Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Lichamen die niet ontbinden StNicolaas-verkoop overtrof verwachtingen I F. TAK D Wereld van WEEK-tot-WEEK WONDER van WIEUWERD Voor meer dan 10.000- aan prijzen uitgereikt Prijzen-vliegtuig verscheen toch boven Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? VERKEERSBRUG RHENEN STRIJDPUNT VOOR BUSONDERNEMERS Wist JU 1 - ^ee« kouds voeten meer2'! 30e jaargang VRIJDAG 7 DECEMBER 1956 No. 93 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Byzantijus Koor naar Veenendaal Ter gelegenheid van jubileum Ritmeester-koor Bejaardencentrum start in januari Ondanks sterke wind Binclingsavoiid Nationale Reserve Z.O.-Utrecht AGENDA Het klokluiden 111 de Cimeratoreii Kerstwijding in Cunerakerk Voor het carillonfonds Hi j is 20,- waard N 222108 SCHERPENZEEL „Bij het ouder worden" Accordeonuitvoering „Juliana" uit Utrecht De afschuwelijke heining II „Het witte legioen" in „Irene" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Wie zal over de brug komen GUMMY WARMWATERZAKKEN Voor betere uurwerken Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De Veenendaalse winkeliers kunnen over het algemeen zeer tevreden zijn met de Sint-Nicolaasverkoop. Ook de gevoerde actie is zeer goed geslaagd. Door de Veenendaalse winkeliersver eniging werd in de Sint-Nicolaaspe- riode voor meer dan f 10.000,aan prijzen aan het winkelend publiek in contanten uitbetaald. De laatste dagen kwam men bonnen te kort, zodat men noodbonnetjes moest uitgeven. Ook hieruit kon worden afgeleid dat de verkoop alle verwachtingen heeft over troffen. Ook deze noodbonnen hebben hun waarde voor de kindervoorstelling, welke op 2 januari a.s. gegeven wordt in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Men kan nog tot 15 decem ber a.s. 200 van deze bonnen inleveren voor het in ontvangst nemen van een gratis toegangsbewijs voor deze kin dermiddag. Deze bonnen behoeven niet te worden opgeplakt, maar kunnen in bundeltjes van 200 stuks afgegeven worden aan het bureau van de Veenen- Konden wij reeds eerder berichten dat er plannen waren voor een con cert van het Utrechts Byzantijns koor in Veenendaal, thans is dan definitief de datum hiervan vastgesteld, nl. op 7 februari a.s. Zonder twijfel zal dit concert, dat ge geven wordt ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van 't Ritmeester Man nenkoor, door zeel vele liefhebbers van £en' "aantal" "prijzen zijnreeds bij de winkeliers afgehaald, terwijl vermoe- daalse winkeliersvereniging, Hoofd straat 98 en bij de heer P. van de Bovenkamp. Patrimoniumlaan 23. Men ontvangt dan tegelijk het toegangsbe wijs. Voor de kinderen zal op 2 januari het „Circus Harlekijn" opgevoerd wor den van het Theaterbureau Carla Flinck uit Den Haag. In een geheel nieuw programma pre senteert mr. Janno, o.a. Simpa, de aap, Pipo, de kwajongen in zakformaat, Barry en partner, koorddansers, Toby Co., muzikale clowns, Truxa, het wonderpaard. Janus Kruier, een man, een kofferen nog wat, een wonder- kok, enz. Een geheel paedagogisch ver antwoord programma voor de jeugd. Tijdens een dezer dagen gehouden vergadering van het Stichtingsbestuur Veenendaals Bejaardencentrum werd nu definitief besloten dit centrum in de eerste week van januari a.s. te openen. Als tijdelijk gebouw voor deze nieuwe instelling heeft men de be schikking gekregen over gebouw „El- theto" aan de Fluitersstraat. Omtrent de wijze en de dag waarop de officiële opening zal plaats vinden kunnen nog geen bijzonderheden wor den gegeven maar het ligt wel in de bedoeling dit min of meer feestelijk te doen. BEKENDMAKING GEMEENTE EDE Burgemeester en wethouders van Ede brengen ter algemene kennis dat gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloze in enting en herinenting tegen de pokken op dinsdag 11 december 1956 te Ede, in het gebouw van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst, Brouwerstraat 3, Ede, van 15.00 tot 16.00 uur. Het is dringend gewenst, dat de ouders het trouwboekje meebrengen. Woensdagmiddag even na half drie verscheen het prijzen-vliegtuig van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nyverheid" boven Veenen daal, om een aantal prijzennummers uit te werpen. De weersomstandigheden waren niet veel beter dan zaterdag middag, toen de tocht uitgesteld moest worden. Alleen was het nu niet nevelig, zodat de piloot voldoende zicht had. De vrij sterke wind deed de kaarten ver wegwaaien, waar de piloot overi gens rekening mee hield. Hij kon van uit zijn vliegtuig waarnemen, dat de mensen achter de kaarten aanholden, zodra zij de begane grond naderden. zang met ongeduld worden tegemoet- gezien. Dit koor n.l. bestaat uit 28 zan gers, die zonder uitzondering over een verrassend stemgeluid en verbazing wekkende zangtechniek beschikken. Het klankvolume van dit koor is van een bijzondere schoonheid. Onder lei ding van de dirigent dr. Myraslaro Antonowitsz heeft het Byzantijns koor op concert-reizen in binnen- en buiten land steeds weer stormachtig enthou siasme geoogst. Er werd o.m. gecon certeerd m Purijay Brussel, Luik, Lille, Straatsburg, Zwitserland en Engeland. Voor leden van de plaatselijke com missies en de vrijwilligers van de ver schillende reserve-diensten van „Steun Wettig Gezag" te Amerongen, Rens woude, Rhenen en Veenendaal wordt op 17 december a.s. in het gebouw 't Tref punt te Veenendaal een bindingsavond georganiseerd. Er zal een zeer interessant programma worden geboden door het amusements- gezelschep „Het Carrousselcabaret", o.l.v. Gert Kommer. dat ook de zeer velen van buiten, die op de avonden voor Sint-Nicolaas in Veenendaal hun inkopen hebben gedaan zeer enthousiast waren over de gezellige en zelfs wat feestelijke drukte in de win kelstraten hier? dat deze gezellige Sint-Nicolaas- drukte zich dinsdagavond ook uitstrekte tot de verlichte kramenrijen op de Markt? dat deze week voor het eerst ook de vrijgekomen ruimte bij de kerk boven aan de Markt door een aantal kraamhou- ders in gebruik genomen werd? dat bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend was op welke wijze de' officiële opening van de nieuwe Kerkewijk, morgenmiddag, eigenlijk zal worden verricht? dat de ledenwerfactie van het Vee nendaalse Rode Kruis alle verwachtingen overtreft? dat het aantal nieuwe leden name lijk de 750 reeds heeft overschreden? dat het totaal aantal leden in Vee nendaal hierdoor op bijna 1800 is ge komen? dat er nog meer worden verwacht in de week welke de actie nog voort duurt? dat de activiteit van het Rode Kruis in het zo zwaar getroffen Hongarije wel niet vreemd zal. zijn? dat het grotere aantal aanmeldin gen van de laatste maand voor de Natio nale Reserve in Veenendaal en omliggen de plaatsen evenmin vreemd is aan de ontwikkelingen in Hongarije? I HllMl IMIIIMIINIM 111111(111111 Zaterdag 8 december (Nabij Stationsplein) 3.30 uur, of- ficiële opening van „nieuwe" Ker- kewijk. If Donderdag 13 december (In geb. „Rehoboth" Dijkstraat) 7.30 uur, ds. J. Bakker van Neder- hardinxveld spreekt op uitnodi- |i ging jongelingsvereniging „Imma- II nuël". H (In Chr. Ger. Kerk, Hoofdstraat) ff 7.30 uur, ds. Nieuwenhuijze van Amsterdam spreekt op uitnodi- |1 ging van Jongelingsvereniging i! „Ora et Labora". |l Maandag 17 december (In geb. ,,'t Trefpunt") Bindings- ff avond Nationale Reserve uit Amc- II rongen, Renswoude, Rhenen en Veenendaal. 1| I Dinsdag 18 december (In geb. Eikenlaan) uitvoering Weihnachts-oratorium door Chr. |1 Oratorium Vereniging o.l.v. Gijs- if I bert van Zanten. I Luxor Theater I Van vrijdag t.m. maandag de film fl „Gevaarlijk spel" en van dinsdag |f J t.m. donderdag „Ik was een Ame- rikaans spionne". BROMFIETSER VERONGELUKT? Door totnogtoe onbekende oorzaak is in de nacht van donderdag op vrijdag op de Kerkewijk een bromfietser komen te val len. Hij werd door de politie gevonden. Waarschijnlijk heeft de ongelukkige „brommer" een schedelbasis-fractuur op gelopen. BROMFIETSER CONTRA VOETGANGER Gisteravond tegen omstreeks half elf vond op het Zwaaiplein een aanrijding plaats tussen een voetganger en een bromfietser. De bromfietser, die de schuldige was, werd met een hoofdwond naar het Julia- naziekenhuis overgebracht en na daar te zijn verbonden weer naar huis vervoerd. De bromfiets werd licht beschadigd. Ver voor de oorlog was het in Rhenen gebruikelijk dat de klok in de Cunera- toren werd geluid, wanneer er een be grafenisstoet onderweg was van het sterf huis naar de begraafplaats. Die éne klok met zijn monotone geluid, bracht de be volking onder de indruft van het gebeu ren. Niet alleen dat deze éne klok een monotoon geluid voortbrengt, maar bo vendien wordt het, nadat men het even tjes aangehoord heeft, een somber geluid. Nu we in de toren drie klokken hebben hangen voor het luiden, die alle op een andere wijze zijn gestemd, doch tezamen een vrolijk geluid voortbrengen, vindt er toch iedere zondag een begrafenis plaats in Rhenen. We bedoelen daarmee, dat men iedere zondag op vaste tijden vóór de aanvang van de kerkdiensten, het klokgelui kan horen, wat monotoon klinkt en wat ieder een in een sombere stemming moet brengen. De drie klokken worden alleen maar „getrokken" op hoogtijdagen, zoals Pasen en Pinksteren, Kerstmis en op nationale feestdagen. We horen al iemand de opmerking ma ken: is een zondag dan geen hoogtijdag? Inderdaad is dat het geval, maar bij de genen, die de zorg voor het luiden van de Cuneraklokken hebben, schijnt dat niet het geval te zijn. We spreken de wens uit, dat hierin nu eens spoedig verandering mag komen en dat voortaan de drie klokken tegelijk zullen worden geluid, opdat zij hun vro lijke klanken over Rhenens dreven kun nen uitstorten, als symbool van een hoog staand gebeuren, zoals ook telkens de zondag weer is. Het zou te betreuren zijn, wanneer de twee klokken van een andere stemming dan die welke nu alleen wordt geluid, zouden vergaan zonder dat zij volledig tot hun recht waren gekomen. De opschriften op deze klokken luiden: „Na woest geweld uit puin herboren, Stijgt blijde klank uit deze toren" enz. Laat die blijde klank dan ook iedere zondag horen! Op tweede Kerstdag hoopt de zangver eniging „Eben Haëzer" medewerking te verlenen aan een Kerstbijeenkomst. De actie, gehouden onder de Rhenense ingezetenen door de gezamenlijke koop lieden van de donderdagse warenmarkt op het Fred. v. d. Paltshof ten bate van de stichting carillonfonds Cuneratoren, heeft 64,— opgebracht. delijk nog een aantal vinders van deze kaarten aan het zoeken is in welke etalage hun nummer ligt. En natuur lijk moet men er rekening mee houden, dat hier of daar nog een kaart op een dak of in een boom ligt. De VALLEI-RIKS van de vorige week welke werd uitgegeven by het Dames modehuis F. van den Bosch in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd weer niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe VALLEI-RIKS weer met 2,50 gestegen en is deze nieuwe riks inmiddels al twintig gulden waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één dezer da gen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een riks met een roodgedrukt nummer, dus tevens een rijksdaalder van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina erop. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer N 222108, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. Indien u deze riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie di rect in contanten uitbetaald. Deze vin derspremie bedraagt thans dus 17,50. ZWARE MATERIELE SCHADE BIJ AANRIJDING Dinsdagavond vond op de Kerkewijk ter hoogte van de J. G. Sandbrinkstraat een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's. De bestuurder van de ene auto, de heer Z. uit Veenendaal, ver leende aan de andere auto, afkomstig uit Arnhem geen voorrang. De Arnhemmer moest met een shock naar zijn woonplaats worden vervoerd. Beide wagens liepen zware materiële schade op. Donderdagavond hield de Chr. Vrou wenbond de maandelijkse vergadering in de zaal achter de Ned. Herv. Kerk onder leiding van de presidente, me vrouw Van de Linde. Het woord werd gevoerd door mej. Hoekendijk uit Heemstede, die sprak over „Bij het ouder worden". Het ouder worden is voor ieder niet altijd even gemakkelijk, aldus spreekster, doch wat noemt men oud tegenwoordig? Een meisje van 29 jaar beweerde eens al oud te zijn. Zo heeft iedere periode van tien jaar z'n moeilijkheden. Veel wordt er gepraat over anderen en over de tegenwoordige toestand, doch waarom zouden wij niet eens praten over de toekomst, die ons wacht. Wat wordt de ene mens heel ander oud dan de andere. Met vele voorbeelden uit haar praktijk verduide lijkte mej. Hoekendijk haar uiteen zetting. Het kan een kleinigheid zijn waarmede men een ander kan troosten, bijvoorbeeld een blinde wat voorlezen. Hoe aardig kan het soms niet zijn om met oude mensen te praten. Hun ge dachten zitten niet meer zo vol van de toekomst, zij zijn niet zo gejaagd en kunnen rustig luisteren. Heel moeilijk is het bij het ouder worden de minste tfe zijn, niet teggenstaande de oudjes het soms het beste weten. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Het Reisfeest wordt op 0 december gehouden in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. De grenspaal welke op de Ker kewijk in Veenendaal de ge meentelijke scheiding aangeeft tussen Rhenen en Veenendaal, en dus in deze dagen van an nexatieplannen weer belangrijk aan betekenis heeft gewonnen, staat er juist nu eigenlijk maar erg on-officieel, om niet te zeg gen zielig, bij. Met het brok kelig voetstuk en al is hy daar tijdens de herstratingswerk- zaamheden zo schijnbaar ach teloos aan de kant van de weg - neergezet. Al lijkt de paal nu veel groter, slungelig groot zelfs (misschien een bewijs van zijn bijzondere positie van thans) toch geeft het feit dat hy los boven de grond staat ook weer een in druk van zijn tegenwoordige onzekere situatie. Waarschijnlijk zal de paal eerst weer worden ingegraven en vaste voet in de grond krijgen nadat de gemeentegrens straks zij het slechts enkele honderden meters in de richting van Rhenen is verlegd. Op de huidige grenslijn is er na de herstrating van de Kerkewijk ten minste geen plekje meer voor hem over gebleven. Zo kan ook een dood stuk steen nog boek delen spreken Zaterdagavond 15 december geeft de bekende accordeonvereniging „Juliana" uit Utrecht een jubileumuitvoering in de Sociëteit. Conferencier is Ben Staal. De zaal is open 7.30 uur; aanvang 8.15 uur. SINT-NICOLAAS BIJ KINDEREN VAN HET N.V.V. Zaterdagmiddag waren een 240 kin deren van leden van het N.V.V. en de P.v.d.A. in de gemeentelijke eierhal aan wezig bij het bezoek van Sint-Nicolaas. „Caecilia" zorgde voor de muzikale op luistering. Toen de kindervriend binnen kwam werd hij luid toegezongen. De Sint riep vele kinderen naar voren en deelde berispingen en pluimpjes uit. Ook giflg hij de hal rond om de talrijke kin deren een hand te geven. Verder kregen de kinderen chocolademelk en de film dienst van het N.V.V. bracht een leuke teken- en speelfilm. Aan het slot kregen alle kinderen een prachtig cadeau en snoepgoed. Enkele dagen geleden maakten wij mel ding van het feit, dat er langs het spoor wegravijn, waardoor de nieuwe noord- zuidverbinding is aangelegd, een heining werd geplaatst van bonenstaken met prikkeldraad. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat dit moet worden gezien als een tijdelijke maatregel, want dat er zo gauw als dit mogelijk is over de gehele lengte een ligusterhaag zal worden ge plant. De toneelgroep van „Eben Haëzer" brengt zaterdag 15 december in gebouw „Irene" het toneelspel in drie bedrijven van Maarten van Vught, getiteld „Het Witte Legioen". De avond zou al eerder zijn gehouden, doch werd in verband met de Hongaarse kwestie uitgesteld. NUTSSPAARBANK RHENEN In de maand november werd aan spaar gelden ingelegd 49.367.18 en terugbe taald 66.467,93. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbehecr Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 De commissie vergunningen perso nenvervoer staat voor een ingewikkel de zaak. De oorzaak hiervan is de nieuwe verkeersbrug-in-wording over de Rijn bij Rhenen. En hoewel de brug zelfs nog lang niet klaar is, staan de verschillende busondernemers, zeven in getal, nu al te dringen om er straks overheen te kunnen. In Arnhem heeft de genoemde com missie een zitting aan het probleem ge wijd. Er werden verzoeken en aanvra gen behandeld van de ETAO, de firma Van Ballegoyen, N.V. Onze Tram en de Autobusonderneming Velox, alsmede diverse bezwaarschriften van onder meer de Nederlandse Spoorwegen, de NBM, Zuid-Ooster, Velox en ETAO. De Tielse Autobus Onderneming voert aan het meeste recht te hebben op de verbinding Rhenen-Kesteren- Tiel. De Tielse bussen rijden immers al naar Rhenen via de veerpont met alle ongemakken van dien. En nu komt er een brug, een veel ge makkelijker verbinding dus, en nu ko men er plotseling allerlei andere lief hebbers opdagen. Ondernemers, die zich tijdens het gierpont-tijdvak angstvallig afzijdig hebben gehouden. Het kerkhofje*®» van Wieuwerd is slechts op enkele meters afstand van de wonder baarlijke graf kelder. Hier gebeurt echter niets byzon- ders. In de kelder van het oude kerkje liggen vier mummies: lijken, die er een paar honderd jaar geleden zijn bijgezet en die nog gaaf zijn. Mummies, waar van menig befaamd archaeoloog heeft verklaard, dat ze mooier zijn dan de beroemde mummies in het land van Egypte. Een handjevol huisjes, een oud kerkje en wat bomen, dat is Wieuwerd. Uit de verte lijkt het een speelgoeddorpje, dat de engelen bij hun vlucht over het mooie Friese land naar beneden hebben laten tuimelen en dat daar nu ligt, ergens tussen Leeuwarden en Stavoren, vergeten en schijnbaar zonder dat ie mand er ooit naar omkijkt. Wat zou men ook zoeken in Wieuwerd? Wie er echter de moeite van de reis voor over heeft om het antwoord op die vraag te avonturen, zal naar huis terugkeren, voorzien van een sterk verhaal, dat bedenkelijk lijkt op een aprilmop en waarvoor menigeen ongelovig de schou ders zal ophalen. Nochtans is het sterke verhaal van Wieuwerd klinkklare waar heid. Wie enkele jaren geleden naar Wieu werd kwam om de lijken te zien en hun geschiedenis te horen, werd er vriendelijk ontvangen door een vrouw tje van om en nabij de honderd jaar. Het was de weduwe Jelle Bakker, die de wljdse titel' droeg /an concierge der kerk en die zorgde voor het onderhoud van de kelder. Dat stokoude vrouwtje met haar glundere oogjes achter de ijzeren brilletjes, het Friese kantmutsje op het ronde, verschrompelde gezicht kon boeiend vertellen van Wieuwerd en van de geschiedenis der lijken. Daar ging ze mee om alsof het oude be kenden waren. Ja, ze stofte ze zorg vuldig af in de schoonmaaktijd. De weduwe Jelle Bakker is dood en haar taak is overgenomen door een man, die slager van zijn beroep is en het als een hoge eer beschouwt het wonder van Wieuwerd onder zijn hoede te mogen hebben. UIT OUDE FOLIANTEN Eens behoorde de terp van Wieuwerd tot de meer dan 500 woonheuvels, die over de Friese kleistreken verspreid lagen en dateren uit omstreeks 100 na Christus. In het midden der vorige eeuw werd de terp afgegraven. Vanaf Schiphol zyn de Ameri kaanse commissie en Nederlandse experts voor de bergingswerk zaamheden in het Suezkanaal naar Cairo vertrokken. Voor het vertrek had de leider der der Amerikanen, Genaraal H. A. Wheeler, een on derhoud met de Nederlandse ber gingsexperts. in diverse prijzen. Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 VEENENDAAL LIEFDE OF KOU? Tot nu toe ging het verhaal, dat de ont dekker van de penicilline, Fle ming, zijn ontdekking te dan ken had aan een verpleegster, die liefdessmart voelde en daar om huilde, waarbij haar tranen vielen op een microbenkweeksel in het laboratorium. De micro ben stierven en dit zou voor de doctor aanleiding zijn geweest om die tranen eens te onder zoeken. De Franse schrijver An- dré Ivlaurois, die gegevens ver zamelt voor eer boek over de ontdekker van de penicilline, zegt nu, dat de aanleiding geen tranen waren maar speeksel, en wel het speeksel van dokter Fleming zelf, die verkouden was, geen zakdoek bij de hand had en toen op het microben kweeksel kwijlde. De microben stierven en dat was aanleiding voor hem on; zyn speeksel te gaan onderzoeken SCHOONHEIDSLAMP. De „lamp der schoonheid" een nieuwe vinding gaat de da mes in staat stellen hun volle dige schoonheid ook te tonen als „het licht dat niet liegt" (het zonlicht) niet tot hun beschik king is. Tot nu toe was er alleen de blauwe lamp, die wel een wit licht geeft, maar toch bU lange na niet het daglicht kan evena ren, integendeel: te scherp laat dit licht de vormen van het ge laat uitkomen en vervalst het de kleuren van de make-up. De nieuwe lamp echter geeft een lichtstreling op de huid, die de kleuren niet aantast en het ge laat op alle uren van dag en nacht een natuurlijke frisheid verleent „als wandelde men in het zonlicht". STER. Een Amerikaanse filmster heeft haar chauffeur ontslagen omdat de goede (maar zoals nu blijkt naieve) man zich erop had beroemd al dertig jaar in haar dienst te zijn. KUS. Bij een wielerwedstrijd in Spanje werden aan de over winnaar door een jong meisje bloemen aangeboden. Zoals te doen gebruikelijk dankte de jongeman "met een bescheiden kusje op de wang van het meis je. Vijf minuten later zat. hij in de gevangenis, omdatde va der niet goed vond dat zijn dochter in het publiek werd ge kust. Eerst na veel praten lukte het de wielerofficials de vader ervan te overtuigen dat de ren ner geen enkele „kwade" be doeling had gehad en kon hij weer in vrijheid worden gesteld. STER. „Bent u verliefd op een Hollywoodse ster?" vraagt 'n Amerikaans huwelijksbureau In zyn nieuwste publicatie, „wendt u dan tot ons. Wij ver schaffen u een goed gelijkende dubbclganger(ster), die bereid is met u te trouwen." KLAGER. De maharadja van Jaipur in India beklaagt zich dat hij nog slechts vier olifan ten bezit en moet zien rond te komen van een jaarrente van 1.180.000 gulden, en dat hij daar om heeft moeten besluiten een van zijn vier paleizen als luxe hotel te gaan exploiteren. Wie zou er niet klagen in zijn geval? HAAR. In Amerika voor spelt men voor 1957 een kapsel mode, waarbij het haar aan beide kanten van de scheiding - die in het midden zal lopen - verschillend van kleur zal zijn. Men vermeldt niet of men hier het oog heeft op de dames- dan wel de herenmode GELUKKIGE JEUGD. Bij examens aan de rechtsfaculteit te Rennes bleek dat dertig van de leerlingen de naam „Hitier" niet konden spellen. Waren wij zo gelukkig! HYPNOSE. De Australische zwemsters, die de laatste tijd wereldrecords aan de lopende band verbeteren, trainen zo in tensief dat men gerust kan zeg gen dat ze in het water leven en eten. Tot hun successen schijnt verder niet weinig bij te dragen, dat hun trainer Frank Guthrie hen voor en na de wed strijd onder hypnose brengt. Er vóór om hen van nerveusiteit te bevrijden, erna om gemakkelij ker hun vermoeidheid te boven te komen. Wijze mensen - wijze woorden Door hun leugens vormen de Nederlanders een rookgor dijn om hun ondergrondse akti- viteiten te verbergen (Indone sisch woordvoerder). Mocht een werkelijke oorlog uitbreken, dan wordt de een heid van de westelijke wereld op een zware proef gesteld (Alg. Handelsblad.) Deze politle-heer Koppejan zegt, dat men 20 km. Amster damse grachten best kan dam pen, daar men dan nog 60 km overhoudt (Alg. Handelsblad.) Weer is er gelegenheid te tonen dat men tenminste iets zou willen. Maar wil men iets? En kan men wel iets? (Zutfens Dagblad). Ons heelal is als een pulse rend hart, dat beurtelings uitzet en inkrimpt (prof. dr. Zandstra). Tot de kostbaarheden, die daarbij te voorschijn kwamen, behoort een goud schat van 39 sieraden, in hoofdzaak deel uitmakend van een zeldzaam rijk halssnoer, terwijl er bovendien een halve gouden mantelspang werd ge vonden, die om zijn kunstvolle bewer king een unicum ter wereld is. De goudvondst van Wieuwerd geniet in oudheidkundige kringen wereldver maardheid en behoort tot de kostbaar ste bezittingen van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Uit een en ander valt af te leiden, dat het vandaag de dag zo pietepeute rige Wieuwerd eens een welvarend dorp moet zijn geweest. De gerucht makende ontdekking van de grafkelder ontrukte het dorpje in 1765 aan de ver getelheid. Sindsdien is Wieuwerd tot ver buiten onze landsgrenzen bekend. Gemiddeld komen jaarlijks ongeveer 2000 mensen de grafkelder bezoeken en de lijvige registers bevatten de namen van vele wereldbekende geleerden. De kerk van Wieuwerd dateert van omstreeks 1200. De grafkelder die vermoedelijk in 1609 is gebouwd be vindt zich onder een verhoogde vloer in het koor. De lijken zijn vermoede lijk de lichamen van het roemruchte Friese adelijke geslacht van Walta van Juckema. DE LABADZSft'EX Even merkwaardig als de historie van Wieuwerd en zijn grafkelder, even merkwaardig is ook de geschiedenis van de communitische secte der Laba- disten in de 17e eeuw, genoemd naar haar stichter Jean de Labadie. De Wal- ta's waren bij deze gemeenschap nauw betrokken, de secte had haar hoofd kwartier op het Waltaslot en noemde zich met de wijdse naar: de Gerefor meerde en van de wereld afgescheiden gemeente. Wie toetrad had geen eigen dom meer. Alle kleding, huisraad en geld der nieuwe leden van de gemeente werd door de zgn. herders in ontvangst genomen. Bezittingen elders werden te gelde gemaakt en de opbrengst aan het beheer der gemeente overgegeven. Ieder gezin had zijn woning, doch alle kamers moesten steeds toegankelijk blijven voor de zgn. opzieners in naam der herders. De kleding was hoogst eenvoudig. Alle tooi werd geweerd. Kantwerk, linten en strikken waren uit den boze. Had iemand sieraden, dan mochten deze zelfs niet worden verkocht. Men wilde daarmee voorkomen, dat anderen tot ijdelheid kwamen. De herders gaven elk der leden werk. Men at aan één tafel. Het aantal Labadisten bedroeg in de bloeitijd, dat was omstreeks 1680. ongeveer 400 personen. IN DE GRAFKELDER Om nu weer terug te keren tot de grafkelder, daar ligt o.a. begraven Anna Maria Schuurman, een vrouw die des tijds om haar geleerdheid en kunstzin' berc rrd was. Zij stierf in 1678. Zij werd gebalsc-md. Maar ook de niet ge balsemde lijken zijn gaaf. Zij zijn alle uitgedroogd en wegen slechts enkele kilo's. Timmerlieden, die in de kerk herstelwerkzaamheden verrichtten, vonden in 1765 elf houten lijkkisten, •d'c op schragen stonden en er als nieuw uitzagen. De lijken zelf waren gaaf en ongeschonden. Ook net linnen, waarmee de kisten waren bekleed en de doodskleren der lijken waren nog in goede staat. In 1864 waren er nog slechts vijf lijken ever en deze dragen nog hoofdhaar, windsels en doeken. Thans zijn er nog slechts vier. Onderzoekers zijn van mening, dat in het kerkgebouw radiumactieve stralen het bederf weren. Ook de kisten in de graven nabij de Kerk schijnen twee maal langer in goede staat te blijven dan elders. Er schijnen uit de bodem bederfwerende gassen op te stijgen.... Zo vond men in 1558 een geheel gave dode spreeuw in de windladen van het orgel. Latere onderzoekers hebben ech ter verklaard, dat dit niets bijzonders is. Bij opening ontdekte men in een der kisten een prachtig kunstgebit, waar van de tanden en kiezen alle uit een stuk been zijn vervaardigd. In 1848 heeft men in de kelder ver schillende proeven genomen met een dode haas, vlees en vet. Het resultaat was, dat volgens de onderzoeker dr. Ledder de eeuwige wet der ontbin ding te Wieuwerd de hoogst belang rijke uitzondering laat zien, dat zij slechts zeer langzaam voortgaat, zodat men een voortdurend bestaan zou dur ven aannemen. Uiteindelijk echter zal ook te Wieuwerd het Schriftwoord worden bevestigd: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren."

De Vallei | 1956 | | pagina 1