»Joro Bazar« C. DIEPEVEEN Dansen Adverteert in De Vallei Gesneden Velours Tweedjassen Auto Coats <§eluk H. J, NIESSEN KERKCONCERT Goochelaar De Vriest Maar zijn geheim blijft geheim Woningnood dubbele ramp Jacht van de Buizerd J. Middelhoven J. E. VAN OS-Friz Sint Nicolaas is in aantocht Komt allen vrijblijvend kijken! Wij verwachten U. Wilt U het allernieuwste? GRAETZ radio Fa. Fr. Diepeveen le klas Anker horloges in de moderne 1 -rij modellen met kleine ruitjes en streepjes van 69.00 tot 129.00 van 98.- tot 162.50 In Nino-Flex - Fhobotex en Aqua - Perl van 44.90 tot 87.50 Voor de Sint Nicolaas Maison Kramer BETER DRUKWERK De Gelderse Vallei Regering geef ons huizen Een eigen huis gelukkig wonen Prachtige treinen op rails vanaf 2,70 Leuke aangeklede nikkerpoppen 2,80 Poppen-wandelwagens Poppen-kinderstoelen en -tafels 1001 soorten auto's Miniatuurbouw jongensstad, zeer leerzaam Houten mecanodozen vanaf 0,98, enz. enz. Gooi uw oude horloge niet weg, want bij aankoop van één onzer geven wij U 15,voor uw oude horloge retour! Ook zijn wij ruim gesorteerd in PENDULES WEKKERS KLOKJES HORLOGEBANDEN (fixoflex en elastofix) GOUDEN TROUW- EN ZEGEL RINGEN Dus zoek uw voordeel en kijk eerst bij Valleistraat 59 Telefoon 2137 Veenendaal in originele schotse stoffen mooie popeline kwaliteiten. Waterafstotend en kleurecht. Hoofdstraat 23-61-65 VEEN ENDAAL Onze St, Nicolaas-tafel is weer gereed. ft Ook ruim gesorteerd in verschillende merken van chocoladeletters. ft SPECULAAS 50 CENT PER 250 GRAM ft Leuke marsepeinfiguren in zeer voordelige prijs Huis- en Grondeigenaren Al veertig jaar in 't vak Succesvol optreden aan boord Dertig jaar lang goochelen Honderdzeventig trucs sparen 'n plan maken bouwen door de Inl *OUWKAS NEOi*- QJ LANDSC GiMKtNTIN Vraagt uitgebreide prospectus. Ja vast raat 7, Assen Schoonheidsinstituut Overstraat 8 - Tel. 03434-409 AMERONGEN GEZICHTS- en HALS MASSAGE Jarenlange ervaring Alleen ingrediënten voor huid verzorging. HOOGTEZON A.s. zondag 18 november in zuiver Kath. verband in St.-Jozefgebouw Wageningen verzorgd door A. Canters. Balleider: dhr. C. Hoksbergen. Weer een plaat te winnen n.l. „Btf ons in de Jordaan" Entree 1, Aanvang 7.30 uur En heeft zijn bezoek, alweer aangekondigd. Wij hebben die goede Sint een leuke ontvangst voorbereid. Die kans laat hij zich niet ontgaan. DAVIDSPLEIN 10 TELEFOON 2617 VEENENDAAL OPENBARE AANBESTEDING Burgemeester en Wethou ders der gemeente Ameron- gen zullen op 30 november 1956, n.m. 15 uur ten ge meentehuize van Amerongen in het openbaar aanbeste den: Het slopen van 1 stel wegversperringen te Overberg (gemeente Ame rongen), gelegen aan de Slaperdijk. Bestek en teke ningen tegen betaling van 1,ter secretarie ver krijgbaar. Als U toch een nieuwe radio wilt kopen, dan wilt U natuurlijk het allernieuwste. KOM DAN BIJ ONS de GRAETZ radio beluis teren. GRAETZ brengt nl. het aller nieuwste toestel wat momenteel in Duits land gemaakt wordt met de ingebouwde KLANKCOMPRESSOR. AL BENT U nog zo verwend, de GRAETZ radio zal al Uw verlangens bevredigen, ook wat het uiterlijk betreft. Voorbeeldig van vorm en afwerking. RUIL UW OUDE toestel in. De prijs die wij hiervoor terug betalen, zal U beslist mee vallen. inderdaad het bes te toestel wat ooit in Duitsland gemaakt werd, nu te zien en te horen bij: HOOFDSTRAAT 29 VEENENDAAL Even een klein berichtje en wy komen U gaarne met onze complete collectie thuis bezoeken. DINSDAGS EN ZATERDAGS OP DE MARKT AANWEZIG VLOTTE HERENÏASSEN MA1NROW - BALLANTYNE en UQIESIDE meé crfah/me e+t HEBBEN WIJ yOOR U: Roomboterstaven, gevuld met amandelspijs Dikke speculaas met amandelen Heerlyke marsepein figuren Chocoladeletters in alle prijzen. KERKEWIJK 15 VEENENDAAL VOOR NAAR DRUKKERIJ Parallelweg 10, Veenendaal Markt 7 Telefoon 2272 Veenendaal Wij zijn ruim gesorteerd in allerlei chocolade figuren in zeer voordelige prijzen. ■B- Heerlijke banketstaven en gevulde speculaas. Banketbakkerij HOOFDSTRAAT 16 - VEENENDAAL op woensdag 21 november, 's avonds 8 uur (Deuren open 7.45 uur) in de Geref. Kerk te Veenendaal DOOR HET KERKKOOR Met medewerking van: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan. Bert van 't Hoff, tenor. Lien Beyers, viool. Joh. van Dommele, orgel, en het Utrechts Strijkorkest. Uitgevoerd worden o.a.: Jesu meine Freude van Buxtehude. Cantate voor koor, soli, orkest en orgel. Halleluja-koor uit het Oratorium de Messias, van Georg. Fr. Handel voor koor en orgel. Cantate: Hef op uw hoofden poorten wijd, van Bernard Smilde, voor koor, soli, orkest en orgel. Ave Verum van Mozart, voor koor, orkest en orgel, een en ander afgewisseld door orgel-, viool-, fluit- sopraan- en tenor-soli. Het geheel onder leiding van Kor Dijkstra Toegangsbewijzen verkrijgbaar bij Muziekhandel Van Hees, Markt; Muziekhandel v. d. Weerd, Beatrixstraat; Boekhandel Kleefsman, Zandstraat en Patrimoniumlaan; bij de koorleden en 's avonds aan de kerk. BELANGRIJKE VERGADERING VOOR Alle leden der vereniging worden maandag 19 november a s. om 8 uur verwacht in Hotel „De Korenbeurs" aan de Markt te Veenendaal. AGENDA O.m. bestuursverkiezing en nieuwe, zeer interessante berichten. Belangstellenden die nog geen lid zijn, kunnen zich van half acht tot 8 uur als lid opgeven of inlich tingen inwinnen bij de ingang van het hotel en eveneens dus de vergadering bijwonen. MAAK DE MENSEN BLIJ Eigenlijk is het een vreemd geval met dat goochelen. Is het nu zwarte kunst, ja of nee? Word je niet voortdurend voor 't lapje gehouden? En dan kom je bij een goochelaar op bezoek. Even nog heb je het gevoel van: als ik m'n tas hier laat staan, is hij straks misschien verdwenen, maar het gemoedelijke gesprek vaagt snel dat vleugje ongerustheid weg. Het blijkt, dat er van zwarte kunst geen sprake is, maar wel van hard ploeteren om een bepaalde truc onder de knie te krijgen. „Soms duurt het wel drie of vier maanden, soms jaren", zegt Roel de Vries. Hij is een gemoedelijk man, opgewekt en vriendelijk. In het dagelijks leven tekenaar by de B.P.M. in Den Haag, en het goochelen is zijn grdte hobby. Hij leert zijn trucs uit boeken en tijdschriften, jazeker, er is veel lectuur op dat gebied. Vooral uit Duitsland, dat min of meer als baker mat van de goochelkunst beschouwd mag worden, daarna volgt Amerika. Toch is het leuk, dat onze gastheer ook een vergeeld geschrift van Neder landse afkomst laat zien en wel uit het jaar 1793! „Er is in de grond van de zaak weinig nieuws onder de zon", zegt Roel de Vries peinzend, „vaak zijn de nieuwste trucs weer van heel oude afgeleid". Natuurlijk bedenkt hij zelf ook weer variaties en wanneer een con gres van goochel aars plaatsvindt, wor den de „conste" gedemonstreerd en soms verkocht. Dat ze wel eens een paar duizend gulden moeten kosten, is helemaal niet vreemd. Wat krijgt de enthousiaste ko per nu in handen? Een vodje papier met een beschrijving. Zelf moet hij nu het geheim toepassen en het materiaal be machtigen. Ook die kunst verstaat Roel de Vries uitstekend, want hij maakt vrijwel alles zelf. Een enkele keer koopt hij een mooie sjaal of iets dergelijks en hij doet ditin New-York! Sinds 1952 brengt Roel jaarlijks z'n va kantie in New-York door. Met z'n vrouw die hem behalve in het dagelijks leven, ook in de goochelkunst terzijde staat. De bootreis krijgt hij op uitnodiging van de Holland-Amerika Lijn, die de emigranten naar de „Nieuwe Wereld" brengt en an dere passagiers mee terugneemt. Hoe vaak is er niet een gedrukte stemming, wanneer de mensen het „partir c'est mou- rir un peu" aan den lijve gevoeld heb- ben! Roel en z'n vrouw zorgen mede voor wat afleiding. In drie en een halve week treden zij vijfmaal op, niet alleen voor volwassenen, ook de kinderen laten zij schateren. En daar zitten ze dan, van klein tot groot, allemaal met iets van „vol ver wachting klopt m'n hart" in de ogen. Als de goochelaar z'n tafeltje met attributen op het toneel heeft geplaatst, is het dood stil. Roel de Vries opent met een een voudige touw-truc, dat meteen inslaat. Hij wandelt op het podium heen en weer, praat gezellig met z'n publiek, haalt een paar kinderen naar voren en betrekt ze in zijn goochelkunst. Nietemin blijft de sfeer van: „Hoe bestaat het!" De kleinste onder de toehoorders geven hun repliek openlijk: „O, 't komt uit zijn mouw", of „het zijn magneetjes", „hij neemt ons, hoor Ja, dat hij ons allen in de ban heeft, is zeker, maar magneetjes gebruikt hij niet. Zijn vingervlugheid is abominabel, zijn optreden vlot en beschaafd, z'n attri buten aantrekkelijk en keurig afgewerkt. Met de z.g. Chinese ringen tovert hij een ketting, met behulp van een trechtertje laat hij melk in een beker lopen: voor de buik van het verblufte kind! Uit een lege, platgeslagen hoge hoed komen vijf ratelende wekkers en zilveren rijksdaal ders rollen uit de neus van de verbaasde jongedame Steeds blijft Roel de zwierige, gezellige goochelaar, die z'n kunsten goed weet te verkopen. „Het is de manier waarop je het doet", zegt hij. Soms goochelt hij niet vanaf het toneel, maar gewoon tussen de mensen in. Het spreekt vanzelf, dat dit heel wat moeilijker is. De veilige afstand ontbreekt, en de pottenkijkers staan links en rechts om hem heen. Toch gelukt het Roel de mensen te slim af te zijn, hetgeen slechts weinigen presteren! Volkomen zekerheid is een eerste ver eiste voor een goochelaar. Het entrée moet het publiek direct boeien, dan gaat de rest vanzelf. Of er nooit eens iets mis gaat achter de schermen? Zelden, maar dan ook is het de taak van de goochelaar zo te werken, dat niemand er iets van merkt of hij moet met een grapje de situatie redden. Gevoel voor humor is een niet minder belangrijke factor. Wat zou u doen wanneer een oud heertje van 85 een handje meehelpt met het rijksdaalders snuiten? „Een goochelaar moet in alles correct zijn", zegt Roel. In z'n kleding, in z'n trucs, en in de afwerking van z'n mate riaal. Hij moet ook terdege beseffen voor wie hij optreedt, voor kinderen of vol wassenen, patiënten of ouden van dagen. Volgens hem kunnen de voorstellingen niet eenvoudig genoeg zijn. Per slot van rekening, wat hebben de mensen aan de goochelkunst, wanneer zij de clou niet snappen? Daarom experimenteert Roel altijd graag I in een sanatorium met een nieuwe true. Hij let op de reactie, op de tijdsduur, op I het applaus. Maar hij kent langzamer hand z'n pappenheimers, want al acht en dertig jaar lang tracht hij door zijn hobby zijn ideaal te verwezenlijken: zijn ideaal om mensen blij te maken. Daarom treedt hij ook het liefst op in psychiatrische in richtingen, voor ouden van dagen, voor doofstomme kinderen, voor de Bond van Invaliden, voor het Jeugd Rode Kruis, de Stichting Hoenderloo en het Prinses Irenefonds Het speldje, dat hem namens de direc tie van het Prinses Irenefonds overhan digd werd bij zijn vijfentwintigste keer optreden, heeft hij zeker al viervoudig verdiend.... Zijn voorstellingen zijn voor 80 °/o pro deo, de overige 20 is bestemd voor de instandhouding van de hobby. De blije gezichten van de oudjes, de patiën ten en de kinderen zijn hem goud waard. Per jaar zijn er zo ca. 100 voorstellingen dat is twee a drie per week. In de maand juli waren er achttien maal afscheidsmid- dagen van lagere schoolkinderen! „Mijn hobby houdt mij jong!" Deze laatste opmerking doet even aan zijn leeftijd denken. „Over anderhalf jaar hoop ik met pensioen te gaan", zegt hij. „Het is wel mijn bedoeling mij dan hele maal aan mijn hobby te kunnen geven." Wanneer Roel met het goochelen be gonnen is? Zo omstreeks 1920. Eerst ge woon in de huiselijke kring, bij wijze van ontspanning. Hij had veel succes met z'n trucs en toen hij eenmaal in aanraking kwam met beroepslui, besloot hij zich bij hun vereniging aan te sluiten. Tja, en langzamerhand is het gekomen. Een in vitatie hier, een uitnodiging daar. Ook optreden samen met Cees de Lange, getuige zijn talrijke folders en knipsels, jarenlang zorgvuldig bewaard. Hij heeft een aparte map vol dankbetuigingen: voor het optreden bij gewonde militairen, bij lijders aan vallende ziekte, in kinder kampen van de BPM enzovoort. Hoeveel trucs Roel zich eigen heeft gemaakt? Het zijn er ongeveer honderdzeventig. Hij werkt met kaarten en met Donald Duck, met plumeaus in drie kleuren en het por tret van Eisenhower, met dobbelstenen en een metalen klok, die het aantal ogen dat gegooid is, feilloos aangeeft. Men noemt Roel de Vries de apparaten, goochelaar, hij is het zeker. Maar de beste recensie van zijn optreden is, dat hij onder alle omstandigheden op en top „heer" blijf. Zijn talent is gespeend van alle grofheid. Zijn hobby is spannend en enerverend, maar hij leeft in zijn goo chelkunst. Anderen laat hij genieten en hij is er zelf blij mee. Zulke mensen zijn zeldzaam. Gré Wiering. DE RECHTER EN ZIJN GEMIDDELDE Fernand Pouey, een n-.-odern Frans dichter en radio-medewerker, begon zijn carrière als advocaat. In zijn eerste straf zaak viel hem de zure plicht ten deel, een notoire oplichter vrij te pleiten. Daarin slaagde hij glansrijk. Een half jaar daarna had hij dezelfde klant en toevallig ook dezelfde beminnelijke rechter. De klant was volkomen onschuldig, en toch moest hij voor een half jaar de ge vangenis in. „Hoe is dat nu mogelijk", mopperde de temperamentvolle poëet- jurist. „Wees maar blij", luidde de toe lichting van de edelachtbare. „Bij uw eerste rechtzaak heb ik mij buitengewoon verzoeningsgezind getoond en nu moet ik een zeker gemiddelde trachten te be reiken Duizenden jonge mensen snak ken naar een woning. Wie dit voelt en zich realiseert, deze misère, begrijpt de houding van een een voudige tuinman. Wie in hoogheid deze klacht bagatelliseert, krijgt te zijner tijd dit onrecht gehono reerd. Immers, wat de mens zaait, zal hij oogsten. Nu de overheid in gebreke blijft wreekt het talmen zich op velerlei wijze. Nog is het niet te laat, maar het is voor de heren in Den Haag een teken aan de wand. Woningnood een dubbele ramp.. De burgemeester van de luxe woon plaats Heemstede komt de eer toe een merkwaardig commentaar gegeven te hebben over de tragische gevolgen van de woningnood. Een van zijn nijvere burgers, een ho venier, die al lange tijd bij het huis vestingsbureau te Heemstede is ingeschre ven, is in een balorige bui met zijn klap stoeltje voor het deftige raadhuis gaan zitten om te protesteren tegen het zijns inziens schandalige feit, dat hem na een wachttijd van meer dan zeven jaar nog steeds geen vierkante meter eigen woon ruimte is toegewezen. Tot tweemaal toe kon de man wèl woonruimte krijgen, maar doordat het huisvestingsbureau geen medewerking gaf, knapte de zaak weer af. Geruime tyd zat hy daar op een klapstoeltje als een toonbeeld van wanhoop. Hy weigerde zelfs te eten en hoopte door zijn hongerstaking de aandacht op zyn „misère" te vestigen. Gezien het commentaar van de bur gemeester was dat laatste aan ge rechte twijfel onderhevig. De burgemeester meent, dat het maar een zielig teken des tyds is. Hy oreert zelfs hoe is het mogelqk voor een hoofd van een ryke gemeen te dat men zo weinig mogeiyk aandacht moet schenken aan dit geval! Het spijt ons voor de gemoedsrust van deze burgervader, maar wij doen dat per se niet. Integendeel, wij hopen van harte, dat duizenden en mogelijk tien duizenden met stoeltjes gewapend op ze kere dag zullen oprukken naar het Bin nenhof om de heren autoriteiten duide lijk te maken, dat het niet bij woorden kan blijven, maar dat er daden moeten volgen. Wanneer het waar is, dat de wo ningnood een ramp is voor ons volk, dan moet de regering ook de moed hebben, die ramp met alle middelen snel en energiek te bestrijden. Wanneer het eveneens waar is dat de woningnood wij citeren de Troonrede de meest droeve gevolgen heeft voor onze natie, dan is er slechts één vraag stuk dat om oplossing roept en dat is de opheffing van die woningnood. „Precair," fluisteren de insiders. „Ho peloos," schrijven de mensen van het vak. „Een zielig teken des tijds," zegt men in Heemstede. Maar de eenvoudige hovenier die zeven jaar op zijn woning zit te wach ten, demonstreert als een levend symbool van onze woningbouw. Met gespannen aandacht zien jong en oud uit naar de re sultaten van een goocheltoer waarby een parmantige knaap „de hoofdrol" speelt Op de goud-bruine deken van het beukebos loopt een fazantenhaan ijve rig te zoeken naar beukenootjes. Met snavel en poten werpt hij de bladeren om en om, zodat de daaronder ver borgen oogst te voorschijn komt. Maar dan plotseling staakt hij de ar beid, blijft onbewegelijk staan, het oog angstig gericht op de grote vogel, die komt aanzweven over de omgeploegde akker. Speurend gaan diens ogen naai de aarde, want de buizerd, aangekomen uit het hoge noorden, heeft honger. Dreigend buigt hij de krachtige kop met de gekromde snavel en zoekt het terrein af. Onmerkbaar zakt het li chaam van de fazant op het rode blad en zijn glanzend bruin lijf vervloeit rnet het bladerdek, zodat zelfs het scherpe oog van de roofvogel hem niet kan vinden. Een veldmuisje, de stilte vertrou wend, komt uit het veilige holletje ge kropen, schuifelt door de warreling van een braamstruik, komt dan met kod dige sprongetjes te voorschijn en heeft juist iets gevonden, dat van zijn gading is, als het lichte gerucht de buizerd uit zijn sluimering wekt. En plotseling is de grote, ogenschijnlijk logge vogel in volle actie. Als een steen werpt hij zich neer, en ofschoon het muisje vlug als een lichtflits wegschiet, heeft de nog vluggere klauw toegegrepen. Snerpend en angstig klinkt de doods kreet van een wild konijntje door de ochtendschemering. Op zijn tocht naar de akkerrand heeft de strik van de stroper zijn werk gedaan en langzaam maar zeker worgt deze het leven uit zijn slachtoffer. De buizerd, die in de kruin van een donkere spar zijn slaapje heeft gedaan, heeft het angstgeschrei vernomen en weet, dat er voedsel te halen valt. Dadelijk verheft hij zich op de wie ken en zijn scherpe ogen hebben ogen blikkelijk de nu gemakkelijk te pak ken prooi ontdekt. Na het stervend ko nijntje de genadeslag te hebben toe gebracht, trekt hij met klauwen en bek de buit uit elkaar en propt zich vol met het nog warme vlees. Als een ogen blik later de stroper de strikken komt inspecteren stoort hij de buizerd in zijn maaltijd en vindt nog slechts wat haar en beenderen terug. De jacht is in volle gang. Schoten knallen en verstoren de rust van het woud. Over de dorre bladeren gaan angstige, trippelende voetjes, de schor ren kreet van een opgejaagde fazan tenhaan klinkt uit het kreupelhout. En dan suist met gehavende veren een aangeschoten patrijs over de hout wal en valt hulpeloos neer in het ver welkte lover van de adelaarsvarens. Voor de jagers is hij verborgen en de jachthonden kunnen evenmin de in kleur overeenstemmende vogel vinden. Maar uit de top van de oude eik heeft een paar scherpe ogen de patrijs ge volgd en als het jachtrumoer voorbij is, zweeft de buizerd naar de plaats waar hij zeker wreet, dat de prooi zich bevindt. Reeds is het leven geweken en de bruine rover doet zich te goed aan het malse vlees. De winter is gekomen, de eerste sneeuw heeft haar deken over veld en bos gespreid. De sparren staan met lange sleepgewaden aan de rand van het bos en doodse stilte hangt over de landouwen. Maar koude en honger waren rond en langs de dierenpaden sluipen de ver magerde bewoners rond, op jacht naar voedsel. Ook de buizerd lijdt nu ar moede. In dagen heeft hij geen buit kunnen bemachtigen en niet snel ge noeg om zelf een prooi te grijpen, moet hij leven van wat een ander, vlugger dan hij, bemachtigt. Hongerig zwerft hij rond totdat hij ten laatste bij de boerderij onder het gazen dak van een kipperen een welkome buit ziet. Hij sluit de wieken tegen het lijf en valt dan neer, om een der hoenders te grij pen. Met kracht smakt hij op het gaas, en zo hevig is de botsing, dat hij bloedend blijft liggen, om enige tijd la ter door de boer gevonden te worden, die hem dadelijk, als schadelijk ge dierte, afmaakt.

De Vallei | 1956 | | pagina 6