Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken J. F. TAK Kennen wij de Amerikanen? D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Blijft Gelders Veenendaal liever onder Ede? Wist V. Kerkewijk is vrijwel klaar Sint Nicolaas komt per rijtuig aan in Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Grepen uit de folklore van onze "omgeving 30e jaargang VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 No. 87 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel V.A.V. naar Boskoop AGENDA uitvoering van Weer Weihiiaclitsoratoriiim in Veenendaal Officiële ingebruikneming? Een prachtige weg Voor Hongarije GUMMY WARM WATERZAKKEN Hij is f 10,- waard! 2 AS 799767 Jubileum bij Van Leeuwen's Wolindustrie Ben Amerikaan is een gewoon mens üe Y.S.-kemier Cartier zegt dat wij er maar weinig van weten LEZING IN ELST Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Bestuur en naam Bejaardencentrum RENSWOUDE Ook Overberg lielpt Hongarije Anierongse liulp voor Hongarije ^SfTBQgl^ Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Stellig zal menigeen deze week met verbazing hebben kennis ge nomen van het dagbladartikel waarin positief werd beweerd dat de inwoners van Gelders Veenen daal voor het merendeel tegen een verlegging van de gemeentegren zen zijn waardoor zij inwoner van de gemeente Veenendaal worden. Inderdaad zijn er Geldersen die fel tegen zijn, maar hoe groot is hun aantal vergeleken met dat van hen die er even fel vóór zijn? Waar wij echter weten dat ver reweg het grootste deel van de Gelders-Veenendalers zich niet zo druk maken over voor of tegen en de hele geschiedenis hen vrij onverschillig laat is het nodig be doelde bewering tot zijn juiste proporties terug te brengen. De Geldersen zien in dat het niet zo heel veel verschil maakt of men nu in de gemeente Ede of in Veenendaal woont. Men weegt daarbij de voor- en nadelen nuchter tegen elkaar af. Waar er wel eens de gedachte leeft dat Gel- ders-Veenendaal in Ede stiefmoederlijk bedeeld wordt, stelt men dat de grens wijziging wel eens een deel van de vrijheid zal kunnen kosten ten aanzien van het politioneel toezicht dat bij de minimale bezetting van de politiepost op Gelders niet bepaald intensief is. Zowel het eerste als het laatste zal een kern van waarheid bevatten. De eerste gedachte wordt uiteraard gevoed door het feit dat nu al zoveel jaren lang over de grenswijziging is gespro ken en men ziet verschijnselen die er op wijzen dat men in Ede met het uitzicht dat het er toch wel eens van zal komen Gelders-Veenendaal niet teveel geeft voor wat betreft de alge mene verzorging van dit deel der ge meente. De Geldersen zijn zich onder hand bewust geworden dat een en ander verder gaat dan alleen maar een logisch gevolg van de situatie en dat er nu eindelijk een beslissing genomen moet worden. Men gaat zich enigszins onbehaaglijk voelen. Zaterdag a.s. gaat de Veenendaalse Athletiekvereniging V.A.V. naar Bos koop, om daar deel te nemen aan de nationale „Ronde van Boskoop". De in prima conditie verkerende S. Drost verschijnt aan start in de D.- klasse op de 3000 m. De junior H. v. d. Kraats neemt deel aan de 1500 m. BURGEMEESTER VERHINDERD De burgemeester van Veenendaal maakt bekend dat hij op dinsdag 20 november verhinderd is zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. dat de verschillende knallen welke gisteren in Veenendaal werden gehoord waarbij één zware dreun even na de middag werden veroorzaakt door straaljagers die hoog in de lucht de ge- luidsgrens doorbraken? dat ook de Veenendaalse biljarters, verenigd in de „BW" tot de hoogvlie gers behoren? dat zij reeds zevenmaal kampioen zijn geweest van de biljartbond Wagenin- gen en Omstreken en dat nu de laatste vier jaar achtereen? dat de beste Veenendaalse biljarter onlangs een gemiddelde haalde van ruim 32, en het algemeen gemiddelde van de vorige week gehouden Nederlandse kam pioenschappen libre 27 was? dat de Veenendaalse voetbalwereld weer van zich deed spreken doordat de 18-jarige G. van de Weerdhof zal wor den opgenomen in de centrale training voor het Nederlands jeugdelftal? dat menigeen ook vol bewondering was voor de geweldige straatveegmachine van de gemeente? dat dit apparaat er voor moet zor gen dat de Veenendaalse straten wat va ker worden geveegd waar dit door gebrek aan arbeidskrachten de laatste tijd wei eens te wensen liet? dat het apparaat nu echter al de hele week stil en verlaten in de Linden- laan defect heeft gestaan? dat bij informatie bleek dat het ge lukkig nog niet de definitieve veegmachi- ne voor de gemeente is maar een proef exemplaar dat met alle kinderziekten waarvan deze nieuwe vinding nog last heeft tijdelijk door de fabrikant in bruikleen gegeven werd? dat dezer dagen ook de algehele verbetering van de Nieuweweg wordt aanbesteed? dat met de uivoering hiervan vroeg in het voorjaar zal worden aangevangen? ^fliniiiiiiiniMi umiiMiiuMMMMw WMWUMIWMHHMIHIIIH Zaterdag 17 november (In geb. „Eltheto") jaarvergadering Chr. drijfsbond. Maandag 19 november (In hotel „De Korenbeurs") 8 uur, |I vergadering van huis- en grond- si eigenaren. Dinsdag 20 november (In geb. „Eltheto") de heer J. van Eijbergen, lid Tweede Kamer, II spreekt voor A. R. Kiesvereniging 11 over „Vrijere loonvorming". H Woensdag 21 november (In Ger. Kerk) 8 uur, kerkconcert fl van Ger. Kerkkoor en solisten ff o.l.v. de dirigent Kor Dijkstra. Donderdag 22 november (In tijd. raadszaal) 7.30 uur, open- bare vergadering Veenendaalse gemeenteraad. Zaterdag 24 november (Op Nieuweweg) 2.45 uur, aan- li komst van Sint-Nicolaas in Vee-If nendaal. ff (Bij gemeentehuis) 3.15 uur, bur- |f gemeester verwelkomt Sint-Nico- laas. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. zondag de ff film „De Robijnen van de Birma- f| LPrins", van maandag t.m. woens- -l dag „De verzonken schat" en fi donderdag „De Klokkenluider van de Notre Dame". itit—•iiiiil tiiiiiiiiiiiiiii mn11hh■••iMtiiiMini lilIIHIIIImil •ninnim mini uiuiiiiiuu.^^ fl feestelijke II Metaalbe- fi ll Logisch acht men het uiteindelijk ook dat de één geheel vormende plaats Vee nendaal ook één gemeente vormt en. komt men tot de conclusie dat o.m. ook de hierboven genoemde voor- en na delen minstens tegen elkaar op zullen wegen. Zo zijn verreweg de meeste Gelders- Veenendalers al gauw uitgepraat over de vraag van voor of tegen en slaat het dagblad-artikel toch wel even de plank mis door het voor te stellen alsof er een meerderheid tegen zou zijn. Deze maand nog voorzover bekend de 22ste november in Veenendaal en de 28ste in Ede zal het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen nog eenmaal in de betrokken gemeenteraden ter sprake komen alvorens aan de Tweede Kamer te worden voorgelegd. Naar verwachting zal de Veenendaalse ge meenteraad zich nu geheel neerleggen bij de nieuw vast te stellen grenzen met de aantekening dat die met Ede en Rhenen verre van bevredigend zijn, maar in ieder geval toch weer enige armslag geven voor wat betreft ruimte voor woningbouw enz. De Edese ge meenteraad zal hetzelfde doen onder protest tegen het verlies van het af te stane grondgebied, terwijl de raad van Renswoude misschien een nog wat krachtiger protest zal laten horen om dat de wijzigingen voor deze gemeente zoveel ingrijpender zijn. Rhenen, dat slechts een onbetekenend deel moet afstaan en de veel verder gaande aan spraken van Veenendaal ongedaan ge maakt ziet, zal waarschijnlijk niet veel tegenwerpingen meer doen. Na een onderbreking van enkele ja ren zal de Christelijke Oratorium Ver eniging te Veenendaal op 18 dec. a.s., op veler verzoek, onder leiding van de dirigent Gijsbert van Zanten, weer een uitvoering geven van het Weihnachts- oratorium van J. S. Bach. Wij hopen op een en ander nog uit voeriger terug te komen, maar meen den er goed aan te doen het boven staande reeds onder de aandacht van onze lezers te brengen, opdat zij de genoemde avond kunnen reserveren voor het beluisteren van deze prachtige zang en muziek. Reeds nu kan worden gezegd dat naast de C.O.V. ook het Utrechts Ste delijk Orchest en enige zeer bekende solisten hun medewerking zullen ver lenen. Ondanks de verschillende tegenslagen en moeilijkheden, ondervonden by de verbeteringswerkzaamheden aan de Kerkewijk, is men er tegen veler ver wachting toch nog in geslaagd hiermee voor de winter klaar te komen. Nog maar enkele weken geleden zag het er naar uit dat een deel van de asphaltering van de rijweg, en althans een deel van de fietspaden in verband met de lage temperaturen tot het voor jaar zou moeten worden uitgesteld. Voor het aanbrengen van de asphalt- laag is nl. een minimum temperatuur gesteld om een zo gunstig mogelijk re sultaat voor wat betreft de kwaliteit van het wegdek te verkrijgen. Van de enkele dagen waarop het weer asp hal teren toeliet heeft men gebruik kunnen maken en zo is de Kerkewijk toch nog redelijk op tijd klaargekomen. Tot de tegenslagen welke men bij de werkzaamheden oriuti vond behoorden aanvankelijk de obstakels welke men in de grond aantrof en de vertraging in het verwijderen en nieuw aanbrengen van grondkabels. Uiteraard speelde ook het tekort aan arbeidskrachten een rol terwijl de ernstigste handicap wel de abnormaal grote regenval gedurende afgelopen zomer betekende. Voor het laatste gedeelte tussen de Vaartbrug en Hoofdstraat werd nog weer stagnatie ondervonden en moest het werk wor den gestopt in verband met de drukte voor de Vewibeto. Het was echter voor al hier tenslotte dat het tempo waarin het werk werd uitgevoerd tot een fan tastisch peil werd opgevoerd en men ieder versteld deed staan over de ca paciteiten van de tegenwoordige wegen bouwers. Een vooral niet weg te cijferen han dicap was gedurende het hele werk de noodzaak dat ook het verkeer voort gang moest hebben. Hetzelfde verkeer dat hier nu vlot, rustig en toch snel voortglijdt over een wegdek dat, ver geleken met de toestand van voorheen een tapijt kan worden genoemd. Het is een prachtige weg geworden. En dan niet alleen mooi, maar voor een in de kom gelegen drukke verkeersweg uiterst -veilig. Dit laatste is vooral ook zeer belangrijk. De oplossing voor wat betreft de inrichting van de fietspaden is nu toch al wel zeer bevredigend ge bleken. Ook al is de verplichting tot het gebruik daarvan nog niet van kracht, er fietst niemand meer op de rijweg. Gedreven door een ook onbe wust gevoel van veiligheid gaat men automatisch de paden op. Zaterdagmiddag 24 november a.s. om ongeveer kwart voor drie zal St. Nico laas vergezeld van een aantal van zijn zwarte knechten in Veenendaal aan komen. De Sint zal dan per rijtuig arriveren aan de Nieuweweg nabij het gebouw „De Samenwerking" en hier door het bestuur van de Veenendaalse Winke liersvereniging officieel worden verwel komd. Vervolgens zal zijne goedheid, voor afgegaan door een muziekkorps, naar de Hoofdstraat rijden om daar te onge veer kwart over drie door burgemees ter A. Bakker te worden toegesproken. Sint heeft er de laatste jaren een ge woonte van gemaakt de toespraak van de burgemeester te beantwoorden met een speech, en wij zijn zeer benieuwd wat hij deze keer tot en van Veenen daal te zeggen heeft. Op verzoek van de KNVB zullen ook in Veenendaal tijdens de voetbalwed strijden op a.s. zaterdag en zondag col lecten worden gehouden ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. ^ee« koude voeten meerei in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 VEENENDAAL Telefoon 2576 Zeer opmerkelijk is ook dat zelfs op de spitsuren de Kerkewijk niet meer zo druk lijkt als voorheen. Het is een genoegen op de Kerkewijk te rijden. Vooral op de fiets is het nog een be levenis op zichzelf en krijgt men het idee dit stukje Veenendaal weer eens van een andere kant te kunnen be kijken. Men rijdt dichter langs de huizen. Het doet alles wat nieuw aan, maar toch niet vreemd, waarschijnlijk als gevolg dat wij het leggen van de nieuwe weg welhaast stukje voor stukje hebben moeten meemaken met alle ge duldig gedragen ongemakken daaraan verbonden. OVERSTEEKPLAATSEN De verlichting 's avonds is ook uit stekend en voldoet aan alle eisen. De bushalten, welke nog voorzien moeten worden van beschermende kettingen, voldoen uitstekend. Het geheel echter is pas definitief klaar als waarschijnlijk binnen enkele weker, ook de over steekplaatsen zullen zijn aangebracht, welke, eveneens voorzien van de be kende kettingpaaltjes, de voetgangers nog wat meer veiligheid zullen geven. Het is ook bij deze oversteekplaatsen f Woensdagavond arriveerden een 600- tal Hongaarse vluchtelingen in Utrecht Met bussen gingen zU van het station naar de Julianahal, waar zij een eerste verzorging kregen. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven by de firma Zcnts in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is deze nieuwe riks inmiddels al weer tien gulden waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke een dezer dagen weer in het versprei dingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook deze keer, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een riks met een roodgedrukt nummer, dus één van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhclmi:>a erop. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 2 AS 799767, want da* is deze weck de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons biad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze vinderspremie be draagt thans dus 7,50. dat dezer dagen de oranje knipper lichten worden geplaatst. Waarschijn lijk volgend jaar zal de verkeerswet- geving voorschrijven dat het wegver keer voor deze knipperlichten moet stoppen om de voetganger rustig te laten oversteken. De oversteekplaatsen worden aangebracht bij de Patrimo niumlaan, de Parallelweg, nabij de Sta tionssingel, de Kanaalweg en de J.G. Sandbrinkstraat. Ook de spoorwegovergang is nog niet klaar, maar waar men hier al bezig is met het aanvoeren van materialen, lijkt ook deze nog veel eerder klaar te komen dan verwacht werd. Deze zal nu geheel aan het nieuwe profiel van de Kerkewijk worden aangepast. Naar wij zo links en rechts horen is een ieder zeer tevreden en enthousiast over wat men met de Kerkewijk heeft weten te doen. Dit betekent slechts een kompliment, in de eerste plaats voor hen die van gemeentewege hun krach ten en zorgen hiervoor hebben gegeven. Het geheel is nog niet kant en klaar en aangezien wij dezer dagen vernamen dat wordt overwogen de nieuwe Kerke wijk officiéél en wat feestelijk in ge bruik te nemen, is het misschien nu nog niet de gelegenheid op dit laatste dieper in te gaan. GEREED OM TE SPRINGEN VOOR DE VRIJHEID VAN EUROPA IN de jaren na de tweede wereldoorlog is het gehele westen van Europa, en niet dit stuk van Europa alleen, zich steeds meer gaan oriënteren op de Verenigde Staten van Amerika, een land waarvan maar heel weinig Europeanen in werkelijkheid iets hebben gezien. Wat we weten van de Verenigde Staten weten we via vrienden en kennissen, die er een paar weken of misschien een paar maanden voor zaken naar toe gingen; we weten het misschien van mensen, die na een reis lezingen geven met de gedachte, dat ze tijdens hun reis de grote lijnen lil doorgekregen hebben. Een nutteloze veronderstelling, want door aan de oppervlakte te blijven, geraakt men ||g niet tot een conclusie, die enig gewicht in de schaal kan leggen. Misschien en dat is dan de derde mogelijkheid ;|k weten we iets van de V.S. door er over gelezen te hebben. Er zijn zeer belangrijke boeken over het grote land aan de overzijde van de oceaan verschenen. Werken, '4 die alle facetten van het leven daar willen belichten. Maar toch is "het op het ogenblik zo, dat er over geen enkel onderwerp zoveel misverstand blijkt te bestaan als over het onderwerp Amerika. Donderdagmorgen werd op het kan toor van de Gebrs. Van Leeuwen's Wol industrie de heer J. Bruys uit de Dah liastraat 10 gedecoreerd met de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De decoratie geschiedde door burgemeester A. Bak ker. De heer Bruys is 40 jaar als spinner in dienst van deze firma. Mej. C. Davelaar, Stationsstraat, her dacht donderdag het feit dat zij 25 jaar in dienst van deze wolindustrie was. We zeggen het met u: dat is jammer. Maar, en dat dient er onmiddellijk aan te worden toegevoegd: herstelbaar. Want er verscheen in Nederland een zeldzaam werk op de boekenmarkt. Een ruim driehonderd bladzijden be vattend boek, dat we zouden willen kwalificeren als het best geschrevene en het meest zeggende werk op het gebied van de werkelijke landenbeschrijving. We bedoelen „48 x Amerika", geschreven door niemand minder dan Raymond Cartier. Het boek werd in een vertaling van Hans de Vries uitgegeven bij de Forumboekerij. Onder bovenstaande titel organiseert de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" een interessante avond in het koetshuis van hotel Stuyvenberg te Eist op woensdagavond 21 november. De spreker van deze avond is de bekende folklorist en naamkundige de heer G. J. Uitman uit Zeist, die vooral bekend heid verwierf door zijn radiocauserieën en door de verschillende boeken van zijn hand over dit onderwerp. Onder de term folklore of volkskunde wordt begrepen een groot aantal uitin gen van het volksbestaan, zowel vroe ger als nu. Er worden onder verstaan: volksgebruiken en zeden o.m. bij feest en rouw en met betrekking kleder drachten; volksgeloof in kwade geesten, volksgeneeskunde en ook de taal met haar spreekwijzen en gezegden. Deze wetenschap houdt zich dus be zig met het opsporen en bestuderen, het verzamelen, ordenen en pogen te doorgronden van al deze belangwekken de en tevens in het volksleven uiterst belangrijke verschijnselen. De lezing van de heer Uitman wint vooral veel aan belangrijkheid omdat hierin verschillende zaken over onze omgeving behandeld worden, zoals de Veenendaalse lampegietersavond, geloof in kwade geesten en bijenrouw. Folklore is nog een levend begrip in ons volk evenals bijgeloof, getuige daarvan is die protestants-christelijke man in Bunnik, die toen er brand was uitgebroken, aan de pastoor ging vra gen om de wind om te zetten. Dit is weermagie waarvan een Frans geleerde reeds vertelde in de 16e eeuw van die vrouwen, die door allerlei spreuken een zwaar onweer hadden opgeroepen. Aan het slot van de avond en indien de tijd het toelaat zal de spreker van deze avond eventuele vragen betrek king hebbende op familie- en plaats namen beantwoorden. Het zal de or ganiserende vereniging deze avond stel- lig niet aan belangstelling ontbreken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Keren we nu terug naar het gesigna leerde misverstand over de Verenigde Staten. Die misverstanden zijn er. De vraag is hoe ze er komen. Welnu, één facet van deze zaak belichtten we reeds: de eenzijdige en soms gebrekkige voor lichting. Punt twee moeten we in onszelf zoeken. Zijn we niet geneigd het oude beeld van de Verenigde Staten vast te houden omdat het in onze Europese sfeer te pas komt? Vinden we het wel gelukkig voor het oude Europa, dat een land met een veel minder lange lijst van jaartallen ons op sommige punten reeds ver voorbij gestreefd is? Vinden we het niet plezierig de Verenigde Staten maar te blijven be schouwen op ne wijlZe Waarop men ze, laten we zeggen, vijf en dertig jaar ge leden beschouwde? In die tijd kon Europa zich op menig gebied nog op de borst slaan. Als derde oorzaak is daar Amerika zelf, dat met zijn enorme filmindustrie het eigen beeld bepaald niet verfraaid Gisteravond heeft het bestuur van de stichting gej aardencentrum in Vee nendaal weer vergadert en is men o.m. gekomen tot het verdelen van de functies. De heer G.G. de Ruijter werd ge kozen tot voorzitter, de heer W. J. J. Keman tot tweede voorzitter, de heer G. J. Vunderink als secretaris en de heren E. C. Diepeveen en T. van Beek respectievelijk als penningmeester en tweede secretaris. Verder heeft de stichting nu officieel een naam gekregen en wel Stichting tot oprichting en instandhouding van een ontspanningscentrum voor bejaar den", afgekort „O.C.B.". Omtrent het vinden van een gebouw dat althans voorlopig als ontspannings centrum kan worden ingericht, konden nog geen mededelingen worden gedaan, waar hierover nog onderhandelingen worden gevoerd. Wel werd reeds be sloten tot het dezer dagen houden van een feestelijke openingsmiddag met firn en e.v. toneel waarin het eerste contact met de belangstellende be jaarden zal worden gelegd. De datum van deze middag wordt nog nader be kend gemaakt. BURGEMEESTER VERHINDERD De burgemeester is verhinderd a.s. woensdag 21 november zijn gewone spreekuur te houden. GEVONDEN EN VERLOREN Verloren: portemonnee m. inh.; bl. vul pen m. groene ballpoint in etui, heren glacé handschoen. SCHOOL. Het Amerikaanse departement van staat heeft een school geopend voor de echtgenotes van diplomaten. Zij worden er ingewyd in plichten en gebruiken, die by haar „rol" horen. SEE YOU LATER, ALLI GATOR. De aartsbisschop van Stockholm monseigneur Ljumg- berg, heeft zonder zich te laten aankondigen een bezoek ge bracht aan de grootste dancing van de stad „Nalen", heiligdom van de Rock and roll, om er de jeugd in een lange preek toe te spreken. Tot ieders verwon dering werd de bisschop door de jongens en meisjes in een haast religieuze stilte aange hoord. Hun acrobatische toeren onderbrekend, vormden de vijf honderd aanwezigen een kring om de prelaat, die zich van elk commentaar op Rock and roll onthield en hen er alleen aan herinnerde dat de Kerk over hen waakt, waarna hij hen uit nodigde tot het zingen van een psalm. Het religieuze gezang werd ogenblikkelijk gevolgd door een aan krankzinnigheid grenzend nummer Rock and roll op het bekende thema „See you later, alligator" (Tot weerziens, kro kodil), waarvan het refrein uit volle borst gebruld de glim lachende bisschop bij zijn ver trek begeleidde. MAMIE EN IKE. Vlak voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten was b(j Mamie Eisenhower telkens als ze zich in het openbaar bewoog en ging zitten de onderkant van haar combinaison zichtbaar. Gebor duurd stond daar te lezen: „I like Ike". VOD. Het genootschap van voddenrapers in New-York heeft uitgerekend dat elk van zijn leden 5000 gulden zou kun nen verdienen als ze er in sla gen alle pamfletten die ter ge legenheid van de presidents verkiezing werden verspreid, te verzamelen en als oud papier te verkopen. WAKKER WORDEN. Diep in slaap in de trein van Roanne naar Marseille, werd de heer Ducreux nogal hardhandig ge wekt door de conducteur, die hem wilde waarschuwen dat de trein zijn station van bestem ming naderde. De heer Ducreux sprong verschrikt op, deed het portier open en stapte naar bui ten, waar hij eerst goed ont waakte, want de trein had op dat moment een vaartje van honderd kilometer. Toen men er op uit trok om te zien wat er van hem was over gebleven, trof men de heer Du creux totaal ongedeerd aan. Hij had zelfs geen schrammetje HAK OM! Aan de grote ver keersweg van Aix-en-Provence naar Marseille staat ergens een plataan, waartegen zondag de 52ste auto te pletter reed (drie gewonden). WIE IS WIE? De veiligheids politie in de Ver. Staten heeft beslag laten leggen op een boek, dat op het punt stond in een miljoen exemplaren zijn weg te vinden naar de gangsters. Het betreft hier een naslagwerk, waarin alles is te vinden over de verledens, de aktiviteiten en de karaktertrekken van de be langrijkste Amerikaanse inspec teurs van politie en detectives. MENSEN. „In de grote din gen tonen de mensen zich zo als z(j zich graag willen tonen. In de kleine zoals ze werkelijk zijn." (Chamfort.) RECLAME. In Parijs reed een dezer dagen een auto rond met op de achterruit het op schrift: „De ideale auto: 24.000 km gereden, 2300 gulden repa raties". TE GEKLEED. In Amerika heeft een dame echtscheiding verkregen omdat haar echt genoot in de eerste nacht van hun huwelijk in bed pantalon en schoenen had aangehouden. PORTRET. De lange, ma gere 26-jarige Igor Netto, aan voerder van het Russische voet balelftal (dat onlangs met 2—1 van Frankrijk verloor) deed zijn reactiesnelheid op bij het hockeyspel en zijn tactisch in zicht op het schaakbord. Op het voetbalveld beweegt hij zich met zijn kleine ronde hoofd ver vooruit gestoken op zijn lange nek, wat hij zowel aan het hockeyen als aan het schaken te danken kan hebben. Hij is drager van de hoogste Russi sche sportonderscheiding, heeft met veel succes zijn universi taire studie voltooid en is een der populairste lieden van zijn land. DUITSE CONAN DOYLE. De Duitse broeder der Pallo- tijnen, Herman Skolaster, heeft sinds enige jaren een tweede roeping gevonden in het schrij ven in zijn kloostercel van de tective-verhalen. Een van zijn best-sellers Zuster Betta, het leven van een circusprinses haalde een oplage van 'n kwart miljoen exemplaren ^en werd in zes talen vertaald. „Het leven van een zuster van liefdadigheid", zo zegt de 69- jarige broeder, „boeit de men sen in 't geheel niet, maar als zjj een prinses van het circus Barnum is, dan is plotseling iedereen hevig in haar avon turen geïnteresseerd." ZELFVERTROUWENIn Engeland is de heer Sharpe overleden, die gewed had (om 40.000 gulden) dat hij honderd jaar zou worden. Hij stierf ech ter op 75-jarige leeftijd. Nog in 1951 had de heer Sharpe een ouderdomsverzekering van liefst 40.000 gulden gesloten, die hem eerst in 1980 zou worden uit betaald. GOUD. Een tientje boete kreeg 'n Engelsman die in Lon den een straat openbrak om er naar goud te gaan graven heeft. De Amerikaanse film is min of meer terechtgekomen in het cultuurloze tijdperk (de enkele goede films uitge zonderd, vanzelfsprekend) en de resul taten hiervan worden op de witte doeken van heel de wereld vertoond. De toe schouwers in de grote steden en de klei ne gehuchten zien deze produkten en bouwen op deze basis in hun gedachten een Verenigde Staten op. Wonder, dat er misverstanden rijzen? En als laatste oor zaak zouden we de Amerikaanse touristen willen noemen, die doorgaans een zeer aparte opvatting van tourisme hebben, wat natuurlijk hun goed recht is. Maar zou het ook hier niet zo zijn. dat de meest opvallende figuren juist niet be schouwd moeten worden als de represen tanten van het Amerikaanse volk? Feit blijft, dat de misverstanden er zijn en dat ze beter kunnen verdwijnen. Het boek van Raymond Cartier geeft een haarscherp beeld van het tegenwoordige Amerika, van 48 staten en talloze steden, van talloze mensen, waaronder grote figuren, sinistere figuren en heel gewone mensen. Zijn korte beschrijvingen van Truman en Eisenhower of van een Pen- dergast zijn onovertroffen. Zijn beeld van het hedendaagse Hollywood geeft blijk van een doorgedachte studie. Zo neemt u de ene bladzij na de andere in u op. Acht en veertig staten passeren de revue en elk hoofdstuk is opnieuw een ontdekking. Hoe zijn Amerikanen? We willen niet verder gaan op dit deel van Raymond Cartiers boek. Het verdient ieders belangstelling en aandacht. We wilden echter in dit artikel over „48 x Amerika" nog even stilstaan bij Cartiers laatste beschouwing over de Amerikanen. De feiten van Cartier zullen we hier onder in het kort weergeven, want de misverstanden inzake Amerika beginnen bij de Amerikanen, die volgens Europese verhalen zenuwachtig zijn, onstandvastig, ongecultiveerd, kinderlijk gevangen in de (Zie verder tweede blad.)- Ook te Overberg werd in de afgelopen week een Hongarije-comitee opgericht. De gehouden actie is reeds zeer geslaagd. Er werd namelijk voor niet minder dan 1082,75 gecollecteerd. Onze dank gaat uit naar de collectanten waaronder etjkele meisjes van de Chr. School, t.w. M. van Kruistum, J. Bos, G. v. d. Dikkenberg en H. van Gent Fdr. Ook de dames D. Drost en M. ter Maaten Fdr. mogen zich beloond voelen met deze prachtige opbrengst. Het ligt in de bedoeling, dat het comi- tee een permanent karakter draagt. Mocht er ooit weer hulp gevraagd worden, dan hoopt het zijn taak te weten. In de afgelopen dagen werd in deze ge meente op verschillende manieren geld ingezameld voor de slachtoffers van het verraad van Boedapest. Het Rode Kruis hield een grote huis-aan-huis-collecte, met medewerking van leden van de EHBO. Het resultaat: 1595,51. Een co- mitee in Overberg hield daar een huis- aan-huis-collecte. De opbrengst hier was 1082,Ook in de kerken vonden extra collecten plaats. De opbrengst van de Ned. Hervormde kerk bedroeg 3000, die in de Gereformeerde Kerk 300, en in de Protestantenbond 100,—. De totale opbrengst in deze gemeente be loopt derhalve rond 5200, WIJZE WOORDEN VERSCHIL Wie een brood steelt, komt in de gevangenis; wie een kroon steelt, in de wereldgeschiedenis. (Baer-Oberdorf)

De Vallei | 1956 | | pagina 1