Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Burgem* A* Bakker opent nieuwe Kerkewijk Veenendaal gaf nu reeds tienduizenden guldens voor Hongarije B W van Rhenen geven mening over gemeentegrens-wijziging DE ANTI-CHRIST Wist I/.... Nederlands Kamerkoor naar Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? In kerken alleen al 11.000 gulden Geslaagde C.N.V. november-vergadering Opnieuw 31 huizen voor Eist SCHERPENZEEL Raad van Ede wil verdere uitbreiding voor Veenendaal op Rhenens gebied zoeken Plannen voor recreatiezaal aan Bantuinweg 30e jaargang VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 No. 91 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kapitaal nieuw winkelpand in Zandstraat Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, 1! AGENDA Kind gestikt „Jeugd in de branding" Film „ïi Opmars'" Hij is 17,50 waard 2 AP 286201 Verslag van het comité Ouden van dagen ,De pruik van de Koning Grens met Veenendaal Agrariërs worden de dupe Ds. B. Bijleveld van Noordeloos sprak in Veenendaal over De monsters Voor wat hoort wat! Nieuwe grens met Rhenen prutswerk Voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Kedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 14 cent Speciale contraetpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals reeds eerder kon worden be richt zal op zaterdag 8 december a.s. de nieuwe Kerkewijk officiëel weer voor het verkeer worden opengesteld. Burgemeester en .wethouders hebben waar iedere Veenendaler zeer vol daan en enthousiast is over het resul taat van de algehele reconstructie van de Kerkewijk terecht gemeend niet zonder meer aan een en ander te moe ten voorbij gaan, en inderdaad gaat de betekenis hiervan voor Veenendaal zo ver dat het zeker gerechtvaardigd is het gereedkomen en weder ingebruiknemen een enigszins feestelijk en officiëel tintje te geven. Het gemeentebestuur heeft verder voor deze gelegenheid een groot aantal autoriteiten en ook allen die aan de uitvoering van de reconstructie hebben meegewerkt uitgenodigd hierbij aan- Bij vorige gelegenheden konden wij reeds opmerken dat ook de Zandstraat zich meer en meer als winkelstraat gaat ontwikkelen. En waar hier gistermiddag de opening plaats vond van een nieuw gebouwd winkelpand van buitengewone omvang en opzet, is er deze keer wel bij zondere aanleiding op dit verschijnsel te wijzen. Hoewel tijdens de bouw van dit pand al wel duidelijk werd dat hier iets groots uit de bus zou komen, waren wij toch nog zeer verrast over het uiteindelijk resul taat en kunnen wij het Elektro-technisch bureau G. J. Hiensch niet genoeg com plimenteren. Misschien is hier nog niet eens zo belangrijk het feit dat de Zand straat er een juweel van een winkel heeft bijgekregen als wel het bewijs van onder nemingsgeest en durf dat hiermede ge leverd is en waarin de Veenendaalse win keliers zich in het algemeen onder scheiden. Zijn er de afmetingen en bijzonder mooie lijnen en uitvoering van dit fraaie winkelpand welke onze bewondering af dwingen; bij nadere beschouwing wordt al meteen duidelijk dat het geheel ten volle en terecht is dienstbaar gemaakt aan het winkelbedrijf dat nu hierin gevestigd is. De inrichting en plaats van b.v. de etalages met die prachtige en grote ramen zijn buitengewoon en vormen een vondst op zichzelf. De winkel zelf is tot in on derdelen ingesteld op de branche en op gemakkelijk keuze maken en kopen, Mede door de grote winkel-oppervlakte en niet in de laatste plaats door zijn bij zondere vormen en bouw kon hier een indrukwekkende hoeveelheid en verschei denheid van elektrische artikelen als ver- lichtingsapparatuur, stofzuigers, fornui zen, wasmachines, koelkasten, radio- en televisietoestellen etc. etc. worden onder gebracht. En wel zo dat het overzichtelijk blijft en de fraaiheid van de winkel geen afbreuk wordt gedaan. Winkel en artikel zijn hier als het ware meteen al met elkaar vergroeid. Zonder twijfel speelt hierbij ook het in deze zaak verwerkte kleurencomplex een belangrijke rol. Het behoeft eigenlijk geen betoog dat de firma Hiensch bij deze grootse en werkelijk groot-steedse opzet van dit pand in de verre toekomst heeft gekeken. Want is het niet dat de nieuw bouw in de Zandstraat stap voor stap het karakter van de Zandstraat zal gaan ver anderen? Het elektriciteitshuis Hiensch zal dan geheel in zijn omgeving passen niet alleen, maar aan de eisen voldoen. Een belangrijke voorwaarde voor het suc ces, dat wij de firma Hiensch in dit nieuwe pand toewensen. dat de exploitanten van de ijsbaan aan het Benedeneind in de afgelopen vorstdagen nog geen hoge dunk hadden van het uithoudingsvermogen van koning Winter? dat zij daarom nog geen moeite had den gedaan de ijsbaan al zo vroeg gereed te maken? dat echter intussen alle voorberei dingen zijn getroffen en men nu volledig klaar is om bij een volgende vorstperiode de baan zo snel mogelijk voor de schaats liefhebbers open te stellen? dat de ANWB-wegwijzers op de hoek HoofdstraatHoogstraat en op het Zwaaiplein dezer dagen zijn voorzien van fraaie lampekappen? dat deze straks hun natriumlicht op de borden zullen laten schijnen waar deze voor de weggebruikers in het donker vaak onleesbaar zijn? dat de raad heeft besloten de ver ordening vermakelijkheidsbelasting zo te wijzigen dat deze belasting ook verschul digd is bij het in gebruik hebben van televisietoestellen in openbare gelegen heden als café's en restaurants? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 iiiiiiiiiiiiiitniitiitiiuiifi iMiimiiuiu imiiii humiiiiiiin'iiuIiiiimuii Heden, vrydag 30 november ff 11 (In geb. Eikenlaan) 7 uur, grote ff II tentoonstelling zang-, kleur- en postuurkanaries van „De Gelder- ff i§ se Vallei". ii Zaterdag 1 december 1= Van 2.30 tot 3.30 uur) Vliegtuig strooit Sint-Nicolaasverrassingen |f boven Veenendaal. (In geb. Eikenlaan) 2 u., tentoon- ff stelling zang-, kleur- en postuur- if kanaries van „De Gelderse Val- i= lei". (In geb. Eikenlaan) 8 uur, verto- f| ning van de film „Jeugd in de ff branding" door Chr. Filmactie. (In geb. „Ojové", Kostverloren) 8.45 uur, lezing van ds. W. Goed- ff hart over „De zichtbaarheid der 11 Kerk". |i II Dinsdag 4 december (In geb. „Eltheto") vertoning van de Leger des Heilsfilm „In Op mars". Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maandag de film „De vrolijke vagebond" en van dinsdag t.m. donderdag „Zo begint het leven". wezig te zijn en wel zaterdagsmiddags om half vier ter hoogte van het Sta tionsplein. Met opzet heeft men dit punt van de Kerkewijk gekozen omdat, gezien het veel bredere wegdek daar, het verkeer zo min mogelijk hinder zal ondervinden van de enorme belangstel ling welke hierbij wordt verwacht. Het is burgemeester A. Bakker, die de opening zal verrichten, al staat nog niet vast op welke wijze. Wel is bekend dat deze o.m. met muziek zal worden opgeluisterd en dat na afloop de ge nodigden worden verwacht in hotel Gerth en hotel „De Korenbeurs". Men denkt namelijk twee gebouwen nodig te hebben om alle genodigden te kun nen herbergen. Gisteravond was het zevenjarige zoontje van de familie Van Doorn, van de slagery aan de Prins Bernhardlaan te Veenendaal bezig met het opblazen van een klein reclamebalonnetje. Plotseling schoot het ding in zyn keel en waar het ventje het verschrik- kelijk benauwd kreeg werd onmiddel lijk dokter Kets gewaarschuwd. Deze liet de jongen direct naar het Juliana- ziekenhuis overbrengen, maar nog voor men daar arriveerde was hy gestikt. Het medeleven met de zwaar ge troffen familie is algemeen. Candidaat I. Kok te Veenendaal is op het ogenblik werkzaam als vicaris bij de Ned Herv. gemeente van Lunteren. Uit de vele op hem uitgebrachte beroepen heeft hij dat naar Zegveld aangenomen, maar alvorens hij daar zijn werkzaam heden begint, wil hij zich onder leiding van ds. G. Boer bekwamen in het prac- tische werk van een predikant. Het Nederlands Kamerkoor komt 10 januari a.s. naar Veenendaal voor het geven van een concert. Zonder twijfel zal door zeer velen die dit koor via de radio hebben leren kennen, deze gelegenheid dankbaar worden aangegrepen dit ook eens direct te horen en te zien. Dit kleine, uitgelezen ensemble, be staande uit 17 beroepszangeressen en -zangers, werd in 1937 opgericht en staat sindsdien onder leiding van Felix de Nobel. Aanvankelijk trad het koor slechts voor de radio op, doch aldra verscheen en verschijnt het thans nog, met groot succes in binnen- en buiten landse concertzalen. In de loop der jaren heeft het koor zich voornamelijk toegelegd op de beoefening van de a-copella zang, een tak van kunst, welke specifiek Nederlands is en hier te lande in de vijftiende en zestiende eeuw tot ongeëvenaarde bloei is ge komen. Het doel van „Het Nederlands Kamerkoor is deze vocale kunst thans wéér te laten bloeien. Het uitgebreide repertoire van het koor bevat echter ook werken met orkest- en pianobege leiding, alsmede volksliederen in ver schillende talen bewerkt door de diri gent. In de serie filmvoorstellingen, geor ganiseerd door de 'Plaatselijke afdeling van de Chr. Film Actie, C.F.A., volgt voor morgen, zjL-raag 1 december de vertoning van de Duitse film „Jeugd in de Branding". Deze voorstelling, welke weer zal plaats vinden in het gebouw aan de Eikenlaan, vangt aan om 8 uur. De aard van de door het koor in ver schillende plaatsen te geven concerten is dusdanig, dat deze voor een ieder bevattelijk zijn. Zij zijn zeer afwisse lend en in het gehoor liggend. Boven dien geeft de heer De Nobel, die een uitstekend causeur is, bij alle werken een korte mondelinge toelichting. Het koor oogst met deze uitvoeringen dan ook steeds een enorm succes. Over het programma voor Veenen daal zullen nog tijdig nadere mede delingen volgen. Het Leger des Heils Korps Veenen daal hoopt op dinsdag 4 december a.s. in de grote zaal van het gebouw „El theto" een bijzondere voorstelling te geven van de prachtige documentaire geluidsfilm over het Leger des Heils werk in Nederland: „In Opmars". In deze film wordt een beeld gegeven van het geestelijk en maatschappelijk werk van het Leger des Heils in Neder land. In tal van plaatsen werd deze film vertoond tot voldoening van de bezoekers. In Veenendaal, dat het Leger des Heils zozeer de steun en sympathie van het publiek geeft, is dit de ge legenheid wat meer van het mooie werk van het Leger te zien. De VALLEI-RIKS van de vorige week werd uitgegeven b-j de firma Hootsen in de Hoofdstraat te Veenendaal, maar niet gevonden. Ds waarde van de VALLEI-RIKS welke deze week weer wordt uiegegeven is hierdoor gekomen op 17,50. Het nummer van de riks is deze keer weer rood en wel Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 2 AP 286201, dat is de VALLEI-riks en wan neer u deze vóór a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de premie van 15 gulden in contanten uitbetaald. De nationale inzamelingsactie ten bate van Hongarye, in Veenendaal ge houden door vele tientallen dames, daartoe aangezocht door mevrouw Bakker-Maatjes, heeft opgebracht de som van 7912,74. By deze collecte zyn de fabrieken iïiot bezocht. Deze war?a zelf al bezig gelden in tezamelen. De collecten in de Veenendaalse ker ken hebben gezamenlijk ongeveer 11.000 opgebracht. Voorts is door de afdeling van het Gisteravond werd in het gebouw aan de Eikenlaan weer de jaarlijkse november avond gehouden van de Veenendaalse Chr. Besturenbond. De heer Vunderink opende met Schrift lezing uit Psalm 91 en ging voor in ge bed. Vervolgens leidde de heer Vunderink de avond in en zei o.m. op een grotere opkomst te hebben gerekend dan nu het geval was, maar weet de mindere be langstelling aan de tijdsomstandigheden waarin wij thans leven. Toch speet het hem, want deze jaarlijkse CNV-familie- bijeenkomst wil zijn een zich beraden op de plaats en het doel van het CNV. Als spreker van de bijeenkomst behan delde de heer B. Roolvink hierna het on derwerp „De ander en ik". De heer Rool vink stond even stil bij het huidige wereldgebeuren. In en na de eerste we reldoorlog verwachtte het mensdom be tere tijden. Oorlog zou er niet meer komen. Tijdens de tweede wereldbrand zagen wij hetzelfde en werd het leed ver zacht door de hoop op betere tijden, wel vaart en vrede. Nog maar enkele maan den na de oorlog wierp Rusland het mas ker af en tekende zich de tegenstelling Oost—West reeds scherp af. Opnieuw werden wij teleurgesteld in de 20ste eeuw die aanvankelijk door de dichters als de eeuw van vooruitgang en vrede was be zongen. Wij zijn allemaal de ander voor elkaar en dienen zo goed mogelijk voor elkaar te zijn om het leven draaglijk te maken. Hoe zouden wij ons voelen als wij als eenling in Veenendaal woonden en daar bij nog alles wat hier aanwezig is ons eigendom zou zijn? Wij zouden wegvluch ten en de mensen weer opzoeken. Hier speelt de verbondenheid van alle mensen en dat verklaart mede onze reactie op het leed de Hongaren aangedaan. God heeft de mens gesteld om Hem te dienen. Daarom moeten wij ook de mensen die nen. Hoeveel mensen verkeren er in onze eigen omgeving niet in nood? In geeste lijke nood. Het zijn er massa's. Wij men sen zijn verantwoordelijk voor elkaar. Als christelijke vakbeweging hebben wij de verdwaalde mensen te brengen onder het De gemeenteraad van Rhenen komt dinsdagavond in openbare zitting bijeen, ter behandeling van een agenda, bestaan de uit 18 punten, waaronder de begroting voor het komende dienstjaar. Een voor Eist belangrijk punt vormt ongetwijfeld het voorstel om over te gaan tot de bouw van 31 woningen in dit dorp. Zoals men zich nog zal herinneren werd 20 november besloten in dit dorp 16 hui zen te bouwen. Een en ander is het ge volg van de vestiging van de radar afdeling van de Kon. Luchtmacht in de voormalige rijwielfabriek op Remmerden. De huizen worden gelijk aan de 16 an dere en zullen worden gebouwd aan de Woudweg in 2 blokken van 4 en een van drie. De bouwkosten bedragen 409.310,-. De firma B. C. Drost en Zn. werd bereid- gevonden de bouw uit te voeren. Overigens staan o.m. nog de volgende punten op de agenda: benoeming lid com missie van toezicht handelsavondschool; verbouwing en inrichting lokaal aan de openbare school Bantuinweg; grond aan- en verkopen en verhuring van grond aan het Rhenense Rust- en Vakantie-oord „GEB", Rotterdam. licht van Christus, ook in het dagelijks leven en in de fabriek. Wij vormen maar een klein deel van de wereldbevolking maar toch hebben wij de taak weer ver bondenheid te brengen tussen God en die wereld want zonder Hem gaat deze ten onder. Is het geen wonder dat in ons goede land weer gezamenlijk wordt gehandeld bij het tot stand brengen van ouderdoms voorziening en ook bij het beperken van de bestedingen? Overal in de wereld zien wij grote stakingen, strijd en verscher ping van de tegenstellingen. Als het dan geen christendom meer is in ons land dan is het in ieder geval een vrucht van de nawerking hiervan. Christendom heeft werkelijke betekenis in de verhouding werknemerwerkgever. In onze verant woording voor de medemens zijn wij dus ook verplicht onze mede-arbeiders te be wegen tot de christelijke organisatie toe te treden, zo besloot de heer Roolvink zijn toespraak. Het optreden van het Chr. Toneelgezel schap „Desto" uit Utrecht met de opvoe ring van het spannende en zeer amusante blijspel „Adriaan en Olivier", werd weer een groot succes. Er werd uitstekend ge speeld en wij zouden haast zeggen dat het Veenendaalse CNV onderhand van deze Utrechtenaren niet anders gewend is. Al met al werd het weer een zeer goede avond. Nederlandse Rode Kruis een inzameling voor Hongarije georganiseerd, waarvan de totale opbrengst nog niet bekend is. Buiten de fabrieken en ook niet mee geteld de collecte, gehouden door het Rode Kruis, welke ook al vele duizen den guldens hebben opgebracht, is nu dus binnen ongeveer 19.000,Het behoeft geen betoog dat Veenendaal hiermee een bijzonder goed figuur slaat. De jaarlijkse gewoonte getrouw bracht dinsdagavond het comitee Ouden van Dagen, onder voorzitterschap van de heer Stotijn, in één der zalen van het hotel „De hertog van Gelre" ver slag uit over de laatst gehouden tocht naar de Hoge Veluwe. Van enkele ver enigingen waren vertegenwoordigers aanwezig. Wij hadden liever gezien dat de zaal geheel gevuld was geweest met belangstellenden, aldus de voorzitter, doch het is een bewijs dat het publiek vertrouwen in ons comitee stelt. Door de secretaris, de heer Verkerk, werden de notulen gelezen en naar aanleiding daarvan merkte de voorzitter op, dat er voor de tocht een enquete onder de autobestuurders was gehouden en hier uit bleek dat zij er wel voor voelden om de dag langer te maken, doch de meer derheid was tegen. De penningmeester, de heer Goldstein, kon een mooi batig saldo melden. Op de vorige samen komst waren vele suggesties aan de hand gedaan cm aan gelden te komen, doch van enkele was nog maar gebruik gemaakt. Wanneer de bronnen opdro gen kunnen andere nog worden aange boord, aldus de voorzitter. De speldjesactie van „Caecilia", de klaverjascjub en de voetbalvereniging Blauw-Wit heeft flink wat geld bijeen gebracht. De voorzitter van „Blauw- Wit", de heer Van Egmond, zegde we derom zijn medewerking toe. Van de commandant der rijks-politie, de over ste Moleris was een schrijven binnen gekomen, dat in het vervolg niet op politie-geleiding moest worden gere kend in verband met personeels- schaarste en deze adviseerde om in het vervolg van autobussen gebruik te ma ken. Hierover moeten wij ons beraden, aldus de voorzitter, want de kosten van een autobus en wij hebben er min stens drie nodig zijn niet gering. Hierover zou een enquete gehouden worden onder de autobestuurders. Tenslotte de vraag, aldus de voor zitter, waar moeten wij dit jaar naar toe? Hoe meer tochten er gemaakt zijn hoe moeilijker het wordt. De laatste tocht waren de mensen zeer tevreden. In ieder geval moet het geen te grote tocht zijn. Tot een beslissing waarheen kwam het echter niet. UITSLAGEN SCHIETWEDSTRIJDEN De uitslagen van de schietwedstrijden in de sociëteit met buks, waren als volgt: 1. H. K. Èerendse 47 p.; 2. M. Berendse 47 p.; 3. A. Dusschoten 46 p.; 4. G. J. de Dinsdagavond werd in het gebouw aan de Eikenlaan de kinder-operette „De pruik van de koning" opgevoerd, door de zangklassen 3 en 4 van het muziekinstituut Veenendaal onder lei ding van Elisabeth Hendriks. Het geheel bleek zeer verzorgd en de vele aanwezige ouders vooral heb ben genoten van hetgeen hun kinderen vertoonden. Bovenstaande foto geeft een beeld van het slottafereel van deze aardige operette, waarbij vrijwel alle mede werkenden op het toneel verschijnen. Joode 46 p.; 5. R. van Eist 43 p.; 6. P. Engelenburg 43 p.; 7. C. Valkenburg Sr. 42 p.; 8. Gr. Eist 42 p.; 9. A. Valkenburg 39 p. D AM-UITSLAGEN De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Scherpenzeelse damvereni ging waren deze week als volgt. M. Inkenhaag H. G. Valkenburg 1—1 M. Inkenhaag J. van Dijk1—1 C. Verweij M. Inkenhaag 02 N. Wallet J. v. d. Peppel 2—0 A. Dusschoten W. v. Zetten 11 C. Valkenburg G. Jansen 2—0 In een uitvoerig prea-advies aan de gemeenteraad hebben burgemeester en wethouders van Rhenen hun mening neergelegd over de op handen zynde grenswijziging met Veenendaal en Wa- geningen, waarvan die met eerstge noemde gemeente het belangrijkst is. Aan een tweetal bezwaren, in 1951 ter kennis gebracht van gedeputeerde sta ten, is tegemoet gekomen, namelijk: 1. er werd in het ontwerp een correctie aangebracht, waardoor het bosgebied van Prattenburg binnen Rhenens grenzen zal blijven; 2. by dit ontwerp wordt dat deel van de Afweg, hetwelk een verbinding vormt tussen de Nude en de drie zuidelijk gelegen boerderijen, toege voegd aan de gemeente Wageningen. B. en w. noemen de voorgestelde grens met de gemeente Wageningen en Ede een verbetering. Zy achten het volkomen logisch, dat het Valleikanaal als grensscheiding wordt aangenomen en dat het gebied van dit kanaal geheel onder de provincie Utrecht wordt ge bracht, daar dit gewest ook het beheer en onderhoud heeft. Het voornaamste gedeelte van de voorstellen geldt dus wel de grens wijziging met de gemeente Veenendaal. Het stemt burgemeester en wethouders van Rhenen tot voldoening, dat de voorgestelde grens geen inbreuk maakt op de eenheid van de buurtschap Ach terberg. De Cuneraweg met zijn aan beide zijden gelegen bebouwing en het landgoed Prattenburg blijven bij Rhe nen, wat planologisch ook de enige juiste oplossing is. Als noordelijke grens is ter plaatse een lijn aangehouden op ongeveer 150 meter parallel lopende met de Cuneraweg. In de toelichting van het ontwerp komt met betrekking tot dit grensge- deelte het volgende voor: „Anders dan de raad der gemeente Rhenen heeft het gemeentebestuur van Veenendaal in eerste instantie ernstig bezwaar gemaakt tegen de z.i. te be perkte gebiedsuitleg in het zuiden; het bepleitte de grens te leggen in het randgebied van de bebossing ten zui den van de Cuneraweg. Hiertoe wer den onder meer als argumenten aange voerd: de behoefte aan geschikt terrein voor meer riante villabouw ten be hoeve van directeuren van grote indus triële bedrijven; de oriëntatie van de bewoners van het gebied rond de Cu neraweg; de aanwezigheid van een ziekenhuis en een zwembad, welke in richtingen voornamelijk ten behoeve van de inwoners van Veenendaal wer den gesticht en waarvoor die gemeente betekenende financiale risico's op zich heeft genomen; en de wenselijkheid, dat de aansluitingspunten van gedachte rondwegen op de Cuneraweg binnen de gemeente zouden komen te liggen." Rhenens college brengt hulde aan de hogere instanties, dat zy op deze zwakke argumentaties niet zyn inge gaan! De raad van Rhenen wordt er ver volgens aan herinnerd, dat in 1951 met het destijds ingediende ontwerp ac- coord werd gegaan, daarbij niet ver helende dat hier een vrij groot agra risch gebied werd toegewezen aan een industriegemeente, welke het kennelijk doel heeft dit voor bebouwing te be stemmen, wat voor de overwegend agrarische bevolking tot grote moeilijk heden aanleiding kan geven. B. en w. van Rhenen zijn van mening, dat dit bezwaar tegen het nu ingedien de ontwerp nog in versterkte mate geldt, aangezien hierbij de grens niet is gedacht ongeveer 75 meter ten zuiden van de Brinkersteeg, zoals bij het ont werp 1951, doch zonder enige nadere toelichting 350 m in zuidelijke richting tot aan de Koesteeg werd opgeschoven, waardoor het af te stane gebied met nog 21 ha wordt vergroot. De vraag rijst welke bestemming bij overgang naar Veenendaal aan dit gebied zal worden gegeven. Slechts node kunnen wij hierin be rusten, aldus b. en w. van Rhenen en dan alleen nog maar uit overweging dat een spoedige oplossing van het vraagstuk van de gemeentegrenzen voor Zo begon voor een beperkt, maar aandachtig gehoor ds. B. Bijleveld, Chr. Ger. predikant te Noordeloos, op uitnodiging van de Chr. Geref. Jongelingsvereniging alhier, woensdagavond in het kerkgebouw aan de Beatrixstraat te spreken over het onderwerp „De Anti-Christ". Reeds in de jaren, 1000, 1033 en daarna in 1065 zo begon ds. Bijleveld, ver wachtte men de wederkomst van Christus. Er was evenwel geen verlangen naar Christus, maar veeleer vrees en angst. Hoe is het nu vandaag? In 1956. By ons mensen van deze tyd is er geen verlangen, maar ook geen vrees. Het gaat de mens van tegenwoordig niet aan. Iedere zondagavond worden de twaalf artikelen des geloofs voorgelezen. Hierin wordt gesproken over de wederkomst van Christus op aarde. Maar onze ge dachten zwerven naar elders. Het grootste verlangen bestaat hierin, dat de predi kant binnen anderhalf uur amen zal zeggen. Toch is het in deze ernstige tyd nodig, dat we anders denken. In verschillende delen van de Bijbel wordt gesproken over de Anti-Christ. In 2 Tess. wordt over de Anti-Christ gesproken; hier wordt de persoon van de Anti-Christ aangeduid. In de eerste brief van Johannes heeft men het oog op de Geest van de Anti-Christ en in Openbaringen wordt gesproken over de tijd en het rijk van de Anti-Christ, Ds. Bijleveld vroeg zich vervolgens af, of de Anti-Christ een persoon of een macht zal zijn. De Anti-Christ is de mens der wettel- loosheid. Er komt een tijd, dat alle wetten met voeten getreden zullen worden. Alsdan zullen we de mens zien, bij wie alle remmen zijn weggevallen. De mens in zijn bestiale toestand. Er zullen twee beesten opkomen, één uit de zee en één uit de aarde. Het beest uit de zee is een afschuwelijk, een af schrikwekkend monster. Het zal macht boven recht laten gelden. Is dat nu niet het geval met Rusland? Ds. Bijleveld verhaalt de geschiedenis van een Syrische koning, die het God vrezende volk aanviel. Welke dag ge bruikte hij ervoor? De Sabbath. Dat is satanisch. Ook Rusland heeft Hongarije op zondag aangevallen. De Anti-Christ is één persoon met 'n dermate grote macht, dat hij alleen over de aarde zal regeren. We zien nu reeds een samenbundeling van staten: de Sovjetstaten, de Verenigde Staten van Amerika en het verlangen gaat reeds uit naar een Verenigd Europa. En straks zal er misschien één hoofd komen boven al deze staten. De geest van de Anti-Christ, aldus ds. Bijleveld, zal men zien in de dwaal leraars en de vervolgers. Herodus en Pilatus waren eikaars vijanden, maar wanneer het er om ging de Christenen te vervolgen werkten zij samen. Dat zal zo de eeuwen door blijven. Er is ook een combinatie van dwaalleer en ver volging, getuige de protestantenvervol ging in Spanje. Het geloof is amen zeggen, op alles wat God zegt en doet. Ook op die ont zettende gebeurtenissen van tegen* woordig. Amen leren zeggen op het vreselijke portret van u en van mijj, aldus ds. Bijleveld. De predikant haalde Romeinen 3 aan, waar geschreven staat „God leert Zijn volk amen zeggen op alles wat ge schreven is in Zijn woord." Ook die vreselijke dingen staan in Gods woord beschreven. Het beest uit de aarde, minder af schrikwekkend, maar des te gevaarlij ker, met twee hoornen als lamshoornen gelijk en machtig in woorden en wer ken. Het beest sprak als de draak in woorden, ingegeven door de satan. Dit beest heeft een ondergeschikte positie. Wie of wat wordt ermee bedoeld? De valse profetie. Wij kennen de drie-eenheidGods, n.l. Vader, Zoon en Heilige Geest. Ook de Anti-Christ heeft zo'n drie bond: de draak, de Anti-Christ én de valse profeet. De laatste gaat in meeslepende woor den oproepen om de eerste .persoon, de wereldheerser, te aanbidden. Er zal (Zie verder tweede blad.) KLINIEK VOOR SLECHTE ZAKEN In de V.S. is er een speciale onderne ming, die uitsluitend slecht gaande win kels enz. van advies dient. Ze staat onder leiding van Edwina B. Hogadone, oud presidente van de internationale ver eniging van werkende vrouwen. Ook de gemeenteraad van Ede heeft nu in tweede instantie de kwestie behandeld over de plannen tot wijziging van de grens met Veenendaal. B. en W. hadden een concept-schrijven aan de interprovinciale commissie opge steld, waarin wel de bezwaren tegen deze grenswijziging, welke reeds in 1951 naar voren waren gebracht, werden gehand haafd, maar waarin toch ook de voor gestelde wijziging werd aanvaard. Dit was voor de heer Weigraven aan leiding om in een uitvoerig betoog de motieven, die tot dit grenswijzigingsvoor- stel hebben geleid, te bestrijden. Hij toon de met tal van voorbeelden aan dat de toelichting op dit ontwerp op sommige punten tendentieus en op andere punten tegenstrijdig is. Zo wordt b.v. op de ene plaats gezegd, dat de bestaande grens- deze streek in groot verband gezien van veel belang is. De raad wordt dan ook voorgesteld als mening uit te spreken dat geen overwegende bezwaren tegen de voor genomen grenswijziging overeenkomstig de ingediende plannen bestaan. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat het voetbalterrein aan de Kerkewijk na deze grenswijziging geheel op het ge bied van Veenendaal zal komen te lig gen, waardoor de uit vermakelijkheids belasting verkregen baten voor Rhenen verloren zullen gaan. Tevens zal er wellicht nog een ver rekening moeten plaats hebben van de kosten van riolering in de Kerkewijk terzake van de aan de grens gelegen woningen. Bij de totstandkoming van het ont werp zullen van de Rhenense bevol king 164 personen overgaan naar de gemeente Veenendaal en naar Wage ningen 6 personen. Rhenen zal 94 ha B. en w. van Rhenen delen de ge meenteraad mede, dat de ouden van dagen momenteel gevestigd zijn in een ongezellige ruimte van het voormalige gemeentehuis aan de Vismarkt. Zij zijn van mening, dat het van groot belang is, dat de bejaarden voor hun samen komsten kunnen beschikken over een behoorlijke inrichting. Daartoe wordt de gemeenteraad voor gesteld de sociëteit van de ouden van dagen opnieuw te vestigen in het gym nastieklokaal aan de Bantuinweg, doch niet dan nadat dit gebouwtje is ver bouwd en ingericht. Uit het hier bedoelde schrijven aan de raad blijkt, dat er een comitee dn Rhenen bestaat wie hierin zitting hebben is ons niet bekend dat zich als doel heeft gesteld de behartiging van de problemen van de „straatjeugd". Dit comitee heeft de beschikking ge vraagd over een lokaliteit, waarin het 's avonds de jeugd kan opvangen in een zgn. instuif. B. en w. zijn van mening, dat de in het geding zijnde lokaliteit des middags aan de bejaarden zou kunnen worden beschikbaar gesteld en 's avonds aan de jeugd en stellen de raad voor daar toe een crediet beschikbaar te stellen van f 4350,50. FIKSE SCHOORSTEENBRAND OP TIJD GEBLUST Dinsdagochtend woedde een hevige schoorsteenbrand in het perceel van de heer G. v. D., Duistereweg 30. "Wethouder Boelhouder, die toevallig passeerde, gaf een melding door aan bouw- en woning toezicht, waarna de nevelspuit uitrukte. Met behulp van een ramaneur werd de brand gedoofd. De schoorsteen zat prak tisch verstopt en is 's middags bijna ge heel gesloopt. Het gezin is aan een groot gevaar ontsnapt, daar de schoorsteen in een dermate slechte toestand verkeerde, dat de rook de slaapkamer binnenkwam. afscheiding storend heeft gewerkt op de grond verliezen aan Veenendaal en on geveer 39 ha aan Wageningen. De raad van Rhenen zal dinsdag avond over deze aangelegenheid zijn mening kenbaar maken, stedebouwkundige ontwikkeling van het noordelijk deel van Veenendaal, terwijl op een andere plaats wordt opgemerkt, dat alleen ingewijden de grens tussen Ede en Veenendaal kunnen zien. Dat in de toelichting met geen woord wordt gerept over de wensen van de be volking in het omstreden gebied, vond hij een ernstige leemte. Bovendien is Vee nendaal met deze grenswijziging niet ge baat omdat ook na aanneming van dit ontwerp, b.v .het Juliana ziekenhuis in de gemeente Rhenen gevestigd blijft en verdere uitbreiding in zuidelijke richting onmogelijk is. Dit is geen oplossing in grote stijl, aldus de heer Weigraven, het is prutswerk. Op grond van al deze bezwaren diende hij een tweetal amendementen in op het conceptschrijven, waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat de moeilijke positie, waarin Veenendaal verkeert, een gevolg is van de omstandigheid, dat aan deze gemeente bij de afsplitsing van Rhenen in 1795 een te klein gebied is toebedeeld. Een drastische herziening van de grenzen tussen Rhenen en Veenendaal zou daar om voldoende zijn. Dit amendement werd door B. en W. overgenomen en door de raad aanvaard, met alleen de stem van de heer Van Eke- ris tegen. Maar tevoren had de heer Van Ekeris, die zelf ambtenaar is van de gemeente Veenendaal en lid van de raad van Ede, een pleidooi voor grenswijziging gehouden waarbij hij het gemeentebestuur van Ede verweet, dat Geld. Veenendaal en ook de andere buitendorpen steeds bij Ede wor den achtergesteld. Deze zienswijze werd scherp bestreden door de heer Koolboom, die zich afvroeg of de heer Van Ekeris hier sprak als lid van de raad van Ede of als afgevaardigde van het gemeentebestuur van Veenen daal. Ik heb zelfs de indruk, aldus de heer Hoolboom, dat de heer Van Ekeris het stuk, dat hij hier heeft voorgelezen, niet eens zelf opgesteld heeft. Ook de heer Hey en mevrouw Van de Linden bestreden de opvattingen van de heer Van Ekeris. W IJ Z E W O O R D E N IN SINTERKLAASTIJD Vervulde wensen zyn vaak zelfgezaaide rampen (Quida) A

De Vallei | 1956 | | pagina 1