le auto monteur DE VALLEI Levensstrijd Veenendaal deelde pun ten met Dierense Boys Matjan - Merino's 4-0 DOYO verloor in Genemuiden de aansluiting met de kopgroep Rhenus-doelman naar het ziekenhuis Sportclub versloeg T.O.V. met 4-1 //^m 1$ trouwpartij GEEN ZITTING HOUDT Voor de Jeugd Weer brancard voor Leppers Aurora - RKYL Voetbalwedstrijd voor Hongarije Veenendalers speelden beter voetbal Oranje Leeuwen - Musketiers 2-2 NOVEMBERMAALTIJDEN Een zak vol lekkers NU de 2e fles voor slechts 10 ct (2 flessen samen 53 ct) en toch 10% korting VERVER (ster) hulp VERVER (ster) Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas Bestuur COöP. BOERENLEENBANK „WA G ENINGEN" maakt bekend: dat de bank donderdag a.s. te Rhenen Het bestuur Ook wij willen helpen! FEUILLETON Wat kan een mooie bosrijke omgeving kleurloos en troosteloos zyn by gestadig neervallende regen. Dit ervaardcn we in Dieren, waar we op het zo prachtig ge legen sportterrein getuige waren van de voetbalwedstryd Dierense Boys Vee nendaal, welke na anderhalf uur ploe teren in een 22 gelijk spel eindigde. W'U ervaarden tevens, dat ook een voetbal wedstryd in de regen een kleurloos beeld kan geven. Temeer, als men in plaats van pittig verwarmend spel, een harde en soms zelfs niets ontziende wed- stryd aanschouwt, onder een leiding die men moeiiyk voldoende kon noemen. Dit alles werd nog omiyst door een op sen satie en relletjes belust publiek. Hoe dan ook, de Veense jongens heb ben hard gewerkt en mogen beslist te vreden zyn, met het onder deze om standigheden behaalde resultaat. Bij het aanvangssein begon Veenendaal de wedstrijd met twee invallers. Kees Heikamp was door familie-omstandig heden verhinderd mee te spelen, terwijl Corry Heikamp lichamelijk niet in con ditie was. Er was al spoedig sensatie, toen de gastheren bij de eerste aanval reeds door Bekking de leiding namen, nadat Giessen tegen de staander gescho ten had (10). Meteen gingen zij in de aanval, maar een hard schot van de mid- voor ging juist over. Zij bleven echter terugkomen, terwijl het in de Veenen- daalse achterhoede behoorlijk rammelde. De wedstrijd zal ongeveer tien minuten oud geweest zijn, toen de Dierense rechts binnen Arnoldus een onmogelijk harde kogel afvuurde. Van de Pol zag echter het gevaar en na een fantastische zweef sprong kon hij de bal in zijn armen knel len. Mogelijk gaf dit de andere spelers wat meer moed, want de Veenendalers kwamen er beter in. Er werden enkele snelle aanvallen ondernomen, die na een serie buitenspelvalletjes in de vijftiende minuut succes opleverden toen de naar binnen gekomen Hoogwerf de bal langs de verblufte doelman Mattermans werkte (11). Het leek er even later zelfs op, dat Veenendaal de leiding zou gaan nemen, toen Bleijenbérg, na een goede voorzet •.van Rebergen, een juweel van een kop bal naar het vijandelijk doel stuurde Hoog opspringend wist Mattermans ech ter nog juist redding te brengen. De steeds in vrij hoog tempo gespeelde wed strijd werd harder, hetgeen mede door het gladde speelveld nog al eens val partijen veroorzaakte. Juist voor de rust kreeg Leppers de bal te pakken. Hij gaf goed door aan A. Muller die onmiddellijk In deze harde maar fraaie wedstrijd moest RKVUV een punt laten aan Aurora. In het begin leek het of RKVUV recht streeks naar een overwinning zou spelen want na ca. tien minuten van elkaar af wisselende aanvallen loste de rechts binnen Drost een harde schuiver, welke door de keeper verkeerd werd bekeken en de bal verdween over hem heen in het doel (0—1). Toen kwam een ommekeer bij Aurora. Een half weggewerkte bal kwam bij een der halfspelers terecht die van ca. 25 meter de RKVUV-keeper geen kans gaf, ook al doordat deze in de modder bleef steken (11). Ca. tien minuten voor rust wilde een der RKVUV-backs terugspelen, hij gleed echter uit, de doelman liep ook uit, gleed onder de bal weg en de rechtsback van Aurora maakte rustig 21. Na rust volgde een snelle strijd. Bij een der RKVUV-aanvallen kreeg de rechts buiten de bal op de doellijn even onder contróle. Midvoor J. Epskamp gaf een ferme tik en de stand was 22. In de laatste tien minuten ging alles van RKVUV ten aanval. Toen vijf minuten voor het einde een der spelers van RKVUV de bal tegen de borst opving raakte de bal ook de bo venarm en op het hands-geroep van de mensen langs de lijn floot de scheids rechter voor strafschop (zelf kon hij dit niet constateren). Alle spelers protesteer den hevig, maar de scheidsrechter liet na enig heen en weer gepraat de strafschop nemen en het pleit leek beslecht. Maar de Aurora-speler was te nerveus, hij faalde en knalde naast. retourneerde, waarna het voor Leppers niet moeilijk meer was, de bal in het doel te schieten (12). Na de thee haalden de gastheren het zelfde kunststukje uit als in het begin. Men trok meteen met man en macht naar voren en reeds in de eerste minuut was het Giesen, die de bal langs Van de Pol joeg (2—2). Direct daarna kreeg Veenendaal weer de kans om de leiding te nemen, toen Hoogwerf, uit een corner, het leer maar voor het inlopen had. Waarschynlijk zag hij de bal echter helemaal niet en schoof deze rustig voor het doel langs. In de tiende minuut was het geluk beslist aan de kant van Veenendaal, toen een hard Jschot, geheel buiten het bereik van Van de Pol, tegen de paal belandde. Daarna werden de Boys sterker en drongen steeds meer op, wat tot gevolg had, dat de Vee nendalers het met schoten van grote af stand moesten proberen, waar Matter mans nu niet bepaald veel last mee had. Mogelijk had alles nog anders kunnen lopen, ware het niet, dat de scheidsrech ter de Veenendalers een zuivere straf schop onthouden had, toen Leppers op nogal hardhandige manier van de bal ge werkt werd. Dit was in de twintigste minuut. Acht minuten voor tijd moest Leppers per brancard van het speelveld gedragen worden. Vermoedelijk had hy een trap tegen het hoofd gehad, waarna hij be wusteloos bleef liggen. Gelukkig was hij bij het einde van de wedstrijd, hoewel nog wat suf, toch weer aardig opgeknapt. Hij werd vervangen door Kees Henzen, hetgeen echter weinig gewicht meer in de schaal legde. Even voor het einde wist Van de Pol, door moedig optreden, nog juist corner te werken, toen een der Die rense spelers op zeer korte afstand op dook en een hard schot op het doel loste. Toen eindelijk het verlossende fluitje klonk, had Veenendaal één zwaar be vochten puntje behaald. Het ligt in het voornemen van de voet balvereniging Rhenus zondag een vriend schappelijke wedstrijd te spelen tegen een nog nader bekend te maken elftal. De op brengst van de wedstrijd zal worden aan gewend voor de hulp aan Hongarije. In de plaatseiyke ontmoeting tussen Matjan en Merino's trokken de sigaren makers aan het langste eind en wonnen met 40. Hoewel er nu niet bepaald hogeschoolvoetbal gegeven werd, is het toch een verdienste dat deze wedstryd rustig en sportief verlopen is. Na een wat wisselvallig begin werden de talrijke toeschouwers in de tiende minuut verrast, door een goed schot van Spies, dat geheel van de linkervleugel af in het doel verdween, nadat een der ach terspelers van de Merino's een mislukte poging had gedaan de bal nog uit te koppen (10). Na een half uur spelen kreeg de Matjan-achterhoede het heel erg be nauwd toen de Merino's voorwaartsen sterk opdrongen. Met de grootste krachts inspanning en een flinke dosis geluk, konden doelpunten echter voorkomen worden. Nadat de Pantermensen zich wat losgewerkt hadden, was het weer Spies, die foutief ingrijpen van doelman Die penveen afstrafte met een goed doelpunt (2—0). In de tweede helft werd het spel van betere kwaliteit. Vooral Matjan kwam er beter in, wat tot gevolg had, dat na een kwartier Chr. Tanis nummer drie over de lijn schoof (30). Even later dacht ieder een. dat Bolderman nog een doelpunt zou maken. Hij zag echter kans in volkomen vrije schietpositie over de lat heen te trappen. Eindelijk na 20 minuten spelen kreeg Kroes c-en kans om een zo verdiend tegenpuntje te scoren. Zijn keiharde schot kon echter juist door doelman Van Eist uit de uiterste hoek worden weggepikt. Vijf minuten later wist Matjan de stand op 40 te brengen. Juist voor het einde miste Chr. Tanis nog een opgelegde sco ringskans uit een goede voorzet van Bol derman. Jammer was, dat ondanks de faire strijd Blankenspoor en Sukkel van de Merino's, wegens opgelopen blessures vervangen moesten worden. In de oosteiyke derde klasse verging het DOVO tegen de ex-kampioen Gene muiden niet zo best. Wel speelde DOVO het betere voetbal, maar de doelpunten beslissen nu eenmaal een voetbalwed stryd. Door deze nederlaag zyn de Vee nendalers enigszins uit de kopgroep te ruggevallen. Lang hebben de rood-witten het by een gelyk spel kunnen houden, want eerst twee minuten voor het einde kon Genemuiden de zege veilig stellen. Het publiek heeft in de eerste helft van goed voetbal kunnen genieten, terwijl er tevens volop spanning heerste. Beide par tijen hebben in de eerste tien minuten het terrein wat verkend, zonder tot bijzonder gevaarlijke dingen te komen. Na een kwartier vond Genemuiden echter dut er lang genoeg getreuzeld was en Henk van Dalfsen loste een keihard diagonaal schot. Van Hardeveld werd kansloos gepas seerd (10). DOVO besefte dat het beter moest aan pakken en de „rode duivels" deden dat ook inderdaad. Met snelle en ragfijne combinaties sneed men door de Gene- muider verdediging, doch het juiste schot ontbrak telkens. Ook was het de prima De kansen in de wedstrijd Rhenus Renswoude wisselden nogal eens. Mil tenburg gaf zijn ploeg na twintig minuten de leiding (10), doch nog vóór rust maakte Renswoude er 11 van. Na de thee liepen de gasten uit (1—2). Hierbij bleef het tot ongeveer tien minuten voor het einde, toen Wout Veldhuizen vanaf de rechtsbuitenplaats de gelijkmaker scoorde. Toen er nog een minuut te spelen was, kwam de Rhenus-doelman Van Arkel in botsing met een speler van de tegen partij. De gevolgen waren zo ernstig, dat met spoed dr. Stegeman werd ontboden. Deze achtte overbrenging naar een zie kenhuis noodzakelijk. In bewusteloze toe stand is Van Arkel per ziekenauto over gebracht naar Bennekom. Hij heeft ver moedelijk een hersenschudding opgelo pen. De wedstrijd werd meteen beëindigd Met een kloppend hart, doch een sterke wil om te winnen togen de Sportclub mensen naar Baarn om te spelen tegen TOV, een medekoploper in de 2e klasse B. TOV won de toss en Sportclub trapte af op een drassig veld. Meteen ging Sport club het doel der TOV-ers verkennen maar bet liep op niets uit. Een aanval op het Sportclubdoel na tien minuten werd een corner, die door de rechtsbinnen in een doelpunt werd omgezet (10). Sport club was niet ontmoedigd door dit doel punt, want enkele minuten later was het Van Selm die na goed samenspel en een doelworsteling TOV's keeper het nakijken gaf. Het spel ging wat op en neer en in de 38e minuut was het de linksbuiten Th. Evers die na goed doorzetten Sportclub de voorsprong gaf (2—1). Na de thee waren het in het eerste kwartier niets dan Sportclub aanvallen en na wat vrije trappen was het midvoor Steen in de 18e minuut, die met een prachtig schot de keeper het nakyken gaf. De Sportclubdefensie moest het nu ont gelden, want er volgde een reeks van uitvallen van TOV, het doel stond onder zware druk. Een viertal corners moesten uitkomst bieden. In de laatste 15 minuten brak Steen nog eens door vanaf de mid denlijn en scoorde. Dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd; ons inziens was hiervan geen sprake. Ongeveer tien minuten voor het einde pikte Van Dijk de bal op en van ongeveer 15 meter schoot hij hoog in en stelde Sportclubs zege veilig. Na wat heen en weer getrap floot scheidsrechter Kamerbeek voor de laatste maal. Sportclub kan op een goede wedstrijd terugzien en bleef koploper van de 2e keeper van Genemuiden, die telkens op verbluffend goede wijze ingreep en zo doende erger voor zijn club wist te voor komen. Toch kwamen de Veenendalers nog voor rust weer naast Genemuiden, toen weer een van de-goede combinaties door Kroesbergen met een onhoudbaar schot op de juiste wijze werd afgerond (1-1). Met deze stand ging men rusten. Na de thee heeft Genemuiden het beste van het spel gehad. De snelheid was bij DOVO volkomen zoek. De rood-witten werden dan ook bij tijden geheel op eigen helft teruggedrongen en wist men eens onder die druk uit te komen dan brach ten de voorwaartsen er maar weinig van terecht. De verdediging van DOVO kreeg ook al minder vat op het spel en er kwamen opgelegde kansen voor Gene muiden. Deze werden echter tot grote opluchting van de Veenendaalse aanhang niet benut. Met een angstig hart hield men het horloge vast, want de minuten, de laat- sten, verstreken. Nog maar drie minuten, ieder verzoende zich reeds met een draw. Deze laatste minuten werden echter voor DOVO nog juist fataal, want twee minu ten voor het einde kreeg Hoekman de bal bij de zijlijn te pakken. Hij passeerde spil Van Laar, waarna keeper Harde veld het nakijken kreeg. Heel Genemui den juichte, terwijl de mensen van het Panhuis met een lang gezicht rondliepen. Bij deze 21-stand is het gebleven. Wanneer we de wedstrijd in zijn geheel nog eens bezien, dan moet ons toch van het hart, dat DOVO ondanks een niet beste tweede helft toch zeker één punt had verdiend. De stand is thans: DES 9 6 1 2 13 20—16 VVOG 8 4 4 0 12 21—14 DOVO 9 5 2 2 12 29—19 Genemuiden 7 5 0 2 10 29—13 Go Ahead 9 5 0 4 10 27—21 Sparta 9 4 0 5 8 25—19 SVVN 9 2 3 4 7 19—31 WHC 9 2 2 5 6 19—27 Apeldoorn 9 2 1 6 5 1533 Excelsior '31 8 1 1 6 3 18—29 In het Hilversumse sportpark heeft Musketiers het niet gemakkelijk gehad. Na een wat verkennen door beide ploe gen moest de gelukkig weer herstelde Musketiersdoelman direct al aantreden om enkele gevaarlijke schuivers uit zijn heiligdom te grabbelen. De achterhoede moest alle zeilen bijzetten om de vloeien de aanvallen der Oranjehemden het hoofd te bieden. Toch wist Musketiers zich aan de druk te onttrekken en na ongeveer twintig minuten spelen kon midvoor Nel- lestein het Hilversumse doel vinden. (0—1) Na de thee volgden verwoede aanval len van Oranje Leeuwen om de gelijk maker te scoren. En na tien minuten spe len wist de midvoor met een onhoudbaar schot de stand gelijk te maken (11). Enkele minuten later kreeg linksachter Kroesbergen de bal verkeerd op zijn schoen en tot ontsteltenis der Musketiers defensie vloog de bal keihard langs de binnenkant van de paal (21). Het ant woord van Musketiers was een geweldig offensief maar vrouwe Fortuna was steeds aan de Hilversumse kant. Totdat, vijftien minuten voor het einde, bij een Musketiersaanval, de bal bij T. Kranen burg kwam en deze met een formidabele kogel de gelijkmaker in het Hilversumse net joeg (2—2). Hiermee kwam ook het einde van deze wedstrijd. Met deze uit slag houdt Musketiers nog steeds de beste papieren van de afdeling. VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEN VOEDINGSRAAD Voor de maand november bieden wij u onderstaande menu's ter keuze aan. Zoals u ziet zijn er ook in deze maand allerlei variaties mogelijk, zowel wat smaak als kleurencombinaties betreft. Wil een menu werkelijk „goed" zijn, dan mag vlees, vis, kaas, ei, peulvruchten of een melkgerecht er niet aan ontbreken. Het is gewenst, dat een volwassene per dag in de gezamenlijke maaltijden de vol gende hoeveelheden van deze produkten gebruikt: 50 100 gram vlees of vlees waren of 100 a 200 gram vis of 35 a 50 gram kaas of liter melk, boven het dagelijks gewenste rantsoen van Vz a 3U liter. In het melkgerecht kan men ook karnemelk of yoghurt verwerken. Het verdient aanbeveling per week enige eieren te gebruiken. Met een sterretje zijn die gerechten aangeduid die achter wege kunnen blijven zonder aan de voe dingswaarde van het weekmenu te kort te doen. MENU Pouletsoep* aardappelen, kalfslapjes, Brussels lof met saus dag-en-nachtvla. Aardappelen met jus, bloemkool met kaassaus turfjes met bessensapsaus*. Bruine gebonden soep* aardappelen, saucijsjes met jus, savoyekool peer. Aardappelen, gehakt, gestoofde prei havermoutkoekjes*. Groentesoep* aardappelen, runder lapjes, rode kool banaan*. Aardappelen met botersaus, gebakken vis, koolraap griesmeelpap*. Erwtensoep met kluif aardappelen met jus, gestoofde bieten. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Dag-en-nachtvla. Voor de lichte vla: V« liter melk, 25 gram (2»/2 eetlepel) custardpoeder, 30 gram (2 eetlepels) suiker. Voor de donkere vla: tyg liter melk, 25 gram (2l/t eetlepel) custardpoeder, 25 gr. (3 eetlepels) cacao, 60 gram (4 eetlepels) suiker. Het custardpoeder met koude melk aan mengen. De rest van de melk aan de kook brengen. De suiker in de melk strooien en de melk binden met het custard poeder. De vla aan de kook brengen en onder af en toe roeren laten afkoelen. Bruine gebonden soep. 1V« liter water, peperkorrel, foelie, tijm, ui, wortel, peterselie, 4 bouillonblokjes, 45 gram (3 eetlepels) boter of margarine, 45 gram (5 eetlepels) bloem, 50 gram ge mengd gehakt, peper, zout, paneermeel. Het water opzetten met peperkorrel, foelie, tijm, ui, wortel, peterselie en boullonblokjes en 15 minuten laten trek ken. De bouillon zeven. De boter of de margarine smelten, de bloem toevoegen en onder flink roeren bruin laten worden (hazelnootkleurig), dan onder roeren langzamerhand de bouillon bijschenken en de soep tien minuten laten doorkoken. De soep zeven. Het gehakt aanmaken met neper, zout, paneermeel, en er kleine bal letjes van maken. De balletjes vijf minu ten in de soep meekoken. 3ÜP trengt de Sint eens per par. Maar De Spar zorgt iedere week voor verras- ngen En in deze sinterklaastijd zorgt De Spar voor extra-surprises Hier zijn er enkele: Deze week (15-22 nov.) met toch 100/o korting in Sparzegels: Vruchtencake-mix, pak i 700 gram van 1 35 voor 120ct Luxe Puddingsaus, per fles .van 58 voor 52 a Kaasbolletjes, ïoute stengels,zak van 75 voor 59 ct Kandijkoek, per stukvan 55 voor 50 a Metaalpoets, per busvan 50 voor 44 ct Chocolade-beestjes, 150 gram voor slechts 75 ct St. NicoEaaS-SChuim, 2C0 gram voor slechts 48 ct Berliner, per 100 gram .van 50 voor 45 ct Varkenspootjes, per kgvoor slechts 58 Ct EXTRA Bijelkefles ALKALIVRIJ WASMIDDEl Bij 1 pakje THEE, Spar, met alijd 1 O0/o korting 250 gr. ZANDKOEKJES voor 45 ct en nog 1 0% korting in Sparzegels DE N.V. „LA RONDELLE" VRAAGT of voor knopen. Aanmelden Rapenburg 6G - Amsterdam Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal GEVRAAGD VOOR DIRECT: woning beschikbaar FIRMA J. VAN DE HORST RHENEN Telefoon K 8376-484 of 567 of 691 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal YVIE ZIJN ER JARIG? 15 november Johan van Kooten. 16 17 18 18 18 21 Riekie Takken. Sina v. d. Brink, Rhenen. Willy Hasselaar. Jan Ravenswaay. Jaantje Verhoef. Reiny Drost. OPLOSSING RAADSELS I. Een weg. II. Komt men over de hond, dan komt men over de staart. III. Anker. Anjer. I. Poes. Soep. II. Tang, Abel, Nero, Glom. NIEUWE RAADSELS VOOR OUDEREN O. Wapper Eemstr. Echt A. Ram I. De namen van bovenstaande visite kaartjes houden, wanneer jullie de letters der namen en adressen omzetten, het be roep van deze personen in. - - X - - eilanden t. oosten v. Azië. - - X - - hoofdst. v. Ts.-Slowakije. - - X - - bek. schiereil. in O.-Azië - - X - - havenpl. t. O. v. geb. Sinaï. - - X - - een d. kl. Soenda-eilanden - - X - - pl. in N.W. Portugal. - - X - - deel van Oostenrijk. - - X - - stad aan de Moezel. - - X - - rivier waaraan Rome ligt. - - X - - plaats in Noord-Holland. II. Op de kruisjeslijn komt de naam van een bekende stad in Zuid-Amerika. III. Je eet bijna nooit iets zonder mij, maar je eet me nooit alleen. VOOR JONGEREN I. M n eerste deel is zacht, wit en koud, m'n tweede deel is speelgoed. M'n geheel kan alleen in de kou leven. - - X - - het tegenovergest. v. dag. - - X - - and. naam v. koper (wink.) - - X - - tegenovergest. v. hard. - - X - - buiten kan niemand. - - X - - achtern. v. ber. zeeheld. II. Op de kruisjeslijn komt van boven naar beneden de naam van een bruin poeder, waarvan een drank wordt bereid. III. Hieronder drie plaatsnamen, waar van de letters door elkaar zijn gezet. NELONE OREJU SEGO Gezegde: Ik ken hem van haver tot gort. Betekent: Ik ken hem door en door. Gezegde: Iemand van de wal in de sloot helpen. Betekent: Iemand nog meer in narigheid brengen. Wij luisteren stil, als ons wordt verteld. Van die moedige, kloeke Hongaren. Die dagenlang in een harde strijd Met de russen gewikkeld waren. We begrijpen niet alles maar één ding wel De Hongaren toonden zich gróót! En ook wij willen toch zo graag iets doen Voor die vele gezinnen in nood. Wij bidden of God toch helpen wil. Die kind'ren, verdreven van huis. En wij allemaal dragen ons steentje bij. Voor het helpende Rode Kruis! Onze zilverpapieraktie Er kwam weer veel materiaal binnen. De gevers waren: Truus van Ommeren; Helmert Henken; Janneke van Leeuwen; Willy van Engelenburg; Jopie Vermey; Rika de Kleuver; Dicky Dinsbach; Tineke, Wimmy en Herman Bergmeyer; Bertie Geerenstein; Johan van Koten; Wout van Wakeren; Tom en Ineke Kuipers; Jan van Viegen; Geurtje en Corrie Lodder; Ineke van Hardeveld; Matty, Jopie en Jan Bud ding; Evert en Willy Hasselaar; Gelderse school; Chr. school Nieuweweg. Allen weer hartelijk dank! CORRESPONDENTIE Beste Gerrit Jan, Bedankt voor je brief. Je schrijft keu rig. Dus jij bent de oudste thuis? En je hebt een aquarium gekregen voor je ver jaardag? Geweldig! Zitten er goudvissen in?? Heb je er ook een paar slakken in om de wanden van algen te zuiveren? Ik geloof dat jij een echte dierenvriend bent, want je hebt ook al een poes he? Zorg maar dat die de vissen niet te pakken krijgt! Dag Gerrit Jan, je schrijft nog maar eens weer! Groeten van tante Jos. DE LEEUW EN DE MUG In Rhenen in het Dierenpark, Lag in een hok een leeuw. Soms gromde 't in z'n grote muil, Soms gaf de leeuw een geeuw. Wel dertig mensen stonden daar Te kijken voor het hok. En van zijn kant keek ook de leeuw, Naar menig vette brok. Hij dacht: „Had ik mijn vrijheid maar, Dan zou je wat beleven, Dan draafden al die kijkers rap Door Rhenens schone dreven. Dan vlogen ze van pure schrik De hoogste bomen in. Ach, liet men mij maar even los, Dan had ik 't naar m'n zin. Die juffrouw at ik 't eerste op. Daar zit wat aan te kluiven. Maar die meneer is ook niet mis. Wat zou ik heerlijk fuiven. Maar ja, ik zit hier in het hok, Ik laat me maar bekijken. Een tochtje door de dierentuin, Zou mij veel beter lijken. Zon' edelhert in 't hok daar ginds Zou mij ook heerlijk smaken. Ik ruik hem altijd, ied're dag, Maar 'k mag geen botje kraken. Toen stond de leeuw al grommend op, En opende z'n muil. Wat schrokken al die kijkers bar Van 't ijselyk gehuil. Maar door de tuin vloog ook een mug, Die stak hem in zijn snuit. De leeuw sloeg brullend met z'n poot. De mug vloog 't hok weer uit. Toen keek die hele kleine mug Heel dapper in het rond. Hij dacht: dat heb ik fijn gedaan, Net op zijn grote mond. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (45) De zeereerwaarde op de kansel begon het gebed; de president greep juist naar de klink van de deur om de rustver stoorder naar buiten te brengen, toen de zware deur v/eek; zij werd van bui ten geopend, en Russi stond voor de boer van de Hochfluh-hoeve! Een ogen blik staarden zij elkander aan, toen ontsnapte Seppli tussen hen door, ge bruik makend van de gunstige gelegen heid. Furrer wendde zich plotseling om en ging naar zijn plaats terug. Achter hem aan kwam Russi binnen, gevolgd door zijn dochters. Zij gingen niet, zoals het gewoonte was voor wie te laat kwam, achter bij de deur staan, maar lienen door naar de voorste banken, waar Russi te midden der boeren ging zitten, en de drie meisjes drie vrouwen plaatsen innamen. De Frutnellers sta ken midden in het gebed het hoofd op, en toen de zeereerwaarde er mee ein digde, verhief zich een gebram en ge fluister, dat bijna de preek overstemde, die de geestelijke na een kort keel schrapen begon uit te spreken. Op de galerij staken zij de neuzen bij elkaar en praatten over de drie meisjes. Die waren zeker wel zonder op zet. zo achter elkaar gaan zitten, dat de oudste en grootste vooraan, en de jongste, die nog een kind was, ach teraan stond. „Die heeft een hele rij dochters", zeiden ze spottend op de galerij. „Maar een knappe rij", fluis- rde een welgedane, rijke boerenzoon met een lelijk gezicht en hij likte zijn mond af. De meisjes luisterden naar de bijbel woorden, toen gingen zij zitten met de gemeente en de jongelieden boven op de galerij zagen een ogenblik drie bleke gezichten, van welke er twee met blond en een met zwart haar was omlijst. De drie gezichten waren niet zo grof en gezond van kleur als die van de Frut- neller meisjes. De jongens op de galerij maakten ze uit voor verflenst en flets, maar geen van hén meende wat hij zei, integendeel. De meisjes droegen een eenvoudig zwart kleed, maar van een meer steed se snit en versiering en het zag er zelfs voornaam uit, vergeleken bij de ouderwetse zondagse kleren van de Frutneller vrouwen, die wel van voor de zondvloed schenen te dateren. Zeker voelden zij zich niet te best op hun gemak te midden van al die mensen, die hen aangaapten; wangunstige blik ken branden in de rug, ook al ziet men ze niet! Josepha, de oudste dochter van Russi, een slank meisje van negen tien jaar, hield de lippen op elkaar ge perst, en haar ernstige trekken, waaruit een grote gemoedsrust en een diepe innerlijke vrede spraken, beefden in lichte ontroering. Haar diepliggende blauwe ogen bleven soms min of meer bezorgd op haar vader rusten. Deze zat kalm en onbekommerd tussen de boeren, ofschoon zijn beide buren, half uit verlegenheid, half uit trots, hem meer ruimte lieten, dan hun eigen ge mak ten voordeel kwam. De beide jongere meisjes, de zeven tienjarige Pia, een beeldschoon kind rnet blauwe ogen en donker krullend haar, en de dertienjarige Marie, het kleintje, dat even blond was als haar oudste zuster, keerden zich dikwijls het hoofd om, om eens een blik achter zich te werpen, als de zeereerwaarde onder zijn redevoering een hoestbui kreeg of zijn neus moest snuiten. Maar het wa ren niet juist vriendelijke gezichten, die hun blik ontmoetten, en zij bloosden en hun lippen trilden angstig, toen zij daarna het hoofd weer tot luisteren neigden. Zo liep de preek ten einde. Russi stond met de boeren op voor het offer, en zijn dochters gingen tegelijk met de vrou" en. En deze beweerden later ge zien te hebben, hoe ieder van hen een blinkend zilverstuk voor de pastoor had neergelegd. Een zekere onrust be gon onder de Frutnellers merkbaar te worden. Hier en daar hoorde men een geschuifel van voeten. Toen eindelijk de pastoor met het wijwatervat verscheen en hen zo overvloedig besprenkelde, alsof hij zijn tuin begoot, wachtten zij nauwelijks zijn zegen af, eer zij zich naar de deur spoedden. Buiten gekomen echter schaarden mannen en vrouwen zich rechts en links langs het kerkpad, en staarden onafgewend naar de uit gang om de wonderschepselen die zich in hun midden hadden gewaagd, van r.abij aan te gapen. De dochters van Russi kwamen het eerst naar buiten. Zij drongen dicht op elkaar en de jongsten lieten Josepha voorgaan, die haar ernstig gelaat kalm naar de nieuwsgierigen toekeerde en een uit drukking in haar heldere ogen had, die ieder de moed tot spottende of vrij postige woorden benam. De president ging hen voorbij, keek hen met zijn scherpe blik doordringend aan, en zijn wenkbrauwen stonden als sombere torentjes onheilspellend dicht bij elkaar. Ook Tobias en Felix, die de oude man volgden, wendden hun ogen naar de meisjes; Felix werd zo rood als een kalkoen, maar niet van boosheid, Maar omdat hij nauwelijks zijn blik meer van de verwonderde blauwe ogen van Pia kon afwenden. Maar ook de magere wangen van Tobias werden met een zachte blos overtogen en hij had geen woord van berisping voor zijn jongere broer, de meisjesgek, die nog wel een keer of drie vier omkeek, voor dat hij het kerkpad verder af strom pelde Eindelijk kwam ook Russi de kerk uit en naar zijn dochters toe. Hij had een vriendelijke glimlach om de lippen en nam zij hoed voor de boeren af, zodat zij wel niet anders konden doen dan zijn groet beantwoorden. Zo liep hij met zijn drie dochters midden tussen de mensen door, ongehinderd, en zelfs zonder dat men over hem spotte. Eerst daarna brak de woede van de Frutnel lers .Jos over zijn vrijpostigheid, maar er was voor het eerst iets als verborgen ontzag onder hun schimpende woorden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4