Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ook in Veenendaal uur van medeleven en gebed TUNNEL DOOR MONT-BLANC DE MULDER Oude kerk was veel te klein Joh. Calvijnschool officieel in gebruik genomen Huldiging van drie ELST RENSWOUDE STALIN IS DOOD! Zijn geest leeft nog**+* BRILLEN 30e jaargang WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 No. 84 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohynlng DE VALLEI Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gebouw „Eltheto" ingeschakeld Zeer velen hebben maandagavond gehoor gegeven aan de oproep voor de samenkomst in de Oude kerk aan de Markt, bedoeld als medeleven en voor het houden van een gemeenschappelijk gebed voor het zo zwaar getroffen Hon gaarse volk. Al ruim voor de aanvangstyd was de kerk propvol. Zelfs in de looppaden en zelfs buiten voor de ingang stonden nog rüen mensen. Toen de toeloop nog steeds groter werd besloot men ook het gebouw „Eltheto" in te schakelen waar dan dezelfde sprekers zouden voorgaan, nl. ds. W. Heerma, ds. J. Overduin en ds. Jac. Vermaas, predikanten van resp. de Chr. Ger. Kerk, Ger. Kerk en Ned. Herv. Kerk. Nog steeds stonden mensen in de looppaden en aan de deuren toen ds. Heerma de samenkomst opende met het laten zingen van ps. 42 2 en 3 en het lezen uit Matth. 27 vanaf vers 38 en ps. 42 1-6. Ds. Overduin hield ter inleiding van het gezameniyk gebed een toespraak, waarbij hij twee vragen opwierp, nl. „Waar is God" en „Waar ben ik". Nood en smart om het Hongaarse broedervolk knaagt aan onze ziel in deze dagen. Wij hebben behoefte om samen te zijn, om samen hiervan voor God de getuigen. Woorden schieten te kort bij dit vreselijk gebeuren. Er is smart als in de eerste dagen van de christenvervolging, als in de tijden van de reformatie en als in de tijd van de Duitse overheersing. Ons geloof wordt weer aangevochten. Overal wordt God gevraagd en gesmeekt om in te grijpen, en God doet niets. Is Hij dan alleen een God van het verleden. Zaterdag leek het even of God iets deed, maar zondag was de duivel weer heerser in onze ogen. Geschokt zijn wij in ons denken, in ons gevoel en in ons geloof. Wij ko men er niet mee klaar. Wij zijn samen gekomen want er moet toch ergens een gebedsbrug zijn. Heeft God een hart van steen? Je ziet geen sprankeitje meer van Zijn gunst. Waar is God? De duivel doet er nog een schepje op en vraagt ons: Waar is God nu? Toen ik in Dachau werd neergeknuppeld met: jij bent ook zo'n zwartrok, waar is nou de God die je moet helpen. Toch was het toen niet zo moeilijk als vandaag. Toen voelden wij dat God naast ons stond in onze nood. Toen heb ik er van gezongen voor die SS-ers. Tegen je ge voel en tegen je eigen gedachten in. God was aanwezig, zo riep ds. Over duin uit. Wij denken dat God er alleen is als wij uit de hel verlost worden. Wij kun nen de Hongaren slechts toebidden dat zij weten dat een Chroestjew of Boel- ganin ons geloof niet kunnen kapot slaan. Waar is God? Nergens werd deze kreet heviger gehoord dan op Golgotha toen ook Christus werd gevraagd, waar toch God was om Hem van het kruis te verlossen. Jezus heeft toen bewezen de Zoon van God te zijn. Hij bleef hangen om de genade, dat vergeving en ontferming Gods en Hij handhaaf de zich niet door wild in het rond te Kampioen kappen van Nederland In Haarlem werd weer de jaarlijkse nationale wedstrijd om het clubkam pioenschap van Nederland heren-kap pen gehouden. Hiertoe waren in het Haarlemse Con certgebouw een honderdtal kappers in het strijdperk getreden. Ook onze plaatsgenoot de heer M. van Hardeveld, kapper aan de Patrimoniumlaan be vond zich hieronder als lid van de zgn. technische club Zeist, waarvan hij met nog een kapper uit Soest en een drietal kappers uit Zeist deel uitmaakt. Deze Zeister ploeg nu behaalde met een voorspronk van niet minder dan 80 punten het landskampioenschap met een kort gedekt model en kwam daar door in het bezit van de fraaie in de kapperswereld zo fel begeerde wissel beker. De heer Van Hardeveld in het bij zonder complimenteren wij wel zeer met het bereiken van dit resultaat. AGENDA I Heden woensdag 7 november (In geb. „Eltheto") Feestavond en opvoering van toneelstuk „Chris- tien" Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". Donderdag 8 november (In geb. „Eltheto") Feestavond en I opvoering van toneelstuk „Chris- I tien" Chr. Textielarbeidersbond I „Unitas". i Vrydag 9 november 1 (In geb. „Eltheto") Feestavond en i opvoering van toneelstuk „Chris- tien" Chr. Textielarbeidersbond I „Unitas". Zaterdag 10 november 1 (In gebouw Eikenlaan) Jubileum- j concert Mannenkoor „De Veen- j zangers". I (In geb. „Eltheto") Feestavond en opvoering van toneelstuk „Chris- tien" Chr. Textielarbeidersbond 1 „Unitas". Luxor Theater Heden, woensdag, de film „Tra- lies van bamboe" en donderdag I „Carrie". Van vrijdag t.m. zondag „De zee der verloren schepen". slaan. Hij is zo sterk dat Hij door de dood en door alles kan heenbreken. Ook zal Hij zijn hoofd naast ons neer leggen in onze nood. Waar ben ik dat ik deze nood niet verwerken kan, zo ging ds. Vroeginde- weij verder. Schiet ik dan ergens tekort in mijn theologische reflexen? Waar is het Hongaarse volk. Waar ben ik met mijn gebeden. Waa^zijn de Veiligheids raad en de Verenigde Naties? Het enige uitgangspunt is en blijft God. Al heeft Hij dan de schijn tegen, toch zal Hij triomferen. Sta er niet van te kijken, want het is toch ook zo dat het lot van de kerk is om kruiskerk te moeten zijn. Laten wij voor de Hon garen bidden dat zij reeds de hemel mogen smaken want het enige ant woord is toch God zelf. Jezus Christus is Zijn genade. En dan moeten wij nu met heel ons hart bidden: Jezus kom haastiglij k. Jezus die God ontmoet heeft. Na het zingen van Ps. 138 4 ging ds. Vermaas voor in gebed. Op de fietspaden is het veiliger De fraaie fietspaden van de nieuwe Kerkewijk zijn ver heen klaar. Veelal zien wij dat de wielrijders er al ge bruik van maken. Duidelijk blijkt, hier bij welk een aanwinst deze fietspaden betekenen ten aanzien van de ver keersveiligheid op de Kerkewijk. Aangezien de vereiste borden nog ontbreken welke een en ander moeten aangeven is men nog niet verplicht de fietspaden te gebruiken. Al spoedig echter zullen deze borden er wel staan en het is voordien dat wij de wielrijders slechts kunnen aanraden toch beslist nu reeds voor eigen veiligheid van de paden gebruik te maken, althans voor zover deze gereed zijn. Het is wel zeker dat onze mooie nieu we Kerkewijk straks nog wel enigszins ontsierd zal worden met een woud van verkeerspalen. Daar is in de eerste plaats het aangeven van de voorrangs- weg welke de Kerkewijk is; het aan geven van een wachtverbod aan één kant van de weg, waarschijnlijk aan de oostelijke zijde en de andere gevaar- en herhalingsborden, borden welke de oversteekplaatsen zullen aangeven, wel ke oversteekplaatsen weer zijn gemerkt met de bekende oranje knipperlichten, om maar te zwijgen van de palen welke de bushalten met kettingen moeten be veiligen en de palen van de straatver lichting. jubilarissen Vrijdagavond was de aula van de VGLO-school aan de Geerseweg tot de laatste plaats bezet toen daar in een min of meer feestelijke bijeenkomst de nieuwe naast deze school gebouwde Joh. Calvijnschool in gebruik werd ge nomen. Nadat de avond was begonnen met het zingen van ps. 332, opende ds. Kok als voorzitter van het schoolbe stuur met het lezen van Lucas 18 vanaf vers 9. Vervolgens schetste ds. Kok de vele en grote moeilijkheden welke moesten worden overwonnen bij de voorbereidingen welke aan het stich ten van dit fraaie nieuwe schoolge bouw, waarop wij aanvankelijk niet eens gesteld waren. Misschien was het conservatief. In ieder geval heeft de schoolarts ons hiertoe gedwongen. De gezondheid van de leerlingen liet te wensen over. Er was te weinig licht en frisse lucht. Spreker dankte het ge meentebestuur voor de medewerking bij het tot stand komen van de nieuwe school ondervonden, alsook de archi tecten Knoop en De Geit, de aan nemers Boers, de electro-installateurs Van Schuppen en de schilders Van de Pol. Het is een pracht school geworden. Overgaande tot het andere doel van de bijeenkomst stond ds. Kok stil bij het 25-jarig bestaan van de school en sprak de drie jubilarissen, het hoofd, de heer J. H. den Hengst, de onder wijzer de heer W. Vaartjes en de con- gierge, de heer C. Diepeveen toe die sinds de oprichting aan de school zijn verbonden. Ds. Kok dankte hen voor het vele dat zij voor de school hebben gedaan en bood hen een stoffelijke blijk van waardering aan. U hebt het begin van de school meegemaakt en dat was zeer moeilijk. Zich tot de heer Den Hengst wendende zei ds. Kok dat deze als hoofd de school in eer en aan zien had gebracht. Onder zijn leiding was er steeds een zeer goede sfeer en dat kwam het onderwijs in niet geringe mate ten goede. U gaat nu afscheid nemen van de school en wij gunnen u van harte een goede levensavond. Spreker verzocht de jubilarissen toe te zingen met ps. 105 5. Vervolgens richtte ds. Kok zich tot het nieuwe hoofd, de heer Mijnders. Het schoolbestuur prijst zich buitenge woon gelukkig met diens benoeming en de heer Den Hengst met zo'n opvolger. De heer Mijnders heeft hart voor de kinderen en het gaat hem niet in de eerste plaats om brave kinderen, maar om hen te brengen bij de grote Bron. Nadat de aanwezigen het nieuwe hoofd hadden toegezongen met ps. 105 5 be sprak ds. Kok nog even de naam van de nieuwe school. Deze bestaat nu 25 jaar, maar heeft nog nooit een naam gehad. Laat deze geen naam zijn die de lading moet dekken. Wie Calvijn kent weet dat het hem ging om de ere Gods De inspecteur bij het lager onderwijs, Aangehouden wegens verduistering in dienstbetrekking Wegens het plegen van verduistering van een hoeveelhéid glas ten nadele van zijn werkgever, een Utrechts schil dersbedrijf, werd door de Veenendaalse politie een zekere H., eveneens woon achtig te Utrecht, aangehouden. Een en ander heeft zich tijdens werkzaam heden, door het schildersbedrijf in Vee nendaal uitgevoerd, voorgedaan. MARKTBERICHTEN VEENENDAAL. Op de gisteren alhier gehouden eiermarkt werden 200.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van 18.tot 18,80. Henneneieren 12, tot 15,Handel vlug. Op de biggenmarkt werden 70 stuks aangevoerd. Prijzen van 45,— tot 58, Handel matig. de heer Lindeman die onder meer nog zei zeer goede gesprekken te hebben gehad met het scheidende schoolhoofd, waarbij hem vooral als rooms-katho- liek begrip was bijgebracht voor de moeilijke constellatie in Veenendaal, wenste de school Gods zegen toe. Zeer verheugd was spreker dat de onbe woonbaar verklaarde school aan de Hoofdstraat nu verlaten was. Wethouder Van Kuijk bracht de ge lukwensen over van het gemeente-be stuur en wees er o.m. op, dat er 15 jaar geleden nog maar 13 scholen in Vee nendaal waren. Nu zijn het er 30. Van 50.000 gulden liep de post onderwijs in de gemeentebegroting op tot 500.000 gulden. Een bijzonder woord van waar dering sprak de wethouder aan het adres van de heer Den Hengst. Het zijn zeer velen in Veenendaal die grote waardering voor u hebben. De heer Den Hengst was het niet met ds. Kok eens waar deze sprak over het met een bezwaard gemoed verlaten van de oude school aan de Hoofdstraat. Het was er altijd donker. Nooit was het er rustig door het voorbij rijdende verkeer, en zelfs de lucht was er niet fris door de luchtjes van de nabij ge legen fabrieken. Men behoeft geen medelijden met mij te hebben dat ik niet meer in die nieuwe frisse school zal staan, want het meest blij hiermee ben ik voor de kinderen. De heer Den Hengst dankte de ouders dat zij hun kinderen aan hem hadden willen toe vertrouwen. Nog een persoonlijk dank woord richtte hij tot zijn mede-jubi larissen en de voorzitter van het school bestuur, ds. Kok en in het bijzonder tot zijn opvolger, de heer Mijnders. Ds. Heerma ging tenslotte voor in dankgebed. Nadat de aanwezigen een feestelijke kop koffie hadden gebruikt ging men gezamenlijk de nieuwe school bezichti gen. Algemeen was men vertiéugd over deze aanwinst welke een schrille tegen stelling vormt met het oude nu ver laten gebouv( aan de Hoofdstraat. Geen verdere arrestaties Het bericht in enkele dagbladen ge lanceerd dat in verband met de grote verduisteringszaak in een levensmid- delenbedrijf alhier nog weer een aantal winkeliers in Veenendaal en omliggen de plaatsen zou zijn gearresteerd, blijkt geheel onjuist te zijn. Er werd geen enkele arrestatie meer verricht. DANKSTOND VOOR HET GEWAS Morgen, donderdagavond 8 novem ber om half acht wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een dankstond voor het gewas gehouden. Voorganger is ds. G.' van Estrik van Nieuwland. SINT NICOLAASAVOND In december wordt door de v.v. „Renswoude" een Sint Nicolaasavond gehouden voor kinderen van de leden in gebouw „Rehoboth". Naar wij ver nemen zal de Sint zelf aanwezig zijn. BILJARTWEDSTRIJDEN Door de biljartver. „Renswoude" wor den ter versteviging van de kas wed strijden georganiseerd in prijsbiljarten. Iedereen kan aan deze wedstrijden, die tot 5 januari worden gehouden deel nemen. Als eerste prijs is een prachtige rooktafel beschikbaar gesteld. De twee de prijs is een koekoeksklok. De wed strijden worden iedere avond gehouden in café „De Zwaan". OUD TRAINER WERD VERWELKOMD Zondag 21 oktober j.l. is de oud trainer van de v.v. „Renswoude", de heer J. Schelle, weer teruggekeerd uit Nieuw-Guinea. Hij werd door bestuurs leden van de voetbalvereniging ver welkomd. Naar wij vernemen is er grote kans dat de heer Schelle zijn oude func tie bij Renswoude weer op zich zal nemen. WIJZIGING AANVANGSUUR Met ingang van zondag a.s. zullen de morgendiensten in de Ned. Herv. Kerk niet meer om half tien aanvangen, maar om tien uur. DANKSTOND Hedenavond wordt in de Ned. Herv. Kerk dankstond voor het gewas gehou den. De plaatselijke predikant ds. L. van de Peut hoopt de dienst te leiden. Radio-revue „Hallo wij brengen u" Zaterdagavond geeft de v.v. „Rens- ,woude" in gebouw „Rehoboth" een uit voering. Op deze avond zullen verschil lende radiomedewerkers naar voren komen. O.a. hebben we de namen ge hoord van de conferencier Charles René, de charmante cabarettière Hetty Croes, de accordeonnist Henk Booy en Fred Rombouts. Het belooft een zeer interessante avond te worden. Verder zal op deze avond de beker voor de beste sportman van het jaar worden uitgereikt. Jean Paul Sartre vertelt aan een reporter van de „France-Dimanche" de bijzonderheden en omstandigheden, waarmee het overlijden van de Rus sische despoot gepaard ging. Op het moment dat hij zijn hand uitstak om de alarmbel over te laten gaan maakte de dood een einde aan zijn luguber be drijf. De Russische leiders verloren hun tegenwoordigheid van geest toen Stalin hun dictator dood in zijn stoel was neergevallen. De lijfwacht wist van toeten noch blazen, maar ook de topleiders vielen van de ene verbazing in de andere. Totdat de zon opging zaten ze als lamgeslagen bij het ont zielde lichaam van hun afgod Stalin, niet in staat de omvang van de cata strofe te peilen. Stalin is dood!, raasde het in hun brein en wie zal zijn op volger worden? Op 15 januari 1952 verlangde Kaga- novitsch, zonder overleg met wie dan ook, een onmiddellijke bijeenkomst van het presidium „ten einde de vergadering van het centrale comité voor te be reiden". De bijeenkomst van het pre sidium werd op 1 maart bepaald en Stalin, die vakantie hield in Sotchi, haastte zich naar Moskou terug. Kaganowitsch was de eerste die het woord nam tijdens deze historische vergadering. „Ik stel voor", zo zei hij, „een speciale commissie in het leven te roepen om te onderzoeken waarom de artsen werden gearresteerd zonder Onwillige auto strandt op hotelterras De Rhenense automobilist A.U. is zaterdagmiddag in het centrum van de Grebbestad met zijn vermoedelijk on klaar geraakte nieuwe wagen, na eerst een vrachtwagen te hebben geramd, op het trottoir voor de winkel van de firma Ten Hoope gereden, omzeilde daarna een enkele meters verderop ge parkeerd staande wagen, en is tot stil stand gekomen op het voor hotel Lahey gelegen terrasje, dat ongeveer een halve meter boven de ryweg ligt. Deze ongebruikelyke rit leverde ge lukkig alleen maïir materiële schade op, al was die dan ook niet gering. DOOR VOETREM GETRAPT Naar U. later verklaarde, was hij uit de Koningstraat komen rijden. Op de hoek moest hij stoppen om voorrang te verlenen aan de van rechts komende vrachtwagen van de Rhenense zand en grindhandel W. F. S. Op dat moment weigerde de auto tweeledig zijn dien sten. De voetrem raakte onklaar en het gaspedaal kwam niet meer omhoog. U moest snel handelen. Hij gooide het stuur om naar links om het wijde Parijs, Genève, Genua, Rome, zal men in de toekomst per auto aan één stuk door rijdende kunnen bereiken. Een paar maanden geleden is men namelijk aan reidingen voor he trenenvnaavegmfmf Franse zijde begonnen met de voorbe reidingen voor het graven van een tun nel door de bekende berg de Mont-Blanc, de hoogste van Europa (4807 meter), ge legen op de grens van Frankrijk, Zwitser land en Italië. Het kapitaal hiervoor is bijeengebracht door de betrokken rege ringen, ondersteund door enige particu liere organisaties. De eindeloze trajecten door het gebergte, in de zomer, en het Grote prijsverlaging van Teveel betalen is niet prettig, daarom voor een nieuwe BRIL naar Fd. F. TAK Alleenverkoop Hoofdstr. 1 06 Telefoon 2576 - Veenendaal moeten omrijden via de Rivièra in de winter wegens door lawines versperde passen, zal dan geheel tot het verleden behoren. Deze geweldige autosnelweg via een tunnel begint in Chamonix (Frankrijk) en eindigt te Etreves (Italië). Hij gaat op een diepte van 3500 meter onder de berg top door. Het begin van de weg ligt op 1200 meter boven de zeespiegel, het einde 1400 meter. Aan de binnenzijde bedraagt de hoogte van vloer tot plafond 4me ter. De tunnel wordt .nipt minder dan rüim I2V2 kilometer lang. Elke rijbaan heeft een breedte van 2 tot 8 meter. De auto's mogen niet op eigen kracht door de tunnel rijden, daar men door de mo toren een te groot bederf van de frisse lucht verwacht; zij zullen met een haak aan een kabel vastgemaakt, elektrisch voortgetrokken worden, met een snelheid van 60 a 70 kilometer per uur. Voor de bouw zijn in totaal 5000 arbei ders aangeworven. Een deel hiervan is nu bezig met een toegangsweg, een par- keerplateau en een speciale afvoertunnel voor het puin, berekend op continu twee richtingsverkeer van vrachtauto's. De tunnel zelf wordt in de uit te hakken ruimte gebouwd als een grote rioolbuis van gewapend beton. Fred. v. d. Paltshof op te kunnen rijden. Desondanks raakte de rechter voor kant van zijn wagen de vrachtauto, hetgeen ernstige schade veroorzaakte. Zijn auto schoot door, reed het trot toir op voor de winkel van de firma Ten Hoope, doch door een snelle ma noeuvre kon U. zijn voertuig weer op de rijweg terugbrengen en rakelings langs een geparkeerde wagen rijden. Enkele meters verder, juist voor een gevaarlijke uitweg vanuit de beneden stad, gelukte het U zijn onhandelbare auto met grote tegenwoordigheid van geest op het terras van hotel Laheij tot stilstand* te brengen. Het linker voorwiel kwam terecht op de stoep, die een halve meter hoger ligt dan de rijweg. U. kwam met de schrik vrij en kon ongedeerd uit de scheef hangende wagen kruipen. Gelukkig bevond zich niemand op de baan, die door de auto is beschreven. De wagen van U. werd zwaar be schadigd weggesleept naar garage De Rhoter, nadat de verkeerspolitie proces verbaal van het gebeurde had opge maakt. Ongeveer tezelfder tijd botsten twee personenauto's op het Fred. v. d. Palts hof, daar waar de Torenstraat op het plein uitkomt. Hoewel de schade gering was ze beperkte zich tot ingedeukte spatborden waren op de weg de sporen van de aanrijding later nog zichtbaar. Opleiding kraamverzorgster voor Z.O.-Utrecht Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie stelt de Stichting Kraamcentrum Z.O.-Utrecht, welke de plaatsen Rhenen, Veenendaal, Eist, Amerongen, Overberg, Leersum en Renswoude als werkgebied heeft de gelegenheid open tot aanmelding voor de opleiding tot gediplomeerd kraam verzorgster. Dames die voor de opleiding voelen kunnen zich in verbinding stellen met zuster C. M. Mulder, Kerkewijk 49a te Veenendaal, telefoon K 8385-2440. BILJARTERS VERLOREN Zowel het eerste team als het tweede team van de biljartvereniging „Renswou de" hebben hun wedstrijden voor de bondscompetitie verloren. Het eerste team verloor met 7—1 van „Sport" uit Vee nendaal. C. de Fluiter bracht het tot een puntenverdeling. Het tweede team moest de zege in een uitwedstrijd aan BVR 2 uit Rhenen laten. De eindstand werd hier 62. Alleen de heer G. Braak won zijn partij. Hij deed dit op zeer fraaie wijze en het spel houdt beloften in voor de toekomst. We zien in hem een ernstige concurrent voor het eerste team. dat er een enkele bewijs tegen hen werd aangevoerden Kaganovitsch liet er onmiddellijk op volgen: „Verder stel ik voor dat het besluit van kame raad Stalin betreffende de deportatie van joden, buiten het presidium om genomen, wordt teniet gedaan". Alle aanwezige leden stemden met beide voorstellen in, behalve Beria. Stalin kreeg hierop een verschrikke lijke woedeaanval. Zijn befaamde kalm- was geheel verdwenen. De dictator schreeuwde zijn vroegere aanhangers de verschrikkelijkste Georgische vloe ken in het gezicht, terwijl zijn gezicht van asgrauw tot purperrood werd. Terwijl Stalin nog raasde, nam Anastas Mikoyan het woord: „Joseph Vissarianovitch, wij waarschuwen u tegen elke voortijdige en onberaden stap. Je zult begrijpen dat wij onze voorzorgsmaatregelen hebben getroffen" en Mikoyan voegde er verklarend aan toe: „Het is nu elf uur ('s avonds). Als wij niet binnen 30 minuten een teken geven dat wij vrij zijn, zal het Kremlin door het leger worden bezetOp dit ogenblik wendde ook Beria zich van Stalin af. Stalins woede bereikte daarna de climax. Weer overstroomde hij de leden van het presidium met de ergste vloeken en beledigingen. Onbewogen door Stalins geraas, stond Kaganovitsch andermaal op. Hij haalde zijn lidmaatschapskaart van de partij uit zijn zak en zei: „Zie je dit, kame raad Stalin. En dit is, wat ik ermee doe...." Bij deze woorden scheurde Kaganovitsch de kaart in kleine stuk jes, die hij Stalin vervolgens in het gezicht wierp. Terwijl de stukjes dun karton langs zijn tuniek dwarrelden, maakte Stalin een beweging in de richting van zijn alarmbel. Maar het was te laat: door een beroerte getroffen zonk hij in zijn stoel terug. De leden van het presidium beraad slaagden de gehele nacht over de vol gende stap. Eerst toen de ochtend schemering de vergaderzaal zwak ver lichte, waren zij zichzelf meester en werd besloten een dokter te roepen. De dokters die Stalin onderzochten, noemden zijn geval „een gewoon geval van hersenbloeding". Nutsspaarbank in Rhenen In de maand oktober 1956 werd aan spaargelden bij te Nutsspaarbank te Rhenen ingelegd een bedrag van f75.153,28 en terugbetaald f42.884,24. Klaproosdag in Rhenen Zaterdag 10 november, de officiële Klaproosdag, wordt in Rhenen, Eist en Achterberg de jaarlijkse collecte ge houden ten bate van het Nederlands Orlogsgravencomité. Belangrijk voor collectanten is, dat niet minder dan twee en twintig per sonen, die hun medewerking hebben verleend, door het lot aan te wijzen, op uitnodiging van „The British Legion" geheel gratis in de zomer van 1957 een reis naar Engeland mogen maken. Collectanten dienen zich te melden bij de heer E. J. Grijsen, Weverstraat 6 te Rhenen. WIJZEWOORDEN DAT IS MEER! Edel worden is veel m.^er dan edel z(jn van geboorte. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HTPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VE E N E N DAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1