een grote GOUDREEP Levensstrijd Benauwde Veenendaalse overwinning op Arnhems V*D+Z* slechts 10 cent Renswoude kwam tegen Hoogland pas in de tweede helft op schot Eist moest wederom in Scherpenzeel haar meerdere erkennen SKV en VRC delen de punten in een sportieve strijd ALS SINT KOMT FEUILLETON N. Schoonderbeek in ongenaakbare vorm Officiële bekendmaking Ailcen voor volwassenen bij elke aankoop van z pakjes De Gruyter's Super-, Tafel- of Fijnste margarine of 2 pakjes zuiver gesmolten vet 361205. (51) „Weet je, dat ik al lang naar je heb uitgekeken?" zei hij, en zijn stem trilde zo merkbaar, dat het haar diep trof. „Je kent mij zeker niet eens, wel?" vroeg hij toen. „Je bent niet hier uit het gehucht", zei het meisje schuw, maar zij nam haar hand niet uit de zijne. „Ik ben Felix Furrer van de Hoch- fluh-hoeve daarboven", sprak de jonge man en wees over zijn schouders heen in de richting van Frutnellen. Pia ontstelde en keek verschrikt naar de deur. „Wat is er? Spijt het je, dat je mij nog een dans beloofd hebt?" vroeg Fe lix ongeduldig. „Nee, nee maar als vader eens ziet. dat ik met je dans!" Felix begreep het wel, maar hij wist haar toch over te halen. „Je vader en door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen j mijn grootvader hebben ongenoegen met elkaar, dat is zo. Maar ik. Heb ik jou wat misdaan, meisje? En je mij dan dat genoegen niet doen? Ik ik ben toch alleen ter wille van jou hier gekomen!" Pia kon niet weten, dat de jongen haar al weken lang naliep. Zijn ver klaring overviel haar. Zij keek hem half angstig en wantrouwend, half liefdevol aan. Toen begon de muziek weer, en zij omvatten elkaar, al een weinig vaster, een weinig vertrouwelijker en beseften zelf niet, hoe snel hun vertrouwelijk heid groeide. Toen zij na een poosje buiten adem ophielden, sloeg Pia de ogen neer. „Kijk mij aan", fluisterde Felix. Zij keken elkaar aan; hun blikken hadden iets schuws. „Krijg ik nog een dans?" vroeg Felix. Het meisje schudde ontkennend haar hoofd. „Later dan?" drong hij aan. „Nee, nee", stamelde zij en trachtte hem te ontvluchten. Hij hield haar hand vast. „Een enkele nog", smeekte hij. „Ik wil met geen ander meisje meer dan sen, ik zal wachten, tot je weer hier komt en nog eens met mij danst." Het meisje zweeg nog altijd en beefde van angst, dat zij geroepen zou worden. „Wil je? om mij een genoegen te doen?" bedelde Felix. „Ja", bracht zij zacht en met moeite uit en rukte zich van hem los. Met gloeiende wangen ging zij naar de ge lagkamer terug en zette zich weer aan het tafeltje van haar vader. Russi was juist opgestaan om naar het meisje om te zien, Josepha zat daar met een ernstig gézicht, maar Pia wist met grote inspanning haar zelf beheersing terug te krijgen, en zei lachend dat zij zich half dood had ge danst. „Met wie?" vroeg Russi. Met iemand, die ik in het geheel niet kende." Zij ontstelde heimelijk van zichzelf; zij had voor de eerste maal van haar leven haar vader een leugen op de mouw gespeld. Toen zij zich naast hem neerzette, legde zij als het ware als een stille bede om vergiffenis hare hand op zijn brede vuist, die op de tafel- rustte. „Kon die jongen je dan niet naar je tafeltje terug brengen!" zei Russi droog. Toen sprak het meisje in haar hevige ontroering de tweede leugen uit. „In zo'n gedrang! Ik ben van hem afgeraakt en toen ben ik maar alleen hierheen ge komen." Russi lette nauwelijks meer op haar antwoord. Hij ontdekte weer 'n kennis, en stond op, om hem te begroeten. „Danst maar niet te veel, kinderen!" vermaande hij nog, terwijl hij zich verwijderde. „Pia", zei Josepha plotseling, toen hij buiten gehoor was. In haar ogen ston den toorn en droefenis te lezen. „Je weet toch wel, wie het geweest is, even goed als ik", zei Josepha. „Ken je hem dan?" Zij was bleek ge worden. „Ja, van aanzien, hij is een broer van de jonge man van de Hochfluh-hoeve, die indertijd bij vader geweest is." Pia liet het hoofd hangen. „Pas op, als vader het te weten komt! hij is niet gemakkelijk, als er van die mensen sprake is." Op eens stond Pia op. Haar ogen vul den zich met tranen. „Ik wil naar huis", fluisterde zij op dringende toon, in ademloze ontroering, „ik wil niet lan ger hier blijven." „Wees toch verstandig", sprak Jo sepha overredend en trok haar op haar stoel terug. Een korte poos zaten zij zwijgend naast elkaar, maar de jonge lieden verdrongen zich al weer om hen heen; het regende uitnodigingen. Zij gingen als een veelbewonderd sieraad van de ene hand in de andere. Geen wonder dat ook Felix Pia nog eens wist te vinden. Misschien was het uit een soort van koppigheid, dat zij nog maals met hem danste. Zij zag nu bleek, haar ogen schitterden en haar borst ging gejaagd op en neer. De beide jongelieden hadden de vingers ineen gestrengeld, zij leunden dicht tegen el kaar. „Hou je een beetje van mij?" fluis terde Felix plotseling met hete adem te midden van het gedrang. Zij gaf geen antwiord, maar nestelde zich vaster tegen zijn borst. Zij waren dicht bij de deur, die naar de gang leidde. „Als ik 's avonds eens je huis voor bij kom en het kan heel ongemerkt ge beuren, wil je me dan een hand komen geven?" vroeg Felix heel zacht. Pia kon geen woord uitbrengen. ..Zeg toch ja, toe, zeg ja!" bedelde hij. Toen stamelde zij haastig: „Ja." En zij dansten de deur voorbij. „Pia", sprak Russi. Zijn hand kwam tussen het paar in en trok het meisje met een onweerstaanbare greep de deur uit. Felix stond als door de donder ge troffen. Waar was die vandaan ge komen? Het bloed steeg hem naar het hoofd, een ogenblik kreeg de lust tot strijd de overhand, toen wierp hij het hoofd in de nek, als wilde hij zeggen: „Je bent mij toch nog te min, steen houwer", ging naar zijn plaats, nam zijn hoed en verliet gelagkamer en herberg. Russi bracht zijn dochter naar zijn tafeltje terug. Zijn gezicht was nog ble ker dan dat van het ontstelde meisje. „Als ik je nog eens met één van die mensen zie, dan zal ik je ten aanzien van iedereen zo slaan, dat de lust je daartoe wel vergaan zal!" Pia zat voorovergebogen, haar vingers verfrommelden het witte zakdoekje op haar schoot, twee droppels vielen uit haar ogen. „Heb je het gehoord?" sprak Russi bars. Het meisje sidderde. „Ja, vader", zei ze, maar haar lippen waren opeenge- perst en om de vastberaden mond lag een trek van verborgen verzet. (Wordt vervolgd.) De wedstrUd Hoogland Renswoude- heeft niet op een bijzonder hoog peil ge staan. In de eerste helft wogen beide par tyen aardig tegen elkaar op en de 11 stand by de rust kon iedereen bevredigen. In de tweede helft kwam er meer leven in de brouwery, vooral van de zyde van Renswoude. De rood-witten verhoogden het tempo en hadden toen al spoedig .een vry grote voorsprong. Het begin was zeer hoopgevend voor <?e rood-witten. Renswoude startte direct rr et enkele aanvallen en dit had reeds na ijf minuten succes, toen de weer uit stekend spelende G. van Raay een hard schot afvuurde dat ook doel trof (01). rfoogland kwam echter terug en Rens woude werd geheel op eigen veld terug gedrongen. Heftig viel de thuisclub aan. Keeper Reebergen werd geblesseerd en moest vervangen worden door N. Schoon derbeek. Reebergen, die aan zijn hand geblesseerd raakte, ging zelf linksbinnen si elen. Het was in deze periode vooral te danken aan keeper Schoonderbeek, dat de gelijkmaker voorlopig nog niet werd ge scoord. Vele malen moest hij handelend optreden en met soms fantastische saves erger voorkomen. Toch kwam die gelijk maker. Op een moment dat niemand dit verwachtte. Renswoude had zich weer een klein veldoverwicht veroverd. Een onverwachte aanval van de thuisclub was echter genoeg om de balans weer in even wicht te brengen (11). In het resterende gedeelte van de eerste helft hebben beide ploegen voor een doelpunt gestreden, maar men moest voorlopig met een pun tenverdeling genoegen nemen. In de tweede helft tapte Renswoude uit een heel ander vaatje en startte direct in hoog tempo. Hoogland kon geen vat krij gen op de snelle aanvallen van de „rode duivels". Vooral G. van de Veer was weer zeer actief. Hij was het ook die Rens woude kort na de hervatting de leiding gaf. Vanaf de rechtsbuitenplaats gaf hij een hoge voorzet, die voor de andere voorwaartsen was bedoeld. Tot grote vreugde van de Renswoude-aanhang ver dween de 'bal echter zonder meer in het doel. Een min of meer gelukkige goal dus (1—2). Het bleek echter dat de doelpunten- honger van de bezoekers nog niet was ge stild, want enkele ogenblikken later was het door een prima doelpunt van rechts binnen J. Schelle reeds 13. Deze rechtsbinnen, die tevens trainer is bij Renswoude, maakte ondanks zijn leef tijd een uitstekend debuut en zijn mede spelen mag men in ieder geval een be langrijke versterking noemen. Renswoude ging het nu wat kalmer aan doen. Men had een mooie voorsprong en de roodwitten konden met een gerust hart gaan verdedigen. De aanvallen van Hoogland werden veel te doorzichtig opgebouwd. Kort voor het einde bouwde Renswoude weer een goede aanval op. Linksbinnen G. van Raay kreeg de bal in een vrije positie toegespeeld. Hij stopte de bal heel rustig en schoot toen keihard langs de keeper (14). Bij deze stand is het gebleven. Een verdiende overwinning voor Renswoude. Volgende week kan men wederom een overwinning behalen, want dan speelt men thuis tegen De Kieviten. Super margarine Fijnste margarine Extra margarine Tafelmargarine Zuiver gesm. vet pak pak pak pak pak Het eindsignaal van de wedstrijd Veenendaal VDZ ontlokte by menige toeschouwer een zucht van verlichting. Dit was ook geen wonder, want Vee nendaal had een zwaar bevochten en benauwde 21 overwinning behaald op de Arnhemmers. Een overwinning, die eerst in de laatste 20 minuten gerecht vaardigd genoemd mocht worden. Hoewel het begin van de wedstrijd hoopvol was, is er toch niet best ge voetbald. Deze vertoning was in elk geval nog geen schaduw van de laatste wedstrijd tegen Esca. Neen, bepaald lukken deed het deze middag niet. Vooral in de voorhoede wilde het niet erg vlotten; en met name de linkervleugel. Het wil er bij ons niet in, dat Bleyenberg, hier de juiste man op de juiste plaats is. Rechts gaat het wel. Rebergen schijnt de laatste weken in een behoorlijke vorm te steken, ter wijl Muller het op de buitenplaats ook niet zo gek doet. Ook de achterhoede liet in het begin nog wel eens een steekje vallen. Zelfs Van de Kraats scheen er in het begin moeilijk vat op te kunnen krijgen cn een doelpunt door een blunder van Van de Pol is ook nog niet eerder vertoond. Natuurlijk moet hier direct op volgen, dat de Veen- se jongens zich later weer hersteld heb ben, maar werkelijk groot voetbal is het toch niet geweest. Het begin was vrij snel en gaf werke lijk wel enige hoop op een goede wed strijd. Om beurten werden goede aanval len opgebouwd, waarbij de afwerking eensdeels wel iets te wensen overliet, ter wijl aan de andere kant ook de doelver- dedigers zich zo nu en dan behoorlijk wisten te redden. In de zeventiende minuut kwamen de Arnhemmers, door een misverstand tus sen de Veenendaalse doelman en spil, zo akelig dicht bij het doel, dat ieder het ergste vreesde. Wonder boven wonder wist de achterhoede echter ook deze cri- tieke situatie goed op te lossen. Nadat in de 20ste minuut Kees Heikamp een pracht voorzet van Rebergen juist over het doel gelepeld had, was het een minuut later Rebergen, die bij een corner van links, in het goed afgeschermde doel toch nog een gaatje zag, waar hij de bal dan ook rustig in plaatste (1—0). De gasten kwa men daarna even goed opzetten, wat tot gevolg had, dat in de 35ste minuut Hensen nog juist op de doellyn redding kon bren gen, toen Van de Pol al gepasseerd was. Zeven minuten voor de rust werd het toch gelijk toen midvoor Van Roesel de bal keurig doorgaf aan de vrijstaande linksbuiten De Winther, die met een recht boogballetje Van de Pol totaal verraste (1—1). Na de thee kwam Veenendaal direct meer in de aanval. Zo sukkelde men door tot ongeveer de 25ste minuut. Toen werd Veenendaal, mede door de aanmoedigin gen van de toeschouwers zeer actief, aan val op aanval werd ingezet en een mi nuut later kreeg Bleijenberg na goed voorbereidend werk, opeens de kans van zijn leven. Zijn schot ging echter hope-' loos naast. GOEDE COMBINATIE Ongeveer twaalf minuten voor het ein de kreeg Rebergen de bal te pakken, dreef er mee op en zette goed voor. A. Muller loste een schot, dat echter afge weerd werd, waarna midvoor Kees Ilei- kamp weinig moeite had om met een klein tikje de stand op 21 te brengen. Even later moest de Arnhemmer Ber- noen vervangen worden door Brandt. Dit had echter weinig invloed op het spel. Veenendaal weerde zich uit alle macht en zelfs het naar voren komen van rechts back Meijer leverde geen moeilijkheden meer op. Met Veenendaal in de aanval kondigde de scheidsrechter, onder luide toejuichingen van de aanwezigen, het einde aan en had Veenendaal, dank zij haar doortastend spel van de laatste 20 minuten, een zeer moeilijke tegenstander op de knieën gebracht. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hy vrijdag 7 de cember 1956 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 28 november 1956. De burgemeester voornoemd. L. BOSCH VAN ROSENTHAL. WRAK De Fransman Navarra, die gelooft op de berg Ararat in Turkije de wrakstuk ken van de ark van Noach te hebben ge vonden, heeft achttien jaar lang de on kosten van zijn expedities naar dat oord gefinancierd door op het strand te Bor deaux wrakhout te verzamelen en te ver kopen. In een matige wedstrijd, waaraan mis schien ook het zware veld schuld had, heeft Scherpenzeel op overtuigende wijze met 41 van het bezoekende Eist gewon nen. Ofschoon Eist beter partij gaf dan bij dc vorige ontmoeting, was het plaatsen en de lichaamsbeheersing van Scherpen zeel ook nu doorslaggevend. Eist trachtte dit door lange trappen en hard werken te ondervangen maar het lukte niet. On danks dat gaf Eist sportief partij. De Eist- rechtsbuiten was snel en van hem had de Scherpenzeel-verdediging ook het meeste gevaar te duchten. De rest van de voor hoede startte te traag en hierdoor was steeds een Scherpenzeel-verdediger in staat de pas af te snijden en kreeg doel- De reserve-keeper voor VRC wist in de 12e minuut van de tweede helft een strafschop te stoppen, laag maar hard schoot de SKV-spil in, maar keeper Adrie v. Kooien sloeg hem uit zyn doel weer voor de voeten van de SKV- spil en met nog meer lenigheid wist hy ook het tweede schot te stoppen. Links half C. v. Leeuwen speelde een goede partij. Op 'n glad terrein speelde VRC geen slechte wedstryd en men heeft een gcede indruk achtergelaten op een hard werkend SKV, dat als nummer drie op de ranglyst met VRC en DTS een goede kans maakt op promotie naar de derde klasse. SKV startte met snelle aanvallen, maar de Veenendaalse verdediging, met keeper Van Kooten aan het hoofd, wist het spel te verplaatsen. S.K.V. legde het accent op de verdediging met snelle uitvallen die over links zeer gevaarlijk waren. Zo scheen de eerste helft te verstrijken als niet een paar seconden voor tijd een uit val van SKV niet voldoende werd weg gewerkt en middenvoor Ruisch de bal over de doellijn kon tikken (10). In de tweede helft begon SKV weer overrompelend. Dat duurde tot de 12e minuut, toen middenvoor Ruisch de kans van de dag kreeg, maar keeper Van Koo ten ging hem aan zijn benen hangen met als gevolg penalty. De spil kwam naar voren om het vonnis te voltrekken. Tot tweemaal toe kreeg hij gelegenheid een hard schot in te zenden maar de reserve doelman Adrie van Kooten wist zich als een kat op de bal te werpen, zodat vriend en vijand om dit keeperstukje in de han den klapten. Dit was meteen het sein voor zijn medespelers. Er ging een schep je op en VRC nam het heft weer in han den. Een goed opgezette aanval van rechts leidde in de 20e minuut tot een doelpunt. Linksbuiten J. Dijk kreeg de bal in vrije positie en met een goed schot bracht hij vallen opgezet uit het middenveld waar de stand op 11. Vervolgens werden aan- C. van Leeuwen steeds zijn voorhoede aan het werk zette. Een schot van Roelofsen werd keurig gestopt. Een listige kopbal van Bleijenberg door Van Dijk door- gekopt, kon de keeper met veel moeite corner werken, maar de SKV-defensie wist steeds in te grijpen. Vooral bij hoge ballen. Zo verstreek de tijd onder hoog spanning en werden tenslotte toch de puntjes gedeeld door twee sportieve ploe gen. Stand in de 4e klasse Oost: DTS VRC SKV VIOS DVOV ESA CJV-ers Or.-Bl. SSSE AZSV 36—15 30—15 21—14 20—19 23—26 17—20 24—20 18—18 20—32 17—47 man Bebing weinig moeilijk werk. Direct na de aftrap probeerde Eist met een hoog tempo Scherpenzeel uit zijn evenwicht te spelen maar verder dan de verdedigers bracht men het niet. Spoedig kwam Scherpenzeel op toeren. Vermeulen verscheen alleen voor het doel, doch zijn schot kwam tegen de paal. De Scherpen- zeelse aanvallers stormden toe, maar met kunst- en vliegwerk wist Eist redding te brengen. In de 26e minuut was het weer Vermeulen, maar nu wist hij een goed aangegeven bal van J. Renes in een doel punt om te zetten. In de 33e minuut braken Vermeulen en Veenendaal door. De Elst-defens»e en de grensrechter appelleerden .voor buiten spel, doch de scheidsrechter liet doorspe len en Veenendaal scoorde rustig 20. Na de thee probeerde Eist Scherpenzeel te rug te dringen doch het bleef het beste van het spel houden en na 14 minuten spelen gaf Vermeulen de doelman voor de derde maal weer het nakijken en kort daarna wist Veenendaal met een prachtige kopbal de zege veilig te stellen. Hierna bleef Scherpenzeel sterker maar er volgde een plotselinge snelle uitval van de Elster rechtsbuiten en voordat de enigszins falende verdediging het wist, was de stand 41. waarna al spoedig h einde kwam. (Vervolg van pagina 1.) staan, want dié zal op 5 december er even een lelijke pijp roken! Nogmaals, we schermen tegenwoor dig te gemakkelijk met die bejaarde dakhaas uit Spanje. Stel u eens voor, dat er werkelijk een soort Sinterklaas bestond. Gewoon ie mand, die net een tikkeltje hoger was, dan al die andere hoge pieten en dure lichamen in onze wereld. Hoger dan de Verenigde Naties, hoger dan de Tweede Kamer, hoger dan Willem Drees, enfin noem maar op. En als wij dan ook eens op 't. matje moesten komen. Zou 't er dan voor ons zo lumineus uitzien? mrmm V.O? -O.-A. V Ü?I Had u gedacht. Wij plegen dagelijks ernstiger overtredingen dan prakjes zuurkool laten staan. Neem alleen ons miserabele gedrag in 't verkeer eens. Beweegt u, wielrijder, zich immer correct volgens de verkeersvoorschrif- ten langs de weg? Bezit u een vervoer middel, dat op tijd kan bellen en kan remmen? Steekt u altijd een van uw ledematen uit, alvorens een bocht te nemen? Gaat u nooit 'es lekker met z'n drieën peddelen als er toch geen diender in zicht is? Maakt u, voetbanger, altijd netjes gebruik van de tegelpaden en kruist u de grote weg precies via de oversteek plaatsen? Helpt u altijd ouwe manne tjes en vrouwtjes de weg oversteken? En u, automobilist? Nept u nou nopit 'es een argeloze fietser? U geeft niet altijd voorrang aan een mensje op twee wieletjes op een voorrangsweg, hè? U snijdt ook wel Jes wielrijdertjes in een haastige bui, nietwaar? Laten we d'r maar niet verder over praten, maar als wij voor al onze ver grijpen en vergrijpjes voor de balie van Sinterklaas zouden kunnen worden ge sleept, dan zouden ook wij overlopen van ontzag voor de grijze Spanjool. Strooi dus ook niet té gemakkelijk met 5-december onder uw kinderen. Zij geloven in het bestaan van Sinterklaas. Of zou 'ie werkelijk. •jaizajd uef Het loopt weer naar december zeggen de mensen en naar Sinterklaas dan denken zij aan gember aan marsepein en koek en speculaas; dan torsen de moeders weer pakjes en de tramwagens puilen uit de etalages liggen vol zakjes en drupneuzen drukken tegen de ruit: „Kijk daar es, joh zeg, wat een grote een Wee en een Em van banket" en hammen en worsten, hele moten o, wie heeft er zijn schoentje gezet? en dan gaan de vaders weer dichten en moeders en kinderen doen mee ernstig, met rimpelgezichten ja, ook de kinderen overzee De papieren gaan ritselen en scheuren en de houtwol rolt over het kleed maar niemand zal erom treuren 't Is 5 december voor je 't weet! En als dan Piet zelf gaat strooien bromt Sint blij in zijn baard ja, Piet zal geschenken gooien als ieder zit om de haard Maar wist u dat er zovelen met kijken tevree moeten zijn? die niet met iets moois kunnen spelen of snoepen van marsepein? Daarom zullen de bussen rinkelen en rammelen, uit naam van de Sint opdat dan de ogen gaan twinkelen u raadt het: VAN HET KIND!

De Vallei | 1956 | | pagina 4