NIEUW GELUID, VRIJDAG 16 NOV, Frans Halslaan 26 Ds. W. Heerma 25 jaar predikant komt in Veenendaal Zuid <^ondom de uneratoren RHENEN OVERBERG Tentoonstelling „Veenendaalse vogelvrienden" EN OPENT HAAR FILIAAL 3 uur n.m. in de Badmintonvereniging in Veenendaal Hele pijpersfamilie vergadert SLIJTERIJ VAN HARDEVELD in een nieuw pand Militaire nachtoefeningen „God en het lijden" Ledenwerfactie Rode Kruis ,ARMORICA'mooiste land ter wereld Ook kleuters in actie voor Hongarie Bittere Rijst Bibliotheek C.J.M.V- weer open MARKTBERICHTEN SPECIALE OPENINGS RECLAME Ds. W. Heerma te Veenendaal viert donderdag 15 november a.s. zijn zilve ren ambtsjubileum als predikant in de Christelijk Gereformeerde kerken in Nederland. Hij werd op 20 januari 1908 te Dokkum geboren en studeerde aan de theologische school van de Christe lijk Gereformeerde Kerken in Neder land te Apeldoorn, waar hij in juli 1931 zijn kandidaatsexamen deed en toen ook beroepbaar werd gesteld. Op 15 november van dat zelfde jaar (1931) werd kandidaat Heerma door wijlen prof. F. Lengkeek van Apeldoorn te Aalsmeer in het ambt bevestigd. Daar na diende de jubilaris nog de Christe lijk Gereformeerde kerken van Zeist (1938-1944), Rotterdam-Centrum (1944 1950) en nog ruim zes jaar die van Groningen, vanwaar hij in juli van dit jaar naar Veenendaal vertrok. Ds. Heerma heeft in de loop der jaren vele deputaatschappen vervuld. Zo was hij in de classis Groningen o.a. examinator dogmatiek; voor de parti- iuliere synode van het Noorden o.a. deputaat voor de buitenlandse zending en deputaat ad art. 19 K.O. (Kas E.B.P.) en voor de Generale Synode secretaris van de deputaten voor het beheer van de jubileumgave 18341934; secretaris van de deputaten ad art. 19 K.O (Kas E.P.B.) en deputaat voor de emigratie. Thans is hij o.a. nog lid van het hoofd bestuur van de Christelijke Gerefor meerde predikantenvereniging. Van zijn hand verschenen een twee tal werken over de leer der kerk en over het Genadeverbond en enige ar tikelen in „De Wekker" het orgaan van de Christelijk Gereformeerde kerken. Tijdens zijn ambtsbediening te Aals meer werd daar een nieuwe Christelijk Gereformeerde kerk gebouwd en kort na zijn komst in Veenendail kwam de aansluiting van de gemeente van ds. R. Kok bij het verbond van de Christelijk Gereformeerde kerken tot stand. Ds. Heerma heeft zondagavond j.l. een herdenkingsrede uitgesproken. Morgen, donderdag 15 november zal hij in zijn pastorie aan de Beatrixstraat recipiëren. O Op 23 en 24 november a.s. organiseert de Vereniging „De Veenendaalse Vogel vrienden" de jaarlijkse tentoonstelling in het gebouw „Eltheto". Er zullen ongeveer honderd vogels op deze tentoonstelling te bezichtigen zijn, waaronder kanaries, tropische vogels en fazanten. De keuring zal geschieden door de heer E. J. Lensink uit Deventer. Een gouden brd voelt zich niet thuis In een kartonnen bnllenhuis; Een geurige en goede wijn Hoort in kristallen glas te zijn: Een elegant, mooi damesbeen Daar moet een dito kous om heen. Voor zón been geldt als vaste wet: De béste kous, dus SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk 't Is immers het vertrouwde merk. CJrngt Dfurntte De belangstelling voor het badminton- spel neemt ook in Veenendaal dergelijke vormen aan, dat van vele kanten de wens is kenbaar gemaakt, om tot oprichting van een plaatselijke vereniging ter be oefening van deze tak van sport te komen. Het ligt in de bedoeling, om, na het be reiken van een zekere bedrevenheid in dit spel. in competitieverband te gaan spelen. De initiatiefnemers stellen ieder in de gelegenheid toe te treden als lid. Men kan zijn wens daartoe kenbaar maken bij de heer H. J. Albers, Hoofdstraat 15, A.s. Zaterdagavond komt de gehele pijpersfamilie in gebouw ,,'t Trefpunt" in vergadering bijeen. Dat zijn dus de leden van het oud-korps en van het bestaande korps van „Prins Bernhard" en van het jeugdkorps „Prinses Ma rijke". Op het programma staat o.m. het vaststellen van de definitieve op brengst van de gehuoden bazar. Na een tijd van min of meer behel pen op nummer 12, kon Slijterij en Wijnhandel Van Hardeveld vrijdag, na de verhuizing in het pand Patrimonium laan 44 heropenen in een winkel welke veel ruimer en vooral ook zeer veel mooier is. Reeds van buiten af is de grote verbetering zonder meer duide lijk. De fraaie nieuw gevel met de prachtige etalage doet het uitstekend en is als een verrassing na de verbou wing vanachter de aannemers-schut ting vandaan gekomen. Het doet alles even uitnodigend aan. Het winkel-interieur is eveneens ge slaagd door een smaakvolle inrichting. Hier is het ook dat men nu eerst een goed overzicht heeft van de sortering van de firma Van Hardeveld. Veel beter dan in de oude winkel komen thans ook de aardige en aparte grote wijnvaten tot hun recht. De toonbank doet het ook goed, terwijl het door de fa. Luc. Bols aangeboden gebrandschilderde raam een in het geheel passende en waardevolle versiering vormt. Op de openingsdag waren het ook verschillende ontvangen bloemstukken welke de mooie winkel sierden en deze een feestelijk aanzien gaven. Vermel denswaard is zeker ook de prettige en opvallend goede winkelverlichting. Wij kunnen niet anders dan de firma Van Hardeveld welgemeend compli menteren met de belangrijke winst en vooruitgang. Zonder twijfel zal deze prachtige winkel in niet geringe mate kunnen bijdragen tot het succes dat wij deze tenslotte toewensen. In de nacht van woensdag op don derdag zullen in onze omgeving mili taire oefeningen worden gehouden met als centrum 't kampeercentrum „Rood- land". Schietoefeningen zullen er een on derdeel van vormen, zodat men zich niet ongerust behoeft te maken bij het horen van de knallen. Het zijn slechts losse flodders. Donderdagavond 15 november a.s. hoopt ds. G. Meynen te Hilversum in gebouw ,,'t Trefpunt" te spreken voor de plaat selijke afdeling van de Ned. Chr. Vrou wenbond. Ds. Meynen heeft zijn onder werp getiteld: „God en het lijden". OLIEBOLLENAKTIE „SPARTA" Enige weken geleden is de oliebollen actie gehouden, waarvan de baten vol ledig bestemd waren voor de aanschaf fing van enkele voor „Sparta" onmis bare toestellen: een brug met ongelijke leggers en een evenwichtsbalk. Het stemt ons tot vreugde thans te kun- den melden, dat het gestelde doel vol ledig is bereikt. We hebben nu voldoende geld om deze toestellen te kunnen aan schaffen, terwijl de kas bovendien nog met een paar honderd gulden is aan gevuld. Namens alle 700 grote en kleine leden van onze vereniging zeggen wij allen har telijk dank voor de medewerking, die wij mochten ontvangen. Deze landelijke actie is inmiddels in gezet, al werd de propaganda via pers en radio tot het einde dezer week ver schoven. De activiteit van het Rode Kruis, grote zendingen van velerlei aard werden naar Oostenrijk en thans via het Internatio nale Rode Kruis gelukkig ook naar Hon garije gezonden, is echter propaganda van de beste soort. De eerste tekenen van onze plaatse lijke ledenwerfactie zijn alleszins hoop gevend. „Bent u al lid van het Rode Kruis?" Neen? Laat u dan inschrijven voor 1957. en „Wees trots op uw lidmaatschap." (Vervolg van pagina 1.) biniou bij (een soort doedelzak) en dan wordt zelfs de luidruchtigste toerist stil. Ge voelt dan de echo van de oude stad jes, de weerklank van kathedralen, ka pellen en „calvaires" de sfeer der Mega- lithes, die overal langs de kust door de Kelten zijn opgericht ter verering hunner doden. Bretagne is trouwens vol van deze mys terieuze monumenten uit prae-histori- sche en jongere tijden. Oude legenden vertellen u hoe deze door Sinten en feeën naar Armorica zijn gebracht, maar dan moeten die Sinten en feeën heel wat werk hebben gehad. Ieder praehistorisch monument heeft voor hen een eigen betekenis. De Menhirs b.v., dat zijn enorme, rechtop staande stenen van vele meters hoogte en dikte, zijn emblemen der eeuwigheid en ook de Lechs, de Dolmen en Cromlechs hebben hun ei^en betekenis. Wereldberoemd is de steenlaan van Carnac. In iedere steen huist een stam kabouters of feeën en als de maan de top van de steen met zijn zachte glans beschijnt, komen de be woners naar buiten om te dansen. Heel vroeger zijn er twisten tussen de stammen uitgebroken en werden de over wonnen kabouters verjaagd. Die wonen nu misschien in de Nederlandse Peel, maar tot op de dag van heden hebben de nazaten van de overwonnenen nog spijt, dat ze niet in Armorica mogen wonen, want Armorica is het mooiste land ter wereld. Iedere Breton kan u duizend van deze en andere verhalen vertellen, maar steeds zal een ding u treffen: de grote eenvoud, de bijna kinderlijk simpele bouw. De- De kleuters van de Chr. Kleuterschool op de hoek Hoofdstraat—Nieuwe weg, hebben vorige week onder leiding van het hoofd mej. Wesselo en de andere on derwijzeressen zelf spaarpotjes geplakt, die zij mee naar huis mochten nemen voor de arme Hongaarse kindertjes. Maandagmorgen werden deze kartonnen spaarpotjes weer ingeleverd, waarna bleek, dat deze actie niet minder dan 241,— opgebracht had. Een leuke ge dachte met een prachtig resultaat. Donderdag a.s. wordt in het Luxor Theater één voorstelling gegeven van het indrukwekkende filmwerk „Bittere rijst". Deze film geeft een beeld van een ge deelte van de Po-vlakte in Italië, waar jaarlijks het leven van duizenden jonge vrouwen schijnt terug te keren naar een oerstaat, die doet denken aan de uitge strekte vlakten, majestueuze stromen en vernietigende overstromingen in China, zoals Pearl Buck het in haar „Goede aarde" heeft beschreven. Deze vrouwen komen uit alle delen van Noord-Italië naar deze streek, die het grondgebied om vat van Vercellese, Novarro, Lomellina en een deel van de provincie Milaan: de rijstvelden! Uit Piemont, Lombardije, Ve netië en Emilia stromen in Juni jonge meisjes van elke leeftijd en iedere levens wandel hier naar toe. Sommigen komen met de bedoeling, te genieten van een leven in de open lucht, bij anderen is het de zucht naar avonturen en de vrijheids zin, die hen ertoe drijft, maar het over grote deel komt naar de rijstvelden uit bittere noodzaak de noodzaak om veer tigduizend lires te verdienen en veertig kilogram rijst, die voor ieder klaar liggen aan het einde van het werkcontract. Het werk dat zij moeten verrichten is slopend. Tot aan de knieën staan zij in het water; voeten en enkels zinken weg in de drab bige, zuigende modder, waarin water slangen geen zeldzaamheid zijn en hun gezichten en armen staan bloot aan het onafgebroken bombardement van zwer men muskieten. Van 's morgens zes tot 's middags vier, verrichten zij hun zware taak. Na de afmattende werkdag nemen zij in het heldere water van een kleine beek een verfrissend bad. Dan gaan zij slapen in de barakken, waar een bijna militaire tucht is ingevoerd. Er zijn er evenwel, die, hun moeheid en slaap over winnend, aan de opmerkzaamheid van de bewakers weten te ontsnappen en in de velden verdwijnen, waar de liefde wacht. Dit alles speelt zich af op enkele tien tallen kilometers van de grote steden in het Noorden. RHENENSE MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT De Rhenenaar W. v. W., oud 24 jaar, gehuwd en wonende Vreewijkplein 35 te Rhenen is nabij Oostefbeek met zijn motor verongelukt en in het gemeente ziekenhuis te Arnhem aan de opge lopen verwondingen overleden. RHENENSE ROOMS KATHOLIEKEN ZAMELDEN IN VOOR HONGARIJE Op initiatief van de weleerwaarde heer pastoor Vredendaal is een geld en goedereninzameling gehouden in de Rhenense Parochi, voor de vluchtelin gen uit Hongarije. Er konden niet minder dan 35 paket- ten worden samengesteld, vodrnamelijk textiel bevattend, hetgeen van de klei ne gemeenschap een mooi gebaar mag worden genoemd. Per brandweerauto is de voorraad overgebracht naar het centrale t ver zamelpunt in Den Bosch. Zowel Ka tholieke als Protestantse vluchtelingen zullen er voor in aanmerking komen. ST.-NICOLAASSTEMMING DEED WINKELRUIT BREKEN Zaterdagmiddag moest de winkelruit van de firma Ten Hoope, voor de eta lage van de afdeling speelgoederen, het ontgelden. De jeugd, die zich in grote getale voor de etalage had verzameld om de jongste zending speelgoederen vna St. Nicolaas te bezichtigen, leverde een komplete veldslag om de neus tegen de ruit te kunnen drukken. De neuzen waren echter sterker dan de enorme ruit, met het gevolg dat deze met een knal uit elkaar barstte. Hoe wel de scherven in het rond vlogen, werd niemand gewond. De CJMV alhier heeft de bibliotheek weer opengesteld voor het leesgrage pu bliek. Voor weinig geld kan men hier mooie boeken lezen. Oud en jong kan terecht. De boeken mogen er zijn en worden telkens aangevuld met nieuwe door subsidie van rijk en gemeente, welke deze keer bedraagt 120,96. Er komen weer mooie boeken bij. Iedere vrijdag kunnen boeken worden geruild in ded consistorie van de Herv. Kerk. dW.o VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen 180.000 eieren aangevoerd. Voor grote eieren werd 17,75 tot 18,60 per 100 stuks ge noteerd, voor kleine eieren van 12, tot 16,De handel was kalm. De aanvoer op de biggenmarkt bedroeg dinsdagmorgen 70 biggen. Prijzen van 45,— tot 58,per stuk bij een rede lijke handel. r- zelfde eenvoud van het verhaal vindt ge terug in het Bretonse huis. Vrijwel steeds bestaat het slechts uit een verdieping met een steil dak, voor zien van twee schoorstenen. De muren zijn hoe kan het anders van grote granietblokken, soms wit gepleisterd. Op merkelijk is wel hoe hier nog op vele plaatsen bij nieuwbouw de oude oor spronkelijke stijl wordt toegepast. Angst vallig streeft men er naar om de Bretonse sfeer niet te verbreken door architecto nische experimenten. Ook het meubilair is simpel en degelijk met overigens veel houtsnijwerk. Onvergetelijke tochten Ge kunt heerlijke tochten maken, die ge uw leven lang zult herinneren. Ga bij voorbeeld eens vanuit Rennes, de hoofd stad van Bretagne naar Vitre, verder langs Fougeres naar Mont Sint Michel en langs de Dol naar St Malo. Koers ver volgens naar Dinard, Sint Brieux, Lan- nion, Morlaix, Brest, Quimper, Josseling, Rohan en Rennes. Lang geleden plachten vele Bretons deze tocht te maken ter verering hunner zeven Sinten. Ze noemden deze bedevaart die soms maanden duurde, de Tro-Breiz. Nu maakt ge dezelfde trip met trein, bus of eigen auto in nog geen zeven dagen en als ge dan straks in Holland terugkomt, kunt ge zeggen Bretagne gezien te heb ben. Ge kunt vertellen over de histori sche hoofdstad van Bretagne, Rennes, nog steeds een cultureel, historisch en intellectueel centrum met een prachtige Ge zul me veurige weêk wel gemist hebben wör. Affijn, hoe kan ut ók an ders. We zijn d'r allemaol kepot van ge wist. Enne, we hebben ons elleke dag en ellek uur hardstikke eenzaom gevuuld. Eénzaom, in de betekenis van niks te ken- ne doen. Altijd mör weer te motte lustere naor de raodio en te kijke naor de tille- vizie. En dan mór weer de vuiste balie! Ik bin blij, asdat de klèkte in Rhenen, Eist en Achterbarreg zo'n sukses is ge worden. Das tenminste één goed ding èn ut bewijs, asdadde we allemaol wel wille. Nog onder de indruk van de barbaoren, kwam Hannes maondaggenaovund ut arref op draove, mit een gezicht om op te schieten. „De Russen zijn in Rhenen baos, de Russen zijn d'r", riep ie en hoe dichter asdat ie naoderbij kwam, hoe harder dat ie gonk lopen en hoe harder asdat ie be gon te schreeuwe. Ik zeg: „Nou Hannes, hou oew eige mör kallem jong, want ge bin wis en zeker van oew höfd af." „Nee, baos", riep Hannes, d'r nog mit de voeten bij stampend 6k, „eerlijk waor jong, de Russen zijn in Rhenen!" Ik doch meteen, nou kunne we nog meer doen as allenig een klèkte houwe. Toen ie dank zij Kee-mit-ut-glossie- waoter een bietjie bedaord was, hèwwe de zaok is rustig bepröt. Mör hoe of ik ók redeneerde en hoe of ik 'm ök spiegolo- gies aonpakte, ut hiellup allemaol geen zier. Eindelijk kwam dan ut hoge woord d'r uit. „We gaon saomen kijken baos." Ik zeg: „Naor de Russen, Hannes?" „Nou eh, niet indirekt naor de Russen baos, want die hèk ók nie gezien, mör toch zulde motte toegeven baos, asdadde ze wel in Rhenen zijn." We zijn saomen op stap gegaon wör, dat begrijpie intusse zeker wel. Ik wou dat wel is zien en beleve. Affijn, toen we aon ut eind van de stad waoren gekomme, bleef Hannes plot seling as genaogeld aon de grond staon. Ik zag nog niks, mör ik begreep wel, asdat de Russen dicht bij moste zitte as ik tenminste Hannes zo is bekeek. „Wel Hannes", zee ik, „kom nou is mit oew waoter veur den dag jong, wat is 'r nou aon de hand?" Hij kon geen woord meer uitbrengen. Bibberend ging z'n arrem omhoog en mit z'n kromme vingers van ut bieten roöien wees ie naor bovenop een spandoek, waorop stind te lézen: ERKKCFV! „Nou", zeit Hannes, die zag, asdat ik ut ök al een bietjie te pakken kreeg, „nou baos, wat zeggie daor van? Is dat Rus- sies öf is dat geen Russies. Probeer dat nou mör is uit te spreken." Ik sting al te stottere van „Erkakacé- èfvé" en dan probeerde ik ut weer van achtere naor veure, zoas van „Véèfcéka- kaeré", mör nee, ut wou niet. En intusse mör achterom kijke, of soms toch eh Hollands was u niet, dat hak wel be keken. Duits ok niet, want dat hèk zo'n jaor of tien geléje een bietjie geleerd en Engels, nou jao, mit zo'n hete érepel in de mond komde een eind. Mör „ERKKCFV", nee, da mos óf Rus sies of een andere achter-ut-ijzeren- gordijn-taoltjie zijn. We stinte as perpleks. En we staorden altijd nog mör naor bove, naor dat Rus sische woord daor op dat spandoek, in tusse om de beurt achterom kijkend of ze d'r soms nog nie aonkwamme. Een ins spronge we allebai tegelijk een halleve meter van de grond. We vuulden een hand op de schouwer enne toen we omkeken, sting daor Kee. Die kon d'r nijschierigheid ók nie meer bedwinge en was ons achterop gekomme. Kee sting ut in de broek te doen van ut lachen. Mör zij had daor dan ók wel reden veur. Want zij wis intusse, asdat „ERKKCFV" daor bovenop dat spandoek niks meer of minder betekende dan: Eer ste Rhenense Kippen, Konijnen en Cavia's Fokkersvereniging en asdat ut een re- klaomestunt was veur de tentoonstelling, die de kommende daogen in Irene wordt gehouweDe Klokkenverkoper. gothische kathedraal waar rond heen ge zellige, oude straatjes kronkelen met scheefgezakte oude huisjes, die ontkwa men aan de vreselijke brand van 1720; over Vitre, een der fraaiste middeleeuwse stadjes van Bretagne met een kasteel uit de elfde eeuw; over Mont Sint Michel, eht eilandenstadje, 78 meter boven de zeespiegel. Wij kunnen u geen betere raad geven dan eens Bretagne te bezoeken, de parel aan de Franse Westkust. (30) Het gezicht van de hertog klaarde op. „Zoudt ge dat willen doen?" vroeg hij verheugd. „Maarmaar ge zijt gewond!" merkte hij teleurgesteld op. „Dat is onmogelijk! Ge zoudt nooit zo'n lange rit te paard kunnen maken!" „In de eerste plaats heeft mijn wond niets te betekenen", antwoordde Aram, „en in de tweede plaats zal ik geen rit te paard maken. Al uw andere boodschappers zijn over land gegaan en gij hebt nooit meer iets van hen vernomen. Daarom kies ik een andere weg, die over zee!" Nu was de beurt aan de hertog om op te springen. „Bij mijn zwaard. aan die oplossing heb ik nog nooit gedacht! Doch voor ge me vertelt, hoe ge dat doen wilt, zou ik u eerst een vraag willen stellen: Waarom doet ge dit alles voor ons?" Arams gezicht betrok. Peinzend staarde hij in het hoog opvlammende houtvuur, doch na een korte aarzeling vertelde hij de hertog van Pomplina alles van zijn reizen, van zijn laatste avontuur, van zijn thuiskomst, zijn wanhoop, toen hij zijn bezittingen verwoest en vrouw en kind verdwenen vond en van zijn belofte, wraak te zullen nemen op de bedrijvers van al deze schanddaden. Lange tijd bleef het stil, toen Aram gesproken had, doch tenslotte zei de hertog: „Ik begrijp, wat er in u om moet gaan! Het is laat geworden. Wij zullen morgen verder spreken over uw plan." Voordat Aram zich ter ruste begaf staarde hij lange tijd uit het raam van zijn slaapvertrek. Diep onder hem, in de verte, zag hij de lichten van het legerkamp der Barbadoren. Daar ergens moest de man zich bevinden, die hij boven alles haatte. „Ditmaal zijt ge mij ontkomen", mompelde Aram. „Onze volgende ontmoeting zal uw einde betekenen!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2