DE VALLEI B&W van Renswoude afwijzend t*a*v* annexatie - plannen Raad van Rhenen gaat accoord er mee Tenzij Ederveen en De Klomp bij Renswoude worden gevoegd Opwekking tot middenstand gesloten eenheid te vormen E. P. van Dijk was Voor de Jeugd De terugkeer van Ook nieuwe grens met Sclierpenzeel onlogisch Grenswijziging Veenendaal en Renswoude Niet consequent MARKTBERICHTEN Scherpenzeel en Renswoude Ederveen-Renswoude- De Klomp Halslaan 26 (Hoek Patrimoniumlaan) UIT RHENENS RAADZAAL Bacchusklant per vrachtauto achtervolgd weer aanwezig Uitslag Sint-Nicolaas- prijsvraag ARAM 99 99 99 9f 99 99 A.s. vrijdagavond komt de raad van Renswoude in vergadering bijeen en het is hierin dat B. en W. met het voor stel zullen komen de aanhangig ge maakte wijziging van de grenzen met de gemeenten Veenendaal en Ede al leen dan te accepteren indien ter com pensatie het gebied van Ederveen en De Klomp bij Renswoude wordt ge trokken. Het college acht het uitermate be treurend, dat in de ontwerpregeling in het geheel geen aandacht is geschonken aan de door de raad voorgestelde com pensatie in verband met de gebieds- afstand aan de gemeente Veenendaal, terwijl met betrekking tot de wijziging van de grenzen met de gemeente Scherpenzeel wel enig grondgebied van de gemeente Scherpenzeel aan deze ge meente wordt toegevoegd, hetgeen echter bezwaarlijk te beschouwen is als compensatie voor de afstand van grondgebied aan de gemeenten Scher penzeel en Veenendaal. Weliswaar is de toevoeging van grondgebied aan de ge meente Renswoude groter dan haar gebiedsafstand aan de gemeente Scher penzeel, uitgedrukt in ha, respectieve lijk 90 ha en 55 ha. Deze gebiedstoe- voeging is echter dermate onbelang rijk en inconsequent, dat bij het col lege de vraag rijst hoe deze grens correctie verdedigbaar moet worden geacht door de ontwerpers van de rege ling. Niet alleen de ontwerp-regeling heeft aan de compensatiegedachte geen aan dacht geschonken, maar ook de toe lichting op het ontwerp rept met geen enkel woord hierover, hetgeen B. en W. in hoge mate onbevredigend voor komt en de schijn wekt, dat de door de raad met teveel klem in overweging gegeven redelijke wensen zonder meer terzijde zijn geschoven. Het bovenstaande zou, aldus B. en W. van Renswoude, tot het standpunt kunnen voeren de raad een algehele afwijzing van de voorgestelde plannen voor te stellen en slechts een kort maar krachtig „neen" te vragen. Zij willen zich echter objectief blij ven instellen ten opzichte van de voor gestelde grenscorrecties en voorstellen in te stemmen met die grenscorrecties, waarvan gezegd kan worden dat de be bouwing van het betreffende gebied een typische gelijkheid vertoont met die van de nabij gelegen gemeenten. Evenals door de raad van Renswoude werd opgemerkt ten aanzien van het rapport van de Planologische Diensten, menen B. en W. ook nu te moeten uit gaan van de gedachte, dat het tegen woordig grensbeloop tussen Veenen daal, Ede en Renswoude onbevredigend is te noemen. Het is evenwel opmerkelijk, zo zeg gen B. en W. in hun voorstel aan de raad. dat bij terloopse raadpleging van de in het omstreden gebied wonende bevolking bij de fabrieksarbeiders etc. de wens is aangetroffen om bij de ge meente Veenendaal te worden gevoegd. Deze wens wordt sterker naarmate de compacte bebouwing afneemt. Men treft bij de boerenbevolking overwegend de wens om bij de gemeente Renswoude te blijven. Het valt bezwaarlijk te ontkennen, dat de bebouwing langs de Vendelse- weg en gedeeltelijk langs de Munniken- weg en Holleweg met een gedeelte van de Nieuweweg een typische gelijkheid vertoont met de bebouwing van de gemeente Veenendaal en Gelders Vee nendaal. Volgen wij echter de bebou wing van de Munnikenweg in de rich ting van de Rode Haan, dan blijkt een duidelijke overgang van de z.g. stede lijke bebouwing naar een agrarische bebouwing. Dit onderscheid is evenzo duidelijk langs de Nieuweweg. De agra rische sfeer gaat echter pas duidelijk overheersen in het gebied ten noorden van de Rode Haan en nabij de Kooiweg. B. en W. kunnen de raad dan ook moeilijk voorstellen met de aan de Rode Haan ontworpen grens in te stemmen. Nog meer bevreemdend achten zij de geprojecteerde grens in noordelijke richting van de Nieuweweg, ten noor den van de Rijksweg 12 en dat gebied van de gemeente Ede, gelegen aan de Stationstraat. Zoals blijkt stelt de regelingscom missie zich op het standpunt dat voor de gemeente Renswoude de grens dient te worden gelegd langs de spoorbaan terwijl deze grens voor de gemeente Ede is geprojecteerd tot aan de Rijks weg 12. De toelichting gaat op dit onderscheid uitvoerig in en stelt, dat het verant woord is voor de gemeente Renswoude de grens tot aan de spoorbaan te bren gen, doch slechts weinig verder, t.a.v. de nieuwe grens VeenendaalEde, zegt de toelichting, dat niet meer agrarisch VEENENDAAL. Aanvoer 180.000 eieren. De prijzen varieerden van 12,tot 15.50 per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt. Aanvoer 70 biggen. Er werden prijzen besteed van 40,— tot 56,per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL. Aanvoer 1.035.000 eieren. De prijzen varieerden voor kip peneieren van 15,tot 15.50 per 100 stuks, voor henneneieren van 11,— tot f 14,50 per 110 stuks. Handel matig. EDE. Aanvoer 225.000 eieren. De prij zen varieerden voor kippeneieren van f 15.— tot f 15,75 per 100 stuks, voor hen neneieren van f 11,tot f 12,— per 100 stuks. Handel traag. WOUDENBERG. Aanvoer 245.000 eieren. De prijzen varieerden voor kippeneieren van f 14.75 tot f 16,per 100 stuks, voor henneneieren van f 11,— tot f 13,25 per 100 stuks. Handel flauw. gebied bij Veenendaal gevoegd moet worden, dan strikt noodzakelijk is. Een verondersteld onderscheid tussen de Stationsstraat en de Nieuweweg is B. en W. niet duidelijk. Gezien in dit licht stellen B. en W. de raad voor er mee In te stemmen, dat de toekomstige grens ook voor Rens woude wordt gelegd tot aan de Rijks weg 12. Een voldoende groenstrook om Veenendaal kan gewaarborgd blij ven, door ook in zuidelijke richting naar de Munnikenweg de geprojecteer de rondweg om Veenendaal als uit gangspunt te nemen. Het gedeelte van de Nieuweweg, gelegen ten noorden van de Rijksweg 12 tot aan de spoor baan zou dan geheel aan Renswoude toegevoegd kunnen worden. Het R.K. centrum, hetwelk aldaar is gelegen, heeft ten doel een streekfunc- tie te vervullen. Door de stichting van een 'R.K. kerk in de gemeente Veenen daal zelf, is de streekfunctie van de te Renswoude gevestigde R.K. kerk nog in belangrijkheid toegenomen. Dit kan dan ook geen noodzaak vormen tot toe voeging aan de gemeente Veenendaal. Evenals werd opgemerkt ten aan zien van het grensbeloop Veenendaal- Renswoude, meent men ook hier te mogen stellen, dat het aanbeveling ver dient enige grenscorrecties toe te pas sen. Voorop wordt gesteld dat van een noodzaak tot grenswijziging in veel mindere mate sprake is, dan zulks ten aanzien met de gemeente Veenendaal het geval is. Het is opgevallen, dat veelal juist de zich aldaar bevindende boerderijen, waarvan meerdere bewoners geheel op Renswoude zijn gericht met betrekking tot het kerkelijke en culturele leven etc., juist buiten de grenswijziging ge laten zijn. Een volkomen logische oplossing zou zijn indien het door de raad van Rens woude aan Gedeputeerde Staten ge dane voorstel werd aanvaard, zodat ook boerderijen, bewoond door de land bouwers Wed. J. Rouw, Methorst (in 1951 bewoond door J. Vlastuin en M. Veldhuizen) aan de gemeente Rens woude werden toegevoegd. Burgemees ter en wethouders menen dan ook voor te moeten stellen dat de voorgestelde grenswijziging tussen Scherpenzeel en Renswoude slechts aanvaardbaar ge acht kan worden onder voorwaarde, dat ook de bovengenoemde bedrijven met het omliggende grondgebied aan de gemeente Renswoude wordt toege voegd. Vervolgens zeggen B. en W. zich nogmaals te hebben beraden op de reeds destijds door de raad gevraagde compensatie voor het verlies aan grond gebied en inwoners. De raad heeft indertijd daarbij wel speciaal de aandacht gevestigd op de buurtschap Ederveen behorende tot de gemeente Ede, welke echter 10 km van het centrum der gemeente Ede ver wijderd ligt. Van het centrum der ge meente Renswoude bedraagt dit slechts 2.5 km. Vele inwoners van Ederveen zijn kerkelijk b.v. verbonden met Rens woude. Zo vormen b.v. de Ger. Kerk, Ger. Gem. en Oud Ger. Gem tussen Ederveen en Renswoude een eenheid. Meerdere landbouwers uit Ederveen hebben hun gronden in de gemeente Renswoude, terwijl er bovendien op zakelijk gebied diverse onderlinge con tacten bestaan. Juist waar in het on derhavige voorstel de grote afstand tot b.v. het gemeentehuis mede als argu ment voor de grenswijziging wordt aan gevoerd, en gezien het ernstige verlies aan grondgebied en inwoners door de gemeente Renswoude, meent het ge meentebestuur van Renswoude dat het juist ware, wanneer de buurtschap Ederveen met De Klomp aan de ge meente Renswoude werd toegevoegd. B. en W. van Renswoude verklaren tenslotte alleen met de grenswijziging accoord te kunnen gaan indien het hier voor genoemde gebied van Ederveen en De Klomp als compensatie aan Rens woude wordt toegewezen. Ook wijst het college nog op de nood zaak van compensatie in het verlies van 23.000,vermakelijkheidsbelas ting hoofdzakelijk verkregen door het nu nog in deze gemeente gelegen Luxor Theater. Hoofdstr. 45 Tel. 2165 Veenendaal Hoewel de voorzitter van Rhenens gemeenteraad, burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal, in dde gisteravond gehouden ver gadering de raadsleden de suggestie aan de hand deed sober te zijn in de debat ten over de ontwerpen van wet inzake de grenswijziging met Veenendaal, staken de diverse fractieleiders hun meningen hieromtrent toch niet onder stoelen of banken. De voorzitter zelf betreurde het, dat er een gedeelte agrarisch gebied moet worden afgestaan. Hij vreesde, dat ver schillende boeren hun bedrijfjes in de toekomst kwijt zouden raken tenge volge van de op dit gebied door Vee nendaal te bouwen woningen of fa brieken. Over het algemeen leggen wij ons node bü de conclusies neer. In grote lijnen is het plan zodanig opge steld en uitgevoerd zoals wjj meenden dat het planologisch juist was. Zoals wg onze bezwaren hebben doorgegeven aan de hogere autoriteiten, zo zgn deze overgenomen. Over wat er in de raden van de naburige gemeenten Veenen daal en Ede omtrent deze kwestie is gezegd, zo zei burgemeester Bosch, kunnen wg kort zijn. Kennelijk zgn de door hen aangevoerde argumenten niet aanvaard. Wat de recreatiemogelijk heid betreft waarop de gemeente Vee nendaal doelt, vroeg spreker zich af, wat in zo'n geval een stad als Rotter dam wel zou moeten annexeren als men daar recreatiegebied zou willen hebben. De heer De Jong (Arb.) had met ver wondering kennis genomen van de stukken. De bossen van Rhenen, die aan Veenendaal grenzen, zijn toch voor een ieder toegankelijk. Er wordt niet gevraagd of men Veenendaler is of Rhenenaar. Wat het ziekenhuis be treft, dit is volgens deze spreker geen specifiek Veenendaals ziekenhuis. Bij een bezoek aan deze instelling was hem namelijk gebleken, dat er op één zaal vijf inwoners van het onder Rhenen ressorterende dorp Eist waren opgeno men. Het op Rhenens gebied liggende zwembad werd ook al door veel in woners van Eist gebruikt, doch toen het Rijnbad werd gesticht werd het minder terwijl men in Eist de gevolgen degelijk had ondervonden, toen het ge meentebestuur van Veenendaal het bad ging financieren. (Kennelijk doelde spr. hier op het sluiten van het bad op de zondagen.) De heer v. d. Steeg (gem.bel.) was het opgevallen, dat de aanmerkingen, in 1951 van Rhenense zijde door de bur gemeester naar voren gebracht tegen het ontwerp van grenswijziging, geheel waren overgenomen. Hij prees de bur gemeester om zijn juiste blik op deze aangelegenheid. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) deelde de mening, dat wanneer men in Veenendaal geen grond meer kan krijgen, men het maar in Rhenen moe,t proberen. Een Amsterdamse firma koopt grond voor fabrieksterrein in Rhenen, omdat men in de hoofdstad niets meer kan kopen. Spreker noemde het belachelijk, wanneer Amsterdam in zo'n geval een stuk grond van Rhenen zou gaan annexeren om aan de vraag naar fabrieksterrein te kunnen vol doen. De heer Van Dijk was ervan overtuigd, dat de agrariërs in het te annexeren gebied binnen enkele jaren hun bedrijven kwijt zullen zijn. Ik heb me daar altijd tegen verzet, aldus Van Dijk en ik blijf daarbij. Daarom zal ik tegen het ontwerp stemmen. Hierbij bleef het. Zonder hoofdelijke stemming legde men zich verder bij het ontwerp neer, met de aantekening van de heer Van Dijk te hebben tegen gestemd. Zaterdagavond werden door de Vee- nendaalse politie twee personen ge arresteerd wegens openbare dronken schap. Beiden, inwoners van Veenen daal, hebben een nacht in de cel door gebracht, waarna ze zondagochtend weer op vrije voeten werden gesteld. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. Een van de boosdoeners was op de. bromfiets. Toen hij de politie zag ko men ging hij er in allerijl vandoor. Een juist passerende personenwagen werd aangehouden en hiermede werd de ach tervolging ingezet. Spoedig had men de Bacchusklant toen te pakken. AANRIJDING OP DE KERKEWIJK Maandagmiddag vond op de Kerke- wijk ter hoogte van „De Roskam" een aanrijding plaats. De Veenendaler Van G. wilde hier de Kerkewijk oversteken. Hij verleende wel voorrang aan een passerende auto, maar lette daarbij niet op het achteropkomende verkeer. Van G. werd daardoar nog net dogr de heer Van D. uit Driebergen, rijden-" de in een luxe wagen, gegrepen. Met lichte verwondingen werd hij naar huis vervoerd. In de dinsdagavond gehouden raadsver gadering, kwam de begroting voor 1957 aan de orde. De heer G. v. d. Steeg (Gem. Bel.) hield als eerste spreker zijn alge mene beschouwing. Hij prees het college, dat er een sluitende begroting was ver kregen, zulks in tegenstelling tot de ge meenten in de directe nabijheid, waar men met grote tekorten worstelt. In grote lijnen kon zijn fractie zich met het ont werp verenigen, hoewel hij ten aanzien van de wegenpolitiek zich af vroeg of we niet op de verkeerde weg zijn en een te verouderd systeem van onderhoud volgen. Hij drong er op aan de moderne werk methode op dit gebied in studie te nemen. Naar zijn mening zou dit een kostenbe sparing betekenen met betere resultaten. De heer M. C. v. d. Berg (SGP) noemde de algemene begraafplaats in Eist een concentratiekamp. Heel Eist is er vol van, zo zei hij en men ziet mij, als raadslid, er op aan. (Opgemerkt zij, dat de heer v. d. Berg in Eist woonachtig Is!) Dit moet vlug worden veranderd, dan zijn meteen de praatjes de wereld uit. De heer Menting (arb.) hoopte, dat de woningbouw in 1957 gestadig voortgang zal kunnen vinden. Hij deed een herhaald beroep op het college in Achterberg grond te bemachtigen om ook daar te bouwen. Verder drong hij aan op riolering en een sportterrein voor Eist, verbetering van de Nieuwe Veenendaalseweg, zorg over het oude stadhuis, algehele invoering van schoolmelkvoorziening. De heer E. P. van D(jk (Vrije Partij) sprak zeer waarderend over de samenstel ling van de begroting. Overigens drong hij er op aan zo spoedig mogelijk te zorgen voor gemeentepolitie. Toezicht op de bak kers, die veelvuldig vóór tien uur brood bezorgen, is zeer urgent. Bij de kerk staan zondags de asbakken nog aan de weg, terwijl de reinigingsdienst de vaten vrijdags daarvoor reeds ledigt. Hij vroeg zich af, wie daarop moet toezien. De file auto's by de kerken op zondagen veroor deelde hij. Laat men een voorbeeld nemen aan de Koningin, die per fiets naar de Kerk gaat op zondag, aldus Van Dijk, of zijn er soms plotseling zoveel invaliden in Rhenen? Hij verzocht b. en w. invloed aan te wenden tot coördinatie in de sport, ter bereiking van hogere prestaties. Hij ver oordeelde de verdeeldheid in de midden stand, wier prijzenpolitiek hij niet kon volgen. Al jaren geleden, aldus Van Dijk, zei men: de middenstand in Rhenen leert het nooit. In Arnhem kost een pond rund vlees f 1,80, wij betalen in Rhenen f 2,60. Tegen de wettelijke bepalingen in, werd in Rhenen de broodprijs tweemaal met 'n cent verhoogd. Wordt hierop door nie mand gelet? zo vroeg hij zich af. Hij vroeg het college hieraan iets te doen. Zo niet, dan zou hij zelf de zaak aanpakken in het belang van de consumenten in Rhenen. Ernstige aanmerkingen had Van Dijk op de opslag van hout bij de nieuwbouw. Aan de Bantuinweg liggen baddings en ribben opgeslagen, die nu al totaal zijn kromge trokken van het vocht. Hij wees het college en de raad op knoeierijen door eenx aannemer, die riool buizen had gelegd en drong aan op con stant toezicht. Aan de begroting zal spre ker alle medewerking geven, aldus be sloot hij. De heer Drost (CH) gaf in overweging op de nieuwbouw centrale televisieanten nes te plaatsen. Hij verzocht het college een beroep te doen op de PTT in het post kantoor gesloten loketten aan te brengen, opdat dè een van de ander niet kan zien, wat men er brengt. Hierover komen vele klachten voor onder de burgerij. De heer Griffioen (AR) noemde het een duister punt, dat in deze tijd van hoog conjunctuur de gemeente een sluitende begroting had verkregen met slechts f 15.000,Hij legde de nadruk op een sportveld voor Eist en vermaande het college de jeugdzorg niet te zien als een onderdeel van maatschappelijke zorg. De voorzitter antwoordde alle sprekers, die een algemene beschouwing op de nieuwe begroting hadden gegeven in één ademtocht. Hij sloot zich aan bij de hulde, die door alle heren was gebracht aan de ambtenaren ter secretarie voor de piek fijne samenstelling en zeide in Rhenen over een goed ambtenarenkorps te be schikken. De krap sluitende begroting weet hij aan de nog steeds niet goed werkende financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. De wegenbouw was al onder aandacht van het college. Onder ogen zal worden gezien welke weg moet worden ingeslagen. De straatverlichting noemde hij rekbaar. We moeten niet alleen voor lampen zorgen, maar de zaak in even wicht houden. Aan de begraafplaats in Eist zal worden begonnen. De woning nood noemde hij zeer ernstig en hij be treurde het in deze tijd van hoogcon junctuur de jonge mensen nog niet aan woningen te kunnen helpen. In Achter berg zal opnieuw getracht worden grond te bemachtigen. Voor riolering in Eist is rijksgoedkeuring aangevraagd. Het peil van de voetbalsport in Rhenen noemde hij niet in vereenstemming met de grootte van de gemeente. Hij slaakte de verzuch ting: was er maar wat meer eenheid in Rhenen, niet alleen op sportgebied maar ook bij de middenstand. De melkvoor- ziening op de scholen noemde hij een heat-hangijzer voor hat collage. Getracht zal worden ook de school aan de Nieuwe Veenendaalseweg alsnog zover te krijgen. Op gemeentepolitie is helemaal geen kans door de nieuwe wet. De jeugd is niet de schuld van de baldadigheid. Men moet de schuld veel bij de ouder zoeken. Wat de auto's bij de kerken op zondag betreft, dit noemde spreker een zaak van de rijks verkeersinspectie. De voorzitter vreesde, dat men te royaal was geweest met de rij vergunningen. Wat de prijzenpolitiek be treft, daarop moet toezicht worden uitge- efend door het contróle-apparaat van mi nister Zijlstra. Dit werkt onvoldoende, zo zei hij. Tegen vroegtijdig venten door bakkers zal worden opgetreden. De prij zen van de Rhenense middenstand liggen veel hoger dan in de nabij gelegen grote steden. Onze middenstand vervult niet de functie, die zij behoort te vervullen, voor al niet voor de centrale plaats welke Rhe nen nu gaat innemen met het oog op de noord-zuid verbinding. PTT zal worden gevraagd tegemoet te komen aan het ver zoek om gesloten loketten. Aan centrale televisie-antennes op de flats is al aan dacht besteed. Wethouder Boelhouder (arb) gaf als na dere toelichting op het woord van de voorzitter nog als zijn mening te kennen, dat het verhaal op maatschappelijke zorg wordt toegepast op landelijke normen en dat het met grote soepelheid wordt toe gepast. Wethouder Klaassen (CH) vulde de voorzitter aan op zaken rakende publieke werken. Het nieuwe systeem van wegen- onderhoud noemdê hij voor Rhenen veel te duur. Het woningprobleem zocht hij in het landelijk beleid, de huurpolitiek was er de oorzaak van. Hij deelde mede, dat de Nieuwe Veenendaalseweg in 1957 zal worden verbreed. Hij betreurdg het, dat er twee middenstandsverenigingen zijn. Wanneer er één hechte organisatie was, zou men meer bereiken. De gezonde kant noemde hij, dat het hier in ons land nog mag. Achter het ijzeren gordijn zau er in dit geval slechts één middenstandsvereni ging worden toegelaten. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van twee voetbalvereni gingen in Eist om medewerking bij de verhuizing naar het nieuwe terrein, door de gemeente aangewezen op de weide. Men was algemeen van overtuiging dat de liefde niet van één kant kan komen. De vereniging moet zelf ook meewerken. De heer Van Viegen had in de vorige vergadering opgemerkt, dat de brievenbe stellers beter hun aardrijkskunde moesten leren. De bestellers in Eist hadden zich dit aangetrokken. Hij had het echter an ders bedeld, dan hij had gezegd. Bij de adressering aan Elst-U en Eist OB worden over het gehele land fouten gemaakt. Dit geldt niet voor de Elsterse bestellers. Deze spreker gaf de aannemer Drost een fikse pulim voor zijn keurige werk. door hem geconstateerd bij de oplevering van 8 waningen in Eist. De heer E. P. van Dgk (Vrije Partij) was het bij de bouw van 31 nieuwe woningen voor Eist niet eens met de onderhandse aanbesteding. Hij was niet tegen de wo ningen. Hij stemde vóór de woningbouw, doch tegen de voorgestelde onderhandse aanbesteding. De voorstellen tot verbouwing van het gymnastieklokaal aan de Bantuinweg voor onderbrenging van de Ouden van dagen- soos en het instellen van een instuif voor de straatjeugd, bracht de tongen in be weging. De voorzitter erkende niet veel te heb ben gedaan voor de ouden van dagen. Nu is er de gelegenheid. De instuif moet wor den gezien als middel voor de zgn. „klaagmuurjeugd", de jongelui, die te al len tijde maar over de muur in de stad hangen. De meeste sprekers waren blij, dat er iets voor de oudjes zal worden gedaan. De heren Griffioen en E. P. van Dijk wa ren over de instuif niet enthousiast. Het plan werd toch aangenomen. Het voorstel om grond te verkopen aan de heer K. v. Esseveld, liggende achter de Gereformeerde Kerk, ondervond nogal wat tegenstand van de heer Griffioen (AR). Hij vreesde, dat er een kippenfok kerij op zal worden gesticht, hetgeen hin derlijk zal kunnen zijn voor de diensten in die kerk. De hierop uitgelokte stem ming door de heer Griffioen werd voor hem een overwinning. Met algemene stemmen, met uitzondering van die van het college, steunde de raad het voorstel van de heer Griffioen. De grondverkoop aan de heer van Esseveld ging hiermee niet door. De heer S. Stevens werd benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het handelsavondschoolonderwijs. Aan K. en J. J. van Lienden te Eist werd grond ver kocht voor totaal 821,Aan dg hger J. P. Kneepkens werd een perceel verkocht aan de Radboudweg voor een plasticfa briekje voor de prijs van f 4000, Hiermee was deze vergadering ten einde die na maanden van afwezigheid van het raadslid E. P. van Dijk van de Vrije Partij weer door hem werd bijgewoond. De heer Griffioen werd door de voorzitter hatelijk gelukgewenst met zijn herstel. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Het ligt in de bedoeling de uitslag van de Sint-Nicolaasprijsvraag, uitgeschreven voor de lezers van onze jeugdkrant, in de volgende jeugdkrant, dus op woensdag 13 december, bekend te maken en dan te vens de namen van de prijswinnaars te noemen. (36) Zachtjes gleed het schip van Aram en zijn mannen de baai uit. Aram stond bij Jaspo aan het roer. „Stuur direct onder de kust langs," raadde hij Jaspo aan. „Dan onttrekken de heuvels ons tenminste aan het gezicht van de vloot." Tot hun grote opluchting waren zij zonder enige moeilijkheid de haven uitgevaren. Niet6 wees erop, dat hun stoutmoedige vlucht argwaan had gewekt. Voor op het dek lagen de zes Barbadoren, de oorspronkelijke bemanning van het schip. „Wat doen we met hen?" vroeg Jaspo. „Zullen we hun een was beurt geven?" Hij maakte een veelbetekenend gebaar, doch Aram schudde het hoofd. „Neen," besliste hij. „Wanneer we in een eerlijk gevecht gewikkeld waren, had het mij niets kunnen schelen hen overhoop te steken, doch m hen hier in koelen bloede overboord werpen wil ik niet. Iets verderop ligt, een flink eind uit de kust, een kale rots. Daar zullen we hen af zetten en dan moet het lot maar verder over hen beslissen!" Jaspo was kennelijk teleurgesteld, doch hij wist wel. dat er met Aram niet te spotten viel. Het gebeurde zoals Aram bevolen had. De kerels, van wie er twee nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd waren, werden op de rotsen neergelegd. „Hun touwen moeten ze zelf maar doorschuren," besliste Aram. „Er zijn hier scherpe stenen genoeg!" Zonder zich verder iets van de schurken aan te trekken, vervolgde het scheepje met zijn koene bemanning zijn weg en slechts enkele dagen later, zagen zij in de verte de torens van de rijke koopmansstad Veneda aan de horizon. Hoe zouden zij daar ontvangen worden? (Wordt vervolgd.) Wie vieren hun verjaardag? 6 december Berend Huibers. 6 Wim Sipman. 7 Marian van Dorland. 8 Gerrit Voorsluys. 8 Cobi Ariesen. 10 Rbbie v. d. Veen. 11 Henny Schuilenburg. 11 Bertus Hament. 12 Petrus van Limbeek. 12 Jansje Veer, Eist. Nieuwe raadsels VOOR OUDEREN I. Uit elk onderstaand woord worden twee letters gezocht; zet ze achter elkaar en je hebt de titel van een Sinterklaas versje. I. skilopen; 2. hansworst; 3. keerkring; 4. kolenboer; 5. kalebas; 6. suikerhart; 7 smulpaap; 8. snekbaars; 9. cent; 10. jeep. II. Wanneer draagt het paard van Sin terklaas schoenen? VOOR JONGEREN. X - X - - - X - - - - X - - - X X - - X - - - X - X le rij een medeklinker. 2e rij getal onder de tien. 3e rij iets waarmee je eet. 4e rij bekende plaats in Zeeland. 5e rij het gevraagde woord. 6e rij gebr. m. v. h. bakken v. krentenbr. 7e rij eet je elke dag. 8e rij lichaamsdeel v. e. dier. Op de kruisjeslijn komt de naam van iets wat alleen met het Sinterklaasfeest gegeten wordt. X X X X X X X X

De Vallei | 1956 | | pagina 2