DE VALLEI Levensstrijd Strijdlustig DOVO won zon der veel moeite met 3-6 van Apeldoorn een heerlijke banketstaaf SVM-Boys - Sportclub Rlienen 1-3 Tweede helft bracht VRC grote overwinning VOOR DE BOER IW Gé Voor de Jeugd R. Schoeman beste man van het veld DOVO heeft zaterdag een verdiende overwinning behaald in de uitwed strijd tegen Apeldoorn. Als voornaamste wapen hebben de Veenendalers weer de snelheid ter hand genomen. Met drie gave goals voor en nog drie na rust hebben de voorwaartsen weer vol doende bewezen, dat zij in staat zyn doelpunten te maken. Hoeden VEENENDALERS KRAKEN AALTEN Handschoenen Ons eten krijgt een winters tintje Broei in de herfst Landbouwradiorubriek op 12 november Derby Eist - Oranje Wit 0-5 van der ee voor 39 cent 250 gr. VéGé-Koffie LEER om LEER Officiële bekendmaking FEUILLETON De voortreffelijk spelende Koelie Schoeman opende na een kwartier de score toen deze op prachtige wyze een corner van R. v. Zetten inkopte. Rechts buiten Van de Pol verhoogde de score tot 02 alvorens Apeldoorn door haar linksbinnen de achterstand kon ver kleinen. Z.M. DERDE KLASSERS KUNNEN KAMPIOENSCHAP VERSPELEN Het was gebruikelijk, dat na afloop van de voetbalcompetitie, de kampioe nen van de derde klassen nog een na- competitie speelden om het clubkam pioenschap van Nederland. In het wes ten heeft men echter dit jaar een tweede klasse ingesteld, waardoor de kampioe nen van de derde klassen niet meer in aanmerking zouden komen voor het clubkampioenschap van Nederland. Zelfs zouden de derde klassers geen onderlinge na-competitie mogen spelen. Naar de Sportkroniek nu echter mee deelt kunnen de kampioenen van de zaterdagmiddag derde klassers uit alle districten aan het einde van het seizoen een na-competitie organiseren op basis van vrijwilligheid. Een en ander kan van veel belang zijn voor het Veenendaalse DOVO, daar deze club in de derde klasse Oost van de ZMC nog steeds aan de kop gaat. Toch werd het nog voor riist 1—3 toen wederom B. van de Pol een solo-ren met een schitterend doelpunt besloot. Met deze stand ging ook de rust in. Na de thee speelde DOVO veel te zelf verzekerd. Men dacht kennelijk dat men de overwinning reeds in de zak had. Het spel zakte langzamerhand af tot een nietige vertoning. Apeldoorn profiteerde hier echter van en stond een kwartier voor het einde weer naast DOVO toen men de achterstand geheel was ingelopen (3—3). Dit betekende voor DOVO echter nog juist op tijd het sein om weer ten aanval te trekken. Het spel kreeg weer het gehalte van voor de rust en zowaar wisten de DOVO-voorwaartsen nog drie doelpunten bijeen te trappen. Eerst scoor de B. Kroesbergen, daarna linksbuiten C. Achterberg, waarna R. van Zetten de doelpuntenhonger stilde door nummer zes voor zijn rekening te nemen. Al met al weer een mooie overwinning voor de rood-witten, die steeds meer naar voren dringen. Volgende week wacht echter de zeer moeilijke uitwedstrijd te gen Sportclub Genemuiden. We hopen het beste. Grote verscheidenheid in de bekende merken Attaboy - Staalmeester Borsalino v.a. 9,50 tot 49,50 •fr de hoedenspecialist Hoofdstraat 75, Veenendaal Sportclub was deze keer de gast van SVM-Boys te Maartensdijk. Sportclub toog direct op verkenning uit, maar strandde op een hecht verdedigingsblok. Pas in de 28e minuut was het midvoor Steen, die een bal kreeg aangegeven van rechtshalf Stomphorst, en na goed door zetten de score opende. Niet ontmoedigd door dit doelpunt kwamen de SVM-Boys opzetten, de rechtsbinnen gaf een hard schot op doel, dat prachtig door Boel houwer tot corner werd verwerkt. Sport club was toen weer aan de beurt, maar dank zij verschillende corners( die op niets uitliepen, werd het toch onver wachts 0—2, door een goed gericht schot van rechtsbinnen Van Kooten. Sportclub probeerde het nogmaals, doch de lat keerde een schot, en de bal sprong in het veld terug. VRC heeft de eerste helft van de juist in zijn handen geschoten kreeg. competitie afgesloten met een dave rende, zij het dan enigszins geflatteerde overwinning, op het bezoekende A.Z.S.V. uit Aalten. Na een meer hard. dan fraai gespeelde eerste helft, zou niemand van de talrijke bezoekers hebben durven voorspellen, dat de Geelblauwen een 70 overwinning in de wacht zouden slepen. Drie doelpunten in vjjf minuten waren in de tweede helft echter vol doende, om Aalten te doen instorten en geheel aan de wil van VRC te laten onderwerpen. In de eerste helft zagen wij twee ge lijkwaardige ploegen, die elkaar geen duimbreed toegaven. Wel kregen de gas ten voor het doel iets meer en betere kansen dan de Veenendalers, maar door te weinig schotvaardigheid in de voor hoede, wisten zij dit overwicht niet in doelpunten uit te drukken. Na 15 minuten dachten we, dat Bleijen- berg zou scoren. Zijn harde schot van vrij grote afstand werd echter keurig door doelman Navest gestopt. Een kwartier later had doelman Van Kooten beslist geluk, toen hij uit positie gespeeld zijn de, een hard schot van midvoor Hillen, SCHORSINGEN Met ingang van 25-10-'56 is de heer C. Blankespoor, lid van de v.v. „De Merino's" weer gerechtigd als jeugd leider op te treden. Voor de heer M. E. Henzen. lid van de v.v. „Eist", is er een wijziging ge komen in de opgelegde schorsing. Het restant van de schorsing is ingegaan op 25-10-'56 en deze schorsing duurt tot 7-10-'57. Nappa ■ö- Pebblegrain Wild leer C^voerd cn ongevoerd v.a. 9.50 tot 34.50 In de 35e minuut kregen de Veenen dalers, wegens al te hard spel een straf schop toegewezen, die door Bep Jansen in een doelpunt werd omgezet (10). Na de thee werd aanvankelijk door beide par tijen hard gesjouwd. Toen de strijd ech ter 10 minuten oud was kreeg Jansen een vrije trap te nemen, vanaf de rand van het beruchte gebied. Zijn harde lage schot, dat nog even van richting ver anderd werd trof doel (20). Direct daar na was het linksbuiten Budding, die num mer drie in de touwen joeg (3—0). Enkele minuten later wist doelman Na- vast een hard schot van Bleijenberg nog net corner te stompen. Direct daarop was het echter Van Dijk die wel raak schoot (40). Toen was het absoluut gebeurd met de mannen uit Aalten, waarbij nog kwam dat hun rechtsbuiten door een blessure moest uitvallen en niet ver vangen werd. Na een half uur spelen was het Budding, die nummer vijf langs Na- vest schoot (5—0). Met nog twee doel punten van Bep Jansen (ons inziens bui tenspel) werd de 70 volgemaakt en had VRC verdiend gewonnen. Na de thee was het opnieuw SVM-Boys dat hoog van de toren zou blazen, doch De Winter c.s. stond zijn mannetje. Na ongeveer 15 minuten verkleinde de rechts binnen van SVM-Boys de achterstand, na een hevige doelscrimage, tot 12. Sport club liet het hierbij niet zitten en toog ten aanval. Dank zij midvoor Steen werd het in de 30e minuut 13. Na wat heen en weer getrapt te hebben, bleef de stand gehandhaafd. In aanmerking genomen de regen en de modderpoelen welke hier en daar op het veld ontstonden, kunnen wij toch spreken van een matige wedstrijd. Scheidsrechter Van Sonderen leidde rustig. Voor Sportclub is het a.s. zaterdag oppassen, geblazen tegen TOV in Baarn. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DIN VOEDINGSRAAD Moeten we als het wintert mèt onze warme .garderobe ook speciale voedings gewoonten te voorschijn halen? Ten dele wel: er zijn nu eenmaal echte winter groenten en gerechten, die ons in koude jaargetijden wel kunnen bekoren, maar 's zomers niet. Een radicale verandering is echter niet nodig. Zo heeft het weinig zin om alleen maar omdat het kouder wordt dage lijks stamppot klaar te maken, zomin als het nodig is veel vet en spek te gebruiken en aanzienlijk grotere porties te eten. Niet elke dag stamppot Om met de stamppot te beginnen: het zou verkeerd zijn dit gerecht te vaak op het menu te zetten. Voor de oefening van het gebit en niet in het minst voor het be houd van vitamine C is het beter om aardappelen en groente apart op te dienen dan om ze samen tot een brij te stampen. Veel wordt in de weide gebieden, en niet alleen daar, op het ogenblik vers gras bijgevoerd. Dat is een welkom mid del om wintervoervoorraad nog even te sparen. Vers gras is bovendien zeer goed voer voor het vee. Het kan echter ook een kwade kant hebben, doordat het gaat broeien als het op een hoop wordt gegooid. Vooral tij dens en vlak voor de weekeinden is deze kans aanwezig. Vermijdt dit, want zelfs licht gebroeid gras is gevaarlijk voor de dieren. Iedere boer weet wat trommel zucht is en heeft er een hekel aan. Spreidt dus uw gras over een flinke oppervlakte, zodat de broei geen kans krijgt. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 12 novem ber a.s. een reportage worden gegeven over de rationalisatie van het kleine be drijf. Aan deze uitzending zal o.m. worden medegewerkt door ir. J. van Bueren, de rijkslandbouwconsulent voor kleine- boerenaangelegenheden en het landbouw- credietwezen, alsmede door ir. P. J. Lar- dinois, rijkslandbouwconsulent voor z.o. Noord-Brabant. Aan het einde van de uitzending zal de heer F. J. P. Kalfsterman van het Land- bouw-Economisch Instituut spreken over een onlangs onder de titel „Landbouw- cijfers" verschenen publicatie van dit Instituut. Stemt uw toestel op maandag 12 no vember a.s. af op de zender Hilversum II. Slechte aardappeloogst, maar meer consumptie-aardappelen Tengevolge van het slechte weer blijft de aardappeloogst 1956 kleiner dan die in 1955. De huidige oogst is 4 °/o kleiner, vooral doordat vele fabrieksaardappelen reeds in de grond verrot zijn. De consumptie-aardappelenpositie is echter beter. Volgens het blad „Boer en Tuinder" wordt verwacht dat de vraag naar deze aardappelen dit jaar in het bui tenland niet erg groot zal zijn. Over het algemeen is de oogst in onze buurlanden namelijk groter dan in 1955. De belager van de bietenteelt Het bietenaaltje kan met recht de be lager van onze bietenteelt worden ge noemd. Zijn er veel aaltjes in de grond, dan daalt de opbrengst, doordat een mis vormde biet ontstaat. In sommige delen van ons land neemt deze besmetting ge vaarlijke vormen aan. In het werkgebied van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Dordrecht bleek, dat van de 1600 on derzochte percelen het telen van bieten op 700 van deze percelen moest worden afgeraden. Boerderjjbranden augustus 1956 In de maand augustus 1956 zijn 21 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal vernield of zwaar be schadigd. Twee van deze branden kwa men voor in Groningen, twee in Fries land, twee in Drente, vijf in Overijssel, drie in Gelderland, vier in Noord-Hol land, een in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. De plaatselijke ontmoeting tussen Eist en Oranje-Wit, waarvoor grote belang stelling bestond, is een overwinning ge worden voor Oranje-Wit van 5—0. Na de aftrap was Eist, dat wind tegen- had, enigszins in de meerderheid. Men kreeg binnen het kwartier drie corners te nemen, maar deze werden niet goed afgewerkt. Langzamerhand kwam Oranje- Wit er beter in en wist enkele minuten voor rust door Van Mourik de leiding te nemen. Direct hierna volgde weer een aanval en kon Onink, die vrij stond, de stand met een hard schot op 20 bren gen. Even voor de rust moest de Elsterse keeper worden vervangen wegens een schouderblessure. Na de rust ontwikkelde zich een harde maar sportieve strijd. Na vijf minuten spelen wist Oranje-Wit een aanval op te zetten en kon Onink met een verrassend schot de stand op 03 brengen. Enkele seconden later was het weer Onink die scoorde (0—4). Eist bleef hierna op het Oranje-Wit doel drukken, maar door slecht plaatsen wist het niet tot scoren te komen. Peters, die voor Oranje-Wit bergen werk ver zette, wist opeens de bal naar voren te plaatsen en de snel sprintende Van de Berg kon Oranje-Wit aan een 5—0 voor sprong helpen, welke stand tot het einde zo zou blijven. Oranje-Wit heeft zeker verdiend ge wonnen alhoewel Eist ook minstens een tegenpunt toekwam. Georganiseerde mollenbestrijding De grote schade die mollen aan het grasland toebrengen, heeft er toe geleid dat men hier en daar deze dieren ge organiseerd bestrijdt. In Varsseveld (Gel derland) heeft men sedert april j.l. 8500 mollen gevangen. De acties zullen worden voortgezet. Voedzamer wordt het maal er ook niet van, want u kunt per slot in beide ge vallen dezelfde ingrediënten gebruiken. Onze stamppot is smakelijk genoeg om hem in ere te houden, laat hem echter niet dagelijks op uw tafel verschijnen. Goed van Van der Zee gaat langer mee TERUG NAAR HET PARADIJS Het is een internationaal verschijnsel, dat Speeds meer bewoners van het land naar de steden trekken. In het dorpje Paradiso, in het landschap Valesia, heeft dit streven tot een volkomen ontvolking van gedoemd dorpje geleid. Binnenkort zal slechts een enkel echtpaar aldaar woonachtig zijn en het toeval wil het, dat hun voornamen Adamo en Eva zijn. bij aankoop van in gratis geldzegels! 'Alleen bij de 1600 VéGé-kruidenfers Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 10 november Theo Schoonderbeek. 10 Helmert Henken. 12 Coosje v. d. Kuinder. 12 Gertie Henken. OPLOSSING RAADSELS I. 1. Kaspische Zee. 2. Uit het merg van de stam. 3. Haarvaten. 4. In Egypte. 5. Vóór de Nieuwe Waterweg. II. Nood breekt wet. III. Hoogmoedige mensen. I. II. Een waterval. III. 1. Scooter. 2. Boeg. 3. Lauwmaand. 4. Touwslager. 5. Veenkoloniën. NIEUWE RAADSELS VOOR OUDEREN. I. Het is weg en het blijft weg en het zal altijd wel weg blijven. II. Zet de cijfers 1 tot en met 39 op een rij. Hieronder komt een spreekwoord dat gevonden kan worden door de volgende gegevens: 12-15-25 bekende toren in ons land. 20-30-6-18-15 plaats in de Achterhoek. 14-37-37-34 knaagdier. 24-28-5-19-36-39 vrucht. 21-2-23-3-37 leesteken. 9-13-33-11-6 plaats in Zeeland. 35-22-26-7-32-38-19 ander woord v. steppe. 1-26-27-4 deel van Engeland. 17-8-29-10-31 plaats a. h. Nauw v. Calais. III. Ik houd een heel schip op z'n plaats, Maar heb daarom toch nimmer praats Ontneem je mij m'n middenparten. En plaatst een J dan in het hart. Dan ben 'k een prachtbloem, zwaar [van geur. Kom raad het, stel me niet teleur! VOOR JONGEREN. I. Ik ben een viervoetig dier, maar keer je me om dan dien ik je tot voedsel. II. Vul in, van boven naar beneden en van links naar rechts. Ie rij iets om spij- kersyinee uit te trekken. 2e rij de broer van*aïn; 3e rij wrede keizer uit de oude tijd. 4e rij verleden tijd van glim. Gebruik de groente van het seizoen Het hele jaar door verdient het aan staande moeders krijgen dan ook geen levertraan voorgeschreven omdat zij extra vet nodig hebben, maar omdat levertraan rijk is aan vitamine D. beveling gebruik te maken van seizoen groenten en -fruit. Eet dus 's winters de verse groenten die in zo grote verschei denheid op de markt komen. Ze doen in voedingswaarde zeker niet onder voor zomergroenten en lenen zich vrijwel alle voor rauwkost-slaatjes. Gebruik ook 's winters de groente zo nu en dan eens rauw, maar zorg ervoor dat ze niet te koud is. Ook fruit, dat als regel rauw gebruikt moet worden willen we er het meeste profijt van trekken, eten we liefst niet te koud. Zet het dus tijdig tevoren in een yerwarmde kamer. Maakt u er eens een keertje compote of moes van, eet die dan bij voorkeur niet inplaats van groente, maar erbij of als fris hapje toe. Groente heeft een andere voedingswaarde dan fruit en mag geen dag in de voeding ont breken. Grotere porties? De porties voedsel vooral de hoe veelheden aardappelen en brood be hoeven nu niet altijd groter te zijn dan 's zomers. Maak u dus niet ongerust als man en kinderen geen trek hebben in extra veel eten. RECEPT VOOR VIER PERSONEN Zuurkool 1 kg zuurkool, kg varkenskrabbetjes, verse of gerookte worst of knakworstjes, boter of margarine (zout, peper, appel). De zuurkool liefst niet wassen. Het vlees wassen en in een pan met een wei nig kokend water doen. De zuurkool er losjes bovenop leggen en er desgewenst wat zout, peper en geraspte appel aan toevoegen. Knakworst of rookworst tus sen de zuurkool leggen. Het gerecht vlug aan de kook brengen. Dan het vuur tem peren en de kool in een goed gesloten pan zachtjes gaar koken (20 minuten). Er des gewenst nog wat boter of margarine door roeren. Krabbetjes en worst uit de pan nemen en afzonderlijk opdienen of zo nodig snijden en op of om de zuurkool leggen. III. Zet de cijfers 1 tot en met 13 op een rij. Hieronder komt de titel van een be kend sprookje, die gevonden kan worden door de volgende gegevens: 12-2-4 een kledingstuk. I-5-10-11 het tegenovergestelde v. koud. Een 12-2-7-5-8 heeft een geweer. II-9-13-3 een getal. 8-10-7-13-6 valt uit de lucht. Gezegde Iemand het vel over de neus halen. Betekent: Iemand te veel geld laten betalen. Gezegde Hij is goed van de tongriem gesneden. Betekent: Hij kan goed zijn woord doen. De beer vroeg aan de ooievaar: „Zeg, kom je eens te eten? Ik maak een soepje voor je klaar, Om nimmer te vergeten." De ooievaar wou dat wel doen. Hij ging dus uit dineren. Hij vloog in één ruk van z'n nest Naar het domein der beren. De beer had, op een heel plat bord. De soep al opgediend. Toen zei hij lachend: „Nu vooruit, Val aan maar, beste vriend!" De ooievaar begon met moed, Hij pikte wat hij kon, Terwijl de dikke bruine beer Aan de andere kant begon. De ooievaar kreeg niets in 't lijf Hij pikte keer op keer, Doch 't hielp het arme beest geen zier Maar Bruin kreeg des te meer! Het bord was in een oogwenk leeg. De vogel hield zich goed. Hij dankte Bruintje voor het maal, En fleemde daarna zoet: „Kom morgen eens bij mij te gast, Mijn soep is reuze fijn! Z' is heerlijk vet en goed gekruid Zo'n soepje mag er zijn. De beer nam d' invitatie aan. Hij was een lekkerbek. De ooievaar vloog heen en dacht: „Nu zet ik jou voor gek!" Hij kookte soep de and're dag. Een soepje, eerste klas. En goot die in een hoge fles Voordat de beer er was. Ons Bruintje was precies op tijd. En wou aan 't bikken gaan. Maar ach hij moest tot zijn verdriet, De maaltijd laten staan. De fles was veel te nauw voor hem. De ooievaar had schik. Die kon er heel gemakk'lijk bij En at z'n buikje dik. „Ik ga naar huis, 'k heb heel geen trek". Zei brommend Bruintje beer. Maar Langbeen had de grootste pret En lachte: „Leer om leer!" Gemeente Rhenen HUISSLACHTINGEN Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht van belanghebbenden er nog maals op gevestigd, dat aanvragen voor huisslachtingen één week voor de datum van slachting moeten worden gedaan ter gemeentesecretarie, afd. alg. zaken. Rhenen, 1 november 1956. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Esso Nederland N.V., Benoordenhoutseweg 7 te 's-Gra- venhage, om vergunning tot de oprichting van een petroleumpompinstallatie op een perceel, gelegen te Rhenen, Eist, Rijks straatweg 75, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie H, nr 2970. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze be kendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te bren gen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 13 november a.s., des voormiddags 11.00 uur, in ge meentehuis Rhenen een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de vergun ning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 29 oktober 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, Th. v. d. WILLIK. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (43) Columban wendde zijn gezicht naar het venster, het warme gouden zon licht viel op zijn vervallen trekken, en een heilige berusting en tevredenheid straalden er van af. „Zou hij kinds geworden zijn?" dacht Russi; maar toen werd hij weer vervuld door een bijna vroom ontzag voor het geloofsvertrouwen van de oude man en hij sprak niet, voordat Nager zich weer tot hem wendde. „Hoe is het jou gegaan, Christen?" „Goed! Ik heb voorspoed gehad en heb veel geld verdiend". „Dat zeggen ze, veel geld", mompelde de meester. „Mijn moeder is dood. Zij heeft me nog de groeten aan u verzocht; zij wist dat ik hier naar toe wilde". „Waarom ben je teruggekomen?" vroeg de schoolmeester. Een ogenblik aarzelde Russi. Toen stond hij van zijn stoel op, als had Nager hem ergens aan herinnerd. „Heb ik dan niet gezegd, toen ik van hier weg ging, dat ik terug wilde komen?" Zijn stem klonk luid en hard. Nager schudde langzaam het hoofd. „Ben je nog altijd dezelfde? Christen, Christen, die hardnekkigheid is nergens goed voor. Een poos lang mag het alles naar je zin gaan, maar op eens zal het veranderen." „Russi trok de wenkbrauwen samen. Hij kreeg plotseling haast. De woorden van de vrome oude man begonnen hem te hinderen. „Een poos moet het wel naar mijn zin gaan", mompelde hij. En plotseling voegde hij er bij, als om verder rede neren af te snijden: „Ik had hier niet zo lang willen blijven. Ik heb nu gezien, hoe het met u gaat, en kom nog wel eens terug. Dus voor vandaag, adi!" „Adi!" sprak Columban; hij boog het hoofd, als deed de terechtwijzing hem zeer, die in de houding van Russi lag opgesloten. Deze was al bij de deur. Daar viel hem nog te binnen, dat hij iets ver geten had. „Wie zorgt er nu voor u? Kan ik iets voor u doen?" vroeg hij. „Ik dank je. Er komt een meisje uit het dorp om mij te helpen. En als je iets voor mij doen wilt, vraag dan hier en daar eens naar Lieni!" Russi beloofde het. Toen ging hij nog eens naar de meester terug en reikte hem de hand. „Vaarwel voor vandaag." Nager stond met moeite op en tastte naar het hoofd van Christen. „Je bent zeker ook al haast grijs, niet? Maar het is mij, alsof het pas gisteren was, dat je nog jong waart! En en je moet niet te veel willen, jongen, niet te veel, hoor je wel?" Hij streelde de hand van Russi en drukte ze. Deze lachte en maakte zijn vingers los. Toen ging hij heen. Toen hij de straat van Frutnellen doorliep, stonden de dorpelingen dreigend in groepen bij elkander. Maar geen scheld woord werd vernomen, en niemand trad hem in de weg. Alleen hoorde hij hen achter zich mompelen en merkte, dat zij de vuisten balden. Maar hij vertrok zijn lippen tot een spottend lachje en voelde zich opge wassen tegen allen, die nu tegen hem opstonden. NEGENTIENDE HOOFDSTUK Een uur later waren Tobias en Felix de woonkamer van de Hochfluh-hoeve ingekomen, juist op het ogenblik dat de meid de dampende soep binnen bracht. Rosi .stond aan de tafel en sneed de stukken brood, die zij naast ieder bord neerlegde. Furrer leunde met de handen in de zakken tegen een der vensters, dat op de schuur uitzag, en stond in gedachten verzonken. Zijn voorhoofd was bewolkt, hij scheen niet in de beste stemming te zijn. Hij had zich niet omgekeerd, toen de jonge mannen binnengekomen waren. Tobias klopte zijn pijp uit in de open schoor steen, enwendde zich langzaam naar de tafel, Felix trad op zijn grootvader toe. „Russi is daar net het huis voorbij naar het dorp gegaan", sprak hij luid en opgewonden. Toen eerst draaide Furrer zich lang zaam om. „Wat?" klonk het scherp tussen zijn tanden. Bij de tafel viel een bord in scherven. Rosi had haar broodmes er op laten vallen, en wikkelde een zakdoek om haar duim, die door het mes getroffen was. Ze zag krijtwit en haar gezicht leek ouder en treuriger dan ooit. „Hij begint wel dichtbij te komen", zei de president en die woorden kwa men zo vreemd uit de diepte van zijn borst, dat het klonk als het grommen van een dier, dat zich tot de aanval ge reed maakt. „Zullen wij hem wegjagen?" vroeg Felix en stroopte onwillekeurig de mouw van zijn rechterarm op. Op eens kwam Tobias er tussen. „Niemand kan hem toch beletten om rond te lopen", zei hij. „Laat hepi maar gerust komen. Als hij iets wil doen, dat strijdt met onze rechten, dan zullen wij er wel tegen op komen. Moed heeft hij, dat is zeker, en dom ziet hij er ook niet uit! Maar als hij ons te na komt met zijn steengroeven, dan zal hij eens zien met wie hij te doen heeft, dunkt u ook niet, grootvader? Furrer keek hem met een scherpe blik aan; toen kwam er een glans op zijn gezicht. „Elkaar steunen is het wachtwoord, en het doet me genoegen, dat je voor mij partij kiest, jongen", zei hij. En hij drukte Tobias dankbaar de hand. Het binnenkomen van knechts en meiden brak hier het gesprek af. Rosi was de kamer uitgegaan en weer bin nengekomen, nadat zij haar bezeerde vinger verbonden had. Toen Russi het dorp weer verliet, was wel de maaltijd op de Hochfluh- hoeve afgelopen, maar niemand belette hem de berg weer af te gaan. Ook de eerstvolgende weken brach ten geen strijd tussen de beide partijen. Wel kwam er geen eind aan het ge hamer en het geraas van het buskruit in de steengroeve van de Fluhwand, en de Frutnellers werden geel en groen van nijd, als zij bedachten, dat die vreemde kerel uit hun bloedeigen ber gen de steenplaten brak, die hij voor grof geld in het dal verkocht. Zijn huis in de weide van het gehucht was al lang klaar en stak netjes en voornaam tegen de groene weidegrond af. „Als een kasteel", bromden de Frutnellers, ofschoon het geen duur gebouw was en het er alleen nieuwer en frisser uitzag dan hun eigen hutten. Maar boven in het bergdorp was de gehate man niet meer verschenen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4