Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeenteraad diep teleurgesteld J. F. TAK Protest huiseigenaren tegen a*s* huurverhoging NIEUWE GRENS MET RHENEN Door dit lapwerk de dwaasheid bekroond Alsnog beroep op regering WAAR IS DE VALLEI-RIKS? IVieuirs uit de Omgeving Wist 17.... Woningen voor twee Hongaarse gezinnen Ontspanningsgeb. voor Westersingel Kinderoperette VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 No. 80 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Burgemeester A* Bakker: AGENDA GUMMY WARM WATERZAKKEN Hij is f 12,50 waard 2 AK 310086 Wat wil het C.N.V. St.-Nicolaas bi j „Sparta" Twee filmvoorstellingen J ubi leumconcer t Ritmeester Mannenkoor Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RHENEN Pruik van de koning' RENSWOUDE ELST Voor betere uurwerken 30» jaargang Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord mefer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Diep teleurgesteld, met een bloedend hart en onder protest, zoals burgemeester A. Bakker het formuleerde, heeft de Veenendaalse gemeente raad gisteravond het ontwerp van wet inzake de grenswijzigingen aanvaard omdat bij niet aanvaarden de uitvoering hiervan nóg weer eens jarenlang uitgesteld zou worden. De verontwaardiging van de raad gold niet de nieuwe grenzen met Ede en Renswoude maar die met de gemeente Rhenen. Om duidelijk te maken hoe onbevredigend deze is, werd zelfs door een van de sprekers even de vraag op geworpen of de voorgestelde verlegging van de grens met Rhenen wel zin heeft. De verschillende fractieleiders zeiden ervan overtuigd te zijn dat burgemeester en wet houders in deze al het mogelijke gedaan hebben een zo gunstig mogelijke regeling te verkrijgen en zij spraken hun waardering uit voor de wijze waarop het college de verdediging heeft ge voerd. Ook de hierbij gebruikte argumentatie noemde men zeer juist en gebaseerd op de sprekende feiten van deze voor de toekomst der gemeente Veenendaal zo belangrijke en drin gende aangelegenheid. Burgemeester Bakker was verheugd dat ook de raad zich achter het standpunt van het col lege schaarde om het wetsontwerp maar te aan vaarden, hoe moeilijk dit ook is. Verder verklaarde hij dat alsnog bij de hogere regeringsinstanties gepoogd zal worden beter begrip te verkrijgen voor de belangen van Vee nendaal en deze te overtuigen van de onmoge lijke grenswijziging welke nu in de richting Rhenen is uitgedacht. Met de voorgestelde nieuwe grenzen met de gemeenten Ede en Renswoude kon de raad zich verenigen. Het raadslid de heer Van Galen (CH) was de eerste spreker die namens zijn fractie geheel de teleurstelling van B. en Van Galen Verstand boven het gemoed W. onderschreef ten aanzien van de voor gestelde grens met Rhenen. Wij zouden liever tegen stemmen, maar hier moet dat zaterdag en zondag ook door de afdeling Veenendaal van het Rode Kruis met vier helpsters en twee hel pers werd geholpen bij de ontvangst van de tweede groep Hongaarse vluch telingen? dat wij ook ons Veenendaalse Rode Kruis kunnen helpen overal waar mensen in nood verkeren, door lid te worden en de thans gevoerde leden- werfaktie tot een succes te maken? dat intussen hiervoor ongeveer een derde van Veenendaal is afgewerkt met als resultaat ruim 300 nieuwe le den? dat het er dus nog heel veel meer kunnen worden waar het Rode Kruis- bestuur al tevreden was met het cijfer van 500? dat het totaal aantal leden in Veenendaal nu dus al de 1400 heeft overschreden? dat de leerlingen van de huis houdschool ook al erg druk zijn met hun aandeel in de hulp aan meisjes onder de Hongaarse vluchtelingen? dat zij materiaal en geld bijeen hebben gebracht om ook zelf een veer tig aardige poppen met volledige uitzet als winter- en zomergarderobe, ledi- kantjes, beddegoed, zeep, handdoeken enz. enz. te maken? dat de leerlingen van de Am bachtschool de ledikantjes maken? dat eveneens voor de Hongaarse vluchtelingen f 166,werd gecollec teerd tijdens de voetbalwedstrijd Vee- nendaal-Esca? dat het gisteren getrouwde echt paar Van B. van het personeel der expeditie-afdeling op de Ritmeester een huwelijkscadeau kreeg aangeboden? dat men de bruidegom tevoren om een verlanglijst had gevraagd en dat deze toen gezegd had het liefst maar centen als cadeau te willen heb ben? dat zijn collega's f 80.bij elkaar gebracht hadden maar het een beetje kaal vonden om die zomaar te over handigen? dat zij er toen maar 8000 centen van gemaakt hebben, verpakt in de nodige houtwol, welke doordrenkt was met niespoeder? dat de bruilofstgasten uiteraard ook van dit cadeau en met name van het heerlijke poeder hebben kunnen meegenieten Heden, vrijdag 23 november Eerste dag Sint-Nicolaasaktie winkeliers. Zaterdag 24 november (Op Nieuwe weg) 2.45 uur, aan komst van Sint-Nicolaas in Vee nendaal. (Bij gemeentehuis) 3.15 uur, bur gemeester A. Bakker verwelkomt Sint-Nicolaas. (In geb. Eikenlaan) 8 uur, jubi leumconcert Ritmeester Mannen koor. Dinsdag 27 november (In geb. Eikenlaan) uitvoering van kinderoperette „De Pruik van de Koning" door zangklasse Vee- nendaals Muziekinstituut. Woensdag 28 november (In Chr. Ger. Kerk Beatrixstr.) 7.30 u. ds. B. Bijleveld van Noor deloos spreekt over „De Anti christ". Donderdag 29 november (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, pro- paganda-avond Chr. Nat. Vak verbond onder de titel „Wat wil het CNV?" Zaterdag 1 december (Van 2.30 tot 3.30 uur) Vliegtuig strooit Sint-Nicolaasverrassingen boven Veenendaal. Luxor Theater p Van heden vrijdag t.m. maandag de film „Het meisje van de ri- |S vier" en van dinsdag t.m. don- O derdag „Piraten van Tripoli het verstand gaan boven het gemoed, ook al zijn wij ons bewust dat ergens het be lang van de gemeente hiermede niet ge diend is. Het toegedachte Rhenense grondgebied heeft amper de mogelijkheid voor woningbouw. Slechts onder protest kunnen wij er ons bij neerleggen. Veenendaal niet goed gezind? De heer Verkuyl (PvdA) zei met de heer Van Galen van mening te zijn dat over deze zaak nu al teveel gezegd en geschreven is om er nu nog diep op in te gaan. Wij worden voor een voldongen feit gesteld. Amenderen zou niet anders betekenen dan dat de voor Veenendaal noodzakelijke gebiedsuitbreiding weer vertraagd zou worden. Ook deze spreker getuigde van de grote teleurstelling in zijn fractie. Het betekent in de nabije toekomst ook een handicap voor onze in dustrie wegens gebrek aan ruimte voor woningbouw. In de Kamer zal het wets ontwerp wel zonder hoofdelijke stemming worden aanvaan' is een Kamer commissie welke hier adviseert. Misschien is het goed al meteen weer een tweede wijziging van de grens met Rhenen aan hangig te maken. Behalve dat de bewo ners van de Cuneraweg en omgeving ge heel zijn georiënteerd op Veenendaal, heeft men ons ook een alleen aan deze zijde van de gemeente te vinden recrea- VerkuijlHeeft deze verandering met Rhenen wel zin tieterrein onthouden waaraan Veenen daal zo grote behoefte heeft. Wij hebben hier het gevoel dat men Veenendaal niet goed gezind is. Namens de AR-fractie verklaarde de heer Kroesbcrgcn bewondering te hebben voor de door het college van B. en W. gevoerde verdediging. De voorgestelde grens met Ede en Renswoude is aanvaard baar. Onbegrijpelijk noemde ook deze spreker de nieuwe grens met Rhenen. Heeft men dan in het geheel geen begrip voor het belang van onze gemeente? Wij Kroesbergen Met pijn zijn zeer teleurgesteld en zullen ons met pijn bij het plan neerleggen. Het raadslid Van Deelen (SGP) zei dat elke grenswijziging met pijn gepaard gaat. Niemand wil kleiner worden. Naar sprekers mening betekent het voor Rhe nen geen verlies het door Veenendaal ge vraagde grondgebied af te staan. Men heeft er niet eens een uitbreidingsplan op grond die zo uitermate geschikt is voor woningbouw. Het bouwen van wo ningen in het moeras zoals hier, kost handen vol geld. Ook het feit dat het 'BS Van Deelen Woningen bou wen in moeras kost veel geld. Julianaziekenhuis en het Bergbad buiten de gemeentegrens blijven waarin door de gemeente Veenendaal zoveel geld is ge stoken, vormt een factor, evenals het blijvend gemis aan recreatieterrein. Spr. zou willen dat B. en W. nog eens pro beren een andere oplossing te verkrijgen en nu meteen Veenendaal die ruimte te geven waaraan het zo dringend behoefte heeft. Binnen tien jaar nieuwe grenswijziging nodig De voorzitter zei het te waarderen dat Burgemeerter A. Bakker: Geografisch onlogisch en zonder logica en ratio de raad het plan wil aanvaarden. Spr. merkte op nu al ruim ld japr in Veenen daal te zijn en bij zijn komst hier van een vooraanstaande autoriteit te hebben ver nomen dat zijn gemeente binnen een jaar met het gebied van Gelders zou worden uitgebreid. Het is echter een lange lij densweg geworden. Ons college heeft al les gedaan voor een betere regeling met Rhenen. Er zijn hier duidelijk krachten in het spel, welke spreker in het openbaar niet met name wilde noemen. Wanneer de uitbreiding van Veenendaal door gaat in het na-oorlogse tempo zal een nieuwe grenswijziging binnen tien jaar nood zakelijk worden. Natuurlijk is de nu voor gestelde vergroting van de gemeente wel kom en een opluchting. Maar de ver anderingen met Rhenen zijn kortweg be lachelijk. Men heeft eenvoudig een pot lood genomen en maar een lijn getrok ken. Het wetsontwerp gaat nu verder naar de hogere instanties, en het is daar dat wij nog op begrip en beter inzicht hopen. By de opening van de raadsvergadering stond de voorzitter stil by de vloedgolf van ramp en ellende welke het Hongaarse volk heeft getroffen. Ook in Veenendaal zien wy vele blyken van diep medeleven. Het is daarom ook dat B. cn W. menen te moeten voorstellen twee woningen ter beschikking van de Hongaarse vluchtelin gen te stellen. Eén Hongaars gezin hier in een vreemde omgeving is niet goed. Men zal zich hier moeilijk verstaanbaar kunnen maken. Twee gezinnen hebben nog iets aan elkaar. Wij zijn reeds interkerkelijk bijeen ge weest en hebben de Almachtige gebeden om uitkomst in de grote nood. Hij geve dat die spoedig moge komen. Verder deelde de voorzitter mede dat het raadslid Van Hardeveld herstellende is en nog een kleine behandeling moet ondergaan. In de volgende vergadering hoopt de nestor weer aanwezig te zijn. Bij het voorstel van de burgemeester de jaarwedde der wethouders te verhogen vroeg de heer Scholten (CH) of ook de wethouders zelf voorstander hiervan zijn Voorzitter antwoordde het de wethou ders niet te hebben gevraagd maar niet te kunnen veronderstellen dat zij be zwaren hebben De heer Van der Woerd (PvdA) merkte bij het betreffende voorstel op dat het niet is aan te bevelen alle z.g. wissel woningen definitief te verhuren en deze inderdaad voor een deel als wisselwonin gen te blijven gebruiken. De heer Bast- meyer (CH) was het hiermee eens en wees o.m. op de twee gezinnen uit de Zandstraat die in schuurtjes wonen in afwachting van het gereed komen van de in deze straat in aanbouw zijnde wonin gen. Daarop deelde de heer Jansen (PvdA) mede dat er twee wisselwoningen voor (Zie verder tweede blad.) §ee« koude voeten meer*! in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven by kleding- magazijn „Het Anker" In de Hoofd straat te Veenendaal, werd niet ge vonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer met ƒ2,50 gestegen en is deze nieuwe riks in middels al 12,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- RIKS, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te ver- gemakkelyken, weer een riks met een roodgedrukt nummer erop, dus tevens een ryksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom weer goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AK 3I00S6, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen wordt u de ▼inderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze premie bedraagt thans tien gulden. Wat wil het C.N.V. het Christelijk Nationaal Vakverbond vandaag? Wat willen de meer dan 200.000 Chr. georganiseerde arbeiders en beambten, leraren en ambtenaren nu in en door hun vakbeweging doen om de vragen van de dag dichter bij een oplossing te brengen? Wat is vandaag eis van het Evangelie ten aanzien van de sociale kwestie? Deze belangrijke vraag is het centrale thema van een grote reeks propaganda- vergaderingen die door de Chr. vakbe weging in de komende weken wordt be legd. Ook in Veenendaal vindt zulk een bijeenkomst plaats en wel op donder dag 29 november a.s. in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan, aanvang 7.30 uur. Iedereen is daar hartelijk welkom. Naar wij vernemen zal zaterdagmid dag 1 december om half drie door St.- Nicolaas een bezoek worden gebracht aan de kleuters van de gymnastiekver eniging „Sparta". Na afloop van dit bezoek gaan de kleuters om hal* ier naar „Eltheto", waar ue leuke Jaucerfilm Dick Trom voor hen zal worden gedraaid. Bij deze filmvoorstelling worden ook alle jon gens en meisjes van „Sparta" van 8, 9 en 10 jaar verwacht. Verder zal daarna om half zeven voor de jongens en meisjes vanaf 11 jaar de film „Trouwe kameraden" wor den vertoond. Deze film duurt tot onge veer kwart voor acht. Voor zover mo gelijk zijn ook ouders van harte wel kom. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan zal het Ritmeester Mannen koor morgen zaterdag 24 november in het gebouw aan de Eikenlaan een con cert geven. Gezien de reputatie, die het Ritmeester koor heeft, twijfelen we er niet aan of vele zangliefhebbers zullen dit concert niet willen missen. Uit het uitgebreide en mooie pro gramma noemen wij o.a. Eliahu van H. Kriek, Magnificat in een arrangement van de dirigent, de Tltrhapsodie van Joh. Brahms en Die Almacht van Fr. Schubert. Solistische medewerking wordt verleend door Ria Borgmeyer, piano, mej. Greta Krom. sopraan en mevr. Diet Kloos, alt. Het geheel onder Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 3047 Achterberg G., Patrimoniumlaan 80. 2843 Amerongen Gebr. van. brandstof- fenhandel, agent dagblad Trouw. Valleistraat 42. 2695 Automatiek „De Straatbrug". Zand straat 1. 3062 Beemer H. O. F„ Agent Frisia en Closk Leembruggen, Kanaalweg 9. 2493 Diepeveen A,, manufacturenhandel, Larikslaan 2. 2748 Groene Kruis, Ver. Kraamverz., K. Davelaar, Rembrandtlaan 27. 2413 Hardeman J., Benedeneind 29. 2740 Havinga J. P., Dir. Arbeidsbureau, Bergweg 35. 2100 P.U.E.M., N.V., Storingsdienst. Ka naalweg 25. 2548 Ruremonde C. A. van, Heilgymnast- masseur, physio-technicus, Rem brandtlaan 25. 2600 Shell Station, Rijksweg 12. 2622 Slok, W., levensmiddelenbedrijf, J. Steenlaan-Frans Halslaan. 3131 Wijngaarden S. C. van. Em. pred., Kerkewijk 22. FIETS GING VAN GELDERS NAAR STICHTS Deze week werd op Gelders een he renrijwiel vermist. Aanvankelijk dacht men aan diefstal maar al gauw vond men het karretje onbeheerd staande in Stichts terug. DAMESRIJWIEL ON BUREAU Dezer dagen werd 's nachts een on beheerd staande damesfiest aangetrof fen, welke prompt naar het bureau van politie verhuisde. Of de eigenaresse of eigenaar de fiets nog niet gemist heeft is niet na te gaan. In ieder geval is deze nog steeds niet afgehaald. Reeds eerder konden wij berichten dot de nog sinds kort opgerichte buurt vereniging „Westersingel" alle bewo ners als lid telt en zich uiterst actief toont in het scheppen van bezigheid voor de jeugd. Men doet dit in de vorm van voetbal- en vliegerwedstrijden. Er is een wandelclub en er is nu ook een Sint-Nicolaasfeest georganiseerd. Ook animeert men de jeugd de tuintjes zo netjes mogelijk te houden en beschadi gingen en vernielingen te bestrijden. Door een en ander werd reeds bereikt, dat de glasschade in de flats met 60% is verminderd. Het is daarom temeer toe te juichen dat in samenwerking met Patrimo niums Bouwvereniging een mooie speel tuin voor de kinderen zal worden aan gelegd, terwijl er thans verder nog eveneens in samenwerking met ge noemde bouwvereniging getracht wordt te komen tot het stichten van een ontspanningsgebouw waar de rij pere jeugd zich met zaalsport, spelen en huisvlijt zal kunnen bezig houden. Tenslotte dient nog vermeld dat de actieve buurtvereniging ..Westersingel", welke met dit alles een voorbeeld geeft en laat zien wat men in eigen om geving voor opbouwend werk onder de jeugd kan tot stand brengen, zich ver heugt in een flinke subsidie van Pa trimoniums Bouwvereniging. „De anti-christ" Woensdagavond 28 november a.s. om half acht spreekt ds. B. Bijleveld van Noordeloos op uitnodiging van de Chr. Ger. J.V. „Timotheus" in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat. Ds. Bijleveld heeft als titel voor zijn onderwerp „De Anti-Christ". Waterleiding voor deel van Spoorlaan Op verzoek van een aantal bewoners van het achterste deel van de Spoor laan (voorbij voorm. woonwagenkamp) heeft de gemeenteraad besloten de Vee nendaalse Waterleiding Mij. ingevolge de concessievoorwaarden opdracht te geven tot het doen aanleggen van wa terleiding over een afstand van 360 meter. De kosten van aanleg bedragen f 5358,29. De concessievoorwaarden be palen dat de gemeente gedurende vijf jaren garant moet zijn voor 12l/ï% van de aanlegkosten, verminderd met de opbrengst van het afgenomen water. Voer do betrokken bew.o jors, die voorheen drinkwater betrokken uit de watertapkolom van het voormalig woonwagenkamp, betekent dit besluit een zeer grote verbetering. Grond voor toekomstig raadhuisplein Gisteravond besloot de raad tot aan koop van grond ter oppervlakte van 1077 ca, gelegen in het complex „de Engelenburg" (een deel van het terrein ongeveer tegenover de Stationssingel). Op bedoelde grond is het toekomstige Raadhuisplein geprojecteerd. De koop prijs bedraagt f 16,per ca. SCHOORSTEENBRAND IN KAMP DIJKSTRAAT Woensdag ontstond schoorsteenbrand in een van de woningen in kamp Dijk- straat. De brandweer rukte uit maar de bewoners slaagden er in het brandje zelf te blussen. Maandagavond was de Vereniging van Huis- en Grondeigenaren „Veenendaal en Omstreken" in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal in vergadering byeen. Ter sprake kwam o.m. het onteigenings plan ten behoeve van de reconstructie der Cuneraweg waarby een groot aantal grondeigenaren betrokken zyn, alsmede het onteigeningsplan voor de 'stichting van een nieuwe woonwyk ten oosten van de Hoofdstraat. Tenslotte liet men een protest horen naar aanleiding van het voornemen der regering om de helft van de aanstaande huurverhoging van 25 gedurende tien jaren te blokkeren. De bijeenkomst werd geopend door de heer H. van Schuppen die o.m. zei ver heugd te zijn over de grote belangstelling voor deze vergadering Na het vaststellen van de statuten en het kiezen van een definitief bestuur, waarin na stemming zitting namen de heren H. van Schuppen, mr. W. A. van Es, A. van de Lustgraaf, D. Sandbrink en H. Epskamp, werden de onteigeningen aan de Cuneraweg be handeld. Het bestuur had afgelopen zomer een bespreking met een 60-tal belang hebbenden. Deze bleken zeer onvoldaan over de schadevergoedingen. Tot een ge zamenlijk protest is het niet gekomen, wel heeft de betrokken overheidsinstantie de vergoedingsbedragen hier en daar her zien. Verder zal het college van B. en W. van Veenendaal worden verzocht een lid van de vereniging op te nemen in het college dat de schadeloosstellingen moet vaststellen voor de komende onteigenin- „ORANJEDAG" ZONDER VOORZITTER De vereniging „Oranjedag" zit met een vakature. Sedert het vertrek van de heer C. C. P. Wolff naar Rotterdam is de functie van voorzitter ter beschik king gekomen. Het bestuur heeft nu een ledenver gadering uitgeschreven tegen woensdag 28 november des nam. 8 uur in hotel „Het Wapen van Rhenen". Alle leden worden uitgenodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Alleen al de voorzittersverkiezing is belangrijk ge noeg om aanwezig te zijn. Het gaat er om wie in de toekomst deze vereniging, waarop in het verle den nogal eens kritiek werd uitge oefend, zal gaan leiden. HERV. GEMEENTE VAN RHENEN TER STEMBUS De lidmaten van de Hervormde ge meente van Rhenen zijn opgeroepen voor de zesjaarlijkse stemming, volgens ordin. 3, artikel 4 der Kerkorde, die gehouden wordt op donderdag 29 november. Bij deze stemming moeten de lidmaten be palen, op welke wijze de eerstvolgende jaren de ouderlingen en diakenen ge kozen moeten worden. Er zijn twee mo gelijkheden: a. de tot stemmen bevoegde lidmaten houden de verkiezing van de ouderlingen en diakenen aan zich; b. zij machtigen de kerkeraad zulks te doen. Uit deze twee mogelijkheden moet op donderdag 29 november gekozen worden. Wanneer de tot stemmen bevoegde lid maten deze verkiezing overdragen aan de kerkeraad, dan moet op een nader te bepalen datum nogmaals gestemd wor den, of dat de kerkeraad zichzelf aanvult na aanbevelingen bij de lidmaten inge wonnen te hebben, óf dat de kerkeraad na kennisneming van aanbevelingen, door de lidmaten ingediend, telkens dubbeltallen stelt, waaruit de kiesbevoegde lidmaten dan telkens te kiezen hebben. De stemming wordt gehouden in ge bouw Irene, dat geopend is van 10 tot 12 gen i.v.m. het stichten van een nieuwe woonwijk in de hoek Valleistraat—Om leidingskanaal. Na de pauze sprak mr. Van Es over de regeringsplannen t.a.v. de komende huur verhoging van vooroorlogse woningen. Wij tasten nog min of meer in het duister omtrent de bijzonderheden van de defini tieve regeling want het wachten is nog steeds op een wetsontwerp. Spr. noemde het plan om de helft van de 25 ver hoging gedurende 10 jaren te blokkeren, absurd. De uitvoering van een dergelijk plan eist een uitgebreid ambtenaren apparaat. De huiseigenaren krijgen hun geld na 10 jaar gedeblokeerd afhankelijk van het bedrag dat zij aan onderhouds kosten zullen besteden. Dat wordt dus voorschieten voor de huiseigenaar die het na de oorlog toch al zo moeilijk heeft gehad. De tegenwoordige huren worden nog steeds gebaseerd op het huurpeil van voor de oorlog toen de huren door een groot overschot aan woningen tot een minimum waren gedaald. Er zijn dan enkele huurverhogingen geweest omdat de regering er beslist niet meer onderuit kon, maar ook de komende 25 is nog niet genoeg om een redelijke exploitatie mogelijk te maken. Voor de oorlog maak te de huishuur 12van het inkomen uit, nu is dat nog geen 6 */o terwijl 15 op het moment eerst redelijk zou zijn. Spr. stelde woningverhuurders op één lijn met andere ondernemers. Ook de huurders zullen met de regeling van blokkering van een gedeelte van de huur niet gebaat zijn. De woningen kun nen immers nu nog niet in goede staat van onderhoud gebracht worden. Het gaat hier om ruim vier miljoen woningen welke door een onjuiste huurpolitiek en als gevolg van het politieke compromis niet hersteld en voor verder verval be hoed kunnen worden. Het verwonderde mr. Van Es niet dat de regering t.a.v. de uitvoering der blokkering met de handen in het haar zit en het feit dat de huur verhoging is verschoven van 1 januari tot 1 juli van het volgende jaar is er een bewijs van. Spr. riep tenslotte de aanwezigen toe zoveel mogelijk huiseigenaren op te wek ken als lid van de vereniging toe te tre den om in het verband van de bond voor huiseigenaren het protest tegen het huur beleid van de regering zo krachtig mo gelijk te doen zijn. RHENEN WINT NA ARBITRAGE De afgebroken partij uit de competitie wedstrijd schaken Veenendaal II Rhe nen I is na arbitrage voor Rhenen I ge wonnen verklaard, waardoor de wed strijd met 64 door Rhenen is gewonnen. Woensdagavond kwamen twee deel nemers en een official van de Neder landse Olympische ploeg uit Melbourne op Schiphol terug. Foto: v.l.n.r. de heer Van Zijll, Henk Visser en Didi Hobers. Dinsdagavond 27 november wordt in het gebouw aan de Eikenlaan de kin- der-operette „De pruik van de koning" van Tj. van de Wal opgevoerd, en wel door de zangklassen 3 en 4 van het Veenendaals Muziekinstituut (dir. Gijs- bert van Zanten) onder leiding van Elisabeth Hendriks en met pianobege leiding van Loes Coïni. Het verhaal van de operette gaat over een verdwenen koningsmantel, welke na veel zoeken wordt gevonden in het hol van de zwarte bende van Prins Ottokar. Vooral de dansjes van kabouters, hofdames en raadsheren van deze operette zijn bijzonder aardig. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 446 Maanen H. van, Emmikhuizenlaan 6, Renswoude. 258 Vries A. de, landb. Emminkhuizen- laan 2. Renswoude. en van 3 tot 5, alsmede van 7 tot 9 üur. Tegelijk zal dan de verkiezing van een ouderling plaats vinden uit het volgende door de kerkeraad opgestelde dubbeltal: P. den Hartigh, Kastanjelaan 34 en D. Wielinga, Wilhelminastraat 10. GEREFORMEERDE KERK VAN RHENEN ONDER DE PANNEN De Gereformeerde Kerk van Rhenen, die door het aannemersbedrijf van de heer W. Klaassen totaal wordt gemo derniseerd, is thans onder de pannen. Dat wil zeggen in de letterlijke beteke nis van het woord. De bouwcommissie wilde dit gebeuren niet onopgemerkt voorbij laten gaan en zo werd in een korte, maar gezellige bijeenkomst woensdagmiddag dit heugelijke feit herdacht. Namens de commissie voerde de heer S. J. Buré het woord. Spreker was ver heugd, dat thans het hoogste punt was bereikt, het gebouw met pannen is ge dekt en dat het werk snelle voortgang mag hebben opdat het gebouw spoedig mag worden betrokken. Nadat alle aanwezigen, waaronder de aannemer en de onder-aannemer de heer L. Buitenhuis met de personeels leden waren getrakteerd, dankte de heer Klaassen in toepaselijke woorden de bouwcommissie voor de betoonde attentie. Men hoopt de nieuwe kerk tegen het eind van dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Het neiuwe orgel is inmiddels ook al aangekocht. Lezing over folklore in hotel „Stuyvenberg" Woensdagavond hield de heer Uitman uit Zeist in hotel „Stuijvenberg" voor de Nat. Hist. Vereniging „Zuid-Oost- Utrecht" een lezing over folklore. De heer Uitman hield alvorens zijn lezing te beginnen een uiteenzetting over wat folklore eigenlijk betekent. Daarna ging spreker over tot de lezing, waarin o.a. ter sprake kwam volksgeneeskunde, bij geloof, enz. De folklore gaat terug in onze ge schiedenis tot de middeleeuwen, aldus spreker. Ook werd over de „weerwolf" gesproken, welke in de hele wereld bekendheid geniet. Zelfs komt dit volks geloof nog in onze omgeving voor. De heer Uitman sprak ook over spinnen. Zowel worden zij in het volksgeloof bemind als verafschuwd. Er kwam nog een sage ter sprake van een boer uit Pommerden, die door rovers werd ach tervolgd. In een holle boom zich ver borg en een kruisspin maakte voor het hol een web, daardoor ontkwam de boer aan zijn vervolgers. De heer Adr. de Kleuver, schreef in één van zijn artikelen onlangs in dit blad, over het spinnegat bij Eist, waar zich ook zulk een geschiedenis moet hebben voorgedaan. Zo kan men zien, dat ook hier in de omgeving nog verschillende sagen in omloop zijn. Ock over plantlore gaf spreker een heldere uiteenzetting, in het bijzonder over bomen. Al met al was het een zeer geslaagde avond. WAGENINGEN. Dinsdag 27 novem ber a.s. zal het eGlder Orkest onder leiding van Leo Pappenheim het eerste concert van dit seizoen in schouwburg Junushoff alhier geven. Soliste is Ingrid Haebler, piano. EDE. De Gereformeerde kerk van Ede heeft dezer dagen het drieduizend- ste lid kunnen inschrijven. Vooral na de oorlog is het ledental, dat twintig jaar geleden nog mar 1500 beliep, sterk toegenomen. BARNEVELD. Woensdagavond heeft de burgemeester van Barneveld, mr. C. E. E. Küntze, de derde alhier gehouden nationale pluimveetentoonstelling en zakenbeurs geopend. Het aantal inzen dingen bedraagt 1100 en het aantal standhouders 50. De tentoonstelling duurt tot. morgen zaterdag 24 novem ber. WIJZE WOORDEN '>V GEMAKKELIJK. TOCH MOEILIJK Het gemakkelykste en het eenvoudigste is dikwerf het moeilykste te vinden. (Klinger)

De Vallei | 1956 | | pagina 1