v°urm Veenendaal aan Bergweg tegen oud rivaal ESCA Kindj EEN NIEUW GELUID, Frans Halslaan 26 cM 2. van der 5^ee HF* m Vlakbreimachinemonteur Enige uitweg uit onze machteloosheid In afdeling: strijd tussen Renswoude en Oranje-Wit komt in Veenendaal Zuid SPECIALE OPENINGS RECLAME! Zwarte handel in Amerikaanse bladen Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Er komt tekening in tafeltenniseompetitie KEUKENKRABBELS De terugkeer if# %.jBi|JLj3hp«5 van ARAM Geld voor hulp aan het Hongaarse volk Rhenus heeft rustdag eBABYDERM OPENING Vrijdagmiddag 3 uur Hoek Patrimoniumlaan DOVO naar Kampen Wollen vesten Dam-uitslageii PRIVE-LES Dansschool WIM SPAAN RHENEN Zondagsdienst doktoren Handschoenen jrVpfr Een waagemaaker is nog geen be stuurder en een piejaanostemmer is nog geen piejaanist en zo kon ik een tijdje doorgaan. Jelui snappe netuurlik niet waar ik naar toe wil. Het zit zoo in mekaar: Driek en ik waare vroeger in onze jonge jaare bar gek op zinge; as het gewed is gloof ik, dat we makaar op zangvereeniging eerst goed in de ooge gekeeke hebbe; in ieder geval is het die zang die een rol gespeeld het in wat nou ons huwelik is. Zooas ik al zei, we waare vroeger gek op zinge, en daarom gaan we altijd naar een goed zangstukkie. We zinge nog wel es, met de raadijoo mee, maar Driek zegt dat mijn stem beter is om kooks te kloppe, Driek, die van der eige nogal groots is, zegt dat haar stem van de jaare weinig ge- leeje heb, maar ik zeg altijd maar, dat as ze voor de grammofoonplaat moest zinge, niemand het in ze kop zou haale zen geld voor zooiets monsterliks neer te telle. Op de zang zijn we niet meer, maar we leeve nog altijd mee. Zaturdag- avond waare we netuurlik ook bij het jubileumconsert van de Veenzangers in de Eikelaan. We waare allebei al vroeg verschoond en zoodoende konde we bijtijds op pad gaan. Het was wel noo- dig, want toen we een uur voor het begon bij de zaal kwaame, waare we lang de eerste niet en de laatste waare we ook nog lang niet. Enfijn, we hadde een goed plakkie, zouwe ze in Zeeland zegge. En genóóte dat we hebbe, daar kunnen jelui gewoon niet inkoome. Het hart van Driek en mijn ging ge woon oope, toen we „de Parelvissers" en „Jeruzalem" hoorde. Toen „Madon nakindje" kwam, kon Driek de traane haast niet bedwinge. Of we voldaan waare, vroeg de bar bier mijn Dinsdagmorge, omdat-ie ons had zien zitte. Ik zei: man, genóóte, we waare zóó onder de indruk, dat we van die huldiging en al die toespraake niks gehoord hebbe. De barbier had et zelf ook mooi gevonde, maar al praatende, hield-ie mijn een krant voor van Maan dag en daar sting een stukkie in van een kunstkrietiekus (ze zegge dat-ie zelf in het Veen woont) en die Kunste- maaker, had van de uitvoering een verslag gemaakt. Ik zei een verslag, maar het leek nergens op. 't Heele consert werd doodgewoon afgemaakt, zooas een eerste klas voetbalklup af rekent met een van de vierde klas, die fris van de leever zen partij speelt. Ik voor mijn ik geloof, dat die kunste- maaker eerst zelf nog es zangles zou moete gaan neeme, om te kenne be- oordeele, wat een prestaatsies Zatur- dagavond in de Eikenlaan geleeverd werde.. As zoo'n man zukke verslaage nair zen krant stuurt ken hij der van op aan, dat-ie nooit en te nimmer van dankbaare leezers een taart thuisge stuurd krijgt, zooas die horloogemaaker van zen klant kreeg. Daarom zeg ik voor et laatst: een kunstemaaker is nog geen kunstenaar. W. Blauwkous Het gevoel van machteloosheid, dat ons volk overmande na de ontstellende gebeurtenissen in Hongarüe, heeft een uitweg gevonden in massale hulpacties voor het verraden volk der Hongaren. Het Rode Kruis zond ambulances, ge neesmiddelen en voedsel, dekens en andere zaken die het allereerst nodig zün voor hulp aan gewonden en vluch telingen. Er vormde zich een Nationaal Comité dat zich niet alleen tot doel stelde gelden in te zamelen, maar ook de verschillende spontane acties te bundelen tot één groots, werkeiyk na tionaal geheel. En de Nederlandse re gering besloot, duizend Hongaarse vluchtelingen naar ons land te laten komen om hun een goed onderdak te geven voor de komende winter. Een aanbeveling voor steun aan de ver-, schillende acties is eigenlijk niet nodig. Eén manier is er slechts om hulp te bieden aan de slachtoffers van de meest gruwelijke misdaad, die de ene staat de andere kan aandoen: geld bij eenbrengen om de nood zoveel mogelijk te lenigen, eerst onder de vluchtelingen, later wellicht in Hongarije zelf. Ons volk begrijpt dat en reageert met een ontroerende offerzin. In grote stromen vloeit het geld toe aan de hulporgani saties. Het moet voorlopig blijven stro men, want er zyn miljoenen nodig. NAUW OVERLEG Er is tussen de verschillende hulp organisaties, met name tussen Rode Kruis en Nationaal Comité een nauw overleg. Het Rode Kruis heeft geld nodig voor de uitrusting van de ambu lances, voor 't zenden van nieuwe voor raden genees- en voedingsmiddelen en voor de verzorging van de duizenden vluchtelingen in Oostenrijk. Want de zorg voor deze vluchtelingen is, voor lopig voor een maand, opgedragen aan het internationale Rode Kruis, waarin ook de Nederlandse Rode Kruis-organi- satie een aandeel levert. De actie van het Nationale Comité zal o.m. ten goede komen aan de duizend vluchtelingen, die weldra in ons land zullen arri veren. De regering heeft het initiatief genomen voor het opnemen van deze Hongaren, maar vertrouwt de verdere hulp aan deze verjaagden gaarne toen aan de particuliere organisaties. De vluchtelingen moeten niet alleen aan huisvesting, maar wellicht ook aan nieuwe bestaansmogelijkheden gehol pen worden. Zij moeten worden voor zien van huisraad en kleding en alles wat nodig is voor een menswaardig bestaan. Met name de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp zal hierin een belangrijke taak vinden. EEN DOEL Zowel het geld, gestort op giro 777 van het Rode Kruis te 's-Gravenhage als de bijdragen op giro 999 van het „Nationale Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk" te Amsterdam komt ten goede aan het spontane streven: zoveel mogelijk en zo goed mogelijk de nood lenigen van een dapper volk dat zijn vrijheid zocht maar meedogenloos werd teruggeworpen in nieuwe, onvoorstel bare ellende, een volk dat ons zijn vluchtelingen toevertrouwt. Het Nederlands Olympisch Comitee en de KNVB hebben nogal fel gerea geerd op de gebeurtenissen welke zich in Hongarüe hebben afgespeeld en nog afspelen. Het NOC heeft besloten, dat de Nederlandse Olympische ploeg in Melbourne niet aan de'spelen zal deel nemen, indien daaraan ook de Russen deelnemen, terwyl de KNVB heeft be sloten alle in het voornemen liggende wedstrijden tegen Russische voetballers te annuleren Dat het besluit van het NOC in brede kring en zeker onder de aangewezen deelnemers grote teleurstelling zou wekken stond bü voorbaat vast en is menselijk ook wel verklaarbaar. Dat het besluit nochtans een goed besluit is geweest staat bü ons vast. Het argu ment, thans zo hier en daar te be luisteren, dat Nederland eerst de re acties van andere landen had moeten afwachten, alvorens een beslissing te nemen kunnen wü niet rechtvaardigen. Eerstens neemt een ieder zün eigen be sluit al naar zün geaardheid en twee- dens kan ook een klein land anderen ten voorbeeld zün Een ander argument zegt dat de sport zich niet met de politiek dient te be moeien en de besluiten van het NOC en van de KNVB principieel derhalve onjuist zijn. Dit gaat voor het drama in Honga rije echter niet op. In Hongarije wordt niet alleen een politieke strijd gestreden maar zijn en worden de elementaire rechten van de mens met voeten getre den om van het plegen van woordbreuk en het niet houden van afspraken (in de sportwereld twee elementaire begrippen) nog maar te zwijgen Het besluit van de KNVB en van het NOC is een kwestie van het geweten: de keuze tussen recht en onrecht. Deze keuze te willen ontlopen kan om de woorden van de NOC-praeses te bezigen alleen maar tot een halfzachte houding leiden, volk en persoon onwaardig Het programma met de voorbeschou wingen ziet er deze week als volgt uit: Veenendaal speelt weer thuis en zal op haar terrein aan de Bergweg wel heel wat toeschouwers krijgen, want de strijd moet aangebonden worden tegen de oude rivaal ESCA uit Arnhem. Verschillende malen zijn beide ploegen reeds tegen gaaf huidje Poadar-Z.lt-OKe-Z**» elkaar uitgekomen en totnogtoe slaat de balans nog steeds door naar de Arnhemse kant. Zal dit zondag misschien nog erger worden? We vrezen eerlijk gezegd het ergste en geven daarom de beste papieren aan de bezoekers. De opstelling van Veenendaal luidt: Doel: A. van de Pol; achter: G. Henzen en B. van Soest; midden: R. Hey, J. van de Craats en P. Muller; voor: A. Muller, A. Rebergen, C. Heykamp I, P. Bleyen- berg en C. Heykamp II. Renswoude speelt in eigen huis tegen Oranje-Wit uit Eist. Een zeer lastige te genstander. Oranje-Wit komt de laatste wedstrijden steeds beter voor de dag. We rekenen op een kleine overwinning voor de roodwitten. Eist blijft ook al thuis en krijgt bezoek van Hoogland, dat zich intussen reeds geheel geacclimatiseerd heeft. Hoogland heeft een zeer sterke ploeg en we ge loven helaas niet dat Eist het kunst stukje van vorige week nog eens zal uit- Een gouden bril voelt zich niet thuis In een kartonnen brillenhuis; Een geurige en goede wijn Hoort in kristallen glas te zijn: Een elegant, mooi damesbeen. Daar moet een dito kous om heen. Voor zó'n been geldt als vaste wet: De béste kous, dus SETTER SET; Chic en charmant, duurzaam en sterk 't Is immers het vertrouwde merk. CJingt Doornbos halen. De punten zullen wel voor de be zoekers zijn. RKVUV krijgt bezoek van Achterveld. Hiervoor zullen de bewoners van de Nieuweweg wel niet bang zijn. De beide punten zullen dan ook wel thuis blijven. In de zaterdagafdelingen blijft er in alle afdelingen een spannende strijd om de leiding. Het is een genoegen, dat b(j de kampioensstrUd ook verschillende clubs uit onze omgeving z(jn betrokken. Het programma ziet er als volgt uit: DOVO gaat voor de derde achtereen volgende maal een uitwedstrijd tegemoet. Nu heeft men weer een verre reis naar Kampen voor de boeg, waar men tegen Go Ahead speelt. Thuis werd van deze club met 63 gewonnen. Of dit ook nu mogelijk is zal tot zaterdagmiddag nog wel een vraag blijven. Onzerzijds reke nen we op een uiterst kleine overwinning. Matjan gaat naar De Posthoorn in met en zonder mouwen ■ö- in een enorme verscheidenheid Goed van Van der Zee gaat langer mee v.a. 14.50 tot 42.50 Hoofdstraat, Veenendaal Amersfoort. De Amersfoorters hebben het nog niet al te best gedaan en een over winning lijkt ons dan ook wel mogelijk voor de Pantermensen. Triangel Boys gaat naar Zeist waar men de strijd aanbindt met Jonathan, een vrij sterke ploeg. De punten zullen wel in Zeist blijven of de boys zouden voor een verrassing moeten zorgen. GVVV blijft op de Buurtlaan en pro beert haar beste beentje voor te zetten tegen het Doornse DEV. Hier beide pun tjes voor de Veenendalers. Kulan tenslotte gaat op bezoek bij Hees. Een moeilijke wedstrijd, maar toch zien we in Kulan een kampioensploeg. Er moet dus gewonnen worden. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: De Graafschap 3 Veenendaal 2; Rhe nus 2 Amsvorde 2; Veenendaal 3 Saestrum 2; Cobu Boys 2 VRC 2; DOVO 2 De Merino's 2; Matjan 2 DOSC 3; Triangel Boys 2 DOSC 2; Musketiers 2 GVVV 2; Kulan 2 Sportclub Rhenen 2; Sportclub Rhenen 3 VRC 4. De damwedstrijden van maandag j.l. werden als volgt gespeeld: VDC I verloor van Huizen I met 911, terwijl VDC II won van Amerongen II met 119. De persoonlijke uitslagen waren als volgt VDC II Amerongen II V.o.g. M. v. d. Berg 02 H. van Beek A. v. d. Grift02 R. Dikkenberg E. Vonk 20 J. Roks G. v. Zomeren 02 R. de Gooyer K. van Loon 20 E. Wels G. Reede 2—0 D. van Baren G. Rebergen 20 B. Terlouw H. de Groot 11 R. van Silfhout D. van Wamel 20 C. Heikamp W. v. Swetselaar 02 11—9 VDC I Huizen I J. Edink P. Slokken 11 H. v. d. Brandhof L. Westlaan 02 C. Heikamp C. Rebel 02 W. van Manen G. Vos 11 R v. Rotterdam J. van As 1—1 E. van Ravenswaay D. v. Doorn 11 E. de Kleuver W. Rebel 1—1 A. Keyman K. Klein 20 W. de Gooyer J. Kos 0—2 R. v. Silfhout Jac. Heinen 20 9—11 U hebt ze wel zien lopen, de kinderen met de zakjes en mapjes van de Kin derpostzegelactie. Enige r tijd geleden hebben ze de bestellingen opgenomen en nu mogen ze 't resultaat afleveren en geld in ontvangst nemen. Ze gaan enthousiast en met glunde rende gezichten op pad en moeder moet wel eens wachten met 't eten, want onderweg kunnen ze er nog net een paar pikken. Ze weten waarvoor ze 't doen en iedere gulden helpt hun misdeelde De Moskoviten hebben de krantenver kopers de revue „Amerika" letterlijk uit de handen gerukt. Een uur na de ope ning der kiosken was het Amerikaanse blad geheel uitverkocht. „Amerika" is een tijdschrift van de Amerikaanse regering, uitgegeven in de Russische taal. Voor het eerst sedert 1952 werd het weer in Moskou en andere grote, Russische steden ten verkoop aan geboden. In 1952 werd de verkoop en de uitgave verbodea/^cr als gevolg van een wederzijdse afspraak tussen Wash ington en New-York worden er voortaan 52.000 nummers van „Amerika" in de veertig grote Russische steden verspreid, waarvoor de Russen toestemming kregen een even groot aantal nummers van hun in het Engels gestelde orgaan „U.R.S.S." in de U.S.A. in de Amerikaanse kiosken te brengen. Bedoeld als organen om de verstandhouding tussen beide volkeren te verbeteren geven beide bladen uitste kende beelden van het dagelijks leven in Amerika en Rusland. Het eerste (nieuwe) nummer van „Ame rika) bevatte een artikel over de Ameri kaanse humor, een reportage over het orkest van Philadelphia, een bijdrage over de bouwkunst in San Francisco, een verhaal over de X-stralen etc. Maar het Russische publiek had vooral belang stelling voor de reportage over de Ame rikaanse automobielen. Men kon vanaf VAN DEVENTERSTRAAT 15 maandag in de metro te Moskou vele mensen over de schouders van de ge lukkige bezitters van „Amerika" zien meelezen om daarna lang te praten over het wonder, dat de Amerikaanse arbeider een rijdend paleis heeft. Hoewel „Ame rika" duur wordt verkocht, voor onge veer 50 B. frs. (vier gulden) en de Rus sen hun „U.R.S.S." op de Amerikaanse markt brengen voor een vijfde van de prijs, was „Amerika" een uur na het begin van de verkoop te Moskou nergens meer te krijgen. Na twee dagen was er al een zwarte handel in ontstaan en bracht een gelezen exemplaar al het vijfvoudige van de normale prijs op. De Amerikanen zijn minder wild op de nieuwe, Russische uitgave. soortgenoten. Niet voor niets heet de actie „Voor het kind, door het kind". Het spijt me, dat ik het zeggen moet, maar er zijn volwassenen, die van dit enthousiasme niets, maar dan ook niets begrijpen, gezien hun gedragingen in deze dagen. Ze geven zich zelfs waar schijnlijk geen rekenschap van het doel van deze actie. Als er kinderen met de bestelde map jes aan de deur komen, presteren ze 't te»zeggen dat ze niets besteld hebben! Ze hebben in sommige gevallen zelf de bestelling op het mapje geschreven. Gelukkig zijn dit uitzonderingen, maar op onze school kwam het toch nog vier maal voor. Begrijpt u de heftige verontwaardi ging in zo'n geval? Zouden zulke mensen maar bestellen om een zegeltje op de deur te krijgen en van dit in hun ogen gezeur af te zyn? Wat zou het goed zijn als zulke men sen eens zagen, waaraan het geld be steed wordt. Ze moesten de film eens zien van de blinden, doofstommen, ge- brekkigen. Nu moeten ze zich diep schamen, zo te durven handelen. J. v. d. Walle Hoofd o.l. school VEENENDAAL Geboren: Jan, z. v. H. M. Bos en J. Vos kuilen; Dina Jacoba Klazina, d. v. N. Ta- nis en S. Moed; Carolina, d. v. H. van Santen en G. Sukkel; Willem, z. v. C. v. d. Loosdrecht en J. D. Weijers; Gijs- bertus Jacobus, z. v. G. J. van Holland en H. Jansen; Johanna Maria Theodora, d. v. A. J. M. Degen en Th. H. van Raaij; Teu- nis Jan Hendrik, z. v. H. Henken en W. de Kruiff; Joyce, d. v. J. W. Stoffer en P. S. van den Bol; Cornells, z. v. C. Hei kamp en D. Willemsen; Hendrikus Adria- nus, z. v. R. van Binsbergen en C. Swa- gers. Ondertrouwd: R. Hofstra en J. B. van Ojik; G. Schoeman en C. v. d. Craats; J. de Kievid en J. A. van Manen; H. Dite- wig en H. van Egdom; J. van Beek en J. C. van Schoonhoven; G. Lems en W. J. van Hardeveld. Getrouwd: E. Bouman en G. van San ten; W. G. van Dijk en C. Aalberts; L. v. d. Pol en A. v. d. Bovenkamp; A. van Amerongen en C. J. Versteeg. Overleden: Klasina Mechelina van Os, d. v. P. H. v. Os en P. v. Ysselstein, ong. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jan, z. v. W. Mulder en H. Bosch; Teunis, z. v. D. Middelman en J. T. v. Hunen; Teunisje C., d. v. J. Braaf- hart en R. H. v. Hasselaar; Gijsbertus A.. z. v. G. van Hunen en E. van de Craats. Ondertrouwd: Jan H. Heij en Hermina Dekker. RHENEN Geboren: Elisabeth, d. v. P. G. v. Dam en T. Zaaijer; Adrianus Gijsbert, z. v. T. v. Dijk en N. de Fluiter; Leonardus Paulus, z. v. S. P. Vijfschacht en A. Mas sing; Willem, z. v. G. Baardman en G. Schuil; Gerritje, d. v. A. v. d. Berg en E. Puijk; Piet, z. v. H. v. Veenendaal en E. van Os; Albert, z. v. J. I. Carsouw en F Barkhuis. Ondertrouwd: Simon van Ravens en Hendrika Pieternella Breeman; Jan An- tonius de Ridder en Adriana Poth; Harko Ophof en Sophia Rense. Getrouwd: Gerrit Jan Spies en Janne- je Adriana van Zetten. Overleden: Sophia Maria Lammers, 75 jaar, ongeh.; Johannes Bleijenberg, 5 d. AMERONGEN Geboren: Jan Gijsbertus, z. v. J. Reede en M. van Holland; Wouter Jan Jacobus, z. v. L. van Maurik en M. H. Soesbergen. Ondertrouwd: Hijmen Hooijer en Hen drika Blaauwendraat. Getrouwd: H. van Dijk en Jannetje M. Klein; Cornelis R. Lourens en Maria van Mourik; Jacob van de Zandschulp en Ger ritje Groos. Overleden: Catharina Wilhelmina Meyer wed. v. Wijnbergen. 83 j.; Antonia den Hartog, 79 jaar, wed. v. Ploeg. Ingekomen: J. W. v. Meerten en gezin, van Valburg; C. J. M. Jeuster, v. Utrecht; T. v. Capelleveen, van Rhenen; H. van Kampen, van Renswoude; Dirk v. Dee- len, van Renswoude. Vertrokken: G. S. Schoots en gezin, naar Rhenen; F. Rijshouwer en gezin, naar Willemstad. RENSWOUDE Geboren: Ar ie, z. v. A. v. d. Vliert en A. de Jager. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vroeg- indeweij. Julianakerk 9.30 uur ds. Vroeg- indeweij, 5 uur ds. v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds. Ver maas. Veeneind 3 uur ds. Van Wijngaar den. Woensd. 7.30 u. ds. Dorsman v. Stap horst. Dijkstr. 2.45 u. ds. Vroegindeweij. Geref. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. A. T. W. de Kluis van Rotterdam. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofd- str.) 9.30 u. ds. Jongeleen v. Wageningen, 4 u. ds. Brons van Mijdrecht. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Westra van Culemborg. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Ger. Gem. ((Eltheto Syn.) 9.30 en 5 uur student Hofman, woensdag 7.30 uur ds. J. Kersten v. Genemuiden (dank stond). Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. P. de Vries van Driebergen, 5 uur ds. N. Kooreman; Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. J. Schmidt van Zeist; Geref. Kerk (Irene) 10 uur ds. v. Enk van Veenendaal; 5 uur ds. v. d. Elskamp. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur leesdienst Ger. Gem. (Plant soen) 10 en 5.30 uur leesdienst, woens dag 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Bar- neveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst, donderdag 7 uur ds. Mieras van Kr. a. d. IJssel, dankstond voor het ge was. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. N. van Selm van Vinkeveen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. Treure (bed. H. Doop). Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. dinsdag 2.30 en 7 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur de heer Meyer van Veenendaal, 6 uur ds. De Zeeuw van Doorn. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. Dorresteyn van Opheusden, dinsdag 7.15 uur ds. Lich tenberg van Schiedam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen van Achterberg. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur dhr. Slager van Stavenisse. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van der Linden. ONBEWAAKTE OVERWEG ALS AUTOVAL De Duitse Bondsspoorwegen hebben o.a. tussen Darmstadt en Weiterstadt aan een onbewaakte overweg een foto-toestel in gebouwd dat in actie treedt, zodra een automobilist ondanks het rode licht over de spoorrails rijdt. Op de foto is dan dui delijk zichtbaar: nummerbord van de auto en tijd van de overtreding. N V. DON Herenkledingateliers Nijmegen Doe mee aan de grote iTM.7 prijsvraag met f 3.0< aan prijzen r pantalons en colberts Nu de competitie weer enkele weken draait, begint er al weer tekening in de diverse afdelingen te komen. Overgangsklasse: Hierin komt Climax I uit, dat momenteel de laatste plaats be zet met 1 punt uit 5 wedstrijden, zodat aanpakken hier de boodschap is. Zater dag a.s. speelt Climax in het nieuwe gym nastieklokaal tegen Vitus I (Blaricum) en is zeker niet kansloos. Ie klasse. Hier gaat Treffers 2 (Arn hem) ongeslagen aari de kop op de voet gevolgd door Climax 2 en Tios 1 (Arn hem) elk met een verloren wedstrijd. Zaterdag zullen Climax 2 en Tios I in het oefenlokaal van Climax gaan uit maken, wie voorlopig de tweede plaats bezet. Swift (Wageningen) en Ritac (Vee nendaal) blijven goed volgen, terwijl RTTV (Rhenen), dat dit seizoen voor het eerst in de le klasse uitkomt, nog niet tot winst is gekomen. In de 2e klasse gaat RTC (Ede), dat vorig seizoen ternauwernood aan degra datie is ontkomen, ongeslagen aan de kop, gevolgd door Ritac 3, VSW 1 en Climax 3. Hier zijn Kr. en Vr. 1 (Renkum), RTTV 2 (Rhenen) dit jaar voor het eerst in de 2e klasse en Swift 2 nog zonder winst punten. In de derde klasse E zijn nog ver schillende teams ongeslagen. Aan de kop gaat RTC 2 (Ede) gevolgd door Climax 5, Panter 1 en Swift 3 en 4. Zonder winst is nog Climax 4. In de 4e klasse H gaat VSW 2 aan kop gevolgd door Ritac 5 en RTTV 3, beide ook nog zonder verliespunten, terwijl Swift 5, VSW 4 en Ritac 7 de staartgroep vormen. Ook in dde 4e klasse I gaat een team van VSW aan de kop, n.l. VSW 3, gevolgd door Ritac 6, Kr. en Vr. 3 en Climax 6. Aan de staart van de ranglijst zijn Panter 3, RTC 6, RTTV 5 en VSW 5 nog zonder winstpunten. gevraagd, of aankomend monteur, door Tricotagefabriek H. Sander, Prinsengracht 369, Amsterdam. Telefoon 37781. Hoog loon. Vergoeding reiskosten. ZO VER ZIJN WIJ NOG NIET De Franse wijsgeer Sainte-Beuve heeft ergens dit geschreven: „Mochten de men sen ertoe overgaan, hardop alles te zeg gen, wat hun een waarheid lijkt, dan zou de menselijke samenleving direct in dui gen vallen. Wij behoeven er voorlopig niet bang voor te zijn, dat de maatschappij langs deze weg haar einde zal vinden. EEN ZEVENTIENDE EEUWS GALJOEN MET EEN DIESELMOTOR Ten behoeve van een drijvende ten toonstelling van Portugese producten heeft men, precies volgens een oude te kening uit de 17e eeuw in Portugal een schip van 2650 ton gebouwd. Het galjoen, dat „Sao Vincente" heet, wordt in Ham burg van een dieselmotor voorzien. Dan zal het schip zijn wereldreis aanvaarden. Als uw kat plezier heeft in het scherpen van nagels, laat dan uw stoelen en gor dijnen daar niet de slachtoffers van wor den. Beter en goedkoper is het een stuk hout op een voetstukje te laten maken, waar uw poes op een niet al te opvallende plaats naar hartelust de nagels kan verzorgen. O wee, de melk kookt over! Een goede raad: strooi direct wat zout op de kachel of het comfoor en er zal noch een vlek. noch een onaangename geur achterblijven. Een stukje brood in de pan verhindert het spatten van boter of vet. Last van uienlucht? Natuurlijk kunt u die nare lucht van uw handen er gauw afkrijgen, als u slechts de moeite wilt doen uw handen met een stuk verse selderie in te wrijven. De soep per ongeluk te zout? Leg enige schijfjes rauwe aardappel in de soep en laat haar nog even opstaan. Tien tegen één dat uw gasten er niets van merken. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. H. E. G. Pilon, Kerkewijk, telefoon 2481. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris Jr., Heren straat 83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, telefoon 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN Dr Van de Scheur van Lunteren, telefoon 08388-460. MINISTER EN SPROOKJESAUTEUR Van de Franse minister van buiten landse zaken. Christian Pineau, over wie tegenwoordig veel wordt gesproken, is bekend, dat hij ,vele jaren in het concen tratiekamp Buchenwald heeft doorge bracht. Pineau is echter ook een be roemde schrijver van kinderboeken. Een zijner meest bekende boeken heeft de titel „Verhalen van ik weet niet wat". Deze socialist is de schoonzoon van de beroemde schrijver Jean Girodoux. Nappa Pebblegrain Wild leer gevoerd en ongevoerd v.a. 9.50 tot 34.50 Goed van Van der Zee gaat langer mee 1 O i 1 iitrif n r» w w j (31) De volgende morgen ging Aram reeds vroeg op zoek naar Jaspo. Al spoedig had hij hem gevonden en terwijl zij samen door de stad wandelden, vertelde Aram de kleine man van zijn plannen. „Maar hoe wilt ge dat doen?" vroeg Jaspo verbaasd. Met een schip van hier breken we er nooit doorheen! Ge wilt die schur ken toch niet vragen, of ze u er een van hun eigen willen lenen? Ik vermoed namelijk, dat ze daar be zwaren tegen zullen hebben!" Lachend sloeg Aram hem op de schouder. „Ge zijt onverbeterlijk, Jaspo! Maar toch had ge het niet ver mis. Alleen zullen we hun geen schip te leen vragen. We zullen er een voudig een lenen en er ons niet in het minst om be kommeren of ze het ooit terugkrijgen!" Toen hij Jaspo's verbaasde gezicht zag, ging hij verder: „Ge kunt toch zwemmen, Jaspo? En er zijn bij uw makkers toch zeker ook wel enkelen, die deze kunst machtig zijn?" Jaspo knikte heftig en druk pratend slenterden ze verder, naar de Noorderpoort, vanwaar ze een prachtig uitzicht over de haven hadden. Als een waaiervormige afsluiting lagen daar de schepen der Barbadoren in de kleine baai. Aandachtig nam Aram de situatie op. Toen fluisterde hij tot Jaspo: „Ziet ge dat kleine scheepje; daar rechts achteraan? Dat ligt helemaal alleen!" Jaspo knikte. „Daar zou ik best voor roerganger op willen spelen!" was zijn antwoord. „Dat zal gebeuren." lachte Aram. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2