Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grootte van Markt wordt verdubbeld waar is de vallei-riks? D e Wereld van WEEK-tot-WEEK J. F. TAK Spoorweg emplacement blijft in centrum van Veenendaal Ontspannings- centrum bejaarden krijgt vorm PARIJS stad der vrouw Gerestaureerde kerk vormt dan middelpunt Wist U... De Kroon stelt Spoorwegen in het gelijk De behuizing vormt nog een groot probleem Ook in Amerongen uniforme vuilnisemmers Nieuws uit de Omgeving Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Hij is 7,50 waard Ontsiering van het centrum Lustrum-concert Ritmeesterkoor Annexatieplannen in de gemeenteraad GUMMY WARM WATERZAKKEN Uit bqBw Voor betere uurwerken 30e jaargang VRIJDAG 9 NOVEMBER 1956 No. 85 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Is er met het slopen van de pastorie dan al enige tekening gekomen in hoe de Veenendaalse Markt er in de toekomst zal uitzien en krijgt men door de bestratingswerken welke op het ogenblik rond de Oude kerk in uitvoering zijn, nog weer een betere indruk van de dominerende functie straks in het beeld van de nieuwe Markt; de plannen die een algehele reconstructie van de Markt beogen gaan nog veel verder en zullen dit middel punt van Veenendaal bijkans onherkenbaar veranderen. De meest ingrijpende verandering volgens de plannen vormt wel de ver groting tot bijna tweemaal de oppper- vlakte van de oude Markt. Er zal uiteraard nog wel heel wat geregeld moeten worden eer het zover is maar het ligt in de bedoeling alle panden aan de zuid-zijde van de Markt, dus van hotel „De Korenbeurs" tot aan het huis van dokter Remme, te slopen en een flink stuk naar achteren weer op te bouwen. In het kader van deze ver anderingen zijn vooral de plannen voor de bouw van een nieuw hotel „De Korenbeurs" belangrijk. Verder is het de bedoeling straks voorlangs de dan nieuw opgebouwde panden, evenals aan de andere kant van de Markt vanaf de Kerke wijk weer een opgang, een ver bindingsweg te leggen, welke opzij langs de kerk en achter de Van de Pollstraat om op de Geerseweg uit zal komen, parallel dus aan de Achterkerk straat. Deze weg zal beginnen tegen over de Twentsche Bank en is gepro jecteerd dwars door het huidige hotel „De Korenbeurs". De voorgevel van het nieuw te bouwen hotel zal ongeveer komen waar zich nu de achtergevel bevindt. Om ruimte te maken voor de bouw van dit hotel wordt het ook nodig het oude postkantoor af te breken. Er moet dus nog wel wat ge sloopt worden eer de Markt zijn vol gens de plannen gedachte grote af metingen zal hebben. GROOTSER EN MOOIER Toen het plan tot het slopen van de pastorie op de Markt bekend werd was eigenlijk de eerste reactie, dat het ver dwijnen van dat statige huis een ver lies voor het aanzien van de Markt zou betekenen. Nu deze eenmaal weg is blijkt dat niet alleen erg mee te vallen, maar zelfs vooral gezien de verdere plannen voor de Markt het tegendeel het geval te zijn. Wanneer straks ook de panden aan de zuid-zijde achteruit gebracht zijn wordt het geheel veel ruimer en royaler. In de plaats van de vertrouwde intimiteit van onze Markt komt dan een grootser en veel fraaier plein dat weer een eigen nieuwe be koring zal hebben. Veenendaal wordt groter en moderner en ook de Markt gaat hierin onwillekeurig mee. DE FRAAIE MARKTHEUVEL BLIJFT Niet zo eenvoudig te veranderen is de heuvel op welks helling de Markt is gelegen. Dat is eigenlijk maar goed ook en in geen geval gewenst. Want al moet men dan wat harder trappen om er met de fiets tegenop te kunnen ko men, het is juist deze helling van de Veenendaalse Markt welke vrijwel enig is in ons land en deze zo aantrekkelijk doet zijn. Wanneer wij ons een beeld vormen van het toekomstige aanzien van de Markt dan zien wij dus de Oude K^rk boven aan de Markt als middelpunt en enige afsluiting van het geheel. Bij de nu in uitvoering zijnde bestratings- werken blijkt reeds hoe de kerk rond om geheel vrij komt te staan. Men zal er vrij omheen kunnen lopen en rijden. Er is intussen al door middel van een hoge trottoirband een ellipsvormige ring om de kerk gelegd. In deze ring wordt met oude stenen die dus niet te veel bij het gebouw zullen afsteken, dat gisteren ook in Veenendaal de drie minuten stilte ter gedachtenis aan de nood in Hongarije voorbeeldig in acht genomen werd? dat het op de meeste plaatsen wer kelijk een ogenblik stil was en alle ver keer een moment tot stilstand kwam? dat vandaag in alle grote Veenen daalse bedrijven na de loonuitbetaling een geldinzameling werd gehouden voor de hulpactie Hongarije van het Ned. Rode Kruis? dat men ons verzocht erop te wijzen dat nieuwe leden van het Rode Kruis, die zich opgeven bij de dezer dagen te hou den ledenwerfactie, volgend jaar eerst contributie behoeven te betalen in ver band met de inzamelingsactie voor Hon garije en de jaarlijkse collecte Klaproos dag welke ook dezer dagen gehouden wordt? dat woensdag enige jagers in de omgeving van De Hel bij een kippenhok een 15-tal dode kippen aantroffen? dat alle kippen de kop was afge beten? dat even verder ook nog een half opgevreten dode eend lag? dat weer even verder in het hoge gras, opgerold en in een heerlijk „slaapje- na-het-eten"een vos te dutten lag? dat dit uiltje-knappen ons Reintje noodlottig werd doordat een schot hagel een einde aan zijn kippendievenleven maakte? iiltllllllllllllllllllllllllllll|j| 1 Zaterdag 10 november (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Jubi leumconcert Mannenkoor „De 1 Veenzangers" o.l.v. Gijsbert van Zanten. Donderdag 15 november (In geb. ,,'t Trefpunt") ds. G. Meynen van Hilversum spreekt over „God en het lijden" onder ausp. Ned. Chr. Vrouwenbond. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. zondag de film „De zee der verloren schepen", van maandag t.m. woens dag „Zolang ge nog een moeder hebt", donderdag „Bittere Rijst ijst". 1 een plaveisel gelegd dat nog weer vrij hoog boven de straks daarbuiten te leggen bestrating zal uitsteken. Hier door komt de kerk dus eigenlijk nog weer in zijn geheel op een verhoging te staan, hetgeen het zeker goed zal doen. Lag de kerk voorheen min of meer verscholen, nu reeds is deze in al zijn. omvang en met zijn mooie en minder mooie onderdelen voor de dag ge komen. Behalve het oude koor heeft de kerk met zijn pleisterlaag werkelijk niet zoveel bekoorlijks terwijl het ge bouw hier en daar werkelijk aan een grondig herstel toe is. Het is dan ook zeer verheugend dat intussen reeds stappen zijn gedaan om tot een algehele restauratie en ver fraaiing van de kerk te komen. Waar schijnlijk in de loop van de volgende week zal een restauratie-commissie worden gevormd. Waar het kerkgebouw geheel vrij en eigenlijk in al zijn glorie boven op de marktheuvel zal staan krijgt het een veel belangrijker functie te vervullen in het aanzien van Veenendaals cen trum. Het is ook daarom te hopen dat men er niet tegenop zal zien hier zo radicaal mogelijk en architectonisch verantwoord te werk zal gaan. Goed en wel geteld vormt de Oude kerk tevens nog het enige gebouw in Veenendaal van historische waarde. Zeer veel is er al veranderd voor wat betreft het aanzien van Veenen daal. En dat in niet geringe mate in eigenlijk amper 20 jaar tijds. Zeer wei nig blijft er van het oude over. Mag het hier en daar een verlies betekenen voor wat betreft het verdwijnen van de oude vertrouwde dorpssfeer; nie mand zal ontkennen dat het niet de voorspoedige groei van Veenendaal is welke dit alles nodig maakt. Zoals ook niemand kan ontkennen dat het niet steeds weer verbeteringen zijn geweest welke tot stand zijn gekomen. Met de fraaie nieuwe Kerkewijk, met de nog komende verandering van de reeds moderne Hoofdstraat, en ook met de plannen voor ons marktplein en nog zoveel andere onderdelen, ver dwijnt meer en meer het oude dorps karakter van Veenendaals centrum. Daar waar wij nu nog wat tegenstel lingen vinden en hier en daar wat wringt in de overgang van dorps naar stads, zal ook dat verdwijnen en in de goede verhoudingen worden gebracht. De plannen tot uitbreiding en ver fraaiing van de Markt en de omgeving vormen weer een grote stap in deze ontwikkeling. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven bg de firma Jac. van Schuppen in de Gortstraat te Veenendaal werd niet gevonden. Hier door is de waarde van de VALLEI- RIKS weer met 2,50 gestegen en is de nieuwe riks 7,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke een dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: J 900477 Het is ook nu om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een roodgedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prin ses Wilhelmina erop. Kijkt u 'deze week daarom goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer J 900477 want dat is deze week de VALLEI- RIKS. Indien u deze riks vóór donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie direct, in contanten uitbe taald. Deze bedraagt thans vijf gulden Als onderdeel van het voor Veenen daal zuid-west vastgestelde uitbrei dingsplan gold een verbod voor het bouwen van loodsen, kolenloodsen e.d. op het spoorweg-emplacement. Met het gemeentebestuur zijn ook Ged. Staten van Utrecht van oordeel Gisteravond waren in hotel „De Korenbeurs" een groot aantal afgevaardigden van plaatselijke verenigingen en instellingen bijeen, daartoe uitgenodigd door het actie-comitee en met het doel te komen tot het stichten van een bejaarden-ontspannings centrum in Veenendaal. In deze vergadering is men reeds concreet tot het vormen van een stichting met bovengenoemd doel besloten. Unaniem was men het eens over de wenselijkheid en de behoefte van een dergelijke instelling, en het enthousiasme hiervoor werd nog weer gesterkt door de aanbieding van een adhaesiebetuiging ondertekend door een zeer groot aantal bejaarde ingezetenen. Er werd een bestuur gevormd. Hierin nemen o.m. voorlopig zitting bestuurs leden van verschillende verenigingen als Ned. Chr. Vrouwenbond, N.V.V. Bestu renbond, Ver. „Oranjedag", Kath. Arbei ders Bond, Chr. Besturenbond, Werk liedenverbond „Patrimonium", Vereni ging „Ojovee", Winkeliersvereniging, en uit het actie-comitee de heren T. van Beek, E. C. Diepeveen, S. Kroesbergen en G. G. de Ruijter. In deze vergadering kon o.m. nog wor den medegedeeld dat ook het gemeente bestuur zeer sympathiek staat tegenover de stichting van een bejaardencentrum en hierin alle medewerking heeft toe gezegd. Gedacht wordt aan een gebouw met o.a. afdelingen voor mannen en vrouwen en afdelingen waar men ook rustige ont spanning kan vinden. Als middelen voor ontspanning werden genoemd verschil lende gezelschapsspelen, lectuur, sjool- bakken, biljarts enz. Voor de avonduren zou men het ge bouw willen gebruiken voor ontspanning en bezigheid voor de jeugd. Het indelen en bestemmen en waar schijnlijk ook de financiële exploitatie van het benodigde gebouw zal naar de mening van de vergadering geen al te grote moeilijkheden opleveren. Als zeer moeilijk op te lossen probleem hield men echter over het bouwen of vinden van het gebouw zelf, ook al was men het wel eens over de wegen welke bewandeld moeten worden om hierover de beschik king te krijgen. Ondanks deze moeilijkheden werd toch besloten over enkele weken reeds met het bejaarden-ontspanningscentrum te starten. Meteen al worden stappen on dernomen om hiervoor een tijdelijke be huizing te verkrijgen. De nadruk werd echter gelegd op het feit dat dit tijdelijke van zeer korte duur moet zijn en men was stellig voornemens met spoed te zorgen voor een definitief gebouw dat dan een plaats in het centrum van de gemeente moet krijgen. Het behoeft geen betoog de hiervoor genoemde adhaesiebetuiging is er al een overtuigend bewijs van dat het stich ten van een dergelijke instelling dank baar zal worden ontvangen, en dat zij die hiertoe het initiatief namen overtuigd kunnen zijn van de sympathie in alle lagen der Veenendaalse bevolking en kunnen rekenen op medewerking, niet in de laatste plaats ook van de jeugdige Veenendalers. Ter viering van het vierde lustrum is het Ritmeester Mannenkoor voor nemens op zaterdagavond 24 november a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan een concert te geven. Aan dit concert, dat onder leiding zal staan van de dirigent, Wim Hart- suijker, zullen als solisten medewerken Ria Borgmeijer, piano, Greta Krom, sopraan en Diet Kloos, alt. Het aanvangsuur van het concert is gesteld op 8 uur. Voor verdere bijzon derheden, de kaartverkoop betreffende, verwijzen wij nog naar de elders in dit nummer voorkomende advertentie. dat het emplacement in het centrum van Veenendaal niet op zijn plaats is, temeer waar dit centrum zich naar deze omgeving zal uitbreiden i.v.m. de bouw van het nieuwe raadhuis in de onmiddellijke nabijheid hiervan en der gelijke loodsen een ontsiering vormen. De Nederlandse Spoorwegen hebben tegen genoemd verbod beroep aange tekend bij de Kroon en zijn door de Donderdagavond 22 november a.s. komt de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Waarschijnlijk zal het belangrijkste agendapunt voor deze vergadering wel zijn het behandelen van het in tweede instantie aan de gemeenteraad voor gelegde plan en ontwerp van wet ter uitvoering van de aanhangig gemaakte wijzigingen van de gemeentegrenzen rond Veenendaal en wijziging van de provinciale grens Gelderland-Utrecht. COLLECTE VOOR HONGARIJE Zondag a.s. zal in de beide Chr. Ger. kerken te Veenendaal een collecte worden gehouden voor het Hongaarse volk. Kroon in het gelijk gesteld. Dit be tekent dat hier nu naar een andere oplossing moet worden uitgezien. Het gemeentebestuur had voor het bouwen van bedoelde loodsen in de toekomst het industrie-terrein aange wezen met de bemerking dat dit ter-* rein reeds door een raccordement (nabij de SKF-fabriek een verbinding met de spoorlijn heeft. Particulieren die behoefte hebben aan opslagruimte bij de spoorlijn kunnen de daarvoor be nodigde terreinen eventueel voor een lage prijs van de gemeente huren. De Nederlandse Spoorwegen wijzen er in hun beroep o.m. op dat met een verplaatsing van het goederen-emplace ment de vervoerskosten onnodig hoger zullen worden. Verder werd opgemerkt dat er toch ook de mogelijkheid is door beplanting een ontsiering door de aan wezigheid van kolenloodsen weg te werken. De Kroon nu is van mening dat met het oog op de ligging van het spoorweg emplacement in Veenendaals centrum een onbeperkte bouw van loodsen e.d. niet gewenst is maar dat het voorhands geen bezwaar vormt dat op een deel van het emplacement nog enkele lood sen worden geplaatst. Eerste foto's van de ontscheping van Franse strijd krachten bij Cyprus. Onderdelen veld geschut worden naar de landings vaartuigen over gebracht. Wij hadden eenmaal afgesproken, dat wij vandaag „onder ons" zouden gaan winkelen? Goed, dan gaan wij een beetje vroeg weg, zo ongeveer half tien, als de drukte in de métro het eerste hoogtepunt voorbij is. We nemen de métro naar de Opera daar staan wij dan meteen in de drukte van de wereldstad. Hier klopt het hart van Parijs. Wij wandelen langs een brede boule vard. Het verkeer van duizenden auto's en vrachtwagens gaat met duizeling wekkende vaart voorbij, als in een filmWielrijders behoren tot de uitzonderingen, slechts de motorfietsen en de bromrijders doen ons aan Holland denken. Om het andere huis een byouterie- of modezaak, hier en daar een boekhandel met krantenuitstalling, een café-tabac, een meubelzaak, een café-restaurant, maar „het rijk der vrouw" voert hier de boventoon. Laten we voor deze zaak eens blijven staan. Goede, rustige en ruime uit stalling. Smaakvol en eenvoudig. Het geheel is kleurig, afgestemd op herfst- en winterkleding. Hier en daar een verdwaald herfstblad, 'n paar eikels, 'n opgezette vogel, 'n martertje in licht mooi en bruin. Veel knalrood, zelfs Pruisisch rood en helgeel en diepblauw, daarnaast herfsttinten, groen en diep bruin in alle schakeringen. Wat een aardig warm jurkje ligt daar, maar oei, schrik niet van de prijs 25.000 francs. Voorwaar geen kleinigheid, gauw een andere kant opkijken.... een mantel pakje, geraffineerd, eenvoudig, zwart, heel gedistingeerd wat staat er op het kaartje? 26.500 francs. Hum! Waar men zich ook keert of wendteen gezellige gele blouse: frs. 4000, een ori gineel rose wollen jumpertje frs. 4500, een mooi wollen blouse frs. 7000,en die doodgewone wollen geblokte sjaal 1000 francs, een ceintuur, heel mooi bewerkt leer, 1500 francs, effen hand schoenen frs. 2300,enzovoort. Prach tig geëtaleerd, iets unieks maar peper duur. Laten we a.u.b. doorlopen, want dat' is toch geen spek voor onze mondjes. Had ik het niet gedacht? DURE DINGSIGHEIDJES Kijk, een winkeltje waar alleen maar kleine sieraden, nouveauté's worden verkocht, al weer de veel beproefde hulpmiddeltjes om een jurk decor te verlenen en een blouse beter tot haar recht te doen komen. Wonderen van zilversmeedwerk, juweeltjes van jube lend vakmanschap, niets nieuws onder de zon, maar prachtig en betoverend enontzettend duur. Zo, nu nog even een van de grote warenhuizen in wippen. De Bijenkorf in het root. Schetterende etalages met tot kopen dwingende aanbiedingen, al voor de deuren van het winkelpaleis. Een radgetongde dame-verkoopster demonstreert modellen van jasschorten, kimono's, housecoats en hoofddoekjes. Er wordt grif gekocht. De grote par- fumfabrieken hebben hier allemaal een afdeling met eigen geschoold personeel, dat inlichtingen en schoonheidsbehan deling geeft. oty, Piverrevue van bekende namen. Heel mooie meisjes in witte jassen achter de kraakzindelijke toon banken. Maar stuk voor stuk te on wezenlijk opgemaakte gezichten in een wolk van parfum en eau de cologne. Jammer TOVEREN MET DETAILS Look here, dat is nu typisch „pari- sien", die afdeling waar alleen maar cellophaan zakjes met glimmende kraaltjes en paletjes als garnering voor kraagjes, manchetten, ceintuurs, des noods voor hele japonnen worden ver kocht. En natuurlijk ook hier weer een charmante jongedame die allerlei mo gelijkheden aangeeft. Er wordt om haar heen gedrongen. De Parisienne houdt er van een effen jurkje met kleinigheden telkens anders te doen schijnen en zij heeft er werkelijk een ongelooflijke handigheid en „veine" voor gekregen. Een simpel zwart ja ponnetje ,geen wonder dat zwart hier altijd de modekleur blijft) wordt met witte, creme of kleurige ceintuur of ook door een fantasietje in die kleine kraaltjes of paletjes omgetoverd tot ochtend-, middag- en a vond japonnetje. Waarom ook* niet? Losse jasjes, mou wen en wijde lange kleurrijke rokken en pantalons toveren wat graag mee. We zijn nu heus een beetje moe ge worden van al die duizenden door el kaar wiebelende mensenmassa's. Al dat gereozemoes en geschuifel hangt je op een bepaald moment zo de keel uit, dat je snakt naar frisse lucht en naar een gezellige lunchroom of koffietentje, desnoods maar in een achteraf straatje. EEN KOOPJE Kom, nu moeten we weer eens naar onze kamers, het wordt tijd voor de lunch. Op weg naar de Opera pik ik aan een van de stalletjes, die overal langs het trottoir staan een alleraardigst kettinkje op, waarvoor je in Holland zeker een tientje zou betalen. 100 francs. Mijn eerste koopje! Ik snuffel nog eens ver der. Maar de rest is of ruilen of veel te duur. Er is een acute rage in broches en oorbellen, naast allerlei bloem- en bladmotiefjes die er al bij de vleet waren. Veel glimmend koper, verguld en in de dure byouzwinkels echt goud in dezelfde motiefjes. En steeds meer salamanders, zeepaardjes, druiven trossen en sterrenbeelden, tegen prijzen waar je van omvalt. Bij de ingang van de métro nog gauw even „un quart d'marrons", och, mijn heerlijke warme kastanjes, wat mis ik jullie. Terug met de métro voor de lunch. En onderweg, na de revue van luxe, byoux, exclusieve en dure bontkleding de overpeinzing dat Parijs, dit dure Parijs, zeker niet de hoofdstad van Frankrijk is, het straatarme Frankrijk met zijn miljoen geesteszieken, z'n clochards en z'n geteisterde steden, met zijn woningellende, drankzucht en pjrostitutie, maar veeleer de hoofdstad van de rijken dezer aarde: de Engelse lords en bankiers, Zweedse industriëlen, maar vooral de Amerikaanse staal- en auton'iiljonnairs, de dollarprincessei., dè filmsterren en de zakenmensen van de concerns. Luxe-hoofdstad van de we reld, hoofdstad van de luxe-vrouwen. Duur en frivool. Ca c'est Paris. Belangrijke vergadering C.B.T.B. In hotel Hupkes te De Klomp wordt dinsdag 13 november 's avonds half acht een openbare vergadering belegd door de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De heer Bouwman assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst zal op deze vergadering een lezing houden over grondonderzoek terwijl verder en kele interessante films worden ver toond. De vergadering is voor iedereen vrij toegankelijk. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 RAADSVERGADERING AMERONGEN Nadat nu in het grootste gedeelte van de gemeente riolering is aange legd, waardoor vieze straatgoten en vele andere narigheden verdwenen zijn, zal binnenkort ook de voorhisto rische vuilnisophaaldienst tot het ver leden behoren. De raad besloot nu. gisteravond op voorstel van b. en w. een contract te sluiten met de heer Spitman te Oosterbeek voor het doen ophalen van huisvuil. Deze firma werkt met roltrommelalto's. Het gevolg is dat de gemeente moderne vuilnisvaten zal moeten aanschaffen. Wellicht reeds op 1 januari a.s. zal deze nieuwe regeling kunnen ingaan. In plaats van eenmaal per week wordt tweemaal per week het vuil opgehaald. Het recht, dat nu f 4, per jaar bedraagt wordt verhoogd tot f7,50 per jaar voor één emmer, heeft men hieraan niet genoeg, dan kan een tweede emmer bijgekregen worden voor f 1,50 en een derde voor f 1,De emmers behoeven niet van de ge- GEÏRRITEERD HAAR. Ook in Engeland spreekt het uiter lijk een woordje mee in de poli tiek, kan zelfs een weerspiege ling geven van iemands poli tieke geweten, als we tenminste het Engelse kappersblad mogen geloven. Dit schrijft: „Het kap sel van minister-president Eden toont de latente geïrriteerdheid van iemand die voelt dat de goede bedoelingen van zijn doen en laten niet worden begrepen" ROCK AND ROLL (1.) De Rock-and-roll-zanger Elvis Presley heeft een bod van een miljoen gulden ontvangen om drie maal gedurende negentig minuten voor de Amerikaanse televisie op te treden. ROCK AND ROLL (2.) Ex-koning Faroek van Egypte heeft (door bemiddeling van zijn secretaris) aan de orkestleider Jimmy Walter gevraagd hem een titel van een Rock-and- roll-nummer op te geven dat hem van dienst kan zijn bij zijn ochtendgymnastiek (door de ex- koning hardnekkig beoefend om te vermageren). TE BRUIN? Kan een kan didaat voor het presidentschap van de Ver. Staten te bruin zijn? In het negerkwartier van New-York, op de stoep tegen over de kroeg van Ray Sugar Robinson (wereldkampioen bok sen), tussen twee nummertjes Rock and Roll in, verontschul digde Adlai Stevenson zich voor zijn gebruinde gezicht met de opmerking, dat hij dit niet had te danken aan golfspelen (zoals Eisenhower, die een groot lief hebber van dit spel is), waarop de toehoorders reageerden met de improvisatie „We willen Adlai als president" op een Rock-and-Roll-wijsje. Op zijn beurt liet ook Eisenhower het golfspel buiten de verkiezings propaganda en ontkende boven dien op een persconferentie zijn bruine gezicht te danken te heb ben aan een make-up. Want. zei hij, wij oud-soldaten houden niet van die techniek. DROOM. Een veertienjarige Engelse schooljongen droomde dat het op zjjn huis bommen regende. Hjj sprong in paniek uit zjjn bed en het raam door naar buiten, waar hij vijf meter naar beneden viel. Door de schok van de val nog niet he lemaal goed wakker gemaakt, strompelde hij naar de garage, waar hy zich onder een auto verstopte. Eerst daar kreeg hij het gevoel veilig te zijn. SNELLER. Met het noten schudden is het in Georgië (Amerika) afgelopen. Men ge bruikt er een helicopter, die boven de notcbomen cirkelt en de noten van de takken blaast. Onder de bomen in het gras raast een machine, die de oogst van de grond verzamelt. IN EEN HOK. Geen huizen met tuintjes, maar honderddui zend mensen in één huis, vindt men in Chicago, waar men met dit doel een gebouw optrekt van 1800 meter hoog. TRIP. Sommige Engelsen maken zich ongerust over de kosten van de reisjes van prin ses Margaret (naar Afrika) en de hertog van Edinburgh (naar Australië ter bijwoning van de Olympische Spelen). Wat kost ons (de belastingbetaler) het ko ninklijke jacht per dag? vragen zij. Maar dat is, zo schrijft de Sunday Express, staatsgeheim. Het blad schat die dagelijkse kosten echter op 10.000 25.000 gulden. Daarbij komen voor de hertog dan nog de kosten van de kruiser, die hem en het jacht op zijn trip moet „beschermen". Het zou een hele besparing zijn, besluit het blad, als de hertog in plaats van per jacht, per kruiser zou reizen.... JUISTE TIJD. Voor 500 dol lar kan men in New-York een horloge kopen, dat in 3000 jaar slechts één seconde achter zal lopen. Het is een atoom-horloge waarvan de constructie een mil joen dollar heeft gekost. Het is wat lomp en zwaar om op zak te dragen, de belangstelling er voor komt dan ook voorlopig alleen van de zijde van labora toriums voor wetenschappelijk onderzoek. -X- KLAS. Over grote klassen gesproken: in een school te Grosbliederstroft is een klas met veertig zitplaatsen. Maar er zitten 72 kinderen in. ROCK-AND-ROLL-BON. De Rock-and-Roll-manie is, zo ver nemen wij, vanuit Amerika via Engeland en Nederland Parijs binnengerold. De zanger en filmster Eddie Constantine heeft er zich in gezelschap van de chansonnière Juliette Gréco aan overgegeven in een overmoe dige bui, toen ze in een dancing geen plaats vonden om te dan sen. Eddie dreef onder bedrei ging de band naar buiten, waar op er midden op straat 'n Rock- and-Roll-feest ontstond. Tot sjacherein van de omwonenden (het was 's nachts om drie uur), die water uit lampetkannen naar beneden zonden totdat een politie-agent langs kwam en de aanstichter van de rel op de bon slingerde. SPORTSNIPPERS De Engelse voetbalclubs mo gen weer niet klagen. De be langstelling van het publiek stijgt er nog steeds: vorige week woensdag trokken acht wed strijden in de eerste divisie 295.675 toeschouwers, dat is ge middeld 37.000 In België hebben deze zomer 7870 voetballers overschrijving naar een andere club gevraagd. Bij de wereldkampioenschap pen in Italië voor verkleinde modellen vliegtuigen, bereikte de winnaar met een toestelletje van veertig centimeter lang een snelheid van 211 kilometer per uur. EINDELIJK. In Amerika heeft men het eindelijk gevon den: er is kauwgom In de han del gebracht dat niet meer aan de tanden vastkleeft en speciaal voor gebitdragers is gemaakt. meente te worden gekocht, deze kosten zijn in het jaarlijks recht van f7,50 verdisconteerd. Het zal voor velen een opluchting zijn, dat de open vrachtwagen, waar bij een beetje wind hele wolken vuil en stof afwoeien, en het verre van fraaie beeld van 101 soorten vuilnisvaten dozen-kisten enz. binnenkort is ver dwenen. De raad besloot tot de aankoop van een oude in slechte staat verkerende woning aan de Burg. van den Bosch straat voor de prijs van f 5100,Te zijner tijd kan dit terrein voor een nuttig doel gebruikt worden. In verband met de wijziging in de premie- en bijdrageregeling particuliere woningbouw werd besloten de gemeen te te doen toetreden tot de N.V. Bouw- kas Nederlandse Gemeenten, waardoor ook de inwoners van de gemeente Amerongen van de nieuwe regeling kunnen profiteren. Enige tijd geleden werd besloten om aan de Koningin Wilhelminaweg 18 lantaarns te plaatsen. Het is daar zo donker dat de bewoners onmogelijk hun hekjes kunnen vinden. Een behoorlijke verlichting werd door Rijkswaterstaat niet toegestaan met het oog op het verkeer. Thans bleek rijkswaterstaat er geen bezwaar tegen te hebben dit aantal uit te breiden tot 44 lantaarns. Getracht wordt nog de goedkeuring te krijgen voor T.L. lampen. In de vakature, ontstaan door het ontslagaanvragen van H. J. van Laar gij gemeentewerken, die werd benoemd tot besteller van de P.T.T., besloot de raad te benoemen O. W. van Viegen te Amerongen als gemeentewerkman. Aan het gemeentepersoneel werd 6% salarisverhoging toegekend. Besloten werd deze verhoging te doen ingaan per 1 juli 1956, conform het advies van de ambtenaren organisaties. ^eeH koude voeten meerei in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL EDE. Ds. M. Cignoni uit Barcelona, die op meerdere plaatsen in het land spreek beurten vervult, zal vrijdag 23 november optreden in de oude Hervormde kerk te Ede. Hoewel van Italiaanse nationaliteit heeft deze predikant vrijwel zijn gehele leven in dienst van het evangelie in Spanje doorgebracht. Oorspronkelijk heeft hij gewerkt als evangelist, daarna trok hij als bijbelcolporteur heel Spanje door en sinds 1939 is hij predikant in Barce lona. Als vertaler zal optreden de heer C. Neeser, die zelf ook als evangelist in Spanje heeft gewerkt. Wie wil weten on der welke omstandigheden de protestan ten in Spanje leven verzuime niet deze bijeenkomst bij te wonen. WAGENINGEN. Dezer dagen slaagde de heer J. alhier er in een snoek van niet minder dan ruim 70 cm lengte aan zijn hengel te krijgen bij het vissen in de stadsgracht. Het heeft nog wel enige moeite gekost de vis boven water te krijgen en ook het vistuig dreigde het even te zullen begeven. EDE. Er bestaan plannen om in Ede een nieuw prot.-chr. militair tehuis te bou wen. Het bestaande tehuis aan de Maan- derweg voldoet niet meer aan de eisen, welke tegenwoordig aan dergelijke in richtingen worden gesteld. Bovendien staat het op een te grote afstand van de kazernes, hetgeen uiteraard een geregeld bezoek ongunstig beïnvloedt. Het ligt daarom in de bedoeling het nieuwe te huis te bouwen in de buurt van de Ber- gansiuskazerne (omgeving Berkenlaan). De bouwkosten worden begroot op ruim 150.000,Om de bouwplannen te kun nen financieren heeft het hoofdbestuur van Pro Rege een renteloze lening van 100.000,— bij het gemeentebestuur van Ede aangevraagd, OPRICHTING DEPARTEMENT NUT Het ligt in de bedoeling tot de oprich ting van een Nutsdepartement Ameron gen te komen. Op woensdag 14 dezer na 8 uur zal in het clubhuis van de heer P. Schouten hiertoe een bespreking worden gehouden. Zij, die belangstelling hebben, worden uitgenodigd tegenwoordig te zijn. Bidstond voor nood der tijden Naar wij vernemen zal er a.s. zon dagmorgen ook in de Ned. Herv. Kerk alhier een bidstond worden gehouden in verband met de nood der tijden. Tevens zal er dan een extra collecte voor de vluchtelingen uit Hongarije worden gehouden. WIJZEWOORDEN LIEFDE OP AFSTAND Afwezigheid doodt de liefde alleen, wanneer deze reeds ziek was bfj het afscheid. (Comtesse Diane)

De Vallei | 1956 | | pagina 1