s ypP* U)ou^ r J Levensstrijd KLM Veenendaal kan in Dieren volle winst behalen ^^SAAT$T©fci Belangrijk treffen Rhenus - Renswoude Voor Uw handen DON Uitreiking prijzen jongveekeuring in Achterberg MIOHDeTandpasfa van standing Burgerlijke stand KERKDIENSTEN De terugkeer van ARAM RDTERDDN VOETBALPROGRAMMA RKVUV op bezoek bij Aurora Musketiers en Spel. Rhenen in wedloop om de leiding Schaaknieuws Successen voor Veenendaalse dammers Zondagsdienst doktoren werkkleding MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING V. FEUILLETON Het is een bar gevaarlekke tijd, waar in we vandaag aan de dag leeve. Het minste of geringste ken de vonk weer in het kruitvat, dat wereld heet, doen springe en we zitte der weer midde in. En ik denk dat de meeste van ons, de jaare van 1940 1945 nog te vers in het geheuge ligge, dan dat we nou van al die geruchte om ons heen niet zouwe schrikke. Ineens staan die moeilijke jaare, toen de mof hier heer en meester scheen te zijn ons weer zó helder voor de geest alsof ze verleeje jaar pas de aftocht blieze. En of je nou slacht offers in je femielje gehad heb of dat je geraakt bent in je hebbe of houwe, dat maakt niet zoo bar veul verschil. Ieder voelt z'n eige, op z'rt eige menier in z'n Vaderlanse gevoelens beschadigd en beledigd en denkt met een wrange smaak in z'n mond, aan die tijd trug. Het scheelt maar niks, of we zitte d'r zoo weer middenin. Toch zijn der hoope minse, die door alles wat ze meegemaakt hebbe in het verleeje of meemaake in het heede, nog bar weinig geleerd hebbe. Ik be doel niet, dat ze niet warm zouwe loope as et gaat om et toone van meelij en meeleeve bij onrechvaardige dinge, zoas we in de afgeloope daage hebbe meegemaakt. In zukke omstandigheede zijn et de beste Vaderlanders, die een mins z'n eige maar denke ken; dan zouwe ze in staat zijn vuur te tuffe. Maar tegelijkertijd zijn et onvader landslievende schobbers, zooas ze vroe ger es door een mienister genoemd zijn. Want ook nou weer, ondanks d'r zoogezegde ontroering en meeleeve, met alles was in andere lande afspeelt, pleege ze intusse het grootste verraad aan der eige land, dat een mins zen eige maar denke ken. Ik bedoel et hemstere. As de kruijeniers maar es iets zouwe wille loslaate, dan zou je wat kenne hoore, want der schijnt ook in 't Veen in de laatste weeke fiks ge hamsterd te zijn. Blikgroente, peul- vruchte, koffie, tee en slaajolie schijne de spulle te zijn, waarop de hiejenaas zich gegooid hebbe. Ik heb me laate vertelle, door iemand die wel es in kelders of kelderkaste moet zijn, om daar wat te dippeneere, Nu de wereld schudt op haar grond vesten en de gehele mensheid de adem heeft ingehouden uit angst voor een wereldoorlog valt het moeilyk over voetbalproblemen te schreven. In de geest zyn wy ergens anders mee bezig en worden wy volkomen in beslag ge nomen door de dramatische gebeurte nissen, welke zich elders in de wereld afspelen. Ter leniging van de grote nood der Hongaren wordt in ons land momenteel op alle terrein een beroep op de offervaardigheid gedaan, noch tans niet wetend of, behalve de hulp aan vluchtelingen, deze wil tot hulp ook in daden in het land zelf kan worden omgezet. Mocht binnenkort evenwel biyken, dat via het internationale Rode Kruis hulp aan de Hongaarse bevolking mo gelijk wordt, dan zijn wy er van over tuigd, dat ook de Nederlandse sport wereld by deze hulp niet zal willen achterblijven. Ook in Hongarye verkeren vele sport- makkers in nood. Zo hulp mogelyk wordt, zullen de Nederlanders hun mede-sportbeoefenaren in Hongarye zeker niet vergeten „Veenendaal" gaat zondag op bezoek bij Dierense Boys. Een lastige tegenstan der, maar zeker niet onverslaanbaar. We verwachten dit keer dan ook een over winning voor de geel-blauwen, maar er zal gewerkt moeten worden. In de afdeling is het belangrijkste tref fen wel de wedstrijd Rhenus Rens woude. Rhenus is goed gestart, maar dat der nog heel wat minse bij zijn, die ook nog spulle hebbe zitte van tien jaar geleeje en uit de Koreja-tijd en zoo af en toe as ze es iets noodig hebbe, dan komme ze tot de ontdekking, dat de peulvruchte bedorve zijn, dat de mot in de rijst zit en dat de koffie en tee voch tig geworde is en zonder smaak. Maar toch probeere ze het opnieuw. Der zijn nou eenmaal heele volksstamme die et nooit leere of anders gezegd: minse en fietsebelle. Wie de minse zijn en wie de fietsebelle, dat laat ik aan jelui oover. Ik voor mijn, ik hoop, dat er meer minse in 't Veen zitte, dan fietsebelle. Het ken nog een bietje goedgemaakt worde, as ze tenminste berijd zijn vol gende week eeve diep in de beurs te taste voor Hongarije, as dat ze dat voor hun eige gedaan hebbe. Maar zulke minse zijn in de reegel op dat gebied ook niet altijd tuis. Enfijn, we zulle zien. Laate we hoope, da we met zen alle een goed figuur slaan. As je het op zoo'n manier ken afkoope, dan ben je daar tenminste toch wel toe verplicht, zou ik zegge. W. Blauwkous heeft de laatstu tijd hier en daar een steek laten vallen. Renswoude daaren tegen ging minder goed van start, maar komt er de laatste wedstrijden steeds beter in. Gezien de prestaties houden we het op een verdeling der punten. Oranje-Wit is de gastheer van het Ame- rongse DVSA, dat dit seizoen nog niet best heeft gespeeld. We verwachten een overwinning voor de oranjehemden. „Eist" moet een reis maken naar Voort huizen om daar uit te komen tegen De Kieviten. Zal Eist een lang verwachte zege behalen? Met een verdeling der pun ten zullen de Elstenaren al wel heel blij zijn. RKVUV gaat op bezoek bij Aurora. De mannen van de Nieuweweg doen het nog steeds prima en hebben met één punt voorsprong de leiding. Zij zullen ook zon dag wel geen fout maken. Dovo heeft voor zaterdag de uitgestel de wedstrijd tegen Sportclub Genemui- den op het programma staan. Wanneer de Veenendalers in staat zijn om in Ge- nemuiden een overwinning te behalen dan kunnen zij zich steviger aan de kop nestelen. We weten dat de jonge DOVO- ploeg tot heel wat in staat is maar vaak heeft men ook de gedachte bij zich: „Och, we redden het wel weer". Wanneer dit ook nu het geval zou zijn, ligt een neder laag voor de hand. Vecht daarom tot het bittere einde rood-witten, want dan al leen kan men Genemuiden verslaan. We rekenen op beide puntjes. VRC heeft de helft van de competitie er reeds opzitten en staat stevig aan de kop. Voor zaterdag heeft men een rustdag zodat men eens bij een ander een kijkje kan gaan nemen. Triangel Boys krijgt op eigen terrein de leider tegen zich in het veld, n.l. IJselmeervogels 2. De punten zullen hier wel voor de bezoekers zijn. De Merino's kunnen re reis dit keer wel op de fiets af, want zij gaan in Vee nendaal de strijd aanbinden tegen Mat jan. Het is altijd moeilijk van een derby vooruit iets te zeggen. We geven Matjan echter de beste papieren. GVVV gaat naar Amersfoort, waar men tegen De Posthoorn ten strijde trekt. Een overwinning voor de Buurtlaanbewoners ligt in de lijn der verwachtingen. Sportclub Rhenen heeft een bijzonder lastige uitwedstrijd tegen TOV uit Baarn in koud seizoen PUROL voor de boeg. TOV behoort ook nog tot de kanshebbers en men zal wel alles in het werk stellen om de Rhenenaren van het leiderschap te onttronen. Een verde ling der punten zal wel geen verrassing zijn. Musketiers gaat bij Oranje Leeuwen op bezoek, ook al een club met kampioens kansen. We geloven echter niet dat Mus ketiers, ondanks het nadeel dat men uit speelt, zich zal laten verschalken en we zien de punten dan ook in Eist terecht komen. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Veenendaal 2 Dierense Boys 2; BVC 3 Rhenus 2; Amsvorde 2 Veenendaal 3; HDS 2 Oranje-Wit 2; Renswoude 2 Barneveld 2; Rhenus 3 HDS 3; RKVUV 2 DVSA 3; De Merino's 2 Cobu Boys 2; VVOG 2 VRC 2; GVVV 2 DOSC 3; DOVO 3 DOSC 2; SDVB 2 Triangel Boys 2; Musketiers 2 VRC 3; Sportclub Rhenen 2 DOVO 4 Triangel Boys 3 De Merino's 3; VRC 4 GVVV 3. Voor de onderlinge competitie der Vee- nendaalse Schaakvereniging werden in ,,'t Trefpunt" woensdagavond j.l. de vol gende partijen gespeeld: J. de Vries J. Diepeveen 01 C. v. Genderen P. J. v. d. Wolf V*—Vt A. v. Essen J. N. Elenbaas 01 L. Ebskamp J. Schoeman 01 J. Piso G. R. Kets D. Willemsen S. P. J. Maas 10 W. Konings P. R. Brouwer10 pantalons en colberts betere kwaliteit betere pasvorm betere afwerking N.V DON - Herenkledingatelieri N'imegen Door de Fok- en Melkcontrölevereni- ging „Cunera" is. in het Buurtschapshuis alhier een lezing gehouden voor leden en belangstellenden, terwijl tevens op deze bijeenkomst de prijzen van de jongvee- keuring zijn uitgereikt. Voorzitter Van de Brink opende de bijeenkomst en heette in het bijzonder de burgemeester van Rhe nen welkom. Ir. van Oijen, rijksveeteelt- consulent sprak over de grote rol welke de veehouderij in dit gebied speelt. Hij wees vooral op het goede werk van de Fok- en Melkcontróleverenigingen. Het is ook hier noodzakelijk om te komen tot een goede economische bedrijfsvoering. Het doel moet zijn weinig koeien met veel melk en een hoog vetgehalte. Het verheugde spreker dat er ook hier al een aanmerkelijke verbetering was te constateren. Ook kwam nog ter sprake de invloed van de slechtere gronden op de kwaliteit van het vee, doch naar mening van de voorzitter was deze van geringe betekenis. Sprekende over de jongvee keuring en de prijstoekenning, zei spreker dat de prijs moet worden gezien als de kroon op het werk en in de tweede plaats als een stimulans om de koe bij de ho rens te pakken. De burgemeester reikte met een toepasselijk woord de volgende prijzen uit: Rubriek I: Kalveren. Ie pr. Tak, aang. d. fa. v. d. Born, gew. d. Willie 9, eig. De twee Veenendaalse dammers W. de Gooyer en B. Terlouw slaagden er beiden in op het te Barneveld gehouden dam- tournooi een tweede prijs te winnen. VDC II speelde twee wedstrijden en wel tegen Neerlangbroek I en Austerlitz I. De eerste wedstrijd werd als volgt gespeeld: B. Valkenburg D. v. Vulpen 20 H. v. Beek G. Hoogland 1—1 W. de Gooyer E. Verkerk 02 J Roks H. Koetser 20 R. de Gooyer W. v. Ginkel 20 B. Ruiswijk J. H. Ratsema 20 E. Wels N. v. Donselaar 11 D. v. Baren H. v. Donselaar 02 W. J. Bloemink G. v. Vulpen 02 B. Terlouw R. v. Donselaar 11 Uitslag 11—9 voor VDC II. VDC II Austerlitz I eindigde als volgt: B. Valkenburg Th. Claver 02 H. v. Beek G. v. d. Haar 02 W. de Gooyer Th. Groenesteyn 02 J. Roks J. Steenhuizen 02 R. de Gooyer T. v. Remmerden 11 B. Ruiswijk J. Teseling 02 E Wels G. v. d. Berg 20 D. v. Baren B. J. N. Doorn 11 B. Terlouw H. Bos 1—1 H. v. Nieuwamerongei'.-T. Legemaat 1—1 Uitslag 614 voor VDC II, dat daarmee haar kans op het kampioenschap in rook zag vervliegen. VDC I speelde tegen HDG I. Deze uit slag was als volgt: J Edink G. Rump afg. J. Berkhof 02 R. v. d. Brandhof A. F. Ates11 C. Heikamp L. J. Feddema 11 R. Bakker 02 W. van Manen D. Yselstijn11 R. Rotterdam W. v. Aggelen 11 E. v. Ravenswaay T. J. Teunissen 02 E. de Kleuver F. L. v. Huissteden afg. A. Keyman E. Fukkink 20 C. Scheer; le pr. standpenn. aang. d. N.V. Galak, gew. d. Dora 5, eig. G. v. d. Scheur; le pr. medaille, aang. d. CBTB, afd. Rhenen, gew. d. Grietje 51, eig. C. Scheer; le pr. 7,50 gew. d. Grietje 3, eig. G. v. d. Scheur; 2e pr. 5,gew. d. Nora 2 eig. G. v. d. Scheur; 3e pr. 2,50 gew. d. Neeltje 20, eig. C. Scheer. Rubriek 21: Kalveren, le pr. Tak aangeb. door Coöp. Landbouwbel., gew. d. Dikkie 10, eig. E. J. v. d. Brink; le pr. standpenn. aang. d. Coöp. Zuivelfabr. Concordia, gew. d. Gerrie 27, eig. C. Scheer, le pr. me daille aang. d. Varkensfokver. „Steeds beter", gew. d. Annie 23, eig. C. Scheer; 2e pr. 7,50 gew. d. Gerrie 26, eig. C. Scheer; 2e pr. 5,— gew. d. Gerrie 25, eig. C. Scheer; 2e pr. 2,50 gew. d. Jane 5, eig. H. Griffioen. Rubriek 3 en 4: Kal veren. 2e pr. standpenn. aang. d. M. v. d. Hoef smed., gew. d. Gerrie 24, eig. C. Scheer; 2e pr. 7,50, gew. d. Antje 5, eig. H. Griffioen; 3e pr. 5,gew. d. Eefje 5, eig. G. v. d. Scheur; 3e pr. 2,50, gew. d. Eefje 6, eig. H. Griffioen. Rubriek 5 pinken, le pr. medaille aang. door burg. v. Rhenen, gew. d. Gerrie 21, eig. C. Scheer; le pr. standpenn. aangeb. d. L. Lammerts, smed. gew. d. Gerrie 22, eig. C. Scheer. 2e pr. 5,— gew. door Mora 4. eig. H. Griffioen. Rubriek 6a: Melkvaar- zen. le pr. tak aangeb. d. zuivelfabr. Ve- miez, gew. d. Bet 6, eig. A. J. Elenbaas; le pr. standpenn. aangeb. d. ir. Tergast, gew. d. Dikkie 6; eig. E. J. v. d. Brink, le pr. medaille aang. d. Fa. Haagsman, gew. d. Betje 2, eig. P. G. v. Dam. 2e pr. 5,gew. d. Jotje 2 eig. E. J. v. d. Brink. 2e pr. 2,50, gew. d. Gerrie, eig. C. Scheer. Rubriek 6B. Drachtige vaar zen-. le pr. tak, aangeb. d. Fa. v. Baaren gew. d Selma 2, eig. E. v. d. Scheur, le pr. standpenn. aangeb. d. J. v. Boeyen gew. d. Marijke 4 eig. E. J. Elenbaars. Rubriek 7: Oudere vaarzen. 2e pr. stand penn. aangeb. door U.L.G. afd. Rhenen gew. d. Daatje 3, eig. E. J. Eelenbaas. 3e pr. 2,50 gew. d. Liesje eig. G. v. d. Scheur. Rubriek 8a: Ongeregistreerden. le pr. 2,50 gew. d. Dina eig. P. G. v. Dam. Rubriek 8a: Ongeregistreerde pin ken. le pr. 2,50 gew. d. nr. 77 eig. P. G. v. Dam. Door Ir. van Oyen werden nog enkele lichtbeelden vertoond, met toelichting over veeteelt en -voeding. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, telefoon 315. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen, dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Van Ringelesteyn van Ederveen, telef. 08387-201. HET LEVEN IS EEN BEST-SELLER Wij lazen een boekaankondiging in het Engels „How to live". Auteurs dr. I. Fisher en dr. E. Emerson. Naar zijn prijs te oordelen moet dit een nogal omvang rijk boekwerk zijn. Desondanks heeft het, enkel en alleen in het Engels, een oplage van zegge 470.000 ex. bereikt! Rijst de vraag: Wie heeft er tegenwoordig nog tijd om dergelijke lijvige verschijnselen van de boekenindustrie in te zien, laat staan te bestuderen? De uitgevers Funk en Wagnalls Ltd. hebben in ieder geval ge luk gehad. VEENENDAAL Geboren: Dirk, z. v. C. Boers en A. Huizinga; Willem Gerard, z. v. R. A. Hansen en H. Riphagen; Jan Cornelis, z. v J. Veer en A. van Bruggen; Jan Wil lem, z. v. W. van Eden en H. Alberti; Adriana Maria, d. v. M. Vermeulen en J. Bleijenberg; Johan, z. v. G. van Koo- ten en C. Slotboom; Aartje, d. v. W. van Beek en G. Sukkel; Pieter, z. v. F. van Woerden en M. Kok; Johannes, z. v. J. Bleijenberg en S. v. d. Scheur; Arja Bea, d. v. H. G. Wenzel en J. van het Ende. Ondertrouwd: G. R. van Dronkelaar en J. N. Rouw; J. Wessels en D. van Doorn; L. van Appeldoorn en D. Schans; H. Prijs en W. van Eden. Getrouwd: W. van Hardeveld en J. v. d Weerd; J. P. Hensen en J. v. d. Boven- kamp; C. J. G. Spies en J. G. Groene- stijn; J. J. F. van Saat en E. H. C. Ger ritsen; A. G, v. d. Klift en G. de Gooijer. Overleden: Johannes Hendrina de Wit, 89 jaar, weduwe van A. P. C. Stal. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Dirk, z. v. J. Hovestad en W. van Eek; Gerardus, z. v. W. van de Haar en J. van den Brink; Elpianus P., z. v. E. Latul en S. C. Manuputty. Ondertrouwd: Evert Blankespoor en Geertruida G. van Hal; Cornelis van Meeteren en Sisanna M. van Dijk. Getrouwd: C. van Esseveld en G. Met horst. RHENEN Geboren: Lena Gerritje, d. v. C. H. van der Klift en J. G. van Leur; Huibert Willem, z. v. H. W. Harwig en M. E. Koning; Peter Roelof, z. v. H. Valk en O. Baarslag; Guillaume Johannes, z. v. G. van Schaijk en E. M. H. van Daalderen; Willemina, d. v. R. de Bode en J. van Kreel; Liliane Monique Muriel, d. v. C. E. Benoit en D. Galens. Ondertrouwd: Hermanus Heimei en Jo hanna Willemina van Esseveld; Gerrit van de Pol en Petronella Tollenaar. Getrouwd: Arie Verwoerd en Lubber- tha Jacoba van Breenen; Arie Geurts en Jannetje van Beek. Overleden: Abraham Anthonie van der Pol, 3 maanden. AMERONGEN Geboren: Dirk, z. v. C. Bos en D. Blaau- wendraat. Ondertrouwd: Jacob van de Zandschulp en Gerritje Groes; Melis Hilferink en Janna C. de Kroon. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vroegindeweij. Woensdag 7.30 uur ds. Vermaas (Dankstond) Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindeweij, 5 uur ds. Wisgerhof. Woensdag 7.30 uur ds. Wisger hof (Dankstond). Veeneind 3 uur ds. Ver maas. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 10 uur dr. J. G. Thoomes, 5.30 uur ds. Goedhart, woensdag 7.30 uur ds. Goedhart (Dankstond). Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Over- duin, woensdag 7.30 uur ds. Overduin (Dankstond). Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofd straat) 9.30 en 4 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstsaat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dhr. Ninaber van Veenendaal. Apost. Genoot schap 9.30 en 4 uur. Ger. Gem. (Fluiters straat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") onbekend. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Le ger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 7 u. Openluchtsamen komst. 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk geen opg. Ger. Kerk (Geb. Irene) 10 en 5 uur ds. H. Volten. Dinsdag 8 uur dankstond ds. H. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 u. leesdienst. Woensdag 3 en 7.15 u. ds. v. d. Bijl (dankst.) Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, donderdag ds. Dor- restein van Opheusden, 2.30 en 7.30 uur dankstond. Oud Ger. Gem. 10 én 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. M. Vroon van Amstelveen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Van Kooten van Genemuiden. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, don derdag 3 en 7 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld (dankst.) Oud Ger. Gem. 9, 2.30 en 7 uur ds. E. du Marchie van Voorthuizen van Leersum. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van de Wal van Wageningen, 6 uur ds. Koore man van Rhenen, dinsdag 7.30 uur ds. J. Plomp v. Gouderak (beroepen predikant). Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. donderdag 7.15 uur dr. Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, morgen zaterdag 10 november 7 uur ds. E. du Marchie van Voorthuizen ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Oersterke stof Langere levens duur Beter wasbaar Weinig verstel - werk Alle naden 3x gestikt Volledige garantie Maximale bewegingsvrijheid Speciaal versterkte zakken VtRKRUQBAAB OU- VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 D J. v. Manen I H. Breman 10 H. Borg J. M. Moerdijk afg. L. v. Straten C. ter Hogt10 H. v. Burken M. de Kleuver 10 Valkhof J. B. Griffioen 0—1 T. C. Griffioen L. Vaartjes01 W. v. Dam D. de Man 10 H. v. d. Weel H. Heikamp 01 Het tweede tiental speelde vorige week tegen Rhenen I in ,,'t Trefpunt" welke ontmoeting in een voorlopige 45 neder laag voor de Veenendalers eindigde. De uitslagen hiervan zijn: Veenendaal II Rhenen I C. ter Hogt A. N. Brands '/t—»/t S. P. J. Maas H. Hendriks 0—1 J Diepeveen H. Visch 01 H. J. v. d. Veer T. v. Zwieten 01 D. J. v. Manen II E. J. Olvers.. 10 T Schuurmans J. Verwoert afg. W. Konings T. A. André lltl/t M. Vink J. Kat 1—0 H. Griffioen M. ter Haar0—1 H. Breman G. J. Koops10 Het derde tiental speelde vorige week in Wageningen tegen het tweede tiental der Wageningse schaakvereniging. Ook deze ontmoeting eindigde in een neder laag voor de Veenendalers. De voorlopige uitslag hiervan is 7-2 voor Wageningen II. (29) Met een zorgelijk gelaat zette de Hertog van Pomplina Aram de toestand uiteen. Hij vertelde de jonge krijger, dat hij reeds enkele malen boodschap pers had gestuurd naar de rijke koopmansstad Veneda, meer naar het Oosten. De Doge van die stad beschikte over een machtige vloot en een groot leger, doch wanneer Pomplina zou vallen, zou ook Veneda ver loren zijn. Daarom had de hertog reeds verschillende malen pogingen gedaan dit de Doge door boodschap pers aan het verstand te laten brengen en hem drin gend om hulp te verzoeken. „En welke tijding hebben deze boodschappers mee teruggebracht?" vroeg Aram nieuwsgierig. Driftig sloeg de hertog met zijn vuist op de bank. „Dat is het juist! Geen van hen is terug gekeerd, hoewel ik weet, dat zij veilig door de vijan delijke linies zijn heengekomen! Zij moeten dus in Veneda aangekomen zijn. Ik begrijp er niets van! En ondertussen zitten wij hier met ons klein legertje van alle kanten ingesloten. Reeds waren ziekte en dood rond in deze stad en wanneer er niet spoedig hulp van buiten komt, zullen wij ons moeten overgeven, of deze barbaren doen een stormaanval en dan zullen wij niet meer in staat zijn, hen te weerstaan. Wanneer ik slechts de Doge kon bereiken! Samen met zijn leger en vloot zouden we de Barbadoren voorgoed kunnen verslaan. Aram sprong op. „Laat mij naar Veneda gaan en met de Doge praten!" (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (44) Toen de hete zomerdagen langzaam aan voorbij waren, vertelde men, dat Russi beneden zijn nieuwe huis, dat spoedig droog was geworden, zou be trekken, en dat zijn dochters in het ge hucht waren gekomen, om daar met hem te wonen. „Hij heeft meubelen en' mooie dingen en rijkelui's prullen als een heer uit de stad", zeiden de vrouwen nijdig te gen elkaar, toen hij verhuisd was. Ook van Russi's dochters hadden zij heel wat te zeggen, die opgepronkt waren als apen, en een verbeelding van zich zelf hadden, als de dochters van de Neudorfer heren, die haar zakdoek voor de neus hielden, als zij met een boer moesten praten! Een paar jonge man nen, die op een goede dag in het ge hucht moesten zijn, wisten van de meisjes nog wel wat anders te ver tellen, maar dat zeiden ze niet hardop, zij stootten elkaar alleen heimelijk aan en fluisterden het elkaar toe. „Zeg, machtig mooie meisjes zijn dat, die van Russi!" Deze ontdekking werd ook door Felix van de Hochfluh-hoeve gedaan en daar hij niets voor zich kon houden, als zijn licht ontvlambaar hart in vuur en vlam stond, was het zijn eerste werk, dit aan Tobias mee te delen. Deze was op de stenige weide van de Hochfluh-hoeve bezig met twee knechts het tweede hooigewas binnen te halen. Hij bond de bundels hooi te zamen, die de beide knechts dan op de rug naar de schuur brachten. Tobias was bij alle arbeid en overal voorwerker en leider. Als het volk raad en beslissing nodig had, kwamen zij nu naar hem toe; hij wist altijd op alles antwoord te geven, en de presi dent, die gezien had, hoe langzamer hand met de jaren alle last van zijn schouders -op de jonge niet minder sterke van Tobias overging, was in wendig heimelijk trots op de jongen. En uit die trots was al sedert lang een eveneens verborgene, maar bijna harts tochtelijke genegenheid gegroeid. Het was tegen zonsondergang en op het ogenblik dat Tobias de laatste hooi bundel vastbond, dat Felix het huis uit en naar hem toekwam. Hij zei goede dag en trok een ver legen gezicht. Hij wist niet recht hoe hij het nieuws zou vertellen, dat hem zo na aan het hart lag. „Ben je al terug?" vroeg Tobias, zijn gespierd been tegen de hooibundel zet tend, waar hij een touw omheen had gebonden, en dat met kracht aan trekkend. „Ja", gaf Felix ten antwoord en bloosde. Hij slenterde zonder iets te zeggen in de nabijheid van Tobias rond, totdat het werk gedaan was en de knechts heengingen. Toen Tobias had zich, met de hand over zijn be zweet voorhoofd en door zijn haar strijkend, op een der in de weide vast gegroeide rotsblokken neergezet trad hij weer op hem toe en zei zonder in leiding en met zenuwachtige haast: „Zeg, ik heb Russi's meisjes gezien! Mooi, zeg ik je, zoals er hier boven geen rondlopen! Twee al zo wat oud genoeg om te trouwen, de derde telt nog niet mee. Maar de oudste en de tweede het is warm geworden onder mijn borstrok! dat zijn een paar aantrekkelijke meisjes! De tweede heeft ogen als de blauwe klokjes, die je daar net met je zeis hebt afgemaaid, en haar zo donker als jij zelf! en „Ben je verder nog gezond?" viel Tobias hem half spottend, half ge- ergerd in de rede. „Je hebt een hele tijd nodig gehad om al die onzin van je hart te krijgen. Maar" hier nam zijn gezicht opeens een bitter ernstige uitdrukking aan „hoewel ik aan die praatjes van jou niet veel hecht, want 's morgens praat je over het ene meisje en 's avonds over het andere: Doe geen dwaasheden waar Russi in betrokken is, als de tafel van je grootvader je lief is! Ik heb nog niemand gezien, die hij zo dodelijk haat, als Russi!" Felix keek strak naar zijn zware schoenen. Zijn gezicht kleurde zich nog hoger en hij trok zijn schouders op met koppige trots. „Zo heel zeker ben ik er niet van, of ik niet erg veel van dat meisje zal gaan houden", zei hij. Toen richtte Tobias zich op en ging naast hem staan. „Meisjesgek! Je doet het niet hoor! Als ik het beletten kan niet, en ik zal je van nu af aan in het oog houden!" Met die woorden verliet hij Felix, die hem langzaam en tegen zijn ge woonte in diep nadenken volgde. Dit onderhoud bleef niet zonder in vloed op hun goede verstandhouding. Felix was de volgende dagen niet zo openhartig als anders, en Tobias nam tegenover de jongere broer een min of meer schoolmeesterachtige houding aan die deze niet erg goed opnam. Zo gin gen er tien dagen voorbij, toen brak er een zondag aan, waarop de lucht naar sneeuw stond. De kerkklok van Frutnellen luidde voor de hoogmis. De kerk begon vol te lopen; bij triestig weer waren de Frut- nellers vroom. Van alle kanten kwamen zij naar de kerk toe. Broni Hofer en haar zuster Victori kwamen arm in arm aangestapt en Broni liep nog zo flink en rechtop, dat het leek, alsof zij haar jongere zuster steunde. Een jongen bracht Columban, de schoolmeester, van de Strahlegghut af, hem zorgzaam bij de hand houdende, terwijl de blinde zijn gelaat naar de toren toegekeerd hield en zich veilig door het gelui van de klok liet geleiden. Het was aan doenlijk om te zien, met wat een blijde haast de tengere grijsaard zich naar het Godshuis begaf. Die kerkgang was de enige afwisseling in zijn donker leven. De president was een van de laatsten, die, gevolgd door zijn beide kleinzoons, de weg naar de kapel opklom. Toen hij daar aankwam, namen de boeren, die aan de deur stonden, hun hoed af en tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen wordt door d« mooat govoollg* maag vardraganl de een keek den ander bijna trots aan, alsof hij zeggen wilde: „Zie je wel, dat is onze president!" Furrer ging de kerk binnen en ging naar de zitplaatsen voor mannen. Tobias en Felix plaatsten zich naast hem. Van de galerij, waar de nieuwe schoolmeester op het harmonium speel de, en de jongelingen van het dorp elkaar verdrongen, zagen zij op de drie van de Hochfluh-hoeve neer en fluis terden tegen elkaar: „Wat een trotse kerels!" En een van hen antwoordde: „Als de president eenmaal rust neemt, hoeft hij niet lang naar zijn opvolger te zoeken." Ondertussen was de pastoor uit de sacristie gekomen, had het teken des kruises over de gemeente gemaakt, en was de krakende trap naar de preek stoel opgeklommen. Onder de schooljongens, die op de trappen van het altaar zaten een troepje brutale deugnieten hoorde men een gesmoord gegichel, terwijl de geestelijke de kansel beklom. Seppli Gunter, de kleinzoon van Lori de zadel maker, een echte bengel, fluisterde, dat zij een gat uit de preekstoel zouden moeten zagen voor de eerwaarde, om zijn buikje een beetje ruimte te geven. Seppli Gunter verkneukelde zich over over de uitwerking van zijn eigen geestigheid; de jongens ter weerszijden van hem hadden hun lachlust nauwe lijks weer bedwongen, toen de knaap zijn buurman ter linkerzij, een klein onnozel kind, de hand onder het zit vlak schoof, en hem kneep, dat hij met een half onderdrukte kreet overeind vloog. Maar toen stond de president dan ook op, ging met zware schreden op Seppli, de zondaar toe, greep hem bij de pols en bracht hem zonder een woord te zeggen naar de deur. (Wordt v«rvolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2