müm§ ©mim Veenendaal moet van Longa kunnen winnnen 1.000.000 16 Nieuwe woningen voor Eist Groot aantal nieuwe dieren voor Ouwehand De St. Nicolaas-actie van Veenendaalse winkeliers Belangrijke derby Rhenus - Oranje-Wit Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Wees zuinig op winkeliersbonnen ONTWIKKELING VAN HET GROND EN GEWASONDERZOEK Maar er is nog geen geld i.v.m. 25-jarig bestaan De terugkeer van ARAM -eelnemers! J. M. DE RIDDER Het meisje van de rivier Tweede overwinning voor Renswoude? Kosteloze inenting Gelders Veenendaal en Ederveen Schaaknieuws Veenendaalse derby in de afdeling J Lezing in Achterberg D AMPO UIT RHENENS RAADZAAL Eén woning voor Hongaars gezin DAM-UITSLAGEN Zondagsdienst doktoren St. Nicolaas cadeaux Fa. J. F. TAK 'N TIP VAN PIET. Drie kraamvrouwen onder één dak Openstelling winkels in Veenendaal tijdens Sint-Nicolaasdag6" ALLEEN HET FIJNSTE VAN HET FIJNSTE! J. R. DIJKSTRA Ja, da's nou ook wat. Wat ken een mins zijn eige fiks in de wiele rijje. Heb ik mijn eige altijd voorgesteld, dat de meeste minse Blauwkous maar liete kletse en alleen als ze niks beeters te doen hadde maar es bekeeke, wat-ie te zegge had. Maar nou is me toch an ders gebleeke. De man, die de uit voering van onze „Veenzangers" ver- slaage heb, is, lache jelui nou niet, zellef in z'n pen geklauterd en heb niet meer of minder beweerd, als dat-ie geen letter van ze verslag terugneemt. Niks op teege. Niemand die em dat gevraagd heb, misschien de krant waar die voor werkt. As ik het goed ge hoord heb zijn op de redaksietaafel van die krant wel de nodige brieve terecht gekomen. Ik heb wel begreepe, alsdat onze kunstkenner aan z'n baas een slechte dienst beweeze heb. En 't zou voor zo'n eerste klasser (om bij mijn eige voor beeld te blijve- wel beroerd zijn om na één wedstrijd in de eerste klas gespeeld te hebbe al te moete deegraadeere. 'k Zou oover 't heele geval nog veel meer kenne schrijve. Ik zeg maar zoo: 't is de toon, die de muziek maakt en in dit geval ook de muziekkrietikus. 't Laatste wat ik ervan zegge wil is dit: De bewuste verslaggeever zegt, dat et zijn smaak niet was, wat de „Veen- zangers" brachte. Akkoord! Maar wie een hond wil slaan, ken licht een stok vinde, zegt et spreekwoord. Zeg jelui r.ou zellef, zou et niet heel anders ge weest zijn, als zoo'n Veense jong naast de aanmerkinge, die op de zang van de Veenzangers misschien te maake ge weest zou zijn, die minse een paar fikse tikke op de schouwers gegeeve had. Die googelaar, waar ze 't in de Vallei laatst oover hadde,- had et beeter be keeke. Die zei: Maak de minse blij. Zie, da's heel iets anders. Het is voor het „Ritmeester manne koor" te hoope, dat er Zaterdag niet teveel van zulke kenners in de zaal zitte. Ze vroege mijn laatst hoe of et toch kwam, dat er hier in 't Veen zooveel en zoo goed gezonge word. Toen heb ik gezegd, minse, dat is heel niet te verwondere. 't Veen bestaat voor negentig persent uit febrieksminse. En die minse werke de heele dag met de hande, maar de mond hebbe ze daar niet bij noodig en daarom zinge ze veel. Kcm maar es langs de verschil lende febrieke bij zoomerdag als de raame oope staan. Dan ken je ze in alle toonaarde te keer hoore gaan; van van de meest ernstige liedere tot de laatste straatdeun toe. En zoo hebbe heel wat zangers van vandaag op 't febriek et zinge geleerd. W. Blauwkous Het tekort aan scheidsrechters by het voetbalspel, dat de laatste jaren in vrywel het gehele land merkbaar is geworden, doet zich hoe langer hoe meer gevoelen Moest het bestuur van de afdeling Utrecht, waarin de meeste clubs in onze omgeving uitkomen, voor het eerst bekend maken, dat het niet meer mogelijk was bij alle senioren-wedstryden (bij de jeugdwedstryden nimmer bereikt) van bondswege een scheidsrechter aan te stellen, in de afgelopen week hebben we kunnen lezen en verschillende clubs in de afdeling Utrecht hebben dat ook reeds ondervonden, dat het afdelingsbestuur weer een stapje verder is moeten gaan en heeft moeten besluiten, dat in de lagere klassen bij wedstryden, waarvoor de aanvankeiyk aangestelde arbiter verstek laat gaan, de thuisclub, zo mogelijk in overlég met de tcgenparty, maar heeft te zorgen, dat de wedstryd doorgang vindtHet is een besluit dat beslist niet elegant aandoet, maar dat helaas door de noodzaak is geboren Er moet dus naar een oplossing worden gezocht en die oplossing zien wij uitsluitend zo dat veel meer dan tot dusverre het geval was oud-voetballers en bestuurs- en oud-bestuursleden van de clubs zich voor de functie van scheids rechter beschikbaar stellen. Uit deze groeperingen zal in de toekomst in hoofd zaak het scheidsrechterswezen moeten worden opgebouwd, daar de animo by de zgn. „neutralen" in ons voetbal wezen voor het ambt van scheidsrechter niet bij zonder groot meer is. Indien de verenigingen zich hierop byzonder beraden en in eigen kring de in aanmerking komende kandidaten animeren, zal voor de toekomst een nog groter tekort aan scheidsrechters kunnen worden voorkomen. keert de Onderlinge Levensverzekering-Mij. 9 k te 's Gravenhag aan U allen uit als winst over het afgelopen Uitgesloten aansprake VERTEGEN WOORDIGER Schoolstraat 1 VEENENDAAL Vanaf heden vrijdag draait deze film, met Sophia Loren in de hoofdrol, in het Luxor Theater. Gino Lodi, visser en smokkelaar, is in trek bij de meisjes van Comacchio. Alleen Nives Mangolini houdt hem op een af stand; zij werkt evenals de anderen in de visrokery. Ook Cinti, de koddebeier, die met haar wil trouwen, krijgt geen kans. Intussen is Nives toch zo, dat zij op het dorpsfeest bijzonder uitdagend danst; het lijkt wel of zij Gino wil sarren. Een kleine vreemdeling, die met zijn motorclub in hei dorp is, wordt bijzonder door haar aangetrokken en hij vraagt haar ten dans. Zij behandelt hem zo laatdunkend, dat hij wraakzuchtig met zijn vrienden en hun motoren het feest begint te verstoren. Het wordt een complete vechtpartij. Daar velen Nives schuldig achten aan alle na righeid, loopt zij kans klappen op te lo pen. Met een resoluut gebaar trekt Gino haar dan op zijn motor en rijdt hard met haar weg. Gino heeft haar gered en zij is in haar hart ook verliefd op hem, maar zij geeft zich pas gewonnen als hij haar eis om onmiddellijk te stoppen en ook haar na gels getrotseerd heeft. Onverhoeds werpt hij zich met de motor de berm af en neemt haar in zijn armen. Drie onvergetelijke dagen brengt het minnende paar in Nives' huis aan de wa terkant door. Maar daarna verdwijnt Gino en maandenlang is Nives met haar verdriet alleen. Al spoedig merkt zij, dat zij in verwachting is. Cinti is bezorgd over haar en wil Cino achter de tralies brengen; dit zou kunnen gelukken als Nives iets wilde vertellen over Gino's „Veenendaal" gaat op bezoek bij Longa '30 en we verwachten dat de Veenenda- lers, nu ze weer op het goede spoor zijn gekomen, weer voor de volle winst zul len zorgen. Er kan gewonnen worden, maar ook nu moet er weer flink worden aangepakt. Wanneer er werkelijk met elf man wordt gevoetbald is resultaat ver zekerd. In de afdeling zien we de belangrijke ontmoeting en tevens interessante derby tussen Rhenus en Oranje-Wit op het pro gramma staan. Het zal op Candia wel flink gaan spannen. Beide ploegen be schikken over een redelijk goed elftal en wij zouden niet een van beide partijen reeds bij voorbaat de beste papieren kun nen geven. Een verdeling der punten lijkt ons niet uitgesloten. Scherpenzeel, dat momenteel aan de kop van de ranglijst gaat, heeft zondag een rustdag en kan dus rustig afwachten wat de naaste concurrenten doen. Een rustdag zal de Scherpenzeelse spelers overigens geen kwaad doen. Renswoude krijgt bezoek van het op papier zeer zwakke De Kieviten uit Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend, dat weer gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken, te Gelders Veenendaal op dinsdag 27 november 1956, om drie uur in het gebouw der hulpsecretarie te Gelders Veenendaal en te Ederveen op vrijdag 30 november 1956, om 15.00 uur in de voormalige o.l. school te Ederveen. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst te voren de huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding van de gegevens cp de vaccinatiebewijzen is het nodig dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders ter zitting wordt meege bracht. Voor de onderlinge competitie der Vee- nendaalse Schaakvereniging werden in ,,'t Trefpunt" woensdag j.l. de navolgende partijen gespeeld: P. J. v. d. Wolf J. de Vries J. Schoeman C. v. Genderen M. Vink J. N. Elenbaas A. van Essen J. Piso Tj. Schuurmans A. Blankespoor J. de Ruiter W. Konings G. R. Kets L. Ebskamp H. A. v. d. VeerD. J. v. Manen I S. P. J. Maas P. R. Brouwer J. v. Straten J. B. Griffioen W. Vaartjes C. ter Hogt J C. Griffioen M. de Kleuver J. de Jong J. Heykamp 01 H. v. d. Meent W. M. v. d. Weel 1—0 0—1 0—1 V* 1—0 0—1 1—0 afg. 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 smokkelmethoden. In plaats daarvan spoort zij Gino op om hem te waarschu wen, dat de politie achter hem aan zit. Dit schijnt Gino weer oog voor haar te geven, maar als zü hem daarop vertelt, dat zij in verwachting is, denkt hij dat haar bezoek daarom alleen was opgezet en hij behandelt haar zeer grof. Blind van woede en verdriet gaat Nives regel recht naar de politie en verklapt alles wat zij weet. Gino krijgt langdurige ge- vangengisstraf. Enige jaren later weet Gino uit de ge vangenis uit te breken. Cinti vreest, dat hij zich op Nives zal willen wreken en gaat haar zoeken. Zij blijkt nu aan de monding van de Po bij de rietsnijders te werken. Voorthuizen. Hier moet, wanneer men zuiver de krachtsverhoudingen tegen elkaar afmeet, Renswoude een grote overwinning kunnen behalen. De rood- witten hebben echter tegen laag geklas seerd staande ploegen al weieens meer gefaald en we rekenen er dan ook niet op dat de overwinning zo denderend zal zijn. Een kleine overwinning verwachten we echter wel. Eist speelt op eigen terrein tegen Veense Boys en heeft hier weer geen beste papieren. Een verrassing lijkt ons hier zelfs onmogelijk. Beide punten dus voor Veense Boys. Het Amerongse DVSA speelt een thuis wedstrijd tegen het dit seizoen gepromo veerde Hoogland. Amerongen heeft het totnogtoe niet best gedaan, terwijl Hoog land steeds vrij goed tevoorschijn is ge komen. Een overwinning voor de bezoe kers ligt dan ook in de lijn der ver wachtingen. RKVUV krijgt bezoek van Schalkwijk. We vragen ons af of de nederlaag van vorige week een vergissing is geweest of dat dit een inzinking betekent. We hou den het maar op het eerste geval en voor spellen dus weer een overwinning. DOVO speelt op eigen terrein aan het Panhuis tegen WHC uit Wezep. In de eerste helft van de competitie heeft DOVO tegen deze ploeg het onderspit moeten delven, maar de rood-witten zul len wel op revanche belust zijn. Dat ze deze revanche krijgen menen wij heel zeker. De jongens van DOVO weten dat er iedere keer weer gewonnen moet wor den, wil men de leiding behouden. Beide punten dus in Veenendaal. VRC £aat de moeilijkste wedstrijd van het seizoen tegemoet. In Ede zal men moeten trachten DTS '35 onder de knie te krijgen. Het is mogelijk, maar gezien het terreinvoordeel houden we het op een puntenverdeling. GVVV en Matjan gaan aan de Buurt- laan meten wie de sterkste is. GVW heeft het terreinvoordeel en is tevens be- VEENENDAAL Geboren: Anna Catharina, d. v. A. v. Kranenburg en J. Schoeman; Heintje, d. v. G. Heikamp en A. van Zoeren; Johanna d. v. E. Brouwer en E. van Breda; Jan nette, d. v. B. Smits en G. van Eist; Abra ham, z. v. D. Bos en C. Jonkers; Chris tine Elisabeth, d. v. J. van Leeuwen en W. E. van Manen; Gerrit, z. v. A. Drost en G. van den Bovenkamp; Johanna Christina, d. v. J. Franken en J. Laros; Bernardus Theodorus Augustinus, z. v. D. B. Gaijkema en J. F. M. van Berge Hene gouwen; Willem, z. v. H. Takken en H. van Kooten; Bartholomeus Joseph Anto- nius, z. v. A. J. P. Rozemeijer en A. M. Kraan. Ondertrouwd: A. W. Koenen en H. Val kenburg; M. J. Terhaar en L. Stuiven- berg; J. Henken en J. Bouman; J. van den Top en W. van de Scheur. Getrouwd: L. v. d. Pol en A. v. d. Bo venkamp; A. v. Amerongen en C. J. Ver steeg; G. R. van Dronkelaar en J. H. Rouw; L. van Appeldoorn en D. Schans; J Wessels en D. van Doorn; H. Prijs en W. van Eden; J. de Kievid en J. A. van Manen. Overleden: Carel Peterse, 94 jr. wed.n. van M. Veenendaal. RHENEN Geboren: Antonie, z. v. A. J. Nelissen en W. Spies; Evert Johannes Antonie, z. v H. J. v. Doorn en J. A. van Noort; Joyce, d. v. J. W. Stoffer en P. S. van den Bol; Robert, z. v. J. v. d. Leeden en J. van Rhee; Teunis, z. v. G. J. v. Roekei en S. Bosma; Wouterina Jacoba, d. v. J. v Wakeren en J. G. van de Lustgraaf; Jannetje, d. v. B. W. van Dam en J. v. Dijk. Ondertrouwd: Jacobus de Gooijer en Jannetje van Hunnik. Gehuwd: Gerrit van de Pol en Petro- nella Tollenaar. Overleden: Hermanus Rensen, 85 jaar, geh. m. M. Drost; Gerrit Willem Karei Wagner. 87 jaar, wed.n. van M. E. Ma- ronier. WOUDENBERG Geboren: Jan Dirk Aart, z. v. S. J. Vermeulen en J. van Reenen. Ondertrouwd: Jan van de Vliert en Heintje Jansje Top. Getrouwd: Peter Hardeman en Jan netje de Kruif; Adam van der Sluis en Geertruida Johanna van Laar. moet echter nog steeds om een van de eerste plaatsen vechten. We houden het echter op een overwinning voor de Buurt- seizoen niet best en we verwachten dat de Boys wel met beide punten in Veenen daal zullen komen, laanbewoners. Triangel Boys gaat naar Doorn waar men tegen DEV speelt. DEV speelt dit De Merino's spelen thuis tegen de lei der IJsselmeervogels 2. Wanneer De Me rino's winnen, zou dit voor de andere Veenendaalse clubs en ook voor henzelf, van groot belang zijn voor de bezetting van de eerste plaats. De Merino's spelen zeer wisselvallig en een voorspelling is dus moeilijk te doen. In ieder geval heb ben zij het terreinvoordeel. We rekenen op een verdeling der punten. Sportclub Rhenen dat eveneens moet winnen wil men een kans houden, zal wel weg weten met SVM-boys. De pun ten zullen dan ook wel in Rhenen blij ven. De wedstrijden vastgesteld voor de reserve-elftallen zijn als volgt: KVVA 2 Rhenus 2, Veenendaal 3 BVC 3, Hoogland 2 Renswoude 2, Houten 3 Rhenus 3, EMS 3 RKVUV 2, VRC 2 SDC 2. DOVO 2 Ermelo 2, Matjan 2 lust op een geduchte revanche. Matjan DOVO 3, Triangel Boys 2 VRC 3. Hedenochtend om 9 uur begint de speciale Sint-Nicolaasverkoop van de Veenendaalse winkeliers, vereniging „Handel en Nijverheid". Van dit tijdstip tot woensdag 5 december zullen de aangesloten winkeliers aan elke koper voor elke bestede gulden een bon afgeven. Elke bon heeft waarde en moet dus zorgvuldig bewaard worden, maar bovendien is elke bon bedrukt met onzichtbare inkt. Zo op het oog zijn het heel gewone bonnen, wel klein van formaat, maar niets bijzonders. En toch is er iets bijzonders aan deze bonnen. Wil men de onzichtbare inkt zichtbaar maken dan dompelt men het bonnetje in een beetje water, waaraan enkele druppels jodium zijn toegevoegd. Ziet men dan een „garde" op de achter kant afgebeeld, dan moet u dit bonnetje bewaren en 200 van deze bonnen op een vel papier plakken. Indien men 200 van deze bonnetjes op een vel papier plakt en inlevert op het bureau van de VWV, Hoofdstraat 98. krijgt men daar e entoegangsbewijs voor een leuke kindermiddag, welke gegeven wordt in de kerstvakantie, n.l. op woensdagmiddag 2 januari. Komt een „Zwarte Piet" te voorschijn op het bonnetje dan kan men deze bon inwisselen bij elke deelnemende winkelier, waarvoor men dan contant één gulden krijgt uitbetaald. Komt Sint-Nicolaas zelf op de bon te voorschijn, dan heeft deze bon een waarde van f 5,en komen Sint- Nicolaas en zwarte Piet allebei te viorschijn dan betekent dat een prijs van f 10,welke eveneens contant wordt uitbetaald. De Veenendaalse winkeliers zij er dus weer in geslaagd een verrassende actie rond Sint-Nicolaas te organiseren, die volkomen in deze tijd van verrassingen past. Op deze wijze zullen vele duizenden guldens weer naar het kopend publiek terugvloeien, terwijl een zeer groot aantal kin deren een gezellige middag zullen hebben. N V. en pijn weg- wrijven met Over dit onderwerp sprak ir. L. G. Ol- denbanning, hoofd van de buitendienst van het bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Oosterbeek, voor de afd. van het U.L.G. en de P.J.G.U.. Na het welkomstwoord van de U.L.G.-voor zitter gaf ir. Oldenbanning een beschou wing over de geschiedenis van het grond onderzoek en daarna over het gewas- onderzoek zelf. Met de komst van de kunstmest, aldus spreker, bleek het mo gelijk de opbrengst van de gewassen aan zienlijk op te voeren. Eveneens hebben rassenkeuze en voorlichting aan deze stijging medegewerkt. Wil men echter een doelmatig gebruik van de kunstmest, dan moet men eerst weten hoeveel van de verschillende voedingsstoffen een be paald gewas nodig heeft. Aan de andere kant is het van groot belang dat men weet hoeveel van deze voedingsstoffen er in de grond aanwezig zijn. Aan de hand van jarenlange proefnemingen kon men achter deze gegevens komen. Toen men dit eenmaal wist, ging het er om deze wetenschap voor de praktijk dienst baar te maken. Dat de boeren destijds dit belang ook inzagen blijkt uit het feit dat prof. Hudig er in 1927 in slaagde een laboratorium opgericht te krijgen door de landbouworganisaties en de Ned. Heide maatschappij. Dit instituut werd geves tigd te Groningen en hield zich aanvan kelijk alleen bezig met het onderzoek op de zuurgraad (PH) en het humusgehalte. Later kon het laboratorium in Gronin gen het onderzoek alleen niet meer ver werken en werd in 1942 een laboratorium gesticht te Geldrop, in 1946 een te Ooster beek en in 1948 een te Goes. Het bestuur van deze stichting wordt gevormd door afgevaardigden van de drie centrale landbouworganisaties en bijge staan door een aantal commissies van des kundigen. De organisatie van het werk is thans zo dat het bedrijfslaboratorium over het hele land monsternemers in dienst heeft, die op verzoek van de boe ren monsters komen nemen. Is het mon ster genomen en op het laboratorium on derzocht, dan wordt de uitslag door de rayon-assistent met de boer besproken. Op de zandgronden heeft men nogal eens een tekort aan kalk. Veel graslandpef- celen hebben dicht bij huis een te hoog kalie- en fosfaatgehalte, terwijl de verder van huis gelegen percelen vaak een te kort hebben. Het grondonderzoek behoort één keer in de vijf jaar herhaald te wor den. Het gaat, adus spreker, om analyse- cijfers te verkrijgen, waarop het mogelijk is een gefundeerd bemestingsadvies te geven en de grond beter te leren kennen. Sinds 1951 onderzoekt men in Ooster beek monsters hooi, kuilvoer, gedroogd gras en dergelijke, op eiwit, zetmeel- waarde, droge stof, enz. Doel van gewas- onderzoek is de voederwaarde van de ruwvoedermiddelen vaststellen, aan de hand waarvan een goede balans en voe derrantsoenen worden vastgesteld. Door dit onderzoek kan voor de staltijd wor den vastgesteld hoeveel en wat voor krachtvoer of ruwvoer moet worden aan gekocht. Hierdoor kan men voor elk dier het gewenste rantsoen samenstellen en zo voordelig mogelijk voederen. Juist in een tijd als deze van stijgende kosten en dalende opbrengsten is het een gebieden de eis dat elkeg boer alle middelen te baat neemt om zich een redelijk inkomen te verschaffen. Aan het einde van de lezing werden nog twee films vertoond, n.l. „Ook kalk in de grond" en „Rund veevoeding op het weidebedrijf". Beide lieten iets zien van de resultaten van dit onderzoek in de praktijk. Derhalve leer zame films. De voorzitter dankte de heer Oldenbanning voor zijn zeer waardevolle lezing en sloot hierna de bijeenkomst. In de dinsdagavond gehouden gemeen teraadsvergadering heeft burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal z(jn medeleven betoond met het zo zwaar getroffen Hongaarse volk. De vrijheidsstrijd en de slachtoffers wer den herdacht met een ogenblik van stilte waartoe alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Met grote instemming, onder meer by monde van de heer D. de Jong (P.v.d.A.) deelde de voorzitter mee dat één woning van de onderhanden zyn- de nieuwbouw beschikbaar zal worden gesteld aan een Hongaars gezin. Metter- tijd zal een beroep worden gedaan op de Rhenense bevolking mede te helpen aan de inrichting van dit huis opdat het gezin niets zal ontbreken. Men hoopte, dat de burgery zoveel kan opbrengen, dat het gezin kan worden geadopteerd. De voorzitter deelde mede, dat de heer E. P. van Dijk zonder kennisgeving af wezig was en dat de heer Griffioen door ziekte was verhinderd. Op zijn voorstel zal laatstgenoemd raadslid schriftelijk de beste wensen worden gezonden voor een spoedige beterschap. Het belangrijkste punt van deze ver gadering was wel het voorstel tot de bouw van 16 woningen in Eist. Het was de voorzitter tegengevallen, dat hij niet meer had kunnen los krijgen, doch hij sprak de hoop uit, dat de resterende 29 woningen in de vergadering van 4 de- De uitslagen van de woensdag j.l. ge speelde wedstrijden waren als volgt. V.D.C. I speelde tegen U.D.G. I in Utrecht en verloor met 911; V.D.C. II tegen Excelsior uit Utrecht en verloor eveneens met 911. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: U.D.G. I V.D.C. I Vos Edink 0—2 v. BarneveldVan de Brandhof 20 Hessel Heykamp20 Den Hartog B. Valkenbrg11 De Lange W. van Manen02 Van de Voort Rotterdam 20 Carlcbur Van Ravenswaay 11 Benthem De Kleuver 11 Ruitenbeek Keyman 11 L. Smit R. de Gooyer11 11—9 V.D.C. II Excelsior II Niet opgekomen W. Mattu 02 Niet opgekomen A. Peters 02 W. Hor T. van de Berg20 J. Roks J. Louis 11 B. Ruiswijk J. van Oostveen.02 E. Wels J. Nieuwenhuis20 H. Terlouw J. van de Boogaart 02 R. v. Silfhout J. de Groot20 R. Dikkenberg Th. Baas20 C. Heikamp W. vas Schaik 02 cember aan de orde kunnen worden ge steld. De raad besloot de bouw van de 16 huizen onderhands te gunnen aan de firma B. C. Drost en Zn, voor de som van 194.800,Op een vraag van de heer De Jong deelde de voorzitter mee, dat niet met andere aannemers was on derhandeld. Teneinde de bouwcapaciteit te handhaven verdient het aanbeveling de reeds ingeschakelde aannemer te be houden. Andere gemeenten benijden ons om het bezit van de aannemer Drost, al dus voorzitter. Desondanks hoopt de heer De Jong dat spoedig de tijd van open bare aanbesteding mag aanbreken. Wet houder Klaassen wees op de nadelen, die voorheen werden ondervonden van open bare aanbestedingen, nadelen, die nu nog nawerken. Een minder optimistisch geluid liet de voorzitter horen ten aanzien van de geld middelen. Voor deze bouw was nog niets beschikbaar. Bij wijze van uitzondering stelden B. en W. voor de huizen te bou wen met kortlopend geld. De raad machtigdV* de voorzitter daar toe kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum van 1.000.000,— (één miljoen) tegen een maximale rente van 4V» Hoewel men betwijfelde of Ged. Staten daar goedkeuring op zouden geven werd meegedeeld dat naburige gemeenten ook woningen met z.g. kortgeld hadden ge bouwd en dat G.S. toch niet de ene ge meente boven de andere zullen stellen. Tegen de opmerking van de heer Van Dük (PvdA), dat de steigerpalen bij de woningen in aanbouw in Eist zouden uit- NEDERLANDSE EIEREXPORT BLIJFT STIJGENDE Maandag 19 november bereikte de Nederlandse uitvoer van eieren het aan tal van 2 miljard. In 1955 werd dit aantal bereikt op 6 december, in 1954 op 20 december. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur, ds. Vroegindeweij, 5 uur ds. Hiensch van Arnhem. Julianakerk 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroeg indeweij. Veeneind 3 uur ds. Hiensch van Arnhem, woensdag 7.30 uur ds. Middel koop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vermaas. „Sola Fide" 9 uur ds. Goed hart (jeugddienst), 10.30 uur ds. P. G. de Vey Mestdagh van Den Haag, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 2.30 en 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Bar neveld (dankstond). Ger. Gem. (Syn. „El- theto") onbekend. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. J. H. Marwits van Bussum. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk (Nieuwe- weg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossi ngssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman. 5 uur ds. L. v. d. Peut van Renswoude. Ger. Kerk (gebouw Irene) 9 uur en 5 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. (Bantuinweg) geen opgaaf ontvangen. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Donderdag 7.30 uur ds. Lich tenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 en 5 uur dhr. Schoneveld van Apeldoorn. Ger. Gem. (Bantuinweg 39) 10 en 5.30 uur ds. Van de Bijl. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. B. N. B. Bouthoorn, em. pred. te Bennekom. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Knier van Doorn, 6 uur ds. Koele van Nijkerk. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, vrij dag 7.15 uur ds. Chr. v. d. Woestijne. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. dinsdag 2.30 en 6.30 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. donderdag 7 uur dhr. Welting van Rotterdam. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van der Linden. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. van Amstel van Huizen, 6.30 uur ds. J. H. Cirkel; Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. J. H. C. Kater in Scherpen zeel; Ger. Kerk 3 uur ds. E. Torenbeek in „Eben Haëzer". VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. E. A. C. Reydon, Kerkewijk, tel. 2134. RHENEN. Dr. G. E. WUchers, Achterb. straatweg 191, telefoon 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Van Ommeren van Eist, tel. 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr Hey van De Klomp, tel. 08387-200. WOUDENBERG. Spoedgevallen dr. H. G. v. d. Hoek, Stationsweg 10, telefoon 220. Eau de Cologne Dozen zeep Parfum Lotions Diverse merken o.a. Soir de Paris, Boldoot, Piver, 4711, Maja Yardley, Sanders enz. r Scheerkwasten Lipstick Poeder Apth. Ass. Hoofdstraat 106 enz. enz. - Drogist - Opticiën tel. 2576 9—11 EEN MODERNE BRIL ALS ST. NICOLAAS GESCHENK! BAROMETERS LOUPEN DRADENTEL LERS THERMOMETERS LEESGLAZEN PRISMA KI1KERS HYGROMETERS KOMPASJFS MOTOR BRILLEN CURVIMETERS MICROSCOPEN BRILETUIS Speciaalzaak in de BETERE brilsoorten Hoofd«tr. 51 Tel. 3184 Veenendaal I Dat we snel leven en snel geleefd wor den is al bekend, doch dat deze ziekte ook is overgeslagen op de dierenwereld is veel minder bekend. Toch blijkt dit het geval te zijn in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Anderen zullen het wellicht jalouzie noemen, doch hoe dan ook, in Ouwe hands Dierenpark was men de vorige week zeer verrast met de onverwachte geboorte van drie kleine, nu reeds dar tel rondspringende guanaco's, behorende tot de familie van de lama's. De oppasser van deze snelle, opmerke lijk fraaie dieren zag dinsdagochtend dat één der verblijven niet door twee, doch door drie guanaco's bewoond werd. Een klein, teder diertje had het gezin der guanaco's vergroot. Groot was de verbazing, toen des mid dags in het verblijf ernaast nog een klein tje geboren werd en waarschijnlijk aan gestoken door de buren werd in het derde verblijf ook nog een kleine ter wereld gebracht. Driemaal is scheepsrecht. Drie paren, drie verblijven en drie kleinen. Nu kan men de drie moeders iedere dag zien, terwijl zij aan het hek met de jon gen staan te pronken en zeer waarschijn lijk ervaringen met hun kinderen uit wisselen en vergelijkingen maken, wie toch wel de mooiste heeft. Wij van onze kant vonden ze alle drie even leuk, mooi en aantrekkelijk. Hoewel de guanaco's van nature reeds een trotse houding hebben, houden de moeders der drie kleinen het hoofd zo mogelijk nog trotser geheven, terwijl de pa's geheel genegeerd worden. Terecht is men in Ouwehands Dieren park zeer ingenomen met deze onver wachte en prachtige aanwinst, te meer daar in 1957 het 25-jarig bestaan her dacht zal worden. Ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum zal een extra groot aantal dieren worden aangeschaft. Reeds nu is een gedeelte hiervan aangekomen nameiyk een zebra, een kameel, een dromedaris, zes mantelbavianen, wit- buik-ooievaars en vele soorten uit heemse vogels. Het reeds zeer verfraaide park onder gaat een metamorfose. De plantsoenen worden verfraaid met duizenden bloemen, terwijl de natuurlijke huisvesting der dieren nog verder wordt vervolmaakt. Kortom, het gehele park wordt in een nieuw pakje gestoken. De winkels zullen in de eerste week van de Veenendaalse Sint- Nicolaasactie, behalve de koopavond op vrijdag, nog gewoon om 6 uur gesloten worden. Eerst op donderdag 29 november a.s. blijven de winkels tot 9 uur 't avonds geopend, tot dinsdagavond 4 december. Op Sint-Nicolaasdag, woensdag 5 december, worden de winkels 's avonds om 6 uur gesloten. De win kels zijn dus tot 9 uur geopend op: donderdag 29 november vrijdag 30 november zaterdag 1 december maandag 3 december dinsdag 4 december Een en ander is in de wet geregeld en geldt voor het gehele alnd. Roomboterletters met zuiver amandelvulling Roomboterstaven met zuiver amandelvulling Roombotergevuld Speculaas met zuiver amandelvulling Roomborstplaat Grote sortering Marsepcinfiguren van zuivere Amandelmarsepein Chocoladefiguren Droste Chocolade ALLES EIGEN WERK BANKETBAKKER IJ Hoofdstraat 21 Veenendaal (33) Het duurde even voordat Aram de man ontdekt had. Geruisloos klom hij over de verschansing en gaf de anderen, die zich vastgeklemd hadden aan een stuk touw, dat overboord hing, een teken, hem te volgen. Op zijn tenen ging Aram op de man toe. Deze ging plotseling rechtop zitten, alsof hij een vaag gevoel had. dat er iets niet in orde was. Hij tuurde om zich heen en ineens kreeg hij de druipnatte gestalte van Aram In het oog. Zijn mond zakte open van verbazing en zijn ogen puilden bijna uit zijn hoofd van schrik. Toen zag hij ook de andere drie boven de verschansing opduiken. Hij wilde schreeuwen, doch met één sprong was Aram bij hem en voor de man een geluid kon geven, voelde hij hoe een krachtige arm zich als een stalen klem om zijn keel sloot. „Hoeveel zijn er aan boord?" fluisterde Aram hem in het oor. De man pro beerde te spreken, doch hij kon slechts een paar on verstaanbare klanken voortbrengen. Eindelijk stak hij in wanhoop vijf vingers omhoog. Terwijl Aram hem stevig beethield, wendde hij zich tot de anderen, die inmiddels aan boord geklauterd waren. „Er moeten nog vijf man aan boord zijn. Waarschijnlijk slapen ze! Ga hen zoeken; ik zal deze wel voor mijn rekening nemen!" Het drietal wilde de kajuit binnengaan, doch Jaspo wenkte hen grinnekend even te wachten. „Laten we ons niet vermoeien, ik weet een beter middel om hen te pakken te krijgen!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2