arme bevolking. De belasting opbrengst en dus ook de inkomsten waren vrijwel nihil. Aan de andere kant waren er de rijke gemeenten, die hoge belastingopbrengsten de gemeen tekas zagen binnenstromen. Een on bevredigende situatie, dat is zonder meer duidelijk. De andere kant van de zaak mogen we evenmin uit het oog verliezen. Men zal zich herinneren, hoeveel er vroeger werd gedaan om mensen te trekken. „Kom bij ons, want hier zijn de belastingen laag" was een reclamezin, die men dikwijls kon aan treffen. Ogenschijnlijk nobel en goed, maar In werkelijkheid onjuist Want een gemeentebestuur, dat de belastin gen zo laag mogelijk hield, kon nooit in staat zijn op behoorlijke wijze voor de toekomst te zorgen. Hier kon men dus spreken van zuinigheid, die de wijsheid bedroog. ANDER UITERSTE In plaats van te gaan zoeken naar een andere oplossing, heeft het rijk het mes radikaal in de materie gezet. We kregen een stelselmatige afbraak van de gemeentelijke autonomie, van de gemeentelijke verantwoordelijkheid. Het eigen belastinggebied werd meer en meer ingekrompen en in plaats mijn hart, dat de mensen goed zijn". Zy en haar familie kwamen in Bergen-Belsen om het leven, alleen haar vader keerde terug en vond na zijn thuiskomst de volgeschreven velletjes papier van Anne, die hij daarop liet publiceren. Het stuk zal binnenkort in ons land door het toneelgezel schap „Theater" worden opge voerd. LASSIE. Lassie „verdient ze" zonder een poot uit te ste ken. Een televislemaatschappy heeft drie miljoen dollar neer geteld voor het recht om alleen maar zyn naam en zyn per- sooniykheid te mogen gebrui ken. Maar Lassie is dan ook een beroemde hond, die alle Ame rikaanse harten veroverde door zyn optreden in diverse films. SPORTSNIPPERS Om de wereldkampioen schappen voetbal te kunnen or ganiseren heeft de Chileense re gering de belasting op luxe artikelen, tabak en alcohol ver hoogd en de bevolking is zo voetbal-minded, dat het geen protest heeft laten horen. Men is er wel vroeg bij, want dit wereldkampioenschap zal eerst over zes jaar plaats vinden. In het Olympisch stadion te Melbourne worden 600 luid sprekers aangebracht. De kos ten hiervan bedragen een half miljoen gulden. VERGADERING EDESE GEMEENTERAAD De raad der gemeente Ede komt in openbare vergadering bijeen op woens dag 7 november a.s. 's middags om 2 uur in „De Bergpoort" te Ede. WONING AAN STATIONSSTRAAT ONBEWOONBAAR VERKLAARD B. en W. van Ede hebben de gemeen teraad voorgesteld de woning Stations straat 98 te Gelders Veenendaal onbe woonbaar te verklaren aangezien de kos ten van herstel hier nie meer verant woord zijn. De door burgemeester en wethouders van Ede bij de gemeenteraad ingediende begroting 1957 gaat vergezeld van een ur gentieplan voor het uitvoeren van grote werken. In dit plan is o.m. opgenomen het leggen van een riolering in het dorp Ederveen. Vorig jaar besloot de raad een crediet van 60.000,beschikbaar te stellen voor het leggen van. een riool in de sloot langs de Schras waarna deze sloot gedempt zou worden. Nu echter hebben B. en W. de raad al voorgesteld dit crediet te verhogen tot 120.000,—. In verband met de grote rioleringsplannen namelijk, moet het riool langs de Schras veel zwaarder worden om als afvoerlei- ding te dienen. Verder is in het urgentieplan opgeno men de bouw van een Hervormde school. daarvan kwamen uitkeringen uit 's rijks kas of uit het gemeentefonds. Het is nu zover dat de gemeenteraden niet besturen, maar worden bestuurd, al blijft er vanzelfsprekend altijd nog wel een plaatsje over voor het eigen beleid. Het is de minister, die beslist wat er in een gemeente moet gebeuren. De bewindsman maakt zelfs uit hoe veel politiemensen een gemeente nodig heeft. Dat mag die gemeente zelf niet meer doen. En zo zijn er veel meer voorbeelden. HUIDIGE SITUATIE Zonder ons al te veel in details te begeven moeten we toch even de huidige situatie onder ogen zien. De gemeente is op dit ogenblik een huis houding met een vast inkomen. Wan neer er een prijsverhoging komt dan komt er een verhoogde uitkering uit Den Haag, die kleiner is dan de ge stegen kosten. Het wordt dus steeds moeilijker de touwtjes aan elkaar te knopen en het aantal gemeenten met een tekort op de begroting neemt zien derogen toe. Bezuinigingen zijn noodzakelijk. Lukt het dan nog niet een sluitende be groting te krijgen, dan moet een ver hoogde uitkering worden gevraagd. Deze situatie blijft men houden, want een jaar later zijn de uitgaven weder om gestegen. Vele gemeenten in Nederland wach ten dan ook op een oplossing van dit vraagstuk. De commissie-Oud, bestaan de uit ter zake kundigen, is echter al tien jaar bezig om die oplossing te vinden. Ze is er nog niet in geslaagd. Wel een bewijs hoe groot de moeilijk heden zijn. De gemeenten zoeken naar uitwegen om tot een stukje eigen be lasting te geraken. De commissie zoekt naar een oplossing en het rijk doet dat ook. Maar 'of men.er in zal slagen is een heel andere vraag. CONSEQUENTIES Het invoeren van veranderingen brengt vele consequenties met zich mee. We denken in de eerste plaats aan de regeringspolitiek, die er hele maal niet op gericht is de gemeenten zoveel vrijheid te geven. Minister Suur- hoff heeft onlangs nog verklaard, dat de conjunctuur al enigszins overspan nen is. We zullen ons moeten beperken. Dat geldt voor de individu, maar ook voor de gemeenten, de provincies en het rijk. Met het huidige systeem kan de regering de gemeenten volkomen aan banden leggen terwijl door de invoering van een woonplaatsbelasting of een andere soort eigen inkomsten de ge meenten zelf maatregelen kunnen gaan (Zie verder pagina 2.) EDE. Het bestuur van het Marnix- college te Ede, is van plan een middel bare meisjesschool op te richten. Het schoolgebouw, dat in 1950 werd gesticht en waarin een HBS en een gymnasium afdeling is ondergebracht, is dermate be zet, dat naar een tweede middelbare school moet worden omgezien. Omdat vooral het aantal vrouwelijke leerlingen voortdurend toeneemt ligt de stichting van een middelbare meisjesschool het meest voor de hand. Naast het gewoon middelbaar onderwijs zal op deze school ook practisch en huishoudelijk onder richt worden gegeven. LIENDEN. Alhier werd bij de landbou wer B. een geval van varkenspest ont dekt. Enkele dagen geleden werd een ge val geconstateerd in het dorp Ommeren (gem. Lienden). De nodige maatregelen tegen uitbreiding van deze ziekte zijn ge nomen. KESTEREN. Dezer dagen hebben inbre kers zich toegang weten te verschaffen tot een klein bouwvallig huisje in de Lede en Oudewaard alhier. De enige manne lijke bejaarde bewoner. Een bedrag van 4000 gulden werd meegenomen. Men neemt aan dat de daders ter plaatse zeer goed op de hoogte geweest moeten zijn, ook al ontbreekt tot op heden nog ieder spoor. WAGENINGEN. In de schouwburg Ju- nushof alhier zal morgen, zaterdag 3 no vember optreden de bekende Amsterdam se zanger Johnny Jordaan, terwijl a.s. maandagavond 5 november het toneel gezelschap Johan Kaart in dezelfde schouwburg zal komen met een voor stelling van „De vier Mullers". RENKUM. Donderdagavond 8 novem ber om half acht wordt in hotel „Rijn- zicht" alhier een bijzondere modeshow gehouden door een viertal bekende mo demagazijnen. Verder zullen hierbij een aantal bekende sportfiguren aanwezig zijn die aan de olympische spelen te Mel bourne deelnemen. De radio-verslaggever Peter Knegjens zal hen een interview af nemen dat enkele uren later, om half elf, via de AVRO-microfoon wordt uitgezon den. Aan deze avond, waarvan de baten bestemd zijn voor het fonds van het Olympisch Comitee, is verder een tom bola met prachtige prijzen verbonden. - WIJZE WOORDEN - MENSENKENNIS Het ia nodiger de mensen te bestuderen dan de boeken (La Rochefoucauld)

De Vallei | 1956 | | pagina 1