Ook Veenendaal helpt Hongarije In de Jungle van Equador DE WEDDENSCHAP Feestavonden van „Unitas" uitgesteld Ledenwerfactie Rode Kruis Huisslachtingen Wollen vesten deA VOETBAL-TOTO Kosteloze inenting tegen pokken Gevonden en verloren voorwerpen V.Z.C. zwemt door RENSWOUDE Scooterberijder dodelijk verongelukt Ons kort verhaal De grote landelijke steunactie voor hulp aan het zwaar beproefde Hon gaarse volk komt ook tot leven in Vee nendaal. Wij kunnen melding maken van een gift groot f 1000,door de N.V. Kon. Sajet en Vijfschachtenfabriek v/h D. S. van Schuppen, terwijl f 200. werd gestort door het personeel van de Veenendaalse IJzer Industrie. De inzameling tijdens de Kerkdienst op maandagavond bracht een opbrengst groot ongeveer f 1767, De actie is inmiddels plaatselijk in gezet; alle banken verlenen bemidde ling. Verbijsterd door het gehele gebeuren mag ook van particuliere zijde grote offervaardigheid worden verwacht. Voor hen, die rechtstreeks willen gi reren vermelden wij nog het gironum- Zojuist vernemen wij nog dat de voor heden woensdag-, en donderdag-, vrijdag en zaterdagavond vastgestelde feest avonden van de Chr. Textielarbeiders- bond „Unitas", welke in gebouw „Elthe- to" zouden worden gehouden en die ook in de agenda op pagina 1 van dit num mer worden aangekondigd, in verband met de huidige toestand niet doorgaan. De kindermiddagen door deze bond ge organiseerd, vinden wel doorgang. In aansluiting op de eerder gepubli ceerde gegevens kan nog worden be richt, dat de plaatselijke ledenwerf actie, naast de actie „Hulp aan het Hongaarse volk" ongetwijfeld doorgang zal vinden. Meer dan ooit, is in deze, voör de Hongaarse bevolking zo tragische tijd. de noodzaak van een sterke Rode Kruis organisatie gebleken. Het Internationale Rode Kruis heeft in ruime mate hulp geboden, terwijl het Nederlandse Rode Kruis door grote zendingen van allerlei aard, mede steun heeft geboden ten behoeve van de vluchtelingen en anderen. Ook indien men mede helpt de steunactie te doen slagen, blijft de morele plicht voor ieder die daartoe in staat is, het Rode Kruis met het lidmaatschap te ver sterken. In oorlog en vrede verricht deze or ganisatie een belangrijke taak. De mi nimum contributie ad 1,kan voor niemand een bezwaar zijn, doch bij een landelijk gemiddelde van 1,75 per lid is het duidelijk, dat zij die daartoe bij machte zijn, kunnen overwegen een grotere contributie bij te dragen. Zeer binnenkort zal de actie aanvan gen en naar wij hopen, dank zij aller medewerking, slagen. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat de zuivere huisslachtingen, d.w.z. de slachtingen van varkens, schapen en geiten, die niet ge storven of in nood gedood zijn en waar van het vlees uitsluitend bestemd is voor het huiselijk gebruik van de bewoners van het perceel, waar het dier werd ge slacht, aan de gewone keuring zijn on derworpen. Derhalve moeten varkens, schapen en geiten als bovenbedoeld zo wel vóór als nó het slachten gekeurd worden door de daartoe aangewezen des kundigen en mag tot slachten niet wor den overgegaan alvorens daartoe - schrif telijk - vergunning of voorwaardelijke vergunning is gegeven. met en zonder mouwen in een enorme verscheidenheid Goed van Van der Zee gaat langer mee v.a. 14.50 tot 42.50 Hoofdstraat, Veenendaal Hij, die een varken, schaap of geit wil slachten of doen slachten, moet daarvan tenminste vier dagen tevoren kennis ge ven met gelijktijdige voldoening van de verschuldigde leges ad 0,50 per ver gunning, alsmede van het vastgestelde keurloon, zijnde 5,voor een varken en 2,— voor een schaap of geit. Hiertoe bestaat gelegenheid op iedere werkdag des voormiddags tussen 9.00 en 12.30 uur ten kantore van de gemeente ontvanger, Hoofdstraat 34, alhier. Er is gelegenheid tot slachten op maan dag t.m. vrijdag. De keuring heeft plaats van dinsdag t.m. zaterdag 12.00 uur, zo dat dus des maandags niet wordt ge keurd en des zaterdags niet kan worden geslacht. De geslachte dieren moeten compleet, dus met organen en darmen beschikbaar worden gehouden tot de keurmeester er geweest is. Zij, die voornemens zijn een huisslach ting te doen verrichten, worden aange raden met het vorenstaande rekening te houden. De keuring nó het slachten heeft steeds de daaropvolgende dag plaats. Het is toegestaan te slachten in de goedgekeurde slachtplaatsen van de plaat selijke slagers of wel in de exportslagerij van de fa. G. J. van de Bovenkamp en Zonen. Indien in deze slachtplaatsen of export- slagerijen wordt geslacht, bedraagt het keurloon voor een varken 3,50 en 1, voor een schaap of geit. mer 777 t.n.v. Nederlandse Rode Kruis te Den Haag. Het ligt vooralsnog niet in de be doeling kleding en goederen in te za melen. Zij die eventueel huisvesting aan vluchtelingen willen verstrekken kun nen zich melden bij het secretariaat J. H. Slik, P. H. van Rijnstraat 29, telefoon 2275. De voetbalvereniging „Veenendaal" be gint deze week ook met een voetbaltoto, uiteraard alleen voor haar leden en do nateurs. Deze week krijgen de leden om te be ginnen hun formulieren thuisbezorgd. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat op woensdag 14 november a.s. om 15.30 uur, ten huize van de heer E. A. C. Reijdon, arts, Ker- kewijk 6 alhier, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of her inenting tegen pokken. Bij twijfel omtrent de gezondheidstoe stand van de in te enten persoon, raad plege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedata der kin deren moeten bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders, alsmede de bij de geboorte van. het kind uitgereikte inentingskaarten. In het tijdvak van 25 oktober tot en met 5 november 1956 werden aan het bureau van politie als gevonden aangegeven: 1 hoofddoek. 1 bankbiljet van 20,1 notitieboekje (Wagenmakers) 1 baal wol, 1 zw. kat; 1 ^echter glacé, 1 grijs konijn, 1 linker herenglacé, 1 Lipsleutel; 1 zw. lederen damesportem. inh. 2,10 en lip sleutel m. ring en loupe; rode dameshand schoenen, half glacé, half wol; broche; grijze stropdas; br. wollen herenhand schoen; leesbril m. donker montuur; beige herenhandschoen; 1 paar rode dames- glacé's; steunzool; drie bussen voor kof fie, thee en suiker; zakdoekje; 1 paar nylons in een zakje van Anbeek; lips- sleutel; fietssleutel; 1 ballpoint; 1 blik inh. verm. petroleum; stuk bewerkt staal; 1 ziekenfondsboekje t.n.v. E. Schuerder, Buurtlaan 44; rode rechter damesglacé; plastic groen geruit kindertasje. In hetzelfde tijdvak zijn als verloren aangegeven: rode kinderportem.; 5 eier lepeltjes; rechter damesglacé van zwarte stof; 1 loonzakje van de VSW inh. 43, gr. vulpen in beige etui; overall m. bor duursel „Garage Vonk"; nieuwe motor ketting; huishoudschaar; rose step met luchtbanden zonder zitje; platte lipssleu- tek; 1 grijs geblokte wollen herensjaal; fazanthen; bril; donkerbl. jongensjack; linkerglacé; ring met twee sleutels en een lipssleutel; rode sjaal; dekzeil; huissleu tel; bonte hoofddoek; gouden damesring met zwarte steen; beige zadeldekje; he- renportem. inh. ong. 45,en een giro strookje; gr. wollen kinderhandschoen; vietkant doublé damespolshorloge met doublé bandje; lederen ceintuur; bruine plastic portefeuille m. ritssluiting, inh. 70,best. uit briefjes van 2,50 en 1,en een stortingsbiljet van dit be drag; motorbril; 1 paar br. herenglacé's; grijze damesglacé's; halsketting m. glin sterende steentjes; zw. etui m. vulpen en vulpotlood en passerdoos; paar dames glacé's; blauwe jongensjopper; paar groe- Jie gebreide dameshandschoenen; bruine damesportemonnee inh. 1 fiets- en 1 huis sleutel. GOUDEN ECHTPAAR OP 8 NOVEMBER In ons vorig nummer werd abusieve lijk vermeld dat het echtpaar L. van Galen-van Doorn, Munnikenweg 129 op 28 november het gouden huwelijksfeest hoopt te gedenken. Dit moet zijn mor gen/donderdag 8 november. Hoewel men geneigd *zou zijn te denken, dat een zwemclub, welke uit sluitend de beschikking heeft over een niet-overdekte zweminrichting, in de wintermaanden weinig activiteit kan ontplooien, kunnen wij toch mededelen dat de Veenendaalse Zwemclub V.Z.C. ook 's winters zij het dan op een bescheiden manier doordraait. Eenmaal - in de veertien dagen gaan de leden met een extra- bus op woens dagavond naar het Sportfondsenbad te Arnhem om daar te zwemmen en te trainen en het eerste herenzevental neemt deel aan- de wintercompetitie van de KNZR. De meeste wedstrijden moeten de VZC-heren spelen in het Sportfondsen- bad te Amersfoort: In VZC-kringen betreurt men de in deling van het eerste zevental, nl. in een veel te zware afdeling. De Vee nendaalse heren, die met een sterk ver zwakt zevental deze wintercompetitie zijn ingedoken moeten de strijd aan binden met cracks als reserve-zeven tallen van De Robben (Hilversum), A.Z. en P.C. (Amersfoort), Neptunus (Amersfoort), UZSC (Utrecht) en jiet eerste team van De Futen uit Maars- sen. Maandagavond werd de eerste wed strijd gespeeld tegen UZSC II te Amers foort. Zoals reeds werd voorzien ver loren de Veenendalers deze wedstrijd (73). Gebrek aan uithoudingsver mogen deed VZC uiteindelijk ten onder gaan tegen de provinciale hoofdstede lingen na een aardige start, terwijl zij zich tot de rust vrij goed konden handhaven. Het werd respectievelijk 11, 21 voor UZSC, 22 en de rust ging in met 32 voor de Utrechtenaren. Via 42 voor UZSC wist men na dq rust nog de stand op 43 te brengen., maar toen was het ook gedaan met VZC en UZSC scoorde nog drie doel punten aan de lopende band. De Vee nendaalse doelpunten kwamen van de keihard en gevaarlijk schietende Hen- ny van de Loosdrecht. De jeugdige reserve-keeper Jacques Suy dendorp verrichtte weliswaar goed werk, maar kon toch de doelpqntenregen Van Utrecht niet verhinderen. RADIO-REVUE UITGESTELD In tegenstelling tot een bericht op de voorpagina van dit blad delen wij onze lezers mede, dat de voor zaterdagavond aangekondigde radiorevue „Hallo wij brengen u" wegens de gebeurtenissen van de laatste dagen is uitgesteld. De kaarten in voorverkoop blijven nor maal geldig. Wanneer de omstandigheden het toelaten zal deze avond nu gehou den worden op zaterdagavond 17 novem ber a.s. VOORLICHTINGSAVOND EMIGRATIE Morgen, donderdag 8 november, wordt in hotel „De Dennen" een voorlichtings avond gegeven over emigratie naar Ca nada. Behalve een zeer uitvoerige uit eenzetting over de mogelijkheden en de situaties in Canada zal er een film wor den vertoond. De aanvang is acht uur precies. Zie voor verdere bijzonderheden de betreffende advertentie elders in dit nummer. Maandagmiddag vond in de Dorpsstraat ter hoogte van de inrit naar het kasteel een aanrijding plaats, waarbij de 21-jarige student S. uit Utrecht dodelijk is ver ongelukt. S. kwam met zijn scooter uit de rich ting De Klomp, terwijl uit de richting Scherpenzeel een wagen bespannen met paard naderde. Volgens de heer v. V., die met paard en wagen reed, zag hij de scooter aankomen. De bestuurder lag echter voorovergebogen op het stuur. Van V. schreeuwde, maar S. gaf geen teken van leven en reed ineens tegen de wagen van v. V. op. Vermoedelijk is de heer S. tijdens het rijden onwel geworden en was de dood reeds ingetreden toen het ongeval gebeurde. Aan het uiterlijk van de 33-jarige dr. Udo Oberem is het niet te zien, doch in gewijden weten, dat hij volkenkunde doceert aan de universiteit te Bonn (West-Duitsland) en dat hij in die kunde uitermate bedreven is. Het is nu ruim een jaar geleden, dat hij met enige me dewerkers op de boot naar Guayaquil stapte, de parel van de Pacific en de grootste havenstad van de republiek Equador. Het doel was niet, de hoge bergtoppen te beklimmen, de Quilotoa (3890 meter) of het monument te bezich tigen, waaraan het land sinds de twaalfde eeuw z'n naam dankt (waar equator en meridiaanboog elkaar kruisen, O-, O', O"), doch door te dringen in de ontoegan kelijkste gebieden, in moerassen, tussen kale rotsplateaus en broeierige oerwou den. Daar woien nog volkeren, waarvan men slechts weet, dat ze elke blanke doden die ze tegenkomen. Dr. Oberem wilde er alle gegevens over trachten te verzamelen, die hij maar krijgen kon; ge bieden, waarover geen kaarten beston den, wilde hij zonder zijn médewerkers in gevaar te brengen betreden, slechts be geleid door inboorlingen als dragers, gidsen en tolken. Welnu, blijkens een thans ontvangen rapport, is dr. Obecem in zijn opzet ge slaagd en hoopt hij over enkele maanden naar Europa terug te keren met een schat aan gegevens, waarover hij vóór zijn ver trek ook de regering van Equador uit voerig zal inlichten, die hem de grootst mogelijke medewerking heeft verleend. Zijn uitrusting, die door de gezamenlijke fabrikanten van ,,perlon"-produkten ten geschenke werd gegeven, heeft tot nu toe onder alle klimatologische omstandig heden aan de gestelde eisen voldaan. Uitgangspunt voor de expeditie was de stad Tena, aan de grens van het op de officiële kaarten voorkomende gebied, dat nog slechts door een paar honderd af stammelingen van Indianen wordt be woond. Van daaruit ging de reis uitslui tend per kano, dat wil zeggen: drijvend in gefatsoeneerde en uitgeholde boom stammen, waaraan elk comfort ontbreekt. Het regende er bijna onafgebroken en de temperaturen schommelden er overdag rond 38° C en 's nachts om en nabij 22° C. De lucht is in die streken con stant vochtig; men kent er twee soorten regens, t.w. druilerige nevels en wolk breuken. Als de zon schijnt heeft dat al tijd een extra hevige stortregen tot ge volg, vanwege de enorme hoeveelheden waterdamp die van de aarde omhoog stijgen. Alles wat men bij zich heeft is in korte tijd vergaan of beschimmeld en het is daarom opmerkelijk, dat geen van de „perlon"-goederen hierdoor werd aan getast; kleding, touw, tentzeilen enz. ver keren nog steeds in uitstekende staat. De laatste berichten, die tot dusver be kend waren over de stammen van de Quijos en de Alamas-indianen, kwamen enige eeuwen geleden van zendelingen, die er een aantal mensen aantroffen, die in naam nog christenen bleken te zijn, doch overigens geheel door medicijn mannen werden geregeerd. Dr. Oberem heeft geconstateerd, dat hierin sindsdien niet dé minste ver andering is gekomen. Ze leven zo hal verwege het stenen tijdperk en de mid deleeuwen, om althans een aanduiding van hun leefwijze te geven. Ze beschikken over een groot aantal nederzettingen, die ze telkens voor een ander verwisselen als ter plaatse alle bananen opgegeten zijn of de rivieren en meertjes er zijn leeggevist. De onderkomens bestaan uit wanden van bamboe met daken van bla deren. Elk „huis" bestaat uit een kamer waarin de dikwijls zeer grote gezinnen samen wonen. Het enige, dat eraan her innert, dat hun voorouders destijds con tact hebben gehad met blanken, is het feit dat ze enige kleding dragen. Hun wapens omvatten speren en blaas pijpen met vergiftige pijltjes. Onderlinge geschillen worden alleen met speren be slecht. Vissen doen ze door afdamming van een stuk rivier en vergiftiging van het water met „Barbasco" (een voor men sen ongevaarlijk, plantaardig vergif), waardoor de vissen worden verdoofd en boven komen drijven. Ze kennen ook een alcoholhoudende drank, die afkomstig is van yuca-planten. Hiervan koken ze de wortels, kauwen er dan enige tijd op, waarna ze in een on gebruikte kano met water te gisten wor den gelegd. Vóór het gebruik wordt de substantie nog verdund. Dr. Oberem is overal vriendelijk ont vangen, dank zij een gids, die zelf lid van een der stammen was en in vroeger jaren dikwijls als bemiddelaar was opge treden bij ruzies tussen dorpshoofden, waardoor hij met de meest invloedrijke heersers van het oerwoud op goede voet stond. Ook gaf hij steeds belangrijke ad viezen over bepaalde opvattingen en ge bruiken in de jungle, die men niet on gestraft negéren kan; wat bij de ene stam algemeen acceptabel wordt gevon den, is bij de andere dikwijls taboe. Soms moet bijzonder diplomatiek te werk worden gegaan en mag geen ogen blik een welwillend lachje van het ge zicht verdwijnen, het hoofd moet een weinig schuin gehouden worden, de be wegingen van het bovenlichaam moeten mee uitdrukking geven aan gevoelens of verwachtingen, de intonatie van de stem moet beurtelings hartelijk, deerniswek kend of verlangend zijn; men moet zijn lofprijzingen tot het ijle niveau van zacht jammeren kunnen opstuwen, in extase kunnen geraken in geestelijke verbonden heid. Of ook wel de eerste paar uur hele maal niet aan 't woord komen, zich zelfs niet vertonen, en de gids baan- of „ijs"- brekend werk laten doen! Wat het ver zamelen van gegevens betreft, heeft men doorgaans 't meest aan grijsaards en jonge meisjes, die elk naar hun aard, speels of serieus, weloverwogen of arge loos, een praatje willen maken en vragen beantwoorden, omdat ze nieuwsgierig zijn en elke gelegenheid aangrijpen de vreem deling wat beter te leren kennen. DE TAAL VAN DE SARONG In West-Java wordt batik niet alleen uitgevoerd in bruin, blauw en wit, maar ook in een grote variatie of combinatie van kleuren. De figuren .op de gebatikte doeken in verschillende kleuren hebben allerlei be tekenissen, die voor een ieder duidelijke taal spreken, althans in West-Java. Als men iemand op een vriendelijke manier de waarheid wil zeggen, trekt men de desbetreffende sarong aan. Aan het motief merkt men de bedoeling en klaar is de niet geschreven brief. DE WAARDE VAN MAISVLOKKEN Wij vinden deze maisvlokken („corn flakes") in allerlei mooie verpakkingen, die bij tal van verbruikers de indruk doet ontstaan, dat zij hier met bijzonder goede, n.l. natuurlijke voedingsmiddelen te maken heeft. Dit is echter volstrekt niet het geval. Deze vlokken zijn de res ten van het zetmeelweefsel, die over blijven bij de bereiding van maizena. Deze resten worden eerst geplet. Ver volgens worden ze met stoom verhit, waardoor het nog aanwezige zetmeel in meerdere of mindere mate gaat ver- dextrineren. Daarna worden de vlokken gedroogd. Het was een vlot span. Zij een vrolijke frisse meid, die smakelijk kon lachen hij was een rijzige, serieuze jongen, met kastanjebruin haar, dat een klein beetje krulde. Ja, een leuk stel dat vond een ieder, die Henk en Annie voorbij zag komen. Men, de wijze men, zegt weieens, dat tegengestelde karak ters elkaar aantrekken, maar er waren niet veel punten waarop Henk en Anneke van elkaar verschilden. Ze hadden over velerlei zaken dezelfde opvat tingen en alleen zou je kunnen zeggen, dat Henk een beetje ernstiger'was dan zijn meisje. In elk geval was hij dat, toen zij op een mooie nazomerse ochtend een fietstocht onderna men naar de aanstaande schoon ouders van de jongen. Anneke, die evenals Henk in de stad werkte, had aan haar ouders wel reeds uitvoerig geschreven, dat zij „kennis had" aan een jongen de vader van Anneke had zonder dat zijn dochter het wist naar de huwelijkscandidaat een onderzoek ingesteld, dat tot zijn genoegen heel bevredigend was uit gevallen, maar nu, deze zondag, zou de jongen dan met de ouders van het meisje kennis komen maken. Misschien was het daardoor, dat hij een beetje stiller was dan gewoonlijk misschien was hij wel wat al te zeer onder de indruk van de komende gebeurtenissen. Degenen, die zelf zo'n eerste reis naar de ouders van het geliefde meiske hebben gemaakt, zullen de gevoelens van Henk kunnen begrijpen. Anneke had daar echter in het geheel geen erg in. Zij ging, na een afwezigheid van een paar maanden weer naar huis zij was ervan overtuigd, dat Henk bij haar ouders in de smaak zou vallen en luchtig praatte zij aan een stuk over al die dingen waar een jong meisje belang in stelt. „Wat ben je stil, vanochtend," merkte Anneke eindelijk op. „Is er w§t? Waar denk je aan?" Henk lachte. Voor geen geld zou hij hebben bekend dat hij aan het onderhoud dacht dat hij straks met de vader van zijn meisje zou moeten hebben en daarom zei hij maar: ,,Ik dacht zo, dat jij vast en zeker nog nooit vijf minuten achter elkaar je mond hebt gehouden." Er verscheen een besliste trek om het mondje van Anneke. „Zo, dacht je dat," zei ze langzaam. „Dan heb je het mis, jongetje. Ik wil wedden, dat ik langer kan zwijgen dan jij!" Henk, die in verband met het komende gesprek zijn gedach ten wel eens rustig wilde orde nen, ging grif op die wedden schap in enzwijgend reden de twee geliefden naast elkan der voort. Zij fietsten een kwar tier, een half uur. Geen woord. Henk had volop gelegenheid zijn meisje van terzijde op te nemen en te bewonderen, maar gespro ken werd er niet. De fietstocht had al meer dan een uur ge duurd, maar nog steeds had Anneke boe noch ba gezegd. In het grote villadorp reed Anneke plotseling op een ge opend tuinhek af. Er stond iemand in de tuin, die kennelijk op de uitkijk had gestaan en die verheugd naderbij kwaiyi, toen hij het meisje zag. Maar zonder een woord te zeggen liep Anneke nu naast haar fiets hem voorbij, op de voet gevolgd door Henk. Zijn meisje liep het huis om, zette haar fiets tegen de schuur en ging zwijgend naar binnen. Henk begreep, dat ze „er" waren en het angstzweet brak hem uit. Maar zwijgend volgde hij zijn aanstaande vrouw door de keuken, naar een kamer, waar iemand bezig was de bloemen water te geven. Anneke ging in een gemakkelijke stoel zitten en keek zwijgend ron,d terwijl ze de vrouw, die haar kennelijk wilde verwelkomen, negeerde. De man, die in de tuin had gestaan, was ook binnen gekomen. Hij keek heel verbaasd van het meisje naar Henk en van Henk naar de oudere vrouw. „Annekewat is er?" „Meneer, mevrouwneemt u me niet kwalijk," hakkelde Henk, „maar de zaak is „Ik heb de weddenschap gewonnen," zei Anneke lachend. (28) „Wanneer ik mij niet vergis, zijt gij onze redder", zei de hertog van Pomplina, want deze was het, ter wijl hij Arams hand greep om die stevig te drukken. „Vergun mij u namens alle stadgenoten onze grote dank over te brengen voor het kostelijke voedsel, dat gij en uw mannep binnen onze muren hebt weten te krijgen! Het heeft ons nieuwe moed geschonken, te weten, dat er buiten deze wallen toch nog mensen zijn, die zich ons lot aantrekken!" Aram boog. „De dank is geheel aan onze zijde", antwoordde hij. „Wan neer uw mannen niet deze stoutmoedige uitval gedaan hadden, zou ik thans niet meer tot spreken in staat zijn en mijn vrienden evenmin!" Nadat aldus de nodige beleefdheden waren uitgewisseld, merkte de hertog plotseling op: „Maar ge zijt gewond, mijn waarde! Vergeef mij, dat ik dat niet eerder zag!" Aram glim lachte. „Een onbetekenende schaafwond", antwoordde hij. „Ik zal mij straks laten verbinden." De hertog riep een van zijn aanvoerders en gelastte deze een passend ohderdak te verzorgen voor Arams mensen. „Gijzelf zijt natuurlijk mijn gast," besloot hij. „Ik zal on middellijk de heelmeester laten ontbieden!" Nadat Aram verbonden was, een bad had genomen en zich in de kleren gestoken had, die de hertog hem ter be schikking had gesteld, vond hij zijn gastheer in de grote zaal van het hertogelijk slot. „Ik ben blij met u te kunnen praten", begon de hertog, toen zij beiden gezeten waren en een dienaar de bekers vol wijn had geschonken. „Ik mag u niet verhelen, dat de toestand zeer ernstig is. Wanneer er geen wonder gebeurt, zijn wij op genade of ongenade aan deze monsters over geleverd!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2