c.v. Levensstrijd L. van den Bosch Egyptische tank reed in vijandelijke colonne van den1?asch Concert van hoog gehalte 6 cyl. FORDS Gebrs. van Gin kei J. Middelhoven cadeau L UXO Rv Manschappen wisten modern materiaal niet te gebruiken l ading- De pruik van de koning" Uit Veenendaals raadszaal WOUDENBERG „Het meisje van de rivier" Piraten van Tripoli Voor Uw handen Zakken aanmaakhout zonder extra kosten thuis bezorgd. Door Duitsers gebouwde vesting gaf zich zonder slag of stoot over Muziekinstituut Veenendaal KINDEROPERETTE De rondvraag VRAAG EN AANBOD DIVERSEN winkeljuffrouw Sint en Piet zijn het roerend eens Zij zeggen: Voor dames en heren met een goede smaak vinden wij zeker iets moois in deLederwarenafdelingvan Van den Bosch vlsitetassen boodschaptassen portemonnaies portefeuilles reisnecessaires toilet-etuis koffers reistassen actetassen documentenmappen Marokkaanse tassen, pouffes exclusieve byouterieën modieuse parapluies Hoogstraat 9-11 telefoon 2292 N le klas Anker horloges PENDULES WEKKERS KLOKJES HORLOGEBANDEN (fixoflex en elastofix) GOUDEN TROUW- EN ZEGEL RINGEN Theater I Presenteert Sophia Loren in een opzien barende rol in: Paul Henreid - Patricia Me dina in: FEUILLETON [BRANDHOUT: TELEFOON 3014 VEENENDAAL (speciale correspondentie) Tel-Aviv, november. Een tankcolonne van Israël had de nacht gepatrouilleerd op de weg naar Ismaïla, die Sinaï in tweeën snijdt. Toen het ochtendgloren een nieuwe dag aan kondigde meende één der tankcom mandanten te dromen. Of was het toch werkelijkheid? Hy stiet zyn mannen aan en zei: „Kyk daar eens, vlak voor ons Vlak voor hen, in de colonne sjokte heerlijk een Egyptische tank mee. Het gevaarte droeg een nummer in Ara bisch schrift en was zoals alle vijande lijke gevechtswagens geel geschilderd, de kleur van het woestynzand. De mar conist zond een boodschap aan de chef van de colonne: „Vlak voor ons, in onze colonne, rydt een vijandelijke tank mee." Het antwoord was kort en duidelijk: „Wacht met je moppen tot we een paar dagen verder zjjn." „Het is werkelijk waar, commandant. Wat moeten we doen?" „Je ogen uitwrijven en als dat nog niet helpt naar een psychiater gaan Maar de chef liet zich toch over tuigen. Hij gaf order aan zijn colonne de vijandelijke tank in te sluiten en te pogen haar machtig te worden zonder een schot te lossen. Op dit ogenblik zagen ook de Egyp- tenaren hun vergissing in. Onder vuur genomen door de vliegtuigen was de tank naar het westen gevlucht, in de hoop zo vlug mogelijk een minder ge vaarlijke zóne te vinden. Na lange tijd op maximale snelheid te hebben ge reden zagen ze de colonne van Israël, ultra moderne T-34's liep zestig kilo meter ten oosten van Ismaïla uit op het meest bedroevende Egyptische fias co. De Egyptenaren lieten veertien machines in de steek zonder dat er ook maar een schot mee was gelost. De krachtsverhouding werd hierdoor ge wijzigd. De colonne van nu 48 Isra ëlische tanks joeg de resterende 64 Egyptische tanks in ijltempo over het Suezkanaal. Tijdens deze demonstratie zei de aanwezige opperbevelhebber van het Israëlische leger, Mosje Deyan: „De vluchtelingen hebben alleen kun nen ontkomen omdat hun gevechts wagens per uur vijftien kilometer snel ler reden dan de onze. maar wat ik me blijf afvragen is waarom ze niet een keer, al was het maar om hun eer te redden, hun vuurmonden op ons heb ben leeggespotenAlle westerse journalisten en de militaire attaché's die het oorlogsterrein hebben bezocht constateren eensluidend: „De Egptenaren zijn niet alleen erg bang geweest, maar ze waren niet ,in staat het door de Russen geleverde, moderne materiaal te bedienen." Zelfs de politietroepen van Monaco zouden het fort Abou Agueïlla drie weken hebben kunnen houden. Deze vesting, door de Duitsers gemaakt, uit gerust met de modernste Russische ka nonnen en machinegeweren, nog be schermd door een diep mijnenveld en verdedigd door 3500 elite-manschappen hees na nauwelijks 35 uren de witte vlag. Toen het joodse leger de vesting controleerde bleken de ouderwetse 25-ponders van Brits fabrikaat zich te hebben verdedigd, maar de Russische artillerie had geen schot gelost; het vet Dir. Gijsbert van Zanten Aanvang Elisabeth Hendriks Pianobegeleiding: Loes Coïni ïendriks 7/ I door de zangklassen 3 en 4 op dinsdag 27 nov. a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Kaarten a 1,25 bij Muziekhandel Van Hees. Plaatsbespreken maandag 26 november van 6.30—7.30 uur. maar omdat in de nacht alle katten zwart zijn, dachten ze met hun eigen leger te doen te hebben. Ze lieten zich in de colonne glijden en vervolgden, nu weer gerustgesteld, de weg. Toen de twaalf tanks van Israël de omtrekkende beweging maakten en hun vuurmonden op de Egyptenaren richtten hesen de laatsten onmiddellijk de witte vlag. Victor Franco, de speciale verslag gever van „Paris Presse" schreef dit verhaal als ware illustratie van deze vreemde woestijnoorlog. En hoe onge looflijk het ook moge klinken toch zijn er tientallen van deze voorbeelden op te noemen. Wist Nasser niet, dat zijn mensen geen oorlog weten te voeren? Wist hij niet, dat ze het moderne, Rus sische materiaal niet konden bedienen? Zoals de kliek van Farouk uit de „veldtocht" van 1948 de dure les moest leren, zo zullen de vazallen van Nasser nu toch moeten begrijpen, dat hun leger geen leger is en moderne wapenen geen nut hebben als er geen mannen achter staan, die er wat weten uit te halen. Een beschadigd kanon uit de eerste wereldoorlog met zes goede ka nonniers heeft meer waarde, dan zes Russische tanks met een bemanning, die alleen maar gas kan geven HET VET ZAT NOG IN DE LOPEN De buitgemaakte tank bleek een gloednieuwe T-34 te zijn van Russisch fabrikaat. Vrijwel zonder enige strijd hebben de Egptenaren honderd andere tanks, waaronder 54 van Russisch ma kelij prijsgegeven. Een veldslag tussen een dertig verouderde en door Israëliërs bemande Sherman-tanks en een zestig GESLAAGD Voor het erkende practijkdiploma van de Nederlandse Unie voor Practijkexa- mens in Stenografie en Machineschrij- ven slaagden de volgende candidaten: Voor stenografie Nederlands, systeem „Groote", gemiddelde snelheid 130 let tergrepen per minuut, de dames Tonnie Heikamp te Veenendaal, Jannie M. van de Kaa te Scherpenzeel en Cootje J. Schipper te Woudenberg. Voor kantoortypiste, 10-vingersysteem: mej. P. J. van Amerongen, Clara Bree- schoten, J. van den Brink te Eist, mej. H. G. J. Christiaans, Corlientje J. A. Drost te Eist, Rita Gerth, A. Hensen, Rika Henzen te Eist, mej. E. Keyman te Rhenen, Rita M. Mering, Henny L. B. Kemperman, Hans Rijken, Nico J. Sagel, mej. H. van Veenendaal te Amerongen, Jannie S. Vervat te Eist, Marinus Werner te Scherpenzeel en Corrie van Dijk. Allen werden opgeleid door het Han delsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. zat nog in de lopen. Alleen hierdoor is overigens ook te verklaren, dat Israël in de eerste vier dagen van deze vreemde oorlogen enige tienduizenden krijgsgevangenen maak te en beslag kon leggen op 117 tanks, een goede duizend jeeps, waaronder 446 Russische, enkele honderden mi trailleurs, 236 kanonnen en een in Rus land vervaardigd rijdend radarstation. De Egyptische luchtmacht liet zich eveneens zonder tegenstand vernietigen. Op vier vliegvelden vormen een hon derd finaal uitgebrande Migs nu een bezienswaardigheid. Waarom kwam ook de luchtmacht niet tot actie? Deze vraag zal wellicht in de nabije toekomst beantwoord kun nen worden. Voorlopig heeft Nasser zijn luchtmachtcommandant doen fu silleren. Zijn enige verweer was: „Ik heb bevel gegeven, maar de ene helft van mijn mannen weigerde op te stij gen en de andere helft wist niet hoe ze de gecompliceerde machines moesten bedienen." (Vervolg van pagina 1.) bedoelde gezinnen beschikbaar zijn zo deze daarin willen trekken. Bij het voorstel de garantie van rente betaling en aflossing van een geldlening voor „Caecilia" te herzien vroeg de heer Van Deelen aantekening dat zijn fractie wil geacht worden tegen te zijn. Derge lijke verenigingen moeten zichzelf maar bedruipen. Als laatste van de niet minder dan 43 punten tellende agenda voor deze ver gadering was er dan nog de rondvraag. De heer Scholten wil de bromfietsers van de mooie fietspaden op de Kerkewijk hebben en vroeg om een verordening daarvoor. Verder wees hij erop dat in het achterste gedeelte van de Pelikaanstraat straatverlichting ontbreekt. De heer Kroesbergen klaagde over de uitgebreide agenda welke hij toeschreef aan het feit dat twee maanden geleden de laatste raadsvergadering werd gehouden. Kunnen er niet meer vergaderingen worden ge houden. Dat scheelt ons nog in de por temonnee ook, merkte de heer Van Dee len op. (Presentiegeld.) Wij zijn enthousiast over de nieuwe Kerkewijk verklaarde de heer Slok (AR), maar als wij vandaar in de Hoofdstraat komen, stuiten we op een onafzienbare rij geparkeerde auto's, waaronder vele auto's van de Hoofdstraatbewoners die hun wagen de hele dag maar voor de Zo mogen wij zeker de uitvoering noemen, welke Kor Dijkstra woensdag avond met het Gereformeerd Kerkkoor tot stand bracht. Twee vocalisten van internationale vermaardheid stonden hem ter zijde: de sopraan Dora van Doorn-Lindeman en de tenor Bert van 't Hoff. Johan van Dommele, tweede prijswinnaar van het Internationaal Orgelimprovisatie Concours te Haar lem, was solist in enkele orgelwerken van Reger, Pierné en Langlais, en gaf daarmede blijk, zowel in de stijl der Hoog-romantische klassicisten als in de modernere Franse literatuur een goed inzicht te bezitten. Vooral het virtuoze werk „In Dulci Jubilo" van Langlais maakte een aan gename indruk en was doortrokken van het wezenlijk „esprit" der Fransen. Het Utrechts Strijkorkest verleende mede werking bij de uitvoering van twee cantates voor koor, soli, orkest en orgel, De cantate „Jesu meine Freude" van Buxtehude (1673—1707) werd door alle medewerkenden met overtuiging ge bracht, en was zeker een muzikale ma nifestatie te noemen, die de luisteraars een juist beeld gaf van de rijke inhoud van deze muziek uit de Barok-periode. In het Vioolconcert van Vivaldi was Lien Beyers soliste. Wij bewonderden een gave en sobere voordracht waarbij nog eens temeer uitkwam, dat het goed is „de muziek te laten spreken" en niet de nadruk te leggen op de kwaliteiten van de uitvoerder. Wij denken in dit verband aan de Bel Canto aria's, uit vroeger tijden, die als 't ware door de prima-donna's ge dicteerd werden, en waarin de compo nist vele concessies moest doen aan de soms grillige verlangens van zijn so listen. Gelukkig hebben wij dit tijdperk ach ter de rug, maar hoe vaak gebeurt het intussen nog niet dat de opvatting van de uitvoerende musicus afbreuk doet aan de ware gedaante van het werk. Wie deze avond goed geluisterd heeft, moet wel doordrongen geweest zijn van de hoofdgedachte, die Kor Dijkstra tot het geven van dit Kerkconcert geïn spireerd heeft. Wat ons steeds opnieuw in zijn ver tolkingen treft, is dat hij zich ten volle bewust is van de dienende taak die hij tegenover de muziek heeft te verrich ten en daarom is het streven naar elk éclatant succes hem vreemd. Terecht past hem het motto van Claude De bussy „De la musique avant toute chose!" Tot de verwezenlijking van dit door de dirigent beoogde ideaal droeg niet weinig bij de warme voordracht van mevrouw Dora van Doorn-Lindeman in de beide cantates en in de onvergelijke lijke Biblische Lieder van Dvorók. Bert van 't Hof bracht ons in zijn tenor-soli de inhoud van de 13e Cantate van Bernhard Smilde zeer nabij en gaf een voorname interpretatie van de beide aria's uit de Elias van Mendelssohn. De fluitiste Nell Brandenburg boeide het meest in het laatste deel van Han del's Sonate in F: een levendige Gigue. Het koor gaf met medewerking van orkest en orgel nog enige door het pu bliek zeer gaarne gehoorde werken: Het Hallelujakoor uit de Messiah van Handel en het Ave Verum van Mozart. De dirigent mag terugzien op een ge slaagde avond, en een uitvoering die aan alle artistieke eisen voldeed. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop z.g.a.n. kinderwagen half Eng. Na 19 uur, Eiken laan 33, Rhenen. Te koop z.g.a.n. accordeon, pianoklavier, 80 bassen. Ju- lianastraat 5, Rhenen. Te koop aangeboden prima accordeon p.k. 80 bas, te be vragen Boslaan 75, Veenen daal. Te koop slachtkonynen. Munnikenweg 28, Veenen daal. Gevraagd jong meisje van 8-12 of van 8-3 uur, of een werkster voor meerdere ma len per week. D. J. de Rui ter, Kerkewijk 24, Veenen daal. Te koop 4 fauteuils, vloer kleedjes en stel overgordij nen. Alles zo goed als nieuw. Dr. Colijnstraat 231, Vee nendaal. Te koop kinderwagen model half Engels, kleur lichtgrijs, z.g.a.n. Dr. Colijnstraat 29 II, Veenendaal. Werkster gevraagd voor de morgenuren. Dinsdag, vrij dag en zaterdag. Mevr. K. Oskam, Bergweg 41, Veenen daal. Handelskantoor te Veenen daal vraagt een pientere jongste bediende (vr.) van 15-17 jaar met goede lagere schoolrapporten en eventueel enkele jaren Handelsavond school of Mulo. Brieven on der nr. 3143 aan het bur. v. d. blad. Aangeboden Volkswagen de Luxe 1953, in prima staat. R. van Leyen, Parallelweg 125, Tel. 2761, Veenendaal. Tg koop pracht Erres Tele visietoestel 450,W. van de Grift, Rijksstraatweg 20, Eist (U.). Wegens verhuizing te koop kinderstoel, box, kamer scherm, schrijfmachine. Te bevragen zaterdagavond na 7 uur. Leinweberstraat 70, Veenendaal. Te koop aangeboden een drie-versnellingsnaaf. Merk Sturmey. Te bevr. Koning- innelaan 11, Veenendaal. Heer acad. zoekt pension in Veenendaal. Brieven ond. nr. 3145 aan het bur. v. d. blad. Te koop z.g.a.n. leren dames- jas, groen. Tevens te koop z.g.a.n. scooter. Met toebeta ling uwerzijds scooter ook te ruil voor bromfiets. G. Schinkel, Valleistraat 52, Veenendaal. deur laten staan, ook al hebben zij ach ter hun huis een garage. Het is moeilijk een parkeerverbod in te stellen maar kan er naar de Hoofdstraatbewoners niet een verzoek uitgaan hun wagen niet voor de deur te laten staan? De heer Jansen wijst op de ruïne op het gemeentelijk terrein achter het postkantoor nadat de Vewi- betohal werd afgebroken. Wethouder De Ruiter deelde mede dat order gegeven wordt het terrein weer in de staat van voor de Vewibeto te bren gen. Verder komt het materiaal voor straatverlichting, zoals voor de Pelikaan straat, slechts langzaam binnen. Er wordt echter aan gewerkt. De voorzitter heeft geen goede ervaringen met het richten van verzoeken en hij meende dat het er naartoe moet straks bij de reconstructie van de Hoofdstraat het parkeren te be perken tot niet langer dan een uur. Ver der was spr. van mening dat de brom mers op de rijweg een nog groter gevaar vormen. Het mooiste was een apart pad voor deze weggebruikers. Nu echter ho ren zij op het fietspad van de Kerkewijk dat breed genoeg is om een bromfiets te laten passeren. Een anders luidende ver ordening maken is niet mogelijk. Als het niet gaat zullen er weer bonnetjes moeten worden uitgedeeld, want dat blijkt meest al nog het beste te helpen, zo waren een van de laatste woorden van de voorzitter voordat hij de vergadering sloot. F 217,55 VAN PERSONEEL FORTA Het personeel van de Forta C.V. over handigde aan mevrouw Hosang, presi dente van het comité voor Hongaarse vluchtelingen, een bedrag van f 217,55, zijnde 10 van het weekloon. Voor waar een mooie geste, die navolging verdient. Het eindbedrag ten bate van de vluchtelingen is thans gestegen tot f 6146,50,—. Te koop een kinderledikan- tje 60 x 120 m. H. J. Sennes, Eenvoudlaan 10, Veenendaal. Te koop aangeboden pracht Engelse kinderwagen. Dr. Colijnstraat 33II, Veenen daal. 100,beloning voor de gene die aan woonruimte helpt voor verloofd paar dat wenst te trouwen. Brieven onder nr. 3140 aan het bur. v. d. blad. Te koop 6 beste biggen. T. A. van Gent, Haarweg 26 Over- berg. Te koop z.g.a.n. twee-wielige aanhangwagen voor een luxe auto. D. Dekker, Kade 29 a, Ede. Ter overname aangeboden complete elektr. schoor steenveegmachine o.a. zuig- apparaat met hulpstukken, voldoet prima. Grote klan tenkring. Grote omzet. G. v. Barneveld, Boslaan 62, Vee nendaal. Te ruil motor Royal Enfield voor bromfiets. Prins Bcrrt- hardlaan 218, Veenendaal. Woningruil. Aangeb.: fl. huis met grote tuin, huur 5,50. Centrum voor woning Fran se Gat. Br. ond. nr. 3139 a. h. bur. van dit blad. Te koop een zo goed als nieuwe winterjas leeftijd 14 a 16 jaar. Zeer billijk. Br. onder nr. 3146 aan het bur. van dit blad. Donna, de damesbril die een jeugdig accent geeft. Bloe- mink, Kerkewijk 1, Veenen daal. Te koop aangeboden nog mooie kinderwagen. Te be zichtigen vrijdag n.m. van 7-9 uur. De Sav. Lohman- straat 46, Veenendaal. Gevraagd net meisje voor de huishouding en een sla gersleerling. Slagerij J. van de Berg, Boslaan 87, Veenen daal. Gevraagd: flinke zelfst. hulp in de huishouding; meerdere hulp aanwezig. Aanbiedin gen mevr. Chiotakis, Soest- dijkerstraat 182 z, Bilthoven. Tel. K 3402-3481. Het deskundigst adres voor orgelles: „Muziekschool Ars Musica", Dir. Kor Dijkstra, Stat.singel 10, Telefoon 2339, Veenendaal. Elektrische wasmachines te huur, per uur en per dag. Wij hebben wasmachines v.a. 166,50. N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1, Veenendaal. Tel. 2533. Wist U dat wij schoenen vergroten en verbreden, in een goede pasvorm. Mach. Schoenmakerij R. Valken burg Zn., Gortstraat 38, Veenendaal. Te koop Fiat 500, Cabriolet. Ook te ruilen voor motor. Julianastraat 30, Rhenen. Woning te koop gevraagd. Liefst in Veenendaal-Zuid. Brieven onder nr. 3141 aan het bur. van dit blad. Het beste kruiwagenwiel 16 x 4, wielstellen voor elk doel. Tevens in- en verkoop van autobanden. Banden- handel „De Rie", Laarpad 10, Bennekom. Dinsdags op de markt te Veenendaal. Elke dag schapen- en paar- denvlees voorradig v.a. 1,50 per V2 kg. Van Rhee's Eerste Veenendaalse Paardenslage- rij, Valleistraat 21, V'daal. AANGEBODEN EEN BAZAR VAN W.A.C. De Woudenbergse Accordeonclub (W.A.C.) organiseert vrijdag en zater dag a.s. in de gemeentelijke eierhal een grote bazar. Vrijdag geopend van 711 en zaterdag van 14.30 en 611 uur. LUXE AMERIKAANSE 4-deurs, i.z.g.st. ex-officierswagens -H- Deze uit 60 stuks voor spotprijzen met volledige garantie TELEFOON K 8387-256 EDERVEEN COÖPERATIE „DE VOORPOST" vraagt of leerling Bedrijfskleding vrij. Aanmelden: Harenstraat 31 Rhenen Voor echt vulcaniseren van rubberlaarzen onder garan tie naar R. Valkenburg en Zn., Gortstraat 38, V'daal. Gelegenheid tot vuilnis stor ten (geen hout) bij Grebbe- weg 22, Veenendaal. Speciale aanbieding 6 prach tige tafelmessen in etui, door en door roestvrij met golf- snede voor slechts 6,50. J. Middelhoven, Valleistraat 59, Veenendaal. Gevraagd werkster voor enkele hele of halve dagen bij drogisterij en fotohan- del Henny Jansen, Apoth. ass. Zandstraat 7, Tel. 2472, Veenendaal. Te koop nieuwe baby-uitzet met ledikantje. Br. onder nr. 3142 aan het bur. van dit blad. U loopt jaren op Durablé plastic zolen, verbeterd pro cédé, 6 x sterker dan leer. Loslaten uitgesloten. Alleen bij Mach. Schoenmakerij R. Valkenburg Zn., Gortstr. 38, Veenendaal. Speciale aanbieding 6 prach tige echt porseleinen kop- en schotels voor slechts 3, J. Middelhoven, Valleistraat 59, Veenendaal. U.S.A. Legerkleding, schoe nen, truien, regenkleding, leren dames- en herenjassen en vesten, jekkers, joppers, meubelen, bedden, ledikan ten. Vos bij boterfabriek, Renswoude. Tel. K 8387-307. Moeilijkheden met wasdro- gen? Wij verhuren wasdro gers (Centrifuge) per uur en per halve dag. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1, Veenen daal. Tel. 2533. Voor al Uw verzekeringen, hypotheken en financierin gen is het juiste adres: J. H. van de Lustgraaf, Panhuis 24, Veenendaal. Tel. 2790. Voor een Phili-shave Braun of Remington naar Firma Joh. van Eden Zonen, Hoogstraat 24, Veenendaal. Een Lindo horloge, goed koop of heel duur, desge wenst gemakkelijk te beta len, loopt altijd secuur. Een jaar schriftelijke garantie. Agentschap Veenendaal: E. Vos. Dr. Colijnstraat 13. Ruwe natuurhoning, zo uit de raat, geeft verlichting bij bronchitis, asthma, griep, enz. Beter en gezonder dan de beste hoestdrank. Neem de beste, zo van Bijenstand De Koershof, v.a. 1,55 per pot. Alleenverkoop: M. P. Dees, Nieuweweg 168, Telef. 2079. Speciale aanbieding: een 30- delig kristalhelder drink- servies, prachtige glazen v. slechts 7,50. J. Middelho ven, Valleistraat 59, Veenen daal. Voor Sint-Nicolaas hebben wij een ruime voorraad alle soorten sigaren en sigaret ten. Ook in grote dozen. Pij pen, zak- en tafelaanstekers, sigarettenkokers enz. A. van Walsem, Achterkerkstr. 26, Tel. 3179, Veenendaal. Gooi uw oude horloge NIET weg, want bij aankoop van één onzer geven wij U f 15.- horloge RETOUR! voor uw oude Ook zijn wij ruim gesorteerd in Dus zoek uw voordeel en kijk eerst bij Valleistraat 59 Veenendaal Telef. 2137 Even een klein berichtje en wy komen U gaarne met onze complete collectie thuis bezoeken. DINSDAGS EN ZATERDAGS OP DE MARKT AANWEZIG By aankoop van 3,een prachtige dames- of heren-sigarettenaansteker V eenendaal Van vrydag 23 t.m. maandag 26 november Elke avond 7.30 u., zaterdag 7 en 9 u. zondag 3 en 7.30 uur Het was bij haar alles of niets. IN TECHNICOLOR TOEGANG 18 JAAR Van dinsdag 27 t.m. donderdag 29 november Elke avond 7.30 uur Het meeslepend verhaal van de piraat, die voor een mooie prinses vestinggeschut, oorlogsvloten, folteraars enjaloerse vrouwen trotseerde. IN TECHNICOLOR TOEGANG 14 JAAR Plaatsbespreken dagelijks van 12 u. aan de kassa, 10 ct, ook tel. 2376 Rijwielstalling naast het theater. Vendelseweg - Veenendaal - Tel. 2376 door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (48) Hij kwam het station voorbij, ging de Rafisberg over en bereikte zo het huis van de eigenaar der steengroeve. Toen hij de drie treden naar de mooie voor deur opging, werd de jonge man, die thuis zo zelfbewust en zeker was, door een soort van linksheid bevangen; de hand, die hij op de metalen klink legde trilde en eer hij die oplichtte keek hij nog eens onderzoekend naar zijn grof donkerblauw pak. Het stof had zijn stevige schoenen wit gepoeierd; hij haalde zijn grote roodgebloemde zak- doeg uit de zak en stofte ze af; het bloed steeg hem er bij naar de wangen. Toen eerst ging hij het huis binnen en kwam door een eenvoudige gang, die er alleen lichter en nieuwer uitzag, dan het met tegels geplaveid voorportaal van de Hochfluh-hoeve, naar de deur der kamer. Maar voordat hij die be reikte, ging deze al open en een der meisjes stond in de opening. Tobias nam zijn hoed af. „Goede dag", sprak hij. „Goede dag", antwoordde de donker harige Pia en hield de deur voor hem open. Hij veegde zijn schoenen af aan de stromat die voor de deur lag en strom pelde over de drempel. Toen hij de grote helder verlichte kamer binnen kwam, werd het hem aangenaam te moede. Dat was een hoerenkamer als iedere andere, alleen was de zoldering iets hoger, zodat niemand behoefde te bukken, als hij opstond. Maar de be timmering van wit dennenhout maakte het vertrek gezellig en de meubelen, de grote, zware tafel met ruw ge schaafd bovenblad, de zitbanken, de withouten glazenkast, het rustbed met zijn gebloemd overtrek, dat alles was niet pronkerig en even boers-eenvoudig als Russi zelf. Alleen het kleine „da mesachtige" naaitafeltje bij het venster, waaraan het jongste meisje zat te werken, paste niet goed bij al het an dere meubilair. Maar de meisjes zelf? Het werd Tobias warm om het hart. Pia, die de deur voor hem had geopend droeg een grove schort en had de mouwen hoog opgestroopt over de blanke zachte armen; zij scheen bezig te zijn geweest het een of ander schoon te maken, want zij had nog een natte doek in de handen. Marie, de jongste, die aan de naaitafel zat, droeg een ver steld, ofschoon dan ook net kort rokje, grove wollen kousen, en zware schoe nen en alleen de oudste, Josepha, zag er in haar rouwkleed, waaruit haar hals en handen blank en teer te voorschijn kwamen, anders uit dan men het in de bergen gewoon was. Josepha stond op van de tafel, waar zij bezig was geweest, posten voor haar vader te boeken. Tobias wist zelf niet, hoe het kwam, dat hij Pia voorbij zag en zich tot het slanke blonde meisje wendde. „Ik zou graag mijnheer Christen Russi willen spreken", zei hij. Pia voelde zich eerst enigszins be ledigd, dat hij haar was voorbijgegaan. Toen bedacht zij, dat zij er niet naar gekleed was, om gasten te ontvangen. Zij liet de blik over haar kleding gaan, bloosde en liep de kamer uit. Ook het kind zocht haar naaigerei bijeen, zij was verlegen en liep voor iedere vreemde weg, en met hoogrode wangen sloop zij nu ook met haar werk naar de aangrenzende kamer. „Vader is naar Intschi", zei Josepha, toen keek zij op een kleine klok met houtsnijwerk, die aan de muur hing, en voegde er bij: „maar hij kan ieder ogenblik terugkomen. Ga zo lang zit ten, als u wachten wilt." Zij schoof Tobias een stoel toe. Deze overwon zijn verlegenheid en zette zich aan tafel. „Een ogenblik kan ik wel wachten." Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Josepha nam haar oude plaats tegen over hem weer in. Tobias verbaasde er zich over, zo kalm en zeker als zij was. Hij gevoelde zich behaaglijk in haar nabijheid; het speet hem niet, dat Russi nog niet thuis was. Toch kon hij eerst niet tot een gesprek komen. Tobias wist niet, hoe hij tegen het meisje zou be ginnen. „Waar komt u vandaan?" vroeg Jo sepha. Bij deze woorden keek zij hem aan met een open blik van haar grote ogen, waarin een zonnig warme uit drukking lag. De ogen van Tobias klaarden op, alsof hem iets aangenaams was over komen. „Van Frutnellen", antwoordde hij op de vraag van het meisje. Het was, als ging er een lichte schaduw over het gelaat van Josepha. Zij zweeg. Maar Tobias was nu spraak zamer geworden. „Ik ben Tobias Furrer van de Hoch fluh-hoeve", zei hij. „Zo", zei Josepha. Haar houding was koeler geworden. „Hebt heb je het naar je zin hier boven?" trachtte Tobias het gesprek weer te beginnen. „Waarom niet? Het is overal mooi, waar men thuis is", antwoordde zij. Dat antwoord klonk Tobias te koel. Hij was zeer gehecht aan het bergland waar hij geboren was. „Je zult nog wel zien, hoe mooi het hier is, als je maar eerst een paar jaar hier woont", zei hij. „Je moet eens het dal in gaan naar Gwüest of tot aan de Zevenspitsalpen, of naar boven naar de Seeli-alp. Zie je, zo hoog, dat het is alsof je de blauw hemel zo met de handen bereiken kunt! Daar is alles helder en groot en licht om je heen, de zon is als goud en de bergen staan er I als tempels van Onze-Lieve-Heer. Daar wordt het iemand zo ruim om het hart en men is blij, dat Onze-Lieve-Heer ons in de schone wereld heeft gezon den, en hij zweeg plotseling. „Ja, ga de bergen maar eens op, meisje", voegde hij er op eens op vaderlijk nuchtere toon bij. „Dan zal je wel zien dat ik gelijk heb." Josepha keek hem verbaasd aan. Hij was een ander mens geworden. Zijn grove boerentrekken waren bezield met een geestdrift, die bij hem bijzonder zeldzaam was en in zijn ogen blonk een glans. Josepha vergat geheel, dat hij een Frutneller was. „Je woont hier met genoegen", zei ze, „dat is wel te merken." „Ja", knikte Tobias droogweg voor zich heen. „Nu, ge hebt het hier ook goed, het dal behoort u meer toe, dan andere in koud seizoen PUROL mensen.' „Niet aan mij, maar aan mijn groot vader", antwoordde hij. „Ik heb over hem horen spreken", zei Josepha op een scherpe toon, die Tobias deed opkijken. „President Furrer is nu al menig jaar alleen heer en meester geweest daar boven", zei het meisje. „Wie had dat anders moeten zijn? Zij hebben niemand zoals hij", sprak Tobias, terwijl er oprechte bewondering voor zijn grootvader in zijn stem klonk. Josepha zweeg en keek hem weer onderzoekend aan en een hele poos zaten zij zo zwijgend tegenover elkan der. Maar toen zij opkeken, ontmoetten hun blikken elkaar, en zij wisten niet, waarom hun harten daarbij sneller begonnen te kloppen. „Vader blijft weg", sprak Josepha eindelijk en stond op. Zij ging naar het venster en keek langs de straatweg, die naar Intschi leidde. „Wil ik liever een andere keer ko men?" vroeg Tobias. „Zoals ge wilt", antwoordde Josepha. En toen zag zij op eens Russi uit het Intschiwoud aankomen. „Daar komt hij", zei ze. Het was alsof zij herademde. Er scheen een soort van beklemming van hen te zijn afgenomen. Tobias was ook opgestaan en zij keken naar buiten, hoe Russi aankwam, naast elkaar staande, vertrouwelijk, alsof zij elkaar al jaren hadden gekend. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4